Planting heeft plannen voor regelmatige bootdienst Sneek-Sneekermeer en Vijf moties, waarvan twee aangenomen Samenspel tussen raad en college Gouden medaille en vererend getuigschrift voor Joh. Suierveld I Cultureel centrum nodig in Sneek Gemeentebegroting 1968 vergde middag avond van Sneker gemeentebestuur Waterpoort-krabbels ■I WYMBRITSERADEEL IJLST van en i i Gemeente heeft hogere uitkering nodig Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 42 Woensdag 22 mei 1968 'B J j 1 Ik Opbrengst kollekte Algemene beschouwingen rr" -- HbH Sn.eUr Ni.uwsMaH is een aecombtneerde tiHaave «»n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geen KVP-beschouwins 1 I SNEEKER NIEUWSBLAD •Bh J Het zijn Henk van der Zee en Bou- besluit met „Hoe dan ook, met of I e.o. (Vervolg op voorpag. 2e blad) huur aanbieden”. king, neem dan uw intrek in tc/c. nei ve//-ceer worcbi aadiioe over de westelijke weghelft ge- J u j-iI. I Versemjnt MAANDAGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 BESTEMMINGSPLAN TINGA De KVP’er J. P. de Vries verklaar de, dat zijn fraktie geen behoefte had be en i maak gebruik van de bootdiensten, ven en met zand weer op te vul- I I die geregeld uitstapjes organiseren Jen. Het verkeer wordt daartoe I naar alle richtingen in dit mooie 'i 'folder, dieisVpgesteïd-1 in'vier ta- en geregeld door verkeers- 'l I len, geeft verder informatie over lichten. j richtten, de brede sloot aan de westzijde van de weg uit te gra- aan het houden van een algemene be schouwing. We hebben wel een aan tal wensen, zo zei hij, maar deze agen da is ruim voldoende voorzien. Hij sprak vervolgens een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt aan de totstandkoming van de begroting en de memorie van antwoord. speelgelegenheid). De fa. Planting en Zn. te Ijlst heeft een nieuwe boot aangekocht, die be stemd zal worden voor een regelmatige dienst tussen Sneek en het Sneeker- meer. De heer Planting heeft bij de verschillende instanties aanvragen in gediend om vergunning. In. verband daarmee is het nog niet bekend wanneer de dienst gaat star ten. De nieuwe boot heeft een capa citeit van zestig personen. Het vaartuig is 16 m lang en 4 m breed. Met de beheerder van het recreatiecentrum bij de Potten en de heer Van der Leij van het paviljoen is overleg geweest. Bei den juichen de toekomstige bootdienst toe. Als de instanties (o.a. het gemeente bestuur van Wymbritseradeel). mede werking verlenen is het de bedoeling dat de boot op vaste tijdstippen uit Sneek en vanaf het paviljoen vertrekt. Zo nodig is de fa. Planting bereid tot 12 uur ’s nachts door te varen, als blijkt dat de bezoekers van het Sneekermeer dit op prijs stellen. „Ik zie er wel wat in. ’t Is bovendien een leuke rond vaart”, zei ons de heer Planting. Hij dacht dat de dienst wel in een behoefte zal voorzien, ook omdat er geen bus verbinding tussen het paviljoen en Sneek is. Mocht onverhoopt die belang stelling toch tegenvallen, dan zal de boot voor rondvaarten worden ge bruikt. Behalve de Potten zal waarschijnlijk ook het kerkschip en het starteiland in de route worden opgenomen. Het pavil joen zou dan als eindpunt fungeren. Er is ook overleg geweest over uit breiding van de pontdienst, waarvan de fa. Planting eveneens eigenaresse is. Vorig jaar bleek er voor een over zet naar het Schareiland evenwel nog weinig belangstelling te bestaan. Een jaar of tien geleden was er ook een vaste bootdienst tussen de stad en het paviljoen. Deze werd opgeheven, omdat de exploitatie niet meer renda bel was, mede als gevolg van verwaar lozing van het paviljoen. Nu er in de nabije toekomst waarschijnlijk grote activiteit ontplooid zal worden op de noordelijke oever van het Sneeker meer (denk maar aan het kunstmatige meer, een vernieuwde camping en een geheel nieuw paviljoen, als de plannen doorgaan) heeft de hernieuwde boot dienst ongetwijfeld perspectief. lawine van woorden: bij een aantal raadsleden heerste ongenoegen over de late behandeling van deze begroting; over ’t algemeen was men daaren tegen vol lof over al het werk, dat er door de ge meenteambtenaren verzet moet worden om het zo ver te krijgen; er werd gepleit voor de instelling van een cultureel centrum in Sneek; een blauwe zone zal er niet komen; de raad sprak z’n veront rusting uit over de financiële positie door een mo tie aan te nemen; de post voor de B.B. kreeg zes tegenstemmers. Als eerste punt kreeg de raad het voorstel om medewerking te verlenen aan „Patrimonium” voor de bouw van 119 premiewoningen in het bestem mingsplan Tinga. Allen gingen hier mee akkoord. Mevr. De Graaff vond het wel jammer, dat het bestemmings plan er nog niet is, terwijl er nu over een deel van het plan al een beslis sing werd genomen. De voorzitter ant woordde, dat hopelijk over een paar maanden het plan gereed is. Met de ze woningen moest nu eenmaal spoed worden betracht, daarom werd het op deze manier gedaan. „We hebben de stedebouwkundige ook niet aan een touwtje”, merkte hij op. AdvertentteprU»: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs £4,— per half jaar. Franko per oost f8,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Bedrijfsleider Tiemersma, die de lei ding had, kon velen hartelijk welkom heten. Daar hij zelf de heer Suierveld nog maar amper 50 dagen kende, gaf hij het woord aan de heer J. Nauta, hoofddirekteur der K.N.M. Deze her innerde er aan dat de jubilaris veel heeft meegemaakt in en om het be drijf. In 1928-1929 waren er ca. 450.000 werkzoekenden, later kwam de tweede wereldoorlog. Na 1945 ging het steeds crescendo. Het was al met al een periode van ups en downs, die de heer Suierveld bewust heeft meegemaakt en hierbij is hij altijd aktief gebleven. Helaas kon de direkteur, de heer Tj. Visser, wegens zaken niet aanwezig zijn. De heer Nauta had veel bewon- De fractievoorzitter van de PCG, de heer B. de Vries, beet het spits af met de algemene beschouwingen. Hij vond de gang van zaken bij de begrotings behandeling onbevredigend. Vier maanden nadat de sektievergaderin- gen zijn geweest pas de vergadering. Dat is een „niet te begrijpen en te rechtvaardigen tijdstip”. En dat on danks alle goede voornemens. Mis schien komt het door de veelheid van vragen? Niettemin vond de heer De Vries, dat de raad onvoldoende geïnformeerd wordt. Er is in de loop van het jaar onvoldoende aandacht besteed aan de vragen die bij de vorige begrotings- vergadering zijn' gesteld. Behalve kri tiek had hij ook een suggestie: mis schien zouden de sekties in plaats van de gehele begroting elk een deel voor hun rekening kunnen nemen? Er zou meer samenspel kunnen zijn tussen de raad en het college. Als voorbeeld noemde de heer De Vries de tarieven voor de sporthal. Waarom moest er eerst naar worden gevraagd en kregen de raadsleden deze niet tijdig te we ten? Zo had hij nog tal van voorbeel den. De schetsplanncn voor een nieuw Cruycebroedershof zouden in de com missie van bijstand behandeld moeten worden. Ook een rapport over de vuil verwerking werd niet aan de com missieleden toegezonden. 41% LEEST RAADSVERSLAG Waarom hij zo uitvoerig bij deze zaken stilstond legde de heer De Vries ook uit. De gemeente is immers een belangrijke schakel in de democratie. De belangstelling van de bevolking voor de gemeentepolitiek is vrij groot. Volgens de Fryske Akademy zou het raadsverslag in de krant door 41% (vrijwel) altijd worden gelezen, door 32% soms en 27% nooit. Wil men de ze belangstelling in het leven houden en uitbreiden, dan zullen de raadsle den het gevoel moeten hebben, aldus de heer De Vries, dat hun optreden bijdraagt tot de besluitvorming. De kiezer zou ook een duidelijker inzicht moeten krijgen over het doen en la ten van de gekozene. WERKLOOSHEID Verder pleitte hij voor het beschik ken over een deel van de saldi-reser- ve ter bestrijding van de werkloos heid. De laatste cijfers zijn: ca. 185 werklozen, onder wie 125 moeilijk te plaatsen. Daarvan zijn er 57 als GSW- arbeiders werkzaam. Een tweetal sug gesties: het terrein van de schietbaan geschikt maken voor een recreatieve funktie, o.a. speelgelegenheid voor de jeugd. Verder zouden bij de te bouwen scholen extra voorzieningen kunnen worden getroffen voor vrijetijdsbe steding. Die zouden dan gefinancierd kunnen worden uit de gewone dienst (reserve). Bij een aantal bedrijven zou het ETIF eens een onderzoek in kunnen stellen wat de oorzaak is dat zij zich niet in Sneek vestigden. Mogelijk dat men dan een idee krijgt wat er gedaan moet worden om Sneek als vestigings plaats zo aantrekkelijk mogelijk te maken. En hoe denken inwoners, van elders gekomen, over Sneek als woon plaats? De heer De Vries verzocht het college voor dit soort onderzoeken op drachten te verstrekken aan het ETIF en „Sudergoa”. Tenslotte drong hij er op aan de grond tussen de Geeuw en de te ver- Wat de huisvesting betreft meende de heer Meijer, dat de gemeente op de goede weg is met het aantal nieuwe woningen. Maar het feit, dat er tot eind 1969 geen woningwetwoningen meer gebouwd kunnen worden, acht te hij een ernstige zaak. Een groot aantal woningzoekenden, van wie een deel behoort tot de laagste inkomens groep, kan op die manier geen nieu we woning betrekken, omdat men de hoge huur niet kan betalen. Neem daarbij het spook van de werkloos heid, dan is het duidelijk, dat er voor deze mensen grote moeilijkheden ont staan. Het zou in de toekomst wel eens nodig kunnen zijn een toeslag op de huur te geven. raeon-ensemoies, n j het Sneker Jeugd- l en de Jeugdfanfare Sneek I Het hospitaalschip van het Neder- J landse Roode Kruis, de „J. Henry Dunant” komt Hemelvaartsdag met I 72 Groningse patiënten in Sneek 1 aan en meert af aan de Pampus- kade. Er is gelegenheid om de pa- I tiënten te bezoeken ’s avonds tussen - -L half 8 en half 9. (industrieterrein) officieel in ge- f ---- 1 genomen. Het beeld van de Lemmerweg I l’ „Wilt u écht vakantie hebben? zal straks geheel anders zijn dan Kom zeilen op de Friese meren, een tot nu toe voor wie Sneek van- J I l’ I1 J en treinverbindingen L 1 1> r, l- 1 .t-i z-1 Tl zi (- z-i T z-1 z-i -i- 1 I Sneek hun eerste heilige mis vieren i’ _L d. 1.1.. I I Voor beide neomisten zowel ais De muziekschool voor Sneek en L yoor ,hun families wordt dat een omstreken geeft dinsdag a.s. al weer een leerlingenuitvoering, ditmaal in I Amicitia. Er is een gevarieerd pro- Groot feest is het ook gaterdag- gramma opgesteld, waaraan mede- B. EN W. GEEN POSTKANTOOR De wethouders Baarda en Baaijens waren het oneens met de kritiek van de heer 3. de Vries en meenden, dat de commissies van bijstand goed func tioneren. De voorzitter zei over de achter stand: vergelijk deze eens met die in sommige andere gemeenten. Dat de heer De Vries hier nogal wat nadruk op had gelegd, prikkelde de burge meester kennelijk wel wat. Zijn er in de begroting geen punten die meer de aandacht verdienen? Is dit wel recht laten wedervaren aan het werk en de zorg die er aan besteed is? Is dit nu het „samenspel?” Moeten b. en w. soms een soort postkantoor zijn, dat alle stukken onmiddellijk door stuurt naar de commissies? Ik zie ’t samenspel toch wel even anders, aldus de voorzitter. Het verwijt van de heer De Vries legde het college dan ook naast zich neer. En wat de werkgelegenheid betreft, b. en w .stellen zich regelmatig op de hoogte. Sommige industriën hebben zich ook zonder het ETIF hier geves tigd. De instelling van een cultureel cen trum heeft de aandacht van b. en w. De voorzitter dacht, dat er eerst wat meer inzicht moest komen in de even tuele leemte die er is. In hoeverre zijn er hiaten en op welke wijze zal daar in kunnen worden voorzien? Aan de Culturele Raad is daarom gevraagd dit te onderzoeken. Tenslotte wat de motie-Meijer betreft: de Vereniging van Nederlandse Gemeenten houdt zich voortdurend met dit probleem be zig. De Emmabloemkollekte heeft in Oudega (W.), Idzega en Sandfirden in dering voor de jubilaris. Hij wenste totaal opgebracht 265, deze met het overhandigen van een envelop met inhoud nog veel levens vreugde toe. Hierna was het woord aan de heer De Vries, die door verhindering van de voorzitter van het departement van Handel en Nijverheid hartelijke woor den sprak tot de jubilaris en zijn ijver prees. De heer L. Koopman, chef-boekhou- der van de K.N.M., die de heer Suier veld vele jaren kende, ook in zijn par ticuliere leven als toneelspeler, haalde onvergefelijke herinneringen op. Hij kwam met een aardig presentje voor de dag, n.l. een diplomatentas (mooi om kwitanties te lopen, zei de jubila ris). Dat de heer Suierveld niet iemand is, die de vruchten van een ander zijn boom wil plukken, bleek duidelijk uit de woorden van de distriktsbestuurder van de A.N.A.B., de heer Van der Meer. Deze prees de jubilaris voor zijn vele verdiensten als bestuurder en distriktsbestuurder van het N.V.V. en bewonderde hem om zijn groot aan passingsvermogen in zijn werk door de tijd volop bij te houden. Een doos sigaren nu en een gouden speld over enkele weken als hij 65 jaar zou wor den waren blijken van de waardering, die de heer Suierveld ruimschoots ver diende. Evenals de heer Nauta dat had gedaan, waardeerde ook deze spreker de verdiensten van mevr. Suierveld met bloemen. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer G. Veenstra, sprak ook waarderende woorden tot de ju bilaris en bood eveneens, mede na mens het personeel, een enveloppe uuu w gCJUXUlXA 111 Cl Cf TAL Vein ue veie u-oowc- moccit Het ru/ CC 60 ƒ7 CC 0 L I goede gelegenheden ter plaatse, Scherhemstraat/Frieswijkstraat waar men u zowel open- als ka- juitjachten en motorboten voor kor- i tere” zo lezen wij in de nieuwe folder van I de Sneker VVV. Uit deze folder I blijkt verder, dat er dertien water- sportbedrijven en vijftien particu- I liere verhuurders zijn, die „zowel I open- als kajuitjachten en motor- komt. Alg. Aannemersbedrijf A. j boten voor korter of langer tijd te Ooms en Zn. N.V. is thans bezig, I I huur aanbieden”. „En hebt u geen zoals wij vorige week al be- I I zeil- of motorboot tot uw beschik- j i l* king, neem dan uw intrek in een llchtten, de brede sloot aan de j I der vele goede hotels ter plaatse en Het gemeentebestuur van Sneek (voltallig) heeft maandagmiddag en -avond de jaarlijkse krachtproef weer doorstaan. Om kwart voor elf werd de gemeentebegroting voor 1968 met algeme ne stemmen vastgesteld, zij het dat enkele leden geacht wilden worden tegen enkele posten gestemd te hebben, ’s Middags om 2 uur was de vergade ring al begonnen. Deze had over ’t algemeen een rustig verloop. Hoewel enkele leden van PvdA- en PCG-fractie elkaar over en weer zo nu en dan „prikkertjes” toedienden. Om enkele markante punten te noemen uit de leggen Geeuw een rekreatieve stemming te geven (veel groen pers, de heren T. v. d. Werf en S. Sie- monsma. De laatste had weer een meesterlijk rijm gemaakt en er werd een aardige attentie, mede namens alle collega-tappers, aangeboden. Het slotwoord was aan de jubilaris zelf, die diep onder de indruk was van alles wat gezegd en aangeboden was. Hiervoor ook namens zijn vrouw hartelijk dank. De PvdA-fraktievoorzitter Van Dijk vroeg de medewerking van b. en w. opdat de raad een commissie zou kun nen benoemen, die zich zou beraden over de sociaal-culturele behoeften en voorzieningen en de ontwikkeling in de toekomst op dit terrein. Door de verschillende nota’s over het noorden des lands wordt er vol gens de heer Van Dijk een te negatief beeld opgeroepen. Alsof het een on derontwikkeld, achtergebleven gebied was. Maar willen wij in Friesland een gezonde economische ontwikkeling, dan zullen wij ons positiever moeten opstellen. Laat de mensen kennis ne men van het voortreffelijke woon- en werkklimaat, dat orize regio (de Zuidwesthoek) biedt, aldus de heer Van Dijk. Hij wees op de geringe onderlinge samenwerking van verschillende over heden. En dat geldt niet alleen voor de overheden, want twee kerngezon de bedrijven hier ter plaatse plegen beide gelijksoortige opdrachten in binnen- en buitenland uit té voeren. Ondanks het feit datde economische ontwikkeling dwingt tot grotere in dustriële eenheden, blijven zij afzon derlijk opereren. DOOR LEEUWARDEN BEDREIGD De heer Van Dijk waarschuwde voor wat hij noemde het „monopolistisch streven” van de gemeente Leeuwar den, dat voor Sneek als één van de primaire kerngemeenten een direkte bedreiging inhoudt. Natuurlijk is Leeuwarden uit hoofde van provinci ale hoofdstadfunktie ontegenzegelijk het centrum. Maar daarnaast zijn er economisch gezonde centra, die met durf een beleid voeren, dat Friesland voorzieningen geeft, waartoe het Leeuwarder bestuur niet bij machte was. Denk aan de kunstijsbaan in Heerenveen, de kunstdrafbaan in Drachten en in dezelfde plaats de La- wei. De heer Van Dijk vergeleek de problemen van Leeuwarden met die van Sneek. Er is een duidelijke ana logie. Maar hier heeft men een paar jaar terug „de boot gemist” t.a.v. de jaarlijkse watersporttentoonstelling, die nu in Leeuwarden wordt gehou den. Met de culturele outillage is de toe stand op dit moment geheel analoog. Zowel Leeuwarden met de Harmonie als Sneek met Amicitia kunnen niet voorzien in de behoefte aan culturele outillage. Beide gebouwen kunnen een belangrijke eigen funktie blijven ver vullen in het culturele leven. Maar in de sociaal-culturele voorzieningen ver tonen de steden een achterstand. De heer Johan Suierveld is meer dan 50 jaar in dienst van de Koninklijke Ned. Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken. Ter gelegenheid van dit feit ontving 'hij van het departement Sneek van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel een gouden medaille met vererend getuigschrift. Dinsdagmiddag was er ter ere van de jubilerende boekhouder een receptie in het'bedrijf. Hiervoor was grote belangstelling. met inhoud aan. Toen was als laatste sprekers het woord aan de vertegen woordigers van de K.N.M.-melktap- feestdag. I Amicitia. Er is een gevarieerd pro- I Groot feest is het ook gaterdag- gramma opgesteld, waaraan mede- middag a.s. in de Lemmer wegwijk- werking wordt verleend door bal- J I west. Burgemeester Rasterhoff zal letgroepen, accordeon-ensembles, ’n I dan officieel de nieuwe speeltuin dubbelkwartet, - - I aan het Kaatsland openen. Voor de orkest en de I kinderen is er een poppenkast-voor- I stelling, er wacht hen een tractatie 1 en er zal muziek zijn. I I Woensdag na Pinksteren, 5 juni, I is het nog eens feest, nu bij Dou- I ma’s Ijzerhandel N.V. Niet alleen I heeft dit bedrijf die dag 50 jaar be- I staan, bovendien zal de nieuwe ves- I tiging aan de Pieter Zeemanstraat I (industrieterrein) officieel in ge- J bruik worden I ’T VRAAGT WEL OFFERS Na te hebben gewezen op mogelijk heden m.b.t. investeringssubsidie riep de heer Van Dijk uit: „Mag de opbloei van culturele aktiviteit, vooral als de gehele gemeenschap daar deel aan Jieeft, niet veel, ja zeer veel geld kos ten?” Rotterdam heeft zijn Doelen, Drachten de Lawei, Hoogeveen de Tamboer en Balk de Treemter. Maar waar moet het straks op sterkte ge brachte Frysk Orkest in Sneek zijn re pertoire ten gehore brengen? Centra le accommodatie is ook voorwaarde voor uitbouw van jeugdaktiviteiten, film, cabaret, toneel enz. Met een cul tureel centrum is mogelijk een oplos sing te vinden voor het huisvestings probleem van de intergemeentelijke muziekschool. Ook is er onvoldoende expositieruimte en repetitieruimte voor vele verenigingen. Sneek als goed fungerend economisch centrum is eenvoudig weg gedwongen tot ade quate, dus op hoog peil staande, cul turele voorzieningen, aldus de heer Van Dijk. De jaarlijkse exploitatiekos ten zullen grote offers vragen, offers die we bewust aanvaarden. In dit verband wees de heer Van Dijk op de voorzieningen die tot stand zijn gekomen op het gebied van de sport. Om de plannen nader te con cretiseren zou er een commissie in het leven moeten worden geroepen, die de hulp zou kunnen inroepen van des kundigen. jj ---HU- ULLlb- i1 wNknm Tm3"? U bent Achting Lemmer binnen- i J u komt met uw eigen vaartuig of ijdt. Rijkswaterstaat zal het ge- j I dat u gebruik maakt van de vele deelte tussen het kruispunt - .'-i ter i men u zowel open- als ka- en het kruispunt met de toe. I of langer tijd te huur aanbiedt”, komstige zuidelijke stadsrond- -J. -van weg verdubbelen, terwijl er aan 1 deze folder de westzijde van dit dubbel- ^aansvak b0Vendien een paral- l( lelweg voor langzaam verkeer 1 knrnt Aid Ann'nffmorvhoJrlit A 3 De communist Meijer kwam direkt al met een motie. Een motie, die de raad aan de ministers van binnen landse zaken en financiën zou dienen voor te leggen en ter kennis te bren gen aan de fraktievoorzitters van de politieke partijen in de Tweede Ka mer. Op de regering werd in de mo tie een dringend beroep gedaan een hogere uitkering uit het gemeente fonds te bewerkstelligen. De heer Meijer wees er op, dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten steeds slechter is gewor den. De eigen zelfstandigheid van de gemeenten komt in het gedrang. Daar om moet deze zaak tot in den treu- re aan de orde worden gesteld. En er zijn wel mogelijkheden, bv. bezuini ging op de defensiekosten. Hoe dan ook, de uitkering uit het. gemeente fonds moet omhoog, aldus de heer Meijer. En omdat de raad daar zelf niets aan kan doen, is het enige wat er op zit druk uitoefenen. Daarom de ze motie. Voor de plannen m.b.t. een verrui ming van de gemeentelijke belastingen had hij geen waardering. De minst •draagkrachtigen zullen het zwaarst belast worden. I I1 I I 'I I I I I I I J Twee Snekers zullen morgenmid- de bezienswaardigheden ter plaatse I dag in Bilthoven door kardinaal en de bus- en treinverbindingen I Alfrink tot priester worden gewijd, met de rest van het land. De folder J xici Z.XJ11 xAexin. van uei xjee en ouu- uesiuiL niet „noe aan uua, I ke Dooper. A.s. zondag zullen zij in zonder schip, kom zeilen!” I Sneek hun eerste heilige mis vieren als priester samen met de parochie. I waterland”, zo lezen wij verder. De I len, geeft verder informatie over lichten. s.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1