Wat de raad te behandelen krijgt Bestemmingsplan nog niet gereed agenda""] Tsjechisch folkloristisch ensemble „Broln” veroverde Sneek il en van IJLST W Y M BRITS ER ADE EL Meester W. ten Hoeve, vroeger te Heeg, overleden Ijlst ziet terug op geslaagde stadsfeesten Voormalig pompstation onder Hommerts wordt verhuurd tegen f 1575,- per jaar Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 123e jaargag nr 91 Maandag 11 nov. 1968 Feestavond met voordracht Road road rokje... Voor buitengebied Wymbritseradeel: Film .Inside North Vietnam* in de Meerpaal Uerfoarme froutju yn ’e Gaestmar hiene goede forkeaping: opbringst f 1500 683,53 216,20 389,05 260,50 Sneekutr Nieuwsblad is een aecombtneefde ufaave v«n Feest van kleur, klank en kleding A.v. -.Horror” houdt Sporthal-loop ..Friesland solidair”: ruim f 6000 in Wymbritseradeel van Nijlander vrouwenver. en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bill SNEEKER NIEUWSBLAD EERBIEDIG GEHOOR 5976,78 Fr. Maandag 11 november Stadhuisconcert in de grote raadzaal. Gisela Depkat, De zangnummers van de beide solo- zangeressen Sulakova en Martonova en de solo-zangers Kriso en Holy dwon- Kollekte totaal Aan toezeggingen in totaal bekend Totaal f 122,50 6099,28 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. B. en w. van Wymbritseradeel stel len de raad voor opnieuw te verklaren dat een herziening van het bestem mingsplan voor het buitengebied van de gemeente en bestemmingsplannen voor de bebouwde kommen van Heeg en Woudsend worden voorbereid. gen tot eerbiedig en aandachtig gehoor. Dit geldt ook voor de andere solisten, waarbij o.m. de cymbaliste Cervenko de zaal in de ban hield door haar gave prestaties. De avond was voor de aanwezigen een waar feest van fraaie kleder drachten, innemende, overrompelende en meeslepende muziek en zang, van dwarrelende, begeesterende, gevari eerde en zeer goed uitgevoerde dansen. Het schier oneindig applaus groeide tot een ware ovatie, die de groep beant woordde met vele toegiften en zelfs ons bekende z.g. Nederlandse liedje „Toen onze mop een mopje was” werd door ’t orkest gespeeld. Deze eerste kennismaking van Sneek met Broln na hun successen in Heerenveen en Drachten leidt ook hier tot: hartelijke dank en van harte tot weerziens. F. C. v. d. Zwaag Het jaarlijks Sint-Maartensfeest wordt steeds meer gevie .1 met grote lampionoptochten, terwijl het des te minder voorkomt dat groep jes kinderen met brandende lampi ons van huis tot huis gaan om „een appel of een peer” op te doen. In de Lemmerwegwijk (west) was men er dit jaar vroeg bij. De actieve speeltuinvereniging ,,’t Kaatsland” had de jeugd in de wijk opgetrom meld met een gestencild papiertje. Vrijdagavond trokken enkele hon derden kinderen met lampions door de straten, met het trommelkorps van Advendo voorop. oude bebouwde kommen van deze dor pen. Met de stedebouwkundige, ir. P. Bugel, die met het ontwerpen van deze plannen is belast, zijn reeds voorberei dende besprekingen gehouden. MEDEWERKING EX ART. 72 AAN SCHOLEN De raad krijgt een aantal aanvragen ex. artikel 72 van de Lager-onderwijs- wet 1920. Het bestuur van de bijzon dere school te Folsgare vroeg mede werking voor aanschaf!!..g van leer- en hulpmiddelen v.ar de vakken na tuurkunde en handenarbeid, o.a. een keramiekoventj e. Het bestuur van de bijzondere school te Abbega heeft een nieuwe taalme thode aangeschaft, ter vervanging van de oude, die met name wat de spelling betreft geheel is verouderd. Bij nader onderzoek is b. en w. gebleken, dat het bestuur de oude reeds heeft ver nietigd, zodat de gebreken niet zijn te constateren. In principe zou dit ver zoek dan niet-ontvankelijk moeten worden verklaard. Aangezien hier ech ter, mede als gevolg van een wisseling in de leiding van de school, geen opzet in het spel is en de positie van de school niet van dien aard is dat een dergelijke uitgaaf uit de exploitatie vergoeding kon worden betaald, menen b. en w. in dezen een soepele houding te moeten aannemen. Hetgeen niet impliceert dat hierop ook in het ver volg kan worden gerekend, zo schrij ven zij in hun preadvies. De derde aanvraag komt van het be stuur van de R.K. school te Heeg. Hier gaat het om leermiddelen t.b.v. het verkeersonderwijs. En de bijzon dere school te Scharnegoutum wil graag een aantal psalmboekjes, een schrijfmachine en een stencilmachine aanschaffen. Met deze aanschaffingen is een uitgave van ongeveer f 1075 ge moeid, exclusief bijbehorend materiaal, dat uit de exploitatievergoeding dient te worden bekostigd. GRONDAANKOOP B. en w stellen voor, in verband met de aanleg van een ontsluitingsreed langs het Kruiswater een strook grond aan te kopen van de heer H. Zonder land te Hydaard. Het betreft ongeveer 4070 m2. Opgemerkt wordt, dat nu nog met één eigenaar tot een akkoord moet worden gekomen over een strookje grond van ca. 200 m2, waarna alle grondtransacties voltooid zullen zijn en alleen de financiële kant nog gere geld moet worden om tot uitvoering over te gaan. BRANDWEERBOND B. en w. stellen de raad voor om toe te treden tot een op te richten provin ciale brandweerbond. Op alle gemeen tebesturen in Friesland wordt een be roep gedaan tot deze bond toe te treden, die adviserend en stimulerend kan optreden t.a.v. vraagstukken als brandweeropleiding, brandpreventie, intergemeentelijke samenwerking enz. Voor een gemeente als Wymbritsera deel wordt een contributie aangehou den, afhankelijk van het inwonertal van f 72,per jaar. Tenslotte wordt voorgesteld om ga rantie te verlenen voor betaling van rente en aflossing van geldleningen, verstrekt aan A. Smit te Abbega cn B. Nauta te Bolsward. Het betreft hypothecaire leningen voor de bouw van een woning resp. te Abbega en Ysbrechtum. Heeg Wolsum Abbega Oppenhuizen-Uitwellingerga Tirns Folsgare Gauw Westhem Hommerts-Jutrijp Ysbrechtum en Tjalhuizum Offingawier Nijland Woudsend, Ypecolsga, Indijk en Smallet.ugge Oosthem Scharnegoutum en Loënga Gaastmeer en Nijhuizum In de nacht van vrijdag on zaterdag overleed in zijn woning in Hardegarijp de heer Wieger ten Hoeve. Na enige jaren onderwijzer te zijn geweest bij het Christelijk Onderwijs te Sneek, was hij enige jaren hoofd van de hervormde school te Oudega (W.). Zijn levenswerk ligt echter in Heeg. Daar was hij meer dan vijfentwintig jaar hoafd van de hervormde school en tevens de ziel van praktisch elke dorpsaktiviteit. Vorig jaar december werd reeds een voorbereidingsbesluit genomen ter voorkoming van ongewenste bebou wing zo lang de plannen in voorbe reiding zijn. Dit besluit vervalt echter wanneer niet binnen één jaar de pro cedure tot vaststelling is aangevangen. Dit nu is het geval met de in voor bereiding zijnde herziening van het bestemmingsplan voor het buitenge bied, alsmede de gedeeltelijke herzie ning van de bestemmingsplannen voor enkele dorpen. Hoewel deze herzieningen in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeren, aldus b. en w.,- is het nog niet mogelijk deze ter inzage te leggen. Om te voorkomen dat in het buiten gebied thans nog bouwwerken zullen verrijzen, die later een belemmering kunnen vormen bij de realisering van het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied, verdient het aanbeveling opnieuw te verklaren dat een herzie ning van dit bestemmingsplan wordt voorbereid. Aangezien in de praktijk is gebleken, dat een voorbereidingsbesluit, dat be trekking heeft op incidentele herzie ningen van de bestemmingsplannen voor de dorpen, remmend werkt op de afgifte van vergunningen voor bouw werken, niet in strijd zijnde met de voorgenomen herzieningen, menen b. en w., dat het geen aanbeveling ver dient voor deze in voorbereiding zijnde herzieningen een nieuw voorberei dingsbesluit te nemen. Mocht zich al het geval voordoen, dat vooruitlopend op de terinzage-legging van een be paalde herziening moet worden ge bouwd in strijd met het vigerende be stemmingsplan, dan kan voor dat on derdeel van het bestemmingsplan een incidentele wijziging ter inzage worden gelegd, waarna dan, niet goedkeuring van Gedeputeerde Staten, de betref fende bouwvergunning kan worden verleend. Verder is het in verband met de sa nering van de dorpen Heeg en Wouds end noodzakelijk, dat bestemmings plannen worden voorbereid voor de Er was weinig belangstelling, vrij dagavond voor de film „Inside North Vietnam", die in de Meerpaal werd gedraaid. Deze film, gemaakt door Fe lix Grene, was in opdracht gemaakt voor de San Francisco Cronical en de C.B.S. televisie. Felix Grene maakte de film in 1967 tijdens een rondtocht van ongeveer 3 maanden in Noord- Vietnam. Grene heeft gesproken met Noord- vietnamezen, gevangen genomen Ame rikanen, Ho Tsje Minih enz. Het bleek, uit deze film, dat de bombardementen er niet alleen voor waren bedoeld om mi litaire doelen te vernietigen, maar ook om de burgerbevolking te doden. Eén dorp was ongeveer 20 keer gebombar deerd. Commentaar van een Noordvietna- mees over deze oorlog: De oorlog is verschrikkelijk, maar we kennen de oorlog. Zo lang Vietnam bestaat heb ben we gevochten, tegen de Chinezen, tegen de Japanners, Fransen en nu de Amerikanen. Wij zullen altijd vechten voor onze onafhankelijkheid. Deze film was vrij goed en liet de oorlog zo objectief mogelijk zien. Woensdag 13 november Vergadering van Volmachten van het Waterschap „Heeg”, des morgens 9.30 uur in Café Visser te Heeg. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-bar. Elke zondag matinée om 3 uur. Zaterdag 16 november le Herfstwan- deltocht van de Chr. Wandelsport- ver. „Sneek”. Afstanden 12, 8 en 5 km. Start 2 uur bij Aere Perennius. Tiisdei 19 en woansdei 20 novimber Krite. Snits mei it blijspul „Gerryt de Swalker” yn Amicitia, 8 ure. De z.g. hoofdcommissie in IJlst voor de deze zomer gevierde 700-jaar-stads- feesten was van oordeel dat het billijk was diegenen die zich in commissie verband of op andere wijze bijzonder hadden ingespannen voor de organi satie van het geheel, een avondje bij elkaar te nodigen in het Mienskipshüs. Daar kon men dan gezellig en rustig napraten met alles wat er bij hoort. Vrijdagavond werd dit idee ten uitvoer gebracht. w Burgemeester Cazemier opende met een welkomstwoord en zette het doel en de achtergrond van deze avond uiteen. Heel IJlst, zo stelde hij, is er van overtuigd dat het feest is geslaagd! Onze stad heeft er bekendheid door gekregen in zeer wijde omtrek en ook is het de plaatselijke eensgezindheid ten goede gekomen. Praktisch iedereen werkte er aan mee en dat is verheu gend. Wij zijn blij dat we dit feest mochten vieren op een zo grootse wijze en met zoveel enthousiasme! De heer Vlieger (Ylostinslaan), expert in het maken van dia’s, liet zien dat hij in de feestweek niet stil had gezeten, maar van elk dagprogramma een aantal dia’s had vervaardigd, die hij deze avond vertoonde. Zo beleefden de aanwezigen elk onderdeel nog eens opnieuw. IJlst vol schepen en boten, de optocht waaraan zo veel werk was besteed, het concours-hippique, ook een hoogtepunt, de braderie, het fier ljeppen, sprietlopen, de hondenshow, de overkluizing vol kramen en attrac ties, de versierde straten en huizen en de honderden vlaggen! We dachten: zó zien we IJlst nooit weer, eerlijk, het was machtig ons stedeke zo in de herinnering te hou den! Wat een harmonie, welk een leef klimaat! Het is een goed idee geweest van de hoofdcommissie deze avond aan te bieden. Het was gezellig en de aan wezigen waardeerden dit zeer. Een verlotinkje dekte de onkosten. Aan het slot was er nog dans-plezier. Een tweede groep genodigden komt dinsdag a.s. in het Mienskipshüs. B. en w. doen de raad van Sneek het voorstel om de huurprijs van de aan de Stichting Vakantiecentrum D’Uylen- burgh verhuurde gebouwen van het voormalig pompstation van het ge meentelijk waterleidingbedrijf nader vast te stellen op f 1575,per jaar. In 1961 besloot de raad de gebouwen en de beide dienstwoningen met bijbe horende terreinen nabij het Oudhof onder Hommerts te verhuren tegen een huurprijs van f 1500,per jaar. Het is noodzakelijk gebleken op één der beide filtergebouwen, dat als nacht verblijf dienst doet, een bliksemaflei- derinstallatie te plaatsen en de be staande installatie op de voormalige dienstwoningen te herstellen. De kos ten van deze voorzieningen hebben f 906.50 bedragen. Deze zullen door middel van een huurverhoging in reke ning dienen te worden gebracht. Sinds 1 april van dit jaar betaalt de stichting daarom reeds f 75,— per jaar meer. Van de besturen van de bijzondere scholen voor v.g.l.o. en u.l.o. zijn ver zoeken binnengekomen om toekenning van een voorschot op de extra-vergoe- ding, als bedoeld in de Lager-onder- wijswet 1920, over de jaren 1958 tot en met 1962. Als de raad zijn fiat ver leent, krijgen: het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs t.b.v. de Rehobothschool en de Ds. Lucas Fockensschool (beide u.l.o.) f 2.232,27; het bestuur van de Stichting R.K. Scho len t.b.v. de r.k. meisjesschool (7e en 8e leerjaar v.g.l.o.) f 1498.94 en de St. Josephschool (u.l.o.) f817,33. B. en w. doen de raad voorts een voorstel tot toekenning van premies op grond van de „Premieregeling woning verbetering en -splitsing 1953”. De Oranjevereniging, het Groene Kruis, de vereniging voor Wijkverple ging, ja praktisch elke vereniging profiteerde van zijn onverdroten en belangeloze arbeid. In het kerkelijk leven bekleedde hij meermalen zeer verantwoordelijke functies. Hij wist de drie scholen van Heeg tot een ideale samenwerking te brengen, zo zelfs det het handwerkonderwijs in de hoogste klassen gezamenlijk gegeven werd. Voor de (jongere) hoofden der gere formeerde en katholieke scholen ont popte hij zich als een mentor, omdat hem het onderwijs van het hele dorp ter harte ging. Zeer velen in Heeg, van alle gezindten, hebben bij hem de cursus voor het middenstandsexamen gevolgd. Tegenstellingen overbruggen vond hij zijn Christenplicht. Toen hij dan ook meende dat door zijn aan wezigheid de vrede in de hervormde gemeente verstoord werd, solliciteerde hij op 58-jarige leeftijd als hoofd der christelijk-nationale school te Harde garijp. Onder leiding van wijlen dok ter Bruins verenigde zich het gehele dorp om hem een waardig afscheid te bereiden. Dit gebeurde onder aan bieding van royale cadeaus op een overbezette dorpsavond. In Hardegarijp trof hij de penibele verhouding tussen openbaar en bijzon der onderwijs aan, die zelfs in de Kamers een rol speelde tussen de par tijen. Ook hier wist zijn vredesnatuur de verhoudingen recht te trekken. Onderwijl wist hij op zijn groeiende school het onderwijs tot een zeer hoog peil op te voeren. Als hervormde van de orthodoxe modaliteit moest hij zich in Hardegarijp bij de evangelisatie aansluiten. Sektarisme paste echter geheel niet bij zijn natuur. Na enkele i'--J- I nige modaliteit mede door zijn ijveren I tot overeenstemming, zodat ze thans weer in de aloude kerk te Hardegarijp samen komen. Ook in het dorpsleven van Hardegarijp speelde hij weldra een grote rol. Na zijn pensionering nam hij dade lijk belangeloos het redacteurschap van het dorpsweekblad op zich. Voor de publieke zaak was niets hem te veel. En dan te bedenken dat hij reeds op zeer jeugdige leeftijd diabeticus was en dus alle reden had zich alleen tot zijn schooltaak te beperken. Met hem is werkelijk een „vir justus” heen gegaan. Moge God hem thans genadig zijn. B. Hijlkema, Heeg Dinsdag 12 tot 23 november Tentoon stelling schilderijen en tekeningen van Jo Heeres, Bolsward, in Fries- Scheepvaart Museum. Geopend werkdagen van 10-12 en 13.30-17.00 uur. Dinsdag 12 november Show van de Middenstandszaken in het Himster- hüs të Oosthem. ’s Middags van 2 tot ’s avonds 10 uur. De „verovering van Sneek” door het Tsjechisch folkloristisch ensemble 1 „Broln” uit Praag o.l.v. Jaroslav Jurasek. dat stormenderhand, doch vrede lievend, vrijdagavond in Amicitia de helaas niet geheel bezette zaal innam, leverde geen slachtoffers, geen ontevredenheid bij de overwonnenen op, in tegendeel. Het publiek was enkel teleurgesteld, dat dit selekte en voortref felijke gezelschap niet voor een uitverk ocht huis kon werken en dat er ook aan dit avondvullend programma met zijn rijke en gevarieerde inhoud ten slotte een einde kwam. Het werd een avond van kleur, klank en kleding, van Zaterdag a.s. houdt de Sneker atle tiekvereniging „Horror” de Sporthal- loop op de veemarkt. De start is om half drie en het publiek heeft vrij toe gang. De junioren en de heren die niet zijn aangesloten bij de KNAU lopen 3000 m. De klassen a-b en c-d heren lopen 10.000 m. Voor het onderdeel 3000 m voor niet KNAU-leden kunnen zich nog deelne mers, zoals bijvoorbeeld voetballers, schaatsers en andere sportlieden, opge ven. Opgave graag zo spoedig mogelijk bij mej. Tj. Dijkhuis, Dr. Boumaweg 5, tel. 2109. Vrijdagavond hield de vrouwenver eniging te Nijland in het gebouw al daar haar jaarlijkse feestavond. Nadat van psalm 33 de verzen 3 en 7 waren gezongen, ging de voorzitster van de vereniging, mevrouw K. Heer schop, voor in gebed en las zij een bij belgedeelte. Mevrouw Bosma sloot hierop aan met een bijbelinleiding, ge titeld „En God was met de jongen”. Waarop psalm 111 5 gezongen werd. Mevrouw Heerschop heette de talrijke belangstellenden, en in het bijzonder mevrouw Hylkema, die een voordracht zou houden, hartelijk welkom. Het jaar lijkse toneelstuk kon ditmaal geen doorgang vinden vanwege een sterfge val in de familie van een der hoofdrol speelsters. Mevrouw U. de Boer las de notulen en het jaarverslag voor, waarna gezang 121 1 en 2 gezongen werd. Hierna was het pauze en tijd voor thee, terwijl on derwijl de winnaars van de in het af gelopen kwartaal gehouden verloting werden bekendgemaakt. Er waren veel prijzen, waarvan de hoofdprijs, een poef, naar de heer IJ. Zandstra te Nij land ging. Na de pauze droeg mevrouw Hylke ma het door Gerrit Kouwenaar uit het Duits vertaalde stuk „Het Brandoffer” voor. Het verhaal speelde na de tweede oorlog rond de herinneringen uit de oorlog van een vrouw die in die tijd in een Duitse stad min of meer gedwon gen een jodenslagerij dreef. Was het stuk zelf al van goed kaliber, de voor dracht was niet minder. Mevrouw Hyl kema bracht de beklemmende sfeer uit deze donkere dagen treffend over naar deze tijd. De voorzitster vond het een goed ding, dat ons weer eens een beeld uit dit verleden werd voorgehouden. Zij 2 bedankte vervolgens mevrouw Hylke- percelen weiland ma voor de voordracht en mevrouw I Bakker voor het pianospel. De inzameling „Friesland solidair” heeft in de gemeente Wymbritseradeel het volgende resultaat opgeleverd per rayon: Oudega-Idzega en Sandfirden 425,23 1019,23 129,75 204,45 746,35 153,25 105,— 168,38 67,50 490,04 255,50 140,— 523,82 AANKOOP WONING Voorgesteld wordt de woning Oud Kerkhof 25 (met erf), eigendom van mevr. Tj. Huisman, alhier, aan te ko pen. B. en w. achten deze aankoop voor de gemeente van belang. De koop prijs komt hun aanvaardbaar voor. Dan krijgt de raad een advies om een voorschot op de in de Kleuteronder- wijswet bedoelde voorschotten te ver lenen aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhier ten behoe ve van de kleuterschool aan de Jancko Douwamastraat. Het gaat om een be drag van f 2359,38. De vergoedingen strekken ter bestrijding van kosten van onderhoud enz. Ook adviseren b. en w. de gevraagde medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 te verle nen. aan een aanvrage van het bestuur van de Stichting R.K. Scholen alhier. Het gaat om de vervanging van de kachels in de Thomas van Aquinoschool door nieuwe. En het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs me dewerking te verlenen voor de aan schaffing van meubilair voor de hoof denkamer van de Julianaschool. Tenslotte wordt voorgesteld een vas te geldlening aan te gaan voor een be drag van f 520.000,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Met ’t geld zal gedeeltelijk de aankoop wor den gefinancierd van landerijen aan de zuidzijde van de gemeente (van P. v. d. Meulen), de boerderij Klein Tinga 1 met landerijen en p----1—- “"Y;1 (van Sj. Boersma). muziek, zang en dans, van zuiverheid en schoonheid, gebracht op een bekwa me, gedisciplineerde en beschaafde wijze met een weldadig enthousiasme en beheersing als we weinig ontmoeten. Zelden zal in het veeljarig bestaan van het Amicitia-theater een gezel schap het nuchtere Friese publiek zo hebben kunnen begeesteren en voor zich hebben kunnen innemen. Langdu rig geklap en voetgetrappel dwong het ensemble tot bisering van nummers en vele toegiften, die graag en gul werden gegeven. Jammer voor de bevolking van Sneek en omgeving en onbegrijpelijk in een provincie met zo’n duidelijk eigen karakter, eigen kuituur, dat men niet beter deze unieke gelegenheid heeft waargenomen om kennis te ne men van de kultuurwaarden van Tsje- cho-Slowakije, dat momenteel zo in de belangstelling van de wereldopinie staat. Een succes ook voor de organi satoren, zij het dan niet financieel. Het Amicitia-theater had dit gezelschap in samenwerking met de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, departement Sneek. geëngageerd. Dit initiatief had een betere opkomst verdiend en we kunnen alleen maar hopen, dat dit geen nadelige invloed zal hebben op volgende mogelijkheden iets goeds naar hier te brengen. Dan zou het publiek zelf de boot missen. violoncello en Fredrik Wagner, piano. Aanvang ’s avonds 8 uur. Maandag 11 november Voorlichtings vergadering over de nieuwe omzet belasting (B.T.W.) in Restaurant Pi- so. Spreker mr. Van Muiden. Aan vang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 12 november Uitvoering o.l.v. de heer Bram Feenstra van „The Messiah” van G. Fr. Handel door de Oratoriumver. „Bolsward”, het Sne ker Cantatekoor m.m.v. het Frysk Orkest. Solisten: mevr. Adi Wolt- man-Le Gué, sopraan: mevr. Atie Letter, alt; Gerard Honig, tenor; Aerde Kuiper, bas; mevr. J. Kueter- Zwaga, clavecymbel. R.K. Kerk, Bolsward, ’s avonds 8 uur. GEDWONGEN ADOPTIE Dit gezelschap, geen beroeps doch evenmin zuiver amateurs zoals wij in ons land, in onze provincie en onze stad de folkloristische groepen ken nen, is moeilijk te vergelijken met onze inheemse groepen. Dit jaar hadden we al eerder kontakt met enkele Tsjechi sche groepen. Daarbij bleek dat in veel gevallen sprake is van een soort (ge dwongen) adoptie van zo’n groep door een groot bedrijf. De leden zijn dan verplicht twee avonden per week ge durende minstens twee uren per avond te oefenen. Voor de aanschaf van kle ding wordt gezorgd. Onvoldoende pres taties of overschrijding van bepaalde leeftijdsgrens voor de dansers kan tot vervanging leiden. De groep Broln telt 6 jeugdige dans paren, diverse vocale en muzikale so listen en een orkest van 16 leden, on der wie 8 violisten en 2 cymbalisten ter ondersteuning van het gehele pro gramma. In het keurig in het Neder lands verzorgde programmablad ko men 25 nummers voor, die zeer vlot en korrekt worden afgewerkt in een pret tige afwisseling van fraaie kleder drachten met mooi borduur- en kant werk. Dansen, liederen en muziek uit Oost-, Midden- en West-Slowakije, Bohemen en Moravië. De klederdracht is zeer verzorgd en de 6 jeugdige dans paren gaven blijk van goede oefening, harmonie en korrekte uitvoering, indi vidueel, paars- en groepsgewijs. Een goede beheersing in lichaams- en voe tenwerk. De herfoarme frouljusforiening yn’e j 7aren kwam de orthodoxe' en vrijzin- Gaestmar hat har forkeaping halden, - - - - mei dér oanfêst in lytse basar. Middeis 2 ure koe elk komme om it makke guod to bisjen en healwei trijen koe de forkeap bigjinne, koe op de forskate riederijen ret wurde en koene de bern grabbelje. Der wiene wol aer- dich hwat froulju. Ek de forkeap fan 2 lotsjes foar in kwartsje forroun bést; der wierne ek safolle pryskes biskik- ber. Jouns wie der sjitten, draeijend réd, balgooijen foar de jongerein. Der ka men ek forskate manij u. It wie gesel- lich drok. De inkele stikken guod, dy’t oerbleaun wierne, waerden op ’t lést by opbod forkocht en doe siet elts yn spanning hwa ’t de prizen yn ’e wacht slepe soene. Fan de lotten gyng de sprei nei juffer A. de Boer en de twadde priis, in lekken, nei de famyl- jee Heins fan Ysbrechtum. Dizze léste hie it wol fortsjinne, frou Heins hie 4 truien breide foar de forkeaping. Der .wierne twa poppen forret, de iene har namme wie Veronica (in namme üt ’e Gaestmar moast it wêze) en wie woun troch frou P. Hoogeterp. By de twadde pop moasten jo riede hwer as se mei fakansje west hie. Dat wie op Ter schelling. Dy pop waerd ret troch frou K. van Berkum. De fruchteskael wie foar frou S. Kuiper en it jongesboarters- guod foar frou B. de Jong-Renema. De opbringst wie likernóch f 1500, hwer ’t noch by opteld wurde kin goed 440 goune foar de sjippe-aksje, dy’t fan ’t simmer fierd is troch de frouljusforiening. Foar it lytse groepke fan 10 froulju in knap bidrach. It jild is bistimd foar it lokael, dat hwat for- timmere en opferve is. S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1