gaat pionieren in 1400 voor f amilie Ij, Wiersma, Oosthem Australië AGENDA^] Meerpaal kan meubilair vernieuwen Waterpoort-krabbek "SM w 1 1 IJLST W Y M BRITS ER A DEEL 't en Wymbritseradeel verliest in één keer 11 inwoners van 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, tfr. 123e jaargang nr 58 Woensdag 17 juli 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vrouw brak heup bij botsing met fiets s s s Anjerfonds-collecte bracht in Ijlst f 358,23 op Kandidaat Van Dijken beroepen in Sneek -4i Het Sneeker Nieuwsblad is een oecembmeerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en *1 I SNEEKER NIEUWSBLAD LIEVER IN OOSTHEM Zaterdag hoorden wij voor de ra- met f *V’ Maandagmiddag kwam de 68-jarige mevr. A. P.-de V. alhier met de fiets bij het station in botsing met een an dere fietser. De vrouw kwam te vallen. Met waarschijnlijk een heupfractuur is zij naar het ziekenhuis gebracht. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Nantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur El. A. de Boer Telefoon 4091 Dankbaar mocht de heer J. Baarda als voorzitter van de Stichting Open Jeugdwerk maandagavond in de Meer paal uit handen van mevrouw Zweep een cheque van vierhonderd gulden in ontvangst nemen. Mevr. Zweep verte genwoordigde het Fonds Zomerpost- zegels. Zij vond het „hardstikke ’fijn”, dat de Meerpaal dit geld kreeg voor vernieuwing van het meubilair. „Dat jullie er maar veel plezier van mogen hebben”, zei zij. A *1 A Zaterdagavond reed „de boerekapel”, gezeten op de bestelwagen van de heer A. Sijperda, door oud en nieuw Ijlst, omgeven door een tiental leden van de zangvereniging „Euphonia”. Het doel was de bekende Anjerfondscollecte te stimuleren. Hoewel verschillende wo ningen verlaten waren wegens vakan tie, was het toch nog wel lonend; er werd f 158,55 verzameld. Tijdens de feestweek was voor dit fonds de bezoe kers in het paviljoen dezelfde collecte bus ook al eens gepresenteerd; met het gevolg dat er in totaal in IJlst nu f 358,23 bijeen gebracht is. Mede dank zij de medewerking van muziek- en zangvereniging. s «k *1 *1 *1 *1 •n *1 *1 A •k s s 5 „Maar we kunnen ’t nog wel aan”, vertelde ze. De meeste buitenlanders zijn typisch trekkers. Zij blijven maar voor één nacht op de camping en Dinsdag 23 juli Zeilver. „De Fluessen”. Skütsjesilen op de Fluessen. Aan vang ’s middags 2 uur. Vrijdag 26 juli Skütsjesilen op het Sneeker Meer. Aanvang ’s middags 2 uur. Zaterdag 27 juli Seriewedstrijden Kon. Zeilvereniging „Sneek” voor leden en jeugdleden. Eerste start ’s mid dags 2 uur. bij de rijkspolitie te Sneek (groep Wymbritseradeel). Op 1 januari 1966 verwisselde hij deze betrekking voor die van administrateur bij de huis houdschool aan de Ooievaarslaan in Sneek. ke water. Onze stad wordt in deze weken ook overstroomd met bui- j tenlanders, veel Duitsers, maar ook wel Fransen, Zweden en Italianen. Op de Sneker camping bij de jacht- siteit van het verkeer, zelfs nog een vrij vlotte doorstroming. Maar de beide beweegbare bruggen tussen Sneek en Joure en de brug in de Oppenhuizerweg in Sneek zullen deze dagen wel eens verwenst wor den door de gebruikers van rijks weg 43. Datzelfde geldt voor de Lemmerbrug en de Jelteslootbrug voor het verkeer tussen Sneek en de Zuidwesthoek. Ergens ook een idiote situatie, dat het snelverkeer wordt opgehouden door soms één enkel zeilbootje. In zulke gevallen zou de zeiler zo sportief moeten zijn Voor zo ver men dit nog niet uit de mast te strijken. Hij moet dat eigen ervaring kende, kon men ook al bij verscheidene vaste brug- sinds zaterdag deze echte Engel se dubbeldeksbus. Tot het ogen blik, dat hij in Londen uit de roulatie werd genomen en door een nieuw model vervangen, zijn er ettelijke passagiers mee vervoerd. Toen kwam Andrew Maclagan op het idee de bus te kopen en er een reisje mee te maken op het vasteland van Europa. Dat zou een soort good- will-reis worden, om in de EEG- landen a.h.w. „sales-promotion” voor Engeland te bedrijven. Om een en ander te kunnen finan- eieren werd de bus omgetoverd vakkërs vakantie hebben. in een rijdende winkel. Hij werd volgestopt met Engelse kleding voor tieners, sieraden, cosmeti sche artikelen en dergelijke. Het meeste werd uit Engeland in ons land ingevoerd, maar er zijn nestralen te vangen aan de oever ook „boetiek-kleren” W. sterdam bij. Samen met hoe belangrijk het is, dat het open jeugdwerk, zoals dat hier in de Meer paal gebeurt, wordt gefinancierd. Daardoor kan de jeugd (re)creatief be zig zijn; niet alleen voor zichzelf, maar b.v. door ook iets te doen voor de pa tiënten in het ziekenhuis. De slotsom uit twee jaar ervaring kan luiden, dat deze vorm van jeugdwerk geslaagd is. Maar wel is het oppassen voor ver starring. Steeds zal er ruimte moeten zijn voor vernieuwing. Hoe dan ook, dit geld zal goed besteed worden. In het bovenzaaltje van de Meerpaal reikte mevrouw Zweep de cheque van vierhonderd gulden uit aan de voor zitter van de Stichting Open Jeugd werk, de heer J. Baarda. WAT DOEN? Wat gaat de heer Wiersma doen in Australië. Hij weet het nog niet. Het gezin komt straks eerst in een r- >vang- centrum van de Emigratiecentrale. „De hoofdzaak is dat je direct aan de slag komt”. Hij is er echt niet bang voor, want Australië zit immers te springen om mensen. Fonger zal waarschijnlijk wel weer timmerman worden. Tot nu toe werkte hij in het aannemingsbe drijf van zijn oom in Bolsward. Lyskje (Elizabeth) heeft pas de huishoud school doorlopen. Voor haar zal er ook wel werk zijn. De anderen gaan nog naar school. Het gezin Wiersma heeft zich de laatste tijd bezig gehouden met de voorbereiding op het nieuwe avon tuur. Vorige week zijn alle spulletjes, voor zo ver ze meegaan, al opgehaald, op de hutbagage na. In huis staan al leen nog dingen die niet mee gaan. De kinderen werden tijdelijk onder gebracht bij familie en kennissen. Ja, er komt heel wat kijken voor een der gelijke verhuizing. Er is ook al wat Engels geleerd, zodat men niet hele maal met de mond vol tanden staat. Maar het huis is nog niet verkocht. Dat gebeurt pas als ze in Australië zijn. Je kunt immers nooit weten of er op het laatste ogenblik nog niet wat tus sen zou komen. Vandaag is het gezin Wiersma, vader (48), moeder Maaike Wiersma-Remery (42) en negen kinderen Fonger (18), Elizabeth (17), Tryntsje (15), Wybren (14), Haitze (11), Antsje (10), Jiskje (8), Teake (6) en Lolke (4) begonnen aan de ongeveer vijf weken durende reis naar Brisbane in Austra lië. In alle vroegte zijn ze met een aulo- busje van de Zuidwesthoek, samen met een aantal familieleden, die hen uit geleide doen, uit Oosthem vertrokken naar Rotterdam. Daar stappen ze over op het Engelse passagiersschip „Arca dia”. Volgens de planning zal dit schip omstreeks 18 augustus in Sydney aan komen. Het vaart helemaal om de Kaap de Goede Hoop. Waarom gaan ze niet met een vlieg tuig? Dat zou betekenen, dat ze de reis in een paar dagen zouden kunnen doen. Maar zo’n bootreis lijkt me veel mooier, zegt de heer Wiersma. Dat is iets dat je je hele leven niet weer ver geet. Je ziet nu ook veel meer van de wereld. En je kunt je rustig voorbe reiden op het nieuwe, dat je in Austra lië te wachten staat. Door de Christelijk-Gereformeerde Kerk van Sneek is beroepen kandidaat J. van Dijken jr. te Biezelinge (Z.). Kandidaat Van Dijken, een zoon van ds. J. van Dijken te Biezelinge, is be roepen in de vakature, die is ont staan door het vertrek van ds. J. F. van den Boomgaard naar Amsterdam. De gemeente koos kandidaat Van Dij ken uit een door de kerkeraad opge steld tweetal, waarvan ook kandidaat P. Beekhuis te Eemdijk deel uit maakte. „Och, soms weet je zelf niet wat nu precies je motieven zijn”, zegt de heer Tjeerd Wiersma in Oosthem. „Ik zou het hier waarschijnlijk ook wel redden”. Waarom hij dan toch gaat emigreren naar Australië? „Ik zie het op langere termijn. Australië is een land met ruimte en het heeft mensen nodig. Ik geloof dat er vooral voor de jongens veel meer perspectief is dan hier”. ratTWKi:' TWEEHONDERD GULDEN De hele reis kost de heer Wiersma maar tweehonderd gulden, de rest wordt door de Australische regering betaald. Personen boven de 19 jaar moeten nl. per persoon f 100,beta len. Dat zijn in dit geval dus alleen de beide ouders. Het is niet de eerste keer dat de heer Wiersma zo'n verre reis maakt. Van 1946 tot 1948 is hij nl. in Indo nesië geweest. Terug in Nederland kwam hij bij de politie terecht. Zijn broer emigreerde toen naar Canada. Dat had tot gevolg, dat de heer Wier sma in 1952 in de zaak van zijn vader kwam. Een brandstoffenhandel. Oor spronkelijk zou zijn broer in de zaak. De brandstoffenhandelaren kregen ’t evenwel in die gebieden waar aard gas werd ingevoerd hoe langer hoe moeilijker. Zo rees dan ook bij de heer Wiersma, die de bui zag hangen, het plan om te gaan emigreren. In 1961 ontstonden de eerste, plannen. Maar hij kon bij wijze van spreken zijn zaak aan de straatstenen niet kwijt. In die tijd werd hij bovendien geplaagd door reumatiek. Daardoor werden de plannen uitgesteld. In 1962 werd de heer Wiersma administrateur Vijf jaar lang heeft hij dagelijks heen en têrug naar Sneek gefietst. Lie ver dan er te gaan wonen en het oude huisje aan de Bolswardervaart, waar hij geboren en getogen is, te verwisse len voor een nieuwbouwwoning in de stad. Of hij het dan niet erg vindt dit oude, vertrouwde huis met het riante uitzicht over het water vooral in de zomer is er nogal wat pleziervaart te verlaten? „Ik ben in die dingen erg gemakkelijk”, zegt hij. En de kinderen? „De jongens vinden ’t schitterend”. Ook mevrouw Wiersma gaat de toe komst met vertrouwen tegemoet. Behalve de heer Baarda was (hoe kan het anders) de penningmeester van de stichting meegekomen. De heer Van Reysen, vaste jeugdleider in de Meerpaal, en enkele leden van het jon gerenbestuur waren eveneens getuige van het feit dat mevrouw Zweep voor Sinterklaas speelde. Het was een fees telijke bijeenkomst, zoals voorzitter Baarda opmerkte. Hij vertelde, dat men een jaar ge leden niet eens aan het Fonds Zomer - postzegels had gedacht toen de vraag opkwam: waar kunnen we geld van daan krijgen? Later werd toch nog een aanvraag ingediend en dat heeft dan nu, mede dankzij de voorspraak van onze commissaris der koningin, succes gehad. Mevrouw Zweep maakte van de ge legenheid gebruik iets te vertellen over de gang van zaken bij het fonds. Zij zit al veertien jaar in dit werk. De laatste jaren loopt het met de verkoop van de zegels wat terug en dat komt voor een belangrijk deel doordat de grote zaken zijn overgegaan op fran keermachines en dus geen zegels meer nodig hebben. Toch bedraagt de omzet in een heel jaar in Sneek nog zo’n f 2000. Het geld dat op deze manier ver diend wordt is bestemd voor culturele doeleinden, maatschappelijk werk en volksgezondheid. Een deel gaat naar objecten van landelijk belang, een deel wordt op advies van de commissaris der koningin verdeeld over instel lingen in de provincies. Zo wordt bij voorbeeld in ’t westen van ons land een nieuw kindertehuis gefinancierd. De heer Baarda wees er nog even op sen waar het verkeer wel eens ver traging kon krijgen. (In één adem met Oudenrijn. Het openen van bruggen in verband met het skütsjesilen was de oorzaak, zo werd er bij gezegd. Later werd de „waarschuwing” ingetrokken. Over Ad verten tlepnjB: 15 cent per mm Bij kontrak! handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs t 4, oer half jaar Franko per jost f 6,per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad onderweg Australië: links naar Fonger, mevrouw Wiersma, achter haar Jiskje, daar naast Tryntsje, daarvoor Teake, vader Wiersma metLolke, Antsje, Elizabeth en Wy bren. A Is stil in de stad wanneer je de heer J. M. Slob vertelde op naar het werk gaat, waar recreatiezoekenden. Via het t.v.- tijdsbesparing zou opleveren, het scherm was men getuige van een zou er ook een stuk veiliger door dienst op het kerk- en recreatie- worden. Vooral bij slecht zicht, schip „De Boei”, die geleid werd wanneer automobilisten de gesloten door de Sneker baptistenpredikant brug soms te laat opmerken, met ds. J. van Dam. Onze stadgenoot alle gevolgen van dien. Het 11 personen tellende gezin Wiersma, tot van daag in Oosthem, thans naar van rechts Haitze, ’s morgens naar het werk gaat, boeiende wijze iets over de vormen Verschillende bouwobjecten, waar van dienstverlening op „De Boei", het anders gonst van de bedrijvig- Kortom, het was ook voor de Sne- heid, maken een verlaten indruk, kers, voor wie het allemaal bekende Het is wel te merken, dat de bouw- kost was, een fijne uitzending, die eigenlijk alleen maar te kort duur de. Daardoor bleef men ook achter met ’n gevoel van: „ze hadden er wel veel meer van kunnen laten zien”. 't Is druk in de stad ’s middags, vooral als het weer niet zodanig is, dat je in bijna natuurlijke staat kunt proberen zoveel mogelijk zon- uit Am- van ons aller Sneekermeer of elders ^io ook Sneek noemen bij de plaat- i een in onze prachtige provincie, of dob- vriend en enkele medewerkers, berend met een bootje op het vlak- onder wie de ex-discjockey van Radio Caroline, Karl Mitchell, werd een toernee door ons land begonnen. De laatste is bezig her en daar manifestaties te haven De"Domp "is* het’’behoorlijk h.et algemeen is er, gezien de inten- organiseren. Zoals afgelopen druk, hoewel nu ook weer niet t zondag in de Meerpaal een dis- overvol. Opvallend is dat er veel cobal. In de bovenste verdie- Limburgers kamperen, vertelde ons ping, waar zich hippe jurkjes mevrouw Appeldoorn, de echtge- e.d. bevinden, Worden de be- no^e van de havenmeester. zoekers te woord gestaan door Jeltje van der Leij, die de hele reis meemaakt. De bus was voor de Nederlandse wegen iets te trekken de volgende dag verder. hoog, nl. 4,40 m. Dat mocht niet Over ’t algemeen is men vol lof en dus is er een stuk af gehaald, over de Sneker kampeergelegenheid Daarvoor in de plaats kwam een en haar uitstekende accommodatie. scharnierend dak, dat omhoog kan als de bus stilstaat. Van de aanvankelijke plannen om een eigen ervaring kende, kon men dansgelegenheid in de bus te vrijdagavond kennismaken met een gen (zoals b.v. Fammensrakken). maken heeft men af gezien. Van- zeer bijzonder stuk service aan de Niet alleen dat dit het verkeer een avond zijn de Engelsen, met hun Nederlandse vrienden, naar Drachten vertrokken. Ze waren wel tevreden over het bezoek in Sneek. A <4 A S k •l A A A A w X ■x

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1