weer tlienk Alberda op kop in Vrijheidsklasse Hofland gooit weer hoge ogen bij de regenbogen ,De Terpen’ gaat Scharnegoutum verlaten kg per jaar) Wommels agenda"*] Brand in Ulster centrale bakkerij Drie man samen bijna 130 jaar bijéén baas Eremedaille in zilver (Oranje-Nassau) voor Tj. Poiesz SI IJLST SNEEK, W YM BRITSER A DEEL - i van Nationale zeilkampioenschappen op Sneekermeer Jubilea bij Flach geen zeldzaamheid. en de gemeenten Officieel Orgaan Waarschijnlijk Amerikaans symfonie orkest naar Sneek volgend jaar Barneveld i aecoffibtneerde uiiaave van Leden KC Sneek e.o. naar intern, honden tentoonstelling Bedri jf kan voorlopig niet bakken Renteloos voorschot voor verlichting Black Boys- lerrein Melkverwerking (40 miljoen wordt geconcentreerd op In principe geen ontslagen Vrachtauto botst in mist tegen graafmachine c c NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT «n DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 123e jaargang nr 73 de hele ontwikkeling in de zuivct, niet achterop te raken, is deze concentratie Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. DE VAKBEWEGING De heer G. Jens, voorzitter van de Ned. Christelijke Grafische Bond, was speciaal voor de heer Van der Werf helemaal uit Amsterdam gekomen. De ze is nl. ook lid van het hoofdbestuur. En hij heeft een goede staat van dienst: een 13-tal jaren secretaris van de af- 'Jaandag 9 september Kunst aan Allen Sneek. Toneelgroep „Theater” met „Beschuit met meisjes” van H. Heijer- mans. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Donderdag 12 september Huishoude lijke vergadering Departement Sneek van de Mij tot Nut van ’t Algemeen in de vertelkamer van de Openbare Leeszaal. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Maandag 16 september Vergadering PvdA in Piter Jelleshüs, Kleinzand. Sprekers: drs. H. M. Franssen en Piet Dankert. Aanvang 8 uur. riisdei 17 en woansdei 18 septimber Krite Snits. Tetman de Vries mei „Wy boartsje Ljir mar in hoartsje” yn Amicitia. Zaterdag 21 september le Zeilwandel- tocht Chr. Wandelportver. „Sneek” Afstanden 25, 18, 12 en 8 km. Start vanaf 2 uur op de Veemarkt. Sneelcar Nieuwsblad is een Vrijdagavond om kwart over zes werden de Ulsters opgeschrikt door het geloei van de brandsirene. In een oog wenk raakten de straten vol jakkerende auto’s, brommers, fietsers en hardlo pende mensen en onderweg werd het al geroepen: de centrale bakkerij staat in brand! De brandweer was in een mi nimum van tijd ter plaatse om met de bestrijding van deze binnenbrand te beginnen. De brandhaard, die achter in het gebouw lag, was nogal hardnek kig. Om 6 uur had de heer J. de Boer, één der eigenaren van de centrale, de bakkerij verlaten. Hij had, als alle da gen, vooraf de oven van de overtollige as ontdaan en deze gedeponeerd (als altijd) tegen het houten schot dat de bergplaats van de briketten afsluit. Dit keer moet daar nog brandend materi aal in aanwezig geweest zijn. De boel In 1964 is „De Terpen” ontstaan uit een fusie tussen vier zuivelfabrieken, nl. te Scharnegoutum, Wommels, Oos- terend en Wieuwerd. De fabrieken in de beide laatstgenoemde plaatsen wer den al meteen gesloten. Op het ogenblik verwerkt Wommels ca. 21 miljoen kg en Scharnegoutum 19 miljoen van de totaal aangevoerde melk per jaar. Het bestuur heeft de ledenvergadering een plan voorgelegd om in Wommels één van de grootste kaasfabrieken tot nu toe te bouwen. Dat zal een investering vragen van ca. f 3 miljoen, uitgesmeerd over de ko mende jaren. Op de internationale hondententoon stelling te Barneveld waren 1045 hon den, die door 35 keurmeesters beoor deeld werden, w.o. enkele buitenland se. Leden van kynologenclub Sneek en omstreken behaalden met hun honden de volgende kwalificaties: Riezenschnauzer Astra, reservekam- pioen, J. Adema, Scherpenzeel; Kort- harige teckel Centa van Vergezicht ZG, en Gaukje van Vergezicht ZG, B. J. Bootsma, Scharnegoutum; Red Rosan na of Dunlewey U, letje van Verge zicht ZG, Harko van Vergezicht ZG, G. Tenemaker, Wirdum; Cocker spa niel Supporting ZG, K. D. Bosgra, Ber gum; Engelse setter Boetje v. h. Woes- teland, kampioen, Irma v. d. Wiekslag kampioen, M. ter Brugge, Gardere; Charmaine fan de griene greiden, re servekampioen, mevrouw A. H. Otto- v. d. Hamme; Hollandse herder kort haar Alma v. h. Kootwijkse zand, kam pioen, M. I. Dost, Meppel; Dwergpoedel Anoeska fan it Adjannehof G. K. Dijk huis, Heerenveen; Golden retriever Ar gos fan Ysbrechtumre Hemme, reserve kampioen. J. Suwijn, IJsbrechtum; Af- ke fan Ysbrechtumre Hemme, kam pioen, G. Vrolijk, Sneek; Ana U, A. El- gersma, Kollum; Staby Gerolt, kampi oen, B. de Haan, Wirdum; Riksta, re servekampioen, M. de Jong, Wirdum; Ado fan ’e Greidhoek, reservekampioen, M. de Jong, Wirdum; Petit Chiens bleu de Coscogne Queen van Pieter de Hooch, kampioen, mevr. Schoort, Hee renveen; Ierse setter Wendy ZG, J. Hartkamp, Goënga; Angelina of Cor- rontuo ZG. J. Hartkamp, Goënga; Steenbrak Hestio v. d. keizerstad, re servekampioen, msvr. de Lange, Ouw- sterhaule; Barca v. h. Rozenhuiske, kampioen, mevr. Schoort, Heerenveen; Duitse staande korthaar Basco fan it Skotterllan, reservekam., H. S. Mulder Jubbega; Wando fan it Skotterlan U, zelfde eigenaar; Airdale terrier Wy- nadale Wellspoken. reservekampioen, G. Overdiep, Balk; Duitse herder Astrid G, P. Schat, Sneek; Whippet Wella de Brofhé, ZG, H. v. Timmeren, Heeren veen; Rottweiler Bento van Langedam, kampioen en beste; Sandor van Mas’- heerd, reservekampioen, J. R. Veen- land, Drachten. Scholtz, Amsterdam 1846 p. (9-7-1); 5. E. H. van den Berg, Amsterdam 1788 p. (6-6-2). Deze stand is enigszins geflatteerd, aangezien de slechtste wedstrijd mag worden afgetrokken nadat volgend weekend de laatste wedstrijden geva ren zijn. Het bestuur van het tamboer-, trom petter- en jachthoornkorps „Advendo” onderhandelt op het ogenblik met het „Kalamazoo junior symphony orches tra” uit de plaats Kalamazoo in de V.S. van Amerika (Virginia) over een be zoek aan Sneek. Als de moeilijkheden, die de komst van dit 270 man sterke orkest m.b.t. de huisvesting oplevert, kunnen worden opgelost, komen de Amerikanen van 6 tot 9 juli. De groep bestaat uit 120 muziekstudenten en 150 ouderen. De eersten hoopt men bij particulieren on der te brengen, de ouderen moeten in hotels. En aangezien deze volgens Ad vendo in Sneek over onvoldoende slaapplaatsen beschikken, zal er iets op moeten worden gevonden. Zoals al eerder gemeld, hoopt de All Student Band volgend jaar van 24-30 juni Sneek weer met een bezoek te vereren. ging smeulen en ontwikkelde een grote hitte en veel rook. Deze rook, die een uitweg zocht door ramen en dak, maak te het gezin Schraa, dat er naast woont en aan tafel zat, er opmerkzaam op dat er iets ongewoons gaande was. Naar buiten komend zagen zij direkt wat hen te doen stond: de sirene in gebruik stellen. Toen we zaterdagmorgen even de gevolgen bekeken, bleek ons dat er veel verschroeid en verwalmd is. In de bak kerij zelf zal heel wat moeten gebeuren om alles weer in orde te krijgen. De eerste weken zal het bedrijf stil lig gen. Evenwel kon ieder zaterdag van brood en andere bakkerswaren voor zien worden. Collega-toakkers uit Sneek boden de helpende hand en zullen dit gedurende de restauratie blijven doen. De eigenaars zijn verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. Een maand of drie geleden is de verzekering tegen brand nog flink opgehaald. nog onoverzichtelijk, al lijkt O. P. Bes- seling er wel gunstig voor te staan. Bij zonder sterk zeilt in deze kampioen schappen Dick de Haan. Zondagmiddag heeft hij lang op kop gelegen en leek hij op weg te zijn naar zijn tweede overwinning, doch hij zakte later wat af. Uitslagen en stand: Valkenklass: 1. M. J. M. du Pries, Go- rinchem 2660 p. (3-2-3); 2. B. Staartjes, Bussum 2593 p. (1-3-7); 3. B. Kraan, Oude Wetering 2535 p. (6-1-4); 4. A. Wester, Grouw 2029 p. (7-11-1); 5. P. van Buren, Rotterdam 1565 p. (14-8-2); 6. H. C. Kirkenier, Alkmaar 1535 p. (4-12-5). Regenboogklasse: 1. J. Hofland, Rotter dam 3239 p. (1-2-1); 2. B. van Wijk, Woubrugge 2160 p. (4-3-2); 3. H. C. van der Velde, Den Haag 2063 p. (6-1-5); 4. J. Alberda, Sneek 1984 p. (2-6-3); 5. J. de Wilde, Sneek 1461 p. (3-5-8). Vrijheidsklasse: 1. R. S. Alberda, Sneek 3053 p. (1-3-2); 2. C. de Haas, Breuke- len 2928 p. (4-2-1); 3. Th. H. Stas, Krimpen aan de IJssel 2099 p. (6-1-9); 4. G. Paulich, Hilversum 1907 p. (2-7-6); 5. C. Arends, Westzaan 1752 p. (3-8-5); 6. J. H. Aarts, Leidschendam 1701 p. (5-9-3). Pampusklasse: 1. O. P. Besseling. Am sterdam 2645 p. (2-1-5); 2. D. de Haan, Sneek 2566 p. (1-3-4); 3. M. van Dijk, Lemmer 1992 p. (3-5-3); 4. H. J. B. en w. stellen de raad van Sneek voor om aan de voetbalvereniging „Black Boys” een renteloos voorschot te verlenen. Daarmee kan de aanleg van een terreinverlichtingsinstallatie op het sportveldencomplex in de Noor- derhoek gedeeltelijk worden gefinan cierd. Voor een goede beoefening van de voetbalsport moet er ook ’s avonds ge traind kunnen worden. Dat gaat zon der verlichting van het terrein niet zo best. De kosten van de installatie wor den in totaal geraamd op f 4000. Door het voeren van enige acties onder de le den heeft de vereniging al f 900,be schikbaar. Het bestuur heeft een ren teloos voorschot van f 3000,gevraagd. Het plan is om de aanlegwerkzaam- heden zoveel mogelijk door de leden te laten verrichten. B. en w. merken in hun voorstel aan de raad nog op, dat zij voornemens zijn in de overeenkomst die gesloten moet worden een bepaling op te nemen, waardoor de mogelijkheid van medegebruik door derden wordt verzekerd, aangezien het hier een ge meentelijk sportterrein betreft. Een gouden jubileum, een 40-jarig dienstverband en een afscheid van een werknemer, die na ruim 39 jaar met pensioen ging. Aanleiding genoeg dus voor Oft'setdrukkerij N.V. Flach om er vrijdag een feestelijke dag van te ma ken met een receptie in Amicitia. Daar werden alle drie waarderend toegespro ken. De collega’s van de zaak maakten er een ongedwongen samenzijn van. De heer Tj. van der Werf kwam een halve eeuw geleden in het bedrijf. De juiste datum is niet meer bekend, waar schijnlijk is het 26 augustus geweest. De heer Tj. Poiesz vierde op 2 juli z’n 40-jarig jubileum en de heer G. de Jong zette op 25 juli 1929, ruim 39 jaar geleden dus, z'n eerste treden in de drukkerij. Namens de directie trad de heer M. Steegstra, voorzitter van de personeels vereniging, op als ceremoniemeester. Hij merkte op, dat jubilea bij Flach beslist geen zeldzaamheid zijn, maar 50 jaar komt niet vaak voor. In de loop der geschiedenis is het nog maar drie maal gebeurd; ’t bijzondere is, dat er al eens eerder een Van der Werf zo lang bij de zaak was. Over twee a drie jaar zal de melkverwerking van de coöperatieve zuivel industrie „De Terpen” te Scharnegoutum en Wommels geheel op één plaats, en wel Wommels, geconcentreerd zijn. Dat heeft tot gevolg, dat het bedrijf in Scharnegoutum wordt gesloten. Donderdagavond heeft de ledenvergadering het besluit tot deze plannen genomen. Als uitgangspunt heeft men in aanmerking genomen, dat het altijd efficiënter is de verwerking op één plaats te hebben dan op twee. Om, gezien noodzakelijk. WAARDERING De heer G. W. Flach, technisch direc teur, schetste de levensloop van de heer Poiesz, die als veertienjarige wel met gemengde gevoelens het bedrijf zal zijn binnengestapt. De naam Poiesz heeft een welbekende klank in Sneek en stond er borg voor dat het een goed vakman zou worden. Nu is hij een „up-to-date fotograaf”. Op 2 juli is het jubileum al in beperkt comité gevierd, nu wordt het nog eens overgedaan. De heer Flach besloot met: „Als vakman en medewerker hebben wij de aller prettigste ervaringen met u”. De heer Van der Werf zegt zelf, dat het de maandag na Hardzeildag is ge weest,, dat hij voor 50 jaar de drukkerij binnenstapte. Dat zou dan 26 augustus zijn. Bij de administratie staat 14 augus tus. Maar op vijftig jaar maakt 12 da gen niets meer uit. De heer Van der Werf is nu 63 jaar, zodat hij de 52 kan volmaken. Als platencontroleur ter drukkerij vervaardigt hij veel over drukken, aldus de heer Flach. In het maatschappelijk leven verricht hij tal van activiteiten. Hij is bekend om zijn humor, is niet op z’n mondje gevallen en geldt als een goed zanger. Een paar jaar heeft hij oliebollen gebakken voor een §oed doel. Hij heeft veel mensen kennis en daarom werden de leerlin gen aan zijn zorg toevertrouwd. „De samenwerking met u liet over het alge meen zeer weinig te wensen over”, al dus de heer Flach. De heer De Jong, die op 31 augustus 65 is geworden en de vrijdag daarvoor, de 30 stef voor het laatst heeft gewerkt, is een heel ander figuur. De vrijheiu zal hem wel vreemd aankomen, maai hij zal zich vast niet vervelen. Je hoorde hem zelden, aldus de heer Flach. Hij was stanser op de kartonna- ge-afdeling. Oorspronkelijk was hij boekbinder. Als collega werd hij bij- zonder geapprecieerd, Hij werkte in de afdeling van „de oude mannen”, een rustige afdeling. Zelf zei hij: ik heb hier prettig gewerkt. Dat geldt ook omgekeerd; dank voor de wijze waarop u uw werk heeft verricht, aldus de heei Flach. Deze bracht daarop dank aan de vrouwen, die een steun in de rug voor hun mannen zijn geweest. De heer Dc Jong kreeg een gouden horloge met in- scriptie aangeboden, de beide jubila t rissen hadden al eerder een cadeau ontvangen. Nu kregen alle drie nog e-n klein aandenken. deling, later voorzitter en sinds 1946 lid van ’t hoofdbestuur. „Hij weet altijd een wijs woord te spreken en verdiept zich in de zaken die aan de orde zijn. Van der Werf is gezegend, dat hij deze dag mag beleven”, aldus de bondsbe- stuurder. Zijn roomskatholieke collega, de heer H. Flierman, eveneens uit Amsterdam, was voor de heer Poiesz gekomen. Die heeft zich ook al verdienstelijk gemaakt voor de vakbeweging. Van de afdeling Sneek van de Ned. Katholieke Grafi sche Bond is hij mede-oprichter en thans is hij penningmeester van het hoofdbestuur. Namens het Alg. Onderling Zieken fonds Sneek e.o., waarvan de heer Van der Werf ledenraadslid is, sprak de voorzitter, de heer J. Tinholt: „Is die man soms op de drukkerij geboren? Als je’m ziet zitten, denk je, dat hij pas vijftig is”. De heer N. P. Roodhof sprak namens de judoclub, waar de jubilaris eveneens lid van is. Hij mag zich zelfs drager van de blauwe band noemen. Dhr. Steegstra was de woordvoer der van het gezamenlijke personeel. Hij Op het ogenblik telt het bedrijf in totaal ongeveer 75 man fabrieksperso- neel, waarvan er in Scharnegoutum zo’n 35 werken. In principe,zo deel de men ons van de zijde van „De Ter pen” mee, zullen er geen ontslagen vallen. Wel is het zo dat de nieuwe fa briek in Wommels zoveel mogelijk wordt geautomatiseerd en dat zal on getwijfeld arbeidsbesparing geven. Maar daar staat weer een arbeidstijd verkorting, die reeds november a.s. zal ingaan, tegenover. Wat er t.z.t. met het fabriekspand in Scharnegoutum gaat gebeuren is nog niet bekend. Men heeft zich bij „De Terpen” over deze vraag ook nog niet verdiept. Op het Sneekermeer werden zaterdag en zondag de kampioenswedstrijden ge varen van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport Vereenigin- gen. Deze wedstrijden vonden alleen plaats voor de Valkenklasse, Regen boogklasse, Vrijheidsklasse en Pampus klasse, aangezien de andere klassen elders voeren of onder auspiciën van hun Klasseorganisatie deze kampioens wedstrijden hielden. Beide dagen stond er een matige wind, die zondagmiddag zelfs afflauw- de. Zaterdag werd één wedstrijd geva ren bij een Noordoostelijke wind, waar bij baan I gevaren werd. Zondagmor gen was de wind wat meer zuidwest en gebruikte men baan 6. In de middagwedstrijd was de wind aanvankelijk zuidelijk, en kregen de Valken baan 5 te varen. Toen zij echter gestart waren bleek het comité het toch onjuist te vinden om ook de andere klassen deze geheel te bezeilen baan te laten varen. Men verhaalde het start- schip, de kotter van de z.v. „Zeven- wolden”, en liet de overige klassen bij westelijke wind baan 7 varen. Bij de Valken is de strijd nog volko men open. Iedere wedstrijd een andere winnaar, n.l. Staartjes, Kraan en Wes ter. Aanvankelijk scheen ook Ulbe de Vries uit Grouw zich als kanshebber aan te dienen, hij finishte zaterdag als tweede, doch een 13e en 12e plaats re duceerden zijn kansen aanzienlijk. Ook mr. R. Mulder uit Langweer stelt te leur. Hij heeft kennelijk de goede trim nog niet te pakken en finishte als 12e, 10e, 10e. Bij de Regenbogen is het reeds dui delijk dat de strijd weer tussen Hof land en Van Wijk zal gaan, waarbij Hofland wel de beste papieren heeft. Zaterdag scheen het even of Joh. Al- berda zou gaan winnen, doch nadat hij lang op kop had gelegen, moest hij in het grote voordewindse rak in John Hofland zijn meerdere erkennen. Rienk Alberda staat er in de Vrij heidsklasse uitstekend voor. Opvallend is steeds zijn herstel na een slechte po- sitié halverwege de strijd. Zaterdag lag praktisch de gehele wedstrijd G. Pau lich ver voor, doch na van de 7e naar - de 2e plaats te zijn opgeklommen, wist Rienk ook de Hilversummer nog voor bij te komen. Zondagmorgen won Stas, en ook de oud-kampioen Cees de Haas uit Breukelen begon weer beter in vorm te komen. Hij werd tweede. Door ’s middags eerste te worden na een zeer spannend loefduel met Rienk Alberda op de finish aan, diende De Haas zich zelfs weer aan als serieuze kandidaat. Ook in de Pampusklasse is de strijd merkte o.m. op, dat de heer Van der Werf altijd een „open oog heeft voor sociale en andere zaken het personeel betreffende”. De heer De Jong, afkom stig uit Oudehaske, kwam destijds sa men met zes anderen. Hij alleen is overgebleven. Het afscheidscadeau be stond uit een fraaie parasol. De heer Poiesz, die „altijd half in ’t donker heeft geleefd” (in de donkere kamer), geniet een zekere faam als gangmaker bij de personeelsavonden. Namens alle drie mocht de heer Van der Werf het slotwoord op deze recep tie spreken. Hij deed dat op humoris tische wijze. Niet alleen wij drieën, maar het hele personeel is voor de di rectie om trots op te zijn, want er heerst een goede sfeer, aldus de heer Van der Werf. Na de receptie was er voor de ge nodigden een koffietafel, ’s Avonds vermaakte Abe Brouwer het ge zelschap met zijn herinneringen aan de Sneker veemarkt. Ook speelde er een orkest. Omstreeks half tien kwam er nog een verrassing. Bur gemeester Rasterhoff verscheen op het toneel. Voor de heer Poiesz had hij een koninklijke onderscheiding meege bracht: de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. (De heer Van der Werf is al eerder onderscheiden.) Dé heer Poiesz heeft deze onderscheiding mede te danken aan zijn verdiensten voor de vakbewe ging. Vanmorgen omstreeks 7 uur is op de Lemmerweg een vrachtauto met aanhangwagen tegen een graafmachine gebotst, die de weg overstak. Er wa ren geen persoonlijke ongelukken, maar de beide voertuigen waren zwaar beschadigd. Het was mistig weer. De bestuurder van de graafmachine, de 27-jarige J.B. uit Sneek, in dienst van de fa. Ooms, wilde keren. Vermoedelijk heeft hij de vrachtauto, van de fa. Althuisius uit Tzummarum, bestuurd door M. van Z. uit diezelfde plaats, niet zien aanko men. De politie was vanmorgen nog be zig met een onderzoek naar de schuld vraag. Het verkeer ondervond enige vertraging. Bij de foto’s. Bovenste: Van links naar rechts de echtparen De Jong, Van der Werf en Poiesz achter de tafel, waarop een aantal cadeaus. Onderste foto: Dezelfden op de rug gezien, terwijl ze felicitaties resp. handdrukken ten afscheid in ontvangst nemen. SNEEKER NIEUWSBLAD WW®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1