M-stad begon met wateroverlast en Zaterdag sküisjesilen weer van start Waterpoort - krabbelt en 250 kinderen morden beziggehouden in hun vakantie W Y MBRITS ER A DEEL IJLST van K7 Officieel Orgaan 1 Doosje met medicijnen verloren in Sneek de gemeenten SNEEK, 56 Donderdag 11 juli 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Hervormd Oudega (W.) nam afscheid van ouderling Heeg LZ. Sneekar NjauwsWad is een Concours-hippique Rijs weer veelbelovend 123e jaargang nr Drie leden chr. wandelsport- ver. .Sneek’ naar vierdaagse Op straat spelend kind door achteruit rijdende auto gewond Randems van Bovenlanders V andaag volksspelen in Sneker Sporthal Predikant te water hij Oudega (W.) aecombmeeftk «rigave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Uitslag fotowedstrijd Ijlst 700 jaar stad” Geverbaliseerd wegens baldadigheid r Ljwmns CTAr! «5* SNEEKER NIEUWSBLAD 1 I kampioen zal dan ’s avonds in de Regels, zo schijnen sommigen te I betere indruk van vorige de communisten gebruiken het als onze en er was evenmin schade aan de boot. gepast en bijgewerkt. Zo staan b.v. nu Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor de akte MO-A Neder- Verscniint MAANDAGS en DONDERDAGS Kantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer LeJetoon 4091 13 juli 15 16 17 18 19 20 22 23 24 25 26 De hervormde gemeente te Oudega (W.) heeft in deze week afscheid moe ten nemen van haar ouderling D. Heeg, die met zijn gezin woensdag naar Canada is vertrokken. In de kerkdienst op zondag 7 juli vertolkte ouderling Terpstra de dank van de gemeente voor het werk, dat het emigrerende kerkeraadslid velfe jaren lang, eerst als diaken en later als ouderling, heeft ge daan. Hartelijke woorden werden ook gezegd op maandagavond 8 juli, toen de kerkeraad afscheid nam van de vertrekkende ouderling en zijn vrouw. Een ingelijste foto van de kerk van Oudega (W.) en een boek werden daarbij overhandigd, als een bijdrage aan de band, die, ook over de oceaan heen, wederzijds zal blijven bestaan. je is gedrukt bij Weissenbach. Elk jaar weer beleven duizenden een paar spannende weken met het skütsjesilen. Een mooie sport, maar ook een dure. Want zo’n schip kost nogal wat. De meeste skütsjes zijn dan ook eigendom van een stich ting. Zoals in onze stad de Stichting Sneker Pan. Om wat geld te ver dienen voor het onderhoud van de „Sneker Pan” wordt jaarlijks een verloting georganiseerd door deze stichting. Ook dit jaar doet zij een beroep op de Snekers om mee te. doen. jaar) een burgemeester of burgemees- teres gekozen. De leiding voelt hier niet zo voor. „Want wie wordt er ge kozen? De jongen met de grootste mond. De kinderen kennen elkaar soms niet eens of nauwelijks. De laat ste keer dat we nog wel een burge meester hadden, dreigde een „kandi daat” de anderen met: „As ’t mij niet stemst, krijst op ’e bealich”. ciële VVV-gids 1968/69 (in 1963 door de ANVV bekroond als de beste toeristische brochure). Over Sneek en de wijde omgeving vindt men er tal van wetenswaardigheden. De vo- Terwijl de „burgers” van Jongens- en Meisjesstad, gezeten op provisorische zitbanken, aandachtig toeluisteren houdt burgemeester Rasterhoff z’n openingstoepraakje. Nog enkele dagen en het is weer zo ver. De skütsjes gaan zaterdag in Grouw van start voor de eerste wed strijd van het skütsjesilen 1968. De vloot telt di jaar dertien schepen, één meer dan vorig jaar. Nieuweling in het gezelschap is de „Doarp Hüzum” met aan de helmstok Lodewijk Meeter, die vorig jaar schipper was op het Langweerder skütsje. Van 16 tot en met 19 juli worden te Nijmegen, het „Mekka van de wandel sport”, voor de 52ste maal de interna tionale vierdaagse afstand-wandelmar- sen gehouden. Drie Snekers zullen de christelijke wandelsportvereniging „Sneek” vertegenwoordigen, nl. de he ren W. G. Adema, J. Jillings en Tj. de Vries. Voor de heer Adema wordt het i de 7de maal, voor de heer Jillings de 3de maal en voor de heer De Vries muziek en tot besluit een kampvuur 5de maal. Maandagochtend zullen (volgende week vrijdag). zij naar Nijmegen vertrekken en zij Evenmin als vorig jaar wordt er uit hopen zaterdag de 20ste weer in Sneek de kinderen (in de leeftijd van 9 tot 12 te arriveren. Het 2-jarig dochtertje van de heer D. Remery in de Liaukemastraat werd dinsdagmiddag aangereden door een bestelauto. Met een beenbreuk moest zij naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het kind speelde op straat toen de auto, bestuurd door de Sneker S.H., achteruitreed. Deze heeft het meisje niet gezien. Hoe het ongeval zich pre cies heeft toegedragen wordt door de politie onderzocht. Met het hijsen van de Sneker vlag opende burgemeester Rasterhoff (in gezelschap van wethouder Baaijens) maandagmiddag Jongens- en Meisjes stad 1968 op een drassig ijsbaanterrein De 250 jongens en meisjes hieven een luid gejuich aan en zongen vervolgens enkele vrolijke liedjes, begeleid door een echte trompetist. Net op do ogen blik brak het zonnetje door. Een drie werf hoera werd uitgebracht en toen konden de activiteiten beginnen. Even voor de komst van de burge meester werd er nog druk gerepeteerd om de openingsplechtigheid (nou ja, plechtig was anders) te doen slatin. De burgemeester hield een kort toe spraakje. „Jullie moeten hier wel ge hoorzaam, wezen”, bond hij de burgers van J- en M-stad op het hart. Prettige dagen, een hoop zon en dat jullie met plezier aan deze weken terug zullen denken. Hoofdleidster mevr. Hoffmann kreeg de beste wensen mee namens het gemeentebestuur. Op het ijsbaanterrein waren mili tairen nog druk (nou ja, druk...) be zig met het opzetten van de grote le gertenten, die de, Koninklijke Land macht weer welwillend heeft afgestaan voor deze twee weken. Jammer dat het zo nat was op het gras. De regen van de afgelopen zaterdag was nog niet weggelopen of verdampt. Je kon nau welijks droge voeten houden. De kinderen, verdeeld in niet min der dan 25 groepen, alle aangeduid met de naam van de leider of leidster, wer den daarom direct maar weer de stad Het jaarlijkse concours-hippique te Rijs, dat op 3 augustus a.s. wordt ge houden, belooft weer een paarden- sportfestijn te worden van nationale betekenis. Een nieuw onderdeel en ongetwijfeld een hoogtepunt vormen de randems van de Bovenlanders. Voor de beste ruiter van ’t springconcours a l’Americaine is een „gouden kar wats” beschikbaar gesteld door de bur gemeester van Gaasterland. Dit hippische feest wordt weef ge houden op het prachtig gelegen terrein van de heer I. Schotanus aan de oude Balksterweg. Het staat vast, dat er een groot aantal paarden, uit de beste Nederlandse stallen, te bewonderen zal zijn. ’s Morgens wordt er al begonnen met het springen, ’s Middags zullen tussen de vele rubrieken tuigen de burrages in M en Z plaatsvinden. Springruiters uit de drie noordelijke provincies wor den er verwacht. Friese enkel- en dubbelspannen ko men ook nu weer in actie, evenals van de Bovenlanders. En dan de nieuwe rubriek randems. Dat zijn drie paarden aangespannen achter elkaar (dus één meer dan bij tandems). Het bestuur van de paardensportvereniging „De Zuidwesthoek”, die de organisatie heeft, verwacht hiervan nogal wat. Verder zullen er o.m. bij de Boven landers éénspannen uit de regio zijn, éénspannen met limiet f 800f 2500 open klasse, vier rubrieken hackneys, grote en kleine maat, en vier rubrieken Fries ras. Het muziekkorps van Kou- dum zal het feest ópluisteren. l gestort op giro 873274 t.n.v. Raiffeisenbank Sneek t.g.v.Jongens- Het commando op dit laatste schip, de „Twee gebroeders”, is thans toe vertrouwd aan Rienk Zwaga, de zoon van Ulbe, die vorig jaar de kampioens titel in de wacht sleepte met de „Doarp Grou”. Men kan dus deze zomer ge tuige zijn van een strijd tussen vader en zoon. Ook verder zijn er nogal wat veran deringen. Zo zal Siep van Terwisga, die vele triomfen vierde met het Hee- renveenster skütsje „Gerben van Ma nen”, er niet meer bij zijn. Hij wordt opgevolgd door Tjitte Brouwer. Van het skütsjetoneel zijn eveneens ver dwenen Aldert Hoekstra (Drachten) en Douwe Visser (Zuidwesthoek). Zij worden opgevolgd door resp. zoon Hat- tum Hoekstra en Cor Salverda uit Sta veren. Enkele skütsjes, nl. die van Klaas van der Meulen en Lodewijk Meeter, verschijnen met een nieuw tuig, dat gemaakt is door zeilmakerij M. F. de Vries te Lemmer. Het Lemster skütsje verschijnt met een nieuwe fok van het zelfde doek. Aan de Sneker Pan is weinig ver anderd. De mast is alleen 30 cm hoger gezet. Bovendien kreeg men enkele nieuwe bemanningsleden van het Zuidwesthoek-skütsje over, nl. Albert en Klaas Visser. Hier nog eens een overzicht van alle dertien schepen met hun schipper: Sneker Pan, Jan van Akker, zeil- teken: waterpoort; Op Hoop van Ze gen, Sietse Brouwer, zeilteken: leeuw; d’Halve Maen, Teake Brouwer, zeil teken: halve maan; Gerben van Manen, Tjitte Brouwer, zeilteken: H; Twee Gebroeders, Hattum Hoekstra zeil teken: D; Doarp Hüzum, Lodewijk Meeter, zeilteken: LM; Pieter,. Siete Meeter, zeilteken: SM; Pieter, Siete Meulen, Klaas v. d. Meulen, zeilteken: W; Lemster skütsje, Rintje Ritsma, zeilteken: L; Südwesthoek, Cor Sal verda, zeilteken: SWH; Jonge Jan, Hylke de Vries, zeilteken: E; Twee gebroeders, Rienk Zwaga, zeilteken: zwaan; Doarp Grou, Ulbe Zwaga, zeil teken: G. Advertentieprijs: 15 cent oei mm bU kuntrakt handelsadvertentles lager Abonnementsprijs t 4,— oer balt laar Franko pei jost f6,— oei hall laai Giro 85 07 48 ten aam» van Sneeker Nieuwsblad ingestuurd om te gaan tekenen op de stenen van het Zwarte Plein. Eén van de knapen die het laatst het terrein verliet brulde naar zijn mak kers: „Wait a minute...!” Ja, zoiets kun je verwachten na al dat buiten landse bezoek. Mevr. Hoffmann vertelde, dat er on geveer 50 kinderen meer zijn dan vorig jaar. Ze worden begeleid door 30 lei ders en leidsters, één voor elke groep en vijf voor de hoofdleiding. Er staan negen grote tenten, die voor allerlei doeleinden worden gebruikt, behalve om te slapen. Want iedere middag om 5 uur sluit het kamp en gaan de jonge burgers weer naar huis. ’s Morgens om 9 uur komen ze. De leiding heeft een programma samen gesteld, waarop tal van wedstrijden met competities tussen de groepen zijn aangekondigd. Er staat verder een vos- sejacht op, een bustocht naar Gaaster land, volksspelen met oudermiddag, poppekast, speurtocht, een reis, naar Emmen met bezoek aan het dieren- park, een optocht door de stad met g^e maal en voor de heer De Vries Jongens- en Meisjesstad is, vandaag de Sporthal verhuisd, waar de dag volksspelen - worden gehou- Woensdagmiddag heeft een vracht rijder in Sneek, mogelijk ook op het traject Sneek-Bolsward-Witmarsum ’n grijs kartonnen doosje verloren. De in houd van het doosje bestaat uit medi cijnen, waaronder een potje met 100 witte en een potje met 100 gele tablet ten. Deze mogen alleen op voorschrift van een dokter worden gebruikt. Bij I onoordeelkundig gebruik levert het in nemen levensgevaar op. Wie het doosje vindt wordt ver- I zocht hiervan kennis te geven aan het bureau van de gemeentepolitie, Krui- zebroederstraat, Sneek. Als men de zeilsport niet voldoende beheerst en toch gaat zeilen, kan men voor gevaarlijke situaties komen te staan. Dat bleek gistermiddag op de Oudegaster Brekken, toen een predi kant, die in Oudega (W.) zijn vakantie doorbrengt, zich met drie huisgenoten in een BM-er op het woelige water begaf zonder instructeur. Door een onverhoedse rukwind sloeg de boot om. De opvarenden kwamen door het snelle en kordate optreden van omwonenden met de schrik en een nat pak vrij. Met vereende krachten werd de BM-er weer in z’n element En nog eens de data waarop de wed strijden gehouden worden: Grouw Veenhoop Eernewoude Terhorne Terhorne rustdag Langweer Staveren Fluessen Woudsend Lemmer Sneek «wrr -.-j. ar.WE. wr»aa--’gv?ï.-..v.< De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de Snekers A. B. (17), H. F. (17), W. S. (16), W. F. (16) en Y. v. d. W. (16) ter zake van baldadig heden. De jongelui maakten zich schuldig aan het gooien met lege bier flesjes op boten en het tegelpad bij de jachthaven De Domp. zaterdag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag De start is steeds ’s middags om twee uur. nu een Afdeling zwart-wit: le prijs foto no. 59, ingez. door A. Hornstra, Meulenveldweg 20, Oosterwolde; 2e prijs foto no. 50, ingez. door A. v. d. Wal, Ten Hooringerlaan 32, Ooster wolde; 3e prijs foto no. 75, ingez. door F. J. L. Sybrandy-Meijer, Sneekerpad, IJlst; 4e prijs foto nr. 37, ingez. door J. Zijlstra, W. de Zwijgerstraat 72, Sneek. Afdeling kleur: Troostprijs foto no. 99, ingez. door J. A. Vlieger, Ylostinslaan 8, IJlst. Publieksprijs voor zwart-wit werd toegekend aan foto no. 59, in zender: A. Hornstra, Meulenveld weg 20, Oosterwolde. Publieksprijs voor kleur werd toegekend aan foto no. 89, inzender: H. Boer, Jan Nooitgedagtstraat 1, IJlst. in onze stad nog best kunnen gebrui- Aan de Technische Hogeschool te meente ontvangt.^ Bijdragen** kunnen teruggebracht. Niemand kreeg letsel examen electrotechniek ingenieur en er was evenmin schade aan de boot, stadgenoot de heer H. Bok. naar hel den. Maandag werden er tekenwedstrij den gehouden, dinsdag wedstrijden rolschaatsen en een viswedstrijd. De uitslagen van deze wedstrijden luiden: Tekenwedstrijd: le prijs: Lida Rooth, Jacob en Otto van Dijk, Sjirk Schram. Mar greet de Jong, Simon Kodoati. Rolschaatsen: le prijs: Anton de Vries, Roij Grillet, Anneke de Vries, Jos5 Hoffmann, Sjoeke Douma, Geesje Stallinga, Rieteke Oppenhuizen. Viswedstrijd: Piet Faber, Jacob Grei- danus, Roelien Schuil, Mar ja Kamstra, Tjitze Spitze, Frans Oud, Bram Blom. Verschillende Sneker bedrijven stel den materiaal en prijzen beschikbaar. De bustocht naar Gaasterland is min of meer in het water gevallen. Maar morgen hoopt men weer een tocht te kunnen houden. De commissie zou enige financiële steun van de middenstand en bedrijven lands onze stadgenoot de heer J. Knol, ken naast de hulp'dïe*ziTvan S<te*ge- Delft slaagde voor het propaedeutisch worden en Meisjesstad. politie heel wat te schrijven heb ben. Wie zich daar precies aan de 90 km of op bepaalde gedeelten X/ »-* vv». vx - o.d.11 U4C \J XVI11 X1VL4.U.L, WV1 HL U1CV1 al een programma uit Sneek voor de malen ingehaald.. Tussen Sneek en een middag en een avond hier ge- weg aan het asfalteren. Ter plaatse weest om c. x* L_i2’. het optreden van de All-Student lijkt soms of de automobilisten half uur lang op Nederland 2 (van staan de overtreders kennelijk niet de veranderde omstandigheden aan* daarvan genieten. Geïet op het eigen belang, met het oog op de vei- enthousiasme van het publiek in de ligheid. Men kan er zich dan ook ?-i5_:.YrP_e j- a. zaal had men er wel een wat langer maar beter aan houden. de belangrijkste gebeurtenissen in waj een drukte (afgezien van de dit jaar worden aangekondigd. Voor bosten) voor een half uurtje t v. ïn communistisch China wordt de vreemdeling' in onze landouwen veel gezwaaid met het z.g. rode is deze gids, die twee kwartjes kost boekje van Mao Tse-Toeng. Gehei- (over de post komt er nog 40 ct. Wonderbaarlijk snel is vorige de communisten gebruiken het als bij), welhaast,onmisbaar. Het boek- week de nieuwe houten voetgan- een soort leidraad. Als het aan de gersbrug geplaatst (of moeten we heer H. A. Lunshof, oud-hoofdredac- zeggen: geslagen?) tussen Water- teur van Elseviers Weekblad, lag poortsgracht en Verl. Westersingel, dan werd er vanaf heden in ons op de plaats van de Wonderbrug. land op dezelfde wijze omgespron- Onlangs drukten we in deze ru- gen met een door hem samengesteld briek een tekening af van deze brug. boekje, dat „Het Groene Boekje” In werkelijkheid blijkt de nieuwe heet. „Beschouw dit Groene Boekje brug een sieraad voor de omgeving, als een talisman, niet meer en niet Een verfraaiing van het beeld, dat minder”, staat er. Zoals wellicht men vanaf de Lemmerbrug op de bekend is de heer Lunshof fel anti- stad heeft. communistisch en in vele opzichten pro-Amerikaanser dan de Amerika- nen zelf, o.m. in de kwestie-Viet- In de gracht achter de Wonder- nam. Ook onze krant kreeg een brug zijn op regelmatige afstand van exemplaar van het groene boekje elkaar palen geslagen, waartussen toegestuurd. Het lijkt ons, dat men boten kunnen afmeren. Ook langs zich beter zelf een oordeel kan vor- het Zuidend, tussen Waterpoort en men, aan de hand van de feiten die De laatste wedstrijd tussen de vaste brug, zijn palen geslagen. Al- via pers, radio en t.v. bekend wor- dertien deelnemende skütsjes vindt les ten behoeve van de waterspor- den, dan de zaken té bezien door zoals gewoonlijk op het Sneeker- ters. Zo wordt het verkeer te water de rode of groene bril van Mao meer plaats, op vrijdag 26 juli. De in goede banen geleid. resp. Lunshof. a»............................»......»...............—....—---TITTIIIIIIimilllln X Jongens- en M'elsjesstad treft het niet zo erg met het weer, maar daarom kan men nog wel plezier hebben. De leiding had zo’n mooi programma opgesteld. Daarvan wordt tot nu toe voort durend afgeweken, omdat men op het ijsbaanterrein niet kan verkeren vanwege het water. Zo werd gistermiddag besloten om met z’n allen maar naar de film te gaan. In Amicitia draai- de toevallig een fijne lachfilm (,u[n van Sneker stadhuis be- denken, zijn er om overtreden te met Laurel en Hardy. kend worden gemaakt. Evenals vo- worden. De politie kan daarvan.mee rig jaar zullen er die dag televisie- praten. Vooral in het verkeer wordt Al of niet met komkommers, voor opnamen worden gemaakt. Het ligt voortdurend tegen de regels ge- de kranten is het deze week kom- in de bedoeling, dat die de volgende zondigd. Vorige week nog kon men kommertijd. Daarmee wordt de tijd dag door de VARA worden uitge- in de dagbladen lezen, dat de rijks- van de niet al te dikke kranten aan- zonden. Hopelijk krijgen de kijkers politie te Hardegarijp zoveel over geduid. Veel mensen zijn met va- nu een betere indruk van het tredingen wegens te snel rijden con- kantie, vergaderingen worden in de- skütsjesilen dan verleden jaar, toen stateerde, dat zij er niet tegen kon ze periode niet gehouden, het is een het door gebrek aan wind een drijf- schrijven. Ook op rijksweg 43 zou de slappe tijd. Alle kranten hebben met partij werd zonder spanning. politie heel wat te schrijven heb- ditzelfde verschijnsel te maken. ben. Wie zich daar precies aan de ■k 90 km of op bepaalde gedeelten Tr„TT Vandaag over een week is er ook aan de 70 km houdt, wordt meer- De VVV Sneek zond ons vpr‘Se ai een programma uit Sneek voor de malen ingehaald.. Tussen Sneek en w.eek een exemplaar van de Offi- t.v. Zoals bekend is een cameraploeg jOUre is men op het ogenblik de opnamen te maken van geldt een inhaaïverbod, maar het wnvs zl.A All Q 4- V-ir-lzK Vit- J— X-1-ÏTÏLa,aM. Band. ‘Donderdagavond kan men een een race deelnemen. Toch, en daar XT 1 LdU. ,,aai. VVm’lCUCXB AClUUClUm. 1UCI nge gids, voor 1966/67, is flink aan kwart vóór tot kwart over negen) bij stil, zijn de regels er in bun op het eigen belang, met het oog op de vei- enthousiasme van het publiek in de ligheid. Men kan er zich dan ook -ld’ °0k Programma van kunnen maken. En drukte (afgezien van de dit jaar worden aangekondigd. Voor kosten) voor een half uurtje t.v. -- Wonderbaarlijk snel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1