en Meerpaal gaat 14 september weer draaien Scharnegoutum kreeg accommodatie bij sportterrei n Adjudant J. Hoekstra geïnstalleerd als groepscommandant rijkspolitie Wymbritseradeel en Ijlst van /Blij met terugkeer op oude nest’ IJLST WYMBRITSERADEEL en Kapelaan Feijen. bijna vier jaar in Sneek, wordt pastoor in Delfzijl Klaas v. d. Meulen toch derde bij skütsjesilen 1968 Wijziging gemeentelijke brugsluitingsverordening Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, aecombme«r<k NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT M DRUFHOUTS NIEUWSBLAD l j 123e jaargang nr 71 Maand mei bij zomerseizoen Eindelijk beslissing over eindklassement Afwisselend programma voor komend seizoen Aanbesteding restauratie klokketoren Jongetje liep tegen bromfiets op Kaatsland Jongen uit Oppenhuizen door auto „gesneden” Pand in Ijlst beschreven op ruim 19.000 Harmonie geeft donderdag openluchtconcert Na ruim 20 jaar plan verwezenlijkt Maandag 2 september 1968 fe F JHh vrijdag mei t/m sept. zaterdag mrt. en april mei t/m sept. u. 18 k u. u. u. u. u. u. u. 6 9 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS .vantooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De 39-jarige kapelaan G. J. Feijen van de parochie van Sint Martinus te Sneek, is met ingang van 13 september a.s. benoemd tot pastoor van Delfzijl. Kapelaan Feijen kwam in januari 1965 in Sneek. B. en w. stellen de Sneker raad voor om de Verordening op de bediening van bruggen in de gemeente te wijzi gen. Zij staan op het standpunt dat het aanbeveling verdient de maand mei onder te brengen onder het zomersei zoen. - 814 u. -12 okt. t/m april niet Zoals men zich zal herinneren te kende de heer Van der Meulen op de avond van de prijsuitreiking, op 26 juli in de tuin van het Sneker stadhuis, dadelijk protest aan tegen de volgorde, zoals die bekend werd gemaakt. Zwaga kwam met 47,8 punten op de derde plaats, Van der Meulen met 51,9 op de vierde. Het SKS-bestuur besloot nu, dat Zwaga de opgelopen strafpunten van de laatste wedstrijd niet als slecht ste wedstrijd mocht aftrekken en zo doende kreeg hij 54,8 punten. De Sintrale Kommisje Skütsjesilen heeft vorige week eindelijk besloten om de aanvankelijk bekendgemaakte eindstand vc het skütsjesilen 1968 te veranderen. Niet Ulbe Zwaga komt de derde plaats toe, maar Klaas van der Meulen. Vrijdagmiddag is adjudant J. Hoek stra in de raadzaal van het gemeente huis van Wymbritseradeel geïnstal leerd als groepscommandant van de groep Wymbritseradeel en IJlst van de rijkspolitie. Hij volgde hiermee adju dant D. E. de Vries op, die 1 mei is vertrokken naar Borne. Bij de instal latie waren aanwezig zijn chef, de dis trictscommandant uit Heerenveen ma joor mr. A. J. Dek, die tevens de in stallatie verrichtte, en de burgemees ters Van Hout en Cazemier. Verder na tuurlijk vele collega’s en de leden van de groep met hun dames. Het was een gezellig samenzijn. 'éSLX Sneekar Nieuwsblad is een mei t/m sept. 7’4- 9 19 -21 Met een handdruk installeerde mr. A. J. Dek (r.) adjudant J. Hoekstra (l.) als nieuwe groepscommandant. In het midden mevr. Hoekstra. De heer Feijen werd in 1929 in Em- mercompascuum geboren. Na zijn op leiding in Rijssenburg (Utrecht) werd hij in 1955 tot priester gewijd. Hij start te in Blauwhuis en was vervolgens ka pelaan te Ter Apel en Groningen. Vo rig jaar vierde hij zijn koperen jubi leum als priester. In Delfzijl wordt hij de opvolger van deken C. C. de Mey, die door de bisschop van Groningen is benoemd tot pastoor van Leeuwarden. Deken W. L. H. Kuiper van Leeuwar den gaat op zijn beurt als pastoor naar Veendam. De installatie van de heer Feijen als pastoor van Delfzijl vindt op vrijdag 18 oktober plaats. Het is nog niet bekend wie deze installatie zal verrichten. De Stichting Open Jeugdwerk heeft een prijs uitgeloofd voor degene, die met het beste draaiboek op de proppen komt. Van het beste zal een filmpje van 20 a 30 minuten worden gemaakt. De openingstijden van de Meerpaal zijn gelijk aan die van het vorige sei zoen en ook het lidmaatschap kost evenveel, namelijk f 6,Als men zijn lidmaatschapskaart vóór 14 september haalt, krijgt men zelfs nog een gulden reductie. Vrijdagmorgen hebben b. en w. in de Sporthal en namens de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente, aanbe steed het restaureren van de klokke toren bij de Martinikerk aan het Oud Kerkhof. Laagste inschrijver was de firma Doevendans uit Sneek met f 39.700,Deze inschrijvingssom was precies f 3000,hoger dan de begrc - ting. Hoogste inschrijver was de firma G. Y. Heeringa uit Witmarsum met f 47.500,—. Er waren 13 inschrijvers. Op één a laagste was de fa Y. Schakel uit Exmorra met f 41.000,en nummer drie S. de Vries uit Scharnegoutum met f 42.004,De andere inschrijvers waren fa. Gebr. Boomsma, Sneek, f 42.250,-Fa. Gosliga, Wommels, f 43.266,—; Aam. bedr. B. Wester, Bolsward, f 43.270,—; C.V. Halbesma, Leeuwarden, f 43.400,- Bolsward, 4? "90, Warga, f 44.400,- Op dit ogenblik wordt er in jeugd- sociëteit „De Meerpaal” hard gespij kerd, gezaagd en geverfd om het inte rieur wat te veranderen. Want 14 sep tember begint het nieuwe wintersei zoen en dan moet alles klaar zijn. Ook dit jaar wordt de leden weer een zeer afwisselend programma voorgescho teld. Er worden teach-ins gehouden, er komen discussiegroepjes en er zullen dansavonden worden gehouden buiten De Meerpaal. De zomerse drukte is nu voorbij. Tij dens de zomerrecreatie is weer geble ken. dat de Meerpaal in een grote be hoefte voorziet. Er zijn ongeveer 12.500 mensen over de vloer geweest, oftewel 350 man per avond. Dit komt neer op vier mensen per m2!! De zolderkoffiebar krijgt een geheel nieuw gezicht. De laatste hand wordt gelegd aan een nieuwe bar en er komt een klein podium. Daarmee is de kof fiebar herschapen in een klein theater tje. De eigenlijke sociëteit wordt hier ook gehouden. In de benedenzaal staan twee biljarts en een tafeltennistafel. Boven kunnen de bezoekers schaken, dammen of kaarten, zodat er voor ,,elck wat wils” is. Ook de fotografen komen aan hun trekken. In de loop van het jaar zal er een uitgebreide donkere kamer (Doka) worden geopend. Hier kan men foto’s ontwikkelen en afdruk ken. Onder deskundige leiding zullen er cursussen worden gehouden. JMP-SERIE bloemstuk aan. Ook voor hem is Hoek stra geen onbekende, want hij heeft bij hem in de groep gezeten. Hij gaf een zeer gedetailleerd en humoristisch ver slag van hun eerste ontmoeting in het jaar 1942 onder een dikke kastanje boom in Gaasterland. Zij stonden toen beiden te schuilen voor een regenbui. Hij wenste adjudant Hoekstra veel suc ces toe in zijn nieuwe loopbaan als groepscommandant. Adjudant R. Smit van de groep Sneek van de waterpo- litie dacht dat de samenwerking wel zou lukken. Ook hij kende adjudant Hoekstra nog wel. „HE, HE, EINDELIJK” Namens de reservisten van de rijks politie sprak de heer H. de Blauw. „Ik wil hef kort houden. Toen wij,. reser visten hoorden van uw benoeming, slaakten we allemaal een diepe zucht met de woorden „Hè, hè, eindelijk”. De vroegere tijden zullen herleven, al dus de heer De Blauw. Opperwachtmeester Dijkstra sprak namens het personeel van de groep Wymbritseradeel. Hij vergeleek de loopbaan van adjudant Hoekstra met een autotocht. Als je met de auto weg gaat heb je een vast doel voor ogen. Maar dan kom je bij een bordje „weg- Fa. Huitema, Fa. K. v. d. Meer, Gebr. Andringa, Sneek, f 44.350,Fa. G. Miel en Zn., Almelo, f 46.126,A. J. en C. v. d. Hauw, Bclsward,, f 47.120, Het werk is aan de laagste inschrij ver gegund. De 6-jarige Jacob Krot uit de Gong- grijpstraat moest vrijdagmorgen met een gebroken linker onderbeen naar het ziekenhuis worden gebracht. Het knaapje stak bij het spelen met leef tijdgenootjes op het Kaatsland plotse ling de rijbaan over en liep pardoes te gen een bromfiets aan, bestuurd door onze stadgenoot S. de J. De 13-jarige Klaas Steenbeek uit Op penhuizen werd vrijdagmiddag toen hij de rijbaan overstak bij het kruispunt Oude Oppenhuizerweg/Graaf Adolf- straat „gesneden” door een hem tege moetkomende auto. De jongen kreeg een hoofdwond en een lichte hersen schudding. Het gebeurde omstreeks half één. De bestuurder van de personenauto, de 21-jarige R.C. uit Abbega, kwam uit de richting Sneek en wilde linksaf slaan. Daarbij merkte hij de fietser te laat op, wilde nog snel voor deze langs en sneed hem. De jongen kwam op de motorkap terecht. Dokter Ubbens ver leende eerste hulp en bracht de ge wonde met zijn auto naar huis. jaarsdag 1962 kregen alle leden van Dorpsbelang een briefje in de bus met een uitnodiging om de nieuwe kleed- gelegenheid te komen bezichtigen. Bo ven de brug had de jeugd een bord ge hangen met een tekening van een was en kleedhok. „Uit dit voorval bleek dat de bevolking de gedachte aan sport accommodatie niet uit het hoofd had gezet”, aldus de burgemeester. Maar hun wens ging in vervulling. Gemeen tewerken maakte een plan en in 1966 kwam de bouwvergunning. In 1967 kon de fa. Plantinga uit Scharnegoutum met de bouw beginnen. „Dorpsbelang en Sportstichting, gelukgewenst met het behaalde succes.” De toespraken werden in het vereni gingsgebouw „Elim” gehouden, omdat „De Bildt de vorige avond slecht weer voorspeld had. Deze voorspelling kwam gelukkig niet uit. Voorafgegaan door het muziekkorps „Excelsior” trok het gezelschap, bestaande uit o.a. een afde ling van de gymnastiekvereniging, de korfbalclub en leden van de kaatsver- eniging „De lytse stuit” naar het sport terrein waar de officiële opening plaats vond. De 8-jarige Sijke Zwerver bood burgemeester Van Hout de sleutel, die op een kussen lag. aan. Hiermee werd de deur geopend. Muziekkorps „Excel sior” speelde daarop het Friese volks lied. GYMNASTIEK Na de opening van het gebouwtje was de beurt aan de sportmensen van Scharnegoutum om hun kunnen te to nen. Onder leiding van mevr. A. M. Meyer gaven twee meisjesgroepen, in leeftijd variërend van 8 tot 13 jaar, een bescheiden gymnastiekdemonstra- tie. De ritmische oefeningen kwamen niet zo goed uit de verf, doordat de mu ziek op het veld zeer slecht hoorbaar was. Verder werd er nog een lange- matoefening uitgevoerd en toonden de meisjes hun kunnen op de kast. Deze oefening werd zeer goed door de meis jes gebracht. Ook werden nog kaats wedstrijden gehouden en speelde korf balclub „SVS” tegen Kinea. De publieke belangstelling voor het sportgebeuren was helaas niet zo groot. De provisionele verkoop van het pand Galamagracht 21 te Ijlst, die donderdag in „Het Wapen van IJlst” plaats vond trok goede belangstelling. Niet minder dan 14 personen waagden zich aan een bod. De hoogste bieder was de heer J. B. Jansma te IJlst met f 19.111,Hij werd het dichtst bena derd door de heer H. Postma, Galama gracht IJlst, die f 17.555,had ge schreven. Het laagste bod was f 10.111,De finale verkoop vindt donderdag 12 september a.s. plaats. Donderdagavond a.s. om 8 uur zal de christelijke muziekvereniging „Harmo nie” in de muziektent aan het Bolwerk weer een openluchtconcert geven. De 9-jarige Sijke Zwerver biedt burge meester Van Hout de sleutel aan van het gebouwtje. Staande v.l.n.r. de heren A. Groeneveld, J. v. d. Meer, Y. Veldhuis en wethouder G. Miedema. 6 - 814 9 -12 1214-1314 1334-1714 18 -21 „Scharnegoutumers, ik wens u allen veel succes met uw kleed- en was gelegenheid en hoop dat het zijn vruchten zal af werpen”. Dit waren de woor den van burgemeester J. van Hout van Wymbritseradeel bij de opening van de accommodatie bij het sportterrein in Scharnegoutum. Met de opening van het gebouwtje ging een lang gekoesterde wens van sportminnend Scharne goutum in vervulling. Ruim twintig jaar geleden kwam de toenmalige voet balclub met een verzoek bij b. en w. om van een bestaand hokje een club- gebouwtje te mogen maken. Het verzoek werd van de hand gewezen. Na vele vruchteloze verzoeken kwam in augustus 1966 de bouwvergunning en kon met de bouw worden begonnen. Vroeger beschikte Scharnegoutum alleen maar over een slecht geoutil leerd voetbalveld en de mensen namen er genoegen mee, zo vertelde de heer J. v. d. Meer, voorzitter van Dorpsbe- belang te Scharnegoutum. Tijd en wel vaart gingen echter een grote rol spe len en men ging beseffen dat men het in deze tijd niet zonder accommodatie kon. Ook het bestaande voetbalveld voldeed niet meer aan de eisen. In 1947 stelde de kerkvoogdij, op verzoek van Dorpsbelang, een stuk grond van 1 ha beschikbaar, benevens een bedrag van f 2500. Op 24 april van het volgend jaar werd een nieuw sportterrein ge opend, echter nog zonder accommoda tie. In 1959 vroeg SVS toestemming om een clubgebouw te bouwen. De Kerk voogdij weigerde om juridische rede nen. In 1960 kreeg Dorpsbelang echter wel toestemming, maar moest de zaak nog rond worden gekregen met de autoriteiten. Het was een tijdlang hard werken. Vele brieven werden er ge schreven naar betrokken instanties en er werden loterijen gehouden om geld bijeen te brengen. In 1966 was het dan eindelijk zover dat men de bouwver gunning kreeg. Van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk kreeg men 60 pet. subsidie en van de gemeente Wymbritseradeel 22 pot. Ook van de Vrouwelijke Hulpverlening ontving men een bedrag. Iemand die bijzonder heeft geijverd voor het totstand komen van het ge bouw is „master” Van der Molen ge weest. „Hij was als het ware de motor voor het gebouw. Hij heeft voor SVS en Dorpsbelang onnoemelijk veel werk verzet”, aldus de heer Van der Meer. Hij bedankte voorts alle betrokken in stanties voor hun medewerking. De heer A. Groeneveld, voorzitter van SVS, bedankte het bestuur van Dorpsbelangen uitvoerig voor alle tijd en moeite die men zich had getroost voor het totstand komen van deze ac commodatie. De directeur van gemeen tewerken, de heer G. v. d. Wal, herin nerde ook nog even aan „master” Van der Molen. Hij zei dat een gewoon clubgebouw niet diens bedoeling was. Hij wilde ook vergaderruimte. Gemeen tewerken moest daarom nieuwe teke ningen maken. Het resultaat is een praktisch ingedeeld gebouw met twee grote ruimten, die door een schuifwand van elkaar gescheiden zijn. Verder zijn er nog toiletten en douches en is er plaats ingeruimd voor de verkoop van drank en snoep. ,,Ik denk dat Van der Molen het zo heeft bedoeld”, aldus de heer Van der Wal. Burgemeester Van Hout, die werd vergezeld door wethouder Miedema, vond dat het gebouw, dat maar liefst 32.500 gulden heeft gekost, er mag we zen. Het sportleven van Scharnegou tum is er zeker mee gebaat. „Het was een zaak van tanden op elkaar, door zetten en volhouden”, aldus de burge meester. Men liet de moed wel eens zakken, maar dat was nooit van lange duur. Ook vertelde hij over de vele verzoeken die waren ingediend, maar geen resultaat hadden. In 1960 kwam de sportvereniging met een verzoek of zij het afbraakhout e.d. mocht hebben van een paar oude huizen, die in Hom- merts werden afgebroken. Daarmee wilde men een kleedhokje bouwen. Het gemeentebestuur stemde toe en het hout werd, op kosten van de gemeente, naar Scharnegoutum vervoerd. Met het hout is echter niets gebeurd. Op nieuw- De leiding was in handen van de waarnemend groepscommandant op- perwacntmeestei' R. Dijkstra. Hij heet te allen hartelijk welkom en leidde de verschillende sprekers in. Dijkstra wees er op, dat het een bijzondere en belangrijke dag was voor de familie Hoekstra. Daarna gaf hij het woord aan mr. Dek, die zei dat hij blij was dat de installatie in de raadzaal plaats vond. „De politie bevindt zich graag in een statige omgeving”, verklaarde hij. Dit is natuurlijk niet de hoofdzaak, maar het brengt tot uiting dat de politionele macht deel uitmaakt van het gemeentebestuur. „De politie heeft een uitvoerende taak onder leiding van het plaatselijk gezag” aldus mr. Dek. Het heeft wel lang geduurd voor er een nieuwe groepscommandant be noemd kon worden en gedurende die tijd moest het werk gewoon doorgaan onder leiding van de „second in com mand”, in casu opper Dijkstra. Mr. Dek zei dat opper Dijkstra op goede en ple zierige wijze „de zaak gerund heeft”. Niet alleen opper Dijkstra komt daar om veel lof toe, maar ook de mensen die hiertoe hebben bijgedragen. Mr. Dek toonde zich blij, dat Hoek stra het geworden is. Hij vond het fijn, dat hij weer deel uitmaakte van de groep. „Ik wens u vele goede jaren en een prettige werkkring toe” aldus mr. Dek. Ook richtte hij enkele woorden tot mevr. Hoekstra, want „de vrouw speelt een belangrijke rol in het leven van een politieman”. Met ’n handdruk werd adjudant Hoekstra daarna offi cieel geïnstalleerd. „MAAK ER WAT VAN” Mede namens zijn ambtgenoot, bur gemeester Cazemier van IJlst, ver klaarde burgemeester’ Van Hout, dat hij de raadzaal’ graag voor dit doel had afgestaan. Hij vertelde dat het politiebureau jarenlang in het ge meentehuis gevestigd is geweest. „Ad judant Hoekstra, ik ben blij met de terugkeer naar uw oude nest. Ik had eerlijk gezegd niet verwacht, dat u in de stoel zou zitten, maar och, het leven is nu eenmaal vol verrassingen” aldus de eerste burger van Wymbritseradeel. Adjudant Hoekstra is geen onbekende, want hij heeft zo'n tien jaar deel uit gemaakt van de groep. Ongeveer drie jaar geleden vertrok hij naar Tzum en vandaar ging hij naar Mantgum. Gedu rende zijn afwezigheid is er veel ver anderd, vertelde burgemeester Van Hout. De verkeersintensiteit is toege nomen en ook de confrontatie met de waterspprtrecreatie is groter gewor den. Dit alles zal veel aandacht vragen. Het gaat volgens de burgemeester niet om het aantal processen-verbaal dat een politieman maakt, hoewel de hand having van wet en verordening wel de preventieve taak is, men moet een die naar zijn van de mens en de gemeen schap. De preventieve taak komt hier- dbor wel eens wat in het gedrang, al dus de burgemeester Hij wenste de nieuwe groepscom mandant geluk met zijn eervolle be noeming en hoopte dat de goede ver- s’andhouding tussen de politie en de gemeente zou blijven bestaan. „Adju dant Hoekstra, maak er wat van”. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester hem een bloemstuk aan. Aojudant W. Hoving, groepscomman dant van de groep Gaasterland, bood namens de collega-groepscommandan- ten en de districtsstaf eveneens een Ook dit jaar gaat de Meerpaal sa menwerken met de stichting Jeugd en Muziek. Er zijn vijf avonden gepland. Drie hiervan staan al vast. De Noor den Compagnie komt op 11 oktober, 22 november zal de bekende fotograaf /filmer Jan Vrijman iets van zijn werk tonen en op 17 januari komt de beken de joodse schrijfster Marga Minco. Over de andere twee avonden is nog overleg gaande. In tegenstelling tot vorig Jaar kan de JMP-serie niet meer gratis worden aangeboden, omdat de kosten, die hier aan verbonden zijn, nogal hoog zijn. Meerpaalleden kunnen de serie van vijf avonden kopen voor de spotprijs van f 5.Verder kunnen er voor elke JMP-avond, indien voorradig, losse kaarten worden gekocht voor f 2. Houders van een cultureel paspoort be talen f 1.50. Er bestaan bovendien weer plannen om een grote stunt te organiseren en ook wordt er weer een film gemaakt. Het college heeft de besturen van de Sneeker Zeilclub en de Koninklijke Zeilvereniging „Sneek” naar hun me ning gevraagd. Beide verenigingen hebben meegedeeld positief te staan ten opzichte van deze wijziging. De gemeentelijke Oppenhuizer-, Harinxma-, Lemmer- en Woudvaarts- brug zijn gelegen over provinciale wa teren. De bedieningstijden van deze bruggen weken af van die der pro vinciale bruggen en sluizen, maar G.S. hebben hiervoor steeds de benodigde ontheffing verleend. Sinds 1 januari j.l. geldt in de provincie het nieuwe Waterenreglement Friesland. Na zich te hebben beraden over de vraag of de gemeentelijke verordening aanpassing behoeft aan de provinciale regeling zijn b. en w. tot de conclusie gekomen, op grond van in de praktijk opgedane ervaringen, dat deze aanpassing niet noodzakelijk is. Behalve de ene, boven genoemde, wijziging. Als de raad aan dit voorstel zijn fiat verleent zijn de openingstijden van de vier genoemde bruggen in de toekomst als volgt: maandag t/m jan. t/m april en okt. t/m dec. 6 - 814 u. 9 -12 u. 1214-1314 u. 1334-1714 u. 18 -20 u. omlegging”. Via allerlei omwegen be reik je tenslotte toch je doel. Zo is het ook met u. U verliet Sneek met de bedoeling om er eens terug te keren, maar dan als commandant. Via omwe gen, denk aan Tzum en Mantgum, be reikte u uw doel” aldus opper Dijkstra. Met een symbolisch gebaar droeg hij stilzwijgend daarna het commando over. Burgemeester Van Hout bracht een dronk uit op de familie Hoekstra, waarna het woord was aan de nieuwe groepscommandant, die zei dat hij niet in woorden kon uitdrukken hoe gewel dig hij de ontvangst vond. Hij bedankte majoor Dek hartelijk voor de mede werking bij zijn benoeming en bij de huisvesting. Adjudant Hoekstra bleek zeer ingenomen met zijn benoeming. Wij hebben ons altijd bijzonder thuis- gevoeld in Sneek. Voorts, zei l,.j -die medewerking toe aan het gemeente bestuur en aan de gemeentepolitie van Sneek. Toen het officiële gedeelte afgelopen was, werd de middag verder gezellig doorgebracht. jan, febr. en okt. t/m dec, 6 - 814 u. 9 -12 u. 9 -12 u. 12’4-1314 u. 1214-1314 U. 133/4-1714 u. 1334-1714 u. 18 -19 u. 18 -20 u. zondag SNEEKER NIEUWSBLAD 6 - 814 u. 9 -12 u. 12’4-1314 u. 1334-1714 u. 18 -21 u. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1