Drie Snekers bij de kampioenen Leeuwarder heeft bezwaar tegen woonforensenbelasting IJLST W Y M BRITS ER A DEEL I- en Veel wind bij kampioenswedstrijden NNWB en SNEKER TANDARTSEN LATEN DE MENSEN NIET IN DE KOU STAAN Johan de Wilde. Onno Zweep. Piet Bonnema. A. Wester (Valken) G. W. v. d. Meer (30 m2) prolongeerden hun titel van Officieel Orgaan i de gemeenten SNEEK, t M w - w 123e jaargang nr 67 Maandag 19 augustus DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Kassa met 70 meegenomen bij inbraak in winkel 1968 Geen reden voor ongerustheid Hei Sneeker NreuwsWad is een Twee gewonden bij Horsebrug door gevaarlijk inhalen Materiële schade bij botsing VW bij Woudsend na in haalmanoeuvre tegen boom B. en w. Wymbritseradeel: bezwaren ongegrond BEROEP TEGEN BESLISSING B. EN W. 1 k wcomètneewk v,n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en F. f - als Jack de Wilde zag een hartewens in vervulling gaan. Hij werd noordelijk kampioen in de regenboogklasse. UITSLAGEN BEULAKKERWIEDE In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken bij winkelier H. Rosma aan de Wijde Noorderhorne. De onbe kende dader(s) heeft (hebben) zich toegang verschaft door een deur aan de achterzijde van het pand. Een kassa die op de toonbank stond werd meege nomen. De inhoud bedraagt waarschijn lijk slechts een gulden of zeventig. De politie stelt een onderzoek in. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS vantoor rooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 I' SNEEKER NIEUWSBLAD EPEMA-STATE Bij de ingekomen stukken is verder een schrijven van het bouwbedrijf Y. Schakel te Exmorra, waarbij1 namens de eigenaren van- „Epema-State” te IJsbrechtum wordt verzocht een zo hóóg mogèlijke 'subsidie in de kosten van restauratie van het poortgebouw. B. en w. stellen voor eerst af t? wach- Gistermorgen kwamen in de bocht in rijksweg 43, even ten zuiden van de Horsebrug, twee auto’s met elkaar in botsing. De beide bestuurders moesten met verwondingen naar het ziekenhuis te Sneek worden gebracht. Een 19-jarige beroepsmilitair, K. Do- zemari 'uit Koevorden, reed met zijn Fiat 600 in de richting Heerenveen. Net over de Horsebrug haalde hij een andere auto in. Uit tegenovergestelde richting naderde slager A. Sonsma uit Langweer. De beide auto’s raakten el kaar met de linker voorkanten. De zij kant van de Fiat werd daarbij open gescheurd. Deze wagen werd volkomen vernield. De heer Dozema zat alleen in de auto, de heer Sonsma had bjj zich de bekende skütsjesiler Rienk Zwaga uit Langweer en diens vrouw. Zij kwamen met de schrik vrij. B. en w. stellen de raad van Wym britseradeel voor het bezwaarschrift van mr. Tj. H. Kingma te Leeuwarden tegen de aanslag in de woonforensen- belasting 1967 ongegrond te verklaren. Mr. Kingma, die eigenaar is van een huisje aan de Oudegaster Brekken, heeft bezwaar gemaakt tegen de aan slag ten bedrage van f 110, De raad, die donderdag moet beslis sen, wordt het gemakkelijk gemaakt door een uitvoerig concept-besluit, waarin alle overwegingen van het col lege dat zich kennelijk deskundig heeft laten voorlichten staan opge- somd Het bètreffende pand is door de ei genaar verhuurd aan zijn dochter, die studente is in Leiden. De huur is 1 april 1967 ingegaan. Nu is pas belas ting verschuldigd als er meer dan 90 dagen van het belastingjaar door de eigenaar, die niet zijn hoofdverblijf in de gemeente heeft, voor hemzelf of zijn gezin gebruik van wordt gemaakt. Het pand is door de eigenaar be woond geweest van 1 januari tot en met 31 maart 1967, precies 90 dagen (en dat is niet hetzelfde als „meer dan 90 dagen”). Zodat, als men dit zonder meer als criterium zou nemen, de heer Kingma inderdaad niets zou behoeven te betalen. B. en w. voeren vervolgens aan, dat de dochter, die het pand heeft gehuurd (voor permanente bewoning) om „in alle rust te kunnen studeren”, niette min haar hoofdverblijf in Leiden heeft gehouden. En op grond daarvan wordt gesteld, dat „niet aannemelijk is”, dat de dochter het perceel heeft gehuurd om in alle rust te kunnen studeren. Verder dat de heer Kingma na 1 april wel de beschikking heeft gehad over zijn huisje en er bovendien geweest is. Zodat men dan langs ingewikkelde weg tenslotte toch op „meer dan 90 dagen” komt en de'heer Kingma dus zou moeten betalen. gen Alberda won, zat Zweep op rozen en behoefde slechts in de laatste wed strijd in de middenmoot te finishen. Hij werd zelfs winnaar en daardoor een uitstekend kampioen. Een grote verrassing leverde de Pampusklasse op. Leek het aanvanke lijk dat de strijd tussen Henny de Jong en Max van Dijk uit Lemmer zou gaan, Piet Bonnema dacht er anders over. Bonnema, die bij deze vrij krachtige wind, kennelijk goed in zijn element is, nam zaterdag al dadelijk een ruime voorsprong, opzijn broer Douwe Bonnema uit Delfstrahuizen en finishte met een straatlengte. De Jong en Van Dijk volgde in deze volgorde op af stand. Zondagmorgen leek het even dat Henny de Jong zich zou herstellen, doch Bonnema nam opnieuw verras send na het grote kruisrak de leiding, terwijl De Jong steeds verder afzakte. Hessel Donker, die er eindelijk wat beter inkwam, werd tweede en won zelfs de middagwedstrijd met ruime voorsprong. Piet Bonnema, de 37-ja- rige hotelhouder, werd tweede en kon Buschauffeur P. K. uit Smilde reed zondag met een autobus van Wolsum in de richting van rijksweg 43. In een onoverzichtelijke bocht kwam hij in botsing met de personenauto, die be stuurd werd door G. Y. uit Gronin gen. De beide heren hielden waar schijnlijk niet genoeg rechts. P. K. was bovendien al in overtreding, want hij reed met zijn autobus op een B-weg. Ook bij dit ongeval waren er geen per soonlijke ongelukken, maar wel vrij veel schade. Een Volkswagen met twee personen is gistermiddag op de Vosselaan onder Woudsend tegen een boom gebotst na een inhaalmanoeuvre. De wagen was zwaar beschadigd, de inzittenden kre gen slechts lichte verwondingen. De auto werd bestuurd door de 19- jarige S. de Jong uit Koufurderrige. Met zijn maat I. Osinga uit .Woudsend reed deze in de richting van de rijks weg Sneek-Lemmer. Het gebeurde om streeks 3 uur. De Jong haalde een an dere auto in, ging iets te ver naar links, kwam in de linker berm, slaagde er in weer op de weg te komen, schoot ver volgens de rechter berm in en botsté daar tegen een boom. Door de botsing knapte de kruin van de boom 3 m bo ven de grond finaal af. De bestuurder van de ingehaalde wagen kon op tijd stoppen. TOPKLASSE Kampioen: H. Harkema, Zwolle 4253 p., 2. P. van der Zwaag, Joure 3651 p., 3. P. Hiemstra, Wartena 3049 p. SCHAKEL Kampioen: B. Bouma, Grouw 4647 p., 2. W. van der Meer, Heerenveen 4048 p., 3. R. Houwink, Meppel 3664 p., 4. G. J. Akkerman, Steenwijk 3542 p., 5. F. A. Boom, Meppel 3413 p. O.K.-JOLLEN Kampioen: J. Wolthuis, Wildervank 3827 p., 2. L. Hammings, Arnhem 2299 p., 3. H. J. Resink, Almelo 2252 p FINNJOLLEN Kampioen: Th de Vries, Steenwijk 5750 p., 2. J. W. Ballon, Steenwijk 4149 p., 3. B. Gros, Leeuwarden 4050 p., 4. Th. de Jong, Hoogezand 4039 p., 5. B. H. Wiegers, Steenwijk 3959 p. De gebr. Zweep hebben in hun nog niet zo lange zeilersloopbaan al heel wat successen geboekt. De kroon op het werk was het behalen van de noorde lijke kampioenstitel in de Vrijheids klasse. Vooraan Reinier Zweep, aan het roer Onno. nemers met praktisch gelijke kansen, de laatste ronde ingingen, werd Piet van der Zwaag uit Joure ernstig ge dupeerd, tóen hij door het weer niet tijdig bij de start kon komen, waar door hij drie minuten te laat startte. Niettemin werd hij nog verdienstelijk tweede. In de Schakelklasse werd kansheb ber Houwink zondagmorgen uitge sloten wegens een foutieve start. Van de beide Sneker deelnemers Karei Boersma en Harry Amsterdam, bracht de laatste het zondagmiddag tot een keurige tweede plaats. Roel Wester in de O.K.-jollen nam wegens internationale wedstrijden vo rige week, alleen dit weekend deel aan deze kampioenschappen. Wel werd hij steeds eerste, maar hij kon de kop loper niet meer bedreigen. UITSLAGEN SNEEKERMEER VALKENKLASSE: Kampioen :A. Wester, Grouw, 5298 p., 2. Mr. R. Mulder, Langweer 3015 p., 3. F. van Slooten, Leeuwarden 2788 p., 4. J. G. Hoeben, Leeuwarden 2499 p., 5. D. Resink, Deventer 2453 p. 30 m2-klasse Kampioen: G. W. van der Meer, Leeuwarden 4128 p., 2. T. Geveke, Leeuwarden 3225 p., 3. J. H. Ooster- huis, Leeuwarden 2350 p., 4. B. G. Ad erna, Goutum 1919 p. REGENBOOGKLASSE Kampioen: J. de Wilde, Sneek 4903 p., 2. J. Alberda, Sneek 3359 p., 3. W. J. van der Ven, Deventer 2308 p., 4. U. Jager, Lemmer 2217 p, 5. T. Zwart, Sneek 2070 p. VRIJHEIDSKLASSE Kampioen: Gebr. Zweep, Sneek 4727 p., 2. H. Meindersma, Amsterdam 3347 p., 3. R. S. Alberda, Sneek 3228 p., 4. J. P Eringa, Sneek 2523 p., 5. C. de Haas, Breukelen 2523 p., 6. Th. W. Zijlstra, Sneek 2116 p. 22 m2-klasse: Kampioen: J. de Boer, Grouw, 4196 p., 2. Ir. A. Bonnema, Hardegarijp 3719 p., 3. R. S. Dijkstra, Schellingwoude 3719 p., 4. R. Zaadstra, Drachten 2242 P- 16 m2-klassé Kampioen: Joop A. Hélder, Paters- wolde 4832 p., 2. H. Wester, Heeren veen 4597 p., 3. H. A. Minks, Leeu warden 4267 p., 4. J. van der Goot, Leeuwarden 4053 p., 5. Jaap Helder, Paterswolde 3548 p., 6. Th. de Haan, Sneek 3451 p. PAMPUSKLASSE Kampioen: P. J. Bonnema, Sneek 4020 p., 2. M. van Dijk, Lemmer 2974 p., 3. D. de Haan, Sneek 2770 p„ 4. P. de Jong, Sneek 2765 p., 5. H. de, Jong, Sneek 2698 p. ten wat het rijk en de provincie, die ook een verzoek is gedaan, zullen doen. Voor gesteld wordt adhesie te betui gen aan het door de FNP aan de rege ring gerichte schrijven inzake ver wachte en reeds aanwezige openbare vervoersproblemen in Friesland. De ooraak voor deze problemen ligt in de moeilijke financiële positie van de par ticuliere vervoersbedrijven in Fries land. De FNP dringt aan op maatre gelen van regeringswege. B.: en w. voeren als motief voor deze adhesie betuiging aan, dat de inwoners van Wymbritseradeel ten zeerste zijn aan gewezen op de busondernemingen, doordat de trein in de gemeente niet stopt. Aan de raad wordt voorgesteld een subsidie van f 300,te verlenen aan de Veekeuringscommissie te Sneek. Er is een bijdrage van f 500,gevraagd. De commissie houdt op 18 september een veekeuring. Volgens de overge legde begroting zal deze een nadelig saldo van f 1275,opleveren. Architect J. Grunstra te Bolsward heeft een beroep ingesteld tegen de beslissing van b. en w. waarbij een vergunning voor het bouwen van een botenhuis op de z.g. „Lyspolle” te Oudega is geweigerd. B. en w. «tellen de raad voor dit beroep ongegrond te verklaren. Volgens b. en w. is het bouwplan in strijd met het bestemmingsplan, dat niet voorziet in de bouw van een bo tenhuis op de door de heer Grunstra gewenste plaats. Volgens de stede- bouwkundige is het bovendien niet fraai en zelfs ongewenst. Daarom heeft men getracht een andere oplos sing te vinden en deze wordt mogelijkheid genoemd. Nog een gelukkig tweetal, Piet Bon nema en fokkenist Wietse Veltman, die kampioen werden in de Pampus klasse. voor de eerste maal de kampioens- wimpel in ontvangst nemen. In de 30 m2-klasse was G. W. van der Meer uit Leeuwarden zijn inzin king in de Sneek-Week kennelijk te boven. Met drie eerste en twee tweede plaatsen won hij overtuigend in de „Li”. De andere N.N.W.B.-klasse, de 22 m2 had bijna een dramatische wen ding genomen. De leider in het klas sement, J. de Boer uit Grouw, ver speelde in een rukwind zondagmorgen zijn mast, waardoor verder varen on mogelijk was. Met medewerking echter van het wedstrijdcomité en J. Radema- kers uit Heerenveen, kon hij een schip lenen, om de laatste wedstrijd uit te varen en zijn voorsprong te consoli deren. Hij werd zelfs nog derde en met ere kampioen. Zonder zelfs maar éénmaal eerste te zijn geweest, werd Joop Helder uit Paterswolde in de 16 m2-klasse kam pioen. Hij voer het meest constant in een veld van elkaar weinig ontlopende zeilers. Toch hing zijn titel zondag middag in de protestkamer nog aan een zijden draadje, toen hij in een pro test met W. Kort uit Gorredijk en J. van der Goot uit Leeuwarden, evenals de laatste, gediskwalificeerd werd. Volgens het reglement echter, kon de commissie hem 101 straf punten toe kennen, die hij dan weer als slechtste resultaat mocht aftrekken. Met 5 tegen 4 stemmen werd aldus door de com missie besloten. Anders was de Hee- renvener Homme Wester met de eer gaan strijken. Deze wisselde sterke eindplaatsen (1-2-4) met zeer slechte af, al had hij vorige week pech toen hij zaterdags eerst naar het ziekenhuis moest, omdat zijn dochtertje haar hand beklemd had gehad bij hem aan boord. Hij kon toen nog wel op tijd starten, maar miste de concentratie en voer met het „verkeerde tuig.” Tom de Haan kwam dit weekend met 5-6-2 uitstekend voor de dag. De strijd op de Beulakkerwiede, waar de zwaardjachtjes voeren, werd zondag ontsierd door zware windstoten en noodweer. Vijf Finnjollen sloegen om, terwijl de middagwedstrijden maar moeilijk een aanvang konden nemen. In de Topklasse waar de drie deel- De strijd om de noordelijke zeiltitels is weer gestreden. Op een woelig Sneekermeer waar de vrij krachtige van zuidwest tot westelijke wind de jachten wel wilde voortstuwen, prolongeerden Albert Wester uit Grouw en G. W. van der Meer uit Leeuwarden hun titel. Nieuwe titelhouders werden Onno Zweep, Piet Bonnema, en Johan de Wilde, allen Sneek. Joop Helder uit Paterswolde en J. de Boer uit Grouw. Veel wind dus dit weekend met buien, en af en toe uitschieters tot windkracht 7 a 8. Averij kon dan ook niet uitblijven, doch er sloeg geen en kel jacht in de wedstrijden om. Wel waren er kapotte zeil- en.fokkevallen, een gebroken mast en in de 16 m2 klasse een zware aanvaring. Het hele weekend werd de westbaan 7 gevaren, maar met de mogelijkheid tot het snel verhalen van het startschip bleef het een raadsel, waarom zondagmorgen, toen de wind zuidwest was, niet baan 8 van die windrichting werd gekozen. Het eerste kruisrak bestond dan ook uit een klein slagje omhoog en één lange slag naar de Gossepalen. Geen echt kruisvak dus, maar toch zette een enkeling zijn eerste slagen te ver door, waardoor hij te hoog uitkwam Na het vorig weekend stond Johan de Wilde comfortabel bovenaan in de Regenbogen. Het was echter bekend, dat Johannes Alberda en oud-kampi- oen Tom Zwart er alles aan wilden doen om hem het leven (sportief) zo zuur mogelljk te maken. Jackie liet zich echter niet zo maar van zijn troon stot’n, en nam zaterdag al spoedig de leiding. Alber da, die zijn mast dunner gemaakt had en ondanks de krachtige wind toch wel goed liep, volgde hem goed, maar kon niet ver- hindèren dat de afstand groter werd. .Zondagmorgen nam zeer verrassend Wouter van der Ven de leiding. Hij had de laatste tijd wat aan zijn „Anak Mas” getrimd, omdat deze nieuweling onder de bogen slecht mee kwam de laatste tijd. Het succes was redelijk en de afstand tussen hem en de goed volgende Tom Zwart wérd zelfs groter. De kampioen van vorig jaar werd uiteindelijk wel tweede, doch doordat hij te vroeg over de startlijn was gegaan zonder terug te gaan, diskwalificeerde het comité hem. Johan de Wilde, die in’een spannend duel nog voor Ulrik Jager wist te finishen, werd daardoor toch nog tweede en daarmee kampioen, zodat de laatste wedstrijd niet meer behoefde te worden gevaren. Ook kampioen, waardoor de laatste wedstrijd kon vervallen, werd Albert Wester uit Grouw in de Valkenklasse. Zaterdag werd hij „slechts” tweede achter mr. Reinard Mulder. De notaris uit Langweer had voor deze overwin ning een zware strijd moeten voeren met ir. A. J. Hoekstra uit Emmel- oord, die lang de leiding had. Toen Mulder de leiding overnam zakte Hoekstra af en nestelden Wester en Hoekstra zich nog tussen hen in om ook in deze volgorde te finishen. Het leek dus nog even spannend te zullen worden in deze klasse, vooral wanneer Mulder erin zou slagen zijn prestatie te herhalen. Zondagmorgen echter werd Wester weer ruim overwinnaar,, terwijl Mulder geen aansluiting met de kopgroep kon krijgen en zesde werd. Prolongatie voor de Grouwster botenbouwer dus met „De Polle”. In de Vrijheidsklasse gingen Rienk Alberda, Heero Meindersma en Onno Zweep met praktisch gelijke mogelijk heden het laatste weekend in, waarbij Onno echter wel iets gunstiger stond. In de wedstrijd van zaterdag scheen Meindersma na zijn tweede en derde plaatsen van vorige week eindelijk de overwinning te zullen grijpen. Nadat aanvankelijk Onno Zweep de leiding had, nam Rienk Alberda, die een uiter mate slechte start had, de kop over. Na een uitstekend gevaren kruisrak veroverde Meindersma echter resoluut de leiding en ging met twee scheeps lengten voorsprong het laatste voor- de-windse rak in. Alberda vaart echter voor de wind zeer snel en vlak voor de finishlijn herhaalde de geschiedenis van het vorige weekend zich en werd Meindersma door de „Astarte” gepas- seerd. In dit duel kon zelfs Zweep nog voor hem als tweede finishen, waardoor het zeilersgeluk Heero wel helemaal in de steek liet. Zondagmor gen werd Onno goede overwinnaar, gevolg^ door Henk Repko en Heero Meindersma, terwijl Alberda vijfde werd. Toen Jan Westers uit Groningen een bakboord-stuurboord-protest te- Er blijkt geen reden te zijn voor de ongerustheid die de laatste weken is ontstaan onder de ziekenfonds patiënten van tandarts M. Kingma aan de Dr. Boumaweg. Deze heeft in juli aangekondigd m.i.v. 1 september a.s. zijn ziekenfondspraktijk te zullen be ëindigen. De andere Sneker tandartsen vangen nu deze mensen op. Tandarts Kingma, die zijn praktijk al meer dan veertig jaar heeft uitge oefend, wil het wat rustiger aan doen. Maar omdat hii van zijn vak houdt blijft hij nog wel een aantal particu lieren behandelen. Hij heeft gepro beerd een opvolger voor zijn praktijk te vinden, maar dat is niet gelukt. Maar van een noodtoestand is beslist geen sprake. De andere Sneker tandartsen, die het eigenlijk al druk genoeg hadden, krijgen er nu ineens een aantal zieken fondspatiënten bij. Het is zelfs zo dat er geen enkele saneringskaart behoeft te verlopen, omdat de mensen niet terecht zouden kunnen, verzekerde men ons bij het Algemeen Onderling Ziekenfonds Sneek en Omstreken. Gelukkig komt er straks een tand arts bij, vermoedelijk omstreeks 15 september. Deze opent een nieuwe praktijk. Volgens het Ziekenfonds zou er eigenlijk best nóg een tandarts bij kunnen. De moeilijkheid is evenwel, dat er over het hele land een tekort aan tandartsen is. Zo lang de nieuwe tandarts nog niet gearriveerd is krijgen de Sneke* tand artsen het dus even behoorlijk druk. Mochten er mensen zijn, die niet weten naar welke tandarts ze nu moeten, dan kunnen z« altijd eens even informeren bij hun ziekenfonds. Daar weet men allicht een oplossing. i 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1