Waar woonde de Sneker klokkenmaker Johannes Fijlstra I I IJsbrechtum aangesloten op het aardgasnet Gas liet lang op zich wachten Naar aanleiding a van een koopbrief uit het jaar 1836 l ULST WYMBRITSERADEEL en van Bejaarden van Oudega maakten bootreis Sluiting van Gruycebroedershof jaar opschorten Dirk S. Donker besloot cyclus kerkconcerten Otticitel Orgaan van de gemeenten SNEEK, F 1 Donderdag 29 aug. 1968 INGEZONDEN Ds. G. W. B. A. Thoden van Velzen gaat met emeritaat Ds. Albada (vroeger in Ijlst) naar Strijen Liefde voor de vogels Belgische Pebbles speelden in „Ons Gebouw” Twee woonhuizen provisioneel geveild Beurzen ontvreemd in Zwembad B. en ic. van Sneek vragen aan de Kroon 123e jaargang nr 70 fei SbmUt NtawibUi k nr wmUiMde iriMwe ««i MIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m DRUFNOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD TE HOOG GEMIKT SNELLE GROEI Een vogelliefhebber als niet De heren Bakker (r.) en Venema (l.) vlak na het ontsteken van de vlam. Door de provinciale kerkvergade ring van Gelderland is met ingang van 1 september a.s. op ruim vierenzestig jarige leeftijd om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat verleend aan ds. G. W. B. A. Thoden van Velzên, pre dikant voor bijzondere werkzaamheden t.b.v. van de vrijzinnige modaliteit van de hervormde gemeente van Apeldoorn. Ds. Thoden van Velzen is van 30 augustus 1936 tot september 1939 pre dikant geweest van de hervormde ge meente van Rauwerd, Terzool en Sij- brandaburen. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Ds. B. Albada zal zondag 1 septem ber ’s middags drie uur afscheid ne men van de wijkgemeente Emmeloord van de hervormde gemeente De Noord- oostpolder en zondag 15 september ’s middags half drie te Strijen intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Strijen (en Strijensas). Van 7 maart 1948 tot 10 januari 1956 was ds. Albada predikant van de her vormde gemeente van IJlst. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS antoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 achter de huizen aan het Groootzand doodliepen. Wandelde men daar de singelgracht langs, dan liep men „ach terom” vandaar de naam. De situ atie verschilde voor het overige niet zo veel van de huidige toestand te IJlst, waar men steken bleef in het eerste stedelijke jasje en de erven van de huizen aan de hoofdader van het middeleeuwse IJlst de Yleke, waar naar het werd genoemd nog altijd uitkomen op de middeleeuwse stads grachten. die IJlst aan alle zijden om vatten. Het is toch verbazend aardig en buitengewoon interessant, dat men onder de rook van Sneek nog een an dere stad kan vinden waar het moge lijk is ’t Sneek uit de 13e - 14e eeuw als het ware in de spiegel te zien. De Ul sters zullen mij deze „bespiegeling” wel niet kwalijk nemen, naar ik hoop? Deze zomer heb ik tenminste proberen te bewijzen, hoezeer ik op IJlst ben ge steld, en hoezeer ik het zou betreuren indien. daar nog verder afbreuk zou worden gedaan aan het karakter van het stadje. Het werd zo langzamerhand tijd om de magen te vullen en dit werd gedaan in „De Hooidammen”, waar een heer lijk diner stond te wachten. Het was inmiddels 2 uur geworden en tijd voor de terugreis, die via het Princenhof en Eemewoude ging. Vandaar ging het van weer gestolen. hebben zich in deze zomer nog al eens voorgedaan. Ook werden er soms hor loges ontvreemd. De politie vraagt de zwemmers geen waardevolle voorwer pen of geld mee te nemen. Doet men dit toch, dan doet men verstandig deze dingen in bewaring te geven. Hoewel dit laatste ook nog niet safe is. Het is namelijk voorgekomen, dat in bewa ring gegeven goederen werden gesto len, toen het personeel even weg was. veer half zes arriveerde. In hotel Hanenburg wachtte nog een lekkere koffietafel. Omstreeks zeven uur werd de thuisreis weer aanvaard en om on geveer half acht arriveerde men in Oudega. Hier had zich een gr-*e menigte mensen verzamelt. Ook het muziekkorps was aanwezig. Voorafge gaan door het korps reed de bus door het dorp naar „Ons Gebouw”, waar de oudjes nog een keer op koffie werden onthaald. Het korps speelde nog een paar pittige marsen. Namens de ver eniging van Dorpsbelangen sprak voor zitter R. de Groot woorden van dank aan allen, die hadden meegewerkt om de tocht te doen slagen. Namens de be jaarden sprak de heer F. Bakker. Hij zei dat het een voorrecht was dat de bejaarden dit nog eens mochten mee maken. Voorts bedankte hij allen, die de tocht tot stand hadden gebracht. Staande werden nog 2 coupletten van hef Wilhelmus gezongen, waarna de heer De Groot dankte voor de vele goede woorden. Samen werd nog de Avondzang gzongen, waarna een ieder in goede stemming huiswaarts ging. Gisteravond om ongeveer kwart voor negen is IJsbrechtum met het ontste ken van een gasvlam, maar verder zon der enig plechtig vertoon op het aaid- gasnet aangesloten. Het is het derde dorp in Wymbritseradeel, dat gebruik maakt van het aardgas. Oppenhuizen en üitwellingerga zijn reeds voorzien. In de tweede helft van september zal ook Schamegoutum worden aangeslo ten. Binnenkort wordt ook de 2000e aansluiting verwacht. Er zit volgens technisch hoofdambtenaar Bakker een kleine kans in dat deze in Schame goutum zal vallen. Het gas in IJsbrechtum liet lang op zich wachten. Het was de bedoeling, dat om ongeveer 8 uur de gasvlam zou worden aangestoken. Daartoe hadden mannen van het N.V. Intercommunaal Gasbedrijf „Westergo” een vlampijp op de hoofdleiding aangesloten. Het was de bedoeling, dat daar het gas uit zou stromen. Maar alles wat er uit kwam, geen gas. Wel kwam er lucht uit, die met een druk van 3 atmosfeer werd uitgeblazen. Vervolgens kwam het gas. Na vele mislukte „ontstekingspogin- gen” van insiders, ondernam onze foto graaf, geheel leek, ook een poging. Hij hield zijn (gas) aansteker bij de pijp en tot ieders verbazing spoot er een vlam uit. De vlam werd weer gedoofd en de pijp, die eerst met een slang aan de hoofdleiding was verbonden, werd er nu opgeschroefd. Door de heren E. Venema, technisch ambtenaar van Wes tergo en H. Bakker, technisch hoofd ambtenaar, werd de vlam opnieuw ont stoken. Dit alles gebeurde onder „des kundig” commentaar van de plaatselijke bevolking, die met vier man sterk was opgekomen. Op de pijp brandde nu een vlam van ongeveer een meter lengte. Er zijn nu zo’n tachtig binnenleidin gen in IJsbrechtum aangelegd. Dit is ongeveer 50 pet. De mensen in IJs brechtum, die al zijn aangesloten, kun nen nog niet gebruik maken van het aardgas, want de hoofdleiding is nog niet helemaal klaar. Dit zal echter niet lang meer duren. Helaas, Sneek had wat te hoog ge mikt want G oningen zat op het vin- ketouw (en daar kon Sneek tenslotte niet meer tegenop. Op belofte van een enorme dwangsom ontruimden de Gro ninger troepen in 1492 Sneek, maar namen Bocke Harinxma thoe Sneeck en enige andere Sneker notabelen als gijzelaar mee. Bocke wist door een list te ontsnappen uit zijn zwaarbewaakte Groningse kerker, zwom ’s nachts ’t was winter de Groningse stads gracht over, besteeg een gereed staand paard en kwam behouden in Sneek terug. Sneek durfde daarna de afge dwongen belofte te verbreken en meende haar spaarpotten beter te kun nen ledigen voor een nieuwe stads muur dan voor .de Groningse schatkist. Op acht dagen na Pasen 1493 werd de eerste spade in de grond gestoken! Nu, het hielp want nadien heeft Sneek nooit meer Groningers gratis in de kost behoeven te nemen. Tot in de 17de eeuw heeft het Hoog- end nog „Nijestraet” geheten. Na 1493 eerst werd de oude stadsgracht, welke Singel heette, en nog heet, met huizen bezet. Eerst de oostzijde, waar ruimte genoeg was voor nieuwe, brede huis- percelen. Naderhand de westzijde voor zover de tuineigenaren, die aan het Grootzand woonden, bereid waren een deel van hun achtererven te missen. Velen bouwden er trouwens een eigen pakhuis, behielden zich na verkoop het recht van een eigen achteruitgang naar het „Achterom” voor. En sindsdien is dat zo gebleven. Volgende keer terug naar Johannes Fijlstra! H. H. In de loop van de 15de eeuw maakte Snéèk zulk ’n snelle groei door dat mén noodgedwongen buiten de 13de eeuwse stadsgrachten ging bouwen. Omdat Sneek het bolwerk was van de Schie- ringers en om de haverklap in scher mutselingen betrokken werd, belege- rngen vaak dreigden, was het raad zaam deze toestand niet op zijn beloop te laten en de stadsvesten aan de nieuwe ontwikkelingen aan te passen. In de negentiger jaren van de 15de eeuw was het zover en begon met een voor die dagen gigantisch werk het graven van de tegenwoordige stads grachten, het optrekken van een bak stenen ringmuur met torens en wacht- De Singel diende derhalve stadsgracht! Huizen stonden er aan Aan de buitenkant de oost zijde strekten zich meteen de wei landen uit. Aan d' binnenkant zal men een aarden wal met doomenhaag heb ben aangelegd, waartegen de tuinen huizen rond de gehele stad alsmede het bouwen van twee nieuwe land- poorten, en drie nieuwe waterpoorten. Hoe Sneek het allemaal kon financie ren weten wij niet, al staat het wel vast dat het omringende platteland er aan meebetaalde. Tenslotte speelden de Sneker hoofdelingen de baas over bij na de gehele Zuidwesthoek en hielden zich elders in Westergo staande door hun bondgenootschap met Franeker, tegen het Vetkoperse Bols ward en Leeuwarden. De Belgische groep „The Pebbles” kwam vorige zaterdag voor een pro- motiontocht naar Sneek. Zaterdag avond trad de groep op in „Ons Ge bouw”, waar ze voor zo’n 600 man speelden. De groep is nu al ongeveer 90 keer in Nederland opgetreden. „The Pebbles brengen een zeer ge- variëerd repertoire. Soul en beat wor den afgewisseld met heel goede vocale nummers (Buffoons-stijl). Op de bühne worden echter voornamelijk commerciële nummers gespeeld. Vol gens één van de leden van de groep slaan eigen nummers niet zo in. Hun manager Louis de Vries ver zorgt in september voor de groep een tournee door Engeland met o.a. „the Hurt”, Tommy James and the Shon- dells en „the Nice”. De platen van de groep worden ook in Engeland opge nomen. In september of oktober kunnen we nog een „singeltje” verwachten en eind dit jaar wordt er waarschijnlijk een elpee uitgebracht. Dinsdag maakten de bejaarden van I richtning Sneek, waar men om onge- Oudega (W) weer hun jaarlijks uit- stapje. Ze troffen prachtig weer. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd er nu een boottocht gemaakt. Om half acht vertrok men vanaf de school met de bus van de ZWH, die bestuurd werd door de heer T; ten Hoeve. De oudjes werden door een grote menigte uitgezwaaid. Niemand wist nog waar de reis naar toe zou gaan, maar de gedachten gingen wel uit naar een boottocht. En diè gedachten werden bewaarheid. De chauffeur bracht de mensen niet verder dam Sneek waar de boot al voor de wal laT De dames van de Verenig.’ng van Dorpsbelangen kregen het al dadelijk druk om de oud jes van ’t nodige te voorzien. De boot tocht was mooi en gezellig ging door de sluizen bij Terhorne naar Grouw. Bijna een half jaar geleden schreven wij in deze kolommen een bijdrage over ’t Sneker klokkenmakersgeslacht Fijlstra. De reden hiertoe schuilde in het feit dat het Fries Scheepvaart Museum een grote hangklok had aange kocht, voorzien van het opschrift „H. FIJLSTRA - SNEEK”. Wij spraken er onze spijt over uit niet bij machte te zijn geweest nadere gegevens over deze Hl Fijlstra te hebben kunnen vergaren en te moeten volstaan met de mede deling dat de klok, naar het uiterlijk te oordelen, uit het midden van de 19de eeuw moest dateren. Verder wezen wij er op dat er oudtijds te Sneek meer klokkenmakers en horlogemakers gewoond moeten hebben die de naam Fijl stra droegen, en dat dit geslacht zijn familienaam wel zal hebben ontleend aan de fijl of vijl, een onmisbaar instrument indertijd, toen de klokken nog ge heel met de hand werden gemaakt en ieder tandwiel met de vijl uit een plaat koper werd gefatsoeneerd op het oog, met noeste vlijt, tot het „paste”. Wij wezen tenslotte nog op een zekere Pieter Fokkes Fijlstra, die in het jaar 1823 in de Leeuwarder Courant een advertentie plaatste en daarin zijn werkstuk ken aanprees. Dit moet al meer dan vier eeuwen geleden zijn, evenals het dempen van de dijkgracht, die wij als Marktstraat betreden, en de ringgracht om de kerk, die mi, deels tenminste, nog als Grote Kerkstraat te herkennen valt. De mees te straten en stegen van oud-Sneek wa ren trouwens, als het geen dijk gold, een gedempte vaart of sloot. Was het nu nog zo, Sneek zou, als Venetië, één en al gondel zijn! En zónder parkeer problemen! Was men dus maar nooit met dat dempen begonnen. Notaris E. K. Hoekstra te Sneek heeft gisteravond in café-restaurant „Onder de Linden” provisioneel twee woonhuizen geveild. Op het herenhuis met erf, tuin c,a. aan de Almastraat 1, groot 4.98 are en voorzien van C.V., werd door de heer J. Plantinga uit Parréga een bod gedaan van f 28.151. Voor de royale burgerwoning met erf aan de Wilïemstraat 26, groot 1.26 are en tot voor kort in gebruik als pastorie van de Chr. Geref. Kerk van Sneek werd door de heer Plantinga f 18.689 geboden. Dirk S. Donker besloot gisteravond de cyclus kerkconcerten van „Pro Organo” met een orgelconcert in de Grote Kerk. Zijn programma ver meldde werken uit verschillende stijl perioden: van barok tot hoog-roman- tiek. Rond een tweetal monumentale meesterwerken, t.w. Bach’s Toccata, Adagio en Fuga in C en Karg Elert’s Symphonischer Choral „Ach bleib mit deiner Gnade” had hij werken van korter speelduur gegroepeerd. Bach’s grote opus, geweldig van con structie, doorzichtig en klaar, zelfs voor de niet op de polyphoriie inge stelde toehoorder, werd met transpa rante klankmiddelen vertolkt. Karg Elert vraagt een gedurig wisselend kleurenpalet. Hij bedient zich van har monische uitdrukkingsmiddelen, die de vertolker tot een zekere vrijheid in de tempi dwingt. Donker maakte van deze vrijheid een sober gebruik. Zijn weergave was technisch perfect en ge tuigde van serieuze voorbereiding. Van Mendelssohn hoortmen zo nu en dan nog eens een sonate voor orgel. Zijn Praeludia en Fugae beginnen in het vergeetboek te geraken en hoort men zelden. Die in c-moll is echter ze ker waard tot het repertoire van elke organist te blijven behoren. Voor de fuga had de concertgever eén zeer acceptabel klankschema opgebouwd. Jehan Alain, geboren in 1911 en voor zijn vaderland, gesneuveld in 1940 bij Saumur, was een vroeg-rijp componist. Zijn Litanies wordt veel gespeeld. Dit door en door orgelmatige stuk met zijn ritmisch interessante behandeling van het litanie-achtige thema, werd met veel begrip voor ’s componistens be doelingen voorgedragen. Van Bach waren er nog het spran kelende eerste deel van Sonate V, in Maandag zijn in uit klere^ bezoeksters inhoud „ACHTEROM” Welnu, het toeval wilde dat het Fries Scheepvaart Museum een oude koopbrief verwierf uit het jaar 1836, waarin een zekere Johannes Fijlstra, „Horlogiemaker te Sneek” voorkomt. Deze kocht voor f 925,een „Huizing cum annexis”, staande aan het Achter om binnen de stad Sneek”. Zou het dezelfde geweest zijn als onze H. Fijl stra, die zijn naam zette op de hang klok in het Fries Scheepvaart Mu seum? Hij zou zich dan in de wande ling Hans Fijlstra hebben kunnen la ten noemen. Hoe het zij, hij kocht een huis aan het Achterom dat wil zeg gen de westelijke helft van de huizen rij aan weerszijden van het gedempte .water, welke nu officieel Singel heet. Men spreekt in Sneek niettemin van „-t Achterom” „wij woane op ’t Achterom”, maar dat is dan, zoals ge zegd, bepaaldelijk de éne zijde van de Singel. Op zichzelf heel merkwaardig, deze scheiding. Men kan trouwens nu nog wel zien dat de huizen aan de ene kant van de, inmiddels tot zéér brede, maar rommelige straat getransfor meerde gracht, veel meer allure be zitten dan de panden aan de overkant. Aan de éne zijde zijn de huizen over het algemeen tamelijk royaal en hoog, in het bézit van diepe tuinen boven dien voorzover naderhand niet vol gebouwd tenminste - aan de over kant veelal smal en laag, met ondiepe erven en min of meer op de schopstoel van de huizen en tuinen, die hun front naar hetGrootzand keren. In vele ge vallen lopen er langs de panden en pandjes aan het Achterom ook nog ste gen en gangen, die aldus de huizen aan het Grootzand een achteruitgang naar het Achterom verzekeren. Kortom, de bebouwing aan het Achterom vertoont alle kenmerken van een minder voorname afkomst. Maar dit valt wel te verklaren, dunkt ons. Hiertoe moeten wij even een diepe duik nemen in de Sneker historie een héle diep dit keer! Sneek is niet binnen één jaar stad gewórden, zelfs niet binnen één eeuw. Het begint, om nu de terpentijd maar verder buiten beschouwing te laten, met een kerkdorp „Ter Snake”, dat zich schaarde om de kerkheuvel met kerkgracht van de aloude St. Maartens kerk. Op deze kerkebuurt aan legde men nadien de Hemdijk uit het Oosten de Oosterdijk, Burgstraten, Pe perstraat, uit het Noorden de Oudedijk, Wijde- en Nauwe Noorderhorne. In deze dijken moesten zijlen komen voor de doorverbinding Woudvaart-Groot- zand-Franekervaart, waarbij dan ook nog de Geeuw en de Oudvaart hun wa teren voegden. Hier lag de kiem van Sneek’s voorspoedige ontwikkeling van dorp tot stad reeds in 1317 wordt er gerëpt van de „poirters” van „Ter Shake”,- da* toen bezat Sneek al zijn stadsrechten. Bij stadsrechten, be hoorden in ieder geval grachten en póórten met valbruggen. Aanvankelijk volgden' de Sneker stadsgrachten de Oude Koemarkt, het Hoogend, de Sin gel, de (Gedempte) Poortezijlen, de (Gedempte) Polle, en verder de hui dige Badhuisgracht, Kerkgracht, ver volgens de voormalige ringgracht om de Grote kerk. Later verruimde men het territoir enigszins door het graven van de huidige Waterpoortsgracht, waardoor de gracht, die nu Oude Koe markt heet, niet langer nodig was en tenslotte werd gedempt. Gedeputeerde Staten hebben aan b. en w. van Sneek laten weten, dat het na 1 januari 1971 verboden is het plaatselijke bejaardentehuis „Cruyce- broedershof” nog langer als zodanig te gebruiken, zo lezen wij in de Leeu warder Courant. B. en w. zijn tegen deze beslissing in beroep gegaan bij de Kroon. De afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State zal het bezwaarschrift volgende week in een openbare zitting behandelen. B. en w. van Sneek zeggen in hun beroep schrift, dat zij het in beginsel eens zijn met G.S. dat het tehuis niet meer aan de eisen voldoet. Zij achten echter de termijn tot de sluiting te kort. Reeds geruime tijd wordt aan de oplossing gewerkt. De gemeenteraad heeft al in 1965 besloten over te gaan tot nieuw bouw en aan een architect werd op dracht gegeven tot het maken van een ontwerp daarvoor. B. en w. menen, dat met de bouw zeker niet voor 1969 kan worden begonnen en dat de bouw zelf dan nog ten minste twee jaren zal duren. „Daarom zullen wij niet in staat zijn per 1 januari 1971 het huidige te huis te sluiten en de bejaarden elders onder te brengen”, aldus b. en w„ die van mening zijn, dat verlenging van de sluitingsdatum met een jaar nodig zal zijn. Ook hebben b. en w. bezwaren tegen vermindering van het aantal in het afgekeurde tehuis opgenomen be jaarden. rondo-vorm geschreven en twee ko- raalvoorspel u, „Ach Gott und Herr” en „Auf meinem lieben Gott”. Van het eerste heeft Keiler intussen bewezen dat niet Bach doch diens leerling Joh. Ludw. Krebs <e componist is. Het slot nummer Busse ’s March de Fête zorgde min of meer voor een anti-climax. Dit stuk behoort tot het genre, V’-aarin de dynamische factor overheerst en de grens van het banale vr’iwel is be reikt. „Pro Organo” heeft deze zomer een concertreeks gebracht die op een hoog artistiek peil stond. De program- ma-keus van de concerterende orga nisten was bijzonder geslaaod. Jammer dat de belangstelling over het alge meen beneden de verwachting is ge bleven. J.W. B. het Zwembad bezoekers en beurzen met Deze diefstallen Wat bezield ze toch, die vogellief hebbers. Naar ik meen is het de liefde tot de medeschepsels. Daar de mens, gedwongen door het jachtige leven, geen tijd meer vindt, de bossen in te gaan of door de weiden of duinen te dwalen, meent die mens verpozing te kunnen vinden in het houden van levende wezens. U kunt dan natuur lijk een „groot” huisdier gaan houden, waaraan u zich zeker zult hechten. Een nadeel is echter dat men over het algemeen niet de vreugde van de „gezinsvorming” kan beleven. Onze oude woningen lenen zich vaak goed voor het houden van vogels, ter wijl men in de nieuwe woningen met enige moeite toch ook nog wel een plekje ruim kan maken voor het hou den van vogels. Deze vogels behoeven dan beslist geen dure te zijn om u er veel vreugde aan te laten beleven. Zelfs vogeltjes voor een paar guldens, verschaffen u een dergelijk plezier, dat u ze voor geen honderd gulden weer kwijt wilt. Is het een wonder dat een vogeltje van enkele centimeters groot, getooid met ’n schitterend verenpakje, een liedje kan zingen, waar een mens stil van wordt? De beste, schilder kan. de kleuren van deze vogeltjes niet weergeven en de beste muzikant blijft ten achter bij het geluid van deze zangers. Aan één voorwaarde zult u echter moeten vol doen. Met dezelfde liefde waarmee het vogeltje u laat genieten, zult u de zeer eenvoudige verzorging op u moeten nemen. U zult dan vragen, waaruit be staat dan die verzorging? Het is alleen wat water en voer alsmede een klein stukje groen per dag. Dit kan geen bezwaar zijn. Het verzorgen van uw vrinden neemt maar een paar minuten per dag. Hiervoor ontvangt u uren ge not. Om u eens kennis te laten maken met het genot en de vreugde, die een vogelliefhebber ondervindt bij het hou den van vogels, wordt er in de maand december a.s. door de hier in Sneek bestaande kanarievereniging „vogel vrienden” een grote Gewestelijke vogeltentoonstelling georganiseerd. Dit zal voor Sneek en Omstreken onge twijfeld een uieke show worden. Deze tentoonstelling omvat de vier noorde lijke provincies. Als u dit artikeltje leest zult u on getwijfeld wel even denken: december is nog zo ver weg. Dit is inderdaad zo. Als vogelliefhebber meende ik er ech ter goed aan te doen er nu al reeds een artikeltje over te schrijven en een be roep op de bevolking van Sneek en omstreken te doen de vereniging „vogelvrienden” bij het organiseren van deze tentoonstelling te helpen. Dit kunt u doen door het kopen van en kele loten, die u één dezer dagen door de leden van „vogelvrienden” worden aangeboden. Dit ter bestrijding van de onkosten. U kunt er mooie prijzen mee winnen en de vereniging kan de ten toonstelling tot een groot succes ma ken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1