aan over Waterpoort-frébeh I Schuiven met chr. scholen zit Van Dijk niet lekker Verwijten aan college werktijdverkorting E agenda"] Trinus woun ^kletskriich' o SNEEK, WYM BRITS ER A DEEL IJLST van en Stukje schoolstrijd in Sneker raad I o o o o o o f o de gemeenten Officieel Orgaan o o v» '1 84 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD lêzers moeten elkoarren p Opbrengst kollekte Bokswedstrijden 26 okt. in sporthal Drie huizen provisioneel in Sneek geveild 0 Vandaag een stukje Kunst, met een grote K, die is te zien in het Fries Scheepvaart Museum. Voor enkele jaren kreeg dit er een prachtige expositieruimte bij in de vorm van een lange gang. Op het ogenblik is hier de beroemde fototentoonstelling te zien van schilderijen uit de Jeroen Bosch-tentoonstelling in ’s-Herto- genbosch. Jeroen Bosch leefde in de 15de eeuw (overleden in 1516). Zijn schilderijen zijn zo kostbaar dat men niet de eigen lijke schilderijen door het land laat gaan, maar een aantal foto’s en dia’s. Binnenkort hoopt onze kunstmedewerker uitvoeriger op deze expositie terug te komen. een oecMnUneenk uitgave v-w» NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Donderdag 17 okt. 1968 *****«ê»-4 (Ui Sneeltar Nieuwsblad is Percelen weiland onder Hommerts provisioneel geveild 123e jaargang nr Nieuwe directeur Cruycebroedershof f o Ijlster CPB hield jaarvergadering met hoedjeswedstrijd Fryske skriuwers en 1 - I is In stikmannich Fryske skriuwers efter it hekje yn stêdhüs. Fan lofts nei rjochts: de sjonger Roel Slofstra, Rink van der Velde en Jo Smit. een agent attent gemaakt op de situatie. en een ons Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Abonnementsprijs f 4, Een enorme verbetering in de van Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS <antoor toot administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A, de Boer Telefoon 4091 voegde er nog aan toe, dat b. en w. de beslissing hebben genomen na de hoof den van dienst naar hun mening te hebben gevraagd. Van een oud-Sneker, drs. C. van der Zijl uit Alkmaar, ontvingen ‘j een spontane reactie op het Scherhemstraat is de afbraak Niemand had verwacht, dat de vergadering van de Sneker raad dins dagavond meer dan uur zou duren. Er waren nogal wat voetangels en klemmen op de weg naar de laatste hamerslag. Alle voorstellen en adviezen van b. en w. kregen het fiat van de raad, maar niet dan nadat er over enkele punten breedvoerig van gedachten was gewisseld. De heer Van Dijk had ernstige kritiek op de manier, waarop het bestuur van de Ver. voor Christelijk Schoolonderwijs met de onder zijn zorg vallende scholen heeft gehandeld. Dat werd deze weer kwalijk geno men door enkele PCG-raadsleden, docht op ’t lést ek syn bést”, De hiele tiid swaeide er mei syn boek „It lyk wurdt oantaest”, mar in flotte prater wie er net. Douwe Tamminga goaide it oer in oare boech. Hy wie tige biskieden oer himsels en fortelde dat er lang foar 3 sinten de rigel skreaun hat. Ek lies hy in gedicht foar. Ypk fan der Fear (mefr. Post-Beu- kers) wie ek biskieden. Hja krüde har speech mei fyne irony. „Ik mei de seks fan de moderne skriuwers net sa graech lije, ik hald mear fan fatsoenlike seks”, sei hja. Rink van der Velde neamde syn boek „Geiten, Griken en gekken” in profetysk boek, hwant de ündergong fan it Grykse keningshüs wie der al yn oankundige. Jo Smit miende dat in skriuwer net prate kin. Dêrom skriuwt er ommers. Syn boek „Wês foarsichtich Watse” is neffens him sa spannend, dat men net wer ophalde kin mei lézen. En it spilet him foar in part óf yn it sikehüs. Nei in gratis. hakje kofje (fan it gemeentebistjür) en in skoft, hweryn men boeken bisjen koe, kaem de üt- slach. Fan de 81 stemmen krige Trinus der 42, Ypk fan der Fear 17, Douwe Tamminga 9, Smit 8, Van der Velde 3 en Piebenga en Wadman elts 1. Rie- mersma hie himsels it béste forkocht. Hjirnei wie der noch in kwis, mei Wadman en Tamminga as „quizmas ters”. De ploech fan de lêzers woun it fan de skriuwers. SNEEKER NIEUWSBLAD Notaris E. K. Hoekstra te Sneek heeft dinsdagmiddag in hotel „Walon” te Hommerts krachtens rechterlijk be vel provisioneel openbaar enige perce len weiland onder Hommerts geveild. De percelen zijn samen 9.20.71 ha groot en werden geveild in 4 kavels. Kavel a, groot ongeveer 6.1 x 36%a, werd door de heer E. Bokma te Joure beschreven op f 10.389. Kavel b, groot ongeveer 4.1 x 36% a, werd door de heer H. Hoekstra te Teroele beschre ven op f 5.560. De heer Hoekstra be schreef ook kavel d, groot 10.7 x 36% en wel op 16.051. Kavel c, groot б. 3 x 36% a, werd door de heer J. v. d. Meer uit Koudum beschreven op De happening yn ’e riedseal fan it Snitser stedhüs justerjoun is tige slagge. Boargemaster Rasterlioff neamde it oan ’e ein in „noflike avond”. Der is omraek lake. Nou ris wiene de skriuwers, dan wer de lêzers, dy’t yn great oantal opkomd wiene, yn ’e swym fan ’t laitsjen. Fral om Trinus Riemersma, dy’t as in echte merkekeapman Fryske boeken oanpriizge. Hy waerd troch it publyk oanwiisd as winner fan dizze „kletskriich” De seal wie sa goed as fol doe’t de boargemaster yn ünforfalske Frysk de joun iepene. Hy die dat op tige humo- ristyske wize troch allegear titels fan Fryske boeken yn syn taspraek tö for- wurkjen. As der mear Frysk sprutsen waerd soe de wrald der better ütsjen, sei er. En: „in tael giet ta it wêzen fan ’e mienskip”. Dêrom in wars- kóging oan de Friezen om noed to stean foar de Fryske tael. „In noflike joun mei in kikkert yn ’e büse” winske de boargemaster elts ta. Roel Slofstra song prachtige lieten, himsels bigeliedend mei de gitaer. De seal wie der stil fan, sa moai. Doe wie it tiid foar de „kletskriich”. Elk mocht 5 minuten fol prate. Der waerd om lotte hwa’t earst mocht. Dat wie Trinus Riemersma. As in wetter- fal liet er in stream fan wurden op ’e minsken delkomme. Tige humoris- tysk. „Anne Wadman is de skriuwer dy’t mear seks yn syn boeken docht”, sei er, mar fan himsels: „Riemersma skriuwt sa fiis, fizer kin it net”. Anne Wadman die it hwat kalmer oan. ,,Ik en Simenon binne beide bifoarrjochte. Hwant wy binne beide bifreone mei Van de Pijpekamp”, sei er. En oer syn léste boek: der is faeks noch net in Frysk boek forskynd hwer ’t de drank sa ryklik floeit. Dochs bin ne dy drank en dy seks mar bijkoms- tich, lei er üt. Tjitte Piebenga liet in boerd sjen mei in tekst: „Net sjitte op Tjitte. Hy ‘a riedseal fan it Douwe Tamminga, brachten; dat was i 1965. Het wetsontwerp De heer F. v. d. Noord, Scherwolder- hemstraat 25 te Sneek, werd benoemd tot directeur van het gemeentelijk ver zorgingshuis „Cruycebroedershof”. Hij stond als nummer 2 op de aanbe veling van b. en w. en kreeg 10 van de 18 stemmen, nadat de raad op de kop af een uur over deze zaak in be sloten zitting had vergaderd. Nr. 1 van de aanbeveling, de heer S. van der Meer, kreeg 8 stemmen. De raad was op de heer Gerrits na voltallig. Deze had bericht van ver hindering gestuurd. Bij de ontslagaanvrage van de heer Y. M. Dijkstra als hoofd van de Lem- merwegschool legde de heer Jonkers een korte verklaring af. Hij had de komst van de heer Dijkstra destijds als voorzitter van de oudercommissie meegemaakt. Hij sprak namens de fractie zijn waardering uit voor wat de heer Dijkstra, die naar Leeuwarden gaat, gedaan heeft voor het onderwijs in Sneek. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-Bar. Elke zortdag matinee om 3 uur. Vrijdag 18 oktober Contactavond PvdA afd. Sneek met toneelstuk „Dossier X” door het Selskip Riek Landman. Zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 tot 31 oktober Fototentoon stelling van het werk van Jeroen Bosch in de voorzaal van het Dries Scheepvaartmuseum. In de galerij Tegeltentoonstelling „De kunst in het klein”. Openingstijden maandag t/m zaterdag vm 10-12 uur ’s namid dags 13.30-17 uur. Zondag 20 oktober Martinikerk-Bols- ward. Heinrich Schütz Kreis uit Han nover m.m.v. Gisela Cröger en Wal traud Schmidt, sopraan; Gottfried Schwartz, bariton; Ad. Houtman, or gel. Kerkmuziek voor koor, soli en orgel. Aanvang ’s middags 2.45 uur. Dinsdag 20 oktober Ledenvergade ring Chr. Begrafenisver. „Draagt El kanders Lasten” in „Talitha Koem”, Singel. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 29 oktober Concert Frysk Or kest in Amicitia te Sneek. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dirigent Alfred Sal- ten; soliste Lydia Grychtolowna, pi ano. I I GELUIDSHINDER Eén aantal bewoners van Oude Koe markt Oud Kerkhof en Galigastraat hebben tevergeefs geprobeerd de raad in te schakélèn bij hun bèzwaren te- gende verbouwing van het pèrceèl Oude Koemarkt 1. De raad kon niet anders dan het advies van het college om het schrijven voor kennisgeving aan te nemen opvolgen. De heer Bosma vroeg of er werkelijk geen weg is te vinden, opdat de kla gers verlost worden van de geluids hinder, in casu de muziek, die in nr. 1 ten gehore wordt gebracht. Er is slechts een dunne muur tussen de belendende percelen. De heer Poiesz vond ook, dat men dit schrijven niet zonder meer met een „voor kennisgeving” kon afdoen. Deze zaak zit de omwonenden hoog. Kan het college geen maatregelen nemen om de gewraakte overlast tot een minimum te beperken? De voorzitter legde nog eens uit dat de aanvraag om vergunning aan de wettelijke eisen voldeed en deze ver gunning moest worden verleend. B. en w. hebben eenvoudig geen bevoegdheid om nog meer eisen te stellen. Mej. A. Jonkers alhier werd met algemene stemmen, dat is te zeggen zonder die van raadslid Jonkers, die zich van stemming onthield want mej. A. is zijn dochter benoemd tot onderwijzeres aan de Lemmerweg- school. ’T KWARTIER VAN MEIJER Zoals te verwachten was verklaarde de heer Meijer het niet eens te zijn met b. en w., die hem uitvoerig hadden geantwoord op zijn vragen over de arbeidsverkorting van het gemeente- personeel. Hij noemde het besluit om dit kwartier in de vorm van schaft te verstrekken een besluit ten nadele van het personeel. Het argument van het college dat er behoefte is aan een onderbreking van de arbeidstijd vond hij „uiterst zwak”. Tot nu toe was een (doorbetr.alde) koffiepauze steeds toe gestaan. Volgens hem heeft alleen de commissie voor de gemeentewerken deze kwestie op de agenda gehad, ter wijl b. en w. de notulen van de mede zeggenschapscommissie er bij halen. Maar d^ verkorting van de werktijd was toen al ingevoerd. Zelf stemmen de werknemers voor verreweg het grootste deel niet in met de getroffen regeling. In het belang van het per soneel vraag ik daarom nogmaals een andere manier van werktijdverkorting, aldus de heer Meijer. Wethouder Visser dacht dat het nor maal was dat b. en w. hier aansluiting gezocht hebben bij het particuliere be drijfsleven. Dat gebeurt in andere ge vallen ook wel. Vroeger hield men een rusttijd en dat gebeurde clandestien. Nu heeft men er recht op. Het college achtte dit een gunstig moment „om een plooi glad te strijken”, verklaarde hij. Men moet de zaak objectief beoor delen. Met dat laatste ben ik het wel eens, merkte de heer B. de Vries op. Niet temin was hij tot de slotsom gekomen dat het college hier een steek heeft laten vallen. Want hier had men van tevoren met de medezeggenschaps commissie moeten overleggen. Dan had het personeel inspraak gehad. Een deel van de nu ontstane onrust was daardoor vast en zeker weggenomen. NOG EEN KWARTIER? En er is terdege onrust, voegde de SPELEND LEREN De heer Jonkers vond het initiatief van het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs om z.g. speelleerklas- sen in het leven te roepen erg belang rijk. Ook voor de openbare scholen. Hebben b. en w. ook plannen in die richting? Wethouder Baaiiens antwoordde, dat men had gehoopt in juni al met deze klassen te kunnen starten. Maar door omstandigheden is het uitgesteld. Nu ligt het in de bedoeling volgend jaar te starten. Een en ander vergt nogal een organisatie in verband met een goede pedagogische begeleiding van de leerkrachten. zie verder pagina 3 Notaris P. Feddema alhier heeft gis teravond in restaurant Van der Wal drie huizen provisioneel geveild. Het burgerwoonhuis met erf en toebeho ren aan de Singel nummer 10, groot 54 centiare, werd door de heer S. Pie- kema alhier beschreven op f 14.789, Het burgerwoonhuis met voor- en achtererf en verder toebehoren aan de Kerkhoflaan nummer 6, groot 1.60 a, benevens een derde aandeel in de steeg, geheel groot 39 centiare, werd door de heer D. v. d. Meulen alhier beschreven op f 16.199, Het woonhuis met erf en verder toe behoren, aan de IJlsterkade nummer 110 en groot 1.03 a, werd door de heer L. Postma te Goutum beschreven op f 2399,—. heer Meijer daaraan toe. Het ziet er naar uit, dat men straks in mei weer een kwartier korter mag werken. Men maakt zich nu al bezorgd over de theepauze. Met toestemming van de hoofden van dienst en dus ook van b. en w. is deze pauze verworven, meende hij te weten. Tenslotte vond hij, dat men beter geen aansluiting bij het particuliere bedrijfsleven kan zoe ken als dat in het nadeel van het per soneel is. De heer Visser herinnerde er aan dat er in de medezeggenschapscommissie bijna algemene instemming was ge weest. met de regeling. In de kringen van de vakbeweging was men niet zo gelukkig met deze werktijdverkorting. Het bleek dat verscheidene raads leden het standpunt van de heer Meijer deelden. En de heer B. de Vries riep uit: U als college hebt de boot gemist! Daarop kwam wethouder Baaijens zijn collega Visser te hulp. Hij legde uit, dat b. en w. ook liever de mede zeggenschapscommissie hadden inge schakeld. Maar het college kon deze zaak niet in de commissie aanhangig maken. Dat kon de commissie zelf wel en dat is niet gebeurd. De voorzitter f 7.856. De afd. IJlst van de CPB heeft haar jaarvergadering gehouden in ,,’t Mienskipshüs”. De presidente mevr. Oppedijk-Schotanus, opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Na het lezen van Matheus 9 27-35 volg de een meditatie over het laatste vers. Allen' werden hartelijk welkom gehe ten in het bijzonder de nieuwe leden en één gast, die zich deze dag opgaf als lid. Er was een goede opkomst. De dames Veninga en Veenstra fun geerden als jury bij het beoordelen van de zelfgemaakte hoedjes van ongebruikelijk materiaal. Na het lezen van het jaarverslag door de secreta resse en het financieel verslag van de penningmeesteresse brak de theepauze aan. Hierna gaf mevr. S. v. d. Woude- V. d. Zee, op verzoek van de presi dente een verslag van de excursie naar de bietwortelsuikerfabriek en raffina derij in Groningen; waar een film werd vertoond „van biet tot kristal”. Na deze film die zeer interessant was, werd een voortreffelijke koffietafel aangeboden. Van daaruit ging de reis naar de botanische tuin in Haren, waar prachtige tropische bloemen en planten te zien waren. Terug in de stad Groningen werd nog even gezel lig gewinkeld, ’t Was een leerzame en gezellige dag. De presidente bedankte mevr. V. d'. Woude voor het maken van dit verslag en hield zelf nog een kleine dracht Marie Schotanus bedankte mevr. Veninga mevr. Veenstra voor de moeite die zij zich hebben willen getroosten hier aanwezig te zijn, om de „hoedjes” op prijzen te beoordelm. Wat een moei lijke taak bleek te zijn. De 1ste prijs ging naar mevr. Y. Wassenaar-Wier sma, de tweede kreeg mevr. M. Bu- wal da-Wildschut en de derde ten slotte ging naar mevr. J. Diepenveen- Van Dijk. Nadat de prijzen waren uit gereikt, overhandigde de presidente de dames juryleden ieder een kleurig boe ket bloemen. Tot slot werd na het zingen van een lied allen een wel thuis toegewenst en een tot ziens. In het vervolg zullen de vergaderingen op donderdagmiddag, worden gesteld, om 2.45 uur. Door de groei van de vereniging waren de da mes genoodzaakt' de grote zaal te be trekken. Nu hebben zij voorlopig weer de ruimte en zullen nieuwe leden van harte welkom zijn. Zaterdag 26 oktober a.s. houdt Sportclub „Friesland” in de Sneker Sporthal weer bokswedstrijden. De volgende boksers treden ih het strijd perk: A. klasse: Zwaargew. L. van Houten (Frisia)T. Futselaar (Muscular). H. Zwaar: B. v. d. Sluis (Vebo)—M. Heidens (D.O.S.). Midden: H. Hof (Frisia)D. Berger of A. Bos (D.O.S.). Z.Welter: R. Koopmans (Frisia)J. v. d. Dolder (D.O.S.). Z.Welter: H. Mek- kes (Carpentier)B. Berendsen (Mus cular). Welter: B. Mekkes (Carpen tier)W. Gerlach (Abelsma). B-klasse: Z.Welter: H. Smit (Abel sma)C. Millenaar (Muscular). Mid- dengew. B. Olgers (Abelsma)H. v. Velen (Carpentier). C-klasse: Zwaargew.: L. Jonker (Friesland)—B. v. Londen (Muscular). Zwaargew.: H. v. d. Goot (Friesland) H. Huisman (Carpentier). H.Zwaar: E. v. d. Velde (Friesland)E. Zuur (Bowi). Z.Welter-Junior: A. J. Sterk (Friesland)H. v. d. Laan (Vebo). Welter: T. Monsma (Friesland)J. Scheen (Abelsma). Middengew.-Juni- or: R. Scheer (Frisia)K. Kamstra (D.O.S.). N-klasse: Middengew.: Y. Wiersma (Friesland)T. Tappel (Vebo). Mid dengew.: R. Pluim (Bowi)H. Dekker (Muscular). Z.Welter: H. v. d. Vel de (Friesland)C. Fraai (D.O.S.). voor uit „Kindersprookjes” van Boddaerd. Mevr. Oppedijk- en zich nog te kunnen herinneren dat merde. Dinsdag heeft men het ge- de koekoek, de bonte specht en de sloopt en weggehaald, vanmorgen ijsvogel er voorkwamen. Het zou was men bezig de straat „recht te kon blijven. In de winter zou een - Dinsdag 29 oktober verwacht de nen worden. Als kind heb ik er veel BB, dat er ’s morgens om kwart geschaatst, schrijft hij. En als inzet over acht in de omgeving van IJlst 0 voor de actie tot het behoud van dit een kernwapen tot ontploffing f is gelukkig maar een oefening. Öp i het industrieterrein aan de Onnen- huizerweg zal dan de brandweer- I Eindelijk is het dan zover, dat de de markt wordt gehouden, aan de grenswijziging de Tweede Kamer kant van de Suupmarkt is ’s zater- Q Q heeft bereikt. Drie jaar bijna nadat dags verboden voor auto’s van 10 ib G.S. hun plannen jn de publiciteit uur tot 18 uur als men uit de rich- Y brachten; dat was in november ting van ’t Hoogend komt. Maar de 1965. Het wetsontwerp is voor automobilist wordt dit pas gewaar C Sneek zeer teleurstellend. Het aan- nadat hij de middenbrug al lang is 0 0 tal hectares is maar 15 meer dan in gepasseerd. Door het ronde bord i de laatste voorstellen van G.S. Ook met de rode rand en zwarte auto, en 5 V in IJlst zal men er niet zo gelukkig daaronder: op zaterdag van 10 tot mee zijn. Oorspronkelijk zou deze 18 uur. Afgelopen zaterdagmiddag 0 gemeente 43 ha verliezen en slechts werd men door een vriéndelijke i 0 10 inwoners. Volgens het wetsont- agent attent gemaakt op de situatie. - i werp wordt dat 72 ha, haast twee- Verscheidene" automobilisten' kon- maal zoveel dus, en 20 inwoners, den toen nog keren of achteruit C De enige hoop voor Sneek is nu rijden tot de middenbrug 0 nog, dat er vanuit de Kamer amen- bekeuring ontlopen. We vragen cno i dementen komen, die door de meer- af of er in het vervolg elke zater- derheid worden aanvaard. Maar dag een agent staat. Misschien zou v daar moet men bij de tegenwoor- men ook bij de middenbrug een - dige verhoudingen maar niet teveel bordje kunnen plaatsen: na zoveel 0 0 van verwachten. meter verboden voor auto’s alle verkeer) Q uer wij De kollekte ten bate van de reclas sering heeft in Oudega (W.) en om streken f 155,50 opgebracht. Ook voor de Vrouwelijke Hulp-Ver lening (VHV) werd gekollekteerd.. Deze kollekte bracht in Oudega (W.) e.o. f 185,op. gebied sluit hij een cheque van wordt gebracht. Schrikt u niet: het 0 0 vijftig gulden in. Het spreekt van- L 1 zelf, dat het comité (i.o) zeer inge- het” industrieterrein aan de Öppen- nomen is met deze gift. weg xai victn ue uxanuweer- «colonne van de Mobiele Colonne uit de legerplaats Crailo met 886 0 Het Grootzand mag met auto’s man en ca. 120 voertuigen in actie maar aan een kant worden inge- komen. Zij komen met 48 spuiten, reden; in feite dus éénrichtingsver- die elk zo’n 2800 liter water per keer. Daarenboven géiden op dins- minuut kunnen geven, de branden dag en zaterdag bijzondere bepalin- blussen, die het denkbeeldige kern- 0 0 gen, met het oog op de drukte. Een wapen veroorzaakt in Sneek. Het gedeelte Grootzand-oostzijde, waar wordt een grootscheepse oefening. (of: 0 I 0 stukje over het „Spoordok” in onze het hokje dat op het kruispunt met f i krant van vorige week. Deze schrijft het Kaatsland het uitzicht belem- 0 de koekoek, de bonte specht en de sloopt - o ----- -- ZOU 0 mooi, zijn als dit gebied bewaard trekken”. zou een gedeelte als ijsbaan gebruikt kun-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1