waterpoort-krabbate Spoordok eeuw Vijf ton voor Ceylon Grondboring friesland solidair met Ceylon vorige L Ki'- eind r IJLST WYMERITS ER A DEEL en van in Sneker jeugd houdt actie met zaklantaarns Half miljoen nodig om jongeren te helpen zichzelf te helpen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, fik^F - -■> 123e jaargang nr 86 Donderdag 24 okt. 1963 DRUFHOVTS HIEMWSBU» B. K. Post, Heeg overleden Wie vond tasje met paspoort? s x» x> «x x» s s x, >x x s s s X >x XX X» s X» s X» *x X» x> X» X. *s <X x< X| *x X» X| X» Xi Circus Sarrasani in Frieslandhal Leeuwarden Opbrengst kollekte Botsingen in mist met materiële schade Bloed voor Biafra” 1000 gestolen bij P. de Boer Stichting Zakenpanden verwisselen van eigenaar Sneek krijgt er 2 supermarkten bij Hef Sneekar Nieuwsblad is een oecembineerde urtgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Hier ontstond opvatting over twee ijstijden t Is stil in het Wilhelmtna- park op een dag als woensdag wanneer ‘t zicht beperkt wordt door een dichte mist. Er hangt een sfeer die weemoedig stemt. De mist sluit je af van het stads gewoel; alleen het geluid daar van dringt vaag tot je door. Als dan de mist wegtrekt en het zon licht zwak de stervende blade ren in goud en bruin beschijnt, proef je de bijzondere bekoring van een park in herfsttooi. rijke Noord-Amerika. Voortdurend wordt er daarom een beroep op ons Terug uit het park naar de harde solidariteitsgevoel gedaan om men wereld. Daar is het oppassen, want sen die het minder goed hebben te het verkeer moet doorgaan, mist of helpen. Een actie die uitmunt in niet. Tijd is geld en dat betekent dat doorzichtigheid is de actie die er over het algemeen nog veel te lafiiRyi SNEEKER NIEUWSBLAD is mijn hoed... bevolking, dat de onder J.M. de zelf in hun onderhoud te voorzien. x> •x s s X» »X s X X» X >x «X *1 s X, zou ik waar Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. •x x> x> X X Xl *1 *x x> V X» NOVIB-Comité Friesland Solidair W. G. BAARDA. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS santooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 A.s. zaterdag en volgende week maandag en dinsdag kunnen inwoners van Sneek en Wymbritseradeel bezoek verwachten van de Sneker schooljeugd, die z.g. kever-zaklantaarns te koop aanbiedt. Doel is de actie „Bloed voor Biafra” te steunen. De kollekte ten bate van de Vrouwe lijke Hulp-Verlening te Sneek heeft f 1635,47 opgebracht. 44,06% van de gezinshoofden in Hil versum zich tegen fluoridering ver klaarde. Conclusie: als er zoveel te genstand is kan men daaraan niet zonder meer voorbij gaan en de fluoridering toch doorvoeren. Het zou interessant zijn om ook in onze provincie eens zo’n enquête te hou den. Men krijgt dan een zuiverder beeld van hoe er over deze zaak wordt gedacht dan door alleen de gemeenteraden een uitspraak te la ten doen. Degene die in augustus j.l. een tasje heeft gevonden, waarin zich o.a. een paspoort bevond ten name van mej. I. Keupers uit Gendringen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de gemeentepolitie alhier. mor gen wordt gehouden voor Ceylon. Hier '.vordt nu eens duidelijk uit eengezet wat er met het geld ge- ingebroken. De onbekende dader(s) heeft (hebben) een geldbedrag van ongeveer f 1000 meegenomen alsmede enkele pakjes sigaretten. Er werd ge- De jeugd, van Sneker middelbare en nijverheidsscholen, gaat huis aan huis met de zaklantaarns. Ze kosten een rijksdaalder (f2.50) per stuk en meer dan de helft (f 1,39) komt ten bate van de actie. Men hoopt er in totaal 5500 stuks aan de man of vrouw te brengen, zodat er dan een bedrag van ca. f 7000 kan worden overgedragen. Een comjnissie van aanbeveling, waar in een aantal hoofden van scholen zit ting hebben, heeft zich achter deze actie gesteld. In een van de vorige nummers maak te de redactie melding van een daad van een oud-stadgenoot, het spoordok de reddende hand toe te steken. Een sympathieke gedachte! Wellicht dat „It Fryske Gea” hier voor te spannen zou zijn? Intussen is het wellicht interessant voor onze Sneker lezers te weten dat hier in het begin van de jaren tachtig van dé vorige eeuw ten behoeve van de aan te leggen spoorweg Leeuwar- den-Sneek een grondboring is verricht. Deze boring tot 132 m diepte behoort met enkele andere in Sneek tot de oudste die ons inlichten over het ijs- tijdperk in Noord-Nederland. Over deze boringen heeft als eerste prof. Lorié, een bekend Nederlands geoloog uit die dagen, ons bericht. Een jaar later, in 1888, werd hij met enkele andere te Sneek beschreven door dr. H. van Capelle, leraar in de biologie aan de hbs van Sneek en verdienste lijk onderzoeker van de ijstijdgeologie van Friesland. Van Capelle strekte zijn onderzoekingen vooral over Gaaster- land uit, waar immers de grondlagen uit de ijstijd aan de oppervlakte ko men. Maar ook andere gebieden van Friesland hadden zijn aandacht, overal waar hij kennis kreeg van een boring was hij erbij om een onderzoek in te stellen. In die tijd werden vooral voor te bouwen zuivelfabrieken nortonputten geslagen om aan goed grondwater te Twee 'verkeersongevallen in de mist in onze omgeving. Maandagmorgen op de weg Sneek-IJlst en woensdagmor gen op rijksweg 43 op het kruispunt met de weg naar Wolsum. Gelukkig kreeg niemand letsel, maar er was wel materiële schade. Op de weg naar MIst reed de Ulster S. W. met een personenauto. Hij maakte een proefrit in verband met een test van de snelheidsmeter. Op een gegeven ogeblik stopte de man op de rijbaan, in de mist. De bestuurder van een bestelauto, H. W. uit Leeuwarden, die in dezelfde richting reed, kon een botsing niet meer voorkomen. De be stelauto schampte langs de linker ach terkant van de personenauto, waar door beide wagens werden beschadigd. Het kruispunt in rijksweg 43 werd uit de richting Wolsum genaderd door een vrachtwagen. De bestuurder H. uit Oudega (W.), stopte voor de autoweg, keek goed uit naar links en rechts en reed de weg op naar links om in de richting Bolsward te rijden. Net was hij op de rijbaan van de rijksweg cf in de dichte mist doemden de koplich- ten van een vrachtauto op, die uit de richting Bolsward kwam. H. gaf alle gas waarover de motor beschikte en de bestuurder van de andere auto, ook een H., uit Amsterdam, week uit naar rechts, de invoegstrook op. Niettemin botste deze wagen met de linker voor zijde tegen de linker achterzijde van de andere. Door de klap werd de stuur inrichting van de Amsterdamse auto geblokkeerd. Deze wagen ging onbe stuurbaar in de rondte tollen, reed de rijbaan over, de weg naar Nijlanderzijl in, stak deze nog een keer over en be landde tenslotte in de links van deze weg gelegen sloot. De wagen, die met een pick-up (landbouwmachine) was beladen, werd vrij ernstig beschadigd. In het kader van zijn Europa-tournee komt Circus Sarrasani nu ook naar het noorden van Nederland. Het is van 8 t/m 17 november in de Frieslandhal in Leeuwarden en van 20 t/m 25 november in de Prins Bernhardhal in Zuid-Laren. Na de Nederlandse première op 19 juli in Amsterdam, bezocht het circus o.a. Haarlem, Hoorn, Utrecht, Rotter dam, Den Haag er, Eindhoven, waarna het de grens overging naar België om voorstellingen te geven in Gent, Ant werpen en Brussel. Daarvoor bezocht Sarrasani dit seizoen reeds Italië, Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en Duitsland. In verband met de kou, die in een tent in november al voelbaar is, zal opgetreden worden in verwarmde ruimten als de Frieslandhal en de Prins Bernhardhal. Hier zal hetzelfde programma worden gebracht, dat tij dens de voorafgaande maanden met zoveel succes in genoemde landen ging. Onder de artiesten treffen wij de na men aan van: Eugen Weidmann, Troupe Ascots, Les Ricard’s, de gezus ters Schickler, Lilian Kenny, Rudolf Belli, de Sandros, Galetti en onze land genoten Willy Lenz en Willy Mullens. in het buitenland achterwege kunnen blijven. Een mal geval in een hoedenwin kel. Een dame wilde deze week eens een nieuwe hoed. De verkoopster toont haar een uitgebreide collectie en de dame aan het passen. Op een gegeven ogenblik pakt de verkoop ster een hoed van de toonbank en vraagt: is dit niet wat voor u? De dame past de hoed, loopt naar de spiegel en zegt verbaasd: maar dat is mijn hoed... Vanmiddag is de eerste paal, de officiële dan tenminste, de grond ingeheid voor het schoolgebouw van de christelijke middelbare techni sche school in het nieuwe uitbrei dingsplan Tinga. Meer hierover in onze krant van maandag. In totaal aan 7300 mensen kan der halve door dit project hulp worden geboden, terwijl het de economische situatie op Ceylon ten goede komt. Laat Friesland zich solidair betonen! Zondagavond overleed te Heeg de heer’ B. K. Post. Met hem is een goed mens heengegaan. Hij trad jarenlang op de voorgrond als penningmeester van Plaatselijk Belang (Zwembad), secretaris van de v.m. Hervormde Schoolvereniging. Ook in het kerkelijk leven vervulde hij meermalen leidende functies. In zijn talrijk gezin, in zijn werk als manufacturier en op organi satorisch terrein was hij steeds zoe kende hoe hij een ander het best kon helpen. Daar zaten wij dan wij, dat waren 2 mensen van het NOVIB- comité 2 jongemannen uit Ceylon een journalist en de zoon van het gastvrije huis, waar 2 Ceylonezen logeerden aandachtig te luis teren naar het verhaal van 2 jonge mensen uit Ceylon. De ene studeerde voor kinderarts in Londen de ander is projectleider in de jungle op het eiland. Ze vertelden van de meer dan 250.000 jeugdige werklozen op hun eiland, van de geestdrift die er was toen men hoorde dat Nederland Friesland, speciaal zou helpen. Want Ceylon ziet zelf geen kans landbouwmachines te kopen om de rimboe telijf te gaan. Ze hebben de mensen wél, ze hebben de grond (lees rimboe) wél, maar het geld voor tractoren, voor trailers, voor waterpompen ontbreekt. En nu gaat Friesland hen helpen helpen aan'vijf ton. Dat is voor Friesland een magisch cijfer. Immers 500.000 inwoners was jarenlang het streefgetal voor onze provincie. Dat is enkele jaren geleden bereikt. Gaan die 500.000 Friezen nu voor 500.000 zorgen? Op 39 plaatsen op Ceylon hakken en branden de jongeren de rimboe plat, scheppen nieuwe bouwgrond, nieuwe bestaansmogelijkheden. 78 Nederlandse deskundigen (jonge ingenieurs enz.) helpen hen daarbij. Het plan bestaat in 1969 nog 20 nieuwe nederzettingen te vestigen. De grond ligt er de Ceylonese jongeren wachten. 1460 jongeren kunnen dan geplaatst worden, die nieuwe bestaansmogelijkheden kun nen geven aan ruim 7000 mensen. Ze wachten op het geld voor de tractor uit Leeuwarden, de waterpomp uit Sneek, de ploeg uit IJlst. Wij zitten te luisteren naar de beide jonge mannen uit Ceylon. Morgen zullen ze in de diverse scholen in Sneek spreken over hun land en volk. De Sneker jongeren van tal van scholen staan klaar om de gevulde enveloppe bij u vandaan te halen. Lees de folder Friesland Solidair nog één keer door besef hoe wij leven, wat wij hebben enopen de beurs. 500.000 Friezen: 500.000 gulden Vrijdagavond wordt er bij u gebeld. Als u opent, staat er een jongen of een meisje voor u van de nieuwe generatie, die voor zijn vriend op het tropisch eiland in de Indische Oceaan een bijdrage vraagt. Geef gul voor de nieuwe wereld, waarin uw kinderen straks moeten leven. zaak worden gevestigd. De heer Spin der voert reeds gelijksoortige zaken te Drogeham en Drachten. Het pand aan de Oosterdijk heeft twee verdiepingen. De bedrijfsoppervlakte zal straks ca. 290 m2 bedragen. Het is onlangs reeds verbouwd en gemoderniseerd, zodat ’t geen ingrijpende veranderingen be hoeft te ondergaan. Daardoor is het mogelijk, dat de heer Spinder nog voor St. Nicolaas zijn winkel kan openen. De N.V. Gaastra is thans gevestigd in een gedeelte van het pand, dat voor heen toebehoorde aan Van der Heem. Tenslotte zal dhr. E. G. Dijkstra, ei genaar van banketbakkerij ,De Koren bloem’ in de Galigastr., een tweede be drijf vestigen in ’t pand Oosterdijk 70. Hier was vroeger boekhandel Hettinga en de laatste jaren horlogerie Schurer, die naar de overkant is gegaan. In het gelijkvloerse gedeelte zal na de ver bouwing een winkel zijn ontstaan, die ongeveer even groot is als die in de Galigastraat van „De Korenbloem”. Er wordt naar gestreefd ook deze zaak nog voor Sinterklaas te openen. De Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) heeft als doel hulp te bieden aan onderontwikkelde gebieden. Deze hulp kan be staan uit het verschaffen van voedsel aan landen, waar hongersnood heerst (India b.v.). Hoe nodig deze vorm van hulpverlening ook kan zijn, een duur zame oplossing biedt zij niet. Wanneer geen maatregelen worden getroffen de oorzaken van die hongersnood weg te nemen, zal naar alle waarschijnlijk heid binnen korte tijd weer honger worden geleden. Daarom wordt in de eerste plaats ernaar gestreefd de economische toestand in de ontwikkelingslanden zodanig te verbeteren, dat die landen in staat zijn zocht in laden en kasten in het kantoor en de kantine. Men is het gebouw ver moedelijk binnengekomen door een ruit, die uit een achterdeur werd ge nomen. JEUGDNEDERZETTINGEN Men tracht dit o.a. te bereiken door het vestigen van Youth Settlement Schemes, jeugdnederzettingen. Er is vruchtbare grond genoeg op Ceylon, alleen overdekt met oerwoud, dat eerst zal moeten worden verwijderd. Daar toe worden op verschillende plaatsen in dat oerwoud barakken neergezet, waarin, geheel op vrijwillige basis een groep werkloze jongeren wordt on dergebracht. Maandenlang is men be zig bomen en struiken te kappen en weg te branden. Daarna moeten de overgebleven stronken één voor één worden weggekapt. Vervolgens vor men deze jongeren een coöperatie, waarbij elk een stukje van 2 tot 3 acres krijgt toegewezen (1 acre is ruim 4000 m2) om in cultuur te brengen. Voor Ceylonesen is dat een flink stuk land. Voor het in cultuur brengen van de grond is echter materiaal nodig. Van het begin af aan (1965) heeft de NOVIB hiervoor steun verleend, zo dat tientallen tractoren, ploegen, eg gen, waterpompen enz. konden worden aangekocht. Deze aankoop moet in het buitenland plaatsvinden, omdat Cey lon ze zelf niet maakt. In elke neder zetting worden e~n paar pientere jon gens uitgekozen, die de bediening van de machinerieën verzorgen. Op kosten van de Ceylonese staat worden bevloeiingssystemen aange legd. Specialisten houden een wakend oog op de verbouw van landbouwpro- komen. Zo b.v. bij de fabriek ,.La Nor mandie" en de boring tot 126 m diepte bij de boterfabriek „twee minuten ten n.w. van de Groene Of Hemdijk” (dus de fabriek t.o. „Thabor”). Het materi aal van de Sneker boringen is voor Van Capelle uitgangspunt geweest voor zijn opvattingen over het voorkomen van twee ijstijden in Nederland. De laatste van die twee baseerde hij op het voorkomen van keileem, d.i. leem dat stenen bevat afkomstig uit Noord- Europa, door het landijs voortgescho- ven naar onze streken. Dit leem ligt bij het station Sneek op 14,50 m en bij de boterfabriek t.o. „Thabor” op 15.00 m diepte. Het is resp. vier en tien m dik. Een grove zandlaag onder dit kei leem zou getuigen van een voorafgaan de ijstijd. De opvatting van één ijstijd vond echter steeds meer aanhang, La ter is nog eens op andere gronden de gedachte aan een tweede ijsbedekking van Nederland naar voren gebracht. Die werd op de duur eveneens verwor pen. Toch laat dit probleem de Ne derlandse onderzoekers niet met rust. In de laatste jaren wint de gedachte weer veld van een, door een tussenijs- tijd gescheiden, tweevoudige ijsbedek king van ons land. dukten en op de bemesting van de grond. De eerste oogsten waren prima. In de meeste gevallen verdienen de jongeren meer dan ooit hun vaders. AL VEEL BEREIKT MAAR NOG MEER NODIG Sinds 1965 zijn op deze wijze al zo’n 2300 jongens en 50 meisjes aan land geholpen. Ze zijn verdeeld over 39 nederzettingen op het gehele eiland. Er is nog plaats voor plm. 500 jonge ren, maar dan zijn ze ook vol. Het plan bestaat in 1969 een 20-tal nieuwe nederzettingen te vestigen. Maar het geld voor deze nederzettin gen elke nederzetting heeft voor ca. f 25.000 aan landbouwwerktuigen no dig ontbreekt de Ceylonese rege ring. En voor dit geld, in totaal dus f 500.000,wordt een beroep op Friesland gedaan. Wanneer dit bedrag wordt ingezameld kunnen 1460 jon geren een beter bestaan krijgen. Om dat zij meer verdienen dan hun vaders, komt ook vaak hun familie naar hen toe om bij hen te wonen en mee te helpen, zodat gemiddeld nog 4 mensen per jongere daarvan profiteren. In de sociale werkplaats Pier Boer Stichting op het industrieterrein is in de nacht van maandag op dinsdag Aan het Grootzand en de Ge dempte Pol zullen binnenkort nieuwe supermarkten worden ge opend, terwijl de Oosterdijk een textielzaak en een banketbakkers zaak rijker wordt. Door bemiddeling van make laardij Bos en Wind alhier verwis selden de panden van N.V. Brenzon aan het Grootzand, N.V. Drukkerij De Motor aan de Gedempte Pol, N.V. Gaastra aan de Oosterdijk en Gebr. Schurer aan de Oosterdijk van eigenaar. De koper van de panden Grootzand 50, 52, 54, 56 en 58 met drie daar achter gelegen panden aan de Singel, waarin thans de textielgroothandel van Brenzon is gevestigd, wenst voorals nog niet bekend te worden. „Maar het wordt wel een hele grote supermarkt”, vertelde ons de heer Wind, vennoot van Bos en Wind. Geruchten als zou het Fred v. d. Werf zijn werden door hem tegengesproken. De vijf panden aan het Grootzand zullen een ingrijpende verbouwing on dergaan, de daarachter gelegen pan den worden afgebroken. Daardoor komt ruimte vrij voor een eigen par keerterrein met ingang aan de Singel. De supermarkt zal een bedrijfsopper vlakte van ruim 900 m2 krijgen. De N.V. Brenzon bouwt een nieuw bedrijf op het industrieterrein en zal de panden aan het Grootzand in jan uari volgend jaar leeg opleveren. Het zal dan vermoedelijk nog wel een half jaar duren voor de nieuwe zaak kan openen. Het pand aan de Gedempte Pol, waar thans drukkerij De Motor is gevestigd, is verkocht aan I.F.A. Nederland N.V. (International Food Association). Ook hierin zal na verbouwing een super markt worden gevestigd, op de begane grond, terwijl de bovenetage wordt verhuurd. Deze supermarkt krijgt een oppervlakte van zo’n 400 m2. Waar schijnlijk zal er pas volgende zomer met de verbouwing worden begonnen. Voor de bovenetage wordt gedacht aan b.v. een „tea-room” of kapsalon. De drukkerij verhuist naar een nieuw pand, dat op ’t industrieterrein wordt gebouwd. Het p.and Oosterdijk 63 is verkocht aan de heer P. Spinder 'te Drogeham. Er zal na modernisering een textiel- Onze oud-stadgenoót Klaas Dijk stra te Hilversum houdt zich niet alleen bezig met de vorm van de aarde, het welzijn van haar bewo ners gaat hem minstens evenzeer ter harte. Met name de kwestie van De kille mist doet ons verlangen fluoridering van ons drinkwater naar de zomer. Soms denk je: wat heeft zijn belangstelling op ’t ogen- graag. in een land wonen, blik en hij stuurt ons van van tijd het altijd warm is. Het mag in tot tijd knipsels toe uit Gooise kran- veel landen warm zijn, een paradijs ten over dit onderwerp. Deze week is het er dikwijls allerminst. Het eentje met ingezonden stukken en zijn juist de landen in Afrika en de heer Dijkstra streepte met rood Azië, die economisch ver achter- aan, dat het resultaat van een en- blijven bij het rijke Europa en het quête onder de bevolking, dat Dit voorjaar is opgericht de „Stich ting Friesland voor Ontwikkelingssa menwerking”, die optreedt als een soort onderafdeling van de NOVIB. Het is de bedoeling dat de in Friesland ingezamelde gelden worden besteed voor een ontwikkelingsproject, dat ge kozen is door deze stichting in samen werking met de NOVIB. Wanneer Friesland als betrekkelijk klein gebied een eigen project te verzorgen krijgt, spreekt dat meer aan dan wanneer de opgehaalde bijdragen in de grote Ne derlandse pot komen en men niet pre cies weet waarvoor deze bijdragen worden besteed. De gelden, die dit najaar in Fries land zullen worden ingezameld, zijn bestemd voor Ceylon. De te voeren actie heet:. „Friesland Solidair”. LANDBOUWMACHINES NODIG OP CEYLON Ceylon is een tropisch eiland in de Indische Oceaan, gelegen ten zuid oosten van India en ongeveer twee maal zo groot als Nederland. Economisch gezien verkeert het land in een moeilijke positie. De uitvoer is kleiner dan de invoer, zodat er meer geld uitgaat dan binnenkomt. Er moet ontzettend veel geld worden uitgege ven om voedsel in het buitenland te kopen. Zodoende houdt men te weinig geld over voor de aanschaf van land bouwmachines e.d. Om het land uit de moeilijkheden te helpen is het noodzakelijk dat de ver bouw van voedsel op Ceylon zo krach tig wordt bevorderd dat de aankopen hard wordt gereden. Maar gaat u jjier wordt maar na, als er een zicht is van zo’n 60 m en u'rijdt 70 km per uur, dat beurt. Hier heeft men niet het idee is ca. 20 m per seconde, dan hebt u van de druppel op de gloeiende 3 seconden om te reageren als er plaat> die toch niets helpt. Nee, dui- een stilstaand voorwerp voor u in delijk is van tevoren gezegd hoeveel de mist ppdoemt. Maar als een te- er nodig is. en wat er gaat gebeuren, genligger met dezelfde snelheid op Daarom verdient deze goed geplan- uw weghelft komt,, hebt u slechts de actie aller steun. de helft van de tijd om nog wat te doen. En dat is niet veel. Daarom drie punten die de aandacht verdie nen bij mist: rij niet snel, haal niet in en voorkom als het enigszins mo gelijk is het oversteken van een autosnelweg. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1