Verlichting stad blijft zorgenkind Sneker zakenlieden van Noorden zelf werkt onvoldoende mee eigen ontwikkeling aan De Preamkeskouwers blijven actief DE VELDUIL Pleidooi voor „pluriforme” PvdA door wethouder Visser L AGENDA St. Nicolaas komt zaterdag 16 nov. CH-Kamerlid Kikkert sprak in Ijlst IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van G, Bosma, Stadslaan, won voortuintjeswedstrijd IJlst Meisje in IJlst licht gewond door botsing met auto Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 85 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Burgerlijke stand Geslaagd Bevorderd tot arts Wereldspaardag (30 okt.) wordt in Sneek spaarweek l’roces-verbaal wegens mishandeling Man aangehouden, verdacht van verduistering Maandag 21 oktober 1968 Bonds-spaarbank van 1818 stelt affiches tentoon 123e jaargang nr Afd. Sneek had geslaagde contactavond Sneekar Nieuwsblad is een aecomixneewie iniq-ave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en RONDVRAAG aan. INTOCHT ST. NICOLAAS KABINET ZIT OP ROZEN OPENING WINKELZAKEN de gelegenheid Een zeer geslaagde voor mooie woners-winnaars zijn! kiesvereniging. WINTERACTIVITEIT DEFENSIE OPVOEREN geleid. eniging een enquête gehouden over de koopavond, al of niet met compensatie van de maandagmiddag. Het individu alisme bij de Sneker middenstanders was echter zo groot, dat er geen besluit kon worden genomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 21-jarige Sneker J.W. ter zake van mishandeling. De jongeman vocht in de afgelopen nacht, na cafébezoek, met een jongen uit de omgeving. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS antoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De 25-jarige Sneker L.D., vertegen- De verlichting is voor het bestuur een ieder jaar weerkerende ergernis. Het bestuur heeft een bedrag van f 4500,uitgetrokken voor de stroom- kosten tijdens de maand december (St. Nicolaas en Kerstdagen) en de Sneek week. Maar het is te dwaas, aldus de heer Suwijn, dat de vereniging de stroomkosten voor een winkelstraat betaalt, terwijl in die straat maar twee of drie zaken lid zijn. Er zal daarom volgend jaar, in januari en februari, een grote ledenwerfactie worden ge houden. Vrijdagavond vond in het Mienskips- hüs de prijsuitreiking plaats van de voortuintjeswedstrijd 1968. Deze keer kreeg de mooiste tuin van elke straat een prijsje, terwijl tevens de fraaie V.V.V.-wisselbaker werd uitgereikt. De belangstelling voor deze avond was uitstekend. Natuurlijk kwam de koopavond weer ter sprake. Na de vergadering over dit onderwerp in november van het vorig jaar heeft het bestuur niet stil gezeten. Het heeft veel werk gedaan, maar is nog geen stap verder. De me ningen over een koopavond zijn tè verdeeld. Daarom is het nog geen haal bare zaak. Om ongeveer half elf kon voorzitter Suwijn deze geanimeerde vergadering sluiten. SNEEKER NIEUWSBLAD De 17-jarige mej. F. Roorda werd donderdagavond in IJlst licht gewond toen ze met haar bromfiets tegen een tegemoetkomende auto botste. Ze vloog met haar hoofd door de voorruit. Ook werd ze aan haar been gewond. Het gebeurde op de Galamagracht, ter hoogte van het Sneekerpad. De automobilist, de heer Grozema, ambte naar ter secretarie te IJlst, was in zijn betrekkelijk nieuwe Volkswagen op weg naar zijn werk. De jongedame reed, om een niet diepe kuil in het wegdek te vermijden, op de linker weg helft, zonder het tegemoetkomende verkeer op te merken. Het gevolg was dat ze tegen de auto opreed. Door de dokter werd haar een paar dagen bad rust geadviseerd, om bij te komen van de klap. De heer Grozema kwam met de schrik vrij. De auto was behoorlijk ge deukt. Voorruit en koplamp waren kapot. Ook de bromfiets was deerlijk gehavend. De politie stelde zich van een en ander op de hoogte. altijd even gelukkig geweest. De moei lijkheden doken telkens weer op, maar zij versterkten eerder de energie van de belanghebbenden dan dat deze af- zwakte. Hoewel men nog niet kan zeg gen: we zitten op rozen is de leiding toch gelukkig en tevreden met de ver kregen baan in het uitbreidingsplan Nijezijl, tegenover de Sicko Sjaardema- laan. Het opgespoten zand biedt een stevige ondergrond en men heeft voor afwatering gezorgd door rondom een gleuf te graven. Met de daardoor vrijgekomen grond is de baan verhoogd, waardoor ’t terrein voldoende droog is voor de training. En ’t bezoek aan die training is niet gering. Uit de gehele Zuidwesthoek komt de jeugd op IJlst aan om hun prestaties op te voeren, op verschillende avonden oefent zij in gro ter of kleiner verband. Ook de verlich ting is goed verzorgd; al met al, er kan gewerkt worden! Daarbij bedenkend dat alles door eigen initiatief en werk kracht tot stand is gekomen, deelt IJlst met de Preamkeskouwers in het verworven sukses! „Alleen kunnen we niets bereiken, samen verenigd alles. Eendracht maakt macht; dit gezegde is ook heden op de Partij van de Arbeid onverminderd van kracht”, aldus de heer J. R. Vis ser vrijdagavond op de contactavond van de afdeling Sneek van de PvdA, in zaal Hanenburg. De heer Visser ging in zijn rede uit voerig in op de moeilijkheden binnen zijn partij, die vooral duidelijk aan het licht traden in de laatste partijraad- vergadering. Toch wilde hij persoon lijk niet zo zwaar tillen aan het onbe hagen in de groep Nieuw Links. Want de PvdA is immers een „pluriforme” partij, d.w.z. een partij waarbinnen vrij meningsvorming mogelijk is in ruime veelvormigheid. Naar de mening van de heer Visser is Nieuw Links wat te hard van stapel gelopen. Maar aan de andere kant is Het financieel veslag van penning meester D. v. d. Werf was rooskleurig. De vereniging heeft een batig saldo bij de bank van f 10.898,92 en een saldo spaarrekening van f 2168,86. Het werk van de penningmeester was schriftelijk door de kascommissie, bestaande uit de heren F. de Grijs en R. Stellingwerff, goedgekeurd. De penningmeester werd décharge verleend. Wegens aftreden van de heer Stellingwerff, werd de heer R. Bijlsma benoemd tot nieuw lid van de kascommissie. In het be stuur was. een vakature ontstaan door het vertrek van de heer N. v. d. Meulen. Het bestuur had twee mensen kandidaat gesteld: de heren J. H. P. Ammerlaan en E. G. Dijkstra. De meeste .stemmen werden uitgebracht op de heer Ammerlaan. Wij kunnen stellen: dit kabinet presteert wat. En: dit kabinet zit op rozen! Dan de partijpolitiek. De oppositie kan geen vuist maken! In de P.v.d.A. rommelt het dusdanig dat de gedach tengang deze is: blijf a.u.b. zitten, dan hebben wij nog wat de tijd om orde op zaken te stellen. De ontploffings- partij D ’66 stelt uitdrukkelijk dat ze niet met de P.v.d.A. gaat en dat ze eerst zelf zich wil construeren! De drie christelijke partijen zijl; bezig el kaar te ontmoeten. Persoonlijk was ik aldus de heer Kikkert eerst tegen, nü ben ik van mening dat het in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn om als partij zelfstandig verder te gaan. De spreker verwacht dat in 1971, bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer, de drie partijen met een gezamen lijk programma zullen komen. De aan Vrijdagavond hield de C.H. Kies vereniging te IJlst haar eerste verga dering in dit winterseizoen. Het boven zaaltje in het Mienskipshüs was ge zellig gevuld. Na opening door voor zitter J. Fijlstra kreeg de heer Kikkert, C.H.U.-lid van de Tweede Kamer het woord en sprak over: „Politiek, nu en morgen!” De verlichting tijdens de Sneekweek en de maand december blijft een zor genkind van de Vereniging van Sne ker Zakenlieden. Zo langzamerhand lopen de kosten zó op, dat er beslist een oplossing voor gevonden moet worden, aldus de voorzitter J. Suwijn in de jaarvergadering, die donderdag avond in restaurant „Piso” werd ge houden. Hoewel het punt koopavond niet op de agenda was geplaatst werd er tijdens de rondvraag toch weer een hartig woordje r' er gesproken. Ove rigens zonder resultaat. De velduil is de grootste uil bij ons. Eigenlijk heeft hij maar een klein lichaam, maar de lange brede vleu gels doen hem vooral in de vlucht erg groot lijken. Hij vliegt dan ook gemak kelijk, met het grote draagoppervlak van de vleugels behoeft hij deze maar langzaam op en neer te bewegen en glijdt hij als het ware onhoorbaar door de lucht. Precies ge schikt om de muizen met zijn scherpe klauwen te grijpen vóór deze het ge vaar kunnen zien of horen aankomen. Want uilen zijn over het algemeen inde eerste plaats muizeneterr. De velduil broedt en overwintert dan ook op plaatsen, waar vol doende muizen zijn. We herinneren ons nog som mige jaren, dat op vele Onze stadgenoot de heer H. W, Dethmers werd bevorderd tot arts dat ze hier zoveel muizen vonden. Men kon op zo’n tocht door het veld twintig dertig of meer velduilen opstoten. In zo’n jaar was hun aantal in een betrek kelijk klein gebied dan ook soms ver over de honderd. Grote aantallen huisden onder Oldelamer, Oldeber- koop, Goëngarijp, Grouw, Hardegarijp, Terhorne enz. Velduilen ziet men prak tisch nooit in bomen maar steeds op de grond in ruig te. In de broedtijd voelt de velduil zich thuis in een waterrijk gebied Eerne- woude bijvoorbeeld maar ook op de heide en in de duinen maakt hij zijn nest. Of eigenlijk is het De dagen voor St. Nisolaas zijn goe de verkoopdagen. De winkels mogen ’s avonds langer open zijn en het bestuur stelde voor om op don derdag 28, vrijdag 29 november, maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 december ’s avonds langer open te zijn. Het is echter nog niet zeker of de winkels op donderdag 28 november langer open mogen zijn. Hiervoor is namelijk de toestemming van b. en w. nodig. Lukt dit niet, dan kan het pu bliek zaterdagavond 30 november wat langer winkelen. Uit de praktijk is echter gebleken dat die zaterdag avond niet zo’n goede koopavond is. De winkelopening voor de Kerstdagen is bepaald op vrijdag 20 en maandag 23 december. Alle zaken zijn dan open. Tien jaar terug was onze bijdrage voor defensie 6% van onze inkomsten, nu bedraagt die 3,8%. Vergeet niet dat het Oostblok beschikt over 26.000 tanks en het Westen over slechts 6000. Reken daar bij dat de verhouding in het aantal vliegtuigen is: zij vier tegen wij één. De spreker voorzag dan ook dat in de nabije toekomst die 3,8% weer 6% zal moeten worden en zal moeten doorgroeien tot 10 procent! Dat de strijd in Vietnam, te oordelen naar de binnenkomende berichten, af- zwakt en de onderhandelingen voor de vrede op gang komen is te danken aan de veranderde toestand daar. Het doel is in Vietnam veranderd, waardoor Amerika en de Vietcong beginnen kun nen met praten. De strijd Nigeria Biafra is een oorlog tussen twee stam men in één land, wat altijd bloedige botsingen geeft. Sprekend over de ontwikkelingshulp zei de heer Kikkert: wij doen meer dan enig land ter we reld. Het is af te raden om nog meer te geven; dat zou de samenwerking met de andere Westerse landen in de weg staan! En zo kwam het 2e punt, de binnen landse politiek aan de beurt. Het ka- binet-De Jong zit goed, aldus de heer Kikkert. Hier en daar in ons land is wel wat kribbige kritiek, met name bij het N.V.V. en ook uit andere vak bewegingen, maar die kritiek is niet gegrond. Dit kabinet heeft veel gedaan en werkt snel. Enige keren heeft het 100 miljoen uitgetrokken voor de ont wikkeling en werkloosheidsbestrijding. De geest van bestuurders en bewo ners moet gericht zijn op de grote industrie, om mensen werk te kunnen geven. Hier in het Noorden zit te veel tegenstand wat betreft de industrie, de recreatie, het aanleggen van jacht havens enz. Men wil niet de negatieve kant ervan accepteren. En toch moet dat op de koop toe worden genomen. Iets van het eigene moet worden prijs gegeven. Deze noordelijke houding ziet men in het Westen van ons land en evenzo heeft de regering dit ontdekt, met het gevolg dat het beschikbaar ge stelde geld voor verschillende projec ten niet in het Noorden, maar wel in het Westen terecht komt. Het Noorden zelf werkt onvoldoende mee. Wie de naam Preamkeskouwers leest weet direkt dat het gaat over sport mensen en dat IJlst nauw bij deze groep is betrokken. De Preamkeskou wers hebben zich in een wijde omtrek in Friesland en daar buiten een naam weten te veroveren waarmee in de sportwereld en dan in het bijzonder in de ijssport rekening wordt gehouden. duidelijk gebleken, dat het oudere ka der het niet goed aanvoelt. Men kan het niet goed vinden; dat nieuwe ge luid in een zich veranderende politieke samenleving. Jonge mensen zijn ongerust over deze samenleving. Vietnam en Biafra: een wereld vol ellende. Woorden schie ten tekort. Er worden misdaden be gaan in naam van de waarheid. Een gewelddadige vrijheidsberoving met ’n half miljoen soldaten noemt men in Moskou een vredesactie. Studenten lo pen te hoop. Deze wereld is hopeloos verdeeld en bloedt aan alle kanten. In de PvdA heerst onbehagen. Te genover Nieuw Links heeft zich een groep Nieuw Rechts opgesteld. Maar de eerste groep heeft verklaard geen „partij in de partij” te willen zijn. La ten we deze verklaring ernstig nemen, aldus de heer Visser. Wil een partij pluriform zijn, dan moeten er in haar midden, binnen zekere grenzen, uit eenlopende opvattingen tot uiting kun nen komen. In tegenstelling tot Nieuw Links, die om te beginnen een socialistische for matie met de PSP voorstaat, gaf de heer Visser de voorkeur aan een pro gressieve combinatie, die behalve PSP en/of PPR ook samenwerking met an deren inhoudt. Maar daarbij moet de PvdA haar identiteit als socialistische beweging behouden. „Zelfbewust en als anderen ons niet willen volgen desnoods alleen”. Doch in de eerste plaats zullen binnen de partij de ver houdingen goed moeten zijn, vond de heer Visser. Op deze avond gaf het „Selskip Riek Landman” een voor-première van het blijspel in drie bedrijven „Dossier X”. Met succes, naar de mening van de aanwezigen, die het „selskip” met veel applaus beloonden. Het komende winterseizoen gaat de vereniging iets voor haar leden doen. O.a. zullen er lezingen worden gehou den. Op 11 november zal een deskun dige voorlichting geven over de BTW, de nieuwe wet op de omzetbelasting. Uit de vergadering kwamen nog sug gesties om lezingen te houden over b.v. boekhouden, etaleren, marketing enz. Het voorstel van het bestuur om iets voor de Sneker jeugd te gaan doen in de vorm van een voorstelling met Kluk Kluk of Swiebertje vond in de ver gadering geen instemming. Uit het jaarverslag van secretaris J. F. Repko bleek, dat het afgelopen jaar zich gekenmerkt heeft door vele acti viteiten. De treinverbinding Sneek Staveren heeft de volledige aandacht van het bestuur. Aan de Spoorwegen is verzocht, na overleg met de plaatse lijke industrie, de vertrek- en aan komsttijden aan te passen aan de di verse werktijden. Ook is door de ver- van een aantal C.H.’ers die het met de gang van zaken in de Unie niet eens zijn, kreeg zijn felle afkeuring. Van de 7 daarin gestelde punten is er slechts één de laatste die een waarheid bevat, de overige zijn beslist niet juist, zo betoogde hij. De aanval op de C.H.- jongeren is ver beneden de maat, wij hebben de beste jongerengroep van ons land! En dat is belangrijk. Ze zijn actief en wonen regelmatig de debat ten in de Kamer bij, zulks mede om te beoordelen wat de verschillende C.H.- p-rlementariërs daar voor de partij presteren. Is dat fout? zo werd er ge vraagd. In onze buurlanden is de stemge rechtigde leeftijd reeds op 18 jaar ge steld. Dat komt ook hier; wij zijn geen eiland in Europa. De heer Kikkert is zeer erkentelijk voor wat de jongeren in de Unie bijdragen. Vorige week heeft de A.R.-voorman Biesheuvel in de Kamer gezegd: wij staan meer in de vrijheid van het ge loof, dan in de krampachtigheid van de partij. Zoiets was enige jaren terug niet denkbaar. We zien nog niet als Chr.-Historischen waar we precies te recht komen, maar één ding is zeker, de inhoud blijft gelijk, want wij weten dat het Evangelie van Jezus Christus gelijk blijft, zo besloot de heer Kikkert zijn met aandacht gevolgde rede. In de er op volgende discussie wer- SNEEK, van 12 t.e.m. 18 oktober. Geboren: Margriet, dv Haitze Wier sma en IJbeltje van der Velde; Sandra, dv Willem Claij en Gerda Antonia van Riemsdijk; Jan, zv Taeke Seinstra en Dirkje Johanna Bolk, van Joure; Jan Peter, zv Pieter Kluiwstra en Pietertje de Jong, van Witmarsum; Martje Ge- sina, dv Pieter Winia en Fokeltje Twijnstra, van Elahuizen; Houkje, dv Feike Tamsma en Sijbrechje Reitsma, van IJsbrechtum; Lydia, dv Arend Lootsma en Geesje de Jong, van Ela huizen; Jitske, dv Douwe Haanstra en Durkje Eekma, van Heidenschap; Al fred Cornells, zv Jouke Banning en Al- bertha Elizabeth Visser; Jolanda Hetty*, dv Ruurd Seinen en Hetty Marie Wel ter; Ingrid Tjitske, dv Sikko Willem de Jong en Froukje Bergsma Christinus Herman, zv Hidde Pieter Kroese en Grietje Ellechien Smit; Jacob, zv Titus Julius Hofstra en Hiltje Regeling; Cor nells, zv Rintje de Vries en Gelske Stegenga, van Wijckel; Maria Hendri- ka, dv Eduard van Loo en Hendrika Gerharda Hermsen; Jan, zv Pieter Jel- lema en Cornelia Wiebenga; Froukje,- dv Wiebe Cnossen en Maartje Dijkstra; Jan Sijbrand, zv Pieter Huizenga en Jeltje Aafke Schilstra; Sjoerd Jan, zv Kornelis van der Meer en Catharina Roos; Marga, dv Jan de Brock en An na Catharina Maria Jillings; Geertrui- da Houkje, dv Sijbolt Muizelaar en Sijtske Mellema. Ondertrouwd: Haije Mintjes, 24 jaar en Anna Grietje IJkema, 22 jaar; Augustinus Wiebenga, 23 jr. en Baukja Douwina Wietske Postma, 23 jr.; Ger rit Hartogh Rienstra, 18 jaar en Antje Westra, 16 jaar; Tjalling Jan Schaaf, 23 jaar en Anneke Zondervan, 21 jaar; Eeltje Dooper. 22 jaar en Hillie Geer trui da Maria Vogelsang, 22 jaar. Getrouwd: Thomas Tabe Sijibe Kam* sma, 22 jaar en Ruurdtje van der Werf, 21 jaar; Wietse de Haan, 20 jaar en Johanna Elisabeth Bollema, 25 jaar; Arend van der lest, 21 jaar en Alle- gorida Olga van Oosten, 21 jaar; Kor* nelis Visser, 24 jaar en Grietje Rene- ma, 21 jaar; Jacobus Franciscus Gies- bers, 35 jaar en Elisabeth Palsma, 35 jaar; Wiebe Jager, 23 jaar en Hiltje Reen, 21 jaar. Overleden: Lijsbert Boersma, 84 jaar wv Bouwe Aukes Kleinstra; Lolke Zijl- stra, 68 jaar ev Pieterke Steigenga; Broer Eekma, 86 jaar ev Tietje Herre- ma; Johannes Runia, 69 jaar, van Schraard; Bauke Jonkmans, 79 jaar wv Siebrig Wijdeveld; Johannes Cor nells Hendrik Bonekamp 69 jaar wv Johanna Veronica Galerna, van Joure; Hidde Kerkhof, 81 jaar ev Aaltje de Jong, van Itens; Klaas Walsweer, 73 jaar ev IJtje de Vos, van Oppenhuizen. In vele landen in Europa en in een aantal daarbuiten maken de spaar banken zich op om de Wereldspaardag te vieren. Ingevolge het besluit van het Wereldcongres van 1924 te Milaan betekent dit vieren niet het vieren van de teugels, doch integendeel het aan halen daarvan tot groter activiteit. Ook de Bondsspaarbanken in Neder land zijn op 30 oktober op extra uren geopend, terwijl vele spaarbanken van Wereldspaardag een spaarweek heb ben gemaakt. Een groot aantal landen wisselt affi ches uit. De tentoonstelling van deze affiches in de spaarbanken accentueert het internationale karakter van deze dag. De Bondsspaarbank van 1818 te Sneek heeft deze kleurige affiches ten toongesteld in het wachtvertrek van de spaarbank. Ook deze bank heeft de Wereldspaardag uitgebreid tot een spaarweek en wel van 28 oktober tot en met 1 november. Gedurende die week zal iedere in legger kunnen kiezen uit diverse leuke attenties, die er dan worden aange boden. Daar de spaarbank een grote toeloop verwacht, zal het kantoor die week voor het publiek geopend zijn van negen tot half één en van half twee tot half vijf en tevens woensdag en vrijdagavond van half zeven tot half acht. V.V.V. voorzitter A. Nooitgedagt zei in zijn openingswoord blij te zijn met zoveel mensen. Een attractie voor deze avond was ook dat vóór de pauze dia’s vertoond werden van de optocht in de feestweek. Jammer genoeg moest de heer Nooitgedagt beginnen met het publiek ’n „strop” te vertellen. De beide juryleden, de heren Veldhuis en Bolt uit Sneek, die de punten hadden toe gekend en commentaar zouden leveren op de winnende tuinen, waarvan dia’s vertoond zouden worden, waren beide verhinderd aanwezig te zijn. De dia’s van de optocht waren de moeite van het zien waard. Het hoogste aantal punten 102 was voor de bewoner van Stadslaan nr. 16, die tevens de genoemde wisselbeker in z’n bezit kreeg: de heer C. Bosma. Op hem volgde Bernhardstraat 11 met 100 punten. Vervolgens: Buséstraat 2, 99 punten; Ylostinslaan 32, 98 punten; Geeuwkade 15, 97 punten; Stadslaan 20, 95 punten; extra prijs vanwege hoog aantal punten. Stadslaan 28, 94 punten; Popmawal 14, 92 punten; H. Huizingastraat 8, 91 punten; Nooitge- dagtstraat 11, 90 punten; Harinxmaweg 10, 90 punten; Oranje-Nassaulaan 1, 90 punten; Julianastraat 17, 90 punten; Wilhelminastraat 5, 89 punten; Sicko Sjaardemalaan 21, 89 punten; Eegracht 2, 87 punten; Galamagracht 92, 84 punten; Nijezijl 10, 84 punten Uilen burg 43, 82 punten; Rinnert Anema- straat 6, 80 punten; Zevenpelsen 9, 76 punten; Jonker Rispenstraat 5, 74 pun- ten; Boekemastraat 26, 72 punten en den interne zakenman de CHU bespro- W. J. Oppedijkstraat 18, 52 punten, ken. Het was een avond; een goede start van de Ulster Ulsters om uit te puzzelen wie de be- Het verschijnen van het informatie- boekje over Sneek bleek een groot succes. Voorzitter Suwijn bracht dan ook hartelijk dank aan de heren A. Jansen en P. Postma, voor het vele werk dat zij hebben verricht. Tijdens de rondvraag sneed de heer F. Ruiter het parkeerprobleem Sneek zit erg in de knoei met de ruimte, je kunt je wagen er bijna niet kwijt. Hij vroeg of het niet mo gelijk was om een blauwe zone in te stellen. Het bestuur antwoordde dat er in de toekomst waarschijnlijk parkeer meters zullen komen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaats examen vliegtuigbouwkundig inge nieur onze stadgenoot de heer H. F. de Jong. Dinsdag 22 tot 31 oktober Fototentoon stelling van het werk van Jeroen Bosch in de voorzaal van het Fries Scheepvaartmuseum. In de galerij Tegeltentoonstelling „De kunst in het klein”. Openingstijden maandag t/m zaterdag vm 10-12 uur ’s namid dags 13,30-17 uur. Dinsdag 22 oktober Ledenvergade ring Chr. Begrafenisver. „Draagt El kanders Lasten” in „Talitha Koem”, Singel. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 25 oktober Openbare vergade ring CHU aid. Sneek in Fredehiem, Kleinzand 18. Aanvang ’s avonds 8 uur. Spreker ds. C. van Eysinga. Dinsdag 29 oktober Concert Frysk Or kest in Amicitia te Sneek. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dirigent Alfred Sal- ten; Bojjst® Lydia Giychtokwna, pi ano. Iedere vrijdag, B*terSag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-Bar. Elke z mdag matinée om 3 uur. In een drietal punten had de heer Kikkert zijn onderwerp verdeeld: le de buitenlandse politiek, 2e de binnen landse politiek en 3e de partijpolitiek. We leven, zo begon deze rustige, te gelijk punktuele spreker, in een zor gelijke en boeiende tijd. Zo van 1954 tot 1967 hebben we geloofd dat er ontspanning zou komen in de buiten landse politiek. Wij hebben als kleine natie óók geprobeerd de ontspanning in de hand te werken, maar zijn daar in nü gezien, teleurgesteld. Er 'is wat aan de gang daar in dat Oostblok en er is een gevaarlijke toestand ont- aue kiesverenigingen gestuurde brief staan in de Balkan! Wat moeten wij nu met die ontspanningspolitiek doen? Het Westen heeft zeker iets te bie den aan de communistische landen! Maar wij vergissen ons en hebben ons vergist als wij denken dat, zoals wij het hier hebben, datzelfde óók moge lijk is in de communistische landen. De Sovjet-Unie tolereert dat niet en zal het verhinderen, desnoods met wapen geweld. Wij moeten als Westerlingen gezamenlijk een antwoord geven en wij moeten allen onze defensie opvoe ren! Dat zijn de twee factoren die wij moeten doen! Dat is zo maar niet vanzelf geko men. Neen, daar zijn initiatieven voor genomen en daar is voor ge werkt en getraind! De heer Beetstra te IJlst en wel de man in deze groep, op de voet gevolgd door de heer Klaas Visser, eigenaar van de moderne sport zaak vlak bij de brug, de toegang tot oud-IJlst. Hij is het die de jeugd on derricht en klaarstoomt voor de wed strijden. Om kanshebbers in deze wed strijden te worden, daarvoor is een lan ge trainingstijd nodig. Daarvoor is ook nodig een aan zekere eisen beantwoor dend trainingsveld of -baan. Wat dat laatste betreft is de vereniging niet St. Nicolaas zal dit jaar tweemaal een rijtoer door Sneek maken. Op za terdag 16 november doet hij zijn in tocht. Om ongeveer twee uur a half drie meert het schip af bij de Water poort, waarna de gebruikelijke rijtoer door de stad volgt. Daarna is de offi ciële ontvangst in het stadhuis. Op zaterdag 23 november maakt de goed heilig man nog een rijtoer door de stad. De intocht van St. Nicolaas stelt het bestuur, met name de heren D. v. d. Werf en J. Doevendans, ieder jaar weer voor problemen. Het valt niet mee om het elk jaar anders te doen. Dit jaar zal er waarschijnlijk een acrobatengroep op fietsen komen, ter wijl ook de plaatselijke muziekkorpsen medewerking verlenen. Voorts is con tact opgenomen met de christelijke detailhandelsvakschool. De reclame- afdeling van deze school kan misschien een reclamewagen verzorgen, die mee rijdt in de stoet. plaatsen de grond door zeefd was met muizen- gangen. Dat was in de zo genaamde muizenjaren, die we vroeger hadden, bij voorbeeld in het winter halfjaar van 1934/35, 1938/39, 1942/43 en 1953/54. Als men het veld inging, bijvoorbeeld in De Deelen onder Oldeboorn, een grote veenpolder, waar het „optilde” van de muizen, vlogen steeds meer velduilen uit de ruigte op. Ze hadden daar een ta- feltje-dekje, de muizen voor het grijpen. Velduilen uit noordelijke streken, die anders verder naar het zui den doorgevlogen waren, bleven nu „hangen” door- woordiger van beroep, is vrijdag door de gemeentepolitie aangehouden, ver dacht van verduistering van ongeveer f 2000 ten nadele van zijn werkgever. De man is voor de officier van justitie geen nest, maar een kuiltje waar toevallig wat stroot jes of halmen in liggen. Het wijfje legt wel 7 of 8 eieren en soms vooral in muizenrijke jaren wel eens een paar meer die van het eerstgelegde ei af bebroed worden. Het is dan ook normaal een nest te vinden met reeds vrij grote jongen, terwijl enkele broertjes of zusjes in de dop nog wachten op de geboorte. De velduil is in ons land een schaarse broedvogel maar in het noorden, ook in onze provincie, broeden ze op geschikte plaatsen nogal wat. Ook op de ei landen, op Ameland kan men ze in de zomer zelfs vrij talrijk ontmoeten. Want de velduil jaagt ook veel overdag. z G. Bosch.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1