en Festiviteiten 700 r Hoogtepunten: admiraalzeilen jaar stad begonnen stijlvol j x FH ^ijnmastiekclemonstraties Riek Landman gaf uitstekend spel in „Skip sunder roer” JÉ F, WYMBRITSERADEEL IJLST van en HEI REGENDE GELUK WENSEN IN 1/LSL Roosendalers vlogen naar IJlst ZATERDAG GEZELLIG DRUK IN FEESTVIEREND IJLST SI IR Officieel Orgaan Bemanningen ronde- en platbodemjachten in IJlst ontvangen Burgemeester Cazemier: We willen niet als grijsaard worden beschouwd’ de gemeenten SNEEK, -1 i h •I 123e jaargang nr 53 Maandag 1 juli 1968 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD I Ontmoeting der 700-jarigen Mutaties in Sneker politiekorps All-Student Band komt volgend jaar weer Woonhuis le Woudstraat finaal verkocht 1 SNEEKER NIEUWSBLAD van Het Admiraalzeilen trok veel bekijks l’ Jan van der Veer. ■■N f VersehJjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL. 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 i Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half laar. Franko per oost f6,— per half jaar. Giro 35 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In het korps gemeentepolitie Sneek hebbe" van zich enkele mutaties voorgedaan. Met ingang van 1 juli is Friesland niet, om meer bestuurskracht te hebben en om de opgelegde taken Sneeker Nieuwsblad is een De ruim 40 ronde- en platbodemjach ten, die aan het admiraalzeilen deelna men, waren vrijdagmiddag in een stro mende regen in IJlst aangekomen. Za terdagmorgen werden de schepen, boeiers, tjotters, schouwen, tjalken e.d„ opgetuigd en voeren om twaalf uur door de brug de Geeuw op, voorafge gaan door het statenjacht met aan boord de commissaris van de koningin, mr. H. P. Linthorst-Homan. Het staten jacht fungeerde als admiraalschip en had zijn ligplaats in het midden van die Geeuw gekozen. De schepen voeren eerst in kiellinie aan bakboordzijde van het admiraal schip langs. Daarna gingen ze over stag en voeren in frontlinie in secties om het schip heen. Als groet lieten ze na een kanonschot van het admiraal schip de fokken zakken. Dit alles bood een prachtig schouwspel, waarbij de oude watermolen ,.De Rat” voor een prachtige achtergrond zorgde. Helaas was er voor dit evenement te weinig wind. Na ongeveer een uur keerden de schepen naar IJlst terug. Het was vrijdagmiddag allesbehalve feestelijk weer; niettemin kwamen de schippers met hun ronde en pat- bodem-vaartuigen opzetten qn vulden de kaden van IJlst tot het laatste plek je, om deel te nemen aan het admi raalzeilen. Om half zes verzamelden de deel nemers zich ip het Mienskipshüs, waar b. en w., de propagandacommissie en de representatiecommissie aanwezig waren om kennis te maken. Burge meester Cazemier verwelkomde allen, die weer en wind hadden getrotseerd. Hij was blij dat er nog zoveel gekomen waren, voldoende om het admiraal zeilen te laten doorgaan en ook nog goed tot z’n recht te doen komen. De voorzitter van de propagandacommis sie zei met wat andere woorden ook verheugd te zijn met de komst van zij die er waren en vertelde o.m. de gang van zaken bij het begin van de besprekingen een jaar geleden. Hoe men er toe gekomen was een beroep te doen op juist dit onderdeel van de zeilsport. De sekretaris-penningmeester van het Stamboek van de Stichting, mr. dr. K. Huitema uit Wassenaar, dankte voor de hartelijke ontvangst en gaf een uiteenzetting van wat er zaterdag morgen zou worden getoond. Het was een gezellig uurtje van samen zijn onder het genot van een passende tractatie, terwijl aan het slot ervan de dames van de schippers een boe ketje bloemen werd aangeboden waar aan bevestigd een speciale ,,700 jaar stad-medaille. De waardering daar voor werd door een hartelijk applaus uitgereikt. De All-Student Band komt olgend jaar, in de week van 24 tot 30 juni, weer in Sneek. Dit werd vrijdagavond meegedeeld door de heer D. van der Werf, voorzitter van het tamboer-, trompetter- en jachthoornko’-ps AD- VENDO aan het slot van het concert dat door de tweede groep Amerikanen werd gegeven. Deze tweede groep be stond uit een orkest en een koor, elk ter grootte van 75 man. ’s Middags werd, in stromende regen, ook hen een boottocht op het Sneekermeer aange boden. Zaterdagmorgen om 7 uur zijn de Amerikanen weer vertrokken. Hoewel het meer dan eei} halve eeuw geleden was, dat hij uit IJlst was vertrokken, wist hij zich nog vele na men te herinneren. Zoals „Hanske Kletstrochwiet” en „Oardeltosk”, de school van meester Zwerus, de z.g. „Mengerij”. Mijn wiegje heeft aan de Geeuw gestaan, zei mr. Klaasesz. Hij sprak voortreffelijk Fries, maar ging zo nu en dan toch maar weer in het Nederlands over. Hij wees op de schoonheid van het oude IJlst. Tot grote hilariteit merkte hij op, dat de fabriek van Nooitgedagt er nooit ge komen zou zijn als er destijds een schoonheidscommissie was geweest. Hij drukte de Ulsters op het hart: „It aide moat sa bliuwe”. Vooral de oudere Ulsters beleefden groot plezier aan deze toespraak, die werd beantwoord met een daverend applaus. Een delegatie uit het eveneens 700 jaar bestaande Brabantse Roosen daal bracht zaterdagmiddag een bliksc nbezoek aan het feestende IJlst. De Brabanders kwamen met een vliegtuig. Om kwart over twee verscheen dit boven IJlst en werden er pamfletjes uitgestrooid „met een hartelijke groet van het 700-jarige Roosendaal aan het feestvierende 700-jarige IJlst”. Het gezegde „na regen komt zonneschijn” bleek ook zaterdag maar weer al te waar. Na twee dagen van regen en wind werd liet prachtig weer. Het was dan ook vrij druk in het feestvierende IJlst. Het voor dit stadje unieke admiraalzeilen op de Geeuw trok veel bekijks, in tegenstelling tot de gym nastiekdemonstraties, die in het paviljoen werden gehouden. Ontwikkeling. Langweer; V en O, Wit- marsum; SVW, Workum en V en K uit Harlingen. Deze laatste vereniging was speciaal uitgenodigd om haar ritmische meisjesgroep, die vorig jaar een eerste prijs behaalde op de jubileumwedstrij- den van het 100-jarig KNGV. Als gast- vrouwe trad natuurlijk de gymnastiek vereniging „Stanfries” uit IJlst op. De ze gymnastiekdemonstraties waren de officiële rayondemonstraties van de turnkring Friesland van het KNGV. Wethouder Stienstra opende de mid dag. In zijn speech benadrukte hij het belang van de lichamelijke oefening in deze tijd. „Stanfries” kwam uiteraard vaak aan bod met keurige oefeningen en oogstte veel bijval vooral met ’t Israëlische ope- ningsdansje. Ook veel bijval oogstte V en K uit Harlingen met de ritmische knots- en hoepeloefeningen van de meisjesgroep. De knotsoefening van Lycurgus Wilhelmina kwam eveneens goed uit de verf. Deze oefening leverde onlangs een eerste prijs op op de bonds wedstrijden in Joure. Ook in de turnafdeling werd door de verschillende verenigingen goed werk geleverd. Door de dames werd o.a. gewerkt op de brug ongelijk en op de evenwichtsbalk en de heren op de brug hoog en aan de rekstok. De oefe ningen op de lange mat en het paard- springen van heren van het rayon Sneek kwam goed naar voren. WEDSTRIJDELEMENT Aan deze demonstraties was één wedstrijd verbonden, namelijk een marswedstrijd. Bij het défilé werd ge let op de vereniging die het mooiste marcheerde. „Stanfries” zette natuur lijk haar beste beentje voor, met het gevolg dat ze winnares werdvan de wisselbeker, die hiervoor beschikbaar was gesteld. Deze beker werd door de heer I. Kuipers, voorzitter van de com missie die dit had georganiseerd, mat een toepasselijk woord overhandigd. Tot slot voerden alle meisjes nog eert massale ritmische bondsoeferiing uit. Ondanks de veel te kleine werkruimte werd deze oefening goed gebracht en oogstte dan ook veel bijval .Als blijk van waardering werd door „Stanfries” aan alle verenigingen ’n herinnerings- vaantje uitgereikt, waarna wethouder Stienstra de middag sloot. STIJLVOLLE HERDENKING Het was zeker niet het enige hoog gepunt bij de opening van de festivitei ten. De herdenking in de Grote Kerk maakte indruk door de stijlvolle wijze waarop deze plaatsvond. De genodigden werden met een bus vanaf het Mienskipshüs naar de kerk gereden. De oorspronkelijke geplande stoet verViel vanwege het slechte weer. De heer A. B. Dull tot Backenhagen speelde voor gids en maakte de mensen attent op allerlei wetenswaardigheden. Zoals een fraai bloemenmozaïek langs de Stadslaan, door een aantal inwoners gemaakt. Bij de kerk stonden de vlaggen van de elf Friese steden opgesteld in his torische volgorde van belangrijkheid. De stoet werd voorafgegaan door een vlaggendrager met de Ulster vlag. De kerk bood een fleurige aanblik dooi de vele bloemen en een koper-ensem- ble o.l.v. Wybren Valkema zorgde voor passende muziek. Het orgel werd be speeld door Henk Pijlman. Burgemeester Cazemier heette allen hartelijk welkom, speciaaal de staats secretaris van Binnenlandse Zaken, de heer Van Veen, diens echtgenote, mevr. Beermnk (de vrouw van de minister van Binnenlandse Zaken), mr. H. P. L’nthorst Homan, onze commissaris der koningin, mr. Klaasesz, vele Friese burgemeesters pn tal van andere pro minenten. EEN UITDAGING Praktisch de gehele bevolkking heeft meegewerkt aan de voorbereiding van de jubileumviering, vertelde de bur gemeester. In dit jubileum moet men een uitdaging zien van de gemeenschap IJlst. Jubileren is vooruitzien. Een tonen dat IJlst leeft en wil leven. Zij is wel „lyts”, maar „krigel”. IJlst is ook een stukje Noorden. Een stukje Noorden met zijn problemen. De burgemeester vond, dat het Noor den nog vele kansen heeft. Er is ruim te voor een verantwoorde inrichting. Maar ’t vraagt wel investeringen. Geld moet er zijn voor: 1. het verbeteren van de infrastructuur; 2. de ontwikke ling van de industrialisatie; 3. het sti muleren van recreatie en toerisme. Daarnaast moeten de gemeenten in Niet alleen liet hemelwater viel donderdagmiddag- en ’s avonds bij bakken vol; in IJlst regende het bovendien gelukwensen. Dat gebeurde in het z.g. „houten paviljoen”, waar een schier eindeloze rij sprekers de genodigden vermaakten of verveelden met hun toespraakjes. Zon der de anderen te kort te doen zal ongetwijfeld de commissaris der koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaassens uit Den Haag, de sterkste indruk hebben achtergelaten. Deze geboren Ulster haalde op zijn alom in den lande bekende humoristische manier tal van herinneringen op. staat zijn geld uit te geven voor heel eenvoudige gemeentelijke zaken. Het valt voor een gemeentebestuur, en laat ik mij tot IJlst beperken, nidus de bur gemeester, om de drommel niet mee om met beperkte middelen en met een beperkt technisch en administratief apparaat de zaak draaiende te houden. Het baas zijn in eigen huis komt onvol doende tot zijn resht. BESTUURDE EN BESTUURDER De burgemeester wees op de taak en plaats van de gemeenteraden in het democratisch bestel. In deze snel ver anderende mechaniserende wereld mag de gewone burger nietworden ver geten. De gemeente moet in de eerste plaats het lichaam zijn, waar elke bur ger terecht kan. Het besturen moet van onderop en van binnenuit ge schieden. De afstand tussen bestuur ders en bestuurden mag niet te groot worden. Maar het proces van schaalvergro ting gaat door. Intergemeentelijke sa menwerking wordt mogelijk en zal no dig zijn. Men komt tot gemeenschap pelijke regelingen. Om evenwel ter wille van een groter bevolkingsbestand gemeenten zonder meer samen te voe gen geeft, aldus burgemeester Caze mier, een verlies aan waarden, die in een te groot verband moeilijk zijn t:- rug te vinden. Soms zal aan herinde- aan adjudant L. de Zee functioneel leeftijdsontslag verleend (de heer De Zee is 60 jaar). Met ingang van dezelf de datum is brigadier A. Keet bevor derd tot adjudant en hoofdagent P. Hoving is bevorderd tot brigadier. Donderdagavond heeft notaris P. Feddema in restaurant Van der Wal (krachtens rechterlijk bevel) finaal het burgerwoonhuis met erf en verder toebehoren aan de Eerste Woudstraat nummer 14, groot 74 centiare, ver kocht. Het bod van f 4812,— werd niet verhoogd. Kooer werd de heer J. ling niet te ontkomen zijn, ook in Hoekstra uit Sneek. TT’. 1 J 4 -^4- Lzn-.fi -i r< l-i f- Het door de Leeuwarder auteur Piter Terpstra in opdracht van de stad IJlst geschreven jubileumstuk „Skip sunder roer” heeft vrijdagavond in het houten paviljoen te IJlst een geslaagde opvoering gehad. Zonder een speci fiek herdenkingsspel te zijn, bevat het stuk toch zoveel aanknopingspunten met de historie van IJlst, dat de keuze hiervan alleszins gerechtvaardigd was. De gebrekkige „zaal”- en toneelaccommodatie heeft het publiek en spelers niet gemakkelijk gemaakt. Dat er toch nog zoveel te genieten viel, is voor beide partijen dan ook een compliment. Er werd over het algemeen onder regie van Lammert Popina van redelijk tot zeer goed geacteerd, waar bij Riek Landman als de centrale figuur Rix Heyne wel een uitzonderlijk goede prestatie leverde. Met de vrijheidsstrijd van de doper se Rix Heyne, die halverwege de 16e eeuw in IJlst leefde en woonde, heeft de guteur het recht op vrijheid van de mens in. het verleden en het heden’ centraal willen stellen. Door een scène uit de tegenwoordige- en de bezet tingstijd te verbinden met de historie van de mennisten rond 1550, geeft de schrijver aan. dat de vrijheidsstrijd niet aan een bepaald tijdvak is gebonden, maar van alle tijden is. Het vliegtuigje bracht de dele gatie, die bestond uit een Roosen- daalse wethouder (die de burge meester vertegenwoordigde), een vertegenwoordiger van de Stichting Roosendaal 700 jaar en de publici- teitsmanager jhr. Trip, naar het vliegveld te Emmeloord. Vandaar ging men per auto naar IJlst. Er werd een wandeling door de stad gemaakt en het Ulster gemeente bestuur bood de gasten een boot tochtje aan naar Sneek. Daarvoor werd de Lemster aak van de heer E. J. S. Bron uit Sneek gebruikt. Om kwart voor zeven is de dele gatie ’veer vertrokken. Zie vervolg op pag. 3 BIJ DE FOTO: Het begin der feeste lijkheden. De vlaggen van de elf steden, worden gehesen. Zonder de steun van God zal men in die strijd als een „skip sünder roer” zijn. De vorm, waarin Piter Terpstra dit actuele onderwerp had gegoten, had naar mijn mening nog wat evenwichti ger gekund, door het moderne tijdvak wat méér te geven en van het histo risch gedeelte iets te kappen, zoals bijvoorbeeld de vrij overbodige her bergscène. Jammer was ook, dat de auteur in enkele gevallen een tè realistische weergave van de gebeurtenissen had voorgeschreven, waardoor bijvoorbeeld een prachtig van sfeer getroffen tafreel als de samenkomst van de eerste men nisten door de inval van de soldaten voor een deel weer werd bedorven. JUISTE TOON In de scène tussen de cipier en Rix Heyne had de schrijver daarentegen wel de juiste toon te pakken. Een heel gevoelig tafreel, waarin het ingetogen spel van Hessel Ferwerda zo mogelijk nog meer indruk maakte dan zijn op- I treden als president van de rechtbank. Sober was ook het optreden van Age van Hattem als „kettermaster”.. Strak en zonder overbodige franje. Een uitstekende vertolking. Hetzelfde I kan gezegd worden van Brucht Hart- stra, die de rol van Ewout volkomen beheerste. Goede prestaties werden verder geleverd door Meine de Wagt als Daniël, Boukje de Wagt als Berber en Geeske Bijlsma-de Boer als Klaske. Jan Veldman, die drie rollen vertolkte, toonde zich een goede partner van Riek Landman, maar acteerde nog wel eens te nadrukkelijk waardoor alles wat gedwongen aandeed. Rust en soberheid kenmerkte juist het spel van Riek Landman, die vaak aan een enkel gebaar voldoende had. Een heel fijne creatie, waarin de Sne ker actrice een groot vakmanschap toonde. Het décor was van fa. Beyne, Am sterdam, terwijl de fraaie kostuums waren geleverd door fa. Ridderikhof te Hoorn. Voor de grime was Rommert Talman verantwoordelijk en Radio Fa ber tenslotte zorgde voor licht en ge luid. beter te kunnen behartigen. In de komende tijd wil IJlst een stukje Noorden op zijn best laten zien. Ondanks het 700-jarig bestaan wil zij niet als. een grijsaard worden be schouwd, maar als een stad met een toekomst. Het stadsbestuur gaat die toekomst met vertrouwen tegemoet. EILAND VAN VREDE De directeur van de Fryske Aka- demy, mr. dr. K. de Vries, dook vanaf de preekstoel diep in de geschiedenis. Al is het jammer genoeg niet na te gaan van welke instantie IJlst haar stadrechten heeft gekregen, zeker is dat het zevenhonderd jaar geleden is. Een geruststelling voor hen die daar nog enige twijel over koesterden. Mo gelijk verleende het bestuur van Wes- tergo de rechten, want dat stond boven het bestuur van Wymbritseradecl. Hoe dan ook, de archivaris, mr. dr. S. J. Fockema Andreae heeft het uitgezocht en IJlst mag zich met recht een stad noemen. In dé middeleeuwen was Friesland vrij en er was veel strijd. Steden wa ren eilanden van rust. In de 15de eeuw werd ook IJlst, dat letterlijk een eiland was temidden van de wateren van Wymbritseradeel, (niet voor strijd be waard. Met aandacht werd de rede van de heer De Vries beluisterd. Hij vertelde, dat er in de vorige eeuw geschreven werd: „zij tgroot om niets te zijn en te klein om op zichzelf te kunnen bestaan”. Er werd prompt om uitbrei ding gevraagd. Nu is het de meeste aecombtneeKk uüqave v*n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT »n GYMNASTIEKDEMONSTRATIES Zaterdagmorgen werd er een his torische optocht gehouden, die ook veel bekijks trok. De Ulsters, die hieraan meededen, waren prachtig geschminkt en uitgedost. Toen de optocht was af gelopen. trokken de meesten hun kos tuum niet uit, maar bleven zo rond lopen. Dit deed gezellig aan, evenals de straten die feestelijk waren ver sierd met vlaggetjes, erebogen voor de huisdeuren en ga zo maar door. ’s Middags was het tijd voor de gym nastiekdemonstraties, waaraan door 10 verenigingen werd deelgenomen. Deze demonstraties werden in het paviljoen gehouden, omdat het sportveld door de vele regen te drassig was geworden. Het was „smoorheet” in het paviljoen en dit was er misschien ook de oorzaak van dat er niet zo heel veel publiek was. Aan de demonstratie ging een défilé vooraf van alle deelnemende ver enigingen, muzikaal begeleid door het Ulster muziekkorps en de drumband van de gymnastiekvereniging „Lycur gus Wilhelmina” uit Bolsward. Behalve deze vereniging namen deel: Even wichtsbalk uit Balk; Oeverzwaluwen uit Koudum; SGV en TGP uit Sneek; geïndustrialiseerde gemeente Friesland. Vorig jaar nam de bevol king toe van 1665 tot 1783. „God seingje d„ de kommende ieuwen oer en jowe dy in kloek bistjür”, zo besloot de heer De Vries zijn rede. De voorzitter van de Fryske Aka- demy, drs. F. J. Bergstra, zei: Eigen lijk is IJlst altijd probleemgebied ge- ’-’eest, al die 700 jaar. Hij overhan digde het eerste exemplaar van he* boekje „Lyts mar krigel”, dat ter ge legenheid van dit jubileum werd sa mengesteld door mr. dr. Fockema Andreae en dr. G. Bakker, terwijl de heer A. B. Dull tot Backenhagen een bijdrage leverde. Burgemeester Cazemier betuigde zijn ingenomenheid. Er zijn nu al bestel lingen, zelfs uit Amerika en Australië, vertelde hij. fi- x r ‘-ft*m Wi-W* -- *r' 1*; - 1 .v. v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1