Waterpoort- krabbelt verworpen Voorstel tot verhoging wethouders- salarissen met ruime meerderheid Mej. Klaske Cnossen uit Osingahuizen kreeg koninklijke onderscheiding Wie betaalt het gelag AGENDA J|| IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van van en Sneker raad akkoord met vaststellen Drank- en Horecaverordening Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 46 Donderdag 6 juni 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i 35 jaar huishoudster hij dezelfde familie Afscheid ds. J. P. van den Boomgaard gecombineerde urtaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Minister Beernink was in Sneek 6 ll Ml L k ti,.:,' Jii. SNEEKER NIEUWSBLAD BENOEMING ONDERWIJZERES PIJNLIJKE ZAAK 'j vrolijk feestvierend doorge- Versctujnt MAANDAGS 5D DONDERDAGS Vantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boei telefoon 4091 De N.V. Sneeker Jachthaven neemt begin volgende week 13 nieuwe jachthuizen in gebruik. De oude jachthuizen waren zwaar verwaarloosd en daarom werd besloten ze af te breken. De oude 13 in totaal gebouwd in 1911, waren dus al een goede 55 jaar oud. Begin van dit jaar werd een aanbesteding gehouden onder de aan deelhouders. Het bouwen van een nieuw complex werd gegund aan aannemingsbedrijf Boomsma, dat op 2 april met het karwei begon. Er was toen al gebaggerd en de betonnen palen voor de fundering waren al geheid. De nieuwe jachthuizen hebben een diepte van 20 m en een breedte van 4.40 m. Ze bieden ligplaats aan ruim 45 schepen. Het hele project heeft ruim een ton gekost en de bouw is snel verlopen. De jachthuizen zijn zo goed als klaar en betekenen een grote verbetering, zo vertelde havenmeester D. Douma. merking: „Ja, maar daar hebben wij het leergeld niet voor behoeven te be talen”. De bouw zal kunnen plaats vinden, zodra de mogelijkheid aanwe zig is en de aanbesteding heeft plaats gehad, aldus de voorzitter naar aan leiding van een vraag van de heer J. P. de Vries. Dit hangt o.m. af van het bereiken van overeenstemming over de aankoop van een strook grond, welke nog nodig is. (Vervolg op pag. 2) op de boerderij van de familie Osinga heeft verricht. Zij besloot u hiervoor te onderscheiden”, zo zei de loco-burge- meester. Hierna speldde hij haar de onderscheiding op de borst. Mej. Cnos- sen stond perplex. Zij heeft altijd trouw haar werk ge daan. Als de nood aan de man kwam schrok ze er zelfs niet voor terug om mee te helpen met het melken. „Het gaat er niet om hoe lang u uw werk heeft verricht, maar om de manier waarop”, aldus de loco-burgemeester. Sinds ongeveer een jaar woont de fa milie Osinga niet meer op de boerderij. Dit betekent niet, dat mej. Cnossen niet meer bij haar werkt. Zij komt nog een paar middagen in de week helpen en verder werkt ze nog bij familie. Ze In de nacht van zaterdag op zondag hebben werklieden van de gemeente Wymbritseradeel met behulp van een kraan op een vrachtauto de bomen en stobben van de weg gesleept. De knel lende vraag is thans wie voor de kos ten van het opruimen opdraait. Naar de mening van de ruilverkavelingscom- missie zullen de boeren dit moeten be talen, maar veehouder A. Hofman deelde ons mede, dat zij het hier niet mee eens zijn. Wij hebben het gedaan in het belang van de gehele ruilverka veling en daarom zal de ruilverkave ling dit ook moeten betalen. Wij heb ben deze aktie gevoerd, zei hij, om de mensen te waarschuwen voor de prak tijken van de aannemer. Vanmorgen was het dubbel feest ten huize van de familie H. Osinga te Jut- rijp. Mevr. Osinga was jarig, maar nog belangrijker was dat mej. Klaske Cnos sen uit Osingahuizen, koninklijk on derscheiden werd wegens het feit dat zij 35 jaar huishoudster is geweest bij de familie Osinga. Zij kreeg de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Aannemingsbedrijf Roos deelde ons mede, dat eerdere uitvoering van de uitritten niet mogelijk was. Eerst moet de grond tot rust komen en bezakken, voordat men de zaak in orde kan ma ken. Naar aanleiding van het protest van een aantal boeren in Offingawier tegen de gang van zaken bij de aanleg van de nieuwe weg door hun dorp (zoals bekend versperden de boeren zater dagavond de weg door het opwerpen van een barricade), heeft dinsdagmid dag in Rauwerd een bespreking plaats gehad tussen de Ruilverkavelingscom- missie, de boeren en het aannemings bedrijf Roos uit Abbenes, dat met de aanleg van de weg is belast. De boe ren hebben in deze bijeenkomst hun grieven, die voornamelijk de situatie bij de uitritten van de landerijen be troffen, geuit. Zij kregen de toezegging dat zo spoedig mogelijk met de uitrit ten zal worden begonnen. Deze uitritten liggen beduidend lager dan de weg, waarop vorige week nog een penetratielaag is aangebracht, waardoor het verschil nog weer groter werd. Vooral nu de hooitijd is aange broken, gaat het vraagstuk van de la gere dammen nog meer spreken. GEEN UITZONDERINGSPOSITIE De heer Visser wa„ echter van me ning, dat de gemeente in deze kwestie geen uitzonderingspositie kon innemen. Dit is een zuiver politieke zaak, aldus de wethouder, waarop de heer Van Dijk repliceerde: „Wij moeten geen uitzonderingspositie innemen ten op zichte van de procentuele loonsverho ging. Wij zitten beide in dezelfde par tij, die zich volkomen distantieert van deze procentuele verhoging”. Verwijzend naar een uitgave van het door de PvdA uitgegeven gemeente blad, meende de heer B. de Vries, dat men moest ophouden over deze zaak te spreken. De Provincie stelt dit vast als verplichte verhogingspost op de be groting. Wat doet u dan met die ver hogingen van de salarispost, vroeg hij de raad. Wij moeten de wet „wet” la ten. Hei Sneeker Nieuwsblad is een Om even in de schoolsfeer te blij ven: het voorstel betreffende het stich ten van een nieuwe school in de Noord- oosthoek vond aller instemming. Mevr. Unema-Ehlhardt wilde nog wel weten, of er een herhaling mogelijk is in de Stadsfenne, maar dit was volgens de voorzitter niet de bedoeling. Wel zal gezocht worden naar een oplossing, die voor herhaling vatbaar is. Mevr. De Graaff-Nauta vond het ont breken van een personeelskamer bij zonder jammer, terwijl de heer Bosma de Sneker architecten wilde inschake len voor ontwerpen in de grotere bouw. Hiervoor hebben wij een speciale man, aldus het antwoord van de voor zitter. Toen de heer Bosma stelde, dat die het toch ook heeft moeten leren, repliceerde de voorzitter met de op- Het prachtige weer met de Pink sterdagen was er de oorzaak van dat het vreselijk druk was bij de nieuwe jachthaven. Het parkeerter rein bleek te klein en alle jacht huizen waren nagenoeg leeg. Vol gens havenmeester Van Appeldoorn was het drukker dan voorgaande ja- ren. Ook in de stad zelf was het druk. Er waren veel buitenlanders, Duitsers, Engelsen, Italianen en zelfs Scandinaviërs. Het laatste nummer van de No tenkraker, het maandblad van het Stedelijk Muziekkorps ,Sneek’, staat Nederland. Cor laat het wag waarschijnlijk inschrijven bij de Schinveld. MG-club Nederland, wat een welko me aanwinst voor deze club zal zijn. oudercommissies e.d. De heer Nienhuis, die dit enerzijds een loffelijk initiatief vond, vroeg zich anderzijds af of dit nu wel nodig was op deze manier? Of werden hier misschien dingen ge vraagd, die de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, overschreden? Wethouder Baayens meende, dat het budget ook niet te royaal mocht zijn, omdat dan de raad terecht bezwaar zou hebben. Voor een redelijke aanschaf is het echter ruim voldoende. Er is natuurlijk niets tegen, dat oudercommissies zelf iets aan schaffen, maar het is hun goed recht, om eerst te onderzoeken of dit ook via het leermiddelenbudget kan geschie den. Of de aanschaf de normale eisen overschrijdt, kan eerst bij het indienen van een dergelijk onderzoek beoordeeld worden. Ad verten tl epnjs: 15 cent per mm. Bij kontrakt hand elsad verten tl es) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Met het verwerpen van het voorstel tot verhoging van de salarissen der wethouders èn het aannemen van de nieuwe Drank- en Horecaver ordening, zijn de belangrijkste beslissingen van de gisteravond gehou den raadsvergadering wel vermeld. Beide punten waren ook aanleiding voor levendige discussies, waarbij met name de heer Van Dijk (PvdA) en burgemeester Rasterhoff inzake het in dienst hebben van vrouwelijk personeel, een interessante en bij tijden zeer ge„animeer”de bijdrage leverden. Ondanks het verschil in inzicht in deze wuft aandoende ma terie kwam het voorstel er zonder hoofdelijke stemming door, zij het met aantekening, dat de heer Van Dijk tegen het omstreden hoofdstuk was .De overige, meer nuchtere agendapunten vormden voor de Sneker raad, waarvan de heer Jonkers afwezig was, geen onoverkomelijke pro blemen. Voor de meerderheid van de raad vormde het voorstel tot verhoging der wethouderssalarissen een onoverko melijk probleem. De heer Van Dijk noemde dit voorstel dermate onfat soenlijk, dat hij er verder geen woor den aan wilde verspillen. De gehele PvdA-fractie zou tegen dit voorstel stemmen. Ook de heer Meijer (CPN) had er geen goed woord voor over. Het was hem bekend, dat er in de boezem van het college ongerustheid over deze zaak bestond, maar hij verzekerde het college, dat dit gevoel in nog veel meer boezems aanwezig was. Deze irreële verhoging steekt wel heel erg af bij de procentuele verhoging van de la gere inkomens. De heer B. de Vries (PCG) daarentegen was het wel eens met het voorstel, maar hij vond dat de wijze van vaststelling tot het verleden behoorde. Ds. J. P. van den Boomgaard zal zondag 9 juni a.s. in de middagdienst afscheid nemen van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Sneek en maandag 17 juni, na vooraf in die zelfde dienst te zijn bevestigd door ds. B. van Smeden, predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Nieuw West, intrede doen als predikant van de Christelijke Gere formeerde Kerk van Amsterdam-West. Ds. Van den Boomgaard werd op 6 november 1955 door ds. A. Hilbers uit Zwolle bevestigd als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Thesinge (Gr.). Op 11 juni 1955 ver wisselde ds. Van den Boomgaard deze Kerk met die van Sneek. waar hij werd bevestigd door ds. T. Briemen uit Groningen, toen nog predikant te Mussel. In Sneek was ds. Van den Boom gaard o.a. in de classis Leeuwarden examinator kerkrecht, correspondent voor de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn en deputaat voor de geestelijke verzorging van mi litairen. Verder was hij ook nog cu rator van het christelijk lyceum „Jo hannes Bogerman” te Sneek. Tijdens zijn verblijf te Sneek heeft ds. Van den Boomgaard ook zeer ge ijverd voor de bouw van een nieuwe christelijke gereformeerde kerk, die op 5 januari van dit jaar in gebruik is genomen. De oude kerk was bij een brand op 13 november 1966 volkomen verwoest. Bij monde van de heer Poiesz sprak de KVP-fractie zijn ongenoegen uit over deze verhoging van circa 35%, die men een zeer pijnlijke zaak vond. De kwestie is ook in het college van b. en w. een „heet hangijzer” geweest en uit de stukken is duidelijk geble ken. dat er een gevoel van onbehagen is bij de wethouders, die zelf niet om deze verhoging hebben gevraagd. Hij vroeg zich verder af (evenals de heer P. Bosma, VVD) waarom men direkt tot het maximum van bijna f 15.000,— is gegaan. Was hier geen tussenrege- ling mogelijk geweest? De regering maakt momenteel „pas op de plaats”, terwijl de lonen van de laagst bezol digden met veel moeite een kleine ver hoging ondergaan. ONGELUKKIG TIJDSTIP Wethouder Visser vond het voorstel op een ongelukkig tijdstip ingediend. Het gist in de hele wereld, rondom ons is oorlog, honger en er bestaat een grote ongelijkheid van kansen. Er is een veel te hoog werkloosheidscijfer, de regering sprak zelfs over een loon- pauze, terwijl ik maar niet eens over pensioenverbetering zal spreken, aldus de wethouder. Deze verhoging gaat uit boven het normale en is voor mij vol strekt overbodig. Ik wil verder in het midden laten, of de verhoging „an sich” te hoog of te laag is, maar poli tiek en ideëel gezien, is het voor mij onaanvaardbaar. Bovendien zou ik per soonlijk, aldus de wethouder, het sa laris procentueel gekoppeld willen zien aan het salaris van de burgemeester. Op grond van bovenstaande zeg ik dan ook „nee” tegen dit voorstel. De heer Van Dijk, in tweede instan tie aan het woord, wilde zich uitdruk kelijk distantiëren, van hetgeen de wethouder had gezegd inzake het on gelukkig gekozen tijdstip. Er is nooit een gelukkig tijdstip voor zo’n voor stel. Een normale verhoging kan ik wel accepteren, aldus de heer Van Dijk, maar dit beslist niet en zeker niet, als de verhoging zou worden ge koppeld aan het salaris van de burge meester. Behalve de heren Gerrits, Baayens, Baarda, B. de Vries en Nienhuis kon mevr. De Graaff de raadsleden en ook enkele fractiegenoten echter niet over tuigen, zodat het voorstel met 12 tegen (de beide wethouders Visser en Berg sma, de gehele PvdA-fractie, KVP- fractie, benevens de heren Bosma (VVD). Meijer (CPN), Zeilstra en R. v. d. Akker (PCG) en 6 vóór werd verworpen. De verschillende jaarverslagen en rapporten werden verder alle voor kennisgeving aangenomen, waarbij de heer Nienhuis naar aanleiding van het verslag 1967 der openbare lagere scho len en u.l.o enkele vragen stelde over de aanschaffing van een pick-up aan de Looxmaschool, radio en platenspe ler aan de Sperkhemschool en reken dozen aan de Lemmerwegschool, welke aanschaffing volgens het verslag, in verband met het „niet zeer royale leer middelenbudget” was geschied door giften, verlotingen en bijdragen van Donderdag 6 juni tot 15 juni Fries Scheepvaart Museum. Tentoonstel ling schilderijen, etsen en tekeningen van Piet Boersma. Geopend op werk dagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Donderdag 6 juni Tentoonstelling en verkoop van door patiënten gemaak te goederen van de Welfareafdeling van het Ned. Roode Kruis afd. Sneek in gebouw Kerksteeg (ingang Nauwe Noorderhorne). Geopend ’s middags van 25 uur. Vrijdag 7 juni Midgetgolf-wedstrijd op de Midgetgolfbaan „De Domp” voor Snekers, die geen lid of oud-lid zijn van de MGC „Sneek”. Aanvang 19.00 uur. Zaterdagen 8 juni en 27 juli Seriewed- strijden Kon. Zeilvereniging „Sneek” voor leden en jeugdleden. Eerste start ’s middags 2 uur. Zondag 9 juni Concert in de Grote Kerk te Bozum door „Advendo”, Roodeschool en „Dindua” Engwie- rum. Dirigent Wim Eppinga, aan het orgel Bob Pruiksma. Aanvang ’s av. 8 uur. Donderdag 13 juni Jaarl. Vergadering van deelnemers Sneker Onderl. Brandwaarborgvereniging in café Piso. Aanvang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 15 juni Dagboottocht van het Roode Kruis, afd. Sneek e.o. De onderscheiding kwam voor mej. Cnossen geheel onverwacht. Ze had er helemaal niet op gerekend. Toen loco- burgemeester Gerbrandy (burgemees ter Van Hout is met vakantie) binnen kwam, dacht ze dat het was om mevr. Osinga te feliciteren. Toen hij dit ge daan had stond ze zelf in het middel punt van de belangstelling. „Het is tot is dus nog altijd bezig. De dag werd de koningin doorgedrongen.dat u al 35 verder vrolijk feestvierend doorge- jaar alle voorkomende werkzaamheden bracht. DROEVIGE GESCHIEDENIS De heer J. P. de Vries vond het maar een droevige geschiedenis en kon zich niet voorstellen, dat zijn naam genoot van de PCG hierin nog moge lijkheden zag. Ten opzichte van het gehele loonbeleid en de funktie van de wethouders, die twee dagen per week vergt (méér, verbeterde wethou der Bergsma later) vond spreker dit voorstel onverantwoord. Laten wij het voor nadere motivering naar Ged. Sta ten terugsturen. Wethouder Bergsma kon zich wel met het standpunt van de tegenstan ders verenigen, maar toonde ook de andere kant van de medaille door er op te wijzen, dat men in eigen beroep of dienstbetrekking in die dagen meer zou kunnen verdienen dan als wet houder. Toch ben ik tegen dit voorstel, omdat in dit „ambt” het ideële een be langrijke rol speelt en zwaarder weegt dan het geldelijk voordeel. Mevr. De Graaff-Nauta vond het volkomen onjuist om te protesteren te gen het feit, dat een deel nu in een hogere klasse werd geplaatst. Dit is toch een heel normale zaak. VOORSTEL VERWORPEN Tot onderwijzeres aan de Gysbert Japiksschool werd met ingang van na der te bepalen datum, mej. T. Dankert te Stiens benoemd. Met betrekking tot he tvoorstel van b. en w. inzake het treffen van een gemeenschappelijke regeling „Be- stuursschool Friesland” verklaarde de voorzitter, zulks naar aanleiding van enkele vragen van de heer J. P. de Vries, dat het aantal leerlingen afge stemd zal zijn op de jaarlijkse aanwas. Ongeveer 100 leerlingen zullen de school bezoeken. Het zal verder moei lijk zijn, om personeel van niet aan gesloten gemeenten hierin te betrek ken, omdat deze gemeenten dan ook zullen moeten bijdragen. SCHOLENBOUW De tweede havenmeester van de Sneek is opgericht bestaat van de nieuwe jachthaven is ook weer ge- zijde van het publiek een goede be- arriveerd. Dit klinkt misschien raar, langstelling. Het is de bedoeling dat maar met de tweede havenmeester de cursus eind augustus-begin sep- wordt bedoeld de heer Haugwitz uit tember gaat starten, dus na de Frankfurt am Main. De 70-jarige schoolvakanties. Degene die een heer Haugwitz komt al zes jaar ach- pony wil aanschaffen, heeft nog ter elkaar met zijn zeiljacht naar even de tijd om rond te kijken naar Sneek en is voor velen in de jacht- een geschikt paardje. Het moet na haven een bekende verschijning ge-, melijk beslist een Welsh of een worden. Velen zien hem aan voor New Forest zijn. Het is daarom wel de havenmeester. De heer Haugwitz gewenst, alvorens tot aankoop over blijft altijd het hele seizoen, d.w.z. te gaan, overleg te plegen met des van mei tot september, Hij is mo- kundigen. Voor inlichtingen kan menteel nog alleen, zijn vrouw komt men dagelijks terecht bij de manege ook. Naast een enthousiast zeiler is aan de Graaf AdoLfstraat. hij een verwoed visser. De heer Haugwitz houdt veel van de Friese meren, want er is een overvloed aan „frische Luft”, iets wat je in Frankfurt niet vindt. Hij vindt het daarom fijn dat er in Sneek niet zoveel industrie is. Dat de Duitse gast een bekende verschijning in de jachthaven is, bewijst wel het feit dat de poedel van havenmeester Van Appeldoorn hem herkende, toen hij na ruim een half jaar weer in de jachthaven terugkeerde. De heer Haugwitz is dinsdags een trou we bezoeker van de markt en hij maakt wel uitstapjes per bus of boot naar de omgeving van Sneek. OLCuenj A. j.vxuz.xcivn.ui.y» ,xmcc.x.a taac De MG Twen S.U. cabriolet uit geheel in het teken van de uitwis- het jaar 1929 van Cor Mollema van seling met de muziekbroeders uit de „Sik” uit Bolsward, is bijna het Limburgse Schinveld, die op 8, klaar. Het lag aanvankelijk in de 9 en 10 juni naar Sneek komen. Er bedoeling dat het wagentje medio komen ca. 65 gasten, die een gast- maart klaar zou zijn, maar dit is vrij onthaal vinden bij de leden van een beetje uit de hand gelopen. In- het korps. De Schinvelders arrive- tussen heeft Cor niet stil gezeten, ren zaterdagmiddag bij de RHBS. maar heeft hij gecorrespondeerd ’s Avonds is er een feestavond in met de bouwers van de wagen, de hotel Hanenburg. Zondag maken de B.M.C.-fabrieken in Engelang. Zo is gasten een boottocht en zondag- j hij o.a. aan de weet gekomen dat avond om half negen geeft St. Ceci- er van dit type slechts tien exem- lea-Schinveld een concert in de R.K. plaren werden gebouwd. Voor zover kerk aan de Singel. Maandagmor- bekend rijden er nog twee van in gen om half negen vertrekken de igentje gasten vanaf de Marktstraat naar In hetzelfde verenigingsorgaan le- De club organiseert uitstapjes met zen we dat het gemeente-concert al de oude auto’s, die bij haar zijn ditmaal zal worden gegeven in ,Ons ingeschreven. Cor zal een dezer da- Gebouw”. „We willen voorkomen gen wel met zijn ..brikje”, die in zonder publiek te spelen en daarbij het originele groen met zwarte nog te vernikkelen van de kou”, kleuren is gespoten, op de Sneker Bovendien geeft een zaalconcert wegen verschijnen. Het vehikel zal meer voldoening, niet alleen aan ongetwijfeld veel aandacht trekken, de muzikanten zelf, maar ook aan de luisteraars. De datum van het Voor de ponyclub, die onlangs in concert staat nog niet vast. Minister Beernink heeft dinsdag morgen een bezoek gebracht aan onze stad om zich te laten voorlichten over de grenswijzigingen, die de gemeenten Sneek, Wymbritseradeel en Ijlst ra ken. Van half elf tot elf uur confe reerde de minister in het stadhuis met het Sneker gemeentebestuur, daarna volgde in het gemeentehuis van Wym britseradeel een bespreking met de bestuurders van die gemeente en die van Ijlst. Om half twaalf stelde minister zich ter plaatse op de hoogte van de situatie. Daarna vertrok hij naar Harlingen voor eenzelfde bespre king met die stad en de buurgemeen ten, waar ook grenswijzigingen aan de orde zijn. jti' jü tit .ti.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1