Waterpoort- krabbels Kleuterscholen niet tè luxueus, I I o o o "t is harde noodzaak WY M BRITS ERA DEEL IJLST f MS f gg I .Unieke gebeurtenis, ttvee scholen op één middag' en van vuurwerk in IJlst H l i o Zaterdag eindelijk groot Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Blijft U niet zitten! i llv 72 Donderdag 5 sept. 1968 DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD w 1 i I Doorrijdende chauffeur bleek later autodief Bevestiging en intrede ds. K. J. Inberg I M 0 0 I Dr. C. P. van Andel, vroeger te Scharnegoutum, nu secretaris Rome-beraad -s .4IÜ. W ai Oud-inwoonster van Sneek verongelukt in Leeuwarden 123e jaargang nr - Na ruim 4^- jaar is er weer een predikant in Britswerd toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk. Op 25 september 1966 werd hij door zijn vader, ds. P. Inberg uit Cornjum, be vestigd als predikant van de hervorm de gemeenten van De Wilp en Noord wijk. Oud-Oppenhuizer deed intrede als predikant te Wesepc Jongen, door vrachtauto overreden, niet ernstig gewond I o I o construktief bezig zijn. Dan zal de Ds. Honig, Scharnegoutum heeft beroep Sneekar NieuwsUad is een aecemlsBeewie tHiqave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m ft SNEEKER NIEUWSBLAD Jancko Douwamastraat en het Kaatsland officieel had geopend. 5 ma- Praagse Naar verluidt De fortuinlijke LSC’er gekozen T Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. een en er Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS vantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 1 a ken later overleed. Mevr. Van der Meer was met haar gezin pas naar Terhorne verhuisd. Daarvoor woonde de familie Van der Meer in Leeuwarden. Ds. K. J. I.iberg heeft zondagmorgen t De Wilp afscheid genomen van de hervormde gemeenten van De Wilp en Noordwijk (classis Groningen)tiij zal zondagmiddag a.s. in Britswerd, na in dezelfde dienst (aanvang half twee) te zijn bevestigd door dr. K. M. Witte- veen uit Sneek, intrede doen als pre dikant van de hervormde gemeenten van Britswerd en Wieuwerd, Bozum, IJtens en Hennc-rd. De hervormde gemeente van Brits werd en Wieuwerd is vakant geweest sinds 1 januari 1964, toen aan ds. F. A. Westhoff om gezondheidsredenen ver vroegd emeritaat werd verleend. De hervormde gemeente van Bozum, wel ke ongeveer twintig jaar met die van Deersum is gecombineerd geweest, is vakant geweest sinds november 1960, toen aan wijlen ds. J. P. J. Palmboom op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. De hervormde gemeente van IJtens en Hennaard is 45 jaar vakant geweest. De laatste predikant -"an deze gemeente was ds. O. Hokwerda, die in 1923 naar Gaastmeer is vertrokken. Klaas Jan Inberg werd op 19 juni 1941 in de hervormde pastorie van Langezwaag geboren. Hij bezocht het stedelijk, Magister Alvinus-gymnasium te Sneek en studeerde aan de rijksuni versiteit te Groningen. In 1964 legde hij zijn kandidaatsexa men theologie en bijna anderhalf jaar later ook zijn kerkelijk examen af. Nadat hij van oktober 1965 tot fe bruari 1966 onder supervisie van ds. G. W. Ijzerman, toen nog predikant te Beverwijk, bij de hoogovens en staal fabrieken te IJmuiden stage had ge lopen (werkzaam was geweest als leer- vicaris), werd hij op 29 juni 1966 na een te Groningen gehouden colloquium De nieuwe kleuterschool aan het Kaatsland past architectonisch uitste kend tussen de hoge flats in de Lem- merwegwijk. Een boeiend lijnenspel. 'i-ïï Ï-S® t V Kt! verarmt. We zullen ze weer moeten Ieren spelen. Daarom zijn deze bei de scholen zeker niet te luxueus. Het prachtige materiaal waarover zij beschikken is geen verspilling. Het is harde noodzaak”. Dit zei de in- spectrice van het kleuteronderwijs, mej. S. Wolters uit Leeuwarden, maandagmiddag nadat zij de nieuwe openbare kleuterscholen aan de Een bijzondere manier van steigerbouw wordt toegepast bij de verbouwingswerkzaamheden aan het gerechtsgebouw. De Kleine Kerkstraat, die niet aan de brede kant is, wordt in de regel druk gebruikt. Om het verkeer niet te hinderen heeft men daarom een steiger over de hele breedte van de straat ge bouwd. De gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije hebben een interessante discussie in de vorm van ingezonden stukken in onze krant doen ont staan. Gelukkig zijn de schrijvers allemaal even vredelievend. Maar het is weer het oude liedje: men kan het niet eens worden over de manier waarop de vrede zo goed mogelijk gegarandeerd kan worden. De een vestigt zijn hoop op een sterke militaire macht, de ander daarentegen dringt aan op ontwape ning, desnoods eerst eenzijdig de risico’s daarvan worden min of meer ontkend. Alles wordt er weer bijge sleept: Vietnam, Cuba, de tweede wereldoorlog; stuk voor stuk zaken die zo complex zijn dat er in een paar regeltjes altijd onvoldoende over wordt geschreven en dus niet goed wordt geargumenteerd. Daar door is het voor de andere partij vaak niet moeilijk tegenargumenten aan te voeren, eveneens degelijk in de historie gefundeerd. Al gauw lijkt het dan dat de polemiek ein deloos is en men elkaar nimmer zal vinden. Toch is het van het grootste belang dat er over gedacht wordt en dat men kennis kan nemen van ei kaars standpunten. Het gaat immers over zaken van werkelijk wereld wijde betekenis, van levensbelang. Het zou best eens kunnen zijn, dat men ook ten aanzien van deze zaken, evenals met zoveel andere dingen het geval is, niet meer zo nadrukkelijk naar het verleden moet zien, maar nieuwe denkbeel den moet toetsen. Zo’n nieuw begrip is geweldoos verzet. Het is interes sant wat hierover onlangs is gé schreven in het dagblad Trouw (een onverdachte bron, dachten wij): „Tsjechoslowakije bewijst hoe het mogelijk is om een bezettingsleger snel van zijn moreel te beroven. Dat doet men niet door terug te schie ten. Elke Russische jongen, die denkt dat hij goed en nobel werk gaat doen en die naast zich een vriend ziet sterven, wordt woest en gaat als een verbetene vechten. Vanuit zuiver militair oogpunt be zien stijgt dan zijn moreel. Maar ontredderd raakt hij wanneer hem geen gelegenheid wordt geboden om woedend te worden en wanneer hij inplaats daarvan beroofd wordt van zijn overtuiging met een goed en nobel werk bezig te zijn. Elke te genstander is een mens. Wie daar- bouwmethode noemde hij: 1. sneller bouwen; 2. We weten niet wat over enkele tientallen jaren nodig is. Hoe het zij, mej. Greidanus heeft een stuk je „büter yn ’e brij” met deze school. OVERGANG KLEUTER NAAR L.O. GAAT NIET GOED Mej. Wolters: Het kleuteronderwijs staat in het middelpunt van de be langstelling. We gaan meetellen. We weten steeds beter wat de kleuter no dig heeft. Maar toch hapert er blijkbaar iets, want het percentage zittenblijvers in de eerste klas van de lagere school is niet minder dan 11. Wat zijn daar van de oorzaken? Er moet een betere overgang van het kleuteronderwijs naar het lager onderwijs komen. Het kleuteronderwijs moet op zijn tellen passen. Men is te lang tevreden geweest met „ach, daar houden ze ze wel wat bezig” en „we zijn ze kwijt de hele dag”. Misschien is er wel eens wat teveel de nadruk gelegd op de vrije expressie, op het „klodderen maar”. We zullen de kleuter evenwel geen „lift” moeten geven, maar een „ladder”. Aldus mej. Wolters. Zij wees op het belang, dat de kleu ters in deze nieuwe scholen onder goe de leiding kunnen spelen, zich bewegen en C--:- --1 leidster met ze de „ladder” betreden. Van haar eist dat veel geduld. In haar bezielende toespraak wees mej. Wolters verder op de voorberei ding van de kleuter op het lager on derwijs. Die voorbereiding moet zo grondig mogelijk zijn, al bestaat dat Het door regen en wind uitgestelde vuurwerk, dat het slot zou vormen van de 700 jaar stadsfeesten in Ijlst, zal nu, met hoop op gunstige weersgesteldheid, a.s. zaterdagavond worden afgestoken. Onlangs is reeds uitvoerig over dit vuurwerk geschreven, maar we willen toch niet nalaten de kwaliteit van dit met zorg gekozen feestelijke program ma nog eens te beklemtonen. Het be staat uit niet minder dan vijfentwintig variaties, die elk voor zichzelf spekta- culair zijn qua verlichting, ontsteking en explosiviteit. Als slotnummer zal „IJlst 700 jaar stad” in de lucht staan! Het vuurwerk op zich zal een non- stop-programma worden. Vooraf gaat een lampionoptocht voor alle kinderen. Die begint om half acht op de overkluizing. IJlst heeft het voor recht dat „Concordia” bij het een en bij het ander muzikale medewerking wil verlenen. Na afloop van optocht en vuurwerk is er dansen in het Mien- skipshüs. Muzikale begeleiding „The scold”. Dit Sneker gezelschap was de prijswinnaar van de talentenjacht, ge houden in de grote tent tijdens de Ulster feesten. De verregende laatste feestdag heeft de financiële kommissie niet goed ge daan. Maar zaterdagavond hoopt men hierin nog voor een kleine tegemoetko ming te zorgen. Voor oudere belangstel lenden stelt de heer Diepenveen, Geeuwkade, zijn tuin, eventueel zijn kamer, weer beschikbaar. Het belooft een avond met veel variatie te wor den. Het gebeurde omstreeks kwart voor vier. Een vrachtauto met aanhangwa gen, bestuurd door A. K. uit Haarlem, ging rechtsaf. Daarbij werd het stuur van de fiets geraakt en kwam de jon gen tussen trekker en aanhangwagen terecht. Hij kreeg de rechter achter wielen van de aanhangwagen over zich heen. In afwachting van de komst van po litie, dokter en ambulance-auto lag de gewonde jongen ongeveer tien minuten op straat, waarna hij snel naar het zie kenhuis werd vervoerd. Ds. I. D. H. Dijk, die in 1920 uit een predikantsgezin te Oppenhuizen werd geboren, heeft afscheid genomen van de hervormde gemeente van Vierhui- zen-Zoutkamp. Afgelopen zondag deed hij intrede als predikant van c’.e her vormde gemc-' 2 van Wesepe (en Averlo) in de classis Deventer. Ds. Dijk heeft van 1950 tot 1962 gestaan in Terkaple/Goïnsarijp, welke gemeente in 1960 met die van Terhorne werd gecombineerd. De 12-jarige Evert Geertsma uit de Kapelstraat werd gistermiddag op de kruising Wijde Burgstraat/Ged. Poor- tezijlen door een aanhangwagen over reden. In het ziekenhuis bleek, dat zijn verwondingen niet van ernstige aard zijn. I o I I I De 59-jarige mevrouw H.M.S. van der Meer-Zwijns uit Terhorne, oud- inwoonster van Sneek, is gistermiddag in Leeuwarden om het leven gekomen nadat zij door een vrachtauto was aan gereden. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor vier bij de spoorwegover gang in de Harlingerstraatweg. Mevr. Van der Meer stond op de rechter af scheiding van de weg en stak plotseling over, net toen er een vrachtauto, be stuurd door J.A.A. te Leeuwarden, na derde. Ze werd door het voorspatbord geraakt en kwam te "allen. De gewon de werd naar het St. Bonifatius-hospi- taal vervoerd, waar zij enige ogenblik- i. '..f; Dr. C. P. van Ar. .lel Azn. te Utrecht heeft m.i.v. 1 september zijn functie als secretaris van het hervormd Rome-be raad en te"ens als secretaris van de Raad voor Kerk en Theologie aan vaard. In verband daarmee werd hij door de synode beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. Dr. Van Andel stond van 1953 tot 1959 te Scharnegoutum (en Loënga), in welke periode hij o.m. voorzitter was van de provinciale Jonge Kerk en vin het vormingscentrum „De Oorsprong” te St. Nicolaasga. De afgelopen nacht heeft de politie een goede vangst gedaan. Omstreeks 12 uur werd een automobilist gesigna leerd, die de kant van de Suupmarkt, die voor auto’s verboden is, inreed. Het stopteken van de politieman werd ge negeerd en de chauffeur reed door. Later werd hij door de Leeuwarder politie, die evenals alle politieposten in de omtrek was gewaarschuwd, klemgereden en aangehouden. Het bleek de 18-jarige J. U. uit Groningen te zijn. De auto was gestolen. De jon geman, die ook van een inbraak in Groningen wordt verdacht is op transport gesteld naar die stad. Ds. W. E. M. Honig, gereformeerd predikant te Scharnegoutum, heeft een beroep gekregen van de Gereformeer de Kerk te Wageningen. maar een dikke huid hebben. Maar aanhouden. Tot zo lang heeft men ders in deze krant. - °e P ,is.wteer in de maand en dat vclbclue Jilvu wanneer de regering geld ging uit- betekent dat men niet langer rustig politie heeft zelfs een aparte par- tend te recreëren. Er staan voor het „We leven in een tijd van overvloed, maar ’t spel van onze kinderen niet uit leren lezen en schrijven. Zij - riep het gemeentebestuur, de leidsters en ook de ouders op: Blijft u niet zit ten! Met de woorden „Wie de kleuters geeft wat des kleuters is, heeft de toe komst” verklaarde zij de scholen of ficieel voor geopend. Namens de Ver. voor Volksonderwijs zegde de heer J. Edens enkele cadeaus toe. Voor de kleuterschool in de Noor- derhoek een poppenkast en voor die in de Lemmerwegwijk een aquarium. De heer Y. M. Dijkstra, hoofd van de Lemmerwegschool: „Meermalen ben ik aangezien als hoofdleider van de kleuterschool. We zijn blij dat u uit on ze school vertrokken bent. Van harte gelukgewenst met dit prachtige ge bouw”. Mej. L. Doddema hield namens de collega-kleuterleidsters een kort toespraakje en de heer S. Jongedijk bood namens de oudercommissie een rijk gevulde sierbloembak aan. Mej. Riemersma uitte haar dank en bood het gemeentebestuur een reproduktie aan voor haar school. Mej. Greidanus verklaarde eveneens heel blij te zijn. „Master” B. F. Keulen, hoofd van de Gysbert Japicksschool, sprak de hoop uit, dat er in de toekomst wat meer contact zal zijn tussen leerkrachten l.o. en k.o., want er is een manko bij de overgang van de kleuterschool naar de lagere school. Beide kleuterscholen zijn nog naam loos, maar dat zal waarschijnlijk niet zo blijven. Mej. Wolters vond het een unieke gebeurtenis, dat zij twee scholen op één middag, en nog wel van hetzelfde bestuur, mocht openen, zei zij. Dat be stuur is in dit geval het gemeentebe stuur van Sneek. Het college van bur gemeester en wethouders was in z’n geheel aanwezig. „Nu is ’t eigenlijk jullie school, daar om mogen jullie ’t eerst naar binnen”, zei de inspectrice tegen de kleuters van de school in de Noorderhoek, die na de opening een luid getoeter lieten ho ren. Als werd er een schip te water gelaten. Mej. Wolters kreeg van een meisje een schaar in een doosje. Daar mee moest een stuk vrolijk beplakt pa pier worden weggeknipt voor het sleu telgat. Een andere kleuter bood haar de sleutel aan. Ook heel wat moeders van kleuters waren gekomen om dit belangrijke moment bij te wonen. De school in de Noorderhoek is twee- klassig. De beide leidsters (hoofdleid ster is mej. T. Riemersma) hebben in totaal 57 kinderen onder hun hoede. Maar de school kan er 80 bergen. Houtbouw Friesland te Irnsum bouwde deze „semi-permanente” hou ten school (evenals die in de Lemmer wegwijk) op de door de Sneker aan- nemingsmaatschappij Friso gelegde fundering. Gemeentewerken Sneek voerde de direktie. Behalve de lokalen, voorzien van het prachtigste spelmateriaal, bevat deze school een ruime hal, een kamer voor het personeel en toiletten. In de hal hangt een grote koperen bel. Er is een flink plein bij met een grote zandbak en een apart hokje voor fiet sen en materialen. „SEMI-PERMANENT” HEEFT VOORDELEN Overigens doet deze houten school beslist niet onder voor z.g. perma nente, stenen gebouwen. Alleen vergt ze wat meer onderhoud. Bovendien zijn er bepaalde voordelen. Niemand weet immers hoe de situatie m.b.t. het onderwijs over een jaar of twintig zal zijn. Een semi-permanent gebouw laat zich in geval van overbodigheid gemakkelijker afbreken; uit- voorzich tigheid geeft men daarom vaak de voorkeur aan dit soort bouw. De school aan het Kaatsland telt één lokaal meer; voor de rest is ze vrijwel identiek. De „capaciteit” is hier maxi maal 120 kleuters. De pasbenoemde hoofdleidster mej. T. Greidanus en de beide andere leidsters hebben nu de zorg voor een 90-tal kinderen. Tot voor kort woonde deze school in bij de bu ren, de openbare Lemmerwegschool. Ook hier mocht de inspectrice in een stuk papier knippen. De kleuters wa ren in Indianentooi en de gasten wer den met gezang ontvangen. Weer werd er flink getoeterd met papieren toeters. De officiële personen onderwierpen hier het meubilair aan een kracht proef. Daar er te weinig gewone stoe len waren, nam men plaats op de kleu- terstoelen, om te luisteren naar de toe spraakjes. Burgemeester Rasterhoff merkte op, dat het een wonderlijke zaak is met het kleuteronderwijs, vroeger bewaar- schoolonderwijs geheten. Lange jaren werden dit soort scholen overbodig ge acht door de Tweede Kamer. De ge meente heeft zich er ook veel mee be zig gehouden. We kennen zelfs een reglement uit 1859. In 1926 kwam de ontwikkeling op gang. Er kwamen dependances van de centrale kleuterschool in de binnen stad. Sindsdien nam het aantal kinde ren dat deze scholen bezocht sterk toe. In Sneek steeg het aantal scholen meer dan landelijk het geval was. Als voordelen voor de keerplaats aan de Prins Hendrik kade aangewezen. -- -- - - Een lid van de voetbalclub LSC knak je het moreel van eventuele vergaderingen enz. heeft bewezen, dat het invullen van bezetters? Het komt me voor dat een totoformulier niet altijd zo dit een aardige studie-opdracht zou N.V. P. de Backker en Zn. aan de moeilijk behoeft te zijn. De laatste kunnen zijn voor de vroegere pro- Badhuisgracht ondervindt veel on- keer had hij op één formulier vo’s. Zij paarden originaliteit aan gemak van c’; werkzaamheden, die kolom met 13 goede uitslagen de overtuiging dat „de andere par- gemeentewerken uitvoert aan de twee met 12. Naar verluidt zijn tij” menselijk was. We menen altijd walbeschoeiing. De hele straat is nogal wat deelnemers met 13 goed, dat die Duitse toeristen, die ons opgebroken en voor autoverkeer zodat het wel geen vette prijs zal glunder vertellen dat zij al eerder onberijdbaar. Naar verluidt kan worden. De fortuinlijke LZG® in ons land waren, in 1943, alleen deze toestand wel een week of vijf heeft al eens eerder een prij7'ge- maar een dikke huid hebben. Maar aanhouden. Tot zo lang heeft men wonnen. I I i ik denk niet dat één Rus, die thans bij dit bedrijf de beschikking gekre- in Praag in een tank zit, later stra- gen over een pontje van de gemeen- lend van dit vroegere bezoekje aan te. Goederen, die voor het bedrijf Tsjechoslowakije zal melding ma- zijn bestemd, worden nu op de Prins ken. Er valt wat te leren”. Hendrikkade overgeladen op het Aldus Trouw pontje, dat met een eind touw naar de overkant wordt getrokken. „Het van het is we^ el'g omslachtig, maar altijd onze schaak- beter dan wanneer we helemaal on- medewerker J. H. Turkstra had met bereikbaar zouden zijn”, zegt men svanuer een - .u- ,Praa8®e «chaak-grootmeester bij De Backker. Het pontje vaart de als Ghandi en Luther King dat Ludek Pachman. Zie daarvoor el- bele dag heen en weer en het vraagt er vele mogelijkheden liggen voor geweldloze weerbaarheid. Het zou misschien niet zo gek zijn trekken voor bestudering van tech- thuis kan blijven om zich uitslui- nieken hoe zich geweldloos te ver- tend te recreëren. Er staan voor het zetten bij een eventuele bezetting, komende herfst- en winterseizoen Welke betekenis heeft de transistor- weer heel wat activiteiten op het radio in een dergelijke situatie? Hoe programma; culturele evenementen, 2 vatt ook wat te leren van uitgaat en niet vanuit de tra- telefoongesprek, dat ditionele opvatting dat de tegen- J stander een onmens is, beseft zo- 9e schaak-grootmeester bij De Backker. Het pontje vaart de - - 11 J1 1 - 1. - - - - - een heleboel extra laden en lossen. „Maar we ondervinden veel mede werking van de gemeente en de po litie”, vertelde men ons. Gemeente-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1