Wat de raad te behandelen krijgt over Kinderen gaven uitleg 2e wereldoorlog Sypke Schurer 40 jaar bij Normandia Aankoop boerderij Klein Tinga 2 met landerijen 'h Afdeling Sneek van Roode Kruis kan op goed jaar terugzien IJLST W Y M BRITS ER A DE EL ^AGENDA J en van ij Veel publiek bij dodenherdenking Verticaal zagen absoluut veilig, grotere stabiliteit Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 123e jaargang no. 37 Maandag 6 mei 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eremedaille Oranje-Nassau Eremedaille voor manier waarop hij werkte B Kerknieuws M. Kouwenhoven Woudsend, 50 jaar in 't verzekeringsbedrijf Leraar chr. techn. school Sneek ontwerpt nieuwe zaagmachine Wouda’s Meelfabriek viert 50-jarig beslaan 22 mei Bromfietser gewond door botsing met auto Barend Blankert exposeert in stadhuis Nieuwe aanpak geschiedenisonderwijs Brandje was snel geblust in Osingahuizen Bromfiets tegen auto op brug Nijezijl Sneelur Nieuwsblad is een aecombineetde utfaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Muziekschool Sneek geeft nog ’n leerlingen-uitvoering SNEEKER NIEUWSBLAD PERCELEN WEILAND or- BOOTTOCHTEN Wethouder Baaijens reikte de onderscheiding uit aan jubilaris S. Schurer. De 16-jarige bromfietser S. de V. alhier is vrijdagmiddag omstreeks 6 uur gewond geraakt door een botsing met een vrachtauto. De jongeman moest met een gebroken rechter bo venbeen en vermoedelijk rechter on derarm per gemeentelijke ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Wethouder Baaijens zorgde donderdagmiddag voor de grote verrassing. De eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, met oorkonde (die hij nog krijgt toegestuurd) voor de heer Sypke Schurer. Deze was die dag juist veertig jaar bij hetzelfde bedrijf, de zuivelfabriek N.V. Normandia. Ter ere van hem en z’n familie was er in de foyer van Amici- tia een receptie. Het gebeurde op de hoek Zuidend/ Zuidenddwarsstraat. De bromfietser verleende geen voorrang aan de be stuurder van de vrachtauto, de 23-ja- rige P.A. uit Hindeloopen, Dinsdag 7 mei Ledenvergadering Technische School, Kloosterstraat. Rest. „Onder de Linden, ’s avonds 8 uur. Zaterdag 11 mei 20e Waterpoortmars Sneker Wandelunie. Start Veemarkt vanaf 14.00 uur. Zaterdag 11 en zondag 12 mei Ope ningswedstrijden Kon. Zeilvereni ging „Sneek”. Eerste start zaterdag 2 uur, zondag 1 uur. Zondag 12 mei Cantate-uitvoering Mar tini Cantory-Bolsward in de Martini kerk, ’s middags 2.45 uur. Maandag 13 mei Leerlingen-uitvoering Mpziekschool voor Sneek en Omstre ken in de R. J. Sipkensschool aan de Wilhelminastraat. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 14 mei Jaarlijkse algemene vergadering van het Groene Kruis, Sneek in het Wijkgebouw aan de Westersingel, ’s avonds 8 uur. Donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) Elfmerentocht M.A.C. „J. C. Visser” voor auto’s, motoren en brommers. Vorige week donderdag, 2 mei, was het 150 jaar geleden dat N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. te Sneek werd op gericht. Het jubileum zal worden ge vierd op woensdag 22 mei a.s. in Ami- citia. Door de seizoendrukte bleek het niet mogelijk op de dag zelf het jubileum te vieren. Daarom besloot men dit een paar weken uit te stellen. Ter gelegenheid van het jubileum verscheen er een boekje: „N. J. Wou da’s Meelfabriek N.V. Sneek, 1818 - 2 mei - 1968”. Hierin is de ontwikkeling van de onderneming in de anderhalve eeuw van haar bestaan neergelegd. Een leraar aan de christelijke tech nische school in Sneek, de heer U. Hoo- geveen, heeft een machine ontworpen om verticaal hout mee te zagen. De arbeidsinspectie heeft het apparaat be keken en geconcludeerd dat het vei lig is in het gebruik. Er is patent op aangevraagd. Tot nu toe ging het op maat zagen van balken en planken niet zonder ge vaar. Er zijn in de loop der jaren al heel wat vingers gesneuveld. Het voor deel van het nieuwe apparaat is in de eerste plaats dat het absoluut veilig is. De bestaande beveiliging behoeft ook niet te worden gedemonteerd vóór het gebruik. Een tweede voordeel is de grote stabiliteit. De te zagen balk of plank wordt verticaal ingeklemd. De heer Hoogeveen, die leraar metaalbewerken (machine-bankwerken) is, heeft het apparaat ontwikkeld op verzoek van de collega’s van de bouwkundige af deling. De schilder Barend Blankert expo seert van 11 tot en met 25 mei in het Sneker stadhuis. Zaterdag 11 mei zal burgemeester Rasterhoff ’s middags om 3 uur deze tentoonstelling van schilderijen en tekeningen officieel openen. V ersciuj nt MAAN D AGb so DON DERDAGS van tooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 300S Redacteur H. A de Boer leletoon 4091 Advertenüeprtjrc 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,—- per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De raad van de gemeente Sneek komt vanavond om half acht in een spoedeisende vergadering bijeen om een korte agenda af te werken. Er ko men slechts drie punten aan de orde, t.w. een voorstel tot aankoop van de boerderij Klem Tinga 2 met landerijen, idem tot aankoop van enkele percelen weiland, gelegen tussen de Hemdijk en de spoorlijn Sneek-Staveren en een voorstel tot onderhandse aanbesteding van het bouwen van een bemalingsge- bouwtje in het bestemmingsplan-Tin- ga en de levering en het aanbrengen van een daarin op te stellen rioolbe- malingsinstallatie. opgaaf gevraagd aan „Landustrie” ma chinefabriek elektrotechniek n.v., al hier. De firma is bereid dit werk uit te voeren voor een bedrag van f 22.900. In dit bedrag is echter niet begrepen de prijs van een „laagwater-signale- ring”, waarvoor naderhand als meer prijs is opgegeven een bedrag van f 205 zodat de totale aannemingssom voor dit onderdeel van het werk f 23.105, is. De directeur van gemeentewerken en N.V. Ingenieursbureau Dr. Ir. J. Kuipers te ’s-Gravenhage, die op het gebied van de riolering en de rioolbe- maling voor de gemeente als deskun dige optreedt, achten deze inschrij vingssommen redelijk. Aangezien aan genomen kan worden dat bij openba re inschrijvingen geen lagere aanne- mingssommen zouden zijn verkregen, stellen b. en w. voor de hiervoor om schreven werkzaamheden aan genoem de inschrijvers te gunnen. Vorige week vierde de heer M. Kou wenhoven te Woudsend zijn gouden jubileum bij de verzekeringsmaat schappij Woudsend. Ter gelegenheid van het feit dat hij 50 jaar bij dit be drijf heeft gewerkt, was er vrijdag middag in de Driuwpólle een receptie. Tot grote verrassing van de jubilaris deelde burgemeester Van Hout mee, dat hem de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, was toegekend bij Koninklijk Be sluit. De burgemeester speldde hem de bij de onderscheiding behorende ver sierselen op de borst. Ook de actieve rol, die de 63-jarige heer Kouwenhoven speelt in het maatschappelijke en ker kelijke leven van Woudsend werd ge memoreerd. Bij „Woudsend” is hij thans chef van de afdeling interne dienst. Ook in de Julianaschool staat deze dagen de tweede wereldoorlog in het centrum van de belangstelling. Vrij dagavond konden de ouders en belang stellenden kennis nemen van een ten toonstelling van materiaal hierover, dat door klas 6 was verzameld onder lei ding van de hospitant J. Dijkstra. De kinden gaven deze avond zelf uitleg aan de bezoekers. Niet alleen de oorlog van 1940-1945 werd behandeld, ook het voorspel in de dertiger jaren. Een heel belangrijk onderdeel is natuurlijk het verzet. Er waren tal van kranteknipsels uit die jaren te zien. De nadruk ligt daarbij op de plaatselijke geschiedenis. Een heleboel materiaal is door de kinderen zelf verzameld. Ook de heer Dijkstra heeft er een massa werk voor verzet. Van een aantal knipsels en do cumenten zijn fotokopieën gemaakt. Men kreeg de beschikking over band opnamen van radiotoespraken uit die tijd en boeken die op de oorlog be trekking hebben. De bedoeling van dit alles is een nieuwe vorm van geschiedenisonder wijs, waarbij de leerlingen zelf heel actief moeten zijn. Ook omdat het daarbij vooral om de plaatselijke ge schiedenis gaat, spreekt dit sterk tot de verbeelding. Het materiaal werd door de hospitant in samenwerking met het hoofd der school, de heer K. de Grooth, verwerkt tot lessen. De opgaven die de leerlin gen moesten maken waren voor een deel verplicht, voor een ander deel konden zij zelf kiezen wat te doen. De kinderen volgden met veel geest drift deze lessen. Bij de foto: De leerlingen geven hier een kleine demonstratie met materiaal, dat in de oorlog werd gebruikt. Om nog enkele cijfers te noemen: er zijn nu 848 donors, terwijl het Welfa- rewerk met mevr. Bonnema als hoofd leidster ruim 1600 werkstukken heeft opgeleverd. Ruim 52 vrijwilligsters bezochten het afgelopen jaar 135 pa tiënten. Van het Jeugd Roode Kruis bloeit eigenlijk alleen de afdeling Wor- kum. De heren L. v. d. Zee en D Dijk stra filmden enkele malen in scholen, kortom, het is een goed jaar geweest, kentelijk voor het feit, dat zij haar man op alle uren van de dag, wan neer hij op ongeregelde tijden moest werken, aan het bedrijf moest afstaan. De heer Anema besloot met de aanbie ding van een enveloppe met inhoud en een bloemetje voor mevrouw. De familie Schurer mocht nog meer cadeaus in ontvangst nemen. Het was een ongedwongen samenzijn. Namens het personeel sprak de heer P. van Dijk. Het is een hele ruk, die veertig jaar, zei hij. Sypke is een begrip ge- zelfs de eenden. De jubilaris ontving nog een enveloppe met inhoud. De heer S. Hettinga wees namens de melkhan- delaren van Normandia op de prettige samenwerking en de derde enveloppe» onderstreepte deze waarderende woor den. „Uw trouw in uw werk is doorge drongen tot Hare Majesteit”, zo begon de heer Baaijens. Hij kwam in de plaats van de burgemeester, die verhinderd was. Eigenlijk zou de heer Schurer wel een stuk of zeven medailles moeten hebben, merkte hij op voordat hij de onderscheiding uitreikte, want hij kan van alles. Voor wat u hebt gedaan pet je af. Maar het gaat nog meer om de manier waarop iemand, die „een grote plaats inneemt in de sociale structuur” van het bedrijf z’n werk verricht. En dat was meestal blijmoedig. De heer Baaijens merkte op, dat nauwgezetheid hoe langer hoe meer een vereiste is in de bedrijven. De jubilaris werd van alle kanten gelukgewenst met zijn onderscheiding. In het eerste voorstel zeggen b. en w. dat voor de aanleg van de zuidelijke omlegging om Sneek van rijksweg 43 de boerderij Klein Tinga 2 zal moeten geamoveerd, terwijl ook de beschikking dient te worden verkregen over een gedeelte van de tot deze boerderij be horende landerijen. Met het oog op de toekomstig ontwikkeling in dit gebied achten zij ook de eigendomsverkrijging van de niet op korte termijn benodig de percelen voor de gemeente van be lang. Genoemde boerderij, eigendom van de heer J. R. Landman, bestaat uit een aantal percelen in de gemeente Sneek en enkele in Oppenhuizen, ter totale grootte van 25.96.30 ha. Met de eigenaar is overeenstemming bereikt over de koopprijs en de verdere voor waarden. Door de kerkeraad van de Ned. her- 1 vormde gemeente van Sneek is een toezegging van beroep gedaan aan ds. J. H. D. Louwerse te De Lier, bij Delft, in de toekomstige vacature, die zal ontstaan wanneer ds. C. G. Wiegers naar Balk vertrekt. De afscheidsdienst is bepaald op zondag 9 juni a.s. en de week daarop, op zondag 16 juni, zal ds. Wiegers in Balk worden bevestigd en intrede doen. Vele collega’s, vrienden en beken den kwamen de vriendelijke machinist gelukwensen met zijn jubileum. Ook directeur A. Anema nam felicitaties in ontvangst, want als iemand het zo lang uithoudt in één bedrijf, zegt dat toch ook wel iets ten gunste van dat bedrijf. De heer Anema herinnerde er aan hoe de heer Schurer in 1928 als 19- jarige jongeman zijn intrede deed in de fabriek. Hij heeft veel meegemaakt, een strenge winter, die de ouderen nog zal heugen, de crisisjaren en de tweede - -- - - wereldoorlog. Al die jaren heeft hij worden. Als je die naam roept, komen steeds gewoon zijn werk gedaan. Hij bleef trouw op zijn plaats. Hij is een veelzijdig man. Alle func ties, die er in het bedrijf zijn, heeft hij zowat uitgeoefend. Dat bewijst wel, dat hij niet alleen een paar goede handen heeft, maar ook een goed verstand. De laatste jaren kwam hij terecht in nieu we functies; hoewel hij daar geen er varing mee had, lukte het hem toch z’n werk als centrifugist en machinist goed te doen. En altijd was hij harte lijk in de omgang. Daarvoor sprak de heer Anema zijn grote waardering uit. Ook was hij mevr. Schurer zeer er- Uit het. accountantsverslag bleek o.m. dat het Welfare-werk zich zelf „be druipt” evenals de filmdienst en dat de opbrengst van de contributies in het afgelopen jaar een flinke stijging heeft te zien gegeven. Van f 9.500,in 1966 kwam er nu f 10.500,binnen, waar van 25% is afgedragen aan het hoofd bestuur. De inzameling leverde f 11.700 Zo te zien was het aantal toeschou wers groter dan het aantal deelnemers aan de dodenherdenking in Sneek. Eerst op de Marktstraat, waar om half acht de beide Sneker muziekkorpsen begon nen met het spelen van koraalmu- ziek, stonden veel mensen stil te kij ken* Blijkbaar is er toch een zekere schroom om het stadhuis binnen te gaan en zich bij de deelnemers aan te sluiten. Later ging het publiek met de stoet mee naar het monument bij de Martinikerk. Men kreeg ook de indruk, dat het aantal deelnemers andere jaren wel eens groter is geweest. De plechtigheid verliep in alle rust, al wisten enkele jeugdige lieden zich niet te gedragen toen de gebruikelijke twee minuten stilte in acht werden genomen. Om half acht begonnen de beide korpsen, die zich voor deze bijzondere gelegenheid tot één hadden samenge voegd, onder leiding van dirigent H. Bakker voor het stadhuis te spelen. Ondertussen verzamelden de deelne mers zich in het stadhuis. Zwart om- vloerste trommels gaven een dof ge dreun toen de stoet naar het monu ment ging. Met burgemeester Raster hoff, vergezeld van zijn cLchter, voor op, daarna' de wethouders en de ge meentesecretaris, de politie, een aan tal raadsleden, afgevaardigden van verenigingen en particulieren. Padvin ders in uniform sloten de rij. Er wer den enkele kransen gelegd en veel bloemen. Ook bij het gedenkteken aan de kerk werd een krans gelegd, terwijl hier het Canadese volkslied werd ge speeld. Voor het verder bouwrijp maken van terreinen gelegen tussen de Hemdijk en de spoorlijn Sneek-Staveren, aan sluitend aan de bestaande bebouwing, dient de gemeente de eigendom te ver krijgen van de in dit gebied gelegen gronden. De onderhandelingen, die met de eigenaren van deze percelen wor den gevoerd, hebben tot resultaat ge had, dat met de heer Sj. Boersma, Kerkhoflaan 27, alhier, overeenstem ming is bereikt over de voorwaarden, waaronder de gemeente de hem in ei gendom toebehorende percelen weiland ter totale grootte van 5.84.90 ha. kan kopen. B. en w. zijn van mening, dat de koopprijs en de verdere voorwaarden aanvaardbaar zijn en stellen voor tot de aankoop te besluiten. BEMALINGSGEBOUWTJE In verband met de in het gebied van het bestemmingsplan Tinga voor genomen bebouwing, is het noodzake- lijk dat aldaar op korte termijn met het bouwrijpmaken wordt begonnen. De daartoe te verrichten werkzaamhe den omvatten mede de bouw van een rioolgemaaltje, dat behalve in de bema ling van dit gebied ook in de bemaling van een gedeelte van de stadsuitbrei ding Lemmerweg kan voorzien. Ten einde deze voorziening tijdig gereed te hebben hebben b. en w. bij enige aan nemers prijsopgaaf gevraagd voor de bouw van het bemalingsgebouwtje. De laagste inschrijving ad f 13.400,-, is af komstig van de heer N. Joustra, aan nemer, alhier. Voor de levering en het aanbrengen van de technische installatie is prijs- ZEER TEVREDEN Ook de penningmeester, de heer L. Middelhof, toonde zich, voor wat de financiën betreft, zeer tevreden. Met c(.,„ i een voordelig saldo van ruim f 4.000, toond over de Friese boottocht voor i a-^e^n8 Sneek er goed voor. chronische patiënten met het hospi- Ult hpt *™iint»nfcvprd», n taalschip „Henri Dunant" en een film over patiënten, die in kontakt zijn ge komen met het Welfarewerk, met als titel „De muur doorbroken’’, die, beide bijzonder in de smaak vielen. De grote aanwas van leden (bijna 900) is voor een belangrijk deel te danken aan de ledenwerfactie, waarbij op, waarvan 50% is bestemd voor het vooral de heer L. van der Zee zich H.B. De bloedtransfusiedienst vormde heeft onderscheiden, aldus de. secreta- i de grootste uitgavenpost, n.l. f 6.600, ressé, mevr. G. E. Wiegman-Haytink in haar uitgebreid en consciëntieus jaarverslag. Waren er op 31 december 1966 nog 6595 leden, een jaar later be- droêg dit aantal al 7468. Behalve deze ledenwinst was o.m. ook de opbrengst van de nationale inzameling hoger dan vorig jaar en bleken ook andere akti- viteiteri zich in stijgende lijn te bewe gen. Veel werk is er ook verzet door de jubilerende Roode Kruis-colonne (met| De Friese boottocht met de Henri Dunant zal van 27 mei tot 1 juni plaats vinden. Op Hemelvaartsdag komt de Henri Dunant met Groninger patiën ten en op 6 juni met Noord-Hollanders. De dagboottocht is gepland op 15 juni. De collecte in Sneek zal op 27, 28 en 29 mei gehouden worden en voor de afdeling van 27 mei tot en met 8 juni. De overige agendapunten vormden 8 helpsters, en 9 helpers), zoals bij I geen enkel probleem. De aftredende boottochten, terwijl voor I bestuursleden Zr. Van der Meulen en de mevr. b Stoel-Metz werden bij acclaT matie herkozen. De rondvraag leverde alleen een vraag op over de mogelijk heid om een andere tent te krijgen op het Kolmeersland tijdens de Sneek week. Een en ander zal worden onder zocht, evenals de mogelijkheid om eventueel een andere (Sneker) boot- onderneming bij de tochten in te scha kelen. Voorzitter Roghair, die in zijn openingswoord had gewezen op de noodzakelijkheid van vergaderen en tevens het werk van de colonnes en van de dames van het Welfare-werk had geprezen, kon daarna de vergade ring met een toepasselijk woordje slui ten. Zowel financieel als wat de aktivi- aldus mevr. Wiegman-Haytink, dank- teiten betreft, kan de afd. Sneek en zij de verheugende toewijding in de cr- Omstreken van het Ned. Roode Kruis ganisatie zelf en de grote medewer- op een bijzonder goed jaar terugzien, king van de omgeving. Dit bleek uit de verschillende versla gen, op de j.l. donderdagavond in hotel Bonnema gehouden jaarvergadering, die onder voorzitterschap van dr. L. J. H. Roghair een vlot verloop had. Na de bestuurlijke zaken werd door de heer D. Dijkstra nog een film Ver- In een oude boerderij van loonbe drijf gebroeders Altenburg te Osinga huizen ontstond vorige week een be gin van brand. Er werd evenwel geen schade aangericht. Toen de brandweer arriveerde was het vuur al haast weer gedoofd. Het brandje ontstond in een hoop riet. In verband met afbraak had men voor de boerderij een vuurtje ge stookt om rommel op te ruimen. Von ken zijn vermoedelijk overgewaaid. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ontstond op de brug te Nijezijl een botsinkje doordat een bromfietser de doorgang op de brug niet vrijliet voor een personenauto. De auto, bestuurd door R. de J. te IJlst kwam uit de richting Ijlst, de bromfietser, W. v. d. V. uit Gaastmeer, van de andere kant. Niemand kreeg letsel, maar de auto werd beschadigd. Het was een gloednieuwe auto, waar van De J. niet de eigenaar was. Hij mocht de wagen, die nog afgeleverd moest worden, even proberen. wandel- en 1 het eerst medewerking tijdens Sneek-Week is verleend met een hulp post in een eigen tent, hetgeen bijzon der is gewaardeerd. NOG MEER CIJFERS Op vier plaatsen in ons land nam men met deze nieuwe aanpak een proef. Voor Sneek kan gezegd worden dat de proef volkomen geslaagd is, zodat er waarschijnlijk in de toekomst mee doorgegaan zal worden. Een be zwaar voor de onderwijskracht is, dat er zoveel werk in gaat zitten. Maar heeft men eenmaal materiaal verza meld, dan kan dat vaker gebruikt worden. „We hebben hier geleerd, dat het beter is de kinderen grepen uit de ge schiedenis te geven waar ze wat aan hebben, dan te proberen de hele ge schiedenis te vertellen. Iets wat na tuurlijk in feite onmogelijk is. Laat dan een heleboel andere zaken maar schieten”, aldus de heer De Grooth. Om de kinderen toch een globale indruk van de historie bij te brengen, zodat ze de onderwerpen kunnen plaat sen in de tijd, gebruikt de onderwijzer als hulpmiddel de z.g. tijdbalk. De Muziekschool voor Sneek en om streken zal maandag 13 mei a.s. in de R. J. Sipkensschool een leerlingen-uit voering geven. De bedoeling is een beeld te geven van de mogelijkheden die de school biedt. Daartoe is een ge varieerd programma samengesteld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1