winnaar Beppe Pruiksmain IIorkurn straks 107 jaar Oudste inwoonster Ulrik Jager Hessel Donker fAGENDA ULST bij de regenbogen; pam pusklasse Jancko Douwamaschool Patrimonium mag 32 keuzewoningen bouwen inplaats van 119 k SNEEK, WYMBRITSER A DEEL IJLST f 5 i i 1 F I van Schitterend bij Be IJsselmeerrace weer in J ons land van en Hielke Portiek overleden Officieel Orgaan de gemeenten i H Oud-wethouder J. Blok overleden Maandag 17 juni 1968 123e jaargang nr 49 NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Christelijk Lyceum Sneek I Meisje „gesneden”, fiets vernield Zegels geven reductie hij festiviteiten Geslaagd JAAR STAD 1268 1968 K Wal tie raad te behandelen krijgt Nieuwe kleuterschool in Stadsfenne en uitbreiding kleuterschool aan de R.H.B.S. Sneek Beppe Pruiksma 107 jier Sneekar Nieuwsblad is een aecembineestie uitgave van en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ds. Vaandager blijft Technische School Sneek Geslaagd Auto’s botsten op brug tussen Goënga en Gauw LEER- EN HULPMIDDELEN ETC. VOOR CHR. U.L.O. SCHOLEN w A af i SNEEKER NIEUWSBLAD L KUIPERS, Drylts. A. Visser, Gaastmeer; zijn meisjes. f Zaterdag 29 en zondag 30 juni Zomer wedstrijden Sneeker Zeilclub in alle klassen. Aanvang zaterdag 13.30 uur en zondag 11 en 14.00 uur. Zaterdag 27 juli Seriewedstrijden Kon. Zeilvereniging „Sneek” voor leden en jeugdleden. Eerste start ’s mid dags 2 uur. Geslaagd aan de Rijkskweekschool te Heerenveen voor de akte van onder- wijzer(es) de heren G. Eangerak, H. Niemendal en de dames J. Hagens, F. Hagen en A. Jonkers, allen te Sneek. INGEKOMEN STUKKEN Ingekomen is een schrijven van de heer T. H. Orsel, alhier, met het ver zoek hem ontslag te verlenen als on derwijzer aan de openbare school voor schipperskinderen. Versehjjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A de Boer Telefoon 4091 trekking van het eerder genomen be sluit ware thans te besluiten, aldus b. en w. tot verkoop van de terreinen, te gen een prijs van 32 x f 4.750. f 152.000,—. Ad verten tieprija; 15 cent per tnm. Bij kontrakt handelsad verten ti es lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Geslaagd voor het eindexamen hbs-A: Y. Blom. xM. Dijkstra, R. Jonkers, H. R. Silyius, J. J. Visser, allen uit Sneek; A. Buren, W. Schuitemaker, Bolsward; xA. Arendz, Britswerd; xM. E. Groen- huijsen, Joure; J. R. A. Boertjens, Langweer; xj. H. Rijpkema, Nijland; xW. A. Posthumus, Oosthem. x zijn meisjes. ’t Is altyd op ’e langste dei Dat beppe Reinskje har jierdèi fiere mei En wy binne fést net mis Dat it nou ek wer sa is Ja, ’t is in rek, hündert en sawn jier En dan noch sa soun en blier Mar al giet de tiid ek réd Hja giet noch fan de iene nei de oare stêd Woarkum dat is nou har plak Dêr fielt hja har op har gemak Wy komme noch mei folie minsken Mei us allerbêste winsken Mei it wêze tige soun In goede fierdere libbensjoun! Aan het Christelijk Lyceum alhier slaagden voor het diploma Gymna sium A: P. A. de Haan, Bolsward; 4- M, A. Wiersma, Heidenschap; M. M. Woudstra, Sneek; H. IJntema, Sneek; voor diploma B: D. Algra, Bolsward; H. v. d. Akker, Workum; G. Bremer, - Hemelum; E. S. de Jong, Sneek; de Sneker Zeilclub, z.v. „de Zeven- T. E. van Popta, Oosthem; S. H. Reese, wolden”, z.v. „Almère”, en het Red- Leeuwarden; dingwezen (reddingboot Hilda) voor I. E. de Vries, Sneek. hun medewerking. Tevens bracht hij kamp voor het vele werk, dat hij voor de voorbereiding van de race had ver richt. Nu de feesten in ’t zicht komen, wor den de Ulsters nog even geattenteerd op de zegels die in de voorbij maanden van verschillende dames aan de deur zijn gekocht. Deze zegels zijn alleen geldig als reductie op de entreeprijzen op de verschillende avonden in het pa viljoen. De tweede voorwaarde er aan verbonden is dat men ze alleen kan inleveren bij de voorverkoop van de kaarten. Men leest hier ook over in de feestkrant die de Ulsters deze week in de bus krijgen. De gelegenheid om ze gels in te wisselen is vanaf 17 juni, ’s morgens van 11.15-12.15 uur en ’s middags van 16.30-17.30 uur in het Miens kipshüs. UITSLAG Regenbogen: 1 U. Jager, Lemmer (tevens winnaar van het Feitsma-wis- selschild)2 J. Alberda; 3 J. de Wilde; 4 A. Oppenhuizen. Pampusklasse: 1 H. Donker (tevens winnaar van de medaille van de Com missaris der Koningin); 2 K. Jissink; 3 H. de Vries, Burgwerd. Regenboogklaset 1 P. v. Gelderen, Leeuwarden 1 en 3); 2 P. Gerrits, Zwolle (3 en 1); 3 R. de Jong, Grouw (2 en 2). Bij de foto: De Regenboogzeilers maken hun schepen zeilklaar voor de IJsselmerrace. Onlangs besloot de raad medewer king te verlenen aan de Stichting Wo ningstichting Patrimonium voor de bouw van 119 premiewoningen (zgn. keuzewoningen) in het bestemmings plan Tinga en 16 bejaarden woningen in de stadsfenne. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft zich echter genoodzaakt gezien over te gaan tot een zekere inpassing der binnengekomen plannen van woningbouwcorporaties, zodat aanvankelijk 40 keuzewoningen van de 119 in behandeling zouden wor den genomen. Nader, overleg tussen de directie, van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid te Leeuwarden en de woning stichting leverde het resultaat op dat in nadere behandeling zullen worden genomen 32 keuze woningen en de 16 bejaardenwoningen. Deze laatste ko men derhalve in de plaats van 8 keu zewoningen. De hoofdingenieur-directeur deelde nog mede, dat de honorering van de overblijvende woningen zodra dit mo gelijk is zal plaats vinden en dat de minister in het najaar de situatie in deze bouwsector nog eens in ogen schouw zal nemen en zal nagaan wel ke mogelijkheden er dit jaar zijn. Het bestuur van de woningstichting is met de geldgever voor de bouw van 119 keuzewoningen, het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, een zodanige verlaging van het aanvankelijke le- ningsbedrag overeengekomen, dat zo wel de bouw van de 32 keuzewoningen als die van de 16 bejaardenwoningen daarmee kan worden gefinancierd. Het totaal op te nemen bedrag bekapt f 1.590.000,—. Ook het onderdeel van het raadsbe sluit dat betrekking heeft op de ver koop aan de woningstichting van de benodigde bouwterreinen in het plan Tinga zal aan de gewijzigde situatie die nen te worden aangepast. Onder in- Gisteren. is op bijna 66-jarige leeftijd de heer Hielke Portiek overleden. Hij genoot vooral bekendheid als verslag gever bij zeilwedstrijden, in het bij zonder de Sneekweek. In 1960 werd hij gehuldigd vanwege het feit, dat hij 25 jaar lang dit zeilevenement had verslagen. Hij stond bekend als een ijverig man en hij was altijd hulp vaardig en vriéndelijk. Voordat hij beheerder/correspondent werd van het r.k. dagblad „Ons Noorden”, dat z’n bijkantoor had aan de Gedempte Poor- tezijlen, was hij werkzaam op de ad ministratie van de ABTB aan de Wa- terpoortsgracht. BENOEMING B. en w. hebben de volgende voor dracht opgemaakt voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Sperk- hemschool: 1. mej. R. W. A. van den Berg te Rotsterhaule. 2. mej. T. Hof- stra te Holwerd. niet in de u.l.o. scholen aanwezig. Aangezien de geldende normen niet worden overschreden adviseren b. en w. de gevraagde medewerking e ver lenen. Wel wensen zij hun oordeel nog voor te behouden omtrent de juiste aanvang van de beoogde aanschaf fingen, omdat hierover op het moment nog geen mededelingen kunnen wor den gedaan. Ds. mr. J. A. Vaandrager, hervormd predikant alhier, heeft besloten in Sneek te blijven. Op 28 mei j.l. ontving ds. Vaandrager een toezegging van be roep naar de hervormde gemeente van Arnhem-Oost (Paasberg en Geiten kamp). Hij heeft hiervoor bedankt. Onderstaande leerlingen van de Technische School, Kloosterstraat, al hier, slaagden voor het toelatingsexa men M.T.S. té Leeuwarden: T. M. Bosma, Sneek; M. G. J. Walta, Sneek; T. H. Adema, Sneek; R. ten Brink, Sneek; K. W. Gaastra, Oude- mirdum; H. J. Konst, Bakhuizen; T. Liigthart, Sneek; Y. v. d. Meer, Blauw huis; G. W. Slotboom, Sijbrandaburen; J. J. v. d. Werf, Bolsward. Voor de M.T.S. te Sneek slaagden: W. F. A. Oud en G A. Posthuma, beiden te Sneek. Van de O.B.A.O.-cursus met Vuto- aanvulling slaagden onderstaande leerlingen voor het toelatingsexamen M.T.S. te Leeuwarden: M. G. v. d. Werf, Bozum en voor de M.T.S. te Sneek J. J. Schukking, Sneek; J. Bakker, Lemmer. Bij Hessel Donker op kop, ook achter de Burgwerder Hans de Vries. In deze volgorde werd ook gefinisht. De strijd bij de Regenbogen leverde een duel om de eerste plaats op tussen Jack de Wilde en Ap Oppenhuizen (in de 94 van V. d. Ven). Onder het motto „de laatste (van ’s morgens) zal nu de eerste zijn” liep De Wilde uit en finishte als eerste met Oppenhui zen op de tweede plaats. Goede derde werd Ulrik Jager, hetgeen hem uit- reindefijk zeer verrassend de hoofdprijs opleverde. Om de vierde en vijfde plaats hadden Alberda enRöfekamp vlak voor de finish nog een loefduel, dat door Alberda werd gewonnen. Röfekamp voer hierdoor zo dicht langs de pier, dat hij met een geweldige klap vastliep. Gelukkig geen ernstige scha de, maar hij werd nu laatste en was let terlijk in het gezicht van de haven gestrand! De „Regina-jachten” brachten weer strijd tussen dezelfde drie koplopers van is morgens, waarvan de volgorde van aankomst precies omgekeerd was als op de heenreis. Om ongeveer half zes was het laatste schip in de haven van Lemmer. De prijzen werden ’s avonds in hotel „De Wildeman” uitgereikt door de nieuwe voorzitter van de Regenboog- club Ulrik Jager. Hij bracht dank aan Aan de r.k. kweekschool te Steen- wijkerwold slaagde voor de akte van onderwijzeres onze stadgenote Marjo KarstkareL Zaterdagmorgen werd het 10-jarige meisje K.B. op het kruispunt Ged. Poortezijlen-Oosterdijk door een auto „gesneden”. Ze liep gelukkig geen ver wondingen op, maar haar fiets werd totaal vernield. Het meisje wilde recht door, terwijl de bestuurster van de auto, mej. A.A. uit Leeuwarden, rechts af sloeg richting Oosterdijk zonder het meisje op de fiets vrije doorgang te verlenen. Vrijdag a.s. hoopt beppe Pruiksma 107 jaar te worden. Vermoedelijk is zij de oudste van ons land. Mevr. Reinschkje Pruiksma-Bakker werd in Wouds- end geboren. Zij woonde 43 jaar in IJlst; de laatste jaren verblijft zij bij haar kleindochter te Workum. Deze vertelde ons, dat beppe Pruiksma nog goed gezond is. Men kan nau welijks zien dat ze vergeleken bij haar 106de verjaardag ouder is geworden. De afgelopen winter heeft ze zelfs nog een poosje gelogeerd bij familie te Oudega (W.). Vrijdag zal het deze krasse vrouw ongetwijfeld aan belangstel ling niet ontbreken. Om te voorkomen dat het een al te drukke dag voor haar wordt, wordt er ’s middags in de Klameare een receptie gehouden. Zaterdagavond omstreeks 9 uur wer den twee personenauto’s beschadigd bij een botsing op het hoge bruggetje tussen Goënga en Gauw. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Het ge beurde doordat de bestuurster J. G. te Goënga van een personenauto, ko mende uit de richting Gauw een tegen ligger, bestuurd door C.J.W. uit Rilland Bath, niet zag naderen. De laatste remde af en kwam vlak voor de brug tot stilstand. De ander kwam over de brug, zag ineens de auto, remde even eens af, maar kon een botsing niet voorkomen. Ze waren er vrijdagavond bijna alle maal in hotel „De Wildeman” te Lem mer. De deelnemers aan de jaarlijkse race naar Enkhuizen, die vorige jaren vanuit Staveren ging, en nu vanuit het gezellige Lemmer. Ze waren er, de stuurlieden en bemanningsleden van de Regenbogen, Pampus- en Regina- jachten. De drie deelnemers in de 22 m2 klasse ontbraken. Zij hadden af ge zegd. Er heerste, zoals gewoonlijk bij zei- lersbijeenkomsten, ’n uitbundige stem ming, doch het middernachtelijk uur was voor velen te laat vanwege de vroege start van de volgende morgen. Slechts enkele „geroutineerde” Regen boogzeilers haalden het sluitingsuur. De start op zaterdagmorgen vond reeds om 7 uur plaats in de Westhaven van Lemmer, vanaf de kotter van de zeilvereniging, „de Zevenwolden”. Dit schip, een uitgesaneerde oude vissers boot uit Harlingen, was pas gekocht en opgeknapt, en deed voor het eerst als zodanig dienst. Het was stralend zon nig weer, en er stond een matige wes telijke wind, waardoor de heenreis kruisen, zou worden. Voor verschil lende nieuwelingen was dit een geheel nieuwe ervaring. Niet alleen dat eerst gekozen moest worden uit kruisslagen naar de Friese kust of naar de dijk van de Noordoostpolder, al naar ge lang men betere wind veronderstelde, doch later toen de kust niet meer zicht baar was, moest de juiste koers aan gehouden worden. Juist op grotere waters als het Usselmeer is dit moei lijk aangezien men kruisend elkaar vaak niet meer ziet en vergissingen in de koers, tengevolge kan hebben, zo dat men kilometers van zijn doel c.q. Enkhuizen, komt. Van de zeven „Regina-jachten”, die moeizaam gestart waren, nam P. van Gelderen uit Leeuwarden al spoedig de leiding. De anderen konden slecht meekomen, ook al omdat enkele van deze (kajuit)jachten de aanhangmotor nog achter hun boot hadden. Van de vijf gestarte Pampusjachten, veoverde Hessel Donker, met aan de fok Karei Gildemacher, al gauw de leiding. Wel had Klaas Jissink in de boot van A. M. Sustring de beste start, maar de uitstekend zeilende hovenier Donker was deze dag niet të genaken en vergrootte zijn voorsprong steeds meer. De groep van de zes gestarte Regen bogen splitste zich al spoedig. De ene groep met De Wilde, Alberda en Jager zocht het zuideliik, terwijl de andere groep waarvan Röfekamp de leiding nam, het noordelijker zocht. Aanvan kelijk scheen Alberda op kop te liggen, doch Ulrik Jager zeilde kundig min der scherp en liet zijn schip meer „lopen”, waardoor hij wel hoogte ver loor, maar zienderogen op Alberda1 uit liep. Ook Jack de Wilde stuurde zijn schip wat lager dan scherp aan de wind, doch hij kwam zoveel lager, dat hij uiteindelijk uit het gezicht verdween. Uitermate gelukkig voor deze groep ruimde de wind waardoor ze steeds hoger konden sturen. De an dere groep waarvan Henny Röfekamp een duidelijke voorsprong had, zou bij een stabiele wind er beter voor ge legen hebben, maar nu zaten ze te hoog en moesten met een knik in de schootop de finish af. Met de Noord- Hollandse kust in zicht bleek dat de Lemster Ulrik Jager zoveel was uit gelopen, dat hij bij het opkruisen naar de haven nog voldoende voorsprong had om voor Alberda te finishen, on danks nog een „slechte twirre” in de haven. Na de pauze van l’z uur in de „Passage-bar” te Enkhuizen, startte om half twee het comité van zeilver eniging „Almére” de schepen op nieuw, nu voor de halfwindse terug tocht. Uiteraard was er nu niet zo veel strijd mee gemoeid als op de heenreis. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek heeft de gemeente gevraagd gelden beschikbaar te stellen voor het stichten van een kleuterschool in de Stadsfenne en het uitbreiden van de in aanbouw zijnde kleuterschool aan de Jancko Douwamastraat. De te stichten kleu terschool in de Stadsfenne zal twee speel-werklokalen bevatten en ruimte bieden aan 47 kleuters. In zijn toelichting op de aanvraag betreffende de uitbreiding van de kleuterschool aan de Jancko Douwa mastraat deelt het schoolbestuur mee, dat de wijk, waarin deze school wordt gebouwd, zich nog steeds uitbreidt. Het bestuur verwacht, dat met ingang van het schooljaar 1968-1969 het aan tal kleuters reeds te groot zal zijn om geheel te worden ondergebracht in de twee lokalen van dit schoolgebouw, terwijl op een verdere stijging van het kleutertal mag worden gerekend in verband met de nog te bouwen wonin gen in de Noor denhoek. Met het oog op de beoordeling van de aanvrage betreffende de uitbreiding van de school aan de Jancko Douwa mastraat hebben b. en w. aan het schoolbestuur de vraag voorgelegd of het voornemens is te zijner tijd nog gebruik te maken van de raadsbesluiten van 27 maart 1963 en 29 juni 1964 ver leende medewerking voor resp. het uitbreiden van de Prinses Margriet- kleuterschool en de stichting van een kleuterschool met twee lokalen in de Noorderhoek aan de Harmen Sytstra- sbraat. Het bestuur heeft meegedeeld, dat t.z.t. geen gebruik zal worden ge maakt van eerstbedoeld raadsbesluit, op grond waarvan thans nog het Advendogebouw aan de Korte Vreug de als dependance van de Margriet- school in gebruik is. Ter realisering van de bij raadsbesluit van 29 juni 1964 verleende medewerking wil het school bestuur in de toekomst eventueel een één-klassige kleuterschool stichten. Na toetsing van de aanvragen aan de in de Kleuteronderwijswet neerge legde normen stellen b. en w. de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs alhier heeft verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van loer en hulpmiddelen ten behoeve van de Rehoböthschool en ds. Lucas Fockens- school. In verband met de inwerking treding van de Wet op het Voortgezet Onderwijs dienen voor de brugklas van deze scholen, die met ingang van 1 augustus a.s. scholen voor m.a.v.o. zullen worden, nieuwe leer- en hulp middelen te worden aangeschaft. Op genoemde datum zal voorts het vak handvaardigheid verplicht worden. De benodigde leer- en hulpmiddelen en het daarbij te gebruiken meubilair zijn >W de Pampussen ging opnieuw hulde aan de sekretaris Henny Röfe- nu .weer gevolgd door Klaas Jissink en daar- Op 74-jarige leeftijd is in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn wo ning aan het Grootzand overleden de heer J. Blok Fzn., alhier. De heer Blok was makelaar en taxateur, maar daar naast vervulde hij op maatschappelijk terrein vele funkties. Van september 1946 tot 30 augustus 1966 was hij lid van de raad en vanaf 1953 tot 1966 wethouder voor de a.r. partij. Plm. 10 jaar was hij loco-burgemeester. Hij trad eigenlijk in de voetsporen van zijn vader, die ook jarenlang raads lid en wethouder is geweest. Als ras echte Sneker stelde hij altijd het be lang van de gemeente voorop. Bij zijn afscheid op 30 augustus 1966 kreeg hij de erepenning van de stad. Behalve het raadslidmaatschap en het wethouder schap bekleedde de heer Blok nog tal van andere funkties. Zo is hij be stuurslid en gedurende enkele jaren voorzitter geweest van de NCAB (Ned. Chr. Aannemersbond). Bij zijn aftre den werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Verder is hij bestuurslid en voor zitter geweest van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs Sneek en de woning bouwvereniging Patrimonium, alge meen adjunct van het Geref. Verpleeg huis (hij was één van de oprichters) commissaris van de Boaz Bank en voorzitter van de VOOB, een organisa tie die de kosten bestrijdt uit de onge vallenwet in de bouw- en aanverwante bedrijven. Voorts is hij jarenlang ker- keraadslid geweest in de geref kerk. De begrafenis heeft hedenmiddag onder grote belangstelling plaats ge had, na een rouwdienst in de Ooster- kerk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1