en succes Nog flinke belangstelling voor autocross in Ijlst Organisatorisch v.o, goede opkomst publiek Volksdansfestival grandioos festijn van kleur en blijheid WYM BRITS ER A DEEL IJLST H en Ondanks hevige regen r van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Sir B W- i 1 F w rWS 55 Maandag juli 1968 Oud-Sneker G. Hondius in Leiden gepromoveerd De heer G. W. Hondius, geboren te Sneek en thans wonende te ’s-Graven- hage, is aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De promotie had plaats op een proefschrift, getiteld „The Yugoslav community of nations”. De promotor was professor dr. Z. S. Szirmai. Snaekii fhatmsHad is eea Ij o 123e jaargang nr A 1 Kopcrdiefstallen in Sneek opgehelderd A swhwvs MiEÜWE SMEFKFJ. COURAKT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Si v 5 >- f? KI 01 -i F SNEEKER NIEUWSBLAD In een bonte mengeling van kleur en I Het werd zaterdagmiddag een mod-1 Bij de start leggen ze een waar rook- VERBROEDERINGSFEEST BOOTTOCHT Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Aantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A de Boei Telefoon 4091 O 4*, Het Bal des Nations, door bepaalde omstandigheden met betrekking tot Ons Gebouw aan de Westersingel even eens in de sporthal gehouden, werd een voor en met alle buitenlandse en Ne derlandse groepen, comitéleden, tolken en vele pleegouders een waar inter nationaal verbroederingsfeest in opti male vorm. Alle nationaliteitsgrenzen vielen weg. Dit bal stelde alle vorige in de laatste jaren in binnen -en bui tenland in de schaduw. Ondanks het drukbezette programma van de deelnemers bleven de meesten tot het ochtendkrieken. En ondanks dat waren de meesten slechts enkele uren later goed verzorgd in klederdracht in de Oosterkerk aan de Leeuwarderkade met enkele honderden anderen voor een speciale oecumenische kerkdienst als een plechtig en zeer stijlvol be sluit. De aanwezigen werden nog ver rast door een korte extra zangbijdrage met begeleiding van drie violen door de fraaie Zweedse groep. De boottocht voor alle buitenlandse deelnemers op vrijdagmorgen werd door hen bijzonder op prijs gesteld en door sommige groepen als een „delica tesse” beschouwd. Hierbij sloten in het kader van „ontspanning naast inspan ning” dé vertoonde films in Amicitia, „De Stem van het water” en „Het skütsjesilen”, op zaterdagmorgen aan. De officiële ontvangst van vertegen woordigers van de deelnemende groe pen op vrijdagmiddag vóór de bejaar denvoorstelling was een korte onge dwongen bijeenkomst. Burgemeester Rasterhoff wees op de goede banden met vele landen en op het verlangen deze banden steeds nauwer aan te ha len en een verbetering in de goede be trekkingen tussen de verschillende vol keren te blijven nastreven. Er werden geschenken, als stoffelijke blijken van Fen der laatste onderdelen van het Ulster jubileumfeest was het spriet- lopen. Uiteraard bestond voor dit ver makelijke nummer veel belangstelling. Voor we naai' IJlst rijden bellen we voor de zekerheid eerst even. Maar van aflassen is niets bekend. Onderweg plenst het. Onze wagen krijgt in ieder geval een goede wasbeurt. In het ste deke staan de kermisexploitanten mis troostig naar de lucht te kijken. Op het terrein staan de belangstellenden, goed ingepakt tegen de regen en de wind te luistere,n naar wat commentator T. Okkema uit Oosterend te vertellen heeft. De zaak is weer dik voor elkaar. Het publiek staat op veilige afstand van de crossende auto’s; een brede sloot voorkomt dat men toch nog op het circuit zou kunnen gaan. Helemaal aan het eind staan de crossers met hun vehikels. O.m. „De Miskraam”, „Moe ders mooiste”, „De Sprinter”, „Pieter Pineut”, „Tuffy”, Lollypop”, „Huppe- lepup”, Batman”, „Ratje”, „Sexy Nan cy” en zowaar „Wopke it kypmantsje”. Lyrische namen voor vreemde voer tuigen. Dan gaat het los. Er zijn 41 inschrij vingen. Enkele crossers rijden naar de start. Er wordt gevlagd en weg zijn ze, met brullende motoren. De modder spat meters hoog op. De banden zijn met kettingen omwonden. Al gauw hangen de chauffeurs uit het linker raampje omdat hun voorruit met mod der bedekt is. Eén krijgt een lekke band, maar rijdt gewoon door op de velg. Bij een autocross kan een hele boel. Om wat meer stabiliteit te krij gen nemen sommige coureurs een pak stro mee achter in of op hun voertuig. I AU verteriUeprljs; 15 lent per mm S;i iron train handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs 14, per half laar. Franko pei _>ost C 6,per aalt laai Giro 85 07 48 ten aame van Sneeker Nieuwsblad VRIENDSCHAPSBANDEN Gedurende het gehele festival zorg de een ruim vijftigtal tolken voor de goede verbindingen met de buitenlan ders, waardoor taalbarrières zo klein mogelijk werden gemaakt. Op zondag middag werd node afscheid genomen van de fraaie groep uit Wenen, die weer naar huis terugkeerde. Gaarne willen zij de Snekers eens ontvangen. Ook werd afscheid genomen van de 45 jonge Amerikanen, voor wie reeds een Duitse bus gereed stond om de groep naar Joegoslavië te brengen als vol gende punt in hun 2% maand durende trip door Europa. Ook de op maandagmorgen en later vertrekkende groepen kregen een sym pathiek afscheidspakket, beschikbaar gesteld door grote bedrijven uit en van buiten Sneek, als een prettige herin nering aan Sneek. Zeer veel tevreden klanken aan bei de zijden, deelnemers en organisatoren als wel kwartiergevers, over dit bij zonder geslaagde festival, dat vele vriendschapsbanden kweekte en voor Sneek en omgeving goodwill heeft ge kweekt in vele en verre landen. Het slot van het uitgebreide pro gramma werd gevormd door de Ame rikaanse groep „The Colado Balkan Dancers” uit Seatlie. Een speciaal nummer met prachtig uitgedoste Indi- anen vormde het hoogtepunt van dit i sporthal, en de aankleding van beide optreden, maar ook de in prachtige i dwong ieders bewondering af, zeker kostuums gedanste Bulgaarse dansen van de vele ervaren deelnemers. mD^TsnRsernSkotsploech” verdient BONTE MENGELING een woord van welverdiende lof voor j haar organisatie van dit festival. Het I peil van de deelnemende groepen was i over het algemeen hoog. GROOT SUCCES Het grote succes van het Internatio naal Folkloristisch Festival heeft in de eerste plaats betrekking op de organi satorische kant. De opkomst van het publiek was niet onbevredigend op de eerste avond, de tweede avond op het sportpark zelfs ’t dubbele van de eer ste avond. Dat wekte grote verwach tingen op voor de beide laatste voor stellingen op zaterdag. De verregende zaterdag leverde nog een goed bezette sporthal op; maar toch is die regen oorzaak, dat de financiële touwtjes niet geheel aan elkaar te knopen zijn. Die sporthal was overigens een voor treffelijke accommodatie, zowel voor toeschouwers als deelnemers, al moest hier het hijsen van de landenvlaggen bij het openingsprotocol vervallen. De jubilerende Snitser Skotploech, de vele harde werkers van het Cen traal Comité, het hoofdbestuur van de landelijke Federatie van Folkl. Groe pen, die de organisatie voor- 1968 aan de Snitser Skotsploech had opgedragen, zij allen kunnen er zich over verheu gen dat dit grootse internationaal ge beuren, dat één der best georganiseer de en één der grootste festivals in Ne derland in de laatste jaren werd met oog op aantal en kwaliteit van de groepen, in Sneek werd gehouden. ONVERGETELIJK Bijna 300 leden van 9 buitenlandse groepen uit en van buiten Europa en een 130-tal leden van Nederlandse groepen hebben dit tot een in Sneek nimmer vertoond schouwspel gemaakt. Voor velen zal het onvergefelijk zijn. Vele duizenden hebben kunnen genie ten van dit feest, van kleur en klank, Een hoogtepunt van het optreden van de Amerikaanse groep was een speci- aalnummer met prachtig uitgedoste Indianen. De vsle volksdansgroepen die naar Sneek waren gekomen voor het Internationaal Folkloristisch Festival, dit jaar toegewezen aan de „Snitser Skotsploech”, hebben gezorgd voor een bijzonder geslaagd op treden. De officiële opening op donderdagavond door burgemeester Rasterhoff werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. De burgemeester prees de „Snitser Skotsploech” voor haar moed dit festi val te organiseren en de vele enthousiaste en belangeloze medewerkers. Hij wenste de skotsploech een welslagen van groepen Tegen vijf jongemannen is vorige week door de Sneker politie proces verbaal opgemaakt ter zake van dief stallen van koperdraad bij de fa, Velleman alhier. De jongelui zijn daar meermalen geweest. De waarde van het gestolene bedraagt enige honder den guldens. Het zijn: de 19-jarige B. T., zijn 17-jarige broer W. T., verblij vend in Hemrik, hun neef de I6-jarige M. T., afkomstig uit Assen, eveneens verblijvend te Hemrik, de 19-jarige H. V. en de 17-jarige H. W., beiden verblijvende in Sneek. herinnering aan dit bezoek aan Sneek, uitgewisseld. De jaarvergadering van de Federatie van Folkl. Groepen in Nederland, deze keer gehouden in de grote raadszaal van het Sneker stadhuis, stond onder leiding van haar voorzitter, de heer G. H. J. Maliepaard uit Scheveningen. derfestijn in IJlst. De autocross op het gordijn. Om half drie wordt het ineens droog. Het lijkt even of het feest toch nog wat vrolijker wordt. Maar nauwelijks een kwartier later plenst het al weer. De mensen die er niet zo goed op zijn ge kleed verlaten het terrein. De echte liefhebbers blijven. Ze zien met spanning hoe de één de an^^f voorbijgaat. In de bocht is het uit kijken. Op ’t lange eind wordt flink gas gegeven. Soms botsen er een paar tegen elkaar. Horen en zien vergaat je. Af en toe vliegt er één uit de bocht. Vanwege het bar slechte weer be sluiten de organisatoren om de massa- start te laten vervallen. Tenslotte komt als winnaar uit de bus de heer H. Drijf hout uit De Punt (Dr.). Hij heeft f 200,verdiend. De 2e prijs f 150, is voor M. Tj. Postma uit Tietjerk, de 3e voor B. Feenstra uit Parrega (f 100,—4e A. Strijk, lede (Dr.); 5e F. Scheffer, Blija; 6e D. Veenstra, Rien, elk f 50,—. Ook hierbij sprak burgemeester Ras- land achter de Oostelijke Dijgracht viel terhoff een sympathiek welkomst- I behoorlijk in ’t water. Toch waren er woord uit, dat door de aanwezigen1 naar schatting nog altijd zo’n 1500 werd vertaald. 1 mensen gekomen om getuige te zijn van dit spektaculaire gebeuren. Als ’t mooi weer was geweest, waren er mis schien wel 3000 gekomen, vertelde ons wedstrijdleider P. de Jong uit Wom- mels. voor het - verwel komde burgemeester Rasterhoff de deelnemers (sters) in hun eigen lands taal. In een bonte mengeling van kleur en f Nadat de groepen zich klank werden de bezoekers gevperd publiek Jiadden opgesteld, naar de vriendelijke landouwen van Zuid-Zweden, naar het ongewoon ka rakteristieke Ierland, naar de gezel lige sfeer van het Oostenrijkse Wenen, naar de kleurrijke en vrolijke volks uitingen van Noord-Italië, naar de geestdriftig uitgevoerde dansen van Polen, de meeslepende muziek en de bruisende dans- en volksspelen van Tsjecho-Slowakije, de wonderbaarlijk dansende herders op hun hoge stelten uit de Landes van Zuid-Frankrijk, het opzwepende geweld van de jeugdige vertegenwoordigers van het huidige Israël, de wonderlijke wereld van de Indianen uit Amerika en de moderne squared’ansen uit dit land. Hiermee vaak sterk contrasterend waren de eigengeaarde Nederlandse groepen, waarbij de jubilerende vereniging een stijlvolle vertolking en vertegenwoor diging was van de Fryske „pompe- blêdden”. Hoe hebben de vele honderden be jaarden van hun gratis aangeboden middagvoorstelling op vrijdag genoten van het volledige programma. Steeds weer opnieuw startte elke vertoning en werd deze gesloten met de (juist door haar soberheid) ongemeen boei ende vlaggenparade door 3 vertegen woordigers van alle elf deelnemende groepen per voorstelling. De leiders van de groepen werden aan het publiek voorgesteld. Bijzonder jammer, dat de regen van zaterdag belette om de grote folklo ristische optocht, waarvan veel ver wacht mocht worden, door te laten gaan. De prima verlichting van podiums en de goed verzorgde geluidsinstallatie completeerden het fraaie geheel. De zeer ervaren Ieren, die al vaker in Ne derland waren, zeiden, dat dit het beste was, dat zij tot heden hadden meege maakt. De organiserende „Snitser Skots ploech” mocht daarna het spits afbijten en had het mede door het feit, dat het toen nog volop dag was en de Friese dansen nu niet direct uitmunten door fleur en vaart moeilijk om het publiek te pakken. Gelukkig was het slot een goed uitgevoerde skotse trije en dat maakte veel goed. De jeugdige Oosten rijkse groep, die daarna volgde kon niet de juiste glans geven, maar daar na kwam het! De Ierse „Kilkemy Group”, de meisjes in olijfgroene jurk jes met oranje sjaal en de mannen in oranke kilt met zwarte jasjes, brach ten het publiek tot ademloze bewonde ring met hun ingewikkelde, maar bij zonder knap uitgevoerde Spinning Wheel. Dat was van grote klasse! De meisjes in blauw, ook bij de groep be horend, die vlekkeloos tapdansten kre gen eveneens een ovationeel applaus. De traditionele hornpipe beëindigde dit optreden. Een groot succes. Ook veel succes had de Italiaanse „Gruppo Folkloristico Oviano, met haar vol vuur en gratie gebrachte bruilofts- dansen. Daarna volgde een optreden van de groep „Aald Hylpen” uit Hin- deloopen, die behalve dans ook zang bracht. Een keurig uitgevoerd optre den. De accordeonist verdient een compliment voor zijn bijzonder goede begeleiding. Zoals hij de dansers „op ving” was voorbeeldig. De Franse groep „Lous Cigalouns de Mourseuns” uit de landstreek Les Lan des verrukte het publiek vooral door haar steltendans. Bewonderenswaardig hoe deze mannen er op hun hoge stel ten in slaagden toch werkelijk nog te dansen. Een komisch gezicht was het, net een stel dansende ooievaars. Hun afmars met de zwaaiende baretten op de hoge stokken vervolmaakte dit prachtige optreden. Zweden verraste met een goed dansende groep uit Stockholm, de „Folksdanslaget Fras- koljillet, een kleurig geheel, die vooral met hun quadrille veel bijval oogstten. De Poolse groep, die daarna optrad, bestond uit in Frankrijk gevestigde Poolse emigranten. Te hunner ere kan gezegd worden, dat zij in hun dansen het Pools eigene goed hadden bewaard. De jeugdige Israëlische groep, die reeds bij het voorstellen uitbundig be groet was, zorgde na de Ieren voor een tweede hoogtepunt. Hun „Havva Na- gila”, jeugdig sprankelend gebracht, maakte het publiek zeer geestdriftig. Ook met „Three couples” bewezen ze hun grote klasse. De Tsjechoslowaakse groep met een uitbundige muziekgroep met eigen clavecimbel en veel opwindende violen bracht wervelende dansen. nog veel meer zullen spijt hebben dit te hebben gemist. Typerend was de uitlating van een ruim 20-jarige jongeman, die zijn zit plaats verliet om dichter bij het po dium te komen. Hij antwoordde op de vraag waarom hij dit deed: „Ik wil hiervan niets missen, want zoiets zie ik misschien in mijn hele leven niet weer. Ik ben als betalende bezoeker hier al voor de tweede avond, en ik kom morgen weer terug, ’t Is gewoon meer dan geweldig.” Het is dan ook niet te verwonderen, dat het comité van de zijde van de Hy wenste de skotsploech een welslagen van het festival toe. Na de j toeschouwers en van de vele deelne- -jn |lun landstaal verwelkomd te hebben, een bijzonder aardige i mende groepen (met grote internatio- gestc, die iamnier genoeg nogal wat tijd vergde, en de hoop uitgespro- nale ervaring) welgemeende compli- ken te hebben dat dit festival zou bijdragen tot een beter begrip tussen ^^6° orgTrSlt^üT^egis^ur de naties, verklaarde de burgemeester het festival voor geopend. kreePg ze]fs pJsoonlijke geschenken aangeboden van de Zweedse, Tsjechi sche en andere groepen als bijzondere waardering voor de gevoerde regie. De aanleg van het podium met bijbe- horen op het sportpark zowel als in de f I ■ii A' s A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1