Wat de raad te behandelen krijgt Water in Sneek wordt duurder Kaatsseizoen bracht tot nog toe Ulbe Zwaga toonde zich op eigen water superieur en finishte onbedreigd als eerste tegenvallende prestaties Tussentijdse balans Friese regenboogzeilers direkt al ver achter in teamwedstrijd ^AGENDA van W Y M BRITS ER A DE EL IJLST en Brief van oud-IJIster uit Amerika MEDEDELING halfjaarlijkse opruiming WOENSDAG 17 JULI Kleuter verdronken in Wymerts bij Woudsend ’J Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 57 Maandag 15 juli 1968 t DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Regen bedierf de pret voor de toeschouwers Kaagweek 1968 begonnen Ijlst in wereldwijde belangstelling Brugwachter in IVoudsend hield voet bij stuk Materiële schade hij kettingbotsing onder Hommerts 500 m3 1000 m3 2000 m3 3000 m3 4000 m3 6000 m3 8000 m3 12000 m3 20000 m3 t. die donderdag 18 juli a.s. begint, verschijnt het Sneeker Nieuwsblad van die datum, één dag eerder, derhalve op Met het oog op deze vervroegde verschijning zien wij de teksten van de opruimingsadvertenties gaarne uiterlijk dinsdag 16 juli te gemoet. Andere advertenties kan men op de dag van verschijning uiterlijk tot 11 uur opgeven aan ons kantoor Ged. Pol 6, tel. 3005. Uitg. Sneeker Nieuwsblad. Touringclub fan Top en Twel üt toeren I n. Sn«ek»r NmvwsMmI k «mi NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 123e jaargang nr Brandje in bestelwagen was snel geblust Meerpaal krijgt subsidie van Fonds Zomerpostzegels Inschrijvers nogal wat onder begroting bij aanbesteding Raad Ijlst morgen voor één punt bijeen Bar-dancing „Luda” in voormalig hotel m3 per jaar 3.' m3 per jaar f 139,20 216,— 384,— 696,— f 1.020,— f 1.320,— f 1.836,— f 2.352,— f 3.360,— f5.196,— INTREKKING VERORDENING GEMEENTELIJK RESERVE FONDS SNEEKER NIEUWSBLA hoogste over i l aan onze lezers en adverteerders. In verband met de Bij een verbin tenis voor een minimum ver bruik van: f f En voor het verbruik boven het minimum zij een moeten f f f I I versenijnt MAANDAGS ïd DONDERDAGS vantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 MIIIIIIIIIHtIHIllHHIHItlItlIliHIHIllHIlllll 5 g i, r t Wordt betaald per jaar 34,80 38,40 46,20 54,60 76,20 96,— HIIIIIIIIIIUHIHIIHIHIIHIIIIIIHHIIHIHIHII Forline wike makke de touringclub Het bestaande tarief A (Abonnement zonder watermeter) wordt geheven van de eigenaren van het desbetreffende perceel. Dit levert in de praktijk, met name bij de incasso, nog steeds veel moeilijkheden op. Bij niet of niet tij dige betaling van het verschuldigde wegens waterlevering door de eigenaar is het dwangmiddel van afsluiting niet aanwezig. In vele gevallen zijn de kos ten van de incasso zelfs hoger dan de daartegenover staande opbrengsten. In verband hiermede menen b. en w. de raad te moeten voorstellen het tarief A (Abonnement zonder watermeter) niet langer van de eigenaren van de be treffende percelen te doen heffen, maar van de verbruikers. Het vastrechtbe- drag wordt dan tegelijk met het ver schuldigde voor gasverbruik op één kwitantie aan de verbruiker in reke ning gebracht. Het opnemen van de watermeters geschiedt 4 x per jaar. Door het regel matig toenemen van het aizital aan sluitingen wordt het steeds moeilijker om met het hiervoor beschikbare per soneel in de gestelde tijd alle meters op te nemen. Vooral in de vakantietijd en ’s winters is het soms noodzakelijk een deel der opnamen niet te verrich ten. Teneinde deze moeilijkheden ver der te vermijden stellen zij de raad voor de 3-maandelijkse meteropneming te vervangen door een halfjaarlijkse meteropneming. f 0,69 per m3 f 0,64 per m3 f 0,58 per m3 f 0,55 per m3 f 0.51 per m3 f 0,48 per m3 f 0,46 per m3 Abonne- mentspr. p. jaar Donderdagmiddag vond in de Sport hal de openbare aanbesteding plaats van het verbeteren en verbreden van de Worp Tjaardastraat en de Goeman Borgesiuslaan. De laagste inschrijver bleef ruim een halve ton beneden de begroting an gemeentewerken. Het is de fa. M. van der Wal jr. te Lemmer, die met f 117.500,inschreef. Ook de hoogste, nl. de fa. Gebr. Elzinga te Dokkum, bleef met f 134.009,— nog ruim beneden het begrotingsbedrag van f 169.000,De gunning is aan gehouden. I ie' I iel I is! N Nu dit weekend door een we mo gen wel stellen grove coördinatiefout van de competitieleider c.q. hoofdbe stuur twee belangrijke eerste klasse- wedstrijden die te Winsum en Bols- ward werden uitgesteld, lijkt ons het een juist ogenblik om een tussen tijdse balans op te maken. Daarbij kunnen we de conclusie trekken, dat de vele trouwe kaatsliefhebbers, die tot nu toe de wedstrijden hebben be zocht, maar sporadisch aan hun trek ken zijn gekomen. Het spelpeil be reikte slechts op een aantal wedstrij den Dronrijp en de Bond een aanvaardbaar peil. De grote uitschieter was ongetwijfeld de uitnodigingswedstrijd van de Har- linger vereniging ,,De Eendracht”. Hier lieten de grootmeesters eindelijk zien dat ze het prachtige spel met de kleine bal nog lang niet verleerd zijn. Velen opperen daarom de mening dat er meer uitnodigingswedstrijden moeten komen i.p.v. de formatiewedstrijden. Wij zien daar nu niet direkt een spel- verbetering uit tevoorschijn komen. Een formatiewedstrijd is nog altijd de grote trekpleister en hier kunnen we echt niet zonder. Als andere oorzaak voor de tegen- grote trekpleister en kunnen we echt vallende verrichtingen wordt veelal de beoefening van het Jeu de Pelote ge noemd. Hier zijn we het echter niet mee eens. Het Jeu de pelote vraagt een veel intensievere voorbereiding dan het Friese spel. Men moet als speler zowel de opslag als het perkspel vol ledig beheersen. Het Belgische spel vraagt veel „completer” kaatsers dan ons spel. We willen dit illustreren met het volgende voorbeeld. Op de inter nationale wedstrijden in Sint Jacob bleek duidelijk, dat de Belgische kaat sers zich vrij gemakkélijk aan het Friese spel aanpasten. In het prijswin nende partuur in het Friese spel was José Letroy zelfs de grote uitblinker. Wie van de Friezen kon de dag tevoren in Oosterlittens ook maar een Belg naar de kroon steken? Daarom pleiten wij er voor, dat de training en takti- sche benadering veel systematischer dan in de afgelopen jaren het geval was ter hand moet worden genomen. Hier ligt een dankbaar werkterrein voor de bondstrainer. Vanavond om 7 uur zal mevrouw Zweep in de Meerpaal een cheque van f 400,overhandigen aan het bestuur van de Meerpaal. Dit bedrag' komt van het Fonds Zomerpostzegels, dat voor het eerst in zijn geschiedenis een Sne- ker instelling subsidieert. Uiteraard is men bijzonder ingenomen met deze landelijke waardering'. Dat men in het westen van ons land ziet, dat er hier in het noorden wat gebeurt, is op zich al een ding van belang, was het commen taar van de heer F. van Reysen, de full-time-kracht van de Meerpaal. Vanmorgen omstreeks kwart tien ontstond er een begin van brand in een bestelauto, bestuurd door S. de V. uit Sneek. Het gebeurde op de Op- penhuizerweg ter hoogte van de Flexa fabrieken. Vermoedelijk is de oorzaak kortsluiting bij de accu. Er was flinke rookontwikkeling, maar men wist het vuur snel te doven. De Sneker brand weer. die spoedig ter plaatse was, be hoefde geen dienst te doen. De Kaagweek ging zaterdag van start, maar de Friese regenboogzeilers kwamen na een roerige overtocht pas zondag' voor het eerst aan bod. De weersomstandigheden waren gisteren geheel verschillend, ’s Morgens scheen er een lekker zonnetje, doch na het middaguur viel er een dichte regen en haalde de wind aan. De Friese regen boogzeilers moesten op de eerste dag al een geduchte nederlaag incasseren. De Hollanders waren wederom supe rieur en bezetten de eêrste vier plaat sen, waardoor Holland na de eerste dag leidt met 36.1 punten tegen Fries land 19 punten. Aanvankelijk was er volop spanning. De Wilde (Fr.) en Hofland (H) gingen een loefpartijtje aan, dat hen geheel in de achterhoede deed belanden. Later wisten zij zich echter toch weer naar voren te werken. Zoals gezegd kwamen de Friezen er in deze eerste race niet aan te pas. De volgorde van aankomst was: 1. B. van Wijk, 2. H. de Goederen, 3. J. Hofland, 4. J. van Asten, allen Holland; 5. De Wilde, 6. Röfekamp, 7. U. Jager,8. Alberda, allen Friesland; 9. Metzlar (H); 10. A. Oppenhuizen (Fr.). In de open wedstrijden ging ’s mid dags het record aantal van 22 regenbo gen van start. Hofland was de grote winnaar met Van Wijk op de tweede plaats. Joh. Alberda zeilde uitstekend en finishte prachtig als derde. Johan de Wilde viel net buiten de prijzen, maar zijn prestatie was er niet minder om. Hij werkte zich van de twintigste plaats op naar de zesde. De vierde plaats was voor J. C. v. d. Velde. Ulrik Jager en Henny Röfekamp fi nishten in de middenmoot, terwijl Ap- pie Oppenhuizen in de achterhoede eindigde. ACHTERSTAND NOG GROTER Ook in de tweede wedstrijd, die van morgen werd gevaren, trokken de Frie zen aan het kortste eind. Bij een wis selvallige wind waren de eerste drie plaatsen weer voor de Hollanders, pas daarna kwamen Röfekamp en De Wil de, die resp. vierde en vijfde werden. Bouw van Wijk eindigde op de zesde plaats en J. Alberda op de zevende. De uitslag luidt: 1. J. Metzelaar, 2. J. Hof land, 3. R. van Asten, allen Holland; 4. H. Röfekamp (F); 5. J. de Wilde (F); 6. B. van Wijk (H); 7. J. Alberda (F); 8. H. de Goederen (H); 9. U. Ja ger (F); 10. A. Oppenhuizen (F). De Hollanders behaalden door deze uitslag 35.1 p. tegen de Friezen 20 p. Na twee wedstrijden is de stand: Hol land 71.2 p.; Friesland 39 p. De over winning van de Hollanders staat hier door practised al vast. Bij de Jelteslootbrug onder Hom merts ontstond zaterdagmorgen om streeks half twaalf een kettingbotsing, waarbij een drietal auto’s nogal w_rd beschadigd. Twee zodanig zelfs, dat ze moesten worden weggesleept. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het ongeval gebeurde toen een Volkswagen, bestuurd door J. B. V. uit Heemstede, van achteren tegen een stilstaande auto, bestuurd door H. P. S. uit Utrecht, reed. Deze botste op zijn beurt weer tegen zijn voorlig ger. V. heeft kennelijk niet gezien dat de rij auto’s voor de brug moest wach- Morgen, dinsdag 16 juli, ’s avonds 20.00 uur komt de raad van IJijst in openbare vergadering bijeen. Het enige punt op de agenda, dat aanleiding geeft tot deze vergadering in de va kantietijd is het aangaan van een geld lening met de Bank Nederlandse Ge meenten, groot f 300.000,Na afloop van de vergadering vindt een nabe trachting van het jubileumfeest 700 jaar stad plaats. In verband hiermee menen zodanige tariefsverhoging te voorstellen, dat in ieder geval tot 1 januari 1970, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, een sluitende exploitatie zal worden verkregen. Voor het zogenaamde oververbruik stellen zij voor de tarieven vast te stellen op de gemiddelde m3-prijs van het maximaal toegestane verbruik van de verschillende tariefsklassen. Voor 1964. werd voor het oververbruik 09 k de gemiddelde m3-prijs in rekening ge bracht. Om zuiver administratieve re denen is hiervan met ingang van 1 januari 1964 afgeweken; voor het over verbruik gold vanaf die datum een ta rief van een op 5 centen afgerond be drag per m3. Door de gedeeltelijke automatisering van de administratie der gemeentebedrijven (I.B.M.) is deze afronding thans niet meer noodzakelijk. De uniforme verhoging van 5 cent per m3 is gekozen, omdat de kostenstijging van het waterleidingbedrijfg voorna melijk als gevolg van de hogere in koopprijs van het water, recht even redig is met de ingekochte hoeveelheid water. Procentueel is de tariefsverho ging voor de grotere verbruikers hier door het grootst. Aangezien de tarie ven voor het industrieverbruik in Sneek echter relatief laag zijn, wordt hiermede bereikt, dat deze tarieven in een juister verhouding tot het klein verbruik worden gebracht. Binnenkort wordt door de heren G. en A. van Dalen en de heer J. Luurs het voormalige hotel „De Gouden Leeuw” aan de Kruizebroederstraat heropend Aider de naam „Luda”. In het nand zal een bar-dancing wor den gevestigd. Sneek zal dan twee bars-dancings rijk zijn. en een Vrijdagmorgen, omstreeks half twaalf, werd te Woudsend het ver keer opgehouden door de brug, die enige zeilscheepjes doorliet. Auto mobilisten moesten wachten voor het rode licht. Een chauffeur van een zware tankauto evenwel, die uit d? rich ting Balk aan kwam rijden, meende dat hij wel tot aan de afsluitbomen mocht rijden. De brugwachter gaf hem direct al het sein om terug te gaan. Dit werd door de bestuurder genegeerd. Nogmaals wees de zeer actieve bruggwachter de chauffeur op zijn foute handelwijze. Inmiddels stonden aan beide kanten van de brug vele auto’s te wachten. De chauffeur probeerde nog met een smoesje de brugwachter te ver- murven, maar deze was onverbid delijk. Tenslotte koos de chauffeur eieren voor zijn geld. En met mede- iverking van de andere automobi listen lukte het de tankwagen ach teruit te rijden tot vóór het rode licht. De brugwachter sloot toen de brug. De wachtenden waren over 't algemeen van oordeel dat hij juist had gehandeld. En de chauffeur zal deze les wel niet gauw vergeten. 50 m3 per jaar f 60 m3 per jaar f 80 m3 per jaar f 100 m3 per jaar f 50 m3 per jaar De tabel in artikel 22, le lid, wordt gelezen als volgt: Waarvoor per Prijs per m3 jaar zonder bij verbruik bijbetaling be- boven het schikbaar ten zonder bijbe- taling toege stane max. f 0,43 f 0,39 f 0,35 f 0,34 f 0.33 f 0,31 f 0,30 f 0,28 f 0,26 Burgemeester en wethouders van Sneek stellen de raad voor met ingang van de vierde verbruiksperiode 1968 (ged. juli/augustus, ged. augustus/sep- tember) de tarieven voor de levering van water met 5 ct. per m3 te ver hogen. Zonder de verhoging van de ta rieven voor 1968 en 1969 wordt, zo zegt ’t college, voor deze jaren het nadelige exploitatiesaldo geraamd op f 34.748. en f 62.153.—. In de begroting voor 1968 is thans nog op verouderde gegevens gerekend op een batig saldo van f 1.188.—. In de memorie van antwoord op het verslag van de sectievergaderingen deelden b. en w. de raad reeds mede, dat de in de begroting van het water leidingbedrijf vermelde inkoopprijs van 13% cent per m3 nog te laag was. De inkoopprijs van het water is, ingevolge het met de n.v. I.W.G.L. gesloten con tract, gebaseerd op de gemiddelde pro- duktiekosten per m3 water van het pompstation Spannenburg. Deze prijs bedraagt momenteel reeds 15 cent per m3, terwijl in de begroting rekening is gehouden met 13% cent per m3. In deze prijs zijn nog niet begrepen de investeringen voor een filtergebouw, waardoor, naar wordt verwacht, de kostprijs met ingang van 1 januari 1968 alsnog zal stijgen met plm. 2 cent per m3. Ook zal nu reeds rekening moe ten worden gehouden met een geringe stijging van loon- en energiekosten, terwijl de aanleg van een nieuwe wa- terwinplaats opnieuw een verhoging van de kostprijs van het water met zich zal brengen van naar raming 1 cent per m3 met ingang van 1 januari 1969. Na 1 januari 1970 zal de kostprijs van het water zeer waarschijnlijk op nieuw aanzienlijk toenemen, als ge volg van noodzakelijke investeringen voor een nieuw filtergebouw nieuwe machinekamer. Ulbe Zwaga, de kampioen van vorig jaar, heeft zich zaterdagmiddag in de eerste wedstrijd weer de grootmeester getoond onder de skütsjesilers. Voor duizenden toeschouwers zeilde hij in Grouw weer een bekeken race en ging met niet minder dan tien minuten voor sprong op zijn naaste belager het Hee- renveenster skütsje, met Tjitte Brou wer aan de helmstok, als eerste door de finishlijn. Er werd niet op het Pikmeer gestart. De dertien skütsjes werden door de smalle Tijnje tot voorbij Tryntsjepólle op de Wijde Ee gesleept, waar de start plaats vond. Bij ’t ronden van de eer ste boei lag Siete Meeter nog ruim voor en was Ulbe Zwaga, die als derde was gestart, reeds tweede. Achter hen kwamen Sietse Brouwer, Hattum Hoekstra, Tjitte Brouwer, Hielke de Vries, Rintje Ritsma, Klaas van der Meulen, die van de laatste startplaats was opgeklommen naar de achtste plaats, Lodewijk Meeter, Jan van Akker, Teake Brouwer, Rienk Zwaga en Cor Salverda. De laatste was ach terop geraakt, doordat hij met de loef- biter in de wal raakte en muurvast kwam te zitten: Op het kruisrak in het Pikmeer was Ulbe Zwaga leider Siete Meeter al ge vaarlijk dicht genaderd en de ruim honderd meter werd in een ommezien goed gemaakt. Bij het uitkomen van'He Tijnje brak een onweersbui los en met veel wind en regen stoof het veld de Wijde Ee op. Zwaga sloeg hier zijn slag en zeilde Meeter gemakkelijk voorbij. Eenmaal op de eerste plaats liet hij deze niet meer los. Achter hem ge- ten. Bij raadsbesluit van 18 november 1929 is vastgelegd de verordening hou dende regelen betreffende het gemeen telijk reservefonds. Artikel 1 van deze verordening houdt in de instelling van een algemeen gemeentelijk reserve fonds. Dit reservefonds werd vooral gezien als een instrument om terzake van het financiële beheer de continuï- TARIEFSCHALEN Voor woningen met een huurwaarde van f200,of meer per jaar, wordt het te leveren water volgens één der onderstaande tariefschalen betaald: beurde nog wel het een en ander. Heerenveen rukte snel naar voren, evenals Klaas van der Meulen, die met zijn nieuwe tuig en mast uitstekend liep. De uitslag luidt: Ulbe Zwaga 0.9 pnt.; Tjitte Brouwer, Heerenveen 2 p.; Rintje Ritsma, Lemmer 3 pnt.; Hielke de Vries, Eernewoude 4 pnt.; Klaas van der Meulen, Woudsend 5 pnt.; Sietse Brouwer, Leeuwarden 6 pnt.; Rienk Zwaga, Langweer 7 pnt.; Siete Meeter, Leeuwarden 8 pnt.; Cor Sal verda, ZWH 9 pnt.; Jan van Akker, Sneek 10 pnt.; Teake Brouwer. Philips 11 pnt,: Hattum Hoekstra, Drachten 12 pnt.; Lodewijk Meeter, Leeuwarden 13 punten. 10 Jan Tamminga met 9 punten. In de laatste wedstrijden is het par tuur Gerrit Okkinga, Gerrit de Jong en Dirk Talsma sterk naar voren ge komen. Dit trio is op dit moment het sterkste. Vooral wanneer de Berli- kumer onderwijzer er de gang weet in te houden zullen er nog meer over winningen volgen. Natuurlijk kan hij ook bogen op één van de allerbeste „kriten”. Gerrit de Jong ontpopt zich op de boven als een steeds meer ge waardeerde kracht en de Weidumer Dirk Talsma geniet nog altijd terecht de faam een der grote sterren in het achterperk te zijn. De hegemonie van dit partuur kan alleen worden aan getast, wanneer de formaties Van Seijst en Rienk de Groot weer op volle kracht gaan draaien. Vooral bij het trio Van Se:jst hapert er de laatste weken heel wat. De „sterke mannen” hoeven elkaar dan ook niets te ver wijten. Het partuur Rienk de Groot is hierbij vergeleken veel konstanter. Maar we weten allen wat kaatsen is. De „kaatsvorm” kan er plotseling weer zijn en dan blijken analyses als deze niet steekhoudend meer. Naast deze drie op papier althans nog altijd sterkste parturen schotelt de for matie Pier de Croot, Sikke Sikkema en Gerrit van der Heide het publiek nog wel eens wat vuurwerk voor. UITNODIGINGSWEDSTRIJDEN De belangrijkste partij was onge twijfeld die in Franeker. Hier waren de prijzen draagbare t.v.-toestellen ter waarde van liefst f 650,—. Ondanks dikke prijzen die daar waren te ver dienen was het vertoonde spel van middelmatig gehalte. Dat prijzen en prestaties dus niet met elkaar in ver band staan zoals veelvuldig wordt gesuggereerd bleek hier weer eens duidelijk. Deze Franeker wedstrijd werd gewonnen door Pier de Groot, Tamme Velstra en Jelle Kooistra. Beide laatste spelers palmden in Harlingen ook de gouden horloges in. AFDELINGSWEDSTRIJDEN SNEEK LIJSTAANVOERDER In de beide afdelingswedstriiden won het Sneeker drietal Jan Hoekstra, Gerrit de Jong en Piet Ysbrandy twee maal de premie. Op de bondswedstrijd werden zij door een fel strijdend trio uit Sint Anna pas in de vijfde omloop teruggewezen. Lijst van eersteklassers voor tweede periode: OPSLAGERS: P. de Groot, Bergum; R. de Groot, Leeuwarden; J. Meier, Irnsum; G. Okkinga, Berlikum; J. van Seijst, Franeker; H. Zijlstra, Deinum; S. de Boer, Exmorra. reserves: O. Anema Weidum; T. Huizenga, Pingjum; G. v. d. Meer, St. Anna; D. Scheepstra,Leeuwarden; J. Tamminga, Beers. Voorinsen: G. de Jong, Sneek; S. Sikkema, Fra neker; T. Velstra, Baard; KI. van Wie ren, Menaldum. reserves: G. Dijkstra, Warga; G. Halbesma, Harlingen; S. Heeringa. Tzummarum; H. Leeuwen, St. Jacob; J. Mulder, Sexbierum; J. van Wieren, Marssum; R. van Wieren, St. Jacob. ACHTERINSEN: Joh. Halbesma, Harlingen; G. v. d. Heide, Harlingen; D. Talsma, Weidum; J. Westra, Leeuwarden; P. Ysbrandy, Sneek. reserves: K. Kuperus, Franeker; B. Hallema, Roordahuizum; J. Kooistra, Dongjum; F. Soolsma, St. Anna; G. Tempel, St. Jacob; S. v. d. Wal, Holwerd. Gelet op de aanvragen die binnen komen om het Ulster boekje „Lyts mar krigel”, overal uit het land van daan, mogen we zeker de konklusie trekken dat door de pas gehouden feestweek het stadje bij velen de aan dacht heeft getrokken. Meestal zijn het mensen die in ’t verleden hier gewoond hebben of wier wieg hier heeft gestaan. Verleden week kregen we een brief uit Paterson van een zekere mijnheer Jan Zijsling, geboren 26 augustus 1878 op Jonkershüzen onder Tjerkwerd. Hij schrijft dat ie als jongen in IJlst is gekomen, de eerste trein Sneek-Stave- ren heeft zien rijden, zich nog herin nert hoe Siebe Visser en Age de lindebomen snoeiden, dat hij als jon gen van 12 jaar bakkersknechtje was bij Mulder en later ook nog in dienst geweest is bij bakker R. Ruardi en bij M. Schilstra. Op een avond in februari trof hij op de brug Anne de Jong en Sjoerd Wdls- weer, die hem vertelden dat ze naar Amerika gingen. Zonder verder beraad kocht hij ook een kaartje bij J. Postma voor f 87,50 om via Harlingen en Enge land naar Amerika te reizen. Een paar dagen later sloot een zekere Tjailing de Boer zich nog bij het gezelschap aan. De laatste was 3 jaar in Oost- Indië geweest en 1 jaar in Leeuwarden in de nor omdat hij een officier had geprobeerd te wurgen (smoren, schreef hij). Op 8 maart 1906 zette het viertal de reis in, nu 62 jaar verleden. Hij rtuur- de nog een fotootje, genomen in 1906, waarop onder meer volgens zijn schrij ven Joost de Vries, Ype Nooitgedagt, Wiebe Visser, Marten Visser en Maaike Faber. Verder een tweede kiekje met verschillende personen, misschien door vele oudere inwoners van IJlst nog te herkennen figuren. Hij heeft z’n brief in het Fries opge steld en eindigt: „Hwer is de tiid bleuwn tink ik faek, en as ik al dy jonges sjuch, hoefolle binne der noch oer?” Er b’ijkt uit dat ook over de oceaan heen nog aan IJlst terugge dacht wordt! teit bij de voor de gemeente ver wachte steeds toenemende en zich wij zigende taken, te kunnen verzekeren. Als perspectief werd, blijkens het voorstel van 1929 zelfs gezien dat „op den duur, als reservering sterk genoeg is doorgevoerd, geen lening meer zou behoeven plaats te hebben”. In de verordening worden de bron nen aangewezen, waaruit het fonds zal worden gevoed en de doeleinden genoemd, waarvoor het eventueel zal worden aangewend. De instelling van het algemeen ge meentelijk reservefonds dient, gelet op de tijd waarin deze heeft plaats gehad, naar de mening van b.en w. te worden gezien als een daad van wijs en voor uitziend beleid, waarvan in de voor oorlogse periode ontegenzeggelijk een nuttig effekt is uitgegaan. Het inzicht, waarvan de instelling van dit fonds getuigde, heeft in latere jaren veld gewonnen, hetgeen o.m. tot uitdruk king kwam in wijzigingen, welke voor en na werden aangebracht in de Begrotings- en Rekeningvoorschriften 1931 en het model van de gemeente begroting en -rekening. In verband met de sedert de vast stelling van genoemde verordening ge wijzigde omstandigheden, is de feite lijke situatie thans zo, dat enerzijds het realiseren van bepaalde in deze veror dening omschreven doeleinden niet meer mogelijk is terwijl in ander op zicht de thans geldende Begrotings- en Rekeningsvoorschriften, zonder dat een apart fonds wordt ingesteld, een over zichtelijke administratie van de ge meentelijke reserves waarborgen. Onder deze omstandigheden heeft de verordening, waarop dit voorstel be trekking heeft, haar betekenis ver loren en stellen b. en w. daarom voor tot intrekking over te gaan. De 3-jarige Cornells Jelle van der Brug is zaterdagmorgen omstreeks half twaalf vlakbij zijn ouderlijk huis aan de Wymerts. onder Woudsend, in het water geraakt en verdronken. De kleuter speelde met een ongeveer even oud neefje op het erf van de boerderij van zijn vader. Deze was samen met de grootvader in de buurt aan het maaien. De boerderij staat op het eiland de Gouden Bodem, een ge bied dat geheel door water is omgeven. Langs de Wymerts heeft men een soort kade gemaakt voor de boten. Ter plaatse is het ongeveer anderhalve meter diep. Op een gegeven ogenblik werd het jongetje vermist. Na meer dan een uur te hebben gezocht werd hij gevonden. Vermoedelijk is hij van de kade ir het water gevallen. Het gezin telt nog twee kinderen, beiden meisjes, van resp. 9 en 7 jaar. Advertentieprijs. 15 jent oei mm Bij kuntraki handelsad verten ties lager Abonnementsprijs t 4, oer balt laar Franke oei >ost f 6,oei aalt laai Jiro 85 07 48 ten tiamt van Sneekei Nieuwsblan fan Top en Twel har reiske. De woans- deis om goed sawn ure waerd der star ten mei in bus fan Sijpersma. De rit gyng oer de ófslütdyk nei Inkhüzen ta. Nei ’t de dielnimmers earst de droege kielen hwat trochspield hiene mei in bakje kofje, waerd it skipfeartmuseum bisichtige. Dat is wol in bisite wear- dich. En omdat it krekt reinde, wie de tiid goed bisteed. Hjirnei gyng de rit nei Volendam, hwer ’t in goed miel wachte. Men hie alle lof foar de kok. Schoorl stie ek op ’t program, mar om it waer founen de reizgers it better om nei Schiphol ta. Ek de muoite waerdich. Hwat giet der hwat troch de loft. Doe gyng de rit nei Halfweg. By „De Zoete Inval” waerd stoppe. Dêr koe noch hwat brükt wurde en de greate bern koene harren hwat formeitsje _yn ’e „boarterstün”. Underweis nei hüs waerd noch efkes pleistere en men kaem moai op tiid wer yn Toppenhüzen en Twellegea oan. PUNTENKLASSEMENT SNEKER GERRIT DE JONG EN RIENK DE GROOT Er zijn nu in totaal 13 wedstrijden gespeeld, verdeeld over 2 afdelings- wedstrijden, 4 uitnodigings- en 7 for matiewedstrijden. De halfgespeelde wedstrijd in Hallum (vrije samenstel ling) en de bondswedstrijd zijn hier niet bij gerekend, evenals de interna tionale wedstrijden in Oosterlittens en St. Jacob. De stand van het individuele klasse ment luidt: 1 en 2 Gerrit de Jong en Rienk de Groot met ’5 punten. Rienk was een maal koning. 3 en 4 Tamme Velstra en Gerrit Okkinga met 13 punten en 2 koningsschappen. 5. Johan Halbesma met 13 punten en 1 koningsschap. 6 en 7 Klaas van Wieren en Dirk Talsma met 13 pv.nten. 8 en 9 Piet Ysbrandy en Johannes Westra met 11 punten. Zaterdag 27 juli Seriewedstrijden Kon. Zeilvereniging „Sneek” voor leden en jeugdleden. Eerste start ’s mid dags 2 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1