en t Kaatsland aan I Speeltuin voor ziet in behoefte Weinig echte strijd bij tafeltennis en basketball Belgen vol lof over ontvangst in Sneek I Sportieve ontmoetinge tussen Sneek en leper w SNEEK, WYM BRITS ER A DEEL IJLST Wis r, X- -1 il 11 y en Banden tussen steden verstevigd i Mn van Waterpolo Geslaagde bokswedstrijden Beter spelend ZONO klopte Olympus II Officieel Orgaan de gemeenten Tennis Maandag 27 mei 1968 123e jaargang nr 43 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT voor Benoemd Neptunus won niet 6*2 van R.Y.S.C. Kerknieuws '?S It Mm t Het Sneeker Nieuwsblad is een aecembtneerde uitgave «en en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Snekers te sterk de gasten Mil MSI i Ww' SÉ II S/l SNEEKER NIEUWSBLAD ANTI-CLIMAX GEEN PUNTEN verzamelen. Hij verloor dan ook ver- feld eervoller uitvallen. Verscnijnt MAANDAGS en DONDERDAGS .kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H_ A de Boer Telefoon 4091 De veel zwaardere en trage G. Haan (Visser Gron.) heeft gedurende drie ronden de technisch beter boksende Van der Goot weten te ontwijken, maar Tot onderwijzeres aan de Prof. Mr. P. S. Gerbrandyschool alhier is be noemd mej. IJ. Jongsma te Meppel. Ad vertentleprija: 15 cent per mm. Bjj kontrakt hand elsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Franko per oost f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Ds. K. den Hartog, hervormd pre dikant te Ijlst, heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Menal- dum en Den Dolder. diend. De partij tussen Tj. Monsma en de Dokkumer J. Bloem tenslotte, werd in de 2e ronde op medisch advies, ge staakt wegens een wenkbrauwblessure van de laatste. Tjipke Monsma stond toen al op punten voor en werd tot winnaar uitgeroepen. De boksers, bij wie geen clubaanduiding staat vermeld, komen allen uit voor Sportclub Fries land. De scheidsrechter was de heer Drijfhout uit Leeuwarden. De ongeveer 75 leperse gasten wer den zaterdagmorgen in het stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. Burgemeester Rasterhoff sprak hen toe en de heer Jef Lesage, schepen van leper, beantwoordde deze speech. Over en weer veel vriendelijke woorden. De verbroedering der volkeren was hier even voelbaar. Tegen tien uur kregen de Belgen een muzikaal onthaal door Advendo, in gala voor deze gelegenheid. Het korps dwong weer veel bewondering af. Burgemeester Rasterhoff merkte op, dat, al heeft Sneek enkele keren van leper verloren, er toch van winst gesproken kan worden. Want we heb ben contact met u gehad en nu hebben we u in ons midden dat is de winst, zei de burgemeester. Daarom is het het stadsbestuur en de burgerij een genoe gen dat u hier bent. Meestal moeten we ’n andere taal ge bruiken, vervolgde de burgemeester, maar nu kunnen we in het Nederlands spreken. Ook daarin ligt een zekere charme. We voelen dat er historische banden zijn. Vaak brengen we onze Friese taal te berde, omdat ook Vlaan deren z’n eigen taal en karakter heeft behouden en verstevigd. Dan is er nóg Jammer genoeg liep één der gasten een gebroken neusbeen op, waarvoor hij in het ziekenhuis moest worden be handeld. In omgekeerde zin deed zich vroe ger op de avond bij tafeltennis min of meer hetzelfde voor. De Snekers J. Zoethout, H. Zeilstra, D. Brouwer en D. Schaap toonden zich zowel in de enkel- als in de dubbelspelen verre su perieur aan hun leperse tegenstanders: J. Versaevel, C. Baratto, M. Martin en D. Huygebaert. Alleen Baratto wist één partij op zijn naam te brengen, zodat de 91 zege het Sneker overwicht vol doende aantoonde. Maar ook hier zijn een volgende keer de revanche-moge- lijkheden niet uitgesloten. Tenslotte is een overwinning ook niet het hoofd doel van dit sportieve treffen geweest, maar heeft het kontakt tussen de sport beoefenaars van beide steden de mees te winstpunten opgeleverd. •T-'~ ’s Avonds werden in de Sporthal de eerste onderdelen van het programma afgewerkt. De technische leiding van de sportuitwisseling was in handen van de heer K. Doevendans, voorzitter van de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk. Enkele leden en jeugdle den van de Judovereniging Sneek” gaven voor zeer talrijk publiek (de tribunes in de sporthal waren geheel bezet) demonstraties, omdat judo in leper een vrijwel onbekende sport is. Daarna stonden tafeltenniswedstrij- den tussen beide steden op het pro gramma, maar deze werden vervangen door het nummer turnen, daar de tur ners en turnsters uit leper zondag een wedstrijd moesten turnen in leper. TURNEN Onder grote belangstelling van de jeugd werd zaterdagmiddag de nieuwe speeltuin ’t Kaatsland (Lemmerweg- wijk-west) door burgemeester Raster hoff geopend. De sleutel werd hem door de 7-jarige Titia Huisman over handigd. Het was een grandioos feest en dat kwam ook voor een belangrijk deel door het prachtige weer. Het begon met een poppenkastvoor stelling in de garage van Rinnert de Jager. Daar vandaan ging het in op tocht met de „Harmonie” voorop de wijk door. Bij de speeltuin wapperden de vlaggen en zorgde een geluidsinstal latie voor vrolijke plaatjes. Toen de burgemeester was gearriveerd, sprak de voorzitter van de speeltuinvereni ging ,,’t Kaatsland”, de heer K. Hot- tinga. een woord van welkom en dank. Vooral het gemeentebestuur werd be dankt voor de hulp en ook wees de heer Hottinga even op het vele werk, dat het bestuur verzet heeft om het zo ver te krijgen. Een speeltuin kan niet worden ge mist in een nieuwe stadswijk, zei de burgemeester. Voor de overheid is het niet zo’n grote moeite om daar wat aan te doen. Maar niettemin staat of valt het bestaan van de speeltuin met de offers, die particulieren bereid zijn te brengen. Dit bestuur heeft een dure plicht op zich genomen met deze speeltuin. Het is bovendien een erezaak geworden. Want aan de andere kant van de Lem merweg is ook een speeltuin. Aanvan kelijk had de speeltuinvereniging ..De Lemmerweg” plannen om ook ten wes ten van de weg een sneeltuin te stich ten. Later werd het beter geacht, dat er voor de westelijke wiik een nieuw bestuur gevormd werd. Dat is dan de nieuwe vereniging ,,’t Kaatsland” ge worden. Na een tweetal jaren van voorberei ding was dan nu eindelijk het ogen blik aangebroken dat het terrein open gesteld werd. En het bestuur heeft ze ker de buurman aan de andere kant van de weg nog willen overtreffen. De burgemeester zag dit als een ge zonde wedijver tussen beide speeltuin verenigingen. Hij wees op het grote be lang van dit mooie werk. Het gaat om de kinderen. De waardering van het gemeentebestuur werd onderstreept door de aanbieding van een enveloppe met inhoud. Vervolgens werd de vlag, de Neder landse driekleur, gehesen. De Harmo nie speelde daarbij het Frysk Folks- liet. Het publiek applaudisseerde, het hek werd door de burgemeester geo pend en toen (en nu laten we het be stuur zelf aan het woord, zoals in „de Wip” staat te lezen) „mochten de kinderen naar binnen stormen om er naar hartelust te roetsen, wippen, schommelen, draaitonnen, zandbakken, kabelbanen, enz.” In een oogwenk wa ren alle apparaten door spelende kin deren bezet. Het was duidelijk, dat de tuin in een grote behoefte voorziet. Het afgelopen weekeinde stond Sneek in het teken van de sport. Als uitvloeisel van de in 1966 gehouden Interland-televisiewedstrijd werd de kennismaking met de Belgische stad leper hernieuwd in de vorm van een sportuitwisseling tussen beide steden. Donderdagavond arri veerden ongeveer 75 leperlingen aan de Almastraat, waar zij in de Sporthal door hun gastheren werden begroet. Nadat het Belgische ge zelschap de volgende morgen eerst een boottocht had gemaakt op het Sneekermeer, zagen zij ’s middags in Amicitia de film „De stem van het water” van Bert Haanstra, waarvan enkele scenes zich op het Sneekermeer afspelen. Voorts maakten de Belgische gasten een busrit door Sneek. Op praktisch alle fronten waren de Heerenveners de Snekers de baas. Door een betere techniek en soepeler spel won Zono gemakkelijk met 13. Jam mer was dat W. Matszat bij de thuis club niet mee kon spelen. Al met al was de wedstrijd als kijkspel geen top per. Er heerste de gehele avond een prettige sfeer in de sporthal. De Sne kers zaten gezellig met hun Belgische gasten te babbelen. Onder de koesterende stralen van een zeer welkom zonnetje werd in het zwembad een waterpolowedstrijd ge speeld, die veel publieke belangstel ling trok. Er is zeer sportief gestreden onder leiding van de bekwame scheidrechter Huël uit Heerenveen. Viermaal vier minuten strijd, waarin de Sneker ploeg in de eerste 4 minu ten de score op 41 bracht. Daar de leperlingen niet voldoende reserve- spelers had, leenden de Snekers en kele spelers uit, waaruit valt te con cluderen, dat er een ware sportgeest heerste. De volgende speeltijden ver liepen onder evenveel spanning. Het eindresultaat was 62 voor Neptunus. Rest nog te vermelden, dat voor de aanvang van de wedstrijd tussen de aanvoerders de bekende vaantjes ge wisseld werden als herinnering aan het bezoek van de leperlingen aan de Waterpoortstad. Het ligt in het voor nemen, dat Neptunes het volgende jaar ook een afvaardiging naar leper zal zenden. Voor de turndemonstraties traden ’n zestal dames en heren uit leper en een zelfde aantal dames en heren aan Sne ker zijde op de vloer. Na een gecom bineerde demonstratie langematsprin- gen, werkten de heren aan de hoge brug, waarna de dames een demon stratie gaven op de evenwichtsbalk. Zowel bij leper als bij Sneek deden enkele mislukkingen afbreuk aan het geheel. Vooral bij de heren liet de af werking veel te wensen over. Aan de brug met ongelijke leggers lieten de dames goede oefeningen zien, waarbij de Belgische turnsters een. hoge graad van beheersing toonden. Aan het hoge rek stak één der Bel gische turners met kop en schouders boven de anderen uit. Hij demonsteer - de dit met een perfect uitgevoerde oefehing, waarbij zijn gehoekte af sprong zéér goed uit de verf kwam. De andere turners moesten door misluk kingen hun oefening vroegtijdig beëin digen. Ook het herenturnen aan de ringen kenmerkte zich door mislukkingen en het niet volkomen beheersen van de stof. Aan Sneker zijde kan als reden worden aangevoerd, dat een stroef wer kende organisatie te laat op gang is gekomen, daar men afgelopen week pas met concrete gegevens kwam over het programma en er dus geen tijd van voorbereiding is geweest. Alles moest thans om wille van de tijd proviso risch in elkaar worden gezet, wat na tuurlijk zijn stempel op de prestaties drukte. Zaterdagmiddag werden de sport wedstrijden voortgezet met tenniswed strijden op de nieuwe banen in het Zuidersportpark. De gasten uit leper bleken bij lange na niet opgewassen tegen de Sneker tenisspelers en speelsters. De wind deed nogal wat afbreuk aan het spel. De uitslagen luiden: Damesenkel: mevr. M. Silvius-mevr. D. Lahaye 6-0, 6-0. Herenenkel: Arjen Schaafsma-P. v. d. Gothe 6-3, 6-3; W. Zandstra-B. v. d. Gothe 9-7, 7-5. Gemengd dubbel: mej. M. Siemers en W. Zandstra tegen mevr. Lahaye en B. v. d. Gothe 6-3, 6-1. Herendubbel: W. Zandstra en A. Schaafsma tegen J. M. Lahaye en F. L. Roose 6-0, 6-0. Na de turndemonstratie werd er een volleybalwedstrijd gespeeld tussen Olympus ’63 en het gerenommeerde hoofdklasseteam Zono van Heerenveen, De gasten konden hun stad niet in deze sport vertegenwoordigen, omdat vol leybal in leper niet beoefend wordt. Basketball daarentegen heeft in Bel gië een hoge vlucht genomen en leper beschikt zelfs over een team, waarin profs uitkomen. Eén der Belgische turnsters toont haar niet geringe kunnen de even wichtsbalk. Door het grote niveauverschil, zo wel bij tafeltennis, waar de Snekers een éclatante 91 zege behaalden, als bij basketball, waar de Belgen hun suprematie met de indrukwekkende cijfers 10925 tot uitdrukking brach ten, is er zaterdagavond in de Sporthal nauwelijks van strijd sprake geweest. Strijd was er eigenlijk alleen bij het boksen, maai- hier waren de lepenaren, die deze sport vrijwel niet beoefenen, niet bij betrokken. Hoewel enkele partijen door het saaie verloop niet erg konden boeien, was het boksen, dank zij enkele pittige gevechten tussen o.a. A. J. Sterk en J. Ysselmuiden (Frisia, L’warden) die door de meer aanvallende Leeuwarder junior op punten werd gewonnen, en de daarop volgende partij tussen H. v. d. Velde en D. Siekman (Sportcl. Visser, Gron.) die onbeslist eindigde, nog één der meest attractieve onderde len van deze avond. Wopke de Jong won in een saai tref fen van T. Terpstra (Coryfea, Dok- kum), terwijl de strijd in de C-klasse tussen E. v. d. Velde en Piet Wijnsma (eveneens Coryfea) een overwinning voor de iets beter boksende Dokkumer opleverde. Het slot van het sportieve treffen tussen Sneek en leper bestond uit een basketballwedstrijd, tussen de ploegen uit leper en van Sneek, welke strijd door het grote niveauverschil eigenlijk een anti-climax betekende. De Sne kers, voorzien van veel goede wil, maar zonder enige technische bagage, werden moeiteloos naar een 10925 nederlaag gespeeld. Hoewel de geel zwarten de eerste twee punten scoor den, werden ze daarna volkomen weg gespeeld en via 184, 304 kwamen de lepenaren op een ruststand van 564. Daarna deed Athlon het wat rustiger aan en wisten de Snekers de schade te beperken tot een 10925 eindstand. Nu moet er wel direkt bij gezegd worden, dat deze sport in Sneek nog maar enkele maanden wordt beoefend, terwijl zij in leper door se- mi-profs wordt gespeeld, zodat deze zware nederlaag uiteraard voor de hand lag. En al zal bij een tegenbe zoek volgend jaar nog geen kans op een overwinning bestaan, bij een in- - -- tensieve training onder deskundige lei- kon daardoor uiteraard geen punten ding kan het resultaat dan ongetwij- VPrzamplpn T-Tii uprlnnr rlon rxnlr fnlrl 1 een overeenkomst: u bent in leper ver van Brussel en wij zijn hier ver van Den Haag. Maar het voornaamste is wel het gemeenschapsgevoel dat er in beide steden heerst, het meeleven met wat er in de stad gebeurt. Het zijn de kleine gemeenschappen die nog een grote taak hebben. De beide schepenen van leper ont vingen uit handen van de burgemees ter een kleine herinnering aan Sneek in de vorm van een theelepeltje. Da mes in „Frysk kostüm” zorgden ervoor dat ieder een kopje koffie kreeg. Toen was het woord aan de heer Lesage, die de burgemeester van leper vertegenwoordigde. Hij wees er op dat de in 1966 gelegde contacten thans hun bekroning vonden. Hij noemde dit bezoek een „positieve stap in de rich ting van de volkeren-vriendschap”. De heer Lesage toonde zich enthousiast over het Friese landschap. Niet voor niets spreekt men van de lage landen bij de zee. van Friesland tot Vlaan deren. Er is een brug geslagen tussen Sneek en leper, de brug van de vriendschap. Vol lof was hij over de ontvangst in Sneek. Dank voor het gul onthaal, het was overweldigend. „Leve de Snitser freonskip”, riep hij uit tot groot ver maak van de aanwezigen. Hij vertelde, dat er een telegram naar Middelburg zou worden gestuurd, waar zaterdagavond de landenwed- strijd Zeskamp van de NCRV/BRT zou worden gehouden. Voor mevrouw Rasterhoff, die niet aanwezig kon zijn vanwege haar beenblessure, had men een verrassing bereid. Op datzelfde moment zou haar een bloemetje wor den aangeboden. Namens de sportmensen uit leper sprak de heer Roland Maillard nog een woord van dank. Voor de burgemees ter, de heer Doevendans als voorzitter van de raad voor sport enz. en de heren Posthuma en De Vries had hij een geschenk in de vorm van een pla quette. Met een driewerf hoera werd de ongedwongen samenkomst besloten. De gasten kregen ieder een cadeautje mee. Een spelmoment uit de basketball wedstrijd. De aankomst van het Belgische gezel- schap bij de nieuwe sporthal op de I Almastraat. JÉ j fc

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1