AGENDA Pater Piron had dankbaar publiek in IJlst Sinterklaas bezocht Heeg en viel van de ene verbazing in de andere Bezorgdheid over gymnastiekonderwijs op ouderavond Looxmaschool Verbetering voetbalveld te Oppenhuizen Voorstel: reinigingsrechten verhogen tot f 20,- per emmer „Gastro is groot en Mulisch is zijn profeet en van IJLST WYMBRITS ERA DEEL Officieel Orgaan SFT speelt blijspel gratis voor bejaarden Sneker (19) gedood op Leeuwarderweg onder Scharnegoutum de gemeenten SNEEK, 95 Maandag 25 nov. 1968 Vrijdag raadsvergadering Ijlst NCVB Scharnegoutum Rectificatie bericht Kind in Ijlst dronk vergif Knaiavond IJVC geslaagd experiment had boekbespreking Raadsvoorstellen Wymbritseradeel 123e jaargang nr Froulju fan ’e Gaestmar hiene tige moaije jierforgadering Froulju fan Boazum hiene slagge forkeapmiddei Schrijver Harry Mulisch in „De Meerpaal’* Inbrekers actief in Sneek en Ijlst aanbesteding een aecomfaeerde urtuave «an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJF HOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD voor- In Tenslotte als laatste een slotwijziging bedrag van f 192.000 en voor b met een bedrijf 1966. vrij- Fr. Het Sneeker Nieuwsblad is Het anderhalf jaar oude dochtertje Baukje van veehouder J. Keulen aan het Zouw in Ijlst heeft in een onbe waakt ogenblik een fles met een ver- delgingsmiddel van houtworm te pak ken gekregen en daaruit een grote slok genomen. Het meisje moest direct naar het ziekenhuis worden gebracht, waar het is behandeld en voor verdere ver pleging is opgenomen. „het dorp” zoveel mogelijk hulp zal worden verleend bij de realisering van het werk. GRONDAANKOOP WEGVERBETERING OSINGAHUIZEN- DRAAISTERHUIZEN Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 1963 L.O. blijkt t.e.m. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. brengen naar wat Christus gepreekt Hoomans had het niet mis toen hij in heeft. Het_verhaal speelt zich in ’t mid- zijn slotwoord zei: we hebben allen met veel genoegen en bewondering geluis terd, hartelijk dank en tot weerziens pater Piron! begroting algemene dienst en Woning- bedrag van f 178.500. Abusievelijk stond er voor a f 290.000. De Nederlandse schrijver Harry Mu- lisch kenschetste vrijdagavond in „De Meerpaal” in een ruim anderhalf uur durend betoog het ontstaan van het Cuba van tegenwoordig. Uit zijn woor den bleek, dat hij een groot bewonde raar is van Fidel Castro. Hij plaatste deze heerser op zo’n hoog voetstuk, dat iemand tijdens de discussie de op merking maakte: „Castro is groot en Mulisch is zijn profeet”. Harry Mulisch was door de stichting JMP naar Sneek genodigd. Het was de tweede avond van de serie van vijf, die de stichting voor het komenoe seizoen voor haar leden heeft samengesteld. AMERIKAANSE BLOKKADE Toen Castro aan het bewind kwam, verdeelde hij allereerst de grond. De meeste grond was eigendom van rijke Amerikanen, die er plantages dreven en fabrieken hadden. Castro gaf aan iedereen nu evenveel grond, ten na dele van de Amerikanen. Na nog en kele activiteiten tegen Amerika, zette deze mogendheid haar leveranties aan Cuba (o.a. auto’s, geweren en olie) stop. Met schepen werd een blokkade om het eiland gelegd. Dit had tot ge volg dat Castro zijn toevlucht tot Rus land nam en hij een enigszins commu nistische houding aannam. Na zijn betoog waren de aanwezi gen (zo’n 80 tot 90, vooral oudere men sen) in de gelegenheid met Mulisch in discussie te treden. Er ontspon zich een geanimeerde discussie, hoewel Mu lisch op enkele vragen heel ontwijkend en onduidelijk antwoordde. De organi satoren kunnen op een geslaagde avond terugzien. 7 1 en ging de secretaresse voor in dankgebed. Een plan tot verbetering van de Oude Schatting, lopende van Draaisterhuizen naar Osingahuizen, is reeds geruime tijd in voorbereiding. De uitvoering van deze wegverbete- ring is, nu een vaste geldlening voor dit object is ontvangen en verder de plannen „rond” zijn, in een zodanig stadium, dat het wenselijk is thans tot aankoop van de nodige grond over te gaan, aldus zeggen b. en w. in hun voorstel aan de raad. Bij de transacties is terzake van de overeengekomen prijs per m2 en de schadeloosstelling rekening gehouden met verdere omstandigheden, doch al deze bedragen zijn naar de mening van het college acceptabel. Het stelt daar om voor tot de aankopen over te gaan. Nu de goedheiligman al aan ver scheidene belangrijke steden en dorpen een bezoek had afgelegd, was zaterdag de beurt aan het hoofddorp van Wym britseradeel, het aloude Heeg. Het debarkeren verliep niet zonder strub belingen. Aan de kaden van Heeg was het water van onvoldoende diepgang om het Spaanse stoomschip aan te leg gen. Gelukkig bleken de gebroeders Potma bere:d St. Nicolaas met twee van zijn knechten op hun motorvletje vanaf het Var naar de Zijl te brengen. Een grote schare kinderen, vaak ver gezeld door hun ouders, stond in de druilende regen op de wal te wachten. Gelukkig waren ze zich niet bewust in welke perikelen de hoge gast door de slechte aanleggelegenheid in Heeg ge raakt was. Begeleid door Crescendo zong jong en oud de vanouds bekende Sinterklaasliedjes. Eindelijk aangeko men werd de Sint verwelkomd door de heren G. Andringa en Jac. Hettinga, resp. voorzitter en bestuurslid van de Donderdag had de afd. Scharnegou tum van de Ned. Chr. Vrouwenbond een vergadering. De leiding was in handen van de presidente, mej. T. Glastra van Loon. De meditatie werd verzorgd door de vice-presidente, mevr. Meijer-Spoel- stra naar aanleiding van psalm 139. Mevr, de Lange-Praamsma uit Leeu warden hield een boekbespreking, ge titeld „Hun klacht moet nog eenmaal gehoord worden”, naar aanleiding van het boek: „Het leven alleen ge schreven door Gerda Weisman. In grote lijnen werd de dames getekend wat Gerda Weisman in dit boek heeft beschreven, nl. de vervolging van de joden in de jaren 1940-1945. Deze Gerda is zelf een Joods meisje, gebo ren in Polen en zij is de enige over levende van de familie Weisman. Een zeer belangrijk boek in alles wat het ons te zeggen heeft, die een bescherm de plaats hebben ontvangen in dit leven. Tot slot werd nog gezongen Gezang 22 f Voorschot derhalve Aan de agenda voor de donderdag avond te houden vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel is een voorstel van burgemeester en wet houders toegevoegd om gelden uit te trekken voor verbetering van het pro visorische voetbalveld te Oppenhuizen, dat in gebruik is bij de voetbalvereni ging TOP. In het voorstel zegt het college dat reeds enkele jaren plannen bestaan voor aanleg van een sportveld te Op penhuizen. De Koninklijke Nederland- sche Heide Mij. heeft in 1962 reeds een plan met begroting voor aanleg van dit veld opgemaakt. Op grond van de hoge investering en de daaruit voortvloeien de hoge lasten is geen uitvoering aan dit plan gegeven. Provisorisch is een terrein ingericht, dat in gebruik is bij de voetbalvereniging. Dit is het terrein dat op het bestemmingsplan is aange geven als sportveld en waarvoor de KNH Meen, inmiddels gewijzigd, plan heeft opgemaakt. Dit veld voldoet mo menteel niet aan redelijk te stellen eisen, met name is de afwatering on voldoende. Met de KNHM is contact opgenomen. Meegedeeld werd, dat vooruitlopend op het definitieve plan reeds thans het veld kan worden gedraineerd en ge ëgaliseerd, waarmede een bedrag is ge moeid van f 7.500,Contact is opge nomen met de voetbalvereniging, die genegen is, indien de gemeente deze kosten betaalt, vooruitlopend op het definitieve plan, de lasten voortvloei ende uit deze investering te dragen tot een bedrag van f500,per jaar. Bij de opzet is er van uitgegaan, dat door Maandag 25 november Jaarlijkse leden vergadering Openbare Bibliotheek in het gebouw Marktstraat 19. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 26 november Snitser Frysk Toaniel. Gratis toneelvoorstelling in Amicitia voor bejaarden van Sneek. Aanvang 2.30 uur. Woensdag 27 november Evangelisatie- ver. „Maranatha” afd. Sneek. Spre ker de heer G. de Geer uit Wouden berg over „Wat God’s radarscherm te zien geeft”. Zang van „The JE followers”. Aere Perennius. Aanvang ’s avonds 8 uur. Donderdag 28 november Vergadering van de raad der gemeente Wymbrit seradeel in het gemeentehuis. Aan vang ’s avonds 7.30 uur. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-bar. Elke zondag matinée om 3 uur. Zaterdag 30 november Kynologenclub Sneek en Omstr. Bespreking ras honden van leden in café Vellinga, Korte Veemarktstraat door de heer F. Heerkens Thijssen. Aanvang ’s middags 2 uur. de school gedaan”, aldus het hoofd der school. Na de rondvraag werd er gezellig gekiend om prijzen als kip, rollade, oranjekoek, kortom te veel om op te noemen. Het was al kwart over elf, Harry Mulisch is nog niet zo heel lang geleden, na een verblijf van onge veer 4 maanden, uit Cuba naar Neder land teruggekeerd. Hij vertelde dat er maar weinig informatie over de toe standen op Cuba naar Nederland komt. Vandaar dat hij een boek, „Woord bij de daad”, over dit eiland schreef. In dit boek neemt vooral Castro een grote plaats in. Hoe druk het was vrijdagavond in het Mienskipshüs te Ijlst, kon men bui ten reeds horen! De verschillende spe len kregen alle de nodige aandacht en de luidsprekers zorgden voor oproep en aansporing om deze avond de kans niet te missen met een prijsje naar huis te gaan. Er is flink wat ingebeurd; YVC zit financieel op rozen is misschien ’n ietsje te sterk gezegd, maar direkte zorgen zijn er ook niet meer. Aan.het slot van de avond vond de grote verloting plaats, waarvoor de leden in IJlst en wijde omgeving deze nazomer hon derden loten aan de man hadden ge bracht. wel,” was het antwoord, „als er een huis vrijkomt is het steeds weer een dringen tussen tientallen gegadigden.” Met al zijn schranderheid kon de werkelijk niet domme bisschop dit maar niet begrijpen. Hij zou er toen wel eens met invloedrijke mensen over willen spreken. Hoofdschuddend ver trok de goede man per auto, waarbij hij op de weg langs het sportterrein ook nog wel gedacht zal hebben aan de slechte bestrating van het goede dorp Heeg. Het Snitser Frysk Toaniel geeft mor genmiddag voor alle Sneker bejaarden van 65 jaar en ouder een gratis toneel voorstelling in het Amicitia-theater. Opgevoerd wordt het blijspel „Prins AU Ahmed de Knükelige”. Onder regie van de heer Abe Brou wer heeft het SFT dit stuk van de schrijver Max Andrea, in het Fries vertaald door Barend van der Veen, ingestudeerd. Vorige week zaterdag speelde de ploeg het stuk in Grouw, waar het veel succes oogstte. Om naast zijn meer dan 1000 donateurs ook de Seker bejaarden in de gelegenheid te stellen dit vrolijke spel te zien, heeft het SFT besloten een gratis voorstel ling te geven. De directie van het Amicitia-theater heeft de zaal gratis beschikbaar gesteld. De voorstelling begint om half drie, de zaal is om 2 uur open. FIDEL CASTRO Fidel Castro was de leider van de ondermijnende activiteiten, die tegen het bewind van Batista waren gericht. Toen hij hiermee begon, in 1950, was hij 26 jaar. Hij ontketende verschil lende revoluties, waardoor hij probeer de aap de macht te komen. Na de der de mislukte revolutie werd Castro tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Meer dan de helft van zijn mannen (zijn totale „leger” bestond uit ruim honderd man) werd gedood, terwijl de andere helft ook de gevangenis in ging. Na drie jaar verleende Batista Castro gratie, omdat hij vreesde dat de bevolking van Cuba tegen een lan ger gevangen houden van Castro in opstand zou komen. Deze rebel genoot namelijk een zekere populariteit. Hij was nog maar nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, of hij begon weer mannen te verzamelen voor een nieuwe revolutie. Dit werd tevens de laatste, want hij wist de regering te verdrijven en kon toen zelf de touw tjes in handen nemen. Batista ging er met de schatkist vandoor. Het volk leefde in grote armoede, terwijl tot dan toe de ministers miljonairs waren. De óf dieting fan it Kristlik Platte- lans-frouljusboun fan ’e Gaestmar hat har jierforgadering halden. De presi dente, fr. V. d. Goot-Bakker, koe 30 leden wolkom hjitte, under hwa 2 óf- feardigen fan Aldegea, De joun bigoun al om 7 ure mei in kofjetafel, mei in kostelik slaedtsje foaróf. Der waerd noch in spultsje dien under tafel en ek inkele fan ’e forslag- gen. Nei it hearlike miel iten kaem de feestlike joun. Dat de leden har bést dien hiene, wie klear to sjen. Allegear eigen wurk en it waerd tige goed nei foaren brocht. Der wie in drege quiz klearmakke troch 4 froulju. Dizze selde froulju hiene in stikje oer de radio en ek noch in sjongstikje „reizen in één broekje”. Hja bylden 8 sprekwurden üt, dy’t ret wurde moasten troch de seal. Ge- weldich moai. De Nijhüzumer leden kamen op ’e lappen mei in alderwetse sniselbank, yn nijerwetse ütfiering. Hja bisongen it libben fan ’e Gaestmar oer 10 jier. It wie in fynst. Ek droech ien fan har it gedicht foar fan D. Tamminga „De ballade fan it ünhillich nachtmiel” Prachtich. Yn it jierforslach koene de froulju hearre, dat de foriening 42 leden telt; der wie 6 kear forgadere en der wie Krystwijing west mei de beide froue- forienings. Jouns let koe elts mei in tige foldien gefoel nei hüs reizgje. Nei in hiel jier breidzjen en haken koe de grifformearde frouljusforiening fan Boazum forline wike wer in for- keap halde om de pong fan de forie ning en de tsjerke hwat swierder to meitsjen. Sa as mei safolle bazars moast de joun de trochslach dwaen. De minsken fan Boazum en omkriten kamen dan ek wol. Foar ien kwartsje in hin fan 3 goune to winnen laket elts wol oan. It wie dan ek tige fol yn it gebou. S witten, swetsen en kletter jen fan blik bipaelde de sfear fan dizze joun. Dêr- om hinne noch hwat tögjende manij u mei hinnen, tsiis en woarsten, ja, it wie tige gesellich. Doe moast Kobus noch op ’e planken om de krommels to forkeapjen, hwat him tige slagge. Mar syn stim wier foart. It barde wolris dat de heit it bod fan ’e soan forhege of de man de frou harres, mar dat kin sokke jounen neat skele. De opbringst like bést, en de rommel... nou ja, dy is foar de hounegysler. De Looxmaschool hield donderdag 14 november haar zakelijke ouder avond in „De Koetslantaarn” van Fa ber aan het Kleinzand. Ondanks het gure weer was de opkomst geweldig! Er heerste al meteen een gezellige sfeer, die de voorzitter de heer Klasema aan een bruiloft deed den ken. Hij stelde voor om maar aan de koffie met koek te beginnen en wuifde het bezwaar, dat dat voor de pauze be stemd was, luchtigjes weg met de op- IJlst is zich bewust geworden dat, wanneer er in de plaats wat goeds is te beleven, men er dan ook van pro fiteren moet. Toen zaterdagavond ruim 8 uur pater Piron aan zijn solotoneel begon was het Mienskipshüs vrij aar dig bezet. De heer J. Hoomans, voorzitter van de Ontspanningscommissie, waarvan de ze avond uitging, heette allen hartelijk welkom. Dat ook het Stichtingsbestuur belangstelling toonde, daarover was de heer Hoomans bijzonder verheugd. Denkend aan St. Nicolaas noemde hij het nog steeds ontbreken van een pas sende geluidsinstallatie! De titel van het stuk luidde: „de harp van Sint Franciscus!” De pater gaf een kleine toelichting. Franciscus van Asisi was een man die men naast een Luther en Calvijn kan plaatsen. Hij is in zijn tijd een hervormer ge- De 19-jarige Renée Albert Aukema uit Sneek is vrijdagavond gedood door een verkeersongeval op de Leeuwar derweg onder Scharnegoutum. Hij bot ste met een VW-personenauto frontaal tegen een Opel, waarin vijf mensen za ten. Vier van hen werden gewond, van wie cén ernstig. Het gebeurde tussen 7 en 7.30 uur op een recht weggedeelte tussen Scharnegoutum en Deersum. De jonge man reed in de richting Leeuwarden. Vlak nadat hem een tegemoetkomende auto was gepasseerd zwenkte de auto plotseling naar de linker weghelft, frontaal tegen de Opel die werd be stuurd door de 21 jarige Jacob de Groot uit Suameer. Renée Aukema werd uit de wagen geslingerd en overreden door een uit Sneek komende Simca. Vrij kort daar na is hij overleden. Het is niet geheel duidelijk of hij wel of niet veiligheids riemen omhad. Eén riem werd later gescheurd teruggevonden in de berm. De heer Aukema was assistent van de directeur van het Motel in Heerenveen. Vier van de 5 inzittenden van de Opel moesten naar het ziekenhuis in Sneek worden gebracht. De bestuurder, Jacob de Groot had een bekkenfrac- tuur. Zijn broer Wiebe (20) kreeg een hoofdwond, zijn zuster Roelofje (17) een hersenschudding. Haar vriendin Tietje Hoekstra (18) uit Bergum, die aan het rechterbeen werd gewond kon evenals Wiebe na behandeling naar huis gaan. De vader van de bestuurder, de heer H. de Groot, werd niet gewond. Het ongeluk gebeurde kort, nadat ’n auto van het erf van de boerderij van de heer Lemstra de straatweg was op gereden. De bestuurder van deze auto, de heer H. Schukken, had zowel de Volkswagen uit Sneek als de Opel uit Leeuwarden zien aankomen. Omdat hij meende, dat het nog wel kon (beide auto’s naderden hem op een afstand van enkele honderden meters), reed hij de uitrit uit in de richting Sneek. Vol gens mededeling van de politie liet de bestuurder van de uit de richting Leeuwarden komende auto, die een snelheid had van 75 km per uur, het gaspedaal los. Plm. twintig meter van de inrit, zo verklaarde de chauf feur. passeerde hij de tegenlig- gende Volkswagen. Één van zijn pas sagiers achter in de auto keek even la ter om en zag de Volkswagen naar links zwenken en op de Opel botsen. In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden ingebroken in het kantoor van fouragehandel C. Jan sen aan de Geeuwkade. De inbrekers wisten binnen te komen door een ruit uit te breken. Ze namen een kistje mee, waarvan ze vermoedelijk dachten dat er geld in zat. De inhoud bestond even wel uit verzekeringspapieren. Er wordt geen geld vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. In dezelfde nacht hebben in IJlst inbrekers een bezoek gebracht aan het huis van de familie S. van der Schouw. Ze hebben f350,— meegenomen. Me vrouw Van der Schouw, die met de kinderen alleen thuis was. heeft niets van de inbraak gemerkt. De inbrekers zijn binnengekomen nadat zij een gaat je in een raamkozijn aan de achterkant van het huis hadden geboord, zodat zij vermoedelijk met een draad het raam konden openen. het bericht aanbesteding bouw van 68 boxen in Sneek in de krant van donderdag j.l. is helaas een fout ge- verstrekken van sterke drank i slopen. De heer S. de Vries uit Schar- (art. 24 van de Drank en Horecawet). negoutum schreef voor a in met een Vrijdag 29 november komt de raad moet dus terugbetalen f 390, Het volgende punt: 5-jaarlijkse lopige vaststelling uitgaven openbaar gewoon lager onderwijs over de jaren t/m 1967 ingevolge art. 55 wet 1920. Uit de gegevens dat over de jaren 1963 1967 meer is uitgegeven dan beschikbaar was gesteld, een bedrag van f 1.921,49. Het gemiddeld aantal leerlingen over genoemde 5 jaren bedraagt 32%. Het bedrag der over schrijding per leerling is dus f 1.921,49 32%. Als lid van de woningcommissie is aftredend de heer Van Brug. Voorge steld wordt te benoemen de heer J. J. de Vries. Voorts de wijzigingverorde- ning op de heffing en invordering van rechten van diensten, bewezen door de gemeentereiniging. Voorgesteld wordt de rechten voor de reiniging te verho gen tot een bedrag van f 20,per emmer, c.q. per ton. De meeropbrengst kan worden geraamd op f 2.500, Verdere voorstellen: wijziging ver ordening tot heffing van een wegen belasting en wijziging verordening op de heffing van- een belasting op de honden in de gemeente IJlst. Vaststel ling verordening op de heffing en in vordering van een belasting wegens het verstrekken van sterke merking, dat daar wel een oplossing voor zou worden gevonden. Bij het punt mededelingen vertelde het hoofd der school de heer Brou wer dat er momenteel vijf gevallen van geelzucht op school zijn. Hij wees de ouders nadrukkelijt op de noodzaak van een goede hygiëne en ried hun aan de kinderen zoveel mogelijk thuis naar de w.c. te laten gaan. De aanbesteding van de nieuwe school zal op 26 november a.s. plaats vinden. Na deze verheugende mede deling was het een teleurstelling te ho ren, dat de bouw van een gymnastiek lokaal bij de school niet doorgaat. Op de vraag van een der ouders, waarom de zesde klas geen gymnastiek krijgt, antwoordde het hoofd, dat er momen teel geen leraar beschikbaar is, maar dat binnenkort in die vacature zal worden voorzien. Toch voorza^ de heer Brouwer moeilijkheden, omdat er geen voldoende lokaliteiten zijn. Als gevolg hiervan krijgen nu reeds de lagere klassen minder gymnastiekuren dan op de lesrooster staan. Over deze gang van zaken waren de ouders zeer ontstemd. De vraag rees dan ook: „Wat kun nen wij als ouders hier met elkaar aan doen? Kunnen wij b. en w. wijzen op de noodzakelijkheid van een gymnas tieklokaal?” Door de centrale ligging van de nieuwe school ten opzichte van de Gysbert Japiksschool en de 6de school (Stadsfënne) zouden de laatst genoemde scholen ook gebruik van het gymnastieklokaal kunnen maken. De voorzitter zei, dat de oudercommissie al het mogelijke zal doen om verande ring in deze situatie te brengen. „Juf Goedemoed gaat binnenkort de school verlaten wegens een benoeming elders, maar er komt nog een lege plaats. De concierge de heer Van i Winden gaat de school 1 december verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Sinds 1947 is hij aan de school verbonden. Reeds vanaf deze plaats hartelijk dank toen de voorzitter een ieder wel thuis voor het vele werk in het belang van 1 en een tot ziens toewenste. Winkeliersvereniging. Vervolgens maakte de Sint een rondgang door het dorp. Hij toonde zich verrast over de mo dernisering die de winkelstand de laatste jaren tot stand heeft gebracht. Als prijsbewust man kon hij na zijn talrijke bezoeken aan andere vaak grotere plaatsen het besluit nemen veel van zijn bestellingen in Heeg te plaatsen. Alhoewel er de laatste jaren nogal wat krotten zijn opgeruimd, wekte de toestand van het woning bestand toch zijn wrevel op. „De auto riteiten mogen niet rusten zolang er nog een krot bewoond wordt.” Hij constateerde dat er in Heeg nog mensen vooral bejaardenwonen in sinds jaar en dag onbewoonbaar verklaarde woningen. „Willen de men sen er niet uit?” vroeg hij belangstel lend. Het antwoord was dat ze wel graag een menswaardig onderdak wil len en er ook naar vermogen geld voor over hebben, maar dat er doodeenvou dig geen woningen zijn doordat er niet op tijd gezorgd is voor bouwrijpe grond. De verbazing van de oude man steeg ten top toen hem meegedeeld werd dat Heeg over ruim 500 arbeidsplaatsen beschikt en maar over plm. 350 wonin gen die enigszins aan de eisen vol doen. „De werknemers willen zeker niet in Heeg wonen,” was de kiene conclusie van de grijsaard. „Zeker van IJlst in openbare vergadering bij een, ’s middags om 2 uur. De agenda telt 22 punten. Bij de ingekomen stukken is o.m. de goedkeuring van G.S. tot aankoop van een boerderijtje met grasland van de heer W. Oppedijk. Over de kwestie van de grenswijziging Sneek, Wymbritse radeel en IJlst wordt meegedeeld dat wat IJlst betreft door de minister van binnenlandse zaken onverkort is over genomen het door G.S. aan de minister gedane voorstel. B. en w. blijven echter hun bezwaren, als neergelegd in het voorstel van 22 augustus 1967 volledig handhaven. Met ingang van 1 decem ber 1968 is eervol ontslag verleend uit haar betrekking van schrijver ter secretarie aan mej. F. J. M. Faber, wegens a.s. huwelijk. In haar plaats is benoemd de heer H. J. Boschma te Sneek. Met ingang van 1 december 1968 wordt eveneens eervol ontslag verleend aan de heer R. Bijlsma, ge meentewerkman in algemene dienst. Opnieuw de fluoridering van het drinkwater. Over het minderheids- voorstel, waarover in een vorige ver gadering de stemmen staakten, zal nu een beslissing moeten vallen. De raad zal vervolgens een lid moeten benoe men in het algemeen bestuur van de „bestuursschool Friesland”. Voorge steld wordt tot lid te benoemen bur gemeester Cazemier en tot plv. lid wethouder E. Stienstra. Voorts moet in het bestuur van de Stichting bejaar denzorg IJlst en omstreken één lid door en uit de raad gekozen worden. B, en w. stellen voor de heer R. Rijpma te benoemen. De heer K. Harmse, huidarts, wonende te Heerenveen, ver zoekt tot aankoop van 1555 m2 bouw terrein, gelegen aan het Wijddraai. Voorgesteld wordt tot verkoop te be sluiten voor een prijs berekend naar f 22,25 per m2 of totaal f 34.598,75. VERBOUW GALAMAGRACHT 76 EN 76A In een uitvoerig voorstel wordt de raad ingelicht over de verbouwing van het pand Galamagracht 76 en 76a, welke er heeft plaats gehad, tot een totaalbedrag van f 9.333,Aankoop, inclusief notariskosten f 9.667,totaal f 19.000,De exploitatieopzet komt tot een bedrag van f 1.825, Dan de uitkering in verband met nacalculatie „trend” 1968. Deze uit kering bedraagt f 116,voor de amb tenaren die de hoedanigheid van be langhebbende gedurende het gehele jaar 1968 bezitten. Voor de overige ambtenaren een evenredig gedeelte. Het volgende is een wijziging verorde ning keurlonen Vleeskeuringsdienst. Deze wijziging houdt in een verhoging van de keurlonen van geslacht vee. De Geref. school vraagt medewerking voor de aanschaf van psalmboekjes (nieuwe berijming) voor de klassen 3 t/m 6. Dan de vaststelling exploita tievergoeding kleuteronderwijs 1967. De bedragen zijn door de staatssecre taris van Onderwijs en Wetenschappen voor 1967 vastgesteld op f 1.200,per lokaal en f 22,per kleuter. Aantal lokalen van de kleuterschool 3 ¥2, aan tal leerlingen 1967 79,3. Vergoeding over 1967 derhalve 3 ¥2 x 1200 f 4200 en 79,3 x 22 f 1.744, 60 totaal f 5.944,60. Voorschot is geweest 5.831,70; derhalve moet aan het schoolbestuur nog worden uitbetaald f 112,90. Dan de vaststelling vergoe ding vakonderwijs Chr. School over 1967. De vakonderwijzeres is in dienst geweest van 1 januari 1967 tot 1 juli 1967. Totale onkosten f 712,39, waarop geen voorschot is verleend, welk be drag derhalve nog aan het schoolbe stuur dient te worden uitbetaald. Vaststelling exploitatievergoeding bijz. lager onderwijs over 1967. Het bedrag per leerling is bij raadsbesluit vastgesteld op f 90.per leerling. Over 1967 bedroeg het gemiddeld aantal leerlingen van de hervormde school 92 2/3. Het schoolbestuur heeft daarom recht op 92 2/3 x 90 f 8.340,aan voorschot is betaald f 8.010,Het schoolbestuur heeft derhalve nog recht op f 330,Het gemiddelde aantal leerlingen van de gereformeerde school bedroeg over 1967 73 2/3, Het school bestuur heeft daarom recht op 73 2/3 x 90 f 6.540,Aan voorschot genoten f 6.930,Het schoolbestuur en te veel omvattend om een meer uit voerig verhaal op te zetten. De strijd van Franciscus is: óf zijn vader ge hoorzamen en rijk worden, óf zijn ge weten volgen en de armoede kiezen. Hij komt tot het laatste, wat hem veel moeite kost. Niets is echter in staat hem tot het vroegere leven terug te brengen. Pater Piron wist de verschil lende scènes dankzij zijn mogelijkheden zich flitsend snel te veranderen in de onderscheiden personen en gesprekken, zó aan het publiek te verkopen dat ze begonnen te leven. Men maakte het persoonlijk mee. En toch was en bleef het evangelie, gebracht op een andere manier dan wij in doorsnee gewend zijn, maar wél pas send in onze tijd, dachten we zo. De complete stilte die twee keer een uur in de zaal was op te merken, gaf een duidelijk antwoord hoe het geheel door het publiek, dat jongeren en ouderen weest die getracht heeft de kerk te omvatte, werd ontvangen. Voorzitter heeft. Het verhaal speelt zich in ’t mid den van Italië af en bestaat uit twee bedrijven, die ieder een uur tijd vragen. Slechts globaal kunnen we van het gebodene iets zeggen: ’t is te rijk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1