gebouw op starteiland Voor nieuw Sneek-Week 1968 begon niet drijf partij verrassing voor Ulrik Jager zorgde zondag bijna Rotterdamse zeilers kwamen weer met „moederschip” naar Sneek Old Burger Weeshuis stelt f25.000 beschikbaar nul ff- ULST W Y M BRITS ER A DEEL en van Gedeputeerde Okma Schipper in orde van Sneker Pan 08 Uitgelezen zeihveer bracht tweede dag veel mensen naar het startterrein Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, L 'WW 123e jaargang nr, 63 Maandag 5 augustus 1968 :ir’ t Benoemd Hei Sneekar Nieuwsblad is een 1 586ste Staatsloterij ,We komen hier voor prijzen en bier, Aegir, Aegir, Aegir Gecombineerde uHqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i jI SNEEKER NIEUWSBLAD (zie verder pag 2) Druiloren-bar. Aan boord wordt zowel BROUWER IN PLUIS SUPERIEUR KOSTEN maken. Tenminste wat de prijz.n aan gaat. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Op de foto boven zijn de regenboog- zeilers F. Noordhoek uit Bodegraven (nr. 84), Tom Zwart, Sneek (nr. 56) en J. de Wilde, Sneek (nr. 37) in een felle strijd gewikkeld. Foto beneden: Burgemeester Rasterhoff biedt de nieuwe Schipper in de orde van de Sneker Pan de gebruikelijke roodko peren koekepan aan. Hopelijk zal dit een stimulans zijn om tot goede resultaten te komen. Het is een algemeen belang, aldus de bur gemeester. In een smoorhete raadzaal (waarom maakt men ook hier geen tuinfeest van, zoals met de prijsuitrei king van het skütsjesilen?) kon hij weer tal van officials welkom heten en natuurlijk verscheidene zeilers. Aan deze opening is een periode van bijzondere inspanning voorafgegaan, al dus de burgemeester, want een der gelijk evenement stelt hoge eisen aan de organisatie. Er zullen nieuwe wed- strijdbanen komen en andere voorzie ningen zijn noodzakelijk om de onge veer 820 deelnemers te kunnen ontvan gen. ’t Lijkt erop dat we binnenkort het feest van de 1000ste deelnemer kunnen vieren. De beide zeilvereni gingen en het Sneekweek-comité komt een woord van hulde toe voor al het werk dat er gedaan is. Vervolgens wijdde de burgemeester enige woorden ter nagedachtenis aan de het afgelopen jaar overleden dr. W. B. van der Meer uit Grouw. Deze legendarische figuur in de zeilwereld, schipper in de orde van de Sneker Pan, heeft „het helmhout van het le ven neergelegd”, aldus de burgemees ter, Hij dacht dat het in de geest van d? overledene zou zijn niet al te zeer over zijn persoon uit te wijden. De aanwezigen namen daarop een ogenblik stilte in acht. Een vreugdevol feit in het afgelopen jaar was de koninklijke onderscheiding voor de heer J. C. van der Velde te Den Haag, die vooral voor de Regen- boogklasse veel heeft gedaan. „Zeer, zeer hartelijk gelukgewenst”, zei de burgemeester. Wat zouden de beide zeilverenigin gen kunnen doen zonder de grote groep zeilers op de achtergrond? Het echtpaar A. Raukema is al jaren achtereen ten nauwste betrokken bij de Sneekweek. Zij hebben meer dan 30 jaar boeien uitgelegd en dergelijke karweitjes op geknapt. Hartelijk dank voor dit werk. Een prachtig bloemstuk en een mooi boek over de geschieden® van de Re genbogen onderstreepte deze dankwoor den. Voor de vierde maal is het schip „Nelly J”, met aan boord zo’n 55 zei lers, weer naar Sneek gekomen. Het gezelschap, bestaande uit 15 dames en 35 heren, is een afvaardiging van de zeilvereniging „Aegir” uit Rotterdam. Op het moederschip werden 25 zeil boten meegenomen, die zijn ingeschre ven voor de Sneekweek. De jongelui hebben een (veelbelovende) yell inge steld: „Wij komen hier voor de prijzen en het bier, Aegir, Aegir Aegir”. Het „moederschip” werd geheel gra tis beschikbaar gesteld door de heer Junius uit Rotterdam, die samen met zijn echtegenote ook aan boord is. Zijn bijzonder charmante vrouw treedt op als gastvrouw. De leiding aan boord is in handen van de heeren D’Anjou Fon tein, Van Kesteren en Stronk, bijge staan door enkele leden van het „zwak ke geslacht”. In de benedenste salon zijn twee s* saSr - Nadat vrijdagavond dc Sneekweek met de opening in het stadhuis een feit was geworden, begon zaterdagmorgen om tien uur het giganti sche zeilevenement met het startschot voor de Valken. Een zware, lood grijze lucht hing boven het bijna rimpelloze meer. Het weer was uitge sproken triest. Door dc windstilte verliepen de starts zeer rommelig. De meeste klassen startten met een tijdsverschil van vijf minuten en som mige klassen waren nog niet over dc startlijn, toen reeds het startsein voor de volgende klas werd gegeven. Zo waren er enkele O.K.-zeilers, die zich aan de andere schepen over de startlijn trokken. Maar ondanks deze trage start werd er nog betrekkelijk snel gefinished. In de loop van de dag kwam er wind, die net voldoende was om de schepen enige vaart te geven. Om ongeveer half vijf waren alle schepen gefinished. was zaterdag voor R. P. Lips uit Den Haag en zondag ging M. S. ten Does- schate uit Bloemendaal met de eer strijken. In de Schakelklasse BI eindigde A. Timmer uit Leeuwarden beide dagen op de vierde plaats. Het zwakke ge slacht toonde zich zaterdag superieur Mej. E. de Boer uit Steenwijk was al haar mannelijke collega’s de baas. Zondag zeilde K. Dechnesne uit Eind hoven zich naar de eerste plaats. In de O.K. jollenklasse B werd J. Bruins uit Velp zaterdag tweede achter R. Rutgers uit Zutphen. Rutgers was zaterdag met zijn Okarina eerste. Zon dag finishte B. Timmer uit Haren als eerste met in zijn kielzog J. C. Coenen uit Zutphen. Th. v. Driesel werd in de Flying- Juniorklasse B zaterdag eer ste. Zondag moest hij evenwel genoe gen nemen met een vierde plaats. Toen werd J. Sonnaville uit Akersloot eer ste, nadat hij zaterdag reeds derde was geworden. GROUWSTERS GOED IN FLITS Dat de Grouwster goede zeilers zijn, bewezen Tasman, Woudstra, Broer, en V. d. Pal in de Flitsklassc. Tasman legde zaterdag beslag op de vijfde plaats; Broer werd zaterdag tweede en zondag derde. Woudstra ging zondag met de tweede prijs strijken. V. d. Pal sloeg echter alles. Hij presteerde het om beide dagen eerste te worden. Eer ste werd ook beide dagen Piet v. d. Zwaag uit Joure in de Top-klasse. Hiemstra uit Wartena was zondag tweede, maar moest zaterdag met een vierde plaats genoegen nemen. J. Th. Ubbink werd zaterdag zeer verdienste lijk tweede. G. Wuring uit Uitwellingerga ein digde zaterdag in de Finnjollenklasse B achter de spiegel van A. Merk uit Doetinchem, die eerste werd. De derde plaats was voor P. v. Emmerick uit Meppel. De laatste bleek zondag echter nog grotere plannen te hebben. Hij werd n.l. eerste. In de jeugdklasse (Pluis) toonde P. Brouwer uit Rotterdam zich superieur door tweemaal als eerste te eindigen. Zijn stadgenoot d’Anjou werd zaterdag tweede en zondag derde. Alweer een Rotterdammer nl. J. Bos legde die dag beslag op de derde plaats waardoor de Pluis een geheel Rotterdamse aange legenheid werd. In de Vaurienklasse B waren de eerste plaatsen echter voor de Friezen. Zaterdag voor J. S. Bouman uit Tie- tjerk en zondag voor R. A. Mees uit Öffingawier. Bouman werd zondag der de en Mees vijfde. In de Flitsklassc B viel onze stadgenoot J. Schurer twee maal in de prijzen. Zaterdag eindigde hij op de derde plaats en zondag zeilde hij verdienstelijk naar een tweede plaats. J. Yntema uit Leeuwarden werd zaterdag eerste, maar zondag eiste B. de Jong uit Grouw deze plaats voor zich op. Zaterdag was deze Grouwster al op de tweede plaats geëindigd. Habbeli-Babbeli van F. Postma uit Sneek behaalde zondag in de Schakel klasse Bil een tweede plaats achter J. de Graaf uit Zutphen. De goed zei- ledende J. Broer uit Grouw toonde zich zaterdag heer en meester. H. Hoekstra u.t Warmond was zaterdag de sterkste, maar kon gisteren zijn prestatie niet herhalen. Toen was H. Borgerhoff Mul der haantje de voorste. In de Sternklasse zit W. Leeuwrik uit Enkhuizen al aardig op fluweel. Za terdag zeer verdienstelijk eerste en zondag tweede, De Rotterdammer E. Dongelmans eindigde zaterdag op de tweede plaats. Als het zo door gaat, lijkt het er op dat de Rotterdammers hun yell: „Wij komen hier voor de prijzen en het bier” nog waar zullen Advert entieprij s 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad, De heer H. Jellema te Woudsend is benoemd tot onderwijzer aan de chris telijke school te IJlst. LIGPLAATS AAN SCHAREILAND De 25 wedstrijdbootjes, o.a. O.K., Solo, Stern en Schakel zijn vrijdagmid dag van boord getakeld en naar hun ligplaats aan het Schareiland gebracht. Hier zullen ze gedurende de Sneek week een vaste ligplaats hebben. De groep bestaat uit jongelui in leef tijd variërend van 15-22 jaar. Verder is er nog een „verzorgingsequipe”. Een twaalftal andere leden van „Aegir” zijn over de weg gekomen, met hun boot op een trailer achter de auto. Hierbij is o.a. de praeses, de bekende Regenboog- zeiler John Hofland en de Vrijheid- zeiler Theo St as. en het is bekend dat hij veel voor de watersport heeft gedaan. Die man is mr. Dirk Okma, aldus de burgemees ter. Als gedeputeerde, en voorzitter van de Marfekrite kwam deze met tal van problemen op dit gebied in aanraking, De burgemeester vertelde aanvankelijk weinig fiducie te hebben gehad in de Marrekrite. Maar de heer Okma heeft de basis gelegd voor een goede ont plooiing. Zo kwamen er oeverstroken tot stand, vaarwegen werden beter be vaarbaar gemaakt enz. Terwijl Ad- vendo buiten een feestgeschal aanhief reikte de burgemeester de versierse len (traditionele roodkoperen koekepan, door de nieuwe schipper mee te voeren in de mast gedurende de Sneekweek) aan de heer Okma uit. Daarmee was dan de Sneekweek 1968 geopend. NOG MEER SPREKERS De heer Van der Velde had voor drie mensen een cadeautje. De burge meester, de heer D. van der Werf en de schipper van de Sneker Pan, Jan van Akker, kregen een fraai wandbord van Makkumer aardewerk. Dr. J. W. van der Zijpp sprak de nieuwe Schipper op humoristische wij ze toe en haalde oude herinneringen op. Het echtpaar Raukema mocht nog eens naar voren komen en kreeg weer een cadeautje. Het laatste woord was aan de heer Okma. „Al wat ik gedacht had, dit niet”, zei hij. Verleden jaar was hij voor ’t eerst bij de opening van de Sneekweek geweest. Toen was ’t ge zellig. Hij vertelde in de dertiger jaren wel veel gezeild te hebben, nu doet hij het niet meer. Vervolgens ging ieder naar buiten, waai- het tamboer-, trompetter- en jachthoornkorps Advendo, het tamboer- korps van TGP en de beide muziek korpsen stonden opgesteld om het feest muzikaal op te luisteren. Voor de ope ning had de Snitser Skotsploech al 'n kleine show gegeven. Van alle gebeur tenissen werden filmopnamen gemaakt voor het sportjournaal van gisteravond. Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 1; f 50 eindi gende op 045; f 100 eindigende op 882; f 200 eindigende op 365; f 400 eindi gende op 508; f 100 eindigende op 7193; f 2000 op de nummers 027532, 011173. 008989, 045988. 052734; f 5000 op num mer 080146; f 25.000 op het nummer 029195. DE HAAS IN SOLO NIET OP DREEF De vorig jaar zeer goed zeilende B. J. de Haas in de Soloklasse kwam zater dag niet verder dan een tweede plaats, terwijl hij er zondag helemaal niet aan te pas kwam. De eerste plaats frisdrank als bier verkocht tegen een zeer lage vergoeding. De salon dient tevens als eetzaal en slaapruimte voor de dames. De bovenste salon is inge richt voor de heren. Aan boord worden twee maaltijden „genuttigd”: het ont bijt en de lunch. Het diner wordt ge bruikt in hotel Hanenburg. Burgemeester Rasterhoff wees er vrijdagavond in zijn rede ter ope ning van de Sneekweek op, dat het tijd wordt dat er op het starteiland meer accommodatie komt, grotere service en betere outillage. Men wil niet meer op een drassig terrein yerkeren, onbeschut in weer en wind. Gelukkig is het starteiland thans voor het grootste gedeelte opgehoogd. Maar voldoet de starttoren eigenlijk nog wel aan de eisen? Een eenvou dig gebouw in de nabijheid hiervan zou niet overbodig zijn en het zou zo gebouwd kunnen worden, dat het evenmin storend in het landschap hoeft te zijn. Dc burgemeester deed een beroep op de besturen van de beide zeilverenigingen zich hiervoor in te zetten. Er volgde een applaus toen hij meedeelde, dat het Old Burger Weeshuis bereid is voor dit doel 25.000,beschikbaar te stellen. ROGGE OP STARTEILAND De burgemeester vertelde dat men op ’t opgehoogde gedeelte van 't start- eiland om verstuiving tegen te gaan, rogge had gezaaid. Hij vroeg de me dewerking van alle zeilliefhebbers voor een passende beplanting. Als elke zei ler nu eens een boom of struik mee bracht, zou men op die manier samen iets moois tot stand kunnen brengen, stelde hij voor. Ook in zeilerskringen heerst veront rusting over de watervervuiling. En er wordt zelfs al overwogen, aldus de burgemeester, een stichting in het le ven te roepen, die niet alleen beoogt het water schoon te houden, maar ook het land, de huizen enz. Misschien krij- bars,mgericht,de ^acky-bar^ de gen we nog eens een „Schipper in de ------ orde van de schoonheid” of een Him- - meljeschipper”. Voor de man die in deze richting heeft geijverd, notaris E. K. Hoekstra, voorzitter van de Sne ker Zeilclub, had hij een kleine verras sing in petto: een bezem. Met de kleu- rèn van de Sneker vlag. En voor me vrouw Hoekstra, die voor haar man een „goede leermeesteres” is geweest, was er een bloemetje. Over het ligplaatsenprobleem merkte de burgemeester op, dat er een moge lijkheid zou zijn de jachthaven de Domp uit te breiden. Maar dit stuitte op moeilijkheden. Daarom deed hij een hartstochtelijk beroep op alle instan ties om aan de verwezenlijking van deze uitbreiding mee te werken. Tenslotte de burgemeester had tussen neus en lippen ook al eens ge klaagd over de hitte in de zaal kregen de voorzitters van de KZVS en de SZC weer de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Bovendien was er een fraaie bokaal, te verzeilen als wis- selprijs. Op voordracht van de beide zeil verenigingen werd door b. en w., zoals de laatste 15 jaar traditie is geworden, een nieuwe Schipper in de orde van de Sneker Pan benoemd. Iemand die „voor de zeilsporf in het algemeen en voor de Sneekweek in het bijzonder” veel heeft gedaan. Deze keer is het geen Sneker, hoewel hij er wel is gebo ren. Het is een zeiler in hart en nieren ZONDAG PRACHTIG WEER Zondag was het weer precies het tegenovergestelde van zaterdag. Een stralende zon aan een strakblauwe he mel en een behoorlijke bries zorgden voor het meest ideale zeilweer dat men zich kan denken. Het was dan ook druk op het starteiland. Het meer bood een vrolijke aanblik, vooral toen alle schepen (zo’n 800 in totaal) waren ge start. Vooral de bemanning van de kleinere bootjes hadden „houen en ke ren” om de zaak „reilende en zeilende” te houden met. de vrij harde wind. Het water was woelig en hier en daar sloeg er een bootje om. Zaterdag en zondag werden dezelfde banen gevaren. Voor de kleine klassen was dit baan L met een lengte van 10.7 km. De grotere klassen voeren de 18 km lange baan B die de deelnemers door de Poelen voert. In de Valkenklasse B wist W. Frö- lich uit Harlingen zaterdag beslag te leggen op de eerste plaats. Zondag kon hij zijn eerste plaats niet prolongeren. Deze werd toen opgeëist door H. Hof meester uit Leeeuwarden. In de Span- kerklasse B moest J. de Wal uit Grouw zondag met een tweede plaats genoe gen nemen achter Roosegaarde Bis- schop uit Overveen, Zaterdag werd hij echter eerste. In de Vrijheidsklasse BH wist onze stadgenoot W. Bus zaterdag beslag te leggen op de derde plaats. Mej. Kerkhove uit Bussum passeerde als eerste de finishlijn, gevolgd door W. de Jong uit Joure. Ook zondag werd De Jong tweede achter G. v. d. Heide uit Enkhuizen. In zijn Flipper leverde H. Visser uit Groningen een goede prestatie door zaterdag in de 16 m2 BH klasse als eerste over de streep te gaan. Hij werd gevolgd door W. Q. Kuiper uit Wijn- jeterp, die zondag op de derde plaats eindigde. In de Schakelklasse A maakte de anders zo verdienstelijk zeilende Harry Amsterdam beide dagen niets klaar. De ze klasse zorgde zondag voor de eerste valse start. Er zouden nog velen vol gen Zondag eiste C. Leenars uit Huis- sen de eerste plaats voor zich op. De goed zeilende R. Kruit uit Amsterdam werd goede tweede. Zondag was de eerste plaats voor W. v. d. Meer uit Heerenveen. In de Olympiajollen was de Maas- landse N. Keyzer tweemaal bij de eer ste vijf. Zaterdag was hi- vierde en zondag legde hij beslag u, de eerste plaats. T. Scheen uit Hoogezand stuur de zaterdag zijn Zomerweelde het eerst over de streep. X ..•tSB&SSS:: ..ff De kosten voor de zeilweek zijn voor de leden belachelijk laag gehouden. Ze betalen zegge en schrijve f55,De tekorten worden hopelijk aangezuiverd door de opbrengst van de verkoop van de dranken aan boord, aldus de heer Stronk. De oudste leden moeten om elf uur ’s avonds aan boord zijn, de jongeren om tien uur. „De medewerking van de burgemees ter en zijn onderdanen is weer gewel dig” vertelde ons de heer D’Anjou Fon tein, toen wij vrijdagmiddag even een kijkje aan boord namen. Er is voor gezorgd, dat er een plaatsje vrij bleef aan de Pampuskade. De Rotterdammers gingen vorig jaar met een kleine dertig prijzen naar huis. Ze zijn van plan dit jaar nog meer tropheeën mee terug te nemen. Wij wensen hun bij dit streven veel suc ces. 1 V* W t "Ik ■X - V'W'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1