Ichthuskerk nadert voltooiing Orgel voor nü Fries Racingteam kwam goed voor de dag E agenda"] Aantal raadsleden Wymbritseradeel vindt woningcommissie niet langer nodig IJsbrechtum hield geslaagde volksfeesten Oudega (W.) vierde twee dawn feest Ds. Louwerse bij intrede: t nü heilstijd” ons aangaat: Biafra, Tsjécho-Slowakije. Maar: voor Christus, voor Zijn 4 IJLST WYM BRITS ER A DE EL en van I 4 Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 7otstandkoming voorziet in n leemte 69 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD verdaagd tot volgende vergadering Personeel Nooitgedagt 1 Sneker tweede in 24 uur- Speedboatraces trokken veel bezoekers Hd Siweiur NhawsUxi is ew Voorstel b. en w NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m 123e jaargang nr race op Ijsselmeer maakte jaarlijks reisje Prov. verkoping woonhuis Woudsend Maandag 26 augustus 1968 er Mr. prijs Akke UITSLAG 4 „.„"„Lfvan het nut van de commissie. Hij slaagde erin enig uitstel van „executie” te krijgen. Het college zal eerst eens zien wat een ge- prijs Hans Bosma; 3e Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. tal van onrendabele lijnen exploiteren. De maatschappijen zouden, dacht hij, best in staat zijn zelf na te gaan wat wel en niet kan. WAAROM MINDER? Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS vantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 C.U.-klasse: 1 J. v. d. Weij, Sneek, 1100 pnt; 2 R. v. d. Berg, Groningen, 700 pnt. D.U.-klasse: 1 H. ter Braake, Grouw. 1100 pnt; 2 J. Douma, Sneek 825 pnt; 3 F. A. Rosier, Leeuwarden, 400 pnt. E.U .-klasse: 1 L. Veerman, Amsterdam, 925 pnt; 2 P. Drenth, Spijk, 625 pnt; 3 B. v. Weel, 563 pnt. F.U.-klasse: 1 H. Pelster, Amsterdam, 800 pnt; 2 Mousny, België, 750 pnt; 3 K. v. d. Velden, Boxtel, 600 pnt. N.U.- klasse: 1 J. F. H. Scheen, Amsterdam, 1200 pnt (driemaal eerste). l.V.-klasse: 1 F. v. Manen, Amsterdam, 1200 pnt; 2 A. Peels, Eindhoven. 600 pnt; 3 H. Maan. Schiedam, 525 pnt. Toer- klasse: 1 Van Dijk, 1200 pnt: 2 H. Wie- benga, 900 pnt; 3 Joustra, Sneek, 675 pnt. Dinsdag 27 augustus tot 7 september Fries Scheepvaart Museum Tentoon stelling tekeningen en schetsen van binnenschepen door W. J. Dijk, Den Haag. Geopend op werkdagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Donderdag 29 augustus Orgelconcert op het gerestaureerde kerkorgel van de Ned. Herv. Kerk te IJlst door Piet Post. Aanvang ’s avonds 8 uur. Tiisdei 17 en woansdei 18 septimber Krite Snits. Tetman de Vries mei „Wy boartsje hjir mar in hoartsje” yn Amicitia. Zaterdag 21 september le Zeilwandel- tocht Chr. Wandelportver. „Sneek” Afstanden 25, 18, 12 en 8 km. Start vanaf 2 uur op de Veemarkt. Vrijdag en zaterdag hield de Ver. van Volksvermaken in IJsbrechtum onder ideale weersomstandigheden haar jaarlijkese feestdagen. Het begin was voor de kinderen van 1^—5 jaar. Vlagjessteken met als uitslag: le pr. Minne Andelr: 2e Hetty Romp; 3e Gosse Kalsbeek. Verder was er voor dames en heren van 50 jaar en oude Speerwerpen. Uitslag le pr. H. Schrale; 2e P. Koopmans; 3e D. Dijkstra. Hierna kwam het ringfietsen le mevr. Ter- laak-Poot; 2e B. Ozinga; 3e mevr. De Jong; 4e mevr. V. -d. Weg. Om plm. 7 uur volgde de traditionele stoelendans. Bij de heren was de eerste prijs vóór F. F. Ozinga: 2e B. Ozinga. Bij de dames was eerste mevr. F. F. Ozinga; 2e mevr. V. Balen. De tweede dag werd er gekaatst. De acht parturen zorgden voor prach tige strijd met zeer veel spannende partijen. De uitslag: 1 Sj. de Groot, Joh. v. d. Meer, S. Andela; 2 H. Zon- dervan, Jannes Spoelman, Gijsbert Niels Terlaak Poot; 3 Enno Bruinsma, Sj. v. d. Land, Gerben de Boer. De jongenskaatshandschoen werd ge wonnen door Hylke Tromp. Ook om 9 uur waren er kinderspelen. Talhoutjes rapen 6-7 jaar: le pr. Lydia Seffinga; 2e Reinder de Jong; 3e Marga Terlaak Poot. Hierna zaklopen voor kinderen van 89 jaar: le Jaap Rijker; 2e Sjoerd Schaap; 3e Peter Rijker. Voor kinderen van 1012 jaar was er koekhappen. Hier werd eerste Willy Spoelman; 2e Aagje Dijkstra; 3e Riemke Oostra. Zaterdagmiddag werd begonnen met gekoppelde klavieren. Het Ichthus- orgel is een fraai staal van heden daagse ambachtelijke orgelbouw ge worden. De dispositie, d.i. de register - samenstelling voeldoet aan veel eisen, hoewel een enkelvoudige vulstem ont breekt. De Sifflet 1 voet had een 1 1/3 voet mogen zijn, terwijl een 4 voets tongwerk beter als cantus-firmusstem zou hebben voldaan dan de gedispo neerde Octaaf 4 voet. Dat een fijngevoelig apparaat als het onderhavige veel van de toekomstige bespeler zal vergen behoeft geen be toog. Deze zal moeten beschikken over een gave speeltechniek, inzicht hebben in de registratie-mogelijkheden en ver trouwd moeten zijn met de polyfone orgelliteratuur. Als begeleidingsinstru- ment is dit orgel uitstekend bruikbaar. Ook als concertorgel bezit het veel waardevolle eigenschappen, vooral voor de vertolking van barokke en moderne orgelmuziek. Door het orgel (vanuit' de kerk gezien) rechts op het balcon op te stellen, biedt het de mo gelijkheid het in samenwerking van kerkkoor of cantory te bezigen. De totstandkoming van dit represen tatieve orgel, een prachtig specimen van Friese orgelmakerskunst, voor ziet in een leemte, vooral als men weet dat de orgelsituatie in Sneek bepaald niet rooskleurig is. Opdrachtgevers, adviseur (de heer Gezinus Schrik diende de kerkvoogdij van advies), de orgelmakers en hun team toegewijde medewerkers en voor al de Ichthus-gemeente zullen tevreden zijn over het behaalde resultaat. J. W. B. Met de bouw van dit orgel is bewust teruggegrepen naar de principes van het klassieke orgel. Men is afgestapt van de romantische intonatie-techniek, waarbij het pijpwerk, door gebruik te maken van kunstgrepen, van veel waardevolle eigenschappen werd be roofd. Het orgel der Ichthuskerk kreeg een gave, natuurlijke klank. De kas ontleent haar vorm aan de opstelling van het pijpwerk dat zij om sluit en heeft een zgn. triptychon- front, gevormd door een middentoren en twee hoektorens, waartussen verti caal gedeelde zgn. velden. De 34 pa rade- of frontpijpen zijn getrokken uit de Prestant. Deze hebben een tin- gehalte van 75%. De kas werd ver vaardigd uit hoogwaardig massief eikehout. Zij heeft als voornaamste functie de orgelklank te bundelen. Eenvoudig rasterwerk vult de ruim ten boven de frontpijpen. Het pijpwerk van hoofdmanuaal en pedaal bevindt zich achter de frontpijpen en dat van het borstwerk (zo genoemd omdat het zich a.h.w. vóór de borst van de be speler bevindt) onder het hoofdwerk, door frontdeurtjes afgesloten. Op het borstwerk is het enige tongwerk van het orgel gedisponeerd, n.l. de Regaal, met korte uit perehout gemaakte be kers. Het systeem dat bij de bouw van dit orgel werd gevolgd is het zgn sleep- ladensysteem, of de tooncancellenlade, die de klankgeving gunstig beïnvloedt. De verbinding toets pijp isrecht streeks, zonder hulpmiddelen. De speelaard is bijzonder soepel, ook met Gistermiddag om ongeveer tien over twee werd het startsein gegeven voor de speedbootraces op het Sneekermeer. Dit was ongeveer een half uur te laat, want de eerste start was gesteld op half twee. Deze hier in Sneek vrij onbekende tak van watersport bracht veel bezoekers naar het Kolmeersland. Het Friese racing-team, gevormd dooi de heren J. v. d. Weij, Sneek, J. Dou ma, Sneek, H. ter Braake, Grouw, en F. A. Rosier, Leeuwarden, kwam zeer goed voor de dag. Alle vier leden vie len in de prijzen. Op het starteiland was een geluids installatie opgesteld waaruit de luide stem van Peter Knegtjes klonk, die lopend commentaar van de wedstrij den gaf. De races werden georgani seerd door de K.Z.V.S. en de Friese Buitenboord Motor-club. Er werden drie heats gevaren; elke heat bestond uit acht korte ronden. In de eerste heat was Jan v. d. Weij uit Sneek, die in de lichte C.U.-klasse vaart, zo ongelukkig over boord te slaan. Maar door zeer goede prestaties in de tweede en derde heat wist hij toch eerste te worden. Rosier, die in de D.U.-klasse vaart, moest in de eer ste heat de strijd staken wegens motor storing. In de totaalstand werd hij evenwel derde. SENSATIE VOOR PUBLIEK De sensatie voor het publiek kwam met bet racen van de „zware jongens”. Hiermee worden bedoeld, de boot jes, die een motor hebben met een i houd tot 1500 cc. Ze bereikten vaak snelheden van boven de honderd km. Als deze schepen op topsnelheid varen, verliezen ze met uitzondering van de schroef, het contact met het water. Het De Veekeuringscommissie had een bijdrage van f 500,gevraagd en b. en w. stelden de raad voor f 300,te ver lenen. Waarom minder dan f 500? wilde de heer Veldhuis weten. De voorzitter: Wij dachten dat het eerst wel wat behendiger kon. We kunnen dan later altijd nog zien. Maal ais de raad meer wil geven, akkoord. De heer Heeringa: Laten we die f 200 dan als reserve houden. Z.h.s. ging de raad daarop met het voorstel van b. en w. akkoord. De heer Attema zei wel begrip te hebben voor de wensen van architect Grunstra, die in Oudega geen boten huis bij zijn woning mag bouwen. Daarom was hij blij met de tegemoet koming van b. en w„ die een andere plaats voor dit botenhuis hebben voor gesteld. Maar persoonlijk vond de heer Attema de eerste plaats mooier dan de voorgestelde oplossing. Maar het uitbreidingsplan geeft de mogelijkheid nu eenmaal niet, aldus de voorzitter. We willen de oever van de Brekken intak* houden. De poging van de Leeuwarder mees ter in de rechten om f 110,aan w<- n- forensenbelasting niet te hoeven be talen, lokte van de raad geen enkel commentaar uit. De heer Osinga uitte zijn bezorgd- Aan de inventaris van de Ichthus kerk der Ned. Herv. gemeente ontbrak tot heden een representatief orgel. Reeds enkele jaren na de ingebruik neming van deze nieuwe kerk gaf de kerkvoogdij aan de Friese orgelma- kersfirma Bakker en Timmenga op dracht een orgel voor deze kerk te maken. Dit instrument, dat thans zijn voltooiing nadert, zal binnenkort wor den opgeleverd en daarna, naar ver wacht mag worden, officieel in gebruik genomen. De firma Bakker en Timmenga te Leeuwarden, in 1880 opgericht door Fokke Bakker en Arjen Timmenga, stond tot 1960 onder leiding van de heer B. Timmenga. In dit jaar werd het bedrijf overgenomen door de heren H. P. Dam en W. Yedema. In de eerste jaren hielden deze orgelmakers zich bezig met onderhouds- en herstelwerk zaamheden. In 1963 werd de eerste opdracht voor nieuwbouw uitgevoerd: een orgel-positief met 4 stemmen voor de doopsgezinde kerk te Boven-Knijpe. Een tweede orgel, met 6 stemmen werd in 1966 geleverd in Groninger Opende en in hetzelfde jaar in de Opstandings- kerk te Leeuwarden een fraai orgel met 10 stemmen, verdeeld over twee klavieren en pedaal. Voor de Haagse Marcuskerk kwam dit voorjaar een nieuw orgel gereed, terwijl de Ichthus kerk binnenkort een waardevol instru ment zal bezitten. Momenteel zijn de beide firmanten nog bezig met de intonatie. Het intoneren (d.i. het be werken van de toongevende onder delen, i.c. de pijpen, waardoor deze het gewenste klankkarakter krijgen) vergt in de accoustisch moeilijke ruimte van de Ichthuskerk zeer veel tijd, doch zal, gezien het vakmanschap van deze or gelmakers stellig tot een goed einde worden gebracht. De artistieke inzichten van de heren Dam en Yedema vonden al spoedig erkenning bij officiële instanties als de Orgelcommissie van de Ned. Herv. Kerk en Monumentenzorg, zodat onder supervisie van deze instellingen de restauratie van historisch belangrijke orgels aan genoemde orgelmakers werd toevertrouwd en met succes voltooid, o.a. te Delft, Langweer, Oldemarkt, Oldeboorn, Oudewater, Veenhuizen, Witmarsum. Onlangs kreeg de firma restauratieopdrachten van orgels te Kuinre, Tubbergen en. Kampen. Vooral de restauratie van het grote orgel in de Kampér Bovenkerk met zijn vier manualen en pedaal, één der grpotste in ons land, mag als een eervolle op dracht worden beschouwd. Het nieuwe orgel voor de Ichthus kerk heeft 13 sprekende registers, ver deeld over twee manualen en pedaal, n.l. op het ondermanuaal, d.i. het Hoofdwerk: Prestant 8 voet, Roerfluit 8 voet. Octaaf 4 voet, Gemshoorn 2 voet en Mixtuur 1 1/3 voet 3-4 sterk. Op het bovenmanuaal, het Borstwerk: Gedekt 8 voet, Fluit 4 voet, Prestant 2 voet, Sifflet 1 voet, Cimbel 2/3 voet 2 sterk, Regaal 8 voet en op het Pe daal: Bourdon 16 voet, Prestant 8 voet (transmissie uit die van het Hoofd werk) en Octaaf 4 voet. Er zijn drie koppels: hoofdwerk aan pedaal, borst werk aan pedaal en klavierkoppeling. De omvang der klavieren is C - f3 en van het pedaal C - f1. De koppels worden bediend door voettreden. Onze stadgenoot D. S. Bos is tweede geworden in de RORC-klasse III tij dens een 24-uurrace op het Ijsselmeer. De race duurde van vrijdagavond 10 uur tot zaterdagavond 1Ó uur en was uitgeschreven door de Nederlandse Vereniging van Kustvaarders. Het was prachtig zeilweer. Bij deze race ging het er om binnen 24 uur zoveel mogelijk zeemijlen af te leggen. Er waren diverse banen uitge zet en men kon zelf kiezen welke men wilde varen. Ook kon men zelf be slissen uit welke haven aan het Ijssel meer men wilde starten. De finish was in Medemblik. De schepen die zaterdagavond voor 9 uur en na 11 uur finishten werden ge diskwalificeerd. Als men tussen 10 en 11 uur binnenkwam werden er straf- punten uitgedeeld. Het was dus zaak om net binnen de vastgestelde tijdsli miet binnen te komen. Dit lukte de heer Bos uitstekend. Om precies twee minuten voor tien stuurde hij zijn „Lone Star” over de winlijn. De heer Martens uit Leeuwarden werd eerste en tevens eerste „over all’ (over alle klassen). De prijzen werden zondag uitgereikt in het stadhuis door de loco-burgemees- ter. Ze bestonden uit bekers. Boven dien ontvingen alle deelnemers een herinneringsplaquette. kruiwagenmennen 1315 jaar: le Piet v. d. Weg-Tjitske Langeraap; 2e Henk Wessels-Yfke Spoelman; 3e Jelle v. d. Meer-Ineke Bakker. Het mooiste evnement was het zak- slaan voor heren, waarbij menig nat pak werd opgehaald. 1 P. Kalsbeek; 2 V. Balen. Toen volgde hindernislopen voor dames le mevr. Kalsbeek;. 2e Aukje v. da Weg. Uitslag korfballen: le mevr. Terlaak Poot-Suwijn; 2e mevr. Romp-Romp. Voor de kinderen was er een gooche laar, die veel succes oogstte. Verder was er beide avonden nog dansen in café de Boer, waar Jan Toussaint op zijn Hammond orgel voor de muziek zorgde. Het ging er zeer gezellig toe. is een prachtig gezicht deze schepen over het water te zien planeren. Henk ter Braake had het publiek er al op voorbereid, dat het in deze zware klas se heet zou toegaan, vooral omdat het water erg woelig was. Douma en Ter Braake leverden in de D.U.-klasse in de tweede heat een felle strijd om de eerste plaats. De schepen waren ongeveer even snel, maar doordat Douma de bochten wat ruim nam, wist Ter Braake steeds voor te blijven. In de derde heat ging de strijd voornamelijk tussen Rosier en Ter Braake. Rosier finishte als eerste op de voet gevolgd door Ter Braake en Douma. Het lag aanvankelijk in de bedoeling een waterski-show te geven, maar door de tamelijk harde wind kon dit geen doorgang vinden. De prijzen werden in het paviljoen uitgereikt door dr. J. W. v. d. Zijpp, voorzitter van de KVZS. de opvolger van ds. C. G. Wiégers, die in juni naar Balk is gegaan. Ds. Lou- werse ontpopte zich als een briljant redenaar, zorgvuldig zijn zinnen for mulerend, helder analyserend. De dienst werd geleid door ds. mr. J. A. Vaandrager. Toen de vierschaar van predikanten de kerk binnen trad zong de gemeente psalm 66: „Ik wil u heel mijn leven wijden: Aanvaard het, neem mijn offer aan”. Ds. Vaan drager noemde deze bevestiging en in trede een feestelijke gebeurtenis. Daar past de brief van Paulus aan de Corin- thiërs heel goed bij. Daarom koos hij als uitgangspunt voor een korte pre dikatie 2 Cor. 5 14 en 15 „Want de liefde van Christus dringt ons, daar wij tot het inzicht gekomen zijn, dat één voor allen gestorven is. Dus zijn zij allen gestorven. En voor allen is Hij gestorven, opdat zij, die leven, niet meer voor zichzelf zouden leven, maar voor Hem, die voor hen gestorven is en opgewekt.” Dat Jezus is gestorven voor ons al len, is het mysterie van de plaatsbe- kleding. Wij leven niet voor onszelf. Dat betekent niet alleen dat de wereld heid over de hoge prijs van de grond die b. en w. voorstelden te kopen aan de Rakken te Woudsend. Het aan trekken van geld zal een hele toer worden. Hij vroeg zich af of andere zaken in de gemeente niet in het ge drang zullen komen als er zoveel geld voor dit plan wordt besteed. Tenslotte is het recreatie. Woningbouw b.v. acht te hij urgenter. Als dat het geval zou zijn dan was hij tegen deze aankoop. De heer Veldhuis vond de prijs cok wat stijf. De voorzitter stelde de hr. Osinga ge rust. In het kader van de ruilverkave- Na afloop van de kinderspelen trad het cabaretgezelschap „De Bekketrek- kers” uit Roden in een grote tent voor de ouderen op. Het feest op de tweede dag, woensdag 21 augustus, werd aan- gekondigd door twee herauten. Om ne gen uur begon daarna een optocht van af het voormalige station. Het weer werkte gelukkig mee. Met muziek trok de stoet met de vele mooie wagens door het dorp. Het was in één woord geweldig! Het personeel van de Kon. Fabrieken J. Nooitgedagt en Zn. te IJlst maakte zaterdag zijn jaarlijks reisje, ’s Mor gens half acht reden bussen van de ZWH met het personeel en de dame, alsmede de gepensioneerden door de N.O. polder naar Epe, waar koffie werd gedronken m restaurant „De Ossestal”. Vandaar ging het via Apeldoorn naar Arnhem, waarvandaan met de boot een reisje langs de Rijn werd gemaakt naar Westerbouwing, waar de lunch werd gebruikt en waar het gezelschap zich in groepen splitste. Een groep ging naar de Dierentuin, een andere naar het Museum of naar het park met de loslopende leeuwen. Op de terugreis werd in het Ernst Hotel gedineerd. Een en ander had nog al wat tijd in beslag genomen, zo dat het daarna linea recta op huis aan ging. Wiebe Koopmans kreeg de micro foon in handen en deedameerde een gedicht, dat hij plotseling beëindigde met nou „Yn ’e Haske hinget in baerch yn ’e beam”. En toen brak de zang los en zat de stemming er voor goed in. Al met al was het een topreis, waar de chauffeurs van de ZWH-bussen niet weinig toe bij droegen. Om half twaalf was het zeer voldane gezelschap weer thuis. R. Mulder notaris te Langweer veilde vrijdagavond in hotel „De Wa tersport” te Woudsend provisioneel het woonhuis aan de Vosselaan 318 te Woudsend, bewoond door mevr. wed. T. Visser. Het huis werd beschreven op f 15.328,door de heer W.'de Jong te Woudsend. In een vrijwel volle Martinikerk heeft hervormd Sneek gistermorgen kennis gemaakt met haar nieuwe her- Vietnam, wij leven Daangezicht., der en °leraar ds. J. H. D Louwerse, Dat is moeilijk, tóch 2ulïén we ’t moê- De heer Heeringa gooide de knuppel in ’t hoenderhok. Hij dacht, dat b. en w. het werk, dat nu door de commissie gebeurt, zelf wel konden doen. Maar de commissieleden zijn beter bekend met de situatie ter plaatse, antwoordde de voorzitter. „We zijn erg content met deze commissie en hebben respect voor haar vaak moeilijke werk, dat in de ogen van het publiek al bij voorbaat niet goed wordt verricht Zo lang de Woonruimtewet 1947 nog in werking is, had hij geen behoefte de commissie op te heffen. Voor het col lege is het wel prettig dat het een wel overwogen advies krijgt over de ver deling van de woningen. De heer Heeringa kreeg steun uit een onverwachte hoek. „We stikke yn ’e kommisjes”, merkte de heer Osinga op. Hij was eveneens van mening, dat b. en w. het werk er wel bij kunnen doen. En de heer Gerding dacht, dat de commissie haar drukste tijd wel gehad heeft. Tenslotte moet je ook eens kun nen zeggen: we stoppen ermee. Daar wordt al sinds 1960 over gepraat. De voorzitter: Wat voor bezwaar heeft men toch, dat b. en w. zich laten adviseren? Wat is het motief om deze commissie naar huis te sturen? De heer Gerding gaf ten antwoord: Er is minder woningnood. En de heer Nauta vond dat er nu eigenlijk twee commis sies zijn die over de woningverdeling gaan: deze commissie en het college van b. en w. Bovendien zouden de commissieleden volgens hem ook niet zo goed op de hoogte zijn van wat er buiten hun eigen woonplaats voorvalt. De voorzitter: ’t Is een sneue zaak. De heer Galama: De commissie is wel van belang. Hij wees ook op het financiële aspect. Maar volgens de voorzitter is dat wel te verwaarlozen. Ook de heer Visser wilde de commissie nog niét af schaffen. De heer Van den Bosch: Als b. en w. het nu nutfig vin den, wat is er dan voor bezwaar te gen? De voorzitter vroeg de raad dé com missie thans opnieuw te benoemen, dan zullen b. en w. de verordening eens onder de loupe nemen. De heer Attema drong er op aan, dat als de com missie blijft er jongere krachten in komen. Maar dat werd niet erg zinvol geacht als de commissie toch niet zo lang meer bestaat. De heer Sijbrandij wilde de commissie nog wel een jaar laten bestaan. Dan kan men wel weer zien. Desgevraagd verklaarde de heer Heeringa er een voorstel van te ma ken de commissie niet opnieuw te be noemen. De voorzitter stelde toen een compromis voor: het voorstel van b. en w. verdagen tot een volgende ver gadering. Intussen zal het college zien hoe het met de verordening moet. Daar ging de raad mee akkoord. TSJECHO-SLOWAKIJE Aan het begin van deze vergadering legde burgemeester Van Hout een korte verklaring af. Hoe weinig besef fen we vaak, dat we in vrijheid bijeen ziin en beslissingen kunnen nemen, zei hij. Op een paar honderd km af stand gebeuren dingen die ons met Op het feestterrein opende de heer B. Groenveld, voorzitter van de Oranje vereniging, het feest. Intussen had het muziekkorps zich opgesteld om enige nummertjes ten beste te geven met als sluitstuk twee.coupletten van het Wil helmus. Hierna was .er nog gelegenheid om de vele Wagens te bezichtigen, waarvan dankbaar gebruik werd ge maakt. Voorzitter Groenveld had ook npg even vermeld, dat één van de trouwe herauten de route door het dorp en omgeving al 25 maal had gedaan. De vereniging is de heer M. Pranger hier voor veel dank verschuldigd. Daarna begonnen volksspelen, waar voor uiteraard grote belangstelling be stond. De uitslagen luiden: Kanovaren (heren)le de Haas; 2e. prijs Bennie prijs Yme Jansen. Kanovaren (dames): le Reijenga; 2e prijs Janna v. Popta. Bandenspel (dames en heren): le prijs Yke Hoekstra, Akke Reijenga; 2e prijs Yèb Ypma, Elly Hoekstra; 3e prijs M. de Vries, mevr. G. de Jong-Baarda; 4e prijs G. Jansen T. Bakker. Spoorreis (dames en heren): le prijs Y. Jansen juffr. Andrea®; 2e prijs Y. Hoekstra Tr. H. Hoekstra; 3e prijs H. de Groot T. de Haan; 4e prijs Y. v. d. Gaast G. Roukema. Hanestap (jongens en meisjes): le prijs Dj. Abma, A. v. d. Velde, P. Reijenga, C. Smit, G. Hofstra; 2e prijs: F. Boersma, A. Hoekstra, J. v. Popta, Tj. Reijenga, Y. P. Ykema, Kegelen (dames): le prijs mej. W. Verloop; 2e prijs mevr. F. Attema- Bakker; 3e prijs mej. M. Klazema. Uitslag optocht etc.: Grote wagens: lie doen° sbgen. Één vraag "slechts: SNEEKER NIEUWSBLAD p.; 2 Oekumene Tiesma 330 p.; 3 a Menseneters A. de Boer 310 p.; b Bu ten J. de Hoop 310 p.; 4 kleuterskoalle H. Stegenga 305 p.; 5 Jan Jansen P. Boersma 300 p.; b Hans en Grietje B. Groenveld 300 p. Kleine wagens: 1 Blommentaart Jansen; 2 Geen rassen haat Fleer; Lieve Heersbeestjes B. Boschma; 4 Lytse Sjoud Stegjnga. Kleine groepen: 1 Blommefamkes Anneke Hoekstra etc. 2 Cowboys An neke v. d. Kamp, Simon Ferbeek. Vrolijke noot: 1 Ontsnapten Elly Hoekstra; 2 Tankwagen Bennie Bosma; 3 Sjuch nei jo seis Wiegersma. Aide tiid: 1 Mimce Potskipper Hanne. Individueel: 1 Keukenprinses Hinke Grasman; 2 a Turk Rinske ten Brug; b Oosterse prinses Hillie ten Brug; 3 Janus Klomp Vr. Jagersma; 4 Tiro- ler famke Tineke Grasman; Muis Nan ny ten Brug; Klaas Vaak Bouke Bosch ma. Eervolle vermelding: Spaanse Edel man Siepie Schaper. Muziek: Eerv. vermelding. Individuele huisversiering: 1 Pier de Haas; 2 J. Stegenga; 3 De Boer; 4 De Jong; 5 Hoekstra smid. Konijnenhok Reijenga: eerv. vermel ding. Dank aan: Siem Jagersma, Dominéé, Ate Rienstra, Hendrik Ferbeek. Etalages: 1 D. Reijenga (geheel); 2 Spar (kaal raam); 3 Hogedorp; 4 A. en O.;. Troost 5 Stroband. Grote bogen: 1 Overjordaanse af werking goed; 2 Ooievaarsbuurt; 3 a Beukersleane; b Brekkenstraat. Kleine bogen: 1 Pranger Sj. Rein- stra; 2 a Jelle Wassenaar; b Pier Reijenga. Troost: a Johan Abma; b E. A. Oord. Buurten: 1 Ooievaarsstraat (origineel idee)2 Noorderhoeg Brekkenstraat, troost. Op dé tweede avond trad een toneel gezelschap fit Drachten op met het stuk „Trammelant op ’e troudei”. De leden van het gezelschap verdienen veel lof voor hun spel. Om ruim elf uur bracht de voorzitter dank aan allen, die hadden meegev^rkt om het I tweedaagse dorpsfeest in alle opzichten te doen sb.gen. Eén vraag slechts: 1 De hoorn des overvloeds Osinga 340 I „Waarom kerk niet in schijnwerpers?” De meeste tijd van de raadsvergadering van Wymbritseradeel nam don derdagavond het voorstel tot herbenoeming van de adviescommissie woon ruimtewet 1947 in beslag. Een aantal leden vond, dat de raad er beter aan deed de leden niet opnieuw te benoemen, maar de commissie af te schaffen. Een sneue za voor deze leden, zoals de heer Vr den Bosch opmerkte. De voorzitter, in de rug gesteund door de beide ^wethouders, deed alle moeite de leden te overtuigen van 1—1-_j~~ precies in de verordening staat, die op deze zaak betrekking heeft. afschuw vervullen. Daar heerst niets ontziende dictatuur. Onze dachten gaan uit naar het Tsjechoslo- waahee volk. De heer Grondsma was wegens ziekte verhinderd. Op vcarstel van de voorzitter werd besloten hem een bloemstukje te sturen van meeleven. Allen gingen akkoord met de adhesiebetuiging aan het schrijven van de FNP sin de regering ovej- de ver voersproblemen. De heer Gerding merkte hierbij op, dat de busonderne mingen zelf wel eens mogen nagaan hoe ze wat efficiënter kunnen werken. Heel veel dingen, zo dacht hij, kun nen wel beter in de dienstregelingen en met de aansluitingen. Zo moet men b.v. van Woudsend naar Heerenveen met de bus eerst naar Sneek. En IJs brechtum is praktisch geheel verstoken van busvervoer. De voorzitter merkte op: We kunnen deze opmerkingen ter kennis brengen van de busondernemingen. Hij was van mening, dat de regering, die b.v. grote vervoersbedrijven in het westen subsi dieert ook wel eens wat mag doen aan het streekvervoer in ’t belang van de plattelandsbevolking. De heer Couperus vertelde een voor beeld uit de praktijk. De heer Veldhuis verklaarde wel een eind met de heer Gerding mee te kunnen gaan, maar hij ling zullen deze plannen worden uitge had toch ook begrip voor de moeilijk- voerd. Daar hoeft de subsidiëring van heden van de ondernemingen, die b.v. andere zaken niet onder, te lijden. ten léren, dat we als mensen niét „onze eigen boontjes kunnen doppen”. Nadat de nieuwe dominee was be vestigd in zijn ambt van predikant, zong de gemeente: „Staat op en strijdt den goeden strijd tot al wat God u vraagt bereid.” Ds. Louwerse hield vervolgens zijn intredepreek n.a.v. van de tekst 2 Cor. 6 2: Want Hij zegt: ten tijde des welbehagens heb ik u verhoord en ten dage des heils ben Ik u te hulp gekomen; zie, nü is het de tijd des welbehagens, zie, nü is het de dag des heils.” ’k Heb wel een beetje moed nodig om intrede te doen in Sneek, aldus ds. Louwerse. Gelukkig is men ons welwillend tegemoetgekomen. Hij ver telde een goede tiid gehad te hebben in het Westland. Waarom dit achterge laten? Zou er dan toch een onbewust „moeten trekken” zijn, zoals de eerste apostelen dat ook hadden? Toen hij zijn allereerste intredepreek hield, ver telde hij, was hij vol idealisme geweest. Maar hij maakte de klassieke fout te veel vanuit zijn eigen ideeën te spreken. „Weldra werd ik ontgroend door de nuchtere werkelijkheid van alle dag”, bekende hij. Ondanks alle zorgweky kende zaken van dez: wereld is het nü heilstijd. Christenen hebben, als cellen van een organisme, samen de opdracht te leven met deze zekerheid. Deze feestelijke dienst werd ook bij gewoond door een aantal bijzondere gasten: burgemeester Rasterhoff en wethouder Baarda namens het ge meentebestuur van Sneek. burgemees ter Van Hout van Wymbritseradeel, vertegenwoordigers van de andere Sneker kerken, het Leger des Heils, vorige gemeenten van ds. Louwerse, de classis en de ring Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1