en Rienk de Groot koningin Sint Anna Piet Boersma: synthese van abstract en surrealisme Detailhandelsvakschool eerste Sneker school met talenprakticum IJLST AGENDAJ en van Mej. H. Hoogland overleden de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL WOENSDAG 22 MEI MEDEDELING Officieel Orgaan Maandag 20 mei 1968 41 Weer uitbreiding met vijf lokalen Ds. Louwerse komt in Sneek L Meisje gewond door aanrijding met bestelauto Monteur zaagde hoogspanningskabel door Seriewedstrijden Kon. Zeilver. „Sneek begonnen iegenboogzeilers zorgden voor verrassing Van der Ven profiteerde van loefduel van Alberda en De Wilde Zuidwesthoek en deel van Sneek enige tijd zonder stroom IIIHimHIllHIIIHHIIIIHIIIIHIIIHHIIHHHH aecombmeerde urtaeve v4fl NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT In verband met Hemelvaartsdag verschijnt het nummer van don derdag 23 mei één dag eerder, dus op Advertenties voor dit nummer kan men die dag uiterlijk tot twaalf uur 's morgens opgeven aan ons bureau Ged. Pol 6 of per telefoon 3005. Jeugdfanfare Sneek speelt donderdag voor de Avro Drie leden chr. wandelver. lopen elfstedentocht 14*} Sneekar Nieuwsblad is een Kansparturen Zi jlstra, Drie aanrijdingen op rijksweg 43. veel schade en twee lichtgewonden •n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 123e jaargang nr. Ds. J. J. Kalma gaat met emeritaat Rokerij en snoep gestolen uit kantine v.v. „Sneek” Van Seyst cn Okkinga faalden SNEEKER NIEUWSBLAD H. v. d. T. ALS EEN PADDESTOEL 2060. EENZIJDIGE FINALE TWEEDE OMLOOP de mee Uitg. Sneeker Nieuwsblad. nemen. alhoewel in Ds. J. H. D. Louwerse te De Lier heeft de toezegging van beroep door de hervormde kerkeraad van Sneek aangenomen. Daarmee is voorzien in de toekomstige vacature, die ontstaat door het vertrek van ds. C. G. Wie- gers naar Balk. llltlIllllllllHIIHIIIIIIttlIlllllllllllHlllllltll Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Aantooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur U. A de Boei telefoon 4091 revanche voor de smadelijke neder laag van vorige week in Dronrijp. Het publiek kwam echter maar zo nu en dan aan zijn trekken, want het spel peil lag beduidend beneden dat van Van de nieuwe christelijke wandel- vereniging „Snèek” doen drie man mee aan de Friese elfstedentocht, die morgen vanuit Leeuwarden wordt ge houden. Het zijn: G. Bergsma (voor het eerst), Tj. de Vries (voor de vierde maal) en Joh. Jillings (voor de negen de maal). Dit drietal hoopt de lange mars (afstand 200 km) in vijf dagen af te leggen, zodat ze zaterdag weer hopelijk zonder moeilijkheden in de Waterpoortstad terugkeren. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt hand elsad verten ties lager. Abonnementsprijs £4,— per half jaar. Franko per post f6,per half laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Gerrit Okkinga, Sjoerd Heeringa en Dirk Talsma bleken niet in staat het huzarenstukje van vorige week tegen Sjouke de Boer, Tom Dijkstra en Ger rit Dijkstra te herhalen. Met slechts een eerst verdwenen ze van het toneel. Een verrassende uitslag leverde daar na de partij op tussen het drietal Gerard van der Meer, Gerrit Hal besma en Flip Soolsma en het ko- ningspartuur Johan van Seijst, Tamme Velstra en Johan Westra. In een rus tige wedstrijd bouwde het trio Van Seijst een 52 voorsprong op en er scheen geen vuiltje aan de lucht. Een serie opslagmissers van Van Seijst 'luidde de terugval in. Hierna ging ook Velstra in de malaise delen en het was tische figuratieve uitbeelding, waarbij nu eens het accent op het eerste („Blue angel”), dan weer op het laatste valt („Ruimte” e.a.). Het palet wordt in de latere schil derijen monochromer en esthetischer dit laatste misschien niet altijd het aangrijpende element bevorderend maar het maakt de schilderijen voor de minder litterair ingestelde be schouwer misschien gemakkelijker te aanvaarden. De prenten verschillen qua proble matiek weinig van de schilderijen en Boersma weet hierin door de span ning in lijnvoering en ritmiek een zelfde aangrijpende sfeer op te roepen als in zijn niet-grafisch werk, zodat de expositie een goed geheel vormt. Rest nog te vermelden dat op deze expositie de Rijkssubsidieregeling van 25% reductie bij aankoop van toepas sing is. De openingstijden zijn dagelijks van 10-12 uur en van 13.30-16.30 uur. De tentoonstelling duurt van 18 mei tot 15 juni en een bezoek aan deze aan trekkelijke galerij is zeer zeker de moeite waard. Op rijksweg 43 tussen Sneek en Bols- ward hebben zich vrijdagavond 3 ver keersongelukken voorgedaan. Slechts twee mensen werden licht gewond. Er was veel schade. Zaterdagmorgen was de heer F. de Vries uit Leeuwarden, grondwerker bij het FEB, op de hoek van de Wijde- en Nauwe Burgstraat alhier bezig met werkzaamheden. Hij zaagde daarbij ’n hoogspanningskabel door, waarop spanning bleek te staan. Hij dankte zijn leven aan het feit, dat hij in te genstelling met anders niet op zijn knieën zaagde, maar dit staande deed. Door zijn laarzen was hij nu geïso leerd. De Vries voelde de zaag heet worden en sprong achteruit. Daarna sloeg een steekvlam uit de kabel, waardoor de man licht gewond werd aan zijn handen. Zaterdag is na een ziekte van enkele maanden mej. Hanny Hoogland over leden. Ze was 59 jaar. In onze stad genoot mej. Hoogland grote bekend heid als schrijfster van kinderboeken en door het leiden van voorlees- middagen voor de jeugd in de jeugd bibliotheek aan de Marktstraat. Zij organiseerde daartoe vaste leesclubjes. Zelf schreef zij ook kinderboeken waarvan „Het Glazen Huisje”, ,,’t Ker- mismeisje” en nog enkele andere hun tweede druk beleefden. Zij was een aantal jaren als verslaggeefster aan onze krant verbonden. Later schreef zij recensies op het gebied van kin derboeken. Voor kranten en tijdschrif ten schreef zij ook losse verhalen. Na de oorlog begon zij met haar voor- leesclubjes Ook in de jeugdbeweging was ze actief, zoals de Vrije Jeugd beweging en in de Sneker Jeugdactie. De bijzonder grote aangifte van nieuwe leerlingen doet de school als een paddestoel groeien. „We worden er haast benauwd van”, vertelde ons donderdagavond directeur A. J. Dijk stra. Voor het nieuwe cursusjaar, dat 16 augustus aanvangt, hebben zich tot nu toe ca. 70 leerlingen aangemeld. Dat betekent drie eerste klassen. Straks zullen er waarschijnlijk ne gen klassen in totaal zijn. Die krijgen dan de beschikking over 12 lokalen. hij toch het hoofd buigen voor Rienk Alberda. Deze werd beide malen eer ste. Uitslag: 1. R. S. Alberda; 2. H. Nie mendal. De strijd in de 16 m2 klasse werd be slist in het voordeel van de Terhorn- ster Janssen. Vader en zoon De Haan ontbraken, hoewel ze wel ingeschreven stonden. Uitslag: 1. J. Janssen, Terhorne; 2. W. J. Abma. De Pampusklasse gaf de mooiste starts te zien. Dick de Haan nam al spoedig de leiding, terwijl Klaas Jis- sink de tweede plaats voor zich op eiste. Deze volgorde bleef alle vijf rou tes lang zo. Uitslag: 1. D. de Haan; 2. K. Jissink; 3. P. Bonnema; 4. H. Don ker. „Als twee Regenbogen vechten om een been, loop ik er mee heen” moet W. v. d. Ven uit Deventer gedacht hebben. Hij was de lachende derde, in een wedstrijd die boeiende duels te zien gaf tussen Alberda en de Wilde. Aanvankelijk had Van der Ven met zijn nieuwe 94 de leiding genomen, doch hij werd gepasseerd door het ge noemde duo. Deze wisselden beurte ling van plaats en het was niet te zeg gen wie bij de finish aan het langste eind zou trekken. In het voorlaatste rak begingen zij de fout een loefduel aan te gaan, wat hen tot onder de wal bij het starteiland bracht. Het zag er toen naar uit, dat Jack de Wilde zou winnen, ook al omdat Alberda de spin naker in het water had, doch bij de Gossepalen bleek dat de tot dan steeds als derde varende Deventenaar op de eerste plaats lag. De newcomer Albert Betten viel uit met een kapotte fokkeval, terwijl het opviel dat, Ulrik Jager in zijn opgekalefaterde boot het tempo niet kon volgen. Uitslag: 1. W. v. d. Ven, Deventer; 2. J. de Wilde; 3. J. Alberda; 4. M. Oppenhuizen. Opvallend was dat de vijf klassen die tweemaal startten, steeds dezelfde winnaar hadden in beide wedstrijden. Doordat het trio Van der Meer tot tweemaal toe op 66 het bordje ver loor zagen ze snel tegen een 42 achterstand aan. Slechts één keer kre gen ze tegen Sjouke de Boer met de gebroeders Dijkstra kans om geïijk te komen, maar zij misten de boot. Tommy Dijkstra loodste zijn partuur op 53 en 62 de veilige haven bin nen. De partij tussen de parturen Rienk de Groot en Hein Zijlstra, waarvan veel werd verwacht, viel tegen. Het trio De Groot gaf de te genstanders niet de gelegenheid tot normale spelontplooiing en won met de forse cijfers 51 en 64. Het treffen tussen de parturen Tam- minga en Anerha met als inzet de finaleplaats verliep eentonig. Op 52 en 62 bleef de jonge Menal- dumer Johannes van der Mei in ge breke de kaats te passeren. Rienk de Groot en zijn beide maten rekenden in de derde omloop in hoog tempo af met het trio Sjouke de Boer, Tommy en Gerrit Dijkstra, die slechts veertien punten vergaarden. Op 50 en 60 nlaatste Klaas van Wieren de puntjes op de i door met groot gemak de kaats te passeren. Uitslag: 1 Rienk de Groot, Klaas van Wieren en Johan Halbesma. 2 Jan Tamminga. Jos van Wieren en Bouke Hallema. 3 Sjouke de Boer, Tom Dijkstra en Gerrit Dijkstra. Het eerste ongeval gebeurde om streeks 6 uur onder Nijland. De be stuurder J.H. uit Haarlem reed met zijn auto in file. De auto voor hem remde op een gegeven ogenblik af. H. zag dat te laat, remde en schoot naar de linker weghelft, waar een botsing volgde met een uit tegenovergestelde richting naderende vrachtauto bestuurd door H. uit Andijk. De personenauto werd totaal vernield en J.H. werd licht gewond. Om half zeven gebeurde op het zelfde punt het tweede ongeval. De politie was nog bezig met het eerste. Hierbij werden twee personenauto’s zwaar beschadigd, maar er waren geen persoonlijke ongelukken. Het betreft K.v.d.L. uit Bolsward, die in, de rich ting Bolsward reed, en R.R. uit Sneek, die uit tegenovergestelde richting na derde. De laatste remde af en slipte. Daarbij kwam de achterzijde van de auto op de linker weghelft en volgde de aanrijding. Om goed half twaalf gebeurde het derde ongeluk onder Folsgare. De be stuurder A.v.D. uit Kampen werd hier licht gewond. Zijn personenauto raak te total loss. Van D. verklaarde later, dat hij een groene VW-bestelauto dwars over de weg had zien staan. Hij ontweek deze door naar rechts te gaan, slipte en kwam in botsing met een paal van de bushalte. Deze ging omver. De plaatsvervangend groepscomman dant van de rijkspolitie Wymbritsera- deel zou graag zien, dat-de bestuurder van de bestelauto of eventueel getui gen van het ongeval zich bij hem meld- den: Oosterdijk 59, Sneek, tel. 05150-1 vorige week. De verwachting is dat het aantal leer lingen op het ogenblik 108 zal groeien tot ongeveer 270 (een heleboel nieuwe leerlingen komen nl. in de tweede of derde klas, na het verlaten van b.v. een andere school). Door deze groei van het leerlingen aantal is natuurlijk ook uitbreiding van het personeelsbestand noodzake lijk. Men hoopt het nieuwe cursusjaar in te gaan met 15 man onderwijzend personeel (nu zijn er 10). Hoe is de geweldige belangstelling voor deze nieuwe vorm van onderwijs te verklaren? Er zijn verschillende re denen. De heer Dijkstra meent, dat in tegenstelling tot b.v. het, bouwvak, waar men niet zo zeker is van een blijvende werkkring, in de handel en de verzorgende beroepen steeds men sen en misschien steeds meer mensen nodig zijn. MIDDENSTANDSDIPLOMA zal hij zich metterwoon vestigen te Leeuwarden, waar hij zich verder nog aan de studie hoopt te kunnen wijden. Vrijdagavond hebben onbekenden rokerij en etenswaren, voornamelijk snoepgoed, ontvreemd uit de kantine van de voetbalver. „Sneek” aan de Lemmerweg. Waarschijnlijk kon men via een open raampje naar binnen klimmen. De politie heeft de zaak in onderzoek. De eerste seriewedstrijd van de Koninklijke Zeilvereniging „Sneek” is za terdag onder vrij gure weersomstandigheden gevaren. Een koude en krachtige Noordelijke wind, met af en toe regen, gaven weinig sfeer aan deze, als oefening bedoelde wedstrijden. Er hadden in totaal 63 schepen ingeschreven, maar alleen de Pampus- cn Regenboogklasse waren goed vertegenwoordigd. Door het wedstrijdcomité was eenI eerste wedstrijd de leiding nam, moest zandloperbaan uitgelegd, met prachtige kruisrakken in de lengterichting van het Sneekermeer. De Pampus- en Re genboogklasse moesten deze baan vijf maal varen, terwijl de overige klassen twee starts maakten voor elk twee routes. Alleen voor de Flitsklasse en de Gemengde klasse werd, de laatste maal de baan afgekort tot één route. De strijd in de Gemengde klasse was aanvankelijk een strijd tussen twee schepen uit dezelfde familie, nl. de O.K. en het kajuitjacht van de fam. Ringnalda. Doordat het laatstgenoem de jacht de tweede maal ophield, won Hans Ringnalda in zijn O.K. de (enige) dagprijs. Voor de overige klassen wordt geen dagprijs meer uitgereikt. De gebroeders Jaap en Kees Hiem- stra drukten hun stempel op het gebeu ren in de Flitsklasse. Beide malen wer den ze met ruime voorsprong eerste. De tweede wedstrijd was voor enkelen kennelijk te snel, want ze kwamen te laat aan de start. De bemanningen van de 47 en de 301 werden zelfs aan het peddelen gezet om tijdig aan de start te zijn. Dit had echter tot uitsluiting kunnen leiden, aangezien het binnen het 5-minuten signaal gebeurde! De als tweede finishende J. Schurer werd door het comité gediskwalificeerd, aan gezien hij bij de lijn geen ruimte gaf aan de over bakboord kruisende Re genboog van de heer Van der Ven. Uitslag: 1. J. Hiemstra; 2. P. Douma (2 en 4); 3. Nynke Bron (4 en 3); 4. Fokje Geertsma (5 en 2). In de Schakelklasse ging het in de eerste wedstrijd opnieuw tussen Karei Boersma en Harry Amsterdam. Na een uitstekende start behield Boersma lang de leiding, doch bij het ingaan van het laatste kruisrakje voer hij even te ver door en liet Amsterdam los. Hierdoor kon deze net voor hem finishen. Bij de tweede start waren enkelen wat te vroeg, waardoor zij stil kwamen te lig gen en er al spoedig een grote sprei ding ontstond. Harry Amsterdam ver overde al gauw de leiding. De Offinga- wierster Kunnen werd nu tweede. Uit slag: 1. H. Amsterdam; 2. R. Kunnen (3 en 2); 3. K. J. Boersma (2 en 3). Een boeiend finishduel in de eerste wedstrijd bij de Valken werd door mr. R. Mulder gewonnen van J. Hoeben. Ook in de tweede wedstrijd werd Mulder eerste, nu met ruime voor sprong. In deze klasse deed zich het verschijnsel voor, dat allen steeds in dezelfde rangorde finishten. Uitslag: 1. mr. R. Mulder, Langweer; 2. J. Hoe ben, Leeuwarden; 3. H. G. de Boer. Hoewel Hans Niemendal in de Vrij- heidsklasse door een goede start ia de vakvakantie meteen worden begon nen. De N.V. Meinesz uit Harlingen hoopt de lokalen in z.g. semi-perma- nente bouw in ongeveer drie maanden gereed te hebben. De nieuwe leerlin gen zullen zolang met noodoplossingen genoegen moeten nemen. Maar als alles wat meezit, kunnen zij eind no vember de nieuwe lokalen betrekken. Inmiddels heeft het bestuur ook be richt ontvangen van het departement, dat de middelbare detailhandelsvak school in 1970 kan starten. Deze mid delbare zal dan samen met de be staande lagere een scholengemeen schap vormen. Donderdagmiddag omstreeks één uur liep het 16-jarig meisje F. H. uit Scharnegoutum een waarschijnlijk lichte hersenschudding op door een aanrijding met een bestelauto. Ze werd naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt Leeuwarderweg-Iepenlaan. De bestelauto, bestuurd door J. A. de B. uit Sneek, ging linksaf. De chauffeur verleende geen vrije doorgang aan het meisje dat met de bromfiets op het rijwielpad van de Leeuwarderweg naderde. Deze school is straks in Sneek en omgeving de enige die opleidt voor het middenstandsdiploma. In het kader van de mammoetwet wordt dit afge voerd van de ulo’s (straks mavo). Ook deze factor speelt een rol bij de toe loop van leerlingen. Dat het onderwijs aan deze school de leerlingen erg aanspreekt, bleek ook wel op de z.g. „open avond” met tentoonstelling. Belangstellenden kon den zich op de hoogte stellen van het programma, werkstukjes, handenar beid bewonderen (leuk speelgoed, o.a. een „trein”), het moderne instrumen tarium in het natuurlokaal bekijken en versteld staan van wat er allemaal getekend wordt. Ware staaltjes van kunst. Veel aandacht krijgt hier ook het reclametekenen. Ouderen slaakten de verzuchting, dat zij vroeger op school heel wat te kort waren gescho ten. Toekomstige middenstanders kon men bezig zien etalages in te richten (winkeltje spelen). Het publiek, mocht even voor jury spelen door een aantal tekeningen te beoordelen. IN PAAR MAANDEN KLAAR Met de nieuwbouw zal na de bouw- Zaterdag 18 mei tot 15 juni Fries Scheepvaart Museum. Tentoonstel ling schilderijen, etsen en tekenin gen. Geopend op werkdagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Woensdag 22 mei ’s avonds half zeven voetbalwedstrijd ONS I-Leeuwarden I. Terrein Sportpark. Donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) Elfmerentocht M.A.C. „J. C. Visser” voor auto’s, motoren en brommers. Donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) Rondvaart passagiersschip „Fries land”. Vertrek 2 uur van le Ooster- kade. Donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) Sneeker Zeilclub. Openingswedstrij den in alle klassen. Aanvang 13.30 uur. Start voor de starttoren. Vrijdag 24 mei Steden-uitwisseling Sneek-Ieper. 20.00-23.00 uur Sport hal Judo, Tafeltennis, Volleybal. Zaterdag 25 mei Ontvangst stadhuis. 15.00 uur Tenniswedstrijden Zuider- sportpark. 15.00 uur Waterpolowed- strijden zwembad. 18.00 uur Sport park Leeuwarderweg voetbalwed strijd Sneek-Ieper. 20.15-23.15 uur Sporthal: Boksen, Turnen, Basketbal. Zaterdagen 8 juni en 27 juli Seriewed strijden Kon. Zeilvereniging „Sneek” voor leden en jeugdleden. Eerste start ’s middags 2 uur. Door de provinciale kerkvergadering van Friesland is met ingang van 1 juni a.s. om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat verleend aan onze oud-stad- genoot ds. J. J. Kalma, predikant van de hervormde gemeente van Boyl. Jacob Jetses Kalma werd op 17 mei 1907 te Hantumhuizum geboren. Hij bezocht de rijks-h.b.s. te Leeuwarden, deed naderhand staatsexamen gymna sium A en studeerde aan de rijks universiteit te Leiden, waar hij zijn kandidaatsexamen theologie en zijn kerkelijk voorbereidend examen af legde. Ds. Kalma stond in St. Jacobi- parochie en Wier, werd predikant- voorganger van de afd. Zandvoort van de Ned. Protestantenbond, stond ver volgens in. Hoogebeintum, Waaxens en Brantgum, Warga, Lekkum en Sneek. Hier was hij als predikant voor bijzon dere werkzaamheden t.b.s. van de vrijzinnige modaliteit van 1960 tot 1964. In dat jaar vertrok hij naar Boyl. In de loop der jaren heeft hij vele be- stuursfunkties vervuld en zitting ge had in verschillende colleges en com missies. Zo was hij o.a. lid van de provinciale kerkvergadering van Friesland; kerkvisitator in de kerk provincie Friesland en voorzitter van de provinciale Vereniging van Vrij zinnig Hervormden. Verder nog voor zitter van It Selskip 1844; bestuurslid van de Fryske Akedemy en bestuurs lid van het Fries Genootschap. Van zijn hand verschenen tal van publikaties op het terrein van de Frie se geschiedenis, van de cultuurge schiedenis, van de toponymie en ook nog bibliografische geschriften. Van zijn vele geschriften noemen wij o.a. „Óm Gysbert Japiks hinne”, „Nynke van Hichtum en Afke fan Wergea”, de naamlijsten der Friese hervormde predikanten (1880-1959) enz. In sep tember zal onder zijn redactie nog verschijnen „Handboek van de ge schiedenis van Friesland”. Ds. Kalma heeft zondagmiddag zijn ambtsbediening neergelegd en af scheid genomen van de hervormde gemeente van Boyl. Na zijn emeritaat Een primeur voor de christelijke detailhandelsvakschool aan de IJ1- sterkade. Als eerste school in Sneek krijgt zij binnenkort de be schikking over een talenprakti cum. Dit zal worden aangelegd in één van de vyf nieuwe lokalen waarmee de school na de bouw- vak-vakantie wordt uitgebreid. Het talenprakticum is een nieuwe vorm van talenonderwijs. Met behulp van bandopnamen, grammofoonplaten en een installatie die het spreken tus sen leraar en leerling via koptelefoons mogelijk maakt wordt de leerling veel meer dan tot nu toe vertrouwd ge maakt met de uitspraak van de vreemde taal. Het zelf spreken van b.v. Engels, Frans en Duits krijgt meer aandacht. De installatie die in de Sneker school komt is een z.g. „klassikaal- en groeps-talen-prakticum”. Er zijn vele mogelijkheden: de leerling kan spreken met de leraar zonder dat de mede-leerlingen het horen en hem zelf oproepen; ook kunnen er tussen de leerlingen afzonderlijk gesprekken worden gevoerd, die de leraal wel kan beluisteren. Elke leerling krijgt daar toe een klein paneel voor zich met vier knoppen. Op die manier kunnen via één in stallatie 30 leerlingen tegelijk prak tisch taalonderwijs genieten. Hier zal de installatie worden gemaakt voor 24 leerlingen. De Jeugdfanfare Sneek e.o. o.l.v. Wybren Valkema speelt a.s. donder dag tweemaal in het programma „A.V.R.O.-Jeugdlanddag”. De opna men, die op 25 april j.l. in de Doops gezinde Kerk te Sneek werden ge maakt, zullen worden uitgezonden van 2.00 tot 5.30 uur en 6.30 tot 7.30 uur. Het programma ziet er als volgt uit: „Edelweiss” uit musical „The Sound of Music”, Richard Rodgers; „Happy Time”, suite in 4 delen van Gerard Boedijn „Lazilopi” van Pi Scheffer; „Puppet on a string” van Phil Courter en Bill Martin, arr. Matthieu Everaarts. Een herboren formatie Rienk de C.I.O.S. student Flip Soolsma, die op Groot, Klaas van Wieren en Johan 5—5 en 6—4 het vonnis velde door de Halbesma namen zondag in St. Anna bal tot in het perk te retourneren. De latere winnaars gunden Daan Scheep stra, Jaap Mulder en Jelle Kooistra slechts de eer. Jan Meijer wel eens trefzekerder Evert Heeg en Gerrit van der Heide waren niet opgewas sen tegen Hein Zijlstra Gerrit de Jong P. Ysbrandi. Gerrit de Jong rondde op 5—2 en 6—4 dit duel af door de kaats veilig te stellen. Een partij waarin veel fouten wer den gemaakt was die tussen de par turen Pier de Groot, Piet Tuinman en Piet de Groot tegen Jan Tamminga, Jos van Wieren en Bouke Hallema. Het trio Tamminga dat de opslag het best beheerste won uiteindelijk verdiend op 53 en 64 met een kwaadopslag van Pier de Groot. Een meer spannende dan fraaie partij kaatsten de formaties Oebele Anema, Robert van Wieren en Johannes van der Meij en Jan Monsma, Sikke Sikkema en Sipke van der Wal. Wel liepen Monsma c.s. uit tot' 41, maar zij misten de finishing touch. Op 54 en 66 plaatste Anema een zitbal. Een nauwkeurige bestudering van de lijst leverde al de conclusie op dat één van de reserveparturen tot de finale zou doordringen. Alle vier hoogste nummers waren outsiders. Uit deze groep van'vier klasseerde zich uiteindelijk met veel pijn en moeite de jeugdige equipe Jan Tamminga, Jos van Wieren en Bouke Hallema. Hun rivalen werden hier in de gere nommeerde eerste klassers Rienk de Groot, Klaas van Wieren en Johan Halbesma. Met groot gemak en zonder dat de reserves behoefden te worden aangesproken namen laatstgenoemden een 30 voorsprong. Wel verkleinde Jan Tamminga de achterstand tot 3-1, maar toen de in deze eindpartij bril jant spelende Harlinger achterinse Johan Halbesma daarna op 31 en 66 zijn vijfde bovenslag plaatste was het vlug bekeken. Rienk de Groot tastte de zwakke plekken in het perk Jos van Wieren Bouke Hallema deskundig af had meer lengte en variatie in zijn opslag dan vorige week en gaf op 52 en 66 Bouke Hallema geen schijn van kans. De eerste zege was een feit voor de for matie De Groot. De vraag was toen wie de koningsprijs mee naar huis mocht nemen. Het werd Rienk de Groot, alhoewel in onze ogen ook Johan Halbesma volledig aanspraak op de onderscheiding maakte. EERSTE OMLOOP Na de expositie van Jan van Tuinen, nu Piet Boersma in het Fries Scheep vaart Museum: een totaal andere, maar even boeiende expositie. Piet Boersma, geboren in 1944, be- zoch na het doorlopen van de 3-ja- rige H.B.S., twee jaar de kunstacade mie te Groningen. Daarna volgde hij een tijdlang lessen in schilderen en grafiek aan de kunstacademie in Den Haag. In 1966 exposeerde hij te Sneek en in Delft. Vrijdag vond de opening plaats van zijn tweede expositie in zijn geboorteplaats Sneek. Deze werd ver richt door P. Haga, een vriend van de schilder. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen van harte welkom en gaf hun de raad vooroordelen etc. aan de kapstok te hangen en onbevan gen en eerlijk de tentoongestelde wer ken tegemoet te treden. Hij besloot met het lezen van twee toepasselijke gedichten van de Amerikaan Gregory Corso, en nodigde de aanwezigen uit zich te gaan bezig houden met het geëxposeerde. Bij het aanschouwen van de geëxpo seerde werken valt direkt het verschil op in werkwijze van vroeger en recent werk van Boersma. De eerste drie schilderijen, gemaakt in 1966 en eer der, tonen de kunstenaar in het expe riment met het materiaal, zoals bitu men en lakverven, waarmee hij een bepaalde spanning trachtt op te roe pen die ook in de titels „Dreiging” en „Uitbarsten” tot uitdrukking komt. In zijn meer recente werk komt een thematiek naar voren, die, hoewel in verschillende gestalten en vormgeving, steeds dezelfde blijft, nl. die van het individu in zijn strijd voor innerlijke vrijheid en ontplooiing en zich uit eindelijk te pletter lopend tegen de hem omringende machten: schijnbaar kompositorische vlakken in het schil derij doen zich aan de beschouwer voor als muren zonder mogelijkheid tot ontsnappen. Dit komt o.a. sterk tot uiting in het schilderij „Ruimte”, een ruimte die door sterk perspecti vische vlakken gesuggereerd wordt, maar er in wezen niet is en dan wor den deze vlakken tot muren. Dezelfde botsing toont eveneens „Hard machinery” en „De manke wijsheid”. Tevens komt er uit het werk een ander probleem naar voren, wat de vormgeving betreft, n.l. die van de verbihding van abstracte en surrealis-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1