Kynologenclub Sneek e=o. zet ’t mes er in Ijlst, als concurrent Sneek van Opgravingen zullen misschien licht werpen op juiste ouderdom stadje I ft Hl i® „SKIP SUNDER ROER”, VAN PITER TERPSTRA, STUK VOL SPANNING IJLST WYMBRITSERADEEL van o Jubileumstuk voor [eestend Ijlst en Meisje (16 jaar) gedood onder zandauto -J IBBili Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, v O i i 51 Maandag 21 juni 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD K - V anmorgen op Leeuwarderweg o te 123e jaargang nr Geslaagd Jongetje (5 jaar) in Wolsum verdronken Veel belangstelling voor 107de ver jaardag van beppe Pruiksma .1 dl Hel Sneeker Nieuwsblad is een aecombmeerde utiqave wan NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en •-.■■■•^ I'fe- Bedijken van Middelzee deed Ijlst de das om; Sneek streelde t voorbij i o:. .Ai- SNEEKER NIEUWSBLAD gen en tenslotte de Habsburgers in zit er lang niet meer in de „le- I H. H. AFLAATBRIEF wekkende V erscmj nt MAAN D AGb ïb DONDERDAGS kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur a A de Boer telefoon 4091 Onze oud-stadgenoot de heer J. W. Weijers slaagde aan de Rijks-Univer- siteit te Groningen voor het docto raal examen Franse letteren. Luther later zijn pijlen af zou zenden! De kopers meenden echter op hun beurt weer „winst” te kunnen maken door te speculeren op de goedgelovig heid van de pelgrims of gewone kerk gangers, die dan wel hun goede geld wilden offeren om idem zovele dagen „aflaat”, dat wil zeggen vermindering van straf in de helse benauwenissen, bij voorbaat afgetrokken te krijgen. Wat IJlst betreft, hier konden de kerkbezoekers 40 dagen aflaat beko men, mits men de offerbussen niet vergat, de H. Hostie volgde wanneer deze door een priester naar een ster vende werd gebracht en een pater noster bad op de erkende feestdagen voor de zielerust der doden op het Ulster kerkhof. Helaas is het in het Latijn gestelde origineel van deze af laatbrief verloren gegaan, maar wij hebben er afschriften van. Hier een reproduktie van een detail van de vogelvluchtkaart van Schotanus uit het jaar 1664. De voormalige stins en de St.-Mauritiuskerk staan hier Het is niet altijd pais en vreê tussen IJlst en Sneek geweest. Worp Thabor vertelt bijvoorbeeld hoe de machtige Sneker hoofdeling Rienk Bokkema, of Rewenich Bockama, zoals hij werkelijk heette, de vechtjas Agga Harinxma uit Heeg tot schoonzoon had. Met zijn broeders Syrick, Epa, Hotthya en Dou- wa Sjirk, Epe, Watse en Douwe zouden wij zeggen trok deze omstreeks het jaar 1400 los op IJlst, meer in het bijzonder op de gebroeders „Hessel ende Eggen utter Ylst”. Deze beide heren hadden het zich gemak- kelijk gemaakt op hun Ulster stins- toren en knevelden het verkeer door en langs IJlst als volleerde roofridders. De gebroeders Harinxma maakten daar nu een einde aan, doch de boos wichten wisten te ontkomen en nestel den zich op een andere stins te Irn- galg en rad niet weer wordt ontnomen! sum. Maar daar had Leeuwarden weer den dagen van de Sneker Harinxma’s. gegeven niet zonder meer een histo- Het houten paviljoen in IJlst wordt vrijheidsdrang en vrijheidsstrijd speciaal voor tal van activiteiten op getrokken. Er is een podium van goed Vanmorgen omstreeks half twaalf is de 16-jarige Neeltje van Empel alhier (haar ouders wonen aan de Groene Dijk) om het leven gekomen doordat de bromfiets, waar zij als duopassa- gier op reed, werd aangereden door een zandauto. Ze moet nagenoeg op slag dood zijn geweest. Het gebeurde op de splitsing Leeu- warderweg/Boeierstraat. Neeltje zat achterop de bromfiets bij een vrien din. De vrachtauto, bestuurd door de 48-jarige H. de B. uit Zwollerkarspel, reed op de Leeuwarderweg en sloeg rechtsaf de Boeierstraat in. De meisjes werden aangereden. De vriendin kwam met de schrik vrij. Naar de juiste toe dracht van het ongeluk wordt door de politie nog een onderzoek ingesteld. Vanmorgen bestond hierover nog geen volledige duidelijkheid. w i Zo heel veel zullen Sneek en IJlst elkaar in ouderdom trouwens ook niet ontlopen, alleen kreeg IJlst wat eer der stedelijke allures dan Sneek, en was haar voorsprong op Sneek slechts van korte duur. Sneek kon als dorp zelfs nog "’■el ouder zijn dan IJlst. Sneek heeft namelijk St. Maarten als kerkpatroon gehad, wat op hoge ou derdom wijst, en werd al spoedig de hoofdplaats van het van Bolsward af gesplitste dekenaat Waghenbrugghe de naam Wymbritseradeel herinnert daar aan. IJlst heeft het nooit zover gebracht en bezat St. Mauritius als patroon. Een heel zeldzam-’ patroon in Friesland, die verder uitsluitend nog in Irnsum werd ’’ereerd. Mogelijk hadden de Ulsters Li. Mauritius in Keulen leren kennen, waar deze heilige in de 12de eeuw zeer populair was geworden. Het was een typische ridder-heilige, meer geschikt voor stadskerken of kapellen van adel lijke heren dan voor eenvoudige dorps kerken, al best tevreden met de goede Sinte Merten”, patroon van het bis dom Utrecht en de vriend der armen. De patroon van IJlst wordt het eerst in 1313 genoemd, ter gelegenheid van het privilege uit dat jaar waarin de Kerk het recht verwierf aflaten te schenken haar bezoekers. Der gelijke privileges waren in Rome te koop en werden uitgeschreven door hoge pauselijke prelaten. Een der mis bruiken der R.K. Kerk, waartegen MARKTPRIVILEGE In het jaar 1379 verwierf IJlst bo vendien nog een marktprivilege van ’s keizers paltsgraaf, uitgegeven te Florence, dat IJlst een weekmarkt toestond op iedere maandag, benevens een jaarmarkt op de beide dagen, vol gende op St.-Mauritiusdag. Dit be helsde in wezen niets meer dan een bevestiging van al lang bestaande toe standen, doch de middeleeuwer was nu eenmaal verzot op plechtige privileges. En als men dit niet bezat, of niet meer bezat, zag men wel kans in het gemis van dergelijke fictieve rechtsbases als nog te voorzien. Perkament en pa pier zijn altijd al vermaard geweest wegens hun geduld! Voor het overige is ook de Ulster marktbrief van 1379 al lang zoek geraakt en moeten wij het stellen met kopieën. Wij zullen de feestvreugde nu maar niet verder be derven door onze overtuiging uit te spreken dat de marktbrief van 1379 in feite een vervalsing is geweest, ge pleegd door de Karthuizers, die een klooster hadden nabij de St.-Mauri tiuskerk meer last van dan Sneek uiteraard, dat Sneek liet het verder maar zo. De stins te IJlst kwam nu in handen van de Sneker Harinxma’s, die er een be zetting in legden en aldus IJlst gerui me tijd onder kuratele van Sneek stelden men ziet, er is niets nieuws onder de zon. De vestiging van het centrale gezag der hertogen van Saksen over Fries- Vrijdag hield de Kynologenclub Sneek e.o. een buitengewone ledenver gadering. De voorzitter, de heer Otto, verwelkomde de leden en speciaal die genen, die hun hond ter bespreking meegenomen hadden. De eerste mededeling, volgens de voorzitter een minder prettige, was het voorstel tot royement van 24 leden wegens het niet voldoen aan hun fi nanciële verplichtingen, wat tot offi ciële uitsluiting van alle kynologische aktiviteiten leidt. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In Wolsum is het vijfjarig zoontje Abraham Jan van veehouder De Vries vorige week woensdagmiddag om vijf uur in de Bolswardervaart verdron ken. Het jongetje viel tijdens het spe len in de vaart, die voor de ouderlijke woning langs loopt. Zijn vader sprong onmiddellijk in het water en slaagde er in hem binnen tien minuten weer op de oever te helpen, maar de kleuter bleek toen reeds overleden. Velen hebben beppe Pruiksma vrij dag gelukgewenst met haar 107de ver jaardag. Zij vierde deze temidden van ruim honderd klein- en achterklein kinderen tot in het vijfde geslacht. In Workum wapperde de vlag op de toren. Een scène uit „Skip sunder roer” tijdens de repetitie. Rix Heyne (Riek Landman) voor de rechtbank. Presi dent van de rechtbank is Hessel Fer- werda, kettermeester is Age van Hattem. DE „EHERE” Ondanks de eerbiedwaardige ouder dom van het Ulster stadsbewind heeft dit veel langer „dorpse” trekken be houden dan bijvoorbeeld Bolsward of Sneek. Als in het jaar 1424 Sneek al bogen kan op zijn „Burghermaesteren, Scheppenen ende Reed” deed IJlst het nog af met zijn „Ehere”, de oud-Frie- se dorpsrechter, met zijn mede-rech- ters. In 1315 noemt dit college zich nochtans in een plechtige Latijnse brief aan de stad Utrecht, „Judices et Consules ac tota Universitas oppidi de Yhlike” Schepenen en raadslieden en de gehele gemeenschap van de stad IJlst. Deze „Ehre” woonde in een mach tige stins, staande aan het oostelijke uiteinde van de Eegracht en afgebeeld op de vogelvluchtkaart van IJlst, afge drukt in de Schotanus Atlas uit het jaar 1664. Wanneer deze stins een massieve toren met tinnen en een za deldak, aan de voet waarvan een een voudige beschouwing rond een vier- .*•*- w r nog op. De kerk verdween in 1850, de stins was al eerder verdwenen. kant plein zich uitstrekte verdween is ons niet bekend, maar zeker nog vóór het jaar 1700. Aan de Markt straat te Sneek stond weleer ook een dergelijke stins met toren, de Gruyter- sma-stins, die in 1637 werd gesloopt, ondanks het protest van de Sneker vroede vaderen! ONDER KURATELE VAN SNEEK De namen en adressen werden voor gelezen en het voorstel werd met al gemene stemmen door de ledenverga dering aangenomen, waarna publikatie in het clubblad Canis Frisiae volgt. Vervolgens bood het bestuur op voor stel van de penningmeester de aanwe zige leden een gratis consumptie aan en werd overgegaan tot de bespreking van de speciaal uitgenodigde rashon den. Dr. Leeman uit Beetsterzwaag open de de rij en besprak achtereenvolgens de shi tzu uit de Engelse lijn en die De eerste keer dat IJlst, voor zover ons bekend, wordt vermeld j is in een lijst van parochies van het middeleeuwse dekenaat Westergo i alias Bolsward, dat werd samen- g gesteld tussen de jaren 1256 en 1270. IJ1=+ heet hier nog „ILEKE”, gelijk Sneek ,SNEKE” wordt ge- schreven. De naam IJlst is dus ont- j leend aan het water, dat in zijn volle lengte door het stadje stroomt, of liever stroomde, want veel vaart j zit er lang niet meer in de „Ie- I leke”, sinds het van lieverlede ver- ondiepte en door gedurig aanplem pen toe een sloot ontaardde. Dat is eenmaal anders geweest, want vóór het graven van de Wymerts was het de hoofdverbinding tussen het Hegermeer via Woudsend en de Noor der Ee met de Geeuw, en ten-' slotte de Middelzee. Iet bedijken van de Middelzee heeft IJlst tenslotte de das omgedaan, mede omdat het nabijgelegen Sneek inmid dels gunstiger was komen te liggen en IJlst sinds de 15de eeuw volkomen voorbijstreefde. WAARUIT DE NAAM ONTSTOND Voluit heette IJlst eigenlijk „TER- ILEKE”, dat wil dus zeggen „Aan de le-leke”, samengevat tot „DRYLST” - in het Sneker dialect nog altijd „DRILST”. De naam „le-leke” kan weer worden ontleend in de bestand delen „Ie” Hollands „Ee” of „IJ”, vergelijk het Amsterdamse IJ! en „Leke”, Hollands „Leek”, in het hui dige Fries „Luts”, vergelijk de Luts, die Balk met de Morra verbindt. In „Ie” steekt het begrip wijde stroom, in „Like” trekken, stromen. Samen dus „trekkend, wijd water”. Men kent in IJlst trouwens nog al tijd de benaming „legrêft”, de ene kant van het water, waarvan de over kant „Galamagrêft” wordt genoemd. Evenzo heette Sneek vroeger „Ter Snake”, dat wil zeggen „op de land tong aan het water”, gelijk wij nog altijd „Ter Horne” hebben, „Ter Oe- le” wat ook weer betekent „op de hoek” en „aan ’t water”, en dergelijke voor een waterland karakteristieke be namingen meer. SNEEK. ALS DORP, NOG OUDER? Onder de gasten van de krasse dame bevond zich weer een delegatie uit IJlst, waar beppe Reinschkje 43 jaar heeft gewoond. De beide Ulster wet houders waren daar bij. Ook de vroe gere burgemeester van IJlst, nu van Doniawerstal, de heer Cavaljé, woon de de receptie bij. En natuurlijk het college van b. en w. van Workum, waar mevr. Pruiksma nu al weer en kele jaren verblijft. De dag begon met een zanghulde door de kinderen van de christelijke kleuterschool van Workum. Een tele visieploeg maakte een reportage voor het journaal, ’s Middags was er in de Klameare een receptie. Mevr. Pruik sma ontving een gelukwens van Hare Majesteit de Koningin, terwijl ook de commissaris van de koningin in Fries land gelukwensen zond. Voor het pro gramma „Hier en Nu” werd door de NCRV een televisiereportage gemaakt. Beppe Pruiksma kon ’s avonds op een drukke dag terugzien. Maar ze voelde zich toen nog goed. Het unieke feit deed zich voor dat er op diezelfde dag nog een 107-jarige was, nl. mevr. Betje Comijs-Cicero te Windesheim bij Zwolle. Deze woont samen met haar 73-jarige dochter in een verpleegtehuis. Mevr. Comijs is uit Indonesië afkomstig en kwam negen jaar geleden in Nederland. Donderdag a.s. maakt IJlst zich op voor de herdenking van het feit, dat deze plaats juist X zeven eeuwen geleden stads- rechten zou hebben verworven, y. y derland, een forse oranjebonte reu, de meest volmaakte hond van deze avond, die hij op humoristische wijze besprak. Mevrouw Douma-Eyer uit Leeuwarden behandelde tezamen met de heer Hoekstra uit Drachten haar Afghaanse windhond, waarbij de heer Hoekstra in het bijzonder de kwali teiten van deze dieren als renhond naar voren bracht. Tenslotte gaf de heer Wilhelm een uitvoerige en duide lijke uiteenzetting over zijn Welsh Corgi Cardigan, die als veedrijver in Engeland gebruikt wordt. Een welgemeend applaus van de meer dan 50 aanwezigen beloonde de sprekers voor hun werk, waarna de voorzitter om kwart voor elf de ver gadering sloot. Nu, dat is zeker de moeite van i een feest waard, al staat het er met het bewijs niet zo sterk voor! Maar misschien kunnen r wy daarover aanstonds het een 'i en ander vinden in het boekje ”Lyts mar krigel”, geschreven door dr. K. de Vries ter gelegen heid van dit bijzondere jubi leum? „Skip sünder roer wil zijn: een 15 meter breed, waarop coulissen stuk van en over alle tijden en een - - stuk, niet voor IJlst alleen, maar inte ressant voor alle mensen. De regisseur en spelers zijn vol goede moed, dat dit stuk, dat op vrijdagavond 28 juni ’s avonds 8 uur in het houten paviljoen in IJlst zal worden opgevoerd, goed over de voetlichten zal worden ge bracht. Donderdagavond hoorden wij van P iter Terpstra, Lammert Popma en Riek Landman, resp. schrijver, regisseur e n hoofdrolspeelster van het stuk „Skip sünder roer”, enige bijzonderheden o ver dit toneelstuk en z’n opvoering. uit de Scandinavische lijn. Hij had twee oudere honden en een pup van vier maanden bij zich. Nummer twee was de heer Jorna uit Sneek, die een zeer bijzondere hond uit Engeland ge ïmporteerd heeft, nl. een bullmastif, waarvan hij enkele interessante bij zonderheden vertelde. Mevr Schaart uit Oranjewoud had een Petit chien bleu de Casgogne, een Franse brak, bij zich en gaf een uiteenzetting over de brakken in ’t algemeen. De heren Ozinga uit Legemeer en Westerink uit de N.O.P. hadden elk een Appenzeller Sennenhond meegebracht, waarvan de heer Westerink een uitstekende uit eenzetting gaf over het karakter, ter wijl de heer Ozinga de werkeigen- schappen besprak. De heer De Jong uit Wirdum besprak zijn staby van plm. 9 mnd., die van een zeer goed type is en waarvan hij zowel exte rieur als karakter zeer kundig behan delde. De heer Mulder uit Tijnje is in het bezit van de beste pointer uit Ne- i en gordijnen van fa. Beyne uit Amster dam een goede omlijsting voor het to neelstuk zullen vormen. De kostuums worden geleverd door de fa. Ridderik- hof uit Hoorn en zij zullen er onge twijfeld voor zorgen, dat het een kleurrijk schouwspel wordt. Piter Dijkstra heeft voor dit stuk, dat hij schreef in opdracht van de stad IJlst, als centrale figuur gekozen Rix Heyne. Een vrouw, die omstreeks 1550 werkelijk in IJlst heeft geleefd. Maar wat belangrijker is: hij heeft over dit gegeven niet zonder meer een histo risch stuk geschreven, maar heeft de 1 van deze vrouw geprojecteerd tegen deze tijd. De eerste scène van het stuk speelt in deze tijd, de tweede scène in 1943, daarna springt het stuk terug naar 1550. Centraal in al deze scènes staat de drang naar vrijheid. Het stuk is daardoo- vol spanning en dramatiek c - men voelt zich zeer nauw betrokken bij wat er op het toneel gebeurt, een elementaire noodzakelijkheid voor goed toneel. Dat de spelers deze mogelijkheden goed aangrijpen, bleek ons op de open bare repetitie in de kantine van Nooit- gedagt in IJlst, waar bijna alle repe tities zijn gehouden. RixHeyne gespeeld door onze stadgenote Riek Landman, is een strijdbare doopsgezinde vrouw, c’m in haar strijd voor vrijheid tal van mensen tegenover zich vindt, o.sc haar man Freark, gespeeld door Jan Veltman uit Heerenveen, en ook de president van de rechtbank Hessel Ferwerda, en de kettermeester, ge speeld door Age van Hattem beiden uit Sneek. Een groot aantal toneel spelers uit IJlst doet eveneens mee aan dit toneelspel o.a. Geeske Bijlsma-de Boer, Folkert de Haan, Hieke Nauta, Jan Schiltstra en vele anderen. Dit stuk biedt voor alle spelers grote mogelijkheden om goed spel te laten zien. En dat ze dat zullen doen, daar- zijn we na die repetitie zeker. Het is te hopen en te verwachten dat vele Snekers de gelegenheid zullen aangrijpen om, komende vrijdag met de feestende Ulsters, dit zo belang wekkende te gaan zien. J.V. ■-'■■■ i 1 nd, na hen dat der Gelderse herto- MMry.Y; ■'t x' 1 l 1 T-VIl I wxaoxvrvuc vxc: nauouui gei d m t 1524 maakte een einde aan de gou- En daarmee was ook de hegemonie van de stad Sneek over de Friese Zuid westhoek van de baan. IJlst kon weer V.JVHUC.1X vuil uu MU.au, -AVlil AU11 WCC1 doen en laten wat het wilde, maar de trechte vaart kwam er nooit meer in, L* 1 :’l bleef het als een stad van scheeps bouwers en schippers heus wel een behoorlijke partij meeblazen. OPGRAVINGEN Hoe oud is IJlst nu eigenlijk wel? Daarop zullen enige opgravingen de- zer dagen misschien een antwoord kun ••■en geven. Aan beide oevers van de „YLEKE” zijn de buurten duidelijk opgehoogd, en in deze opgebrachte grond nu werden voor en na wel eens potscherven, zelfs hele potten en krui ken gevonden, waarvan de alleroudste nog uit de 12de eeuw stammen. Het Fries Scheepvaart Museum be zit daarvan een fraaie collectie, die op de Historische Tentoonstelling te IJlst zal worden geëxposeerd. Ook andere curiosa zijn voor dit doel door het Fries Scheepvaart Museum uitgeleend, als prenten en gebruiksvoorwerpen, met enige vitrines, teneinde de expo sitie mogelijk te maken. Intussen moe ten wij er bij zeggen, dat wij uit de Sneker bodem precies hetzelfde aar dewerk kennen als uit IJlst, zodat daaruit geen onderscheid in ouderdom blijkt tussen beide steden. Wij hebben uit Sneek en de naaste omgeving bo vendien Romeinse munten en Romeins aardewerk, maar dat kan IJlst niet helpen omdat Sneek juist op de grens ligt van het terpengebied en het veen, IJlst daar juist buiten. Aan de wieg van het Ulster stads recht kunnen intussen slechts de ,.'”rietmans, Eeheren ende Haedlingen in Waynbritzeradeel” peet hebben ge staan, die in het jaar 1424 aan IJlst ^oes^onden alle misdrijven, voorge vallen binnen de stadsvrijheid, te be- echten, „gelyck dae Burgkermaesteren, S'’ oppenen ende Reed in Snitze, jefta othere steden”. Dus, Drilsters, wees voorzichtig met Sneek, dat U d» eigen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1