in Kerkelijk gespreksgroepenwerk komt op gang in Noord-Nederland Er is te weinig dankbaarheid, vindt ds Van Eysinga agenda Eerste paal chr. m.t.s. plan Tinga de grond in 1 WYM BRITS ER A DEEL IJLST - 1 l i I van en i 1 Officieel Orgaan r I Imposant gebouw (4 bouwlagen) voor 450 leerlingen de gemeenten SNEEK, I 1 I F I F Maandag 28 okt. 1968 87 Twee auto’s beschadigd door botsing in Ijlst Overstekende bromfietser gewone door aanrijding I I 'M. i Is een christelijke politieke partij per definitie vlees noch vis? Twee weken gevangenis: cis tegen buschauffeur (ongeluk Scharnegoutum) Sneker Wandel Unie naar IJ-tunneltocht O® L/J Fries Vietnam Comité organiseert betoging in Leeuwarden Sneeker Nieuwsblad is aan Kerknieuws 123e jaargang nr Zeükamptoen in 7 huwelijksbootje - organiseren Plaatselijke commissies om discussies te Onbekende reed verkeers- paa] omver en smeerde 'm - i' I S® - oecMÜMMMwk whMve VM NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m DRUFHOUTS NIEUWSBLAD O F ■I SNEEKER NIEUWSBLAD i Voorzitter Tj. Nooitgedagt van de Stichting Christelijke UTS (Uitgebreid Technische School) had zich voor deze gelegenheid in een knalgeel jack ge- stoken en droeg de voorgeschreven eveneens knalgele veiligheidshelm. Mannen van Henk Hylkema’s Hei- bedrijf N.V. uit Kampen assisteerden hem bij het karwei. Een groot aantal belangstellenden, onder wie vele bestuursleden, directie, personeel en leerlingen, woonde de plechtigheid op het natte terrein bij. Eerst hield de heer Nooitgedagt een korte toespraak. Hij wees er op, dat er achter de schermen al een berg werk is verzet. Daar zie je zo niets van. Maar toch is dat ook een fundament, dat goed moet zijn. Op deze dag werd er iets zichtbaars gedaan. „Als we op deze solide palen een gebouw zetten Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS .vantooi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 in plaats van een recht hunnerzijds. En zoals te verwachten was de vraag: wat betekent de door de inleider geschet ste levenshouding voor de praktijk? Wat is praktisch haalbaar? In verband hiermee de klacht die men wel meer in CHU-kringen hoort: We hebben geen duidelijk politiek program. Over deze en andere vragen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Duidelijk bleek, dat men in CHU-kringen met veel zaken nog lang niet klaar is. Maar de aanwezigen hebben zonder twijfel een heel interessante avond gehad. In zijn openingswoord wees voorzit ter J. Baarda er op, dat er zo vaak kortsluiting is tussen jongeren en oude ren, waar de jongeren uit zijn op ver nieuwing. Er dient voor gewaakt te worden, dat de partij niet in groepen wordt opgesplitst. zich daar ter plaatse met de organi satie belast. Vooi’ de plaatsen waar nog geen commissie bestaat kunnen inlich tingen en eventueel ook boekjes ver kregen worden bii de regionale secre tariaten. Voor de regio Sneek is het adres: R. E. H. Marcus, Hearedyk 33, Itens (tel. 347). Voorzitter Tj. Nooitgedagt (de linkse van de beide gehelmde personen) bedient het heiblok, dat de eerste paal de grond in drijft. Gereformeerde Kerk. Door de ker- keraad van de Gereformeerde Kerk te Sneek is beroepen ds. H. A. Starren burg te Wolvega. Er wordt te weinig aandacht ge schonken aan het punt van de dank baarheid, zoals de Catechismus ons leert. We staan er nauwelijks bij stil, dat de lonen sterk zijn gestegen ver geleken bij vroeger; het onderwijs is verbeterd, de mensen hebben langer vakantie enz. Dit zei vrijdagavond ds. jhr. C. van Eysinga in Fredehiem als gastspreker voor de afdeling Sneeek van de CHU. De 54-jarige J. van der M. alhier stak vrijdagavond omstreeks 10 uur de Oppenhuizerweg ter hoogte van de Flexafabrieken over en werd daarbij aangereden door een bestelauto, De man werd naar het ziekenhuis gebracht, bleek dat zijn enkel gebroken Op het kruispunt bij de brug in IJlst botsten zaterdagmiddag twee perso nenauto’s tegen elkaar. De wagens werden beschadigd, doch de beide be stuurders kregen geen letsel en re gelden onderling de schade. Het gebeurde in de namiddag. De heer T. Lanting kwam uit de richting Sneek en reed IJlst binnen. Van de kant van Zevenpelsen kwam de heer Amsterdam (H. Huizingastraat). De eerste merkte dit te laat op. Daarbij speelde het gladde wegdek, door de motregen, hem ook parten. Mertens noemde hij een voorbeeld van hoe het niet moet. „Een werknemer heeft geen recht op winst, maar ik ben er wel vlak voor dat hij het krijgt”. Nog enkele uitspraken: „Dat gepraat over ontwikkelingshulp gaat je de keel uithangen als het een politieke kreet wordt”. „Er wordt vaak op een lage en laakbare manier gesproken over de mensen met hoge inkomens”. Na de pauze kwamen er tal van in teressante vragen. B.v.: hebben de mensen in onderontwikkelde landen recht op onze hulp? Ds. Van Eysinga sprak liever van een plicht onzerzijds maanden reeds contact opgenomen met stadhuis verliet moest het even in alle kerkeraden parochieraden van de deelnemende kerken en geloofsge meenschappen in Friesland, Groningen, Drente, de kop van Overijssel en de Noordoostpolder, om te proberen dit gespreksgroepenwerk nog verder uit te breiden. Getracht zal worden om in zoveel mogelijk steden en dorpen een inter kerkelijke commissie te vormen welke waar was. De chauffeur van de bestelauto, de 35-jarige R.S. uit Amsterdam, kon de bromfietser onmogelijk meer ontwij ken. Bestelauto en bromfiets werden beschadigd. De Sneker Wandel Unie is met haar seniorengroep naar de IJ-tunneltocht in Amsterdam geweest. ’s Morgens 7.45 uur werden de wan delaars in Sneek opgepikt door de bus, waarin reeds zaten: Berend Botje uit Zuidlaren en de wandelvereniging Uit huizen. Onderweg werd een kopje kof fie gebruikt, in Den Oever. In Amster dam kon door de enorme deelname niet eerder worden gestart dan 11.30 uur. Van het plein bij de Mariniers- kazerne, op zich zelf ook al een eve nement, omdat men als leek er anders niet binnen komt, werd gestart. Met een drumband voorop gingen de wandelaars de binnenstad door en zo naar de tunnel, die plm. 2 km lang moet zijn. Het was indrukwek kend die lange stoet die er met trom geroffel doorheen trok. En dat ging al van ’s morgens /negen uur af. De meeste mensen hadden nogal een druk kend gevoel en een enkeling viel flauw. Gelukkig niet bij de Sneker groep. Over Zeeburg, Sehellingwoude, Schellingwouderbrug en Merwedebrug weer naar Zeeburg en zo verder de stad weer door naar het eindpunt. Het was een prachtige tocht. Een compli ment voor de organisatie van deze tocht komt de NHWB en de NCWB toe. Ds. Van Eysinga was door het be stuur gevraagd te spreken ovér: „Is een christelijke politieke partij per de finitie vlees noch vis?” Deze openbare vergadering werd door ongeveer dertig mensen bijgewoond, onder wie een tweetal vooraanstaande PvdA'ers in Sneek. Het was de eerste keer dat de domi nee als politiek spreker optrad, ver telde hij. Het werd een gedegen be toog, waarin het lidmaatschap van een christelijke partij werd geschilderd als een levenshouding. De praktische po litieke zaken kwamen deze avond op het tweede plan. Er worden tegenwoordig een hele boel kreten geslaakt, merkte ds. Van Eysinga op. „Ik word er misselijk van”. Verscheidene begrippen worden gede valueerd. En men praat maar over het jaar 2000, alsof men precies weet hoe de wereld er dan uit zal zien. Hij legde uit, dat het christelijk ge loof niet links of rechts genoemd kan worden. Er zit een flink stuk traditie in, waarvan de progressieven of radi- kalen wel zullen rillen. Maar evenzeer kan men in de Bijbel revolutionaire ideeën lezen. Een liberale gedachte is vanouds geweest, dat het geloof een persoonlijk iets was: geen geloof in de politiek dus. Maar achter dit standpunt zitten wel degelijk edele motieven Later is men behalve de verticale lijn (God-mens) ook de horizontale lijn (van mens tot mens) gaan ontdekken. En in sommige gevallen is de verticale lijn helemaal losgelaten. In dit verband herinnerde ds. Van Eysinga er aan, dat door de invloed van het christelijk ge loof, uit diaconaal-christelijke roeping, alle ziekenhuizen en andere inrichtin gen zijn ontstaan. Ook het onderwijs en onze huwelijksmoraal b.v. vinden hun oorsprong in het christelijk geloof. We leven nu in de eeuw van de so ciale voorzieningen. Maar de startpun ten liggen eigenlijk veel verder. Enkele zaken waar men naar de mening van ds. Van Eysinga voor moet oppassen zijn: negativisme teveel ding-n worden vaak negatief benaderd: dogmatisme niet al te veel vasthou den aan dogma’s; jaloersheid er heerst bij veel mensen jaloersheid t.a.v. hogere posities, die soms worden ge ridiculiseerd (belachelijk gemaakt). Een politieke partij moet flexibel zijn. Als voorbeeld van die flexibiliteit (soepelheid) poneerde ds. Van Eysinga de stelling, dat het in het belang van de pachters zou zijn (uiteindelijk) als de opbrengsten uit land voor de eige naren hoger zouden worden. Een stel ling die politiek onverkoopbaar zou zijn. „Hoe beter men het heeft, hoe meer verantwoordelijkheid”, merkte hij op. Ds. Van Eysinga noemde dit de „progressie der verantwoordelijkheid”. Zo kwam hij tot de slotson, dat als het gaat om de vraag of een christelijke partij links of rechts moet zijn men in derdaad kan zeggen: vides noch vis. Over verschillende zaken gaf de spre ker vervolgens zijn mening. De discus sie ro»d de uitspraken van de heer Het Fries Vietnam Comité besloot ook voor onze provincie een betoging rondom de presidentsverkiezingen in de U.S.A, te organiseren, zoals die gelijktijdig in vele andere steden zal plaatsvinden. Een betoging, die zich fundeert op de in ’n Nederlands spreek woord vastgelegde waarheid: „Wie zwijgt stemt toe”! Inzake Vietnam mag niet gezwegen worden. De betoging op zaterdag 2 november a.s. te Leeuwarden wordt dan ook door het Comité gezien als een mogelijkheid mee te spreken een stem te laten horen, juist i.v.m. de bedoelde verkiezing van de president van de Verenigde Staten. Vanaf de Oude Veemarkt, half drie, voert een voettocht gedurende plm. drie kwartier door de binnenstad, langs een met de politie overeengekomen route. Na deze demonstratieve tocht wordt de betoging afgesloten door een samenkomst in gebouw Irene (Nieu- weburen), aanvang omtrent half vier. Spreker aldaar o.a. de bekende pater Jelsma. Het Comité stimuleert deelname aan deze betoging onder de slagzin: „Bliif niet zitten waar je zit, maar verroer je!” En het hoopt dat vele Friezen die hen ingeboren terughou dendheid weten te overwinnen nu het gaat om een getuigenis inzake de strijd in Vietnam, óók in Friesland’s hoofd stad. Vrijdagmiddag trouwde Rienk AlberJa. vele malen noordelijk zeilt kampioen en dit jaar zelfs nationaal kampioen in de Vrijheidsklasse, met on -stadgenote Reina Zonder- van, thans te Leeuwarden. Zijn vriezen in de Vrijheidsklasse- organisatie Noord zorgden voor een passende opluistering. Voor het stadhuis stond de Vrijheid 1395 van Jan Eringa met hei tuig van de 1414 van de bruidegom. Toen het bruidspaar als man en vrouw het de boot. Een draaiorgel omlijstte de plechtigheid met vrolijke klanken en met het kanon van de Kon. Zeilvereniging Langweer werden 50 saluutschoten gebracht. Uiteraard trok deze ongewone trouwerij veel belangstelling. Dinsdag 29 tot 31 oktober Fototen toonstelling van het werk van Jeroen Bosch in de voorzaal van het Fries Scheepvaartmuseum. In de galerij Tegeltentoonstelling „De kunst in het klein”. Openingstijden maandag t/m zaterdag vm 10-12 uur ’s namid dags 13.30-17 uur. Dinsdag 29 oktober Concert Frysk Or kest in Amicitia te Sneek. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dirigent Alfred Sal- ten; soliste Lydia Grychtolowna, pi ano. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gil! in de Luda-Bar. Elke zondag matinée om 3 uur. Donderdag 31 oktober 's avonds 8 uur spreekt ds. D. J. Klein Onstenk van Siegerswoude ter gelegenheid van de herdenking van de Hervormings dag in de Chr. Geref. Kerk te Sneek. Dinsdag 12 november Uitvoering o.l.v. de heer Bram Feenstra van „The Messiah” van G. Fr. Handel door de Oratoriumver. „Bolswafd”, het Sne ker Cantatekoor m.m.v. het Frysk Orkest. Solisten: mevr. Adi Wolt- man-Le Gué, sopraan; mevr. Atie Letter, als; Gerard Honig, tenor; Aerde Kuiper, bas; mevr. J. Kueter- Zwaga, clavecymbel. R.K. Kerk, Bolsward, ’s avonds 8 uur. Zaterdag 16 november le Herfstwan- deltocht van de Chr. Wandelsport- ver. „Sneek”. Afstanden 12, 8 en 5 km. Start 2 uur bij Aere Perennius. „Oecumene hoeft u alleen nog waar te maken”, schreef vorig jaar een me dewerker van een kerkblad in Fries land. Op dat ogenblik waren in de drie noordelijke provincies enkele duizen den mensen bezig aan die uitspraak gestalte te geven, niet eens zozeer door daden als wel door woorden. In een groot aantal gespreksgroepen kwam namelijk het gesprek op gang tussen mensen van de meest uiteenlopende geloofsovertuigingen. En dat gesprek is voor de meesten een verrassende ervaring geworden. Vele protestanten ontdekten dat ze over bepaalde onderwerpen gelijk dachten als hun rooms-katholieke buurman van wie ze dat nooit hadden verwacht, terwijl omgekeerd bleek welke vreemde opvattingen er soms bestaan over de kerk van de ander. Men leerde de ander kennen, maar de noodzaak om bepaalde begrippen, die tot dusver voor de eigen kring heel vanzelfsprekend waren, nu voor an deren te moeten formuleren, maakte dat men ook zichzelf beter leerde ken nen. In het komende seizoen zal deze vorm van gespreksgroepenwerk wor den voortgezet en uitgebreid. De mees te groepen zullen daarbij als leidraad weer het boekje gebruiken dat hier voor is samengesteld door de werk groep Interkerkelijk Beraad. In deze werkgroep zitten leden van.de Doops gezinde Sociëteit, de Evangelisch- Lutherse Kerk, de Gereformeerde Ker ken, de Nederlands-Hervormde Kerk, het Leger des Heils, de Remonstrantse Broederschap en de Rooms-Katholieke Kerk. Het boekje geeft over een aantal on derwerpen een korte inleiding en dis cussievragen. Een niet onbelangrijke bijkomstigheid is, dat via deze ge sprekken en de verslagen die ervan worden gemaakt een inzicht wordt verkregen in de mening van een groot aantal gelovigen over deze onderwer pen. De onderwerpen zullen dit jaar bo vendien worden toegelicht in de ru briek „Kerk en Religie” van de Regi onale Omroep Noord en Oost, waarna in een volgende uitzending zal worden ingegaan op de discussie in de groepen. De werkgroep heeft in de afgelopen De officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank heeft vrijdag een ge vangenisstraf van twee weken, met een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee maanden (met een proeftijd van één jaar) geëist tegen de buschauffeur, die in juli van dit jaar bij een verkeersongeval te Scharnegou tum was betrokken, waarbij vier men sen het leven verloren. De 62-jarige chauffeur H. V., wonend in Harlingen, kon zich niet zoveel meer van de toedracht van het ongeluk her inneren, maar erkende zijn fout. Hij sprak van een samenloop van omstan digheden, waardoor hij te laat had ge zien, dat er een auto voor hem naar links was voorgesorteerd en was ge stopt voor tegenliggers. De chauffeur week uit naar links, met het gevolg dat de bus in frontale botsing kwam met een Volkswagen, waarin een Duits echtpaar en twee kinderen. De vier inzittenden van de VW kwamen om het leven. Getuigen verklaarden, dat het zicht die avond slecht was. Het begon donker te worden en het regende flink. De of ficier van justitie hield in zijn requi sitoir rekening met het feit dat de chauffeur geestelijk geknakt is door het gebeurde. Als raadsman trad mr. A. van der Werf uit Sneek op. Deze verklaarde dat de chauffeur naar zijn mening niet onvoorzichtig en onoplet tend heeft gereden. De man heeft al veertig jaar schadevrij gereden. Hij achtte een onvoorwaardelijke vrij heidsstraf hier niet op zijn plaits. komt het wel goed”, aldus de heer Nooitgedagt. De „eerste” paal gleed voorspoedig de grond in. Aan het verloop kon men duidelijk zien, dat er verschillende lagen in de bodem zitten. Toen de ge wenste harde zandlaag was bereikt hieven de leerlingen een luid gejuich aan. De genodigden gingen daarop naar Piso om het heugelijke feit te vieren. Hier kwamen de bouwplannen op tafel. Ir. C. Masselink, directeur van Archi tectenbureau G. A. Heldoorn N.V. te Leeuwarden, lichtte een en ander toe. Het schoolgebouw komt op een terrein van ca. 11.450 m2, vlak aan de toe komstige zuidelijke rondweg. De prak- tijkvleugel wordt maar liefst 60 meter lang, bij een breedte van 38 m. Het theoriegebouw zal ongeveer 18 bij 47 m worden in oppervlakte. De bouw maakt deel uit van serie- bouw, d.w.z., dat een aantal soortge lijke scholen in andere plaatsen, o.a. Harlingen en Drachten, op dezelfde wijze wordt gebouwd. Er wordt veel gewerkt met gestandaardideerde on derdelen, zoals betonplaten. De bouw kosten zullen ca. 2,7 miljoen gulden bedragen. Met de inrichtingskosten erbij komt men wel op een totaal van ongeveer 5 miljoen. De school wordt gebouwd door de Bataafse Aanne- mingsmaatschappij te Hengelo. Er wordt naar gestreefd om het prak tijkgedeelte volgend jaar gereed r hebben. De hele school zal volgens de planning medio 1970 klaar zijn. Be halve de genoemde lokalen komen er nog een apart gymnastiek- en ontspan- ningsgebouw en een rijwielberging. In het aantal theorielokalen zijn de prac- ticumlokalen inbegrepen. Natuurlijk zijn er aparte vertrekken voor de di rectie, de administratie, de bibliotheek enz. Tussen de gebouwen in komt een z.g. oefenplaats, waar b.v. sport kan worden beoefend. De chr. mts is inmiddels reeds ge start (september j.l.), voor de praktijk in de chr. lts en voor de theorie in de Willem Lodewijkschool (voormalige schippersschool). Begonnen is met 96 leerlingen. De nieuwe school zal aan ca. 450 leerlingen onderdak kunne verschaffen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het Hoogend een verkeerspaal omver gereden door een auto, die daar na snel verdween in de richting Lem mer. De aüto is bovendien tegen een woning aangereden, waardoor een ruitje in de voordeur brak. De identi teit van de automobilist is nog niet bekend. - 'S' 1 De officiële eerste paal voor de christelijke mts in Sneek is de grond inge heid. Dat gebeurde donderdagmiddag in het nog wat kale uitbreidingsplan Tinga, ten westen van de Lemmerweg. Op maar liefst 512 betonnen palen van een meter of zeven lengte zal hier een imposant gebouw verrijzen. Het ge deelte waar de 18 theorielokalen gevestigd zullen zijn krijgt zelfs vier bouw lagen, zodat het 16 meter hoog wordt Daarnaast zal de school een tiental praktijklokalen bevatten. t ./'ïk B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1