agenda/] Snitser Frysk Toaniel hie sukses mei „Prins Ali Ahmed de Knükelige” Hulpverlenende instanties werkten goed Waterpoort- krabbelt IJLST samen i W en van W Y M B RITS E R A D EEL Ijsver. „De Friesche Jeugd” had financieel goed jaar I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 96 Donderdag 28 nov. 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Particulieren gaan bouwen in Wymbritseradeel Ds. Stap van Heerlen naar Pesse Fa. Doevendans laagste bij aanbesteding openbare school 588ste Staatsloterij 123e jaargang nr Sneekar NwuwsUad is een aecomfejneerde uHaave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Oefening op stationsemplacement verliep naar wens I SNEEKER NIEUWSBLAD staatssecretaris een to mere is en soms net alhiel logysk is, formakke. waar wordt. Sinterklaas heeft het deze dagen maar een feest voor de kinderen van 4 t/m 8 jaar uit de wijk. En volgende Dinsdagmiddag gaf het Snitser Frysk Toaniel een gratis voorstelling voor de bejaarden van Sneek. Ruim 260 „oudjes” genoten volop van de klucht „Prins Ali Ahmed de Knü kelige”. Er werd naar hartelust ge lachen. In de pauze werd hun een kopje thee aangeboden. Het is een goed initiatief geweest, dat mis schien herhaald kan worden. Fluoridering van het drinkwater het individu de vrijheid zijn onver vreemdbare Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie „GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De oefening is door de Spoorwegen op touw gezet. Volgens het draaiboek botste een vrachtauto, geladen met volle acetyleenflessen, tegen een ran- geerdeel, dat uit drie tankwagens be stond. Deze wagens waren gevuld met chloor, methanol en cyaanwaterstof. Door de botsing raakte de tankwagen met methanol behoorlijk lek en vloog in brand. Door de brand liepen de acetyleenflessen gevaar te exploderen. Ook de wagen met chloor raakte lek. De stationschef, de heer P. Muilwijk, waarschuwde de burgemeester, die op zijn beurt alle betrokken instanties waarschuwde. Nadat alle bij de hulp verlening betrokken instanties op het rampterrein waren gearriveerd, wer den de taken opgedragen. De uitstro mende stoffen moesten worden geëli mineerd en de acetyleenflessen worden gekoeld. Verder moesten de branden worden geblust en de gewonden ver zorgd en afgevoerd worden. Ondanks het voortdurend koelen van de acety leenflessen, ontploften er toch een paar, juist op het ogenblik dat er een passagierstrein paseeerde. Hierbij vie len natuurlijk weer de nodige gewon den. DE OEFENING Op het rampterrein, dat spookachtig door ’n in brand gestoken wagon werd verlicht, was het een danig rumoer. Politie- en brandweerwagens reden af en aan met gillende sirenes en blauwe zwaailichten. Gewonden lagen te „ker men” van de pijn (d.w.z. te schreeuwen van plezier, want voor die jongens was de hele oefening natuurlijk een feest). De mensen van de e.h.b.o. liepen af en aan met brancards, terwijl de B.B.-ers Dinsdagmorgen heeft architekt H. Spook uit Enschede, namens de gemeen te in de Sporthal de bouw van een openbare school aanhesteed. De school komt, aan de Goeman Borgesiuslaan en krijgt zes lokalen, een schoolzaal en 'n fietsenberging. Na de opening der bil jetten bleek de firma G. Doevendans uit onze stad, met een bedrag van f 272.950,de laagste inschrijver te j was gesteld op f 308.000,De gunning is nog aange houden. Eén na laagste inschrijver was de In tige slagge joun dus. It S.F.T. hat hjirmei bewiisd, dat it seis fan in stik dat hjir en der echt ynelkoar tim- 1- - - - - hwat meitsje kin. We hawwe üs tige I beroepen is in de vacature var. ds. A. Sturm, die in oktober j.l. in Nijland Riek Landman is gekomen. De ganzen zijn al weer druk aan’t ders i__Llfi televisie, die pas nog weer meer trekken. In grote koppels, soms wel- schadelijk dan tandbederf. Vanavond gaat het los. Dan mag men tot 9 uur winkelen. De Sneker middenstand is er klaar voor. De stad is jeestelijk ver licht en de winkeliers hebben hun artikelen zo aanlokkelijk als maar kan uitgestald. Er wordt deze maanden van hen een krachttoer gevraagd. Maar ’t komt ook op de beurzen van het publiek aan. Het Sinterklaas feest zou men haast kunnen noe men het jeest van Mercurius (de god van de handel). In de Galigastraat wordt er uit luid sprekers aan de gevels vrolijke muziek ten gehore gebracht, ter versterking van de sfeer. Want hoe men ook over deze dingen denkt, Sint Nicolaas blijft omgeven met een typisch Nederlandse sfeer. Ds. D. C. C- Stap, die van oktober 1949 tot juli 1957 predikant was van de hervormde gemeente van Oppenhui zen en Uitwellingerga (vanwaar hij vertrok naar Nieuw Weerdinge), zal zondag 8 december afscheid nemen van de hervormde gemeente van Heer len. Op 15 december zal hij intrede doen in de hervormde gemeente van Pesse in de classis Meppel, waar hij Ijsvereniging „De Friesche Jeugd” heeft de laatste jaren geen hardrijderij en kunnen houden, omdat koning Win ter verstek liet gaan. Dit heeft tot ge volg dat de kas van de vereniging goed gevuld is. Voorzitter L. Ringma vroeg zich maandagavond op de jaar vergadering in café „Onder de Linden” af of de ijsbaan ooit klaar zal komen. De uitbreidingswerkzaamheden duren zó lang. Er zal daarom dit seizoen weer geen langebaan-wedstrijd kunnen wor den gehouden. De heer Ringma was voorts ontstemd over de slechte op komst der leden. Van de 138 leden wa ren er slechts twee aanwezig, buiten het bestuur. Het jaarverslag van secretaris D. v. d. Werf was maar kort. Er is een on derhoud geweest met ijsclub .Friso” over de toestand op de ijsbaan. Met de accommodatie zal men zich dit jaar weer moeten behelpen. De heer Van der Werf besloot zijn verslag met de wens, dat koning Winter dit jaar weer eens acte de presence zal geven. Penningmeester H. Eldering liet op timistische geluiden horen. Hij had nog een overschot van f 160,60 van vorig jaar in kas. Dit jaar had hij f 180,56 ontvangen, zodat er thans een batig saldo is van f341,16. De boeken en bescheiden werden in orde bevonden en de penningmeester werd décharge verleend. De voorzitter bedankte de heren Van der Werf en Eldering voor het vele werk dat zij hadden gedaan. De grote oefening kreeg een realistisch tintje toen een oude spoorwagon in brand werd gestoken en d brandweer lieden hun krachten echt vuur konden beproeven. Tweede klasse Prijzen van: f 15 zijn gevallen op nummers eindi gende op: 5; f 50 eindigende op: 13; f 50 eindigende op: 02; f 100 eindigende op: 696; f 100 eindigende op: 431; f 200 eindigende op: 958; f 400 eindigende op: 905*; i 1.000 eindigende op: 0038. f 2.000 is gevallen op de nummers: 021841, 015757, 032654, 098799, 092305*: f 5.000 op 037691; f 50.000 op 038533. De extra-prijs van f 100.000,is ge vallen in de serie J op het nummer 029718. Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Donderdag 28 november Vergadering van de raad der gemeente Wymbrit seradeel in het gemeentehuis. Aan vang 's avonds 7.30 uur. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-bar. Elke zondag matinee om 3 uur. Zaterdag 30 november Kynologenclub Sneek en Omstr. Bespreking ras honden van leden in café Vellinga, Korte Veemarktstraat door de heer F. Heerkens Thijssen. Aanvang ’s middags 2 uur. Zaterdag 30 november Club 1-4, (Ha- rinxmakade 12). Dansen met Rest less. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 8 december 8e Nationale Frie se Midwintertocht van de Sneker Wandelunie over 5, 8, 12 en 18 km. Start vanaf 2 uur op de Veemarkt. Dinsdag 10 december Concert Frysk Orkest in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Dirigent Zdenek Macab. Soliste Aafje Heynis, alt. ONVOLLEDIGE COMMUNICATIE De taak van de BB was bij deze oefening beperkt. Zij droeg zorg voor de communicatie d.m.v. mobilofoons en portofoons. Ook de coördinatie was in handen van de BB. De heer Muil wijk was van oordeel, dat de verbin ding tussen ’t rampterrein en de com mandopost onvoldoende was. Er kwa men genoeg meldingen binnen, maar ze waren onvolledig. Dc heer Kabel, sta- tionsemployé, deelde ’t oordeel van de heer Muilwijk. Uit d emeldingen kon men niet goed opmaken waar de ramp precies was en hoe de situatie er heen lag. Vergeleken bij de oefening van 1964 vond men de verbindingen veel beter. Toen moesten de berichten nog worden overgebracht met behulp van ordonnansen. De BB beschikt nu over moderne apparatuur, maar de mensen konden er volgens de heer Kabel nog niet goed mee omgaan. Volgens de richtlijnen in Friesland moet bij een vredesramp eerst de bur gemeester gewaarschuwd worden. Verschillende heren waren het hier niet mee eens. Als er bijvoorbeeld ’s avonds om een uur of 9 iets gebeurt, is er niemand meer in het stadhuis aan wezig. De heer W. Slob, commandant van de brandweer, was bovendien van mening dat, wanneer er iets ergs ge beurt men toch de politie of de brand weer waarschuwt. Deze apparaten zijn immers altijd paraat. Veel waardering had hij voor de samenwerking van de babyspuit van de PTT, de brandspuit van Lankhorst met de gemeentebrand- weer. De verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodiek aftreden van de he ren L. Ringma, W. Hoekstra en H. El dering, leverde geen moeilijkheden op. De aftredende heren hadden zich allen herkiesbaar gesteld en werden bij ac clamatie herkozen. De heren L. Jelle- ma en J. Salverda werden benoemd tot nieuwe leden van de kascommissie. Er werd besloten dat er „ijs en we der dienende” weer een hardrijderij voor jongens, één voor meisjes en in dien mogelijk een avondrijderij voor jongens en meisjes zal worden gehou den. Het bestuur zal zich één dezer da gen van de toestand van de ijsbaan op de hoogte stellen. Fr zou, als het ijs dik genoeg is, ook nog altijd een rijderij op bijvoorbeeld de Waterpoortsgracht kunnen worden gehouden. Na afloop van de vergadering werd er nog een verloting om wild gehou den. Foarsitter G. Fritsma koe op de earste joun, dy’t it Snitser Frysk Toa niel dit winterskoft haldde, in seal fol blier publyk wolkom hjitte. Bisün- der wurd fan wolkom wie der foar al dg nije leden, dy’t de rigen fan de greate famylje fan it S.F.T. wer for- sterke ha. Nei in tige oerboadige ynlieding fan regisseur Abe Brouwer (hwerom jins publyk sa to ünderskatten?wie it wurd oan de spylders. Hja spilen it troch Barend van der Veen üt it Hol- lansk oersette stik „Prins Ali Ahmed de Knükelige”. skreaun fan Max Andrea. It is in fleurich stik, boud op in hiel bikend stramyn, nammentlik: in famke stjürt nei de jonge, hwer’t hja mei skriuwt, net har eigen foto, mar dy fan har freondinne. De freon, yn dit gefal de pürrike Arabyske prins Ali Ahmed, is foreale op dy foto en komt oer nei Fryslan. En dat dan de boel yn ’e bulten giet, kin men fan tinken wol ha. It stik is skreaun op ’e wille en de seal hat him ta de teannen üt formak- ke, men rólle fan de iene laits yn ’e oare. Der is troch de spilers fan it S.F.T. in prima ütfiering fan dit stik jown; der wie in goede rolbisetting, in goede tekstkennis en it toaniel waerd goed brükt. Der wie oan alles to merken, dat hjir in regisseur oer gear west hie, dy ’t wist hwat er woe en de toutsjes strak yn hannen halden hie, al wie it in regyfout, dat, doe’t de prins direct nei syn komst de han fan Hetty tute, Wilma finael ünsichtber wie foar it publyk, wylst hja op dat stuit mei sintrael wie yn de handeling. Fan de spilers moatte we yn it earstë plak neame E. de Jong, dy’t fan de Knükelige oftowol Govert Knückel, ofwol Prins Ali Ahmed, in wiere kré- aesje makke, Hy hie in kostlik type makke fan de brike journalist (dat wie B. en w, van Wymbritseradeel stel len de raad voor om t.b.v. een aantal bouwplannen in verschillende dorpen bouwterrein te verkopen. De heer A. Kuiper te Sneek wil een bungalow aan de Zwette te Scharne- gouturn. bouwen, evenals de heer Joh. Bok te Sneek. Deze terreinen liggen direct ten noorden van de brugwach- terswoning. Op het aldaar nog reste rende perceeltje zal door het aanne mersbedrijf „Houtbouw Friesland” te Irnsum op risico een bungalow worden gebouwd, zodat de grond t.z.t. kan wor den overgedragen aan de koper van de bungalow. Te Oosthem zijn door de aannemer F. S. Posthumus twee bungalows aan de Bolswardervaart gebouwd, waarvoor de grond nu kan. worden overgedra gen aan de kopers van deze bunga lows, t.w. mevr. C. Friend-Faber en de heer B. v. d. Valk. De heer J. Loopik te Heeg zal nabij de Wegsloot een woning bouwen, ter wijl de heer L. Vellinga zijn timmerbe drijf aan de Skatting wil uitbreiden, waartoe hij een achterliggend perceel tje bouwterrein wil kopen. De heer P. Y. Sijbrandij te Westhem wil zijn woning verbouwen en in ver band hiermee het aangrenzende per ceeltje grond, vrijgekomen door teot- opruiming, aankopen. foar him fansels ek aerdich oan fielen), dy’t altyd mei de klompen yn ’t spul komt en hy wist, en dat is altyd de greate toer, dat fol to halden ek. In prima prestaesje. Mefrou M. Coers-Hoekstra spile de freondinne; har foto wie fuortstjürd. En hja die dat hiel goed, moai rêstich en goed fan yntonaesje. Har man, spile troch D. Haagsma, hie in prachtrol om to spyljen, moai snedich. mar hy kin der fêst mear fan meitsje, as er syn tekst better bihearsket. Nou duorre it faek to lang, foardat hy andere. Wilma, it korrispondinsjefamke, waerd spile troch J. Boersma. Se praet noch hwat flak en har gebaren binne stereo- typ, mar mei faker spyljen komt dat fêst goed. Ali Ahmed Yoessef en syn maet Ybrahim waerden kostlik spile troch H. Huisman en S. Staphorsius. Foaral Huisman die it goed, syn ma nier fan dwaen hie echt hwat Oas- tersks, syn stimgebrük is opfallend goed. S. Staphorsius wie ek goed en yn ’e fuotte-tütters-scène hiene de minsken it net mear. Mej. T. Tamminga spile muoike Flo ra en se die it sa’t allinne sij dat kin. Wis, se hie in tekst dy’t har prachtich lei, mar om dy sa to lansearjen en it der altyd krekt op tiid yn to floe pen, dat is in kunst en dy bihearsket hja alhiel, in prachtige rol.'Mej. L. Schaafsma spile de archeologyske stu- dinte Laura Staar ling hiel sterk; se doarde to oerdriuwen en biweegde har goed oer it toaniel. Regisseur Abe Brouwer hie de rol fan Eelke Pinto oernaem fan M, Tuinstra en hy koe der goed mei üt ’e fuotten. op uit het gesprekje van twee enthou siaste BB-ers, dat gevoerd werd, toen de oefening nog aan „Nou, wat seist Hindrik, we gane mar nemingsmij H. W. weer naar ut sentrum toe niet?” „Ja, f???.??", XT 'T ik weet ok niet, wat we hier nog langer f 336.000, doen mutte”. De andere inschrijvers waren: Bouw en aannemingsmij. Noppert N.V., Joure mels f 236.850,aannemingsbedrijf G. Rabius, Leeuwarden f 296.000,Hal- Ir»r»<-ic T2«-vbr\r»an A onnnminrtcKorlrii^ Leeuwarden f 302.000,bouwbedrijf Th. de Vries, Koudum f 303.750.fir- I ma gebr. Van der Werf, Kampen f 306.900,H. Steneker, St. Nicolaas- ga f 306.950,aannemingsmij Friso N.V., Sneek f308.000,—; N.V. v/h A. Kingma, Emmeloord f 308.700,tim- veel te doen, tenminste dit maken wij J sma, IJlst f 309.000: firma gebr. de BB hadden daar schijnbaar niet zo- mer- en aannemingsbedrijf firma Wier- i Spijker, Meppel f 322.300.N.V. aan- nemingsbedrijf van Merksteyn en de gang was. I Zoon, Enschede f 329.000,N.V. aan- --- -tt ttt. |e pas, Enschede f333.800,N.V. Bato, Den Haag C. H. de Jonge N.V., Smil- de f 340.000,—. van portofoons en walkie-talkies. Ook voor de spuitgasten was de hele oefe ning een feest, want de brandende wa- j gon en c*— cxx mochten natuurlijk niet te gauw uit- f 278.450.bouwbedrijf Gosliga. Worn- gaan. Als een brandje toch dreigde uit i te gaan, werd er gauw weer wat hout naoïus, ueeibvariren i iso.uuu,xiax- op gegooid. Intussen hielden ze onder- j besma’s Beton- en Aannemingsbedrijf, linge watergevechten met de grote wa- terstralen. Bij de Rode-Kruistent, waar de „ge wonden” werden verzorgd, liep ieder een door elkaar. Doordat de ambulan ces niet op tijd kwamen, stagneerde de gewondenafvoer wat. De mensen van zendtijd heeft gekregen. Blijkens de haast honderd tegelijk, vliegen ze cijfers wordt de behoefte aan lek- over de stad. tuur hier niet door verminderd, want het aantal uitleningen is nog steeds stijgend. Op sommige dagen is het in het gebouw aan de Markt straat dan ook een drukte van be lang. In de leesafdeling, waar een schat aan kranten en tijdschriften is te vinden, is soms nauwelijks nog een plaatsje vrij. Steeds meer men sen ontdekken dat zij hier zomaar naar binnen kunnen stappen om naast de kranten, die zij thuisbe zorgd krijgen ook andere te lezen. oZo kunnen zij profiteren van onze druk met allerlei fëëstenï'Zo Nederlandse persverscheidenheid. En organiseert de altijd actieve speel- dat dit alles gratis is, mag gerust tuinvereniging ,De Lemmerweg’ a.s. uniek genoemd worden. Want wat is dwingt het middel op en ontneemt zaterdagmorgen in hotel Friesland er tegenwoordig nog gratis? h:t J--;j- vreemdbare verantwoordelijkheid v/xixu ice„ Lxiv vxc wijix. xxxx vuxgcxxuc Het is duidelijk, dat dit zo geen t.a.v. zijn gezondheid zelf te dragen, week woensdag houdt de Vereniging kant °P £aat: gebouw is nu al aldus de Stichting Waakzaamheid Volksonderwijs haaf traditionele St. veel t® klein en dat probleem zal Drinkwater. De stichting verklaart Nicolaasavond in Amicitia. „Koning steeds knellender worden, in de zich tegen de fluoridering ongeacht Tourmalijn verliest zijn pijn” heet meest letterlijke zin. Het gebouw is de uitslag van het nieuwe rapport het sprookje dat wordt opgevoerd. kortgeleden nog opgeknapt en de dat over deze kwestie op verzoek van Er zullen nog wel meer feesten zijn bibliotheekruimte is uitgebreid. De de staatssecretaris zal worden de goedheiligman verwacht mogelijkheden tot verdere uitbrei- uitgebracht door de gezondheids- ding zijn uitgeput. Als het goed zou raad. Voorstanders van fluoridering zijn moest er een nieuwe bibliotheek vinden dat men ter wille van goede komen. Maar het zal wel een hele gebitten van onze jeugd het „offer” De Snekers zijn een leeslustig toer zijn om daar de nodige finan- van die onvervreemdbare verant- volkje, zo blijkt uit het jaarverslag cieringsmiddelen voor aan te trek- woordelijkheid moet brengen. Met van de Openbare Leeszaal. Eén op ken. andere woorden: van twee kwaden elke vier inwoners is lid van de ver- de minst kwade kiezen. De voorstan- eniging. En dat in deze tijd van de De ganzen zijn al weer druk aan ’t ders achten fluoridering minder De dinsdagavond op het stationsemplacement gehouden oefening van de FTT (b.z.b.), Lankhorst (b.z.b.), e.h.b.o., georganiseerde zelfbescherming, ge meentelijke brandweer, gemeentepolitie en de BB is geheel naar wens verlo pen. Het is gebleken dat de hulpverlenende instanties bij liet gefingeerde treinongeval, dat daar plaatsvond, goed samenwerkten. De oefening had een vlot verloop, hetgeen voor een deel te danken is aan het feit, dat alle mede- werkers vrijwilligers waren. De heer D. de Vries, hoofd van de BB, kon ons na zijn. De begroting afloop meedelen, dat het aantal pluspunten groter was dan het aantal minus- f nnn punten. Als minuspunten zijn o.a. aan te wijzen de onvolledige communicatie op het rampterrein en de stagnatie van de gewondenafvoer. De oefening trok vrij veel publiek. firma J. U. Dijkstra uit Kollum met l f277.450,terwijl de hoogste inschrij- hun bevelen doorgaven met behulp I Ver, de firma B. Nimberg en Zoon uit van nortofoonc pn walkie-talkies. Ook Havelte, een briefje inleverde met een bedrag van f 342.5Ó0, de andere kleine brandjes

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1