wedstrijd laatste Lemmer won Prijsuitreiking skütsjesilen zonder Ulbe en RienkZwaga Klaas van der Meulen eist derde plaats voor zich op Tjitte Brouwer onbedreigd impioen skütsjesilen o IJLST WYMBRITSERA DEEL en van F Verbitterde Zwaga s verlieten strijdtoneel i f Vrouwen en kinderen van personeel Lankhorst Touwfabrieken hadden reisje Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 61 Maandag 29 juli 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Linksafslaande auto botst in Hommerts tegen tegen ligger: flinke schade te Verkoop en eigendoms overdracht grond voor internaat en school Het Sneekar Nieuwsblad is een aecombtneerde uftqave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Drie gevallen van diefstal in Sneek Meisje uit Sneek in Wolvega gewond Zware schade door frontale botsing bij Witte Hekken SNEEKER NIEUWSBLAD - TOCH EEN PRIJS VOOR GROUW LAATSTE RONDE (L) TELEVISIE bestuurd door de 21-jarige G. G, Wolvega. Vorige vrouwen neel van Kampioen Tjitte Brouwer met krans en zilveren skütsje en beker; daarnaast Rintje Ritsma. Wie komt de derde plaats toe op het erepodium? Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertentles) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 doorgaat zou er wel eens een eind aan deze prijsuitreiking kunnen komen, want veel schepen hebben tal van mo derniseringen ondergaan ten koste van de originaliteit. Verheugend is daaren tegen dat er over het algemeen veel zorg wordt besteed aan het onderhoud van de schepen, volgens het rapport van de adviescommissie. Door de VARA werden vrijdagmid dag opnamen gemaakt voor een pro gramma dat zaterdagavond om half tien tot tien uur werd uitgezonden op Nederland 2. Voor de totstandkoming Siete Meeter; 7. Leeuwarden; 8. Lode- wijk Meeter; 9. Drachten; 10. Eerne- woude; 11. Philips-Drachten. In het kruisrak naar Terhorne wist Jan van Akker met de „Sneker Pan” zelfs voorbij Klaas van der Meulen te komen en lag hij in tweede positie na Lemmer. Woudsend was derde en Hee renveen vierde. Flinke materiële schade aan twee personenauto’s ontstond zaterdagmid dag in Hommerts op het kruispunt He- gerhoek doordat de bestuurder van een linksafslaande auto een auto uit tegemoetkomende richting geen vrije doorgang verleende. Het gebeurde omstreeks half vijf. R. Mulder uit Bovenkarspel kwam uit de richting Lemmer en wilde linksaf in de richting Heeg. Uit de richting Sneek naderde J. Weerstond uit Urk. Beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. B. en w. stellen de Sneker raad voor aan de Ver. voor Chr. Buitengewoon Onderwijs te Sneek een terrein te ver kopen, gelegen nabij de Hemdijk, on geveer 8000 m2 groot, t.b.v. de bouw van een internaat. Dit wordt een in ternaat voor imbeciele en debiele kin deren, leerlingen van de P. Bakker- school en de Koningin Emmaschool, al hier. Het gebouw komt in de plaats van het huidige internaat „Het Zwaluw nest”. De grond zal f 22,per m2 kos ten. Naast het internaat zal een nieuwe P. Bakkerschool verrijzen op een ter rein ter grootte van.ca. 6100 m2. Voor gesteld wordt dit terrein aan de ver eniging in eigendom over te dragen, zoals in de Lager-onderwijswet 1920 is bepaald. Ditmaal dus geen bepaald schip, maar wel een plaatselijke commissie, die zich in het voorafgaande jaar bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt om de sfeer, traditie en organisatie van het skütsjesilen in zijn originele op zet te bevorderen. Die commissie is de commissie van Grouw, die 42 jaar ge leden al begon. In het bijzonder noem de de commissie wijlen de heer Wiebe Peekema, geboren in 1882 en dit voor jaar overleden. Voorzitter S. de Jong van de Stichting Grouwster Skütsje mocht de prijs, bestaande uit een pen ning en een bedrag van f 1000,in ontvangst nemen. Allereerst werden toen de prijzen uitgereikt aan de schippers in volgorde van aankomst in de finale. Rintje Rit sma van Lemmer mocht uitzoeken uit de vele fraaie voorwerpen. Bovendien kreeg hij een wisselprijs en een prach tige beker. De burgemeester hield bij ieder een klein humoristisch toe spraakje. In de tuin van het Sneker stadhuis werden vrijdagavond de prijzen uitge reikt, die de schippers die middag op het Sneekertneer hadden gewonnen. Het was een vrolijk feest en dat kwam voor een belangrijk deel door de vele kwinkslagen, die burgemeester Rasterhoff uitdeelde. Deze was dan ook zeer teleurgesteld toen bleek, dat de beide Zwaga’s, vader Ulbe en zoon Rienk, resp. schipper van het Grouwster en Langweerder skütsje, verstek lieten gaan. Waarschijnlijk vanwege de conflicten die er in de laatste wedstrijd wa ren geweest. Er hebben zich vorige week in onze stad drie gevallen van diefstal voorge daan. Eén daarvan is inmiddels opge lost. Dit bêtrof de diefstal van een bui tenboordmotor uit een schiphuis in de Oudvaart. Tegen de 16-jarige Y.v.d.W. en de even oude A.B. is proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar heeft zijn mo tor terug. In de nacht van woensdag op don derdag is verder ingebroken in de manege. Er wordt een platenspeler vermist en een geldkistje, inhoudende enkele honderden centen. De dader(s) heeft (hebben) zich toegang verschaft door een ruit in te slaan. In de woning van een gezin in de binnenstad (dat liever ongenoemd wenst te blijven) is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Een tuindeur is geforceerd. Er wordt een portemonnee vermist waarin een klein geldsbedrag. De inbraak werd gepleegd tijdens afwezigheid van de bewoners. Tenslotte kreeg men bij de politie klachten, dat van sommige gevels in de binnenstad de vlaggen werden af- gerukt door baldadige jongelui. Het is dus zaak, dat de eigenaars hier het oog op houden. Moeilijkheden zijn er altijd, aldus de burgemeester, maar dit keer blijkbaar van dien aard, dat de heren niet kon den komen. Dit is wel erg. Vroeger kwamen ze dan nog om te vertellen dat ze kwaad waren. Maar dit moeten we niet hebben. De conflicten hadden nog een an dere nasleep. Toen de stand in het eindklassement dooi- voorzitter A. de Groot van de SKS bekend werd ge maakt. kwam Ulbe Zwaga met 47,8 als derde uit de bus. Volgens velen klopte deze puntentelling niet en zou de Grouwster 54,8 punten moeten heb ben. En daarmee zou hij dan zijn derde plaats aan Klaas van der Meulen van Woudsend (52,9 p.) moeten afstaan. De heer Van der Meulen vroeg' aan het eind van de bijeenkomst het woord en zei kort en bondig: „Ik ben derde in ’t kampioenschap en Ulbe Zwaga niet”. De aanwezigen waren over ’t algemeen van mening, dat Van der Meulen volkomen in zijn recht stond. MET MUZIEK VOOROP den op de huizen ook uitgebeeld met een anker. Via de oude hanzestad Kampen kwam men bij de volgende pleisterplaats: Epe. In het restaurant „de Ossenstal” werden de kinderen onthaald op limonade. Ook de koffie viel in de smaak bij de dames. De reis ging verder langs het paleis Het Loo. De bussen reden hier lang zaam voorbij, misschien kon men een glimp opvangen van de bewoners. Want, zo vertelde de chauffeur, ook de kinderwagen van de kleine prins staat wel eens buiten. Het einddoel van de reis was Apel doorn. Daar werd de grote speeltuin bezocht met de Julianatoren. Ook hier werden de kinderen op limonade ge trakteerd en de dames op koffie. Men Nog voordat Tjitte Brouwer van Heerenveen vrijdagmiddag op het Sneeker- rneer aan de laatste wedstrijd begon, was hij al verzekerd van de kampioens titel. Door toewijzing van enkele protesten had Heerenveen een grote voor sprong gekregen, die door de konkurrenten Grouw en Lemmer niet meer kon worden ingehaald. Ulbe Zwaga verloor namelijk een protest, dat op het Keegermeer door Siete Meeter tegen hem was ingediend. Klaas van der Meu len lag vrijdagmiddag gedurende drie routes op kop. maar moest in de vierde ronde de leiding afstaan aan Rintje Ritsma van Lemmer. Ritsma wist zijn koppositie te handhaven en finishte als eerste. De laatste wedstrijd verliep niet zonder incidenten, want vader en zoon Zwaga (schippers van respec tievelijk Grouw en Langweer) verlieten het strijdtoneel. Ulbe na een pro test van Lodewijk Meeter en Rienk na een protest van Siete Meeter. Ze ver klaarden niet meer aan het skütsjesilen deel te nemen, als de gebroeders Meeter er niet uitgaan. Het was vrijdagmiddag zeilweer bij uitstek: een krachtige bries en een lekker zonnetje. Het SWH-skütsje, Leeuwarden, Woudsend en Eernewou- de gingen als eersten weg; Ulbe Zwaga, Lodewijk Meeter, Tjitte Brouwer en Jan van Akker als laatsten. Na het halfwindse rak kwam het eerste grote kruisrak van de Sybesloot naar de boei bij Terhorne. Leeuwarden, Wouds end en de SWH waren flink op de meute uitgelopen en vormden gedrie ën een kopgroepje. Leeuwarden rond de het eerst de boei bij Terhorne, op de voet gevolgd door de SWH en Woudsend. Rintje Ritsma volgde als vierde en vervolgens gingen Lang weer, Eernewoude, Siete Meeter en Drachten om de boei. Jan van Akker had zijn positie al aardig weten te ver beteren en was bij de boei negende. Heerenveen was tiende. Het incident, dat voor Ulbe Zwaga de aanleiding was om de strijd te sta ken, gebeurde in de tweede ronde bij het ronden van de boei bij Sybesloot. Ulbe Zwaga passeerde het skütsje van Eernewoude en was van plan ook Lo dewijk Meeter voorbij te gaan. Toen Meeter de boei rondde, voer het „Doarp Grou” tegen zijn achtersteven. Lodewijk Meeter bond het schip van Zwaga aan zijn eigen vast om hem te beletten het kruisrak naar de Ter hornster ton in te gaan. Toen Lode wijk de schepen weer los maakte, zocht Ulbe Zwaga direct de wal op, terwijl Lodewijk Meeter doorvoer. Het 16-jarige meisje G. J. uit Sneek is vrijdag in Wolvega ernstig gewond geraakt bij een aanrijding. Met haar bromfiets botste zij tegen een perso nenauto, die van rechts kwam. Zij kreeg een hersenschudding en rug- en beenletsel en moest naar het zieken huis te Heerenveen worden overge bracht. Haar vriendin, de 14-jarige G. W. uit Wolvega, die achterop de brom fiets zat, kreeg een lichte hersenschud ding en kon naar de ouderlijke wo ning gebracht worden. De auto werd uit Doordat de bestuurder van een per sonenauto niet goed oplette, kwam hij gisteravond op de oude Bolswarder- weg bij de Witte Hekken bijna frontaal in botsing met een tegenligger. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Het gebeurde omstreeks 10 uur. Uit de richting Bolsward kwam A. Boot- sma uit Tirns. In de bocht van de weg, die daar vlak langs rijksweg 43 loopt, keek deze even te veel naar het ver keer op de rijksweg met het gevolg dat zijn auto op de linker weghelft kwam. Uit de richting Sneek naderde J. Bisschop uit Bolsward. De auto’s botsten niet de linker voorkanten te gen elkaar. Ze moesten later worden weggesleept. De inzittenden kwamen met lichte verwondingen vrij. SIETE CONTRA RIENK Het gezegde „zo vader, zo zoon” ging ook voor Rienk Zwaga op. Hij verliet de wedstrijd in dezelfde ronde als zijn vader en wel na een konflikt met Siete Meeter bij de Terhornster boei. Wouds end (1), Lemmer (2), SWH (3), Leeu warden (4), Sneek (5) en Heerenveen (6) hadden deze boei al gerond. In het kruisrak had Tjitte Brouwer een gevecht met Rienk Zwaga gewonnen. Rienk wilde als zevende de boei ron den, evenals Siete Meeter. De laatste had het voordeel dat hij over bak boord lag en Rienk moest dus voor kon zich hier uitstekend vermaken dn de grote speeltuin met allerlei attrac ties, zoals autoscooter, spookhuis enz. Toen allen tenslotte weer bijelkaar waren getoeterd, werd de tocht voort gezet naar Havelte. Hier werden de moeders en kinderen onthaald op li monade en kon men zich, ook dankzij het mooie weer, een uurtje vermaken. Door de jeugd werd hier gevoetbald en door de moeders werden foto’s ge maakt op de Hunnebedden. De laatste pleisterplaats was Oran jewoud. Hier gingen allen nog even in de speeltuin en er volgde nog een trak tatie. Terwijl het laatste traject werd afgelegd was de stemming nog prima. Er werd weer lustig gezongen. Om on geveer 8 uur was men terug in Sneek. Daar stonden de familieleden al weer te wachten. Allen waren moe, maar zeer voldaan en dankbaar jegens de directie, die dit ieder jaar weer moge lijk maakt. KAMPIOEN IN DE KRANS Onze stadgenoot D. van der Werf mocht vervolgens de kampioen 1968, schipper Tjitte Brouwer van Heeren veen, de kampioenskrans omhangen. „Tjitte jonge, van harte gefeliciteerd namens de commissie”, aldus de heer Van der Werf. „Voor Tjitte nog een maal troelala” zongen de aanwezigen en er volgde een driewerf hoera. De heer De Groot kréég uit handen van de burgemeester een boek over de zeilsport aangeboden, voor wat hij voot het skütsjesilen had gedaan. De eerste en tweede in het eindklassement, Tjit te Brouwer en Rintje Ritsma, namen plaats op het erepodium. De heer Brou wer mocht het zilveren skütsje, een beker en nog een cadeau in ontvangst nemen. Aan de geschenkenstroom was nog geen einde gekomen. De heer Van der Werf vroeg schipper Joost Tichelaar en z’n vrouw naar voren te komen. Zij staan altijd klaar om schepen te ver slepen, boeien uit te leggen en hun schip als persschip te laten fungeren. Ze kregen een cadeautje als blijk van waardering. Voor de slotwedstrijd op het Snee- kermeer vroegen wij aan de heer D. v. d. Werf, bemanningslid van de ,Pan’; hoe het kwam dat de „Sneker Pan” in de laatste drie wedstrijden steeds in de kopgroep eindigde, terwijl het daar voor altijd in de onderste regionen was te vinden. Voor de aanvang van het seizoen hebben we de mast ongeveer 40 cm omhoog gebracht in de hoop dat de „Pan” daardoor sneller zou worden, verklaarde de heer V. d. Werf. Dit omhoog brengen werkte echter averechts, want we konden het grootzeil er niet goed bijzetten. Vóór de wedstrijd in Woudsend hebben we de mast weer laten zakken met als ge volg dat we als zesde eindigden. Het Sneker skütsje is nu weer één van de snelsten. De heer Van der Werf hoopte vrijdagmiddag bij de eerste vijf te ein digen en zijn hoop werd bewaarheid. Wij vragen ons echter af, waarom Jan van Akker niet eerder de mast heeft laten zakken... Bij de foto: Vlak na de start. Op de voorgrond de skütsjes van Lemmer en Lodewijk Meeter. Daarachter de Sneker Pan. S’ s®;..' '''•'.'is' Iedereen had verwacht dat er vier rondes gezeild zouden worden, vooral omdat het nogal lange routes waren. De Sneker kommissie liet er echter vijf zeilen. In deze laatste ronde ging de strijd om de tweede plaats hoofdzake lijk tussen Heerenveen, Sneek en Woudsend. Klaas van der Meulen rondde als eerste de Terhornster boei, op de voet gevolgd door Heerenveen en Sneek. In deze volgorde werd ook ge- finished. Tjitte Brouwer ging slechts acht seconden na Klaas van der Meu len door de winlijn. Uitslag: 1. Lem mer; 2. Woudsend; 3. Heerenveen; 4. Sneek; 5. SWH; 6. Siete Meeter; 7. Leeuwarden; 8. Huizum; 9. Eernewou de; 10. Drachten; 11. Philips-Drachten. De eindstand werd: 1. Tjitte Brou wer (Heerenveen) 30,6; 2. Rintje Rit sma (Lemmer) 42,9; 3. Ulbe Zwaga (Grouw) 47,8; 4. Klaas van der Meu len (Woudsend) 51,9; 5. Siete Meeter (Leeuwarden part.) 55,9; 6. Hylke de Vries (Eernewoude) 58,8; 7. Lodewijk Meeter (Dorp Huizum) 60; 8. Rienk Zwaga (Langweer) 61; 9. Cor Salver- da (Zuidwesthoek) 66; 10. Sietse Brou wer (Leeuwarden) 84; 11. Jan van Ak ker (Sneek) 88; 12. Hattum Hoekstra (Drachten) 100; 13. Teake Brouwer (Philips Drachten) 103. „SNEKER PAN” SNELLER DOOR HET ZAKKEN VAN DE MAST MOOIE BEELDEN VOOR T.V. De vijfentwintig minuten durende reportage van het skütsjesilen, die za terdagavond door de VARA werd uit gezonden op Nederland 2, zal onge twijfeld indruk hebbengemaakt. Het waren mooie, heldere beelden en de skütsjes hadden er aardig de vaart in. Imposante wolkenmassa’s zorgden voor een passend décor. Deskundig commentaar kwam van Frans van Dusschoten. Voor afwisse ling zorgden enkele „spots” op de wal, b.v. van de zendmast. Curieus was ook te zien hoe de ene camera de andere in beeld vastlegde. Interessant waren de fraaie „close-ups” van de skütsjes, b.v. de man met z’n been op een zwaard. Met spanning zullen velen hebben uit gezien naar de beelden van de aanva ring en het incident met het Grouwster skütsje. Van Dusschoten bereidde de kijkers er al op voor: „En nu moet u goed opletten”. Ulbe Zwaga streek meteen daarna de zeilen en voer naar de wal. De met behulp van telelenzen ge maakte overzichten van het geheel ga ven weer vreemde beelden te zien. Je kon de mensen in Terhorne haast zien, maar de diepte in de beelden was er uit. De reportage was eigenlijk veel te vlug afgelopen. van dit programma was een reporta- getrein naar Sneek gekomen, die uit zo’n vijftien wagens bestond. De PTT zorgde voor drie straalzenders en plaatste een ontvangmast bij Irnsum. Op het starteiland stond een truck met een zendmast. De truck werd er ge bracht op een grote dekschuit. In to taal waren er vier camera’s opgesteld, twee op het starteiland, één op het pa viljoen en verder was nog een camera geplaatst op de boot van Bruynzeel. In totaal werkten er zo’n vijftig man mee aan het programma, waarbij Frans van Dusschoten voor het commentaar zorg de. „De medewerking van de gemeen te was uitstekend. Met name de heer Bijker komt veel lof toe”, aldus een woordvoerder van de VARA. De rijks politie escorteerde de colonne wagens van het paviljoen naai' de rijksweg en de gemeentepolitie zorgde voor bege leiding door Sneek. De brandweer kwam met een ladderwagen om de camera op het paviljoen te plaatsen. Ook hiervoor waren de tv-mensen zeer dankbaar. De wedstrijd werd vrijdagmiddag o.m. bijgewoond door burgemeester L. Rasterhoff en de commissaris van de koningin, mr. H. P. Linthorst Homan. hem wijken. Toen hij dit volgens Siete niet snel genoeg deed, zette hij de protestvlag in het want, met het ge volg dat ook Rienk de wal opzocht. Hij verloor het protest van Siete en kreeg dus 13 strafpunten. Bij het ingaan van de derde ronde lag Klaas van der Meulen nog steeds op kop. Lemmer liep echter steeds meer in en bij het ingaan van de vier de ronde had Ritsma Woudsend te pakken. In de derde ronde werd ver woed strijd geleverd tussen Jan van Akker en Tjitte Brouwer. In het kruis rak van Sybesloot naar Terhorne maak te Jan van Akker een goede slag. Hij rondde als derde de boei, na Lemmer (2) en Woudsend (1). Heerenveen was vierde, SWH vijfde, Leeuwarden zesde, Siete Meeter zevende, Drachten acht ste, Huizum negende, Eernewoude tiende en Philips-Drachten elfde. Bij het ingaan van de vierde was de volgorde: 1. Lemmer; 2. Woudsend; 3. Sneek; 4. Heerenveen; 5. SWH; 6. week woensdag maakten de en kinderen van het perso- N.V. Lankhorst Touwfabrie ken weer hun jaarlijks uitstapje. ’s Morgens om 8 uur vertrokken er vijf grote NTM-bussen met moeders en kinderen. Aan het begin van het tuinfeest, na dat de schippers met hun familie in optocht met ihuziek voorop naar het stadhuis waren gebracht, sprak burge meester Rasterhoff: „We hebben weer genoten van uw prestaties deze we ken.” Er is weer veel gebeurd, zelfs de Zeilraad is ër aan te pas gekomen in verband met enkele protesten. Toch zijn het twee mooie weken geworden. Als bijzondere gasten kon de burge meester een vertegenwoordiger van het ministerie van CuReMa en het college van Gedeputeerde Staten van Fries land (H. M. Gerbrandy) welkom he ten. Namens minister Klompé bracht de heer B. M. v. Griethuyzen gelukwen sen aan kampioen Tjitte Brouwer van Heerenveen. Hij deelde mee, dat er geen bepaald schip in aanmerking kwam dit jaar voor de prijs, die is in gesteld ter stimulering van het vast houden aan oude tradities, nl. de staatsprijs voor de eigenaar van het deelnemende schip, dat in vorm en ui terlijk de originele vracht- en beurt schepen het meest benadert. Als ’t zo Ze werden uitgeleide gedaan door directie en familieleden. Hoewel de lucht nog donker was, klaarde het in de loop van de dag op en werd het verder de hele dag mooi zonnig weer. De tocht ging eerst naar Emmeloord, waar men zich kon verwonderen over de uitbreiding van deze plaats. De na men van de straten vielen op. Oude namen uit de geschiedenis van de Zui derzee. zoals de Ankerstraat enz. wor- WBj f’ I t L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1