voorstander een van I, -krabbels JL cl 1* V oning-adviescommissie blijft bestaan dankzij krappe meerderheid gif AGENDA J Toch nog fluoridering water l Twee doden en drie gewonden doordat VW-busje achter tegen vrachtauto reed moest stoppen in verband met werk zaamheden aan de weg. Het verkeer werd geregeld door mensen van aan nemingsbedrijf Ooms met behulp van rode vlaggen. ill IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 123e jaargang nr 80 Donderdag 3 oktober DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD Alweer inbraak in manege Nul begint met ouderwetse" avond 1968 Raad Wymbritseradeel pas na breedvoerige discussies akkoord met voorstellen b. en w. Sneeker Oudvaart op t.v. Sneeluar Nieuwsblad ts een Raad Wymbritseradeel gaat de gemeente in c c uHsave w NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m Vanmorgen tussen Sneek en Jutrijp: 4- geld vermist. Aan de Koopmansgracht is men druk bezig twee oude huisjes, I Dat ons goede land op democrati- blad. De club heeft al 15 jaar be- I. I I Provinciale In het laatste nummer van Vanel- kraker ter I I De Gerding gekozen. Deze kreeg 12 stem men en de heer Galama 2. BEZWAREN TEGEN WONING-AD VIESCOMMISSIE Zondag 6 oktober Terrein Noorderhoek voetbalwedstrijd Black Boys-Dok- kum. Aanvang half drie. Vrijdag 18 oktober Contactavond PvdA afd. Sneek met toneelstuk „Dossier X” door het Selskip Riek Landman. Zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Ook een avond over „kunstharssier- pleisters en kwartstechnieken”. 1 Advert en tieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS vantooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Het bordes van ons stadhuis is Morgenavond zal in de rubriek Van gewest tot gewest een korte reportage worden uitgezonden van de Friese medewerker aan deze rubriek, Johan van der Zee, over het ruilverkavelings- gebied „De Sneeker Oudvaart”. Dinsdagmorgen zou er op de vee- De brandweer hield deze week markt een hengstenkeuring worden Donderdag 10 oktober zal de ge meenteraad van Wymbritseradeel een rondtocht maken door de voornaamste dorpen in de gemeente. Vooraf (om 8 uur ’s morgens) zal de raad eerst een korte agenda afhandelen. Vanuit het gemeentehuis in Sneek vertrekt men dan naar Oppenhuizen-Uitwellingerga. Hier zal o.a. een kijkje worden ge nomen bij de nieuwe baileybrug over de Horse en in de betonfabriek „Efko”. Vervolgens gaat de tocht naar Schar - negoutum door de Lege Geaën, IJs- brechtum, Folsgare, Abbegasterketting, Nijland (waar de gerestaureerde her vormde kerk bezichtigd wordt), Blauwhuis. Hier wacht de „middag- pot”. De tocht wordt voortgezet met een bezoek aan Oudega, Gaastmeer, Heeg en Woudsend. Om ongeveer 5 uur hoopt men weer in Sneek terug te keren. Vanmorgen omtreeks twintig over zeven heeft zich bij de brug over de Kerksloot, even voorbij het punt waai de nieuwe weg naar Ijlst uitkomt op de Lemmerweg, een ernstig verkeers ongeluk voorgedaan. Twee inwoners van Hellendoorn, de 30-jarige Herma nns Antonius Luttenberg en de 56- jarige Gerrit Herman Harmsen, kwa men hierbij om het leven. Drie anderen moesten met verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. De drie gewonden zijn: G. D. Heer- tink (44 jaar) .n H. Stevens (49), bei den uit Hellendoorn, en W. Schuurman (45) uit Lemelerveld. De mannen, in dienst van aannemingsbedrijf Algera te Wolvega, waren met een Volks wagenbusje bestuurd door Luttenberg, op weg naar hun werk in de provincie. Door het bedrijf worden gasleidingen aangelegd. Het busje botste in volle vaart tegen de achterkant van een stilstaande ge sloten vrachtwagen, bestuurd door de 67-jarige D. V. uit Stolwijk. Deze heeft v rklaard de voet nog op de rem te hebben gehad, zodat zijn stoplichten hebben gebrand. De vrachtwagen Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-Bar. Elke zondag matinée om 3 uur. Tot en met zaterdag 5 oktober Model- bouwshow bij Firma IJme Bakker, Oosterdijk. Zaterdag 5 oktober Terrein sportpark voetbalwedstrijd ONS I-DOSK Aanvang drie uur. Woensdag 9 oktober Kunst aan Allen Sneek. Toneelgroep Theater met „Moordenaarshand” van de Cubaanse schrijver José Triana. Amicitia, ’s av. 8 uur. wilde hij liever niet ingaan. Die is ge schreven uit een „geprangd gemoed”. De mensen trekken het zich vanzelf aan, als er na twintig jaar arbeid zon der meer tot afschaffing van de com missie zou worden besloten. De stemming wees uit, dat 8 van de 14 aanwezige leden voor handhaving van de commissie waren. De 6' tegen stemmers zijn: Heeringa die het voor stel indiende), Gerding, Veldhuis, Cou perus, Nauta en O singa. Nu moesten de leden van de com missie nog worden benoemd. Toen één der leden hierover een opmerking maakte, werd de vergadering geschorst. Zoals gebruikelijk als het om personen gaat werd de zitting besloten. Na een kwartier volgde de stemming. De door het college voorgestelde personen, t.w. de heren G. Jouwsma, Oppenhuizen; M. K. Feenstra, Nijland; B. de Jong, Heeg; H. de Vries, Woudsend; J. Rijp- ma. Blauwhuis; en S Eisma, Scharne- goutum, werden met ruime meerder heid opnieuw voor een jaar benoemd. VERWONDERING OVER HELLINGHUIS Het departement Sneek van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft ons een overzicht gestuurd van de avonden in het komende winter seizoen. Het begint donderdag 24 oktober met een „ouderwetse” nutsavond met kof fie, koek, voordracht en een dansje. Op 8 november treedt in Amicitia het Tsjechisch Folkloristisch Ensemble „Broln” op. Op 3 januari is er een Over de kwestie van het Hellinghuis te Heeg, dat tegen de zin van de heer A. J. Visser te Osingahuizen op de ontwerp-monumentenlijst is geplaatst, zal de raad overeenkomstig het ad vies van b. en w. zijn verwondering uitspreken. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten, nadat de voorzitter nog eens had verteld hoe de vork in de steel zit. Het pand stond nl. al in 1930 op de voorlopige lijst, doch onder een verkeerd nummer. Op een gegeven ogenblik werd dit ontdekt. Ten depar- temente wilde men het huis niet af voeren. Later werd evenwel toch ver gunning verleend tot afbraak. De heer Attema stelde zich achter de suggestie van het college om als raad creatieve dag voor de kinderen tot 12 jaar. In samenwerking met Kunst aan Allen komt op 7 januari de „Noorder Compagnie” met Shakespeare-toneel en een moderne eenakter. Op 25 febru ari tenslotte zal de auteur Jac. van Hattum uit Amsterdam spreken over z’n eigen werk en over „Het Sprookje”. Op een avond in maart zal er boven dien'nog een inleiding worden gehou den over een maritiem onderwerp. Evenals vorige jaren zal er weer- een tekencursus voor kinderen van 6-12 jaar worden gehouden. Bij voldoende deelname hoopt men een ANWB-cur- sus „Pech onderweg” te organiseren. uit te spreken, dat dit een vreemde gang van zaken is. De heer Gerding vond het voorstel van b. en w. niet zo duidelijk. Hij stelde voor aan de heer Visser een brief te schrijven, waarbij de raad zich zou distanciëren van de persoonlijke dingen; wel kon de raad verklaren, dat het pand z.i. een monu ment is; de heer Visser kon worden gewezen op de mogelijkheden om in beroep te gaan. Eventueel kon de raad dan later nog de minister in herinne ring brengen wat er is gepasseerd. De heer Osinga deed een felle aan val op het beleid inzake de monumen tenzorg. Volgens hem wordt hier het eigendomsrecht aangetast. Dat kan de gemeente nog wel eens inwoners kos ten. Waarom breekt men niet al dit soort obstakels af om ze naar het open luchtmuseum te brengen? Dan kunnen de mensen die dat willen erheen. 13 stemmen voor en 1 tegen nam de raad van Wymbritseradeel dinsdagavond het voorstel aan om bezwaar te maken tegen de fluori dering van het drinkwater. De ene voorstander is de heer Gerding, die betoogde, dat het toevoegen van fluor aan het drinkwater naar zijn me ning ongevaarlijk is. Veiliger nog dan het nemen van een dosis ineens in de vorm van tabletten. Omdat het gaat om preventieve maatregelen tegen tandcariës meende hij, dat men tegen „verhoging van het fluor- gehalte” geen bezwaar hoeft te hebben. De heer Gerding was de eerste die over deze kwestie het woord voerde. Hij toonde eerst aan, dat de raad in dezen wel een beslissing mag nemen en zich naar zijn mening niet moet ver schuilen achter hogere instanties. Want wie is er hier wel deskundig? In veel beslissingen moet de raad immers af gaan op adviezen van deskundigen. Dat doet elk college en iedere raad. Zelfs ministers nemen beslissingen op ter reinen waar ze niet zo deskundig zijn. De raad mag zijn verantwoordelijkheid daarom niet afschuiven. Vervolgens merkte hij op, dat er in het water al een bepaalde hoeveelheid fluoride aanwezig is, evenals verschil lende andere stoffen die er na de zui vering nog in blijven zitten. Wat is er op tegen de natuur een handje te hel pen en het gehalte wat hoger te maken om daarmee het tandbederf tegen te gaan? De heer Osinga verklaarde, dat hij na alles wat er al over deze zaak is ge zegd en geschreven, in twijfel had ver keerd. Tot het voorstel van b. en w. hem bereikte. Toen was hem een pak van het hart gevallen. Want naar zijn mening dienen de mensen vrij te wor den gelaten. Hij was het niet met de heer Gerding eens. dat de raad bevoegd zou zijn in deze ingewikkelde kwestie een beslissing té nemen. Vroeger heeft men al eens een soortgelijk geval ge had met het mond- en klauwzeer. De raad kwam daarbij tot de uitspraak dat deze ziekte niet besmettelijk is. Nu weten we wel beter. Ook de heer Attema was blij met het voorstel van b. en w. Hij wees er op, dat veel water gebruikt wordt door het vee en ook de industrie verbruikt nogal wat. De mensen steeds meer over tot het nuttigen van frisdranken. Gewoon water wordt wei nig gedronken. De heer Visser vroeg de aandacht voor de oorzaak van het tandbederf. Dat is o.a. het gebruik van veel zoetigheid. Door de fluoridering zou erfluor komen in allerlei spijzen en dranken. Hoe heeft men dan enige ze kerheid over de hoeveelheid die men op deze wijze binnenkrijgt? In me dische kringen heerst over deze zaak nog grote onenigheid. Volgens som migen is fluor een gevaarlijk vergif. Zo lang er twijfel bestaat verdient fluori dering geen aanbeveling, aldus de heer Visser. De heer Couperus dacht dat onge veer 25% van alle water door mensen wordt gedronken. Dat zou dus bete kenen, dat 75% van alle toegevoegde fluor verspild zou zijn. De voorzitter beklemtoonde nog eens het argument van het college, dat de IWGL zich verplicht heeft zo zuiver mogelijk water te leveren. BRIEF VAN GRONDSMA Aan het begin van de vergadering las de voorzitter een brief voor van de heer Grondsma, die herstellende is van een operatie. Deze bedankte voor het bloemstuk, dat de raad had laten sturen en schreef te hopen dat de raad het advies van b. en w. over de fluori dering zou opvolgen. Dat betekent dus dat de heer Grondsma ook tegen deze fluoridering is. Namens het gemeentebestuur zijn gelukstelegrammen verzonden naar prinses Beatrix èn haar man en de grootouders van de kleine prins Friso. Hiervan nam de raad met instemming kennis. Tegen een ontwerp-voorstel van de regionale commissie Friesland gemeen telijk voortgezet onderwijs te Leeu warden inzake een deelplan van scho len had de raad geen bezwaren. Z.h.s. werd besloten een wijziging aan te brengen in de bestaande subsidierege ling voor het vormingswerk voor de leerplichtvrije jeugd. De heer Heeringa verklaarde niet te willen terugkomen op de kritiek die hij destijds had geuit op de totstandkoming van de gemeenschappelijke regeling „Zuidwest Friesland”, maar liever dan wethouder Gerbrandy, die door het college werd aanbevolen, had hij een ander uit de raad in het algemeen be stuur gezien. Hij stelde voor de heer Veldhuis te kiezen. Dan zou de bepa ling, dat één vertegenwoordiger uit het college van b. en w. en één uit de raad werd aangewezen, beter tot haar recht komen. De voorzitter vertelde dat de heer Gerbrandy was voorgesteld uit prak tische overwegingen. Bij de stemming werd de heer Gerbrandy inderdaad ge kozen. Hij kreeg 9 stemmen, de heer Veldhuis 4 én de heer Osinga 1. Als plaatsvervangend lid werd de heer 1HC1U, llCClt IJ vJ JVC. UIL lllg, JlldCLX afgelast. De jury heeft deze beide j hengsten, in Akkrum en Genum, I thuis gekeurd. Het succes van de film „Boukje I, en Claes” was voor het bestuur van i de Stichting Sneek de reden om een Het was half negen, toen was men nog niet verder dan punt 4 van de agenda (de vergadering was om half acht begonnen). Dit ging over de wo- ning-adviescommissie. In de vorige vergadering hadden en kele raadsleden verklaard deze com missie niet langer noodzakelijk te ach ten. B. en w. waren na informatie tot de slotsom gekomen dat de commissie bij de wet is voorgeschreven voor wat de vordering betreft. Zij achten haar bovendien noodzakelijk voor een goed verloop van de toewijzing van wonin gen. Een aantal raadsleden opperde ook nu weer bezwaren tegen de commis sie. De heep Attema noemde de vrij hoge leeftijd van enkele commissie leden. Liever zag hij dat er wat jon gere krachten in werden benoemd, als de commissie toch moet blijven be staan, Daar had hij op zichzelf niets tegen. De heer Gerding bleef bij zijn eerder bepaalde standpunt dat de commissie wel opgeheven kon worden en dat b. en w. het werk erbij zouden kunnen doen. De heer Visser betoogde daarentegen dat de commissie onschatbare diensten heeft bewezen. Dat wordt door een heleboel mensen gewaardeerd. Gezien het feit dat er nog zoveel vergaderd moet worden dacht hij dat er voor de commissie nog wel een taak is. De heer Couperus wilde liever af schaffen. Want b. en w. zullen bij hun daarentegen gaan besluitvorming immers, als het goed x -x _..xxi- gebeurt, de adviezen van de commissie moeten nagaan. En dat betekent dubbel werk. De heer Osinga repte over een brief, die door een der commissieleden was geschreven aan de raad. Hij vond dat de zaak niet in het persoonlijke vlak getrokken moet worden, want dat komt de verhoudingen niet ten goede. B. en w. zouden het werk van de commissie best kunnen overnemen, dacht hij. Ook de heer Heeringa dacht dat er een hele hoop werk dubbel gebeurt. De woningverdeling is een beleidszaak. Daarom handhaafde hij zijn in de vo rige vergadering gedane voorstel tot afschaffing. De heer Veldhuis stelde voorop, dat er geen ondankbaarheid is voor wat de commissie allemaal heeft gedaan. Weer kwam de brief ter sprake. Hij vond het jammer dat deze is geschreven. Hij opperde, als een soort compromis, de mogelijkheid om het komende jaar als een overgangsfase te beschouwen. De heer Nauta betreurde eveneens dat de brief was geschreven. De raad wordt hier min of meer op het matje geroepen, meende hij. De heer Sijbrandy was daarentegen geïmponeerd door het werk dat de commissie doet. „Ik fyn dit nochal hwat”, zei hij. De voorzitter bestreed het argument dat er dubbel werk zou worden ver richt. We wijken zelden af van een advies. Daar is die commissie toch voor. Die neemt b. en w. het werk zelfs uit handen. Dat men door afschaffing meer vrijheid zou hebben tot handelen achtte hij eveneens onjuist. Op de brief Hoewel I -t -at heiïg was vanmor gen, was het zicht toch wel voldoende. Vermoedelijk heeft de bestuurder de vrachtwagen niet gezien. Het is moge lijk, dat de helling in de weg het ongeval gebeurde net op de afrit van de brug daarbij een rol heeft ge speeld. De beide voertuigen kwamen uit de richting Jutrijp. Het busje heeft waarschijnlijk niet buitensporig snel gereden. De beide slachtoffers waren vrijwel op slag dood. Harmsen werd uit de auto geslingerd, Luttenberg kon pas la ter worden bevrijd, doch bleek toen eveneens te zijn overleden. De drie anderen, die achterin zaten, kregen ge broken ledematen. Zij werden met een ambulancewagen van de Sneker ge meentepolitie vervoerd. Het overige verkeer ondervond geruime tijd vertra ging als gevolg van de ravage. Op de foto het VW-busje, waarvan de voorkant volkomen in elkaar zat. /iCLTt Ut! ïxUUp 1I biLlbby I UI I bb bb Z/lU/l Cl» ClFv U-VCL \J HUL nl. nr. 42 en 43, af te breken. Op zich is dat niet zo bijzonder. De i huisjes, omstreeks 1880 door de heer Koopmans gebouwd, zijn ook bepaald geen monumenten. Maar wel hebben deze huisjes l tot nu toe herinneringen opgeroepen aan een hele bekende zilver- i smid. Van 1879-1923 vervaardigde hier de heer A. de Haas zilve- ren voorwerpen, speciaal groot zilverwerk (zoals presenteer- blaadjes e.d.). Hij genoot grote bekendheid en gold als een eerste- klas vakman. Zijn zoon T. de Haas was eveneens een bekende figuur in Sneek. Na zijn dood omstreeks 1960 werd de inventaris verkocht aan het openluchtmuseum te Arnhem. Deze T. de Haas was een der laatsten die het oude handwerk beoefenden. In de afgelopen nacht is opnieuw in gebroken in de manege. Vanmorgen werd dit ontdekt. Er wordt een klein geldsbedrag vermist. Dit is nu al de derde keer dat er ongewenst bezoek is geweest. De politie heeft de zaak in f onderzoek. I Eveneens hebben onbekenden in deI afgelopen nacht de snackbar van dhr. I J Boelsma in de Frieswijkstraat bezocht. I Hier wordt enig snoepgoed en wat los I (Tol rl trorwici i ^1 l’ 1’ l’ *1 i' i I VXXO XCXXAVX MVX UXWXX. - X.AW— aa»—-v „A A A. j aaka a. f sche wijze bestuurd wordt zal niet staan en in verband daarmee is er I gauw zo duidelijk aan het licht tre- een excursie gepland voor de le- I den als in deze weken. De gemeen- den naar de Rotterdamsche Droog- J teraden mogen zich uitspreken over dok Maatschappij. Er worden, in het J de toevoeging van fluoride aan het blaadje verscheidene avonden aan- S I Friese drinkwater. Op grond van de gekondigd: over schuren, glas enz. l’ verschillende meningen zal men Ook een avond over „kunstharssier- J I straks in Leeuwarden een beslis- pleisters en kwartstechnieken”. S I sing moeten nemen: al of niet fluo- J ridering. Maar men zal niet kunnen .1 I zeggen dat de bevolking geen in- ’- I spraak heeft gehad. Intussen wordt door deze hele kwestie tenminste de weer compleet. Deze week zijn aan I aandacht gevestigd op de aanleiding, weerskanten van de trappen de ste- I Dat is het tandbederf. In sommige nen beeldjes opnieuw geplaatst. Het gemeenten heeft men zelfs als ar- enige verschil met de vorige is de I gument vóór fluoridering gezegd: nieuwe steen. Voor de rest is het I we nemen van twee kwaden de weer „als oud”. .1 minst kwade en dat is de fluoride- 'l ring. Of dat inderdaad zo is moeten I de deskundigen maar uitzoeken. In I ieder geval zouden heel wat ouders Provinciale Staten kozen deze 'l er verstandig aan doen de voeding week een opvolger van mr. Okma I van hun kinderen eens te bekijken als gedeputeerde, ’t Is de heer Ren- op stoffen die schade aanrichten kema geworden. Bij de stemming ,1 I aan het gebit. In de eerste plaats kreeg onze stadgenote mevr. D. IJ. I wordt dan meestal gewezen op de w. de Graaff-Nauta, die ook raads- I gevaren van snoepgoed. Maar het is na is, 8 stemmen. Vermoedelijk is ,1 I duidelijk dat een tekort aan fruit zij de eerste vrouw in onze provin- I b.v. ook een rol speelt. Men zou al- cie die als gedeputeerde werd voor- I vast kunnen beginnen door elke gedragen. I keer als men anders snoepjes gaf nu I. I fruit te presenteren. .1 Dinsdagmorgen zou er op de vee- I I De brandweer hield deze week markt een hengstenkeuring worden een oefenrit door de stad. Daarbij gehouden. Maar toen bleek dat er l’ bleek dat op sommige plaatsen de slechts twee dieren waren aange- I I doorgang in de straten danig ver- meld, heett men de keuring maar I doorgang in de straten danig ver- I. sperd was door aan beide zijden van j i de weg geparkeerde auto’s. Als er I werkelijk brand zou uitbreken kan thuis gekeurd. I dat funest zijn. De bestuurders zou- l' den er wel eens rekening mee mo- I gen houden dat de weg niet van I hen alleen is. - l’ en Claes” was voor het bestuur van 3 II de Stichting Open Jeugdwerk L Sneek de reden om een prijsvraag I l’ In het laatste nummer van Vanel- uit te schrijven. Aan deze prijsvraag I lus komt nog eens weer de Noten- kan een ieder meedoen. Tot en met i I kraker ter sprake. Dr. J. P. Otto 31 oktober bestaat de gelegenheid I J schrijft hoe hij zag dat er in onze bij „De Meerpaal” een draaiboek in J I stad eentje een hol maakte in de te leveren voor een te maken film. I walkant van de sloot. Verder lezen De draaiboeken zullen door een des- I I wij onze stadgenoot A. Goesten kundige jury worden beoordeeld. J I in zijn vakantie een meerkoet met Deze jury zal o.a. letten op origina- I brood voerde. Deze gaf het brood liteit, verfilmingsmogelijkheden en I weer aan haar jongen. Dr. Otto te- uitwerking van het motief. Het bes- ,1 I kent hierbij aan: „Zo beginnen dus te draaiboek zal worden verfilmd. I sommige exemplaren zich al aardig De uitslag zal op 14 november be- aan ’t watertoerisme aan te passen”, kend worden gemaakt. De aanstaan. I I de draaiboekschrijvers moeten er L wel rekening mee houden dat de j' 1 L te maken film niet langer dan een ,1 I De studieclub Schilders Sneek half uur mag duren en met eenvou- L I e.o. stuurde ons haar mededelingen- dig materiaal te verfilmen moet zijn. ClUlClellJK. O.dV cCIl IcKOll ddH. II Uil I b.v. ook een rol speelt. Men zou al- keer als men anders snoepjes gaf nu I I1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1