Ondanks 700 jaar nog springlevend Waterpoort-krabbek Sneker brandweer stichtte brand i Tien dagen feest in het oude stadje Ijlst Zeilmakerij Gaastra tijdelijk naar voormalige fabriek Van der Heem f J SNEEK, WYM BRITS E RA DEEL IJLST I Opvoering historisch stuk ,Skip sünder roer o van en Officieel Orgaan de gemeenten Ir pw Donderdag 13 juni 1968 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Verbetering en groei Boerendag J Houtzaagmolen in Woudsend wordt recreatieverblijf Ook deze zomer orgelbespelingen in Grote Kerk Sneeker Nieuwsblad rs een aecombwieertle urtqave ven •n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Diefstal auto Julianapark l’ 1* l' Grootse manifestatie 123e jaargang nr 48 Autocross cn vuurwerk 5 W BB él SNEEKER NIEUWSBLAD -■ Het tweede nummer van dit jaar Mannen van gemeentewerken zijn verschillende leerlingen, zodat men kerkant (gezien vanaf de Water- I f I die ondanks het vroege tijdstip veel belangstelling trok. Verscmjnt MAANDAGS en DONDERDAGS rvantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 De afdeling waterrecreatie van stichting „Voor zon en vrijheid” Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Maandag 1 juli is er eén boerendag. Er wordt een groot concours-hippique gehouden op het terrein naast de ijs baan. Er is een uitgebreid aantal ru brieken met Fries ras. Tevens wordt er een springconcours gehouden en worden er demonstraties gegeven. Ook is er een ringrijderij met Friese sjeezen en de deelnemers in Fries kostuum. Hiervoor werd door mevr. Nooitge- dagt-Keulen de „Gouden Zweep” be schikbaar gesteld. Verder is er ’s avonds een oriënte- ringsrit .der auspiciën van de m.a.c. „J. C. Visser” uit Sneek. Dinsdag wordt er een modeshow ge houden in het paviljoen en ’s avonds is hier een rolschaatsshow, die ver zorgd wordt door de kunstrolschaats- club „De Molenstad” uit Winschoten. Woensdag is er middag voor ouderen in het Mienskipshüs met o.m. het op treden van gezelschap „Piet Hitman”. Alvorens de brand er in ging, had de brandweer als voorzorgsmaatregel de brandslangen uitgerold. De wind zou onverhoeds eens kunnen draaien, wat gevaar had kunnen opleveren voor de huizen in de Lemmerwegwijk. De boerderij stond in no-time in lich terlaaie en was binnen een uur geheel uitgebrand. Omdat de nog overeind staande muren gevaar konden ople- De zeilmakerij van de firma Gaastra wordt mét ingang van 1 september a.s. verplaatst naar de voormalige radiofa- briek van Van der Heem aan de Lo- rcntzstraat op het nieuwe industrieter rein aan rijksweg 43. Van Philips te Eindhoven, die in 1966 het bedrijf van Van der Heem en daardoor ook de fa briek in Sneek overnam, werd met in gang van genoemde datum het achter ste gedeelte van de fabriek gehuurd. Het is een tijdelijke oplossing, want het ligt in het voornemen van de firma Gaastra om in de nabije toekomst een nieuwe fabriek te stichten. tot de dood met de zak. Dit stuk heeft niet alleen verbinding met de historie, maar ook min of meer met het heden. Vóór de aanvang van het. eigenlijke stuk worden twee korte taferelen ge speeld: het eerste speelt zich af in de hedendaagse maatschappij en het tweede in de tweede wereldoorlog. De hoofdrol wordt gespeeld door Riek Landman. Als figuranten zijn ongeveer 15 Ulsters ''■kozen en verder een paar leden vavn de krites uit Sneek, Bols- ward, Heerenveen en Leeuwarden. Het stuk wordt geregisseerd door de heer L. Popma. Verder is er vrijdag een historische optocht van circa 12 wagens, uitbeel dende de historie van Ijlst. Deze op tocht kwam tot stand in samenwerking met de Fries Kultuurraad. In de loop van de middag komen ook de ongeveer 100 ronde- en platbodemjachten in IJlst aan voor het admiraalzeilen. Dit admiraalzeilen heeft zaterdag plaats op de Geeuw en zal afgenomen worden door mr. H. P. Linthorst Homan, ’s Avonds is er „fierljeppen” en een balavond in het paviljoen. Zondag is er een Interkerkelijke Evangelisatiedienst in het paviljoen. Voorganger is ds. Okke Jager. dichtje van J. R. Althen. „Via de zijn aangebracht. De goederenlijn van de Neder- De onderbrenging van alle sectoren van het bedrijf in één pand betekent voor de fa. Gaastra, ’n flinke uitbrei- Zeven honderd jaar geleden kreeg IJlst zijn stadsrechten en daarom zal het van 27 juni t.e.m. 6 juli groot feest zijn in dit nijvere stadje. „On danks zijn 700 jaar is IJlst niet dood maar springlevend”, zei burgemees ter B. W. Cazemicr dinsdagavond in een raadsvergadering. In opdracht van de stad IJlst werd een toneelstuk geschreven: „Skip sünder roer”. Verder zijn er gymnastiek- en turn wedstrijden, admiraalzeilen op de Geeuw, een grote boerendag met concours-hippique enz. Kortom, er is voor „elck wat wils” gedurende dit tien dagen durende festijn. Het vol ledige programma werd dinsdagmiddag op een persconferentie in de raadzaal van het stadhuis van IJlst bekend gemaakt. Het exacte jaar, waarin IJlst de stadsrechten verkreeg, is niet bekend. Wel is het zo dat de keuze van 1268 praktisch juist is. In het boekje „Lyts mar krigel, wordt hierop nader inge gaan. De naam IJlst is waarschijnlijk afgeleid van de binnengracht, Ee of IJ. Aan deze gracht, die voorheen veel breder was, heeft vroeger een stins ge staan, die de naam Ylostins droeg. Rond de Ylostins groepeerden zich de huizen van de landbouwers, veehou ders en vissers. Toen IJlst in 1268 de stadrechten verwierf, bestond het kon- takt met de buitenwereld alleen door de scheepvaart. De waterwegen, die nu meer met ontspanning dan inspan ning te maken hebben, namen altijd een belangrijke plaats in in IJlst. De Slachte- of Hemdijk, die in de 18e eeuw als waterkering werd aangelegd en nadien vele malen is opgehoogd, kreeg in de 19e eeuw een funktie voor het verkeer. Hiervoor was deze kron kelige dijk met zijn bijna dertig boch ten geheel ongeschikt. Over de diefstal van de auto (een Opel) van de heer E. Woudstra aan het Prinses Julianapark alhier kunnen wij nog meedelen, dat de twee Duitsers, die in Rotterdam in de auto werden aangetroffen, door de politie naar Sneek zijn overgebracht. Het zijn de 21-jarige schilder K. H. H. uit Karls ruhe en de 24-jarige matroos U. F. uit Wahlstedt. Zij worden ook verdacht van een inbraakje in Sneek. De beide Duitsers worden morgen voorgeleid voor de officier van justitie te Leeuwarden. de te Amsterdam heeft de houtzaagmolen „De Jager” te Woudsend gekocht. De molen, waaraan kap en wieken ontbre ken, ligt aan De Ee, op ruim een kilo meter afstand van het Slotermeer. De molen met dubbele molenaars woning zal worden beheerd door de stichting Jeugd en Jongeren Centrum Ruimte te Amsterdam. Deze stichting, die al een kamphuis heeft in Wouds end, krijgt nu de kans de opnameca paciteit belangrijk uit te breiden. Als er middelen zijn om de molen te res taureren, zal het geheel een uniek re creatieverblijf zijn. ding, want in de oude panden aan het Kleinzand, Brouwersteeg en Oosterdijk worstelt men reeds lang met ’n nijp-id tekort aan ruimte. Bovendien kan door de concentratie van ’t gehele bedrijf in één fabriek straks veel efficiënter wor den gewerkt, wat een groot voordeel is. De panden, waarin het bedrijf thans is gevestigd, worden, naar de directie ons mededeelde, verkocht. I veren voor spelende kinderen, werden deze door de spuitgasten omver ge trokken. Het hele karwei was om ongeveer elf uur geklaard. Op de plaats van de boerderij zal in de naaste toekomst de nieuwe chris telijke uts verrijzen. Er wordt reeds hard gewerkt aan de aanleg van de riolering, opdat zo spoedig mogelijk met de aanleg van de straten kan worden begonnen. Als deze klaar zijn, kan met de bouw van de school wor den begonnen. De zeer gebrekkige verbinding met Sneek en het achterland hebben zeer belemmerend voor de groei van IJlst gewerkt. Na het gereedkomen van de weg Sneek-IJlst in oktober 1966 is de belangstelling om in IJlst te wonen reeds toegenomen. In 1967 is dan ook al een fliinke groei ingezet, die naar verwachting zich in de komende jaren zal voortzetten. Momenteel is het in wonertal 1840. De stijging van dit in wonertal zal zich hopelijk nog door zetten na het gereedkomen van de nieuwe verbindingsweg van IJlst naar de Lemmerweg, die thans in uitvoe ring is. Een belangrijke wens is nog het doortrekken van de weg Sneek- IJlst naar Koudum. IJlst zal dan niet meer geïsoleerd liggen. IJlst bestaat nu duidelijk een een oud en nieuw gedeelte. Het oudste stadsdeel groepeerde zich om de hoofdkerk, die stond op de plaats, waar nu de begraafplaats is. Na de oorlog 1940-’45 heeft zich ten noorden van de Geeuw, de Vaart en het Wijd- draai een nieuw stadsgedeelte ontwik keld. De beperkte toewijzing van wo ningen in de eerste na-oorlogse jaren heeft een snelle groei groei in de weg gestaan. Het recreatieve waterverkeer neemt jaarlijks 'toe. IJlst zal ongetwijfeld als watersportcentrum belangrijk worden. Plannen tot de aanleg van een jacht haven met schiphuizen, kampeerter rein en zomerhuisjes zijn in voorbe reiding. Weggelopen meisje aangehouden Dinsdagavond heeft de gemeente politie van Sneek een veertienjarig meisje aangehouden, dat was wegge lopen uit een inrichting in Groningen. De politie kreeg argwaan, omdat het meisje op blote voeten in de stad liep. Gisteren is zij teruggebracht naar Groningen. ue uio-examens zijn weer in voile gang. Maandag werden de eerste „schapen ter slachtbank geleid” en sindsdien is het dagelijks een drukte van belang bij „Ons Gebouw” aan de Westersingel. Per dag doen er ongeveer veertig kandidaten examen. Zij krijgen de uitslag ’s avonds om een uur of zes. In groepjes van zeven worden ze binnen gelaten en daar horen ze of ze het zo fel begeerde „papiertje” krijgen. Intussen staan de andere kandidaten zich voor de deur te verdringen en een luid gejuich weerklinkt als één van de klasgenoten of vrienden is geslaagd. En als dat het geval is weten enkelen niet meer wat ze zullen doen van vreugde. Zo was er maandag een gelukkige, die uit vreugde in de Westersingel sprong. Pa en ma, die hun zoon afhaalden, zullen het wel niet fijn gevonden hebben. Maandag 22 juni zijn de examens afgelopen. En dan is zater’.ag 6 juli aangebro ken, de laatste feestdag, s Middags is er een grote autocross op het terrein naast de ijsbaan. Er zullen veertig van de beste rijder- van Nederland aan de start verschiinen. Zaterdagavond is er een geweldige amusementsshow met radio- en t.v.-artiesten o.l.v. Cees Schilperoort. Hieraan werken o.a. mee André van Duin, „The Berlusons”, „Les Shaloms”, „Rexis” en de „Wiko’s”. Ter afsluiting van de festi viteiten wordt er een „Groot Vuur werk” gehouden. Tijdens de gehele periode is de stad feestelijk versierd en is er vanaf zaterdag 29 juni een lunapark op de Overkluizing. Tijdens de festiviteiiten zullen er in IJlst twee tentoonstellingen worden gehouden. In de openbare lagere school wordt een boeiende tentoon stelling over de historie van IJlst in gericht. In de „Burgemeester Oppedijk Kleuterschool” wordt de tentoonstel ling „In brons bestendigd” gehouden. Door medewerking van de Friese Kul tuurraad is het gelukt deze tentoon stelling, uitgaande var) de Rijksinspec- tie voor Roerende Monumenten, in IJlst te krijgen. De kosten voor het hele feest wor den begroot op ongeveer f 75.000, Dit geld zal bijeen moeten worden ge bracht uit de opbrengsten van alle feestelijkheden. Verder uit verpach tingen en subsidies. De verkoop van de „Ylster kypmantsjes” heeft ruim f 5000 in het laatje gebracht en verder zijn nog giften ontvangen van het Anjerfonds en van de Ulster midden stand en industrie. Ter gelegenheid van het feest wordt er een speciale 16 pagina’s tellende krant uitgegeven met een oplaag van 20.000 exemplaren. Deze zal huis-aan- huis verspreid worden in de Zuid westhoek van Friesland. De versprei ding zal volgende week plaats vinden. Er zal ook een exemplaar naar de meeste V.V.V.-kantoren in Nederland worden verzonden. De brandweer is er om te blussen, maar de Sneker spuitgasten weken gistermorgen drastisch van deze stel regel af. In de vroege ochtenduren stak zij zelf de fik in de boerderij, die voorheen bewoond werd door de fam. Wester. De gemeente kocht deze boerderij onlangs aan, omddt zij ge legen was in het bestemmingsplan ,Tinga”. Afbreken zou meer geld kos ten als afbranden en bovendien, veel langer duren. Daarom besloot de ge meente tot deze drastische maatregel, Evenals vorige jaren organiseert het orgelcomité „Pro Organo” deze zomer een cyclus kerkconcerten in de grote kerk. Medewerking verlenen de Orga nisten G. Bergstra en Dirk S. Donker, terwijl zich als gast-organist zullen laten horen de heren Wim van Beek te Groningen. Rutger van Mazijk tft Laren (NH) en Anco Ezinga te Haren (Gr.). De eerste orgelbespeling wordt maandag 24 juni a.s. gegever door onze stadgenoot de heer G. Bergstra. Ongeveer twee en een half jaar ge leden zijn in kleine kring gesprekken gevoerd over het aanstaande jubileum. Ruim een jaar later werden er zo’n vijftien commissies in het leven ge roepen, die ieder een deel van de orga nisatie op zich namen. Vorig jaar sep tember begonnen deze commissies met de daadwerkelijke uitvoering van de plannen en op donderdagmiddag, de 27ste juni, barst het feest los. De ge hele burgerij steekt de vlaggen uit en ’s avonds is er in de Grote Kerk een herdenkingsplechtigheid. Hierbij zul len o.a. aanwezig zijn de Fries? com missaris van de koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, de in IJlst geboren Zuidhollandse commissaris van de koningin, J. Klaasesz, minister Beer- nink (binnenlandse zaken) en mr. C. van Veen (staatssecretaris van binnen landse zaken). Verder de burgemees ters van de overige tien steden. „Skip sünder roer" In de loop van deze middag is er een braderie langs de Stads-Re en ’s avonds een toneelavond van het be kende gezelschap „Tetman de Vries”. Het gezelschap speelt in het paviljoen een napremière van zijn nieuwe stuk. Donderdag 4 juli is er een sportdag voor de Ulster schooljeugd, ’s middags een hondenshow o.l.v. mevr. A. H. Otto-v. d. Hamme en ’s avonds een optreden van de Mariniefskapel in het paviljoen. De Marinierskapel die onder leiding staat van majoor J. P. Laro zal voor de pauze verzoeknummers spe len, terwijl na de pauze een show zal worden gegeven. Vrijdag worden oude Friese folklo ristische spelen gehouden op en langs de Stads-Ee. Dit omvat o.a. spriet- lopen, sprietslaan en ringfietsen. ’s Avonds is er een bridge-drive en een balavond. Donderdag 27 juni verschijnt ook het boekje van mr. dr. K. de Vries, wetenschappelijk directeur van de Fryske Akademy. Dit boekje handelt over de historie van IJlst en er wordt een beschouwing in gegeven over het ontstaan van het stadje. Voor de diverse evenementen wordt een grote tent opgetrokken, het „Pa viljoen” genaamd. In dit paviljoen zal vrijdagavond het toneelstuk „Skip sünder roer” worden gespeeld. Dit stuk is in opdracht van de stad IJlst geschreven door Piter Terpstra en speelt in het jaar 1556. Het handelt over de 'n IJlst wonende Doperse mar telares Rix Heyi.e. Deze vrouw ver zette zich vooral tegen de R.K. staats kerk. Op d-> kanselarij in IJlst is nog het doodvonnis van deze vrouw be waard gebleven. Ze werd veroordeeld Eerste prijs voor Chr. zangkoor „Excelsior” Het christelijk zangkoor „Excelsior” alhier (directeur de heer J. R. Blank- sma) behaalde gisteren op het in Leeu warden gehouden concours van de Bond van Christelijke Zangverenigin gen een eerste prijs in de Super Ere- afdeling met 338 punten. „uit de vaart worden genomen”. De lijn bleek niet meer rendabel, want er werd bijna alleen nog door de f Nadat de baggermolen van de fa. Koninklijke Hollandia N.V. te Bols- l" Krikke uit Heerenveen de Wester- ward gebruik van gemaakt. Sneek I singel heeft uitgebaggerd, koos zij zal dan eindelijk worden verlost van I ligplaats in het water langs de Jou- de lastige tramrails, die een gevaar I sterkade. Vanaf het Kleinzand tot vormen voor het verkeer. De ver- I aan het kruispunt bij de Leeuwar- keersintensiteit op Rijksweg 43 ‘l derweg werd de gracht daar even- neemt steeds toe en daar waar de I als aan de Westersingel tot een spoorlijn de Bolswarderweg kruist, I diepte van L80 uitgebaggerd. De doen zich soms rare situaties voor baggermolen heeft inmiddels ook dit als de „Sik” de weg moet overste- I karwei geklaard en is gistermorgen ken.. De tramrails zullen verwij- I vertrokken. derd worden door de NS. I I I I I I I I I I I I I I I I I i’ i' i j van Rostra, het schoolblad van het al aan de Westersingel bezig voor- I „Gymnasii Snecani” staat geheel in bereidingen te treffen voor de aan I het teken van de reis naar Rome, te brengen voorzieningen ten be- die gemaakt is door de leerlingen hoeve van de pleziervaart. De sche- I van de vierde en vijfde klas. „De pen kunnen straks slechts aan één I dagverslagen zijn geschreven door kant aanleggen en wel aan de lin- verschillende leerlingen, zodat men kerkant (gezien vanaf de Water- I een genuanceerd beeld krijgt van poort). Op afstanden van drie en een reis, die, dat kunnen we gerust zes meter uit de wal zullen palen I heel ongenuanceerd zeggen, een worden geheid, waartussen de boten l’ groot succes is geweest”, aldus de kunnen afmeren. Langs de oever zal I redactie van Rostra. Verder een ver- nog een soort steiger worden aange^ I haal over een serieuze avond met bracht. De werkzaamheden zullen l’ Trinus Riemersma en een stukje waarschijnlijk vóór de bouwvakva- I van een scholier die protesteert te- kanties klaar zijn. Ook zal dan mis- I gen de monarchie. Voorts een ge- schien de nieuwe Wonderbrug al l' dichtje van J. R. Althen. „Via de Him aanui>hrarf1f I Copybus ontvingen we veel gedich- I ten, maar er is nog altijd een ont- I* stellend gebrek aan (humoristische) - - I proza. Doederduswataanü!” aldus landse Spoorwegen van Sneek naar I de redactie, die tenslotte de lezers Bolsward heeft ook haar langste tijd J een prettige zomervakantie en veel gehad. Per 1 juli zal de oude „Sik” I rust toewenst. ",f «Or,™mOr,» ne 1 I I V.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1