Waterpoort-krabbel* e.o in Halve eeuw Dorpsbelangen Scharnegoutum Industrieterrein was oefenterrein voor brandweer Mobiele Colonnes o o IJLST WYMBRITSERADEEL g&fc 1 soort plaatselijke gemeenteraad' .Wij zijn een en van Hoe zit ’t met speelterrein bij nieuwe flats Noorderhoek? Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, II o Donderdag 31 okt. 1968 DRUFHOUK NIEUWSBLAD Sneker B.B. verleende gastvrijheid aargang nr Verkoping hervormde vrouwen Oosthem geslaagd $n»ek«r MwuwsWad i» ten aecombtneenk ttrfaave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Raadslid mevr, linenia vraagt aan b. en tv. I- SNEEKER NIEUWSBLAD EERSTE BESTUUR BELANGRIJKE INDUSTRIEËN Vervolg op voorpagina 2e blad een NA 50 JAAR DEZELFDE ZAKEN ligheid hun zeer ter harte gaat, begon de oefening omstreeks 11 uur in de kantine van de lege fabriek van Van der Heem. Een ideale commandopost. In de richting IJlst was inderdaad nog al wat rook te ontdekken, maar dat kwam van de zo langzamerhand in heel Friesland beruchte vuilnisbelt. Er werden dan ook meermalen toespelin gen op gemaakt. In de kantine wachtten de Sneker BB-functionarissen, onder leiding van het hoofd van de kring West, de heer D. de Vries, op de komst van de MC De kopgroep werd omstreeks half één verwacht en deze verkennings- en on dergroep zou dan de gegevens krijgen. Er werd van uitgegaan, dat in de eer ste plaats enkele belangrijke industrie ën behouden moesten blijven, nl. het slachthuis, de King-fabrieken, Nirota en Tromp. Als waterwinplaats had men de beschikking over de Houke- sloot, om precies te zijn bij de insteek- haven. Vandaar zouden de slangen via de Oppenhuizerweg en de Kamerlingh Onnesstraat naar de bedreigde fabrie ken lopen. In totaal kon met 60 stralen water worden gegeven. De instructie luidde dat niet echt op de gebouwen mocht worden gespoten. Ook zou er rekening mee gehouden moeten worden, dat niet alles onder water kwam te staan. De oefening had een enorm snel verloop. De officieren waren na afloop dan ook best tevreden, al spraken zij van en kele schoonheidsfoutjes. We kregen weer een nummer toe gestuurd van de schoolkrant „Hab- bekras” van de christelijke detail- handelsvakschool, waarin o.m. een „Interview met onze leermeesters” voorkomt. Het gaat over zaken die de hedendaagse jeugd bezighouden: lang haar, koffiebars, schoolfuiven. Tenslotte komt ook de sfeer op: school nog even ter sprake. Daar over zijn de „leermeesters” 'wel te spreken. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS antuoi vooi administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 i paalde wens werkelijkheid was gewor den. Dikwijls kon men niet anders dan verzoeken of ideeën richten aan het gemeentebestuur en dan maar af wachten. „We zijn een soort plaatse lijke gemeenteraad”, zegt de tegen woordige voorzitter Van der Meer. Maar ook komt het voor dat Dorpsbe langen zelf de zaak aanpakt, zoals ge beurd is met de was- en kleedgelegen- heid (met subsidie van "de gemeente uiteraard). Een jaarlijks hoogtepunt is het reisje van ouden van dagen, dat sinds 1949 een traditie is geworden. In de oorlog waren de activiteiten wel wat minder, terwijl er bovendien weinig is opge tekend. Maar wel is bekend dat er mensen op verschillende manieren zijn geholpen. Burgemeester Rasterhoff werd gistermorgen in het stadhuis aangenaam verrast. Om een uur of elf wandelden twee lieftallige dames (mej. H. Poelstra uit Eestrum en mevr. I. Pleiter-J ansen uit Groningen) van de Felicitatiedienst het stadhuis binnen en boden de eerste burger van Sneek een taart aan. (De Felicitatie dienst bezoekt de aanstaande bruidjes om hen informatie te ver strekken omtrent de huishouding e.d.) Gistermorgen werd in Amsterdam het 500.000ste bruidje door deze dienst bezocht. Ter gelegenheid hiervan werd aan zo’n 200 burgemeesters in Neder land een taart aangeboden. Burgemeester Rasterhoff, die hele maal niet wist dat hij bezoek zou krijgen, vond het een reuze leuk idee en vroeg de dames zijn gelukwensen te willen over brengen en hartelijk dank te zeggen voor d.e heerlijke taart. Vandaag is het Hervormingsdag, heen en weer fietsende verslagge- Sinds een aantal jaren niet meer ver. alleen een dag voor protestanten, maar evenzeer in de belangstelling van roomskatholieken. Het heeft er veel van, dat de door Luther be- oefening zal worden gehouden, In „Rostra Gymnasii Snecani”, ’t schoolblad van het Sneker gymna sium, staat weer een zeer lezens- waardig interview van Pim Witte- veen en Gerrit Koopmens met een oud-leerling. Ditmaal is dat de chi rurg H. Slager te Harlingen, de schoonzoon van dr. Donkersloot. De kop is veelbelovend: „De artsenwe reld is doodziek volgens mij”. Over harttransplantaties: „Het is niet haalbaar voor de hele wereld, dat is jammer.” Over voedsel- en me dische hulp aan Biafra: „Zinloos en niet haalbaar. De Nigerianen zeg gen nee en dan ben je uitgepraat. De hele ontwikkelingshulp is flauwe kul, inefficiënt. Je moet ze zelf le ren werken, want ze doen zelf niks”. Zo heeft de heer Slager over tal van zaken een uitgesproken mening. Zaterdag 16 november a.s. hoopt Het PvdA-raadslid mevrouw W. Une- ma-Ehlhardt heeft aan het college van burgemeester en wethouders van Sneek een tweetal vragen gesteld naar aanleiding van het feit dat binnenkort in de Noorderhoek de eerste EBA-flats voor bewoning worden vrijgegeven. In verband hiermee vraagt zij 1. Welke stappen heeft het gemeen tebestuur ondernomen voor het be schikbaar stellen van speelterrein voor de ongetwijfeld talrijke kinderen die in deze flats zullen wonen? 2. Destijds zijn vragen gesteld over de bestemming van de oude schietbaan. (Mijns inziens eventueel geschikt te maken voor speelterrein zonder al te veel kosten.) Uw antwoord hierop sprak over het in studie zijn van deze zaak. Wat is de uitkomst van deze studie? De grootscheepse oefening van de 7de brandweercolonne van de Mobiele Colonnes, die dinsdag op het Sneker industrieterrein werd gehouden, is goed geslaagd. De mannen, die een driedaagse herhalings-oefentocht door ons land maakten, konden zelfs een uur eerder beginnen de denkbeeldige branden te blussen dan was gepland. En waar in werkelijkheid het werk dan pas zou beginnen was de oefening op dat moment voltooid. De Sneker BB-ers W. J. Bulstra en H. C. Verwey hadden de zaak in Sneek opgezet. Er werd uitgegaan van een denkbeeldige kernbomontploffing in de omgeving van IJlst. Een bom van 100 kiloton, ongeveer vijfmaal zo krachtig dus als de in 1945 in Japan gebruikte bommen. Verondersteld werd dat deze bom in de lucht was ontploft ’s mor gens om een uur of acht. Omdat het eén luchtontploffing was dus geen z.g. fall-out, dat is de radio-actieve stof wolk die bij een „vuile” ontploffing zou volgen. In een-der gelijke situatie kan men op de kaart rondom het punt waai1 de bom is ontploft een aantal concentrische cirkels tekenen. In de binnenste cirkel is alles vernietigd, even daarbuiten zullen enorme branden ontstaan, maar het is mogelijk het leven er af te brengen. Hoe verder van de plek des onheils hoe minder de schade. Sneek werd verondersteld in het gebied te liggen, waar nog wat te redden was. Maar de eigen BB kon het niet alleen af en daarom werd, volgens het „draai boek” tegen half negen de hulp inge roepen van de Mobiele Colonnes, die vanuit Medemblik naar het rampgebied moesten rijden. Voor de genodigden, onder wie een aantal burgemeesters uit de Zuidwest hoek, die daarmee toonden, dat de vei- Oorspronkelijk werden in de statuten Goënga en Loënga erbij genoemd, maar sinds het gedeelte ten zuiden van de Zwette, dat vroeger onder Goënga hoorde, bij Scharnegoutum is getrok ken (omstreeks 1920) spreekt men nog slechts van Dorpsbelangen Scharne goutum en Loënga en omstreken. Op 30 oktober 1918 kwamen 62 men sen bijelkaar om de vereniging op te richten. Alle 62 werden lid. de contri butie werd gesteld op een kwartje en er werd een voorlopig bestuur ge vormd. De aanleiding tot het ontstaan van Dorpsbelangen was vooral het verlangen naar volkstuintjes. Die volkstuintjes waren nodig in verband met de precaire voedselsituatie als ge volg van de wereldoorlog. Over deze zaak werd op die eerste vergadering dan ook uitvoerig gesproken. De jaarlijkse verkoping van de her vormde vrouwenvereniging te Oost- hem werd weer gehouden in ’t Him- sterhüs. In afwijking van vorige jaren was er ’s middags ook gelegenheid om de gemaakte goederen te bezichtigen en te kopen. Er was weer een grote verscheidenheid. Ook kon het publiek op verschillende artikelen raden en spelletjes doen. Er was een flinke be langstelling en>er werden goede zaken gedaan. ’s Avonds was er opnieuw gelegen heid om aan verschillende vermakelijk heden deel te nemen. Daar werd dan ook druk gebruik van gemaakt. De jeugd was flink vertegenwoordigd. Het overgeblevene werd door de heer E. Damstra bij opbod aan de man ge bracht. Dat bracht nog flink wat op. ’s Middags kon de jeugd naar hartelust grabbelen. Al deze attracties droegen ertoe bij dat de vrouwenvereniging op een goede dag terug kan zien, ook wat de opbrengst betreft. Bij de foto: Het tegenwoordige bestuur rond de tafel. V.l.n.r.: A. J. Groeneveld, J. v. d. Meer, J. Blauw, J. de Vries en M. ten Cate. Het dorp is in die vijftig jaar ge groeid. Maar het doel van Dorpsbe langen is nog steeds hetzelfde. Opmer kelijk is, dat het ook nu nog vaak gaat over bestrating en riolering en ver lichting. Verschillende verenigingen zijn uit Dorpsbelangen ontstaan, zoals de Besturenbond en de Sportstichting. „Men kin net alles seis yn ’e han halde”, vindt het bestuur. Over de sa menwerking met het gemeentebestuur is men goed te spreken. Het bestuur van Dorpsbelangen heeft er ook alle begrip voor, dat het gemeentebestuur rekening moet houden met meer dor pen. Morgen is het feest in Scharnegou tum. Alle inwoners hebben een uitno diging ontvangen en de oud-bestuurs- leden die ergens anders wonen zijn ook uitgenodigd. Er zal een programma af gewerkt worden; waarin o.a. een stuk je historie is verwerkt met film en dia’s. Muziek ontbreekt niet en het bestuur heeft bovendien een verras sing in petto. Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de „Vereniging tot bevordering van dorpsbelangen te Scharnegoutum” werd opgericht. Een halve eeuw is de vereniging ogekomen voor de belangen van de dorpen en hun inwoners: Scharnegoutum. Goënga dat echter al spoedig zelf een vereniging van dorpsbelangen stichtte en Loënga. Wat er in die periode tot stand is ge komen als gevolg van de activiteiten van Dorpsbelangen is indrukwekkend. Geen wonder dat de vereniging nog volop bloeit en een ledental heeft, dat ongeveer het dubbele bedraagt van dat op 30 oktober 1918. „STJONKFEART” Een record lange tijd wordt er al ge sproken over demping van de „stjonk- feart” achter de gereformeerde pas torie. In 1926 was hier al sprake van. In 1938 werd een gedeeltedichtge gooid, maar de rest is nog altijd „stjonkfeart”. Óp het ogenblik zijn er nog een aan tal wensen, zoals: betere verlichting op het punt waar de oude rijksstraatweg, ten oosten van de brug over de Zwet te, weer uitkomt op de rijksweg; betere busverbindingen; demping van de sloot bij de St.-Martensdyk, die achter de gereformeerde pastorie langs loopt; meer leden. Maar een heleboel wensen zijn vooral de laatste jaren reeds in vervulling gegaan. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit: J. v. d. Meer (voorzitter), A. J. Groeneveld (secretaris), M. ten Cate (2e secretaris). J. Blauw (penning meester) en J. de Vries (algemeen ad junct). Er zijn thans ongeveer 125 le- den..- De volgende vergadering, die spoe dig hierna werd gehouden, waren er 28 leden. Als waarnemend voorzitter trad de heer Jongsma, de „büterdirek- teur”, op. De vereniging telde inmid dels reeds 72 leden. Men koos het eer ste bestuur, dat bestond uit: ds. F. W. Geerts, die voorzitter werd, M. Het- tinga, Joh. v. d. Werf (secretaris), meester J. Knossen (vice-voorzitter) en L. d, "oer (penningmeester). Punten die de aandacht van de ver gadering vroegen waren: een water plaats aan .de Aid Dyk, riolering, be strating en verlichting, brugleuningen. In 1922 was er sprake van voorbe reidingen voor een in 1924 te houden groot feest. In 1935 werd de Oranje vereniging opgericht, maar daarvoor was de organisatie van de koninginne- feesten.in handen van Dorpsbelangen. Steeds was men actief in alles wat de moderne tijd met zich bracht. Zoals de komst van de elektriciteit b.v. Dat was in 1920. Een bestuurslid reisde daar voor naar Leeuwarden en de latere directeur van het PEB kwam in Schar negoutum spreken. In 1922 was er al een transformatorhokje. De dag na Hervormingsdag is het Allerheiligen. (Niet voor niets koos Luther de 31ste oktober 1517 voor de publikatie van z’n stellin gen.) In „Sint Maarten” het blaadje van de r.k. parochie alhier lazen wij hierover: „Volgende week vieren we het feest van Allerheiligen. Hei ligen zijn een beetje uit de tijd de feesten van de heiligen worden niet zo uitbundig meer gevierd. In hetzelfde nummer kwamen we nog een opmerking tegen over de vor ming van interkerkelijke gespreks groepen, waarvoor alle mogelijke moeite zal worden gedaan. Deze dingen te lezen zal niet-roomskatho- lieken goed doen. De brandbestrijders van de Mo biele Colonnes die in onze stad kwamen oefenen waren op herha ling. Het waren niet zulke jonge jongens meer, dat kon je direct zien. Een officier vertelde ons dat dit ook zo z’n voordelen heeft: hun verantwoordelijkheidsgevoel is gro- Sint Nicolaas weer in Sneek te ar- ter. Dat bleek ons toen we op de riveren. Hij heeft voor de kinderen, Oppenhuizerweg werden aangehou- die op zijn verjaardag (5 december) den door één van hen. Hij vertelde 5 jaar worden een speciale verras met een groot probleem te zitten. De sing bereid. Tijdens de ontvangst in sergeant was nl. juist vader gewor- het stadhuis zal hij namelijk die den en nu hadden de jongens ge- kinderen, die tegelijk met hem jarig dacht hem een presentje aan te bie- zijn (in dit geval vijf jaar worden) den. Maar geen van hen kon op zijn persoonlijk verjaarsgeschenken uit post gemist worden. Of de verslag- reiken. Sinterklaas wil echter wel gever ook even wat kon halen in de graag weten welk meisje of welk stad. (Misschien dachten ze wel: jongetje, in Sneek, Gaasterland, Slo- die vent loopt toch maar niks te ten, Wymbritseradeel en IJlst op 5 doen. We hebben de man toen december a.s. vijf jaar wordt. Graag verteld, dat we er ook voor ons een briefkaart met naam en adres werk waren en hem het idee aan de aan Sinterklaas, postbus 11 te hand gedaan om even te bellen. Dat Sneek, uiterlijk maandag 11 novem- zou vast vlugger helpen dan een ber a.s. GEEN LEIDINGWATER Met de komst van de waterleiding hield men zich jaren bezig. In 1928, zo blijkt ui de oude notulen, werd er al over gesproken. In 1933 kwam dit onderwerp weer ter sprake. Maar „it fabryk”, die zo’n geweldig grote rol speelde ?n het leven van de Scharne- goutumers. had het blijkbaar nog niet nodig en dus ging het niet door. In 1936 organiseerde Dorpsbelangen een enquête, huis aan huis. Maar... nog geen vijf mensen waren enthousiast te krijgen voor waterleiding. Thans worden de mensen op dezelf de manier gevraagd of ze een aanslui ting op het .aardgasnet willen. De ge schiedenis herhaalt zich, zegt men wel eens. Over dit gas werd al in 1960 ge sproken, maar nu is het dan eindelijk zo ver. Dank zij de grasdrogerij te Loënga. i VEEL TOT STAND GEKOMEN Voor nog veel meer zaken heeft Dorpsbelangen geijverd. Om een greep te doen: fietspaden tussen Sneek en Scharnegoutum; een ijsbaan; er is ge probeerd een christelijke lagere land bouwschool in het dorp te krijgen (staat in Sneek): er is voor gepleit een bejaardentehuis in Scharnegoutum tc bouwen (dat komt evenwel in Heeg); reeds in 1920 sprak men over een abri bij het toenmalige spoorwegsta tion. later voor de bus deze abri is er vorig jaar gekomen; een ANWB- handwijzer; een was- en kleedgelegen- heid op het sportterrein en een speel terrein op een perceeltje grond van de fabriek. Soms duurde het jaren eer een be lt Van een BB-functionaris hoorden wij, dat er binnenkort in Sneek een waar doelde hervorming in deze tijd njet van een oorlogstoestand wordt waargemaakt wordt. Maar laat ons uitgegaan, maar van een noodsitu- ook weer niet te vroeg juichen, atie, die ook in vredestijd kan voor want er moet nog heel wat gebeu- komen. Dat zal zeker tot genoegen ren voor er van ware eenheid ge- zjjn Van <üe mensen die bezwaren sproken kan worden. Wie wel eens tegen de B.B. hebben omdat deze een vreemde kerk is binnengestapt organisatie een te militaire opzet zal gemerkt hebben, dat de praktijk zou hebben. Overigens is ook dins- van de oecumene heel wat moeilij- dag wel gebleken, dat het de BB- ker is dan het vrijblijvende gepraat, mensen uitsluitend gaat om de be- dat men rondom kan horen. En dan strijding van de gevolgen van ram- is het nog maar een vluchtige ken- pen. En daar zou, dachten wij, toch nismaking, zo’n bezoek aan een kerk niemand bezwaren tegen kunnen van een andere „richting”. De bar- hebben. rières die er nog zijn tussen de ver schillende kerken moeten opge ruimd worden. Men kan er niet om heen. Dat is niet alleen een zaak van de theologen, het moet van „onderen af” aangepakt worden. Eén ding staat reeds vast een troost bij de moeilijkheden die in dit proces niet zullen uitblijven: wat bindt is veel belangrijker dan wat scheidt! Een kijkje op het industrieterrein, waar het in de straten al gauw wirwar van brandslangen was. i a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1