stemgeluid gekregen Tamboerkorps TGP won eerste prijzen met hoogste aantal punten Meningen verdeeld over fluoridering drinkwater IJLST WYMBRITSERADEEL AGENDA J van Twee Snekers namen geld fchthuskerk heeft zilveren van Hegemer vishandelaar Stemmen staakten in Ijlster raad en Ulster kreeg salpeterzuur over zich heen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, wi-T-i,. j; SneeUr is «en v«i NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT M DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD 79 Maandag 30 sept. 1968 Zwarte specht Botsing met schade in binnenstad Jongen liep tegen brommer in Ijlst Oververhitte kachel veroorzaakte brand in woonkamer Nieuwe mogelijkheid voor orgelconcerten? 123e jaargang nr Organist Van der Velde in Ijlst viert koperen jubileum Dinsdag 1 oktober zal het 12% jaar geleden zijn, dat de heer Tj. v. d. Velde te IJlst benoemd werd als organist voor de avonddienst in de Chr. Geref. Kerk te Sneek. Wie wel eens met de heer Van der Velde een gesprek heeft gevoerd over juist dit werk en deze diensten, kwam steeds tot de konklusie dat hij met grote liefde en ambitie deze kerkdiensten mede verzorgde. Overweldigende successen op concours SNEEKER NIEUWSBLAD over kan discussiëren. V WHAT’S IN A NAME Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties' lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6.— oer half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS vantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De heer Hoekstra, die in IJlst een transportbedrijf heeft, moest woens dagavond een fles salpeterzuur afle veren bij de zuivelfabriek te Osinga- huizen. Bij het optillen van deze zwa re fles brak de ontmanteling, met het gevolg dat ook de fles brak en de ge vaarlijke inhoud zich in de laadbak verspreidde. De gevolgen waren voor de heer Hoekstra verschrikkelijk. Het zuur vrat en brandde over zijn gehele lichaam in. Het minst er aan toe wa ren zijn ogen. Onmiddellijk werd hjj naar het zie kenhuis in Sneek vervoerd, waar hem gedurig pijnstillende injecties werden toegevoegd. Zaterdagmorgen kon hij gelukkig weer iets zien. Door de rijkspolitie Wymbritseradeei zijn in samenwerking met de gemeen tepolitie Sneek de 25-jarige A.K. en de 21-jarige S. de W., beiden uit Sneek, aangehouden. Zij worden ervan ver dacht zaterdagmiddag de vishandelaar J. Veenstra te Heeg een bedrag van ruim f 5000 te hebben ontstolen. De heer Veenstra had zaterdagmid dag in zijn garage zijn overall uitge trokken en een portefeuille met geld zo lang even op een trap neergelegd. De beide Snekers hebben dit waarschijnlijk gezien en in een onbewaakt ogenblik de portefeuille meegenomen. De identiteit van de daders was in zeer korte tijd bekend, zodat zij de zelfde avond al konden worden aange houden. Het bleek dat zij het geld had den verstopt op een plek langs rijksweg 43. De mannen zullen morgen worden voorgeleid voor de officier van justitie. In de woonkamer van de familie J. Post, Jan van Nassaustraat 14, werd in de nacht van donderdag op vrijdag flinke schade aangericht door een begin van brand. Deze is wel niet één van onze zeld zame vogels, maar hij is in onze pro vincie toch wel schaars. Het is de grootste specht bij ons, ongeveer zo groot als een kauwtje (ka) en dus gro ter dan de grote bonte specht, de kleine bonte specht en de groene specht, Maar alle hebben ze dezelfde leefwijze en zelfs dezelfde vlucht. Na enige snelle vleugelslagen houden ze de vleu gels tegen het lichaam, dalen om dan weer te stijgen. Met deze diepe bogen kent men de specht er in de vlucht al uit. Hij is hier niet altijd geweest. Uit Duitsland hebben ze zich naar het wes ten uitgebreid. We hebben nog een gegeven van 1920 uit Beetsterzwaag en 27 januari 1930 ontvingen we een wijfje uit Olterterp (geschoten!), dat we toen opzetten voor het Fries Na tuurhistorisch Museum. Ook thans moeten ze nog op beide plaatsen broe den, verder onder Appelscha, Oldeber- koop en eveneens hebben ze in de bos sen van Duurswoude gebroed. Na de broedtijd gaan ze zwerven en zo hebben we ook van andere plaatsen „losse” waarnemingen. In Oranjewoud wordt hij dikwijls gezien, soms zelfs twee, maar of ze daar broeden? Waar bomen geveld zijn ziet men ze vooral op de vermolmde stobben, die ze aan splinters hakken om de vette hout- runsen te bereiken. Maar veel ontgaat ons en ongetwij feld zijn er meer broedgevallen ge weest dan vermeld werden. In de strenge winters van 1939/40 en 1940/41 moeten er verscheidene zijn omgeko men, ze waren daarna werkelijk zeld zaam geworden. Tegenwoordig schijnt het weer vat mee te vallen. Ook mel dingen van „losse” waarnemingen zijn welkom en natuurlijk broedgevallen, al zijn deze van vroegere jaren. G. Bosch De praeses van de kerkeraad der Ned. hervormde gemeente, ds. mr. J. A. Vaandrager, mocht vrijdagavond een groot aantal officiële genodigden, mu ziekliefhebbers en* belangstellende gemeenteleden welkom heten in de fees telijke diénst, die werd gehouden ter gelegenheid van de inwijding van het orgel in de Ichthuskerk. „De kerkvoogdij biedt u deze avond aan”, aldus ds. Vaandrager, „en het is niet de bedoeling naar verschillende sprekers te horen die hun register opentrekken, maar naar de organist die de registers van het nieuwe orgel laat horen”. De 6-jarige André Zwaagman uit de Bernhardstraat te IJlst stak zaterdag morgen ongeveer half 11 zonder uit te zien plotseling de Stadslaan over en werd aangereden door een bromfietser, de heer E. de Jong uit de J. Hoomans- straat. Het ventje raakte gewond en liep een hersenschudding op. Dokter Hoogwater uit Nijland achtte opname in het ziekenhuis noodzakelijk. vangt de gemeente een rentevergoe ding, momenteel berekend naar 4%%. Het ligt in de bedoeling van de stich ting dit percentage op te voeren. Naar de toestand van dit ogenblik derft de gemeente momenteel dus plm. 2,5% rente van het gestorte kapitaal. FLUORIDERING: TWEE VOORSTELLEN En dan komt de fluoridering van het drinkwater aan de beurt. In hun voor stel deelden b. en w. mee dat deze zaak in het college een uitvoerig punt van bespreking heeft uitgemaakt, wel ke uiteindelijk tot een meerderheids- en minderheidsstandpunt heeft geleid, waarbij praktisch dezelfde overwegin gen hebben gegolden. Het advies dat gevraagd wordt moet tot stand komen op grond van stukken met voor of tegen fluortoediening, die zijn toegestuurd. Uit al deze stukken blijkt dat de „deskundigen” het bij lange na niet met elkaar eens zijn. Het wetenschappelijk onderzoek is nog in volle gang. Om die reden dan ook komt de meerderheid van het college (de beide wethouders) tot de konklusie, dat vooralsnog een afwijzend stand punt dient te worden ingenomen. De minderheid van het college (de burgemeester) acht de onderhavige zaak van een dermate importantie (be langrijkheid) en ook van te ingrijpende aard, dan dat gemeentelijke bestuurs organen zich hierover zouden moeten uitspreken. Wethouder Frankena kreeg als eerste het woord en stelde vast: als men „ja” zegt tegen de fluoridering, dan legt men positief iets vast wat men op dit ogenblik nog niet positief kan bekijken. Vanwege de verdeeldheid van mening der „deskundigen”. Zijn „neen” tegen de fluortoediening is dan ook alleen bedoeld als een wachten op de verdere ontwikkeling van de verschillende in zichten. Wethouder Stienstra was in groté lij nen dezelfde mening toegedaan. De burgemeester zei dat het hem te ver gaat om hier „neen” te zeggen. Deze zaak hoort niet in de raad thuis, maar moet nationaal worden doorge praat, deze zaak moet in een wettelijke regeling naar voren gebracht worden. VOOR EN TEGEN FLUORIDERING STEMMING De voorzitter bracht eerst het meer- derheidsvoorstel in stemming. Dit voorstel werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen (voor stemden de beide wet houders). De wethouders zagen wat onthutst om zich heen, gehoord de dis cussies. De voorzitter bracht daarna het min- derheidsvoorstel in stemming. De heer De Vries verliet voor de stemming de zaal. Vóór stemden de heren: Wasse naar, Rijpma en Van Brug, tegen de heren Zijsling, de wethouders Stien stra en Frankena; de stemmen staak ten. Gevolg: in de volgende vergade ring komt alleen het minderheidsvoor- stel opnieuw in de raad. VERKEERSPROBLEEM IN IJLST Over de verkeersmaatregelen i.v.m. de aanleg van de weg IJlst/Lemmer- weg schreven b. en w„ dat er bij de ingebruikneming van deze nieuwe weg een grotere verkeersintensiteit in het oude gedeelte van IJlst zal ontstaan. Gezien de toestand van de Eegracht en de Galamagracht moet worden voorko men, dat voertuigen van grote afme tingen gebruik gaan maken van deze straten. Het is daarom noodzakelijk, dat het ge deelte van de nieuwe weg, gelegen bin nen de bebouwde kom, wordt aangewe zen als B-weg. De kruising Galama- gracht/nieuwe weg (bij het stadhuis dus) dient te worden aangewezen als voorrangskruising, met stopgebod, zo danig, dat het verkeer op de Galama gracht voorrang krijgt op het verkeer, dat van de weg IJlst/Lemmerweg komt, dit i.v.m. het zeer slechte uitzicht, als men van deze weg komt. Deze maatre gelen zijn direkt noodzakelijk, volgens het college. Dit beraadt zich momen teel over de verder te nemen verkeers maatregelen in oud-IJlst. De onover zichtelijke situatie van de overkluizing vormt hierbij een moeilijk op te lossen probleem: In een volgende vergadering krijgt de raad hierover een voorstel. De heer Zijsling deelde mee dat hij al lang heeft voorgesteld zo gauw moge lijk alles te realiseren. De voorzitter antwoordde dat de overkluizing een vrij ingewikkelde zaak is, uit het ene komt het andere voort. B. en w. kon den nu nog geen voorstel doen. De raad besloot deze maatregelen te tref fen. Dat ook de Chr. Geref. gemeente van Sneek ditzelfde heeft ontdekt, moge blijken uit de herdenking, uitgesproken in het dankgebed der gemeente in de dienst zondagavond j.l., waarin voor ging ds. Brandsma uit Ermelo. Het moge de heer Van der Velde gegeven worden nog lange tijd als organist in kerkdiensten te fungeren! Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-Bar. Van af zondag 6 oktober matinee om 3 uur. pel! Hij wilde het overlaten aan de me dici en de staat. De heer Rijpma wees er op, dat men tandpasta met fluor alleen kan krij gen via de dokter of tandarts. De heer Van Brug zei: met „ja” ko men we aan een persoonlijke vrijheid, die niet direkt noodzakelijk is voor de gemeenschap. De heer Zijsling vond dat de voor lichting voldoende is'. De voorzitter stelde dat de persoonlijke mening moet vooropstaan in onze gemeenteraden. De heer Houtman vervolgde met drie korte orgelstukken, t.w. orgelkoraal „Ich ruf, zu dir, Herr Jesu Christ” van J. S. Bach, Allegro van G. F. Handel en koraalvoorspel „Allein Gott in der Höh’ sei Ehr” van J. G. Walther. Het koor zong hierna Bruckner’s Benedic- tus (a capella) en de korte cantate „Gelobet sei der da kommt” (met or gel) van C. C. Dedekind. Nadat de heer Houtman „Finale” van H. F. Micheelsen ten gehore had gebracht, werd de feestelijke dienst besloten met samenzang van psalm 105 vers 18. Ds. Vaandrager concludeerde ten slotte: „de vis (Ichthus) heeft ’n zilve ren stemgeluid gekregen. Dit nieuwe or gel zal in de dienst des woords met veel vreugde worden aangehoord”. Spreker hoopte dat dit instrument ook zal mo gen bijdragen tot de muziek-cultuur die in onze stad wordt bedreven. Van het fraaie orgel gaf onze mu- ziek-recensent enkele weken geleden in ons blad een volledige beschrijving. Het bezit een fraaie klank. De orgel makers zijn er in geslaagd het timbre goed aan te passen aan de kerk-ruimte. Het wil ons voorkomen dat het aantal klankmogelijkheden en register-com- binaties heel wat groter is dan vrijdag avond werd gedemonstreerd. Misschien zou, aanknopend op de suggestie van ds. Vaandrager dit mooie orgel eens voor een speciaal orgelconcert kunnen worden gebruikt. Veel muziek- en or- gelliefhebbers zullen dit ongetwijfeld op prijs stellen. De raad kreeg hierop het. woord. De heer Zijsling' is vlak voor fluoridering, zo deelde hij mee. De jeugd van 18 jaar loopt in ons land al met nieuwe gebitten. Hij geloofde stellig dat de mi nister van Volksgezondheid fluoride ring vóórstaat. De heer De Vries was er principieel op tegen dat er fluor wordt toege diend. Hij wilde de verantwoordelijk heid niet op zich nemen om iets aan het drinkwater toe te voegen. Fluor is een medische behandeling. De voor zitter: fluor is een soort vergif en hoort niet in de gemeenteraad. De heer Wassenaar zag het in. het persoonlijke vlak. Hij dacht aan de re clame: snoep verstandig, neem een ap- Maandag 30 september Comité Kamer- muziekvrienden. Stadhuisconcert in de grote raadzaal. Jane Pamment, viool; Bela Santa, violoncello; Harrie Schram, piano. Aanvang 8 uur. Tot en met zaterdag 5 oktober Model- bouwshow bij Firma IJme Bakker, Oosterdijk. Dinsdag 1 oktober Vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera deei in het gemeentehuis. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Vrijdag 18 oktober Contactavond PvdA afd. Sneek met toneelstuk „Dossier X” door het Selskip Riek Landman. Zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Op het kruispunt Ged. Pol/Ooster- dijk werden gistermiddag twee per sonenauto’s licht beschadigd bij een botsing. Het gebeurde omstreeks 1 uur. De ene auto werd bestuurd door mej. A.K. uit Sneek. Zij kwam van de Oos terdijk en verleende geen voorrang aan de heer E.P., eveneens uit Sneek, die van de Ged. Pol naderde. Omstreeks kwart over een werd de brand ontdekt. De brandweer werd ijlings gewaarschuwd en deze was snel ter plaatse. Gelukkig maar. Nu kon het vuur in korte tijd worden bedwongen. Het meubilair, de vloerbedekking en de gordijnen zijn verloren. Verder is er uiteraard waterschade. De brand bleef beperkt tot de kamer. De oorzaak is de oliekachel die door de vrouw des huizes per vergissing op de allerhoog ste stand was gezet in plaats van pp de laagste toen men ging slapen. B. en w. stelden voor de nieuwe weg en de weg naar boerderij Attema resp. „Sudergoweg” en „De Zoutpotten” te noemen. De heer De Vries zei akkoord te gaan met de naam Sudergoweg, maar wilde de naam van de tweede weg veranderen in „De Terpen”. De Zout potten liggen verderop, bij de Lemmer weg en het gebied bij de drie boerde rijen heet: de terpen. Hij meende met De gemeente zong psalm 150 in de berijming van Martinus Nijhoff, bege leid door het orgel, bespeeld door de heer Ad. Houtman uit Bolsward, en de Bolswarder Martini Cantory. Hier na speelde de heer Houtman G. F. Handel’s Preludium en Fuga in f kl. terts. Vervolgens droeg de president-kerk- voogd, de heer B. Engelsma, het orgel namens het college van kerkvoogden over aan de kerkeraad. Hij gewaagde van een blijde dag, waarop de Ichthus kerk haar voltooiing krijgt. Hij zei ten zeerste ingenomen te zijn met de komst van zo’n groot aantal belang stellenden, o.w. wethouder Baaijens (namens het gemeentebestuur), burge meester J. van Hout van Wymbritse radeei, vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke en Gereformeerde Kerk, van de Baptisten-gemeente en het Leger des Heils. Zij geven blijk van medeleven in dit gebeuren en daarmee van de onderling goede verstandhou ding. Elkaar hier de hand te reiken stemt tot vreugde. De heer Engelsma dankte de notabe len en leden van diverse colleges, de oud-president-kerkvoogd dr. H. Hof- stra en oud-kerkvoogd, de heer De Boer en de kerkvoogden van Ysbrech- tum voor hun aanwezigheid en voorts de heer S. Hoekstra uit Nijland, die tot dusverre het harmonium in de ere diensten heeft bespeeld en de Ichthus- gemeente met grote trouw heeft ge diend. Veel lof waaide de heer Engelsma toe aan de heer Gezinus Schrik, die het college van advies dien de, de dispositie v n het orgel samen stelde, toezicht hield bij de opbouw en behulpzaam was met het opstellen van het programma. De kerkvoogdij is hem veel dank verschuldigd. Zeer waarderende woorden richtte de heer Engelsma tot de orgelmakerij Bakker Timmenga te Leeuwarden, van wie firmant Yedema aanwezig was met het voltallige personeel. Firmant Dam was helaas wegens ziekte ver hinderd. Allen hebben zich als kunste naars ingezet om dit kunstwerk te vol tooien. Hun toewijding en zorg zijn boven alle lof verheven. Met nadruk noemde hij de zeer ve len, die zich veel moeite getroost heb ben om de financiële opzet mogelijk te maken, o.w. de commissie van vijf en de vrouwenvereniging. De pers kreeg een pluim op de hoed voor haar objec tieve oordeel. Nadat de heer Engelsma al de voor bereidingen en financiële acties had geresumeerd, besloot hij met de wens dat van dit instrument Gods boodschap in lied en gezang moge uitgaan en droeg de sleutel over aan ds. Vaan drager, die dankte namens de kerke raad. „In de eredienst van God wordt heel veel benadrukt door het orgel”, aldus de predikant. Het muzikale deel van het pro gramma werd afgewerkt door de Mar tini Cantory, helaas gedecimeerd door zieke leden, onder leiding van can tor Houtman met medewerking van twee hoboïsten en een fagottist uit Utrecht en de organist van de cantory de heer J. W. Boeijenga. Er werd een goede uitvoering gegeven van de can tate „Jesu meine Freude” van Dietrich Buxtehude (1637-1707). De solopartijen werden door cantory-leden vertolkt. De gemeenteraad van IJlst is er niet uit gekomen. Ook geen wonder als er al meteen een meerderheids- en minderheids-standpunt van het college van b. en w. is. Overigens stonden deze standpunten niet zo ver van elkaar af. De wethouders (de meerderheid in het college) wilden een „neen” uitspreken te gen de fluoridering, de burgemeester was van mening, dat de raad zich niet zou moeten uitspreken, doch de zaak overlaten aan de rijksoverheid. Het eerste voorstel werd verworpen, over het laatste staakten de stemmen. Zo dat men er een volgende keer nog eens VREDESWEEK EN ORANJEPRINS De voorzitter, burgemeester Caze- mier, opende donderdagavond deze raadsvergadering met een toespraak waarin hij herinnerde aan de Vredes week. Hij vroeg hiervoor ook de aan dacht van de raad. Wijlen John F. Ken nedy heeft eens gezegd, dat er voor ons mensen geen dringender taak is dan het zoeken van de vrede als het nood zakelijkerwijs logische einddoel van denkende mensen. Het is inderdaad het belangrijkste onderwerp op aarde, al dus de burgemeester. Het getuigt van moed en vertrouwen om in deze duivelse wereld over vrede en ontspanning te spreken en aan dit onderwerp een speciale week te wijden. Dat deze Vredesweek de mensen in brede kring tot nadenken moge zetten. Hoe beperkt ook onze mogelijkheden zijn, er moet altijd worden gewerkt aan verzoening, vrede en veiligheid. En wat is het dan mooi, dat wij als land, waar vrede heerst en waar over ver zoening en veiligheid wordt gesproken, feest kunnen vieren om onze pasgebo ren prins van Oranje, aldus burgemees ter Cazemier. Hij sprak de wens uit, dat dit prinsje onder Gods zegen in vrijheid mag op groeien en straks bij het volwassen worden ook van verzoening, vrede en veiligheid zal weten. Hij besloot deze rede met het voorstel een telegram namens de raad van IJlst te zenden aan: a. het kasteel Draekenstein en b. paleis Soestdijk in verband met de ge boorte van de tweede zoon in het gezin onzer kroonprinses Beatrix en prins Claus, ..daarin uitdrukking 'gevend van onze blijdschap en aanhankelijkheid met het Huis van Oranje!” De raad nam dit voorstel unaniem aan. bijzonder fraaie trofee in ontvangst ne men. Voor het défilé mocht de achtjarige Anneke Hottinga, hoofdmajorette, de derde prijs in ontvangst nemen, wat vergezeld ging van een bijzonder gul applaus van het publiek. Dat was dan de vijfde prijs in totaal voor het jonge korps. In zijn slotwoord merkte de voor zitter van het concours op, dat het wel een bijzonderheid is, dat een jeugd- korps in een dergelijk gevarieerd ge zelschap als eerste uit de bus komt en verschillende gerenommeerde korpsen in hogere afdelingen achter zich laat. „In Sneek zullen ze raar kijken en het misschien niet geloven. Laten ze dan de bekers bekijken. Dan zullen ze overtuigd zijn van het enorme succes dat u heeft behaald”, aldus de spreker. De heer Egberts wees er op, wat vak manschap en enthousiasme zo al niet vermag. Was het dan raar, dat verschillende ouders de tranen de vrije loop moesten laten en dat hun instrukteur op de schouders over het concoursterrein werd gevoerd. Een grappige bijzonderheid is, dat het korps, dat TGP „op de hielen zat”, een korps uit Leeuwarden is en dat ook daar de heer Bergijk instrukteur is. Het tamboerkorps van „TGP” is voor het eerst in zijn bestaan, onder lei ding van instrukteur J. Bergijk, naar een concours geweest. En wel naar Nieuw-Amsterdam, waar 27 korpsen hadden ingeschreven voor het showfes tival, alsmede voor de marswedstrijden. Al snel bleek, dat het jonge Sneker korps geen gekke beurt zou maken. In het showfestival blonk het uit door het verzorgde optreden en de stijlvol opgezette figuren. Ook de marswedstrij den hadden een goed verloop, wat omstanders deed opmerken, dat de meeste anderen wel „konden inpakken”. Dit bleek een waardevolle uitspraak te zijn geweest. Na het gehouden défilé, waar ook prijzen aan verbonden waren, werden de uitslagen bekend gemaakt door de jury-voorzitter, de heer S. Eg berts uit Assen. Deze vertelde, dat hij en ook zijn collega, de heer Smits uit Assen, beiden verbonden aan de Johan Willem Frisokapel en zeer voorname juryleden hier te lande, geen gemak kelijke dag achter de rug hadden, ’s Morgens het showfestival, ’s middags het marsconcours, terwijl zij ’s avonds alle korpsen in het défilé hadden moe ten beoordelen. Hij was bijzonder in genomen met de vooruitgang, welke zich de laatste jaren ook op drumband- gebied voordoen. Als tweede was TGP met de show gestart; dus ook hoorden de leden als tweede hun behaalde resultaat: een eerste prijs in de show-afdeling! Werkelijk een uitzonderlijke presta tie. Te meer toen bleek, dat het be haalde aantal punten genoeg was om als eerste in het show-concours te ein digen. Ook een eerste prijs in het mars concours en of het niet opkon hier ook weer het hoogste aantal punten van het gehele concours. Daarvoor mocht instrukteur Bergijk dan ook een RONDVRAAG De heer De Vries noemde de water afvoer in de Buséstraat onvoldoende. Antwoord: Is ons bekend, moet naar onze mening voor elkaar komen. De heer Wassenaar vestigde de aan dacht van b. en w. op de autoboxen m de Bongerd en op de waterige toestand van de straat naar ’t Stoom. Antwoord: zal onze aandacht krijgen. Verder stelde hij vast, dat het technisch toezicht bij de woningbouw onvoldoende is. Te vens worden de woningen soms wel eens wat te vlug opgeleverd meende hij. Voorzitter: Is het bekende punt. De gebreken van de woningen zijn geno teerd. Maar dit is geen kwestie van toezicht, maar van bouwen. De heer Rijpma wilde graag de sek- retarie verbeteren; hij vindt het een hok. Voorzitter: Staat op het program ma. Verder vroeg hij naar nieuws over het te stichten bejaardentehuis. Voorzitter: Wordt druk studie van ge maakt, maar is een enorm moeilijk pro bleem. Tenslotte pleitte hij voor meer parkeerruimte bij het Mienskipshüs. Voorzitter: In geen geval voor de vier daar aanwezige bungalows, dat zou af breuk doen aan het gehele aanzien. Bovendien is het niet regel dat er te weinig ruimte is. De heer Zijsling wilde aan de Juli- anastraat verbreding geven voor par keerruimte. Voorzitter: Dat kost veel geld, we houden het in portefeuille. Verder vroeg hij wat er aan het pand Galamagracht gebeurt (voorheen wo ning Kunst). Antwoord: Komt nieuwe zijmuur, maar wordt verder niets aan veranderd, staat op monumentenlijst. En dan het laatste punt: meubilering raadzaal. De voorzitter deelde mee, dat het college een gesprek heeft gevoerd met de heer J. van Gelder van Leeu warden en deze een ontwerp heeft ge toond. Het ligt in de bedoeling dat er 3 tafels komen van elk 2,50 m bij 70 cm, 9 leunstoelen, 5 gewone stoelen, 2 banken, 2 stoelen en een tafel voor de bode, alles uitgevoerd in eikenhout. Na enige bespreking besloot de raad tot aanschaffing. deze naam de werkelijkheid dichter te benaderen. De heer Zijsling wilde de naam in het Fries stellen; „de Saltpot- ten” ligt ons beter, zo meende hij. De heer Rijpma zei gemakkelijk te zijn wat betreft deze naamgeving. Evenwel stelde hij voor de weg naar boerderij Attema, gelet op zijn kronkelingen, Hemdijk A te noemen. De voorzitter deelde mee dat de naam „De Terpen” ook in het college reeds is genoemd; wat dat betreft is die naam hem ook wel acceptabel. De raad koos voor resp. Sudergoweg en De Terpen. De verkoop aan de heer J. F. Ernst te ’s-Gravenhage van 9 m2 grond, ge legen achter zijn woning aan de Ga lamagracht (voorheen: tante Oeke) voor een prijs van f7,50 per m2 werd bij hamerslag goedgekeurd. Hetzelfde onderging het voorstel tot verkoop van grond aan de woningbouwvereniging IJlst, resp. voor 8 woningwetwoningen, 6 bejaarden woningen, 16 premiewonin- gen en 8 autoboxen. Het aangaan van een geldlening groot f 200.000 bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten kreeg vlot aller goedkeuring. VOORSTEL-ZIJSLING VERWORPEN Van de ingekomen stukken was het alleen een brief van N.V. Bouwfonds Nederl. Gemeenten betreffende de overplaatsing van een gedeelte van het hoofdkantoor van deze maatschappij, met de daarop ingekomen reacties, waar de heer Zijsling' op reageerde. Deze merkte op dat de n.v. in ’t Noor den van ons land is begonnen en ge groeid. Hij stelde voor aan de brief van Assen over deze materie adhesie te be tuigen. De voorzitter antwoordde dat hij dit ook als moeilijk te verteren be schouwde, maar vond dat het weinig zin had nu adhesie te betuigen. In de vergadering te Utrecht is dit reeds behoorlijk verdedigd. De heer Zijsling echter handhaafde zijn voorstel, dat ondersteund werd door de heren Van Brug en Rijpma. Met 4 stemmen tegen en 3 stemmen voor werd het evenwel verworpen. De aanvraag van de heer J. Wijben- ga. Eegracht 95, ingevolge premiere geling woningverbetering en -splitsing kreeg aller instemming. De verkoop van een perceeltje grond aan de heer J. de Haas (bloemist), totaal groot 568 m2, tegen een prijs van f 4,per m2, totale koopprijs derhalve f 2.272, kreeg wél enige opmerkingen. De heer De Vries vond verhuur be ter dan verkoop. De ruimte daar is klein. Komt de gemeente nu of later niet in moeilijkheden? De voorzitter voorziet niet derekt moeilijkheden; het terrein is volledig inpandig. De heer De Vries dacht ook aan de mogelijke uitbreiding van het Groene- Kruisgebouw in de toekomst. IJlst groeit. De voorzitter meende dat deze uitbreiding voorlopig nog niet in zicht is. De heer Zijsling vroeg naar de toe gang van de bloemenloods. De voorzit ter antwoordde dat het pad wordt op gelost, zodanig dat het een verbetering inhoudt t.o.v. de bestaande toestand. Daarna ging de raad met het voorstel akkoord. De gemeenterekening 1965 en reke ning woningbedrijf 1965 werd na me dedeling van de commissie (F. v. Brug en R. Rijpma) voor het nazien der stukken, dat alles in orde is bevonden en de commissie respect heeft voor de netheid en het goede overzicht hun bij deze werkzaamheden geboden, door de raad voorlopig vastgesteld. Begrotings wijzigingen 1966 en 1968 kregen geen commentaar. De heer J. J. de Vries werd met algemene stemmen benoemd als lid in het algemeen bestuur van .Zuidwest Friesland’ en de heer J. Zijs ling als plaatsvervangend lid. Het aangaan van een rechtsgeding tussen de gemeente IJlst en A. Feen- stra (tandarts, wonende Harinxmaweg 26 te IJlst) werd in besloten zitting behandeld. Na heropening stelde de voorzitter het voorstel aan de orde, dat echter geen discussie opleverde. De aansluiting bij de volkscrediet- bank, toegelicht door de voorzitter, kreeg ook aller instemming.De rente die krediet-nemers in rekening wordt gebracht ligt aanmerkelijk lager dan van andere financierende instellingen. De stichting maakt nl. geen winst. De gemeente dient als werkkapitaal ter be schikking van de stichting te stellen een bedrag van f 7,50 per inwoner, voor IJlst dus een bedrag van plm. f 14.000. Opname hiervan heeft plaats naar be hoefte. Over het gestorte kapitaal ont-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1