luff rouw l. d. Weide nam afscheid van haar meisjes Dossier X” bleek smakelijke hap voor ambtenaren Jubilerend Dorpsbelangen Scharnegoutum eert negen oud-bestuursleden Joh. Suierveld kreeg op de valreep eremedaille in goud IJLST W Y M BRITS ER A DEEL ^AGENDA en De huishoudschool was haar leven t i Ik van Joegoslavische celliste speelt in Sneker stadhuis Officteel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Hd Snaekar Nieuwsblad h a-ecombineirde ««Wave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 123e jaargang nr 89 Maandag 4 november DRUFHOÜTS NIEUWSBLAD Landelijke primeur Twee weken geëist tegen vrachtwagenchauffeur dodelijk ongeluk Sneek Auto veroorzaakte ravage op Singel Bestuurder slechts licht gewond Geslaagd 1968 s Vrouw op straat overleden Woonhuis Ouclega (W.) provisioneel geveild Man uit Sneek (26) verongelukt in Rotterdam ,,U kunt terug zien op een werkzaam leven P.v. wegens mishandeling i.' WAARDERING u Burgemeester Rasterhoff (links) speldt de heer Suierveld de koninklijke onderscheiding op. be- rol Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd als elektrotechnisch ingenieur onze oud-stadgenoot de heer F. S. de Wolf. SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS vantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties’’ lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. VRAAGBAAK Directeur J. Nauta vond dat de ver houding werkgever-werknemer altijd vriendschappelijk moet blijven, want „anders komt er geen spaan van het bedrijf terecht”. De verhouding met Suierveld is altijd uitstekend geweest. De heer Nauta vertelde hoe de heer Suierveld op 13-jarige leeftijd als hulp in het laboratorium bij het bedrijf kwam. Maar al gauw „verhuisde” hij naar het kantoor, waar hij een vraag baak werd voor iedereen. Als je iets moest weten over het bedrijf kon je bij Suierveld terecht. Hij wist alles. „Maar de romantiek van vroeger is er niet meer” aldus de directeur. Ook hij wenste de heer Suierveld geluk met zijn onderscheiding. Deze blijft nog ongeveer een maand bij de KNM wer ken, omdat er nog geen opvolger ge vonden is. Nadat de meisjes 'fscheid hadden genomen volgde er een meer officieel gedeelte. Hier drukt wethouder M. Baaijens haar de hand ten afscheid. Maandag 11 november zal in de grote raadzaal van het Sneker stad huis de jonge, zeer veel belovende Joe goslavische celliste Gisela Depkat, aan de piano begeleid door de Amerikaan Fredrik Wagner,optreden. Ook dit maal betekent dit concert een lande lijke primeur voor het Comité Kamer- muziekvrienden Sneek. u van burgemeester. „In die vijftig jaar bent honkvast gebleven en 1—-. Het duo Depkat-Wagner maakt, on der auspiciën van Jeugd en Muziek Nederland, een korte toernee door ons land. Sneek is de eerste van de vier plaatsen die worden bezocht. Het duo geeft een programma om van te watertanden. Behalve sonates voor cello en piano van Luigi Bocche rini en Joh. Brahms worden gespeeld, de solo-sonate voor violoncello van Zoltan Kodaly, de nestor der heden daagse Hongaarse componisten, en de beroemde Variaties op een Rococo- thema voor cello en piano van Tsjai- kowsky. Vier meesterwerken uit drie eeuwen cello-literatuur dus. De presentatie geschiedt door het landelijk bureau van Jeugd en Muziek, maar de trouwe bezoekers van de stadhuisconcerten weten, dat dit con cert bedoeld is voor alle liefhebbers van kamermuziek. Vandaar dat het Comité Kamermuziekconcerten de zaak runt. De toelichting wordt gegeven door Robert Weeda. Het comité rekent ook ditmaal op een volle raadzaaL Vrijdagavond raakte op de Singel een Renault R8 uit de koers en daarbij werd een enorme ravage veroorzaakt. De wagen werd zelfs total loss. De bestuurder, de 23-jarige schilder S.F. alhier, kwam er met lichte verwondin gen af. Het gebeurde omstreeks kwart over zeven. De auto kwam van het Hoogend en F. wilde de middelste rijbaan van de Singel inrijden. Op dat moment werd hij, naar hij later verklaarde, ver blind door een tegenligger. Hij week uit naar rechts, raakte een trottoir band en een bloembak waarvan de stukken meters werden weggeslingerd en vloog vervolgens tegen de per sonenauto van de heer De Boer uit de Kapelstraat. Deze wagen werd aan de achterzijde licht beschadigd. De Re nault botste tenslotte tegen een lan taarnpaal, die aan de bovenzijde werd geknakt door de klap. Vermoed wordt, dat de bestuurder de bocht met iets te hoge snelheid heeft willen nemen. De man kreeg enkele lichte snijwonden en was door het on geluk danig overstuur. Gistermiddag omstreeks half vier kwam de 70-jarige weduwe Jetske Slippens-Huitema in de Willem Lode- wijkstraat te vallen. Geconstateerd werd dat de vrouw aan een hartaanval was overleden. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis vervoerd. personeel en de leerlingen samen. Alle leerlingen drukten haar vervol gens de hand ten afscheid en daarna was er nog een intieme afscheidssa- menkomst met bestuur en personeel. De inspectrice van het nijverheids onderwijs voor meisjes, mej. ir. P. Drenth uit Leeuwarden kwam ook nog, had in de prestaties van haar man. In al zijn werk wist hij zich gesteund door zijn vrouw. v Mr. R. Mulder, notaris te Langweer, heeft vrijdagavond in hotel ,Alde Geau’ te Oudega (W.) provisioneel in het openbaar het woonhuis Oudega 235 ge veild. De woning is gelegen aan de weg van Oudega naar Heeg en is aan drie zijden omsloten door een mooie tuin. De heer W. Hoekstra te Teroele beschreef de woning op f 26.500, De avond stond geheel in het teken van de historie. De heer Van der Meer begon met een historisch overzicht en de heer M. ten Cate, 2e secretaris, vulde het aan met een verslag voor te lezen van de secretaris de heer A. J. Groeneveld, die ook in de loop van de avond arriveerde. De taak van de vereniging was veler lei, vooral tijdens en na de 1ste wereld oorlog. Volkstuinen beschikbaar stel len, brandstofvoorzieningen bevorde ren. Ja, er kwamen soms wonderlijke verzoeken van de leden, bij voorbeeld of het bestuur wilde bevorderen dat er een fietsverbod op zondag werd inge steld. Ook een verbod om te fietsen door het dorp, om ongelukken te voor komen! En het vissen op zondag moest eveneens verboden worden. In de loop der jaren was men actief op het ge bied van de verlichting, de bestrating, demping sloten enz. Sinds 1949 werden de tochten voor de bejaarden verzorgd door het bestuur. Dat wordt door de bejaarden erg op prijs gesteld. Het zijn meestal geslaagde en goed verzorgde tochten. Nog even werd aangeroerd de was- en kleedgelegenheid, die met veel moeite, doch goede medewerking van het gemeentebestuur tot stand is gekomen. Geroemd werd de goede ver houding met b. en w. Burgemeester Van Hout feliciteerde het bestuur en wees op het belangrijke werk voor een plaats als Scharnegou tum. Hij was blij dat er een goed con tact met het gemeentebestuur bestaat. Als verrassing werden de negen oud- bestuursleden op het podium geloodst. Zij werden benoemd tot erelid der vereniging. Voorzitter Van der Meer hing ieder een grote penning aan een fraai lint om. Een warm applaus van de aanwezigen onderstreepte de waar dering voor wat zij noor de gemeen schap hebben gedaan De gelukkigen zijn: Glastra van Loon, M. Mollema, H. Bruinsma, B. Bosma, A. de Jong, J. Verloop, F. Vol- berda, P. Tiersma en Sj. Spieringa. Oud-voorzitter H. Bruinsma sprak namens de anderen zijn dank uit voor de onderscheiding en hoopte dat het bestuur met dezelfde activiteit mag doorwerken naar het volgende jubi leum. Hij sprak de wens uit dat alle dorpsgenoten ook achter het werk van het bestuur mogen staan en dit steu nen. De rest van de avond werden oude dorpsgezichten vertoond en een twee tal dorpsfilms. Met grote aandacht werd er gekeken en het vertoonde werd zeer op prijs gesteld. Er werd nog een verloting gehouden ter bestrij ding van de kosten. De muzikale om lijsting van deze avond was in handen van „Skuor üt” van Tirns en dat was prima in orde. Na het „wol thus” van de voorzitter kregen de danslief hebbers hun kans. Deze jubileumavond zal niet licht worden vergeten. Twee weken gevangenisstraf, waar van één voorwaardelijk, en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegd heid, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Dat was de eis, die de officier van justitie vorige week uitsprak tegen de 29-jarige be roepschauffeur P.W. uit Lemmer. Deze was in juli met zijn vrachtauto de Leeuwarderweg opgereden vanuit de Sytsingawiersterleane zonder voor rang te verlenen aan bakker W. A. Zoethout alhier, die met zijn bestel auto uit de richting Scharnegoutum kwam. Door de botsing die daardoor ontstond vloog de bestelauto naar de linker weghelft en botste tegen de per sonenwagen, die bestuurd werd door de 24-jarige Joh. R. Rienstra. Deze werd hierbij vrijwel op slag gedood. De officier was er wel van overtuigd, dat de chauffeur voorzichtig heeft ge reden. Het is dan ook een raadselach tig ongeluk. Als raadsman trad mr. J. H. Cornells uit Sneek op. Deze dacht dat er misschien sprake was van een „black out”, een situatie waarin men wel ziet met de ogen, maar het waarge- nomene niet doordringt tot de geest. Onze stadgenoot P. Rottiné (26) is donderdagavond in het ziekenhuis te Rotterdam overleden aan de verwon dingen, die hij had gekregen bij een val. De man stapte mis op een bouw werk en viel van ongeveer 8 meter hoogte. Met enkele anderen was de heer Rottiné tijdelijk in Rotterdam om voor zijn werkgever, N.V. Hubert en Co. alhier, een pompinstallatie te monteren. In bewusteloze toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Operatief in grijpen mocht niet meer baten. De man laat een vrouw en één kind achter. De onderscheiding moet gezien wor den als een getuigschrift van een vlek keloze levenswandel en de erkentelijk heid van de mensen, waar nauw mee samengewerkt werd. Ook de waarde ring van de overheid op maatschappe lijk gebied komt er door tot uiting. „U heeft niet alleen voor u zelf geleefd, maar ook voor uw gezin. Ik hoop dat u nog vele jaren van uw welverdiende pensioen mag genieten en dat u de medaille zult dragen als symbool van de waardering, die anderen voor hebben”, zo besloot de burgemeester. Ook mevrouw Suierveld werd niet vergeten. Uit handen van de burge meester ontving ze een presentje, om dat zij een minstens zo groot aandeel Het bestuur van de 50-jarige vereni ging „Dorpsbelangen Scharnegoutum en Loënga” kan op eer. geslaagde jubi leumviering terugzien. Het vele voor bereidende werk werd met veel suc ces bekroond. Vrijdagavond was „Elim” geheel be zet. Een fraaie mand met bloemen van de oud-bestuursleden sierde het po dium. De leiding berustte bij de voor zitter J. v. d. Meer. In zijn openings woord sprak deze zijn blijdschap uit over de goede opkomst en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder wethouder G. Miedema, thans ook in woner van Scharnegoutum, het raads lid R. Heeringa en negen oud-be stuursleden, die gaarne gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging. Later kwam ook burgemeester Van Hout. Voor de ambtenaren, die vrijdag avond hun jaarlijkse feestavond vier den, zal alleen de titel van de door het „Selskip Riek Landman” opgevoerde thriller „Dossier X” associaties met hun dagelijkse arbeid opgeroepen heb ben. Dit dossier, dat in het door Teake Sloterdijk geschreven blijspel zo'n be langrijke plaats inneemt, bleek echter verder in geen enkel opzicht enige verwantschap te hebben met de door gaans bij de belastingdienst gebruikte exemplaren. Hiermee wil overigens niet gezegd zijn, dat er in die mappen niet voldoende stof zou zitten voor een thriller, een drama of (hoewel dat on waarschijnlijker lijkt) een komedie. Voorlopig hadden de aanwezigen even wel voldoende aan deze knap geschre ven, en even knap gespeelde thriller, waarmee het „Selskip Riek Landman’ niet alleen veel eer inlegde, maar waar mee in het komende seizoen ongetwij feld nog vele malen met succes zal worden opgetreden. ..Dossier X” is niet alleen een „fleu- rich blijspul”, maar bezit bovendien het voordeel, dat het een oorspronkelijk stuk is, dat logisch in elkaar zit en een verrassende ontknoping heeft. Het stuk speelt in een soepfabriek en met de ze woorden wil ik het, evenals Riek Landman bij de originele introductie, maar laten. Het is voldoende te weten dat dit stuk alles bevat wat voor een goed blijspel nodig is. Voorwaarde voor een succesvolle opvoering van dit kos telijke blijspel is uiteraard een vol doende rolbezetting. Wel, aan die voor waarde werd vrijwel volledig voldaan. Er is van ruim voldoende tot zeer goed geacteerd door ’t Selskip. Daar was bij voorbeeld een zeer gedegen vertolking van Jisk Huizinga als direkteur. Hij begon wat aarzelend, maar had al heel spoedig de juiste toon te pakken. Ver- „U heeft uw hele leven voor de school gegeven”, zei donderdagmiddag de adjunct-directrice, mej. L. Herder, tegen haar directrice mej. Chr. H. van der Weide. Het was de laatste dag voor juffrouw Van der Weide op de school, die zij meer dan 20 jaar als directrice had geleid. Een paar dagen eerder had zij de „pensioengerechtigde leeftijd” bereikt. Hoewel zij het liefst met de stille trom was vertrokken zou de afscheidssamenkomst met bestuur, personeel en leerlingen een onvergetelijke gebeurtenis worden. „In die vijftig jaar bent u steeds i heeft u zich opgewerkt van een jongensbaantje tot een leidinggevende funktie op het kan toor”, zei de burgemeester. De heer Suierveld heeft een hele ontwik keling meegemaakt. De burgemeester vroeg zich af wat er de volgende vijf tig jaar zal gebeuren. „Wat zal ons boven het hoofd hangen?” „U had waarschijnlijk niet gedacht, dat u vanavond nog in het stadhuis zou zijn”, zei burgemeester Rasterhoff donderdagavond in de kleine raad zaal tot het echtpaar Suierveld. Het was die dag een bijzondere dag voor de heer Suierveld: na meer dan vijftig jaar bij de KNM werkzaam te zijn geweest, was hij nu toe aan zi„.i pensionering. Gedurende die vijftig jaar heeft hij zich iet alleen ingezet voor het bedrijf, maar ook de Dierenbe scherming had een plaats in zijn hart. Vakvereniging en de kerk had den zijn belangstelling. „Dit alles was vóór de overheid de aanleiding om te onderscheiden met de eremedaiille in goud, verbonden aan de orde Oranje-Nassau. U kunt terugzien op een werkzaam leven”, aldus de De ongeveer 340 leerlingen, lerares sen en ander personeel en niet te ver geten vele bestuursleden vulden de gymnastiekzaal bij het schoolgebouw aan de Ooievaarslaan tot de laatste plaats. Het was er gau v danig warm, maar de stemming was opperbest. Want voor deze gelegenheid was de bekende voordrachtkunstenares Aafje Top speciaal uit Amsterdam gekomen om een spannend verhaal voor te dra gen: „Bloemen voor Ada Harris”. De kinderen luisterden muisstil. Een deputatie van klassevertegen- woordigsters stelde zich daarna voor in de zaal op met een cadeau voor mej. Van der Weide. Eén van hen, Kitty Kuipers voerde het woord. Het cadeau bleek een prachtig geborduurd wandkleed te zijn, waar van alles in verwerkt was: de zon, de maan, vis sen, planten, bloemen enz., kortom de hele schepping. Mej. P. Groenveld, de lerares stofversieren, had het ontwerp gemaakt. Bep_alde dingen hadden een zekere betekenis, zoals de haan die de dageraad voorstelde. Een zeilboot stel de de school voor, met mej. Van der Weide aan het roer. Dat betekent dat u deze school goed hebt bestuurd, zei Kitty. Maar het bijzondere van het kleed was, dat alle leerlingen hun naam er op hadden geborduurd. Mej. Van der Weide was er beduusd van. „Daar kan ik dagen naar kijken”, zei ze verrast. Ze vertelde dat hoewel ze liever helemaal geen drukte had ge had, ze in ieder geval een middag met alle meisjes had willen zijn. De leer lingen kregen nog enkele wijze raad gevingen mee. En het prachtige kleed zal goed passen in het nieuwe huis in de Kreek (Stadsfenne). Opnieuw werd een deputatie ge vormd van klassevertegenwoordigsters, ditmaal alle jongste leerlingen uit elke klas, alsmede enkele leerkrachten. Mej. Herder voerde het woord. Zij her innerde er aan hoe in het verleden de verjaardag van de directrice ook in het gymnastieklokaal werd gevierd. De meisjes zaten dan op de grond. Maar dat is nu afgelopen. Juffrouw Van der Weide is 20 jaar in Sneek geweest en daarvoor 23 jaar directrice in Alk maar. Op 21-jarige leeftijd werd ze al directrice. Het toenmalige bestuur vroeg: „Durft u ’t wel aan?” En het antwoord was typerend voor haar: „Dan had ik niet gesolliciteerd”. In 1948 begon mej. Van der Weide in Sneek. Het was nog echt een school tje. Maar in de loop der jaren is deze school flink uitgebreid. Jaren heeft de directrice gestreden voor de verbou wing, waar men nu mee bezig is. Mej. Herder beloofde: Als alles klaar is, mag u als eerste komen om de zaak te bezichtigen. Het was niet zo eenvoudig geweest om een opvolg(st)er voor haar te vin den. Op de advertentie kwamen wel brieven, doch er was niet een bij van een vrouw. Het bestuur moest toen wel een man nemen. Dat is de heer F. van der Sluis, voordien hoofd van de gemeentelijke school voor l.e.a.o. (lager economisch en administratief onder wijs te Harlingen. Hij is vrijdag be gonnen in Sneek. Mej. Herder herinnerde er nog aan dat men nooit tevergeefs een beroep op mej. Van der Weide deed. De enige die ooit wel tevergeefs bij haar aan klopte was een inbreker. Al die tijd had in de hoek van de zaal een reusachtige globe gestaan. Deze was gemaakt door de teken leraar, de heer J. Kuipers, samen met de concierge. Alle wegen staan er op, zelf die naar de maan, werd er gezegd. Mej. Van der Weide mocht dit geval uit elkaar halen en toen bleek, dat er een televisietoestel in verpakt 'ras. „Nu kan ik de wereld bekijken op mijn stoel. Ik mag u allen wel heel hartelijk bedanken”, rieo mej. Van der Weide verrast uit. Dit cadeau was van het Tegen de 23-jarige H.V. alhier is proces-verbaal opgemaakt ter zake van mishandeling. Hij heeft tijdens een ruzie zijn stadgenoot O.M. (22) en kele klappen toegebracht. Aanleiding was de geluidshinder die V. zou heb ben veroorzaakt. Toen M. had gevraagd of ’t niet wat zachter kon kreeg hij enkele klappen ten antwoord. M. liep daarbij een scheurtje op boven zijn linker oog. der een (met name in het eerste drijf) verrassend goed gespeelde van Age van Hattem. Naast Meine de Wagt, die naar mijn smaak nog wat te veel nadruk op tekst en mimiek legt, maar overigens zeker een voldoende kon halen, bracht Zus Wiersma een bijzonder gave creatie als de secretaresse. Met een dergelijke bezetting en egn vakkundige regie van Lammert Popma kan het haast niet mis gaan. Heeft men bovendien dan ook nog de beschikking over een topar tieste als Riek Landman, dan is succes helemaal verzekerd. In haar dubbele dubbelrol bewees zij ook nu weer haar groot talent. De volkomen beheersing van de tekst, het juiste gevoel voor ritme en positie stempelden haar tot de uitblinkster, die, en dat was zo mo gelijk een nog groter verdienste, de anderen niet „wegspeelde”, maar juist inspireerde tot gaaf tegenspel. Natuurlijk zijn er ook wel enkele kritische aantekeningen te maken, zo als bijvoorbeeld het tempo, dat in het derde bedrijf beslist hoger kan (al heeft hier de iets zwakkere tekst ook schuld aan) en de enscenering in het zelfde bedrijf, die wat rommelig aan doet, maar tegenover zoveel goeds val len deze kleine bezwaren eigenlijk vol ledig weg, zodat „Dossier X” zonder meer ,,’n boppeslach” genoemd kan worden. Een keurig verzorgd toneeltje (waar van de meubels door Tip-Top gele verd waren) completeerden het geheel. Voorzitter B. de Vries kon dan ook uit de grond van zijn hart het gezel schap dank zeggen voor deze kostelijke toneelavond, waarna het duo Koning- Kleefstra (onder de welluidende naam „The Gas-Bells”) voor een gezellig dansmuziekje zorgden. Jan van der Veer. Dinsdag 5 november Vereniging Volks onderwijs afd. Sneek. Uitvoering door het gezelschap T.O.G. te Leeu warden van „De Cactusbloem”, Ami- citia, 's avonds 8 uur. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-bar. Elke zondag matinée om 3 uur. Vrijdag 8 november Tsjechisch dans ensemble „Broln” in Amicitia The ater. Aanvang 's avonds 8 uur. Maandag 11 november Stadhuisconcert in de grote raadzaal. Gisela Depkat, violoncello en Fredrik Wagner, piano. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 12 november Uitvoering o.l.v. de heer Bram Feenstra van „The Messiah” van G. Fr. Handel door de Oratoriumver. „Bolsward”, het Sne ker Cantatekoor m.m.v. het Frysk Orkest. Solisten: mevr. Adi Wolt- man-Le Gué, sopraan; mevr. Atie Letter, alt; Gerard Honig, tenor; Aerde Kuiper, bas; mevr. J. Kueter- Zwaga, clavecymbel. R.K. Kerk, Bolsward, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 12 november Show van de Middenstandszaken in het Himster- hüs te Oosthem. ’s Middags van 2 tot ’s avonds 10 uur. Woensdag 13 november Vergadering van Volmachten van het Waterschap „Heeg”, des morgens 9.30 uur in Café Visser te Heeg. Zaterdag 16 november le Herfstwan- deltocht van de Chr. Wandelsport- ver. „Sneek”. Afstanden 12, 8 en 5 km. Start 2 uur bij Aere Perennius. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1