van Bestemmingsplan nen-in.voorbereiding zullen worden besproken met burgerij Anne de Boer: „nieuw-f iguratief Raad Ijlst veegde alle voorstellen m.b.t. fluoridering van de tafel IJLST WYMBRITSERADEEL en van Bijna motie ingediend in taad Wymbritseradeel Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 123e jaargang Maandag 2 december DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sneker in Noordzeekanaal verdronken Auto reed bij Scharne- goutum rechtdoor de sloot in 1968 Alweer in manege Inbrekers richtten voor honderden guldens schade aan *'*w*M*^* Sneekar Nieuwsblad is een K.C. Sneek e.o. had leer zame bespreking honden Proeftijd van 1 jaar voor ambtenaren te lang? Meerderheid: geen commissie georganiseerd overleg gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Begrafenis Johannes Foppes de Jong te Oppenhuizen Interessante expositie in I ries Scheepvaartmuseum Plattelandsvrouwen Sneek e.o. kregen interessant reisverslag Goënga krijgt weer predikant I' KNIPPERLICHT Henk van der Tempel. AMBTENARENREGLEMENT FLUORIDERING voorzitter. De proeftijd is alleen van te ma meer merslag goedgekeurd. Benoemd werd tot lid van de woningcommissie in de vacature Van Brug de heer J. J. de Vries. Zaterdag werd wederom een expo- i sitie geopend in de reeks „Schilders I uit Sneek en de Zuidwesthoek” in de Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 In het Noordzeekanaal bij de pont Buitenhuizen is de 53-jarige Mijle Vlas- kamp uit de Steenklipstraat te Sneek verdronken. De heer Vlaskamp was ge huwd. SNEEKER NIEUWSBLAD Grondsma. Sectie 2 de heren Miede- ma, Couperus, Osinga, Heeringa, Gala ma, Ketelaar en Veldhuis. De heer Grondsma was nog niet genoeg her steld van zijn ziekte om deze vergade- In de nacht van vrijdag op zaterdag is opnieuw ingebroken in de Sneker manege. Uit een sigarettenautomaat werd een honderdtal pakjes sigaretten ontvreemd. Verder werden eet- en drinkwaren meegenomen. De jukebox werd vernield om het geld dat er in zat. Er hebben nauwelijks enkele gul dens in gezeten, maar de schade aan het toestel, evenals aan de sigaretten automaat, bedraagt honderden guldens. De onbekenden forceerden met een paal een ruit. De politie stelt een on derzoek in naar deze wandaden. Dit is al de vijfde keer bjnnen korte tijd dat er in de manege is ingebroken. De man was molenbaas op een zui ger. die ter plaatse baggerwerkzaam- heden verricht. Volgens de rijkspolitie moet hij donderdagavond laat van de zuiger zijn gevallen. Wat de oorzaak is, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Toen zijn collega’s hem vrijdag morgen misten, werd de rijkspolitie te water te hulp geroepen. Vrij spoedig vond men het stoffelijk overschot van de man. belang als er iets mis is; de rechtsze kerheid wordt niet minder bij een lan gere proeftijd, meende hij. Wethouder Gerbrandy was er voor om de termijn van een jaar te hand haven; een half jaar vond hij wel wat kort. De heer Sijbrandy: de man heeft dan ook wat langer de vrijheid om te beslissen of hij al of niet een vaste aanstelling -enst. De heer Couperus: als alles goed is, kan de proeftijd dan niet worden bekort? Dat bleek niet te kunnen. De voorzitter wilde er geen halszaak van maken en was bereid de raad terwille te zijn. De heer Veldhuis dacht dat men zich het beste bij het alge meen gebruik kon aansluiten en een heel jaar handhaven. Ieder legde zich hier tenslotte bij neer. Heel wat tijd ging er vervolgens heen met het pagina n'a pagina door de uiterst punctuele burgemeester afha meren van de „Arbeidsovereenkom- stenyerördening”, de „Wachtgeldver- ordening” en dé „Uitkeringsverorde- ning”. REINIGINGSRECHTEN De wijziging verordening op de hef fing en invordering van rechten van diensten bewezen door de gemeenterei- niging, door welke wijziging b. en w. voorstelden de rechten voor de reini ging te verhogen tot een bedrag van f 20,per emmer, c.q. per ton, kreeg wèl de nodige aandacht van de raad’ De heer Rijpma vroeg hoe vaak men een losse doos of emmer met afval naast de vuilnisemmer mag plaatsen, zonder daar een aanslag voor te krij gen. De voorzitter antwoordde dat het college daar vrij soepel in is, maar dat dit door de gemeentewerkman wordt bepaald. Als het te vaak voorkomt naar zijn mening moet daar voor betaald worden. Wij zitten hier nog op een laag tarief. Als straks, wat wel in ons voornemen ligt, de outillige aanmerke lijk verbeterd wordt, moet u opnieuw op verhoging rekenen. De heer Zijsling kon zich met het voorstel niet verenigen. Hij wilde in dezen naar het systeem van betalen naar inkomen. De welgestelde produ ceert meer afval dan de niet-welgestel- de. Dat hangt samen met het inkomen, zei hij, en dus belast de welgestelde de gemeenschap al behoorlijk. Hij vond het billijk dat naar verhouding deze dienst wordt betaald. De voorzitter was het niet met hem eens. Dit is een algemeen tarief, dat in verhouding tot andere gemeenten nog laag ligt. Dat de meer welgestelden meer afval produceren dan de mensen met lagere inkomens, wilde er bij de voorzitter niet in. De heer Zijsling hield voet bij stuk en wilde toch naar draagkracht deze dienst laten betalen. De heer Wasse naar deelde mee dat het hem bekend is dat in andere gemeenten f 18,per emmer wordt betaald voor 1 keer ophalen per week. Wij zitten hier in IJlst enorm goedkoop, naar zijn me ning. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer Zijsling tegen. De wijziging van de verordening tot heffing van een wegenbelasting en wij ziging verordening op de heffing van een belasting op de honden in de ge meente IJlst kregen geen bespreking, evenmin als de vaststelling verordening op de heffing en invordering van een belasting wegens het verstrekken van sterke drank (art. 24 van de Drank en Horecawet). Ook de slotwijziging begroting algemene dienst en woning bedrijf 1966 passeerde bij hamerslag. RONDVRAAG De heer De Vries herinnerde aan de Vooraf merkte de héér De Vries op dat het ledental van het te vormen bestuur, nl. tien, naar zijn mening te uitgebreid is. De voorzitter antwoord de dat het waarschijnlijk geen tien, maar dertien zullen worden, daar ook Jutrijp-Hommerts er aan gaat meedoen. OOK BUITENKERKELIJKEN De heer Zijsling vroeg waarom er De zaal van café Vellinga op de vee markt was zaterdagmiddag stampvol met mensen en honden. De keurmees ter de heer F. Heerkens Thijssen uit Aerdenhout, besprak daar op uit nodiging van het bestuur van Kyno- logen Club Sneek en Omstr. de ruim 50 aanwezige honden. Hij deed dit op zeer kundige wijze en gaf tegelijk een uiteenzetting over de gang van za ken op binnen- en buitenlandse ten toonstellingen. Behalve een collie, Duit se, Hollandse. Belgische herders, scha- pedoezen, Engelse, Amerikaanse en Welsh springer spaniels, poedels, rie- senschnauzer, boxer, bassethounds, golden retriever, dameshondjes en vele andere waren ook minder bekende ras sen aanwezig, nl. de appenzellers (Zwitserse veehoeders), bull mastiff, shih tzu’s en ’n zeer mooie kortharige Sint Bernard. Elk ras kwam goed aan zijn trekken. Om vijf uur kon de voorzitter, dr. J. P. Otto, de spreker hartelijk danken voor zijn boeiende voordracht en bood hem namens een der leden een zeer mooie zelfgemaakte kandelaar aan en een doos met een bekend Sneker gebak voor zijn echtgenote. De leden hadden veel geleerd en gingen voldaan huis waarts. Over het volgende punt, fluoridering van het drinkwater, waarbij alleen het minderheidsvoorstel van de vorige raadsvergadering in het geding was omdat toen de stemmen staakten, meende de voorzitter dat het niet op nieuw in discussie moest worden ge nomen, maar direkt tot stemmen kon worden overgegaan. Wethouder Stienstra en de heer De Vries wilden toch even te berde bren gen dat de staatssecretaris van Volks gezondheid binnenkort een advies over de fluoridering zou geven en zij wil den eerst dit advies afwachten en daarom het voorstel terugnemen. De voorzitter echter meende dat er een vorige keer breedvoerig over gespro ken is en bracht het voorstel zoals het er lag, nl dat de fluoridering van het drinkwater van een dermate impor tantie is en ook van een te ingrijpende aard, dat het niet juist is gemeentelijke bestuursorganen zich hierover te laten uitspreken, in stemming. Het werd af gestemd met twee stemmen voor (de heren Wassenaar en Rijpma) en vier tegen (de heren De Vries, Zijsling en de beide wethouders). In het algemeen bestuur van de ,,be- stuursschool Friesland” werd tot lid benoemd burgemeester Cazemier en tot plv. lid wethouder Stienstra. In de Stichting bejaardenzorg IJlst en om streken, in welks algemeen bestuur volgens een ontwerp-stichtingsakte één lid door en uit de gemeenteraad moet worden benoemd, werd de heer Rijp ma gekozen. santé vorm van de legstukken, nog niet t een meer ruimtelijke uitwerking van dit idee de bedoeling beter zal verwezen lijken en dat dit ook voor de bezoe ker aantrekkelijker zal zijn om zich er mee bezig te gaan houden en zo in wer kelijk kontakt te komen met dit werk. De expositie is te bezien tot 19 de cember en de openingsuren zijn op werkdagen van 10-12 én van 13.30-17.00 uur. De heer Couperus merkte op, dat de raad er eigenlijk buiten blijft totdat de stedebouwkundige de plannen op tafel legt. Liever had hij gezien dat de raad eerder werd ingeschakeld. In dit geval ging het om het nemen van een besluit, waarbij werd bepaald dat de herzie ning van de bestemmingsplannen voor enkele dorpen en het buitengebied wordt voorbereid. Deze herziening is in een vergevorderd stadium. Maar kunnen we ook ingelicht worden, vroeg de heer Couperus, wat er pre cies wordt voorbereid? Hij wilde nog een stap verder gaan en de mensen in de betreffende dorpen en gebieden op een avond bijelkaar roepen om sa men de plannen te bespreken. De zaak moet van onderen op en niet van bo ven af aangepakt worden, de mensen moeten er meer in gekend worden. De mededeling dat de verlangens in een motie worden vastgelegd, die door de heren Couperus en Gerding zou worden ingediend, ontlokte de voor zitter de opmerking: „Nou nou, dat in de raad van Wymbritseradeel” De heer Gerding had een adverten tie van de gemeente Assen uit een krant geknipt als voorbeeld hoe deze gemeente de zaken aanpakt. Daar wordt de bevolking in de gelegenheid gesteld volledig op de hoogte te zijn en mondeling inspraak te hebben in alle plannen. „Sa moast it hjir ek wêze”, aldus de heer Gerding, die daarop de tekst van de motie voorlas. De voorzitter verklaarde’dat het col lege ook al in deze richting had ge dacht. Er is alles voor te zeggen om het op deze manier te doen, meende hij. Maar men moet ook weer niet overdrijven. Als de bestemmingsplan nen aan de orde komen, kan de raad déze altijd afwijzen; dat is niet minder dan democratisch recht. De heer Heeringa verklaarde de mo tie te zullen steunen. Hij wa- blij met de opmerkingen van de voorzitter. Voor de buitengebieden zouden er ove rigens praktische moeilijkheden zijn. Hier zou men meer ruchtbaarheid aan de plannen kunnen geven. Op een vraag van wethouder Ger brandy zei de heer Couperus, dat men het voorstel dat aan de orde was niet zou tegenwerken. Het college bleek eensgezind achter de in de motie ver vatte suggesties te staan. Toen de voorzitter vroeg of de heren de motie nog wilden indienen, zagen zij ervan af. In de afgelopen nacht is bij Schar negoutum op de rijksweg een auto in de sloot gereden. Er waren geen per soonlijke ongelukken, doch de wagen werd zwaar beschadigd. Het gebeurde omstreeks half één. De auto, bestuurd door de heer Nijdam uit Blokzijl, reed in de richting Leeu warden. Even voorbij Scharnegoutum (de eerste bocht) ging de wagen in plaats van de bocht te volgen recht door. seum. De exposant is ditmaal de 25- jarige kunstschilder Anne de Boer uit Oosthem. Het openingswoord werd gesproken door de heer D. D. Osinga, een vroege re leraar van de exposant, uit de tijd, dat hij nog studeerde aan de Middel bare kunstnijverheidsschool in Leeu- warden. In zijn korte speech sprak hij o.m. over de kwetsbare'situatie, waarin de schilder komt te verkeren wanneer hij zijn werk dus z’n eigen emoties en belevingen in de openbaarheid brengt: de beschouwer (ver)oordeelt en de beschutting valt weg. Toch is dit meten met de omringende opinie be langrijk, zowel voor de ontwikkeling van de schilder zelf, als wel om het gebrek aan kommunikatie in onze tijd op dit terrein op te heffen. ANNE DE BOER Anne de Boer werd geboren in 1943 in Grouw. Na een middelbare opleiding kwam hij terecht op de Middelbare Kunstnijverheidsschool in Leeuwarden, waarna hij na 4 jaar zijn eigen weg ging. Hij vestigde zich daartoe in Oost hem. Eerdere exposities waren te zien in Grouw, Gorredijk, Heerenveen en tweemaal in Leeuwarden. Hij levert o.a. werk aan Galerie Mokum in Am sterdam op free-lance-basis. NIEUWE WERKELIJKHEID Zo men het belangrijk vindt, om be paalde kunstuitingen van etiketten te voorzien, zou men het werk van Anne de Boer onder de noemer van de nieu we figuratieve werkelijkheid kunnen GROTE TEGENSTELLING Als leuk intermezzo vindt men op deze expositie enig werk van Lollo Wijtsma uit Grouw. Wijtsma lijkt te proberen met dit werk het speelele- ment dichter bij de volwassen toe schouwer te brengen en deze uit te nodigen er iets mee te gaan doen. Het idee dat teruggrijpt op de kinderleg- puzzel, is aardig gevonden, maar m.L komt de opzet, hetzij door de kleuren, Voordat een bestemmingsplan (vroeger noemde men dat uitbreidingsplan) ring bij te wonen. Aan het begin sprak of kommenplan, waarbij het gaat om een herindeling, kan worden uitgevoerd, de voorzitter de wens uit dat hij spoe- x_-J,.,.ji.a’,..,,. dig hersteld zal zijn. Bij de ingekomen stukken was een brief van de staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat n.a.v. een adhesie betuiging van de raad aan het door de FNP opgegooide balletje over de fi nanciële problemen van de particuliere busondernemingen. In een vorige ver gadering had de raad zich hiermee bezig gehouden. In de brief staat dat er f 3 miljoen op de rijksbegroting is op genomen voor bijdragen aan streek- vervoerbedrijven. Het schrijven van de heer G. de Vries te Scharnegoutum, waarbij deze tevens namens mede-bewoners van de door hem bewoonde straat zijn teleur stelling kenbaar maakte over de straat naam „Achterbuorren” en verzocht deze naam te veranderen in „Tsjer- kebuorren” of „Tsjerkeleane” kreeg geen commentaar. De raad was het eens met b. en w. dat het „Achter buorren” moet blijven, een naam die reeds gebruikelijk was toen de raad hem officieel invoerde. Burgemeester Van Hout en wethou der Gerbrandy werden aangewezen tot lid en plv. lid van het algemeen be stuur van de „Bestuursschool Fries land”. De heer Veldhuis verklaarde zeer in- j genomen te zijn met de knipperlicht- installatie in Jutrijp. Maar het was ONDERZOEK BEGROTING I hem opgevallen dat een soortgelijke installatie in Sneek op de Leeuwar- derweg beter zichtbaar is dan die in Jutrijp. Zou men niet beter net zo’n installatie als in Sneek kunnen nemen? Enkele leden vonden die in Sneek zelfs wel eens wat hinderlijk voor de auto mobilisten. Maar deze wordt tenminste wel goed opgemerkt. De meeste tijd van deze vergadering vergde overigens de vaststelling van een nieuw Algemeen Ambtenaren reglement voor de gemeente Wym britseradeel. De heer Gerding pleitte voor instelling ran een commissie voor georganiseerd overleg. Een voorttel. door hem ingediend, werd verworpen met 11 stemmen tegen en 3 voor. Het was een vrij ingewikkelde ma terie. Eén der leden stelde een vraag je en merkte daarbij op: ,,’k Ha ’t se- ker forkeard bigrepen”. Na de uitleg van de voorzitter riep hii triomfantelijk uit: „Dan ha’k it nou wol troch, men- hëar de foarsitter”. De heer Gerding verklaarde dat hij een proeftijd van een jaar voor ambte naren in tijdelijke dienst te lang vond. Ook was hij er voor om een commissie voor georganiseerd overleg in te stel len. Er zijn immers bepaalde, niet in de gemeenschappelijke regeling vast gelegde arbeidsvoorwaarden waar een dergelijke commissie zich mee bezig kan houden. De voorzitter antwoordde dat men altijd heeft gewerkt met de schriftelij ke adviezen overeenkomstig de z.g. „hoorbepaling”. Daar is nog nooit na righeid mee geweest. Er i. geen hiaat, want in wezen bereikt men hetzelfde doel. Daarom hadden b. en w. geen behoefte aan deze commissie. De heer Visser was het hier wel mee eens; maar wat wanneer er in de toe komst toch behoefte aan de commissie bliikt te zijn" Dan kan die er altijd nog komen, was het antwoord. De heer Gerding was niet overtuigd en diende zijn voorstel in, dat onder steund werd door de heer Heeringa. Bij de stemming kregen zij nog de steun van de heer Couperus. Daarna nam d"raad de artikelen onder de loep. De 68 pagina’s van het regle ment werden één voor één afgehamerd. De kwestie n de proeftijd kwam op nieuw ter sprake. De heer Gerding stelde voor er 6 maanden van ken. De ambtenaar zou dan rechtszekerheid hebben. De voorzitter vertelde dat het altijd em jaar is geweest, maar gaf toe dit inderdaad rijkelijk lang te vinden. De heer Van den Bosch vond een half jaar wel aantrekkelijk, ook voor de ge meente. De heer Heeringa wilde weten of men wel eens binnen de termijn van een jaar een vaste aanstelling krijgt. Die heeft, men al. antwoordde de Dinsdag j.l. had onder, een overwel digende belangstelling de begrafenis plaats van de heer Joh. F. de Jong, die met zijn zwager Klaas Kramer te Wolsum, tengevolge van een auto- ongeluk, zo tragisch om het leven kwam. Tragisch vooral omdat zijn echtgenote ten tijde van ’t ongeluk nog in Brazilië vertoefde bij een getrouw de dochter. Van heinde en ver waren vrienden en bekenden gekomen om de heer De Jong de laatste eer te bewij zen. De beide zwagers genoten o.a. grote bekendheid in de wereld van de paardensport. Talrijke bloemstukken dekten de baar. De rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk werd geleid door de plaatselijke predikant ds Van Liere, die zijn aandachtig gehoor in hoofd zaak bepaalde bij de woorden uit psalm 39: „En nu, wat verwacht ik Here? Mijn hoop die is op U.” In deze rouwdienst werd ook nog het woord gevoerd door ds Jhr van Eijsinga, die als oud-predikant en vriend in het begin van zijn toespraak opmerkte dat hij kort pa zijn vertrek uit Oppenhuizen onder zulke indroeve omstandigheden het gezin van mevr, de Jong moest ontmoeten. Mevrouw de Jong en kinderen had den nog net op tijd na haar terugkeer uit Brazilië de rouwdienst van haar zwager kunnen bijwonen, die de dag tevoren geleid was door ds Van Eijsin ga. Na afloop van de rouwdienst was er in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk nog gelegenheid om woorden ter nage dachtenis van de overledene te spre ken en afscheid van de familie De Jong te nemen. Hiervan maakten velen gebruik. Ie stratenplan. Drie punten hebben onze speciale aandacht, aldus de voor zitter, dat zijn: de R. Anemastraat, de kop van de W. M. Oppedijkstraat en de wég naar het Stoom. Het is onze be doeling deze drie punten straks aan te pakken en dat kost veel geld. De heer Zijsling herinnerde nog aan de ongelukkige tijd waarop deze ver gadering is gepland. Voorzitter: de re den heb ik u in mijn openingswoord al gezegd, uit nood geboren. De heer Rijpma wees op de slechte ligging, ver rotte bladeren en onvoldoende verlich ting van het wandelpad achter de geref. kerk. Zal onze aandacht hebben, was het antwoord. Verder vroeg hij of er aanvragen zijn voor het betrekken van de in aanbouw zijnde woningen. Antwoord: een veelvoud. Na afloop van de openbare zitting liet de burgemeester nog even het jaar in de gedachten voorbijgaan en sprak de hoop uit dat de toekomende tijd voor raad en IJlst goed mag zijn! van schilderen, die door de plaatsing van op het eerste gezicht niet met el kaar in verband staande zaken in het geheel, een onwerkelijke sfeer oproept die naar het surrealisme neigt. De natuurgetrouwe weergave van de ze verschillende onderwerpen vereist een kundig materiaalgebruik en dit wordt in de verschillende, schilderijen hetzij door”de niet altijd even interes- -■ w »-xx xx«.««x.~ --- SoAlUC V V J Hl V CXXA X V» O V MXX XXX» X -XXV het beroep naar de hervormde gemeen- vragen in welke relatie de voorwerpen geheel uit de verf. Ik geloof dat Voor het onderzoek van de gemeen tebegroting 1969 (zie elders in deze krant) werd de raad in twee secties verdeeld, beide onder voorzitterschap van een wethouder. Sectie 1: de heren Gerbrandy, Nauta, Gerding, Van den Bosch, Visser, Attema, Sijbrandij en Alle voorstellen met betrekking tot de fluoridering van het drinkwater zijn door de gemeenteraad van IJlst van de tafel geveegd. In de vorige vergade ring het voorstel van de beide wethouders om zich uit te spreken tegen de fluoridering en toen ook het voorstel-Zijsling om „ja” te zeggen. Nu ook het minderheidsvoorstel van het college, het voorstel van de burgemeester dus, om tussen beide standpunten door te zeilen. In de, waarschijnlijk laatste verga dering in dit jaar van de Ulster raad vrijdagmiddag, was de heer Van Brug wegens ziekte niet aanwezig. De burgemeester richtte in zijn ope ningswoord de raadsleden in over het afwijkende uur van vergaderen; de agenda’s van het college lieten niet toe deze vergadering naar de avond te verschuiven en het verheugde hem dat de heren ondanks dit ongewone uur van samenkomst, aanwezig waren. Bij de mededeling omtrent het ver trek van de heer R. Bijlsma als ge meentewerkman in algemene dienst, in formeerde de heer Zijsling naar de reden, gezien de korte diensttijd van de heer Bijlsma. De voorzitter lichtte toe dat de heer Bijlsma weer terug, ging naar de fabriek; hij is meer een wer ker in teamverband dan om alleen te zijn. heeft de burgerij tal van mogelijkheden om bezwaren kenbaar te maken. Voor stellen zowel als besluiten liggen geruime tijd ter inzage. Dat is wettelijk vastgelegd. In Wymbritseradeel zal men nu een stapje verder gaan. „Wij brengen de zaak naar de burgerij”, aldus burgemeester Van Hout donderdag in de raadsvergadering. Het was een antwoord op suggesties uit de raad, met name van de heren Couperus en Gerding. Zij hadden zelfs al een motie op gesteld, waarin b. en w. tot deze nieuwe aanpak werden uitgenodigd. Na de positieve reacties van het college besloten zij de motie toen maar niet meer in te dienen. het zien van de expositie van Blankert, die eveneens in deze richting werkt. V. -v Toch hoewel er natuurlijk door kon- galerie van het Fries Scheepvaartmu- takten met elkaar bepaalde invloeden ie. «juwtnni ri» onbewust in het werk tot uiting ko- men is er bij Anne de Boer sprake van een eigen verwerking en daarom zou ik willen aanraden aan de be-' schouwer zich vooral niet door zeer oppervlakkige gelijkenissen te laten i verleiden. In de schilderijen is Anne de Boer I met de kombinatie van verschillende elementen verder dan in de tekeningen, hoewel er toch ook duidelijk in de laat ste een steeds verdergaande ontwikke ling is te zien. Waar hij in zijn vroegere tekeningen de onderwerpen nog aksen ten geeft door deze af te bakenen, wor den deze in zijn latere tekeningen steeds meer in het geheel opgenomen en gaan de begrenzingen ook een rol spelen in het geheel. Zeer fijne tekeningen vind ik per soonlijk de nummers 5, 6, 7; vooral omdat deze door de sterke doorwerkte details zeer sterke tegenstellingen op roepen. Op deze expositie geen mooie schilderijtjes”, maar stuk voor stuk schilderijen met een eigen gevoelswe reld, die juist daardoor ook voor de bezoeker een interessante gevoelswe reld kan oproepen, als men het maar wil zien en zich er voor open kan stel len. Een bezoeker uit Eindhoven heeft zaterdag direct een aantal van de ge- exposeerde stukken gekocht. Ook zijn er onderhandelingen gaande over het z.g. triptiek, een groot geschilderd drieluik. niet z.g. onkerkelijken in het bestuur zitting hebben. Het beoogt toch een al gemeen belang te dienen en de groep die zich van de verschillende kerken distancieert is toch heus geen kleine groep. Dat deze uit ’t bestuur worden gehouden bevreemdde en bevreesde hem. Devoorzitter zei dat dhr. Zijsling dit toch verkeerd beziet. De verschillen de diakonieën zijn in deze stichting ver tegenwoordigd en vertegenwoordigen een groot aantal zielen in de plaatsen die meedoen. Maar het bestuur is nog niet in zijn geheel samengesteld. B. en w. van IJlst moeten twee man aanwij zen in het bestuur, waarvan één uit het college, en voor die tweede gaan ook onze gedachten uit naar de door u bedoelde groep. De heer Zijsling was hier erkentelijk voor. De verkoop van 1552 m2 bouwter rein aan het Wijddraai aan de heer K. Hermsen te Heerenveen a f 22,25 per m2 kreeg aller goedkeuring en evenzo een 'voorstel tot de verkoop van 800 m2 in de naaste omgeving van de reeds gebouwde woning van de heer De Weert, aan de heren P. v. d. Velde te Abbega en aannemer Wiersma te IJlst voor f 20.75 per m2. De verbouw van het pand Galama- gracht 76 en 76a in ons vorig num mer breder omschreven kreeg wèl enige opmerkingen van de raad. De heer De Vries was wel ingenomen met de aankoop van dit pand en ook met de restauratie, maar hij vond de huur te hoog, bepaald niet billijk. Hij wilde de termijn van afschrijving (25 jaar) en daardoor de huur drukken. De voorzitter antwoordde dat met de beide bewoners is gesproken over de huur en er is een overeenkomst tot stand gekomen. De afschrijvingstermijn mag niet langer. G.S. houden daaraan vast. Wij zijn wel enigszins voor een blok gesteld. Toen we met het één be gonnen volgde het andere. Met deze woningen denken we ook niet direkt aan een huurverhoging, het zijn geen woningwetwoningen. De heer De Vries verklaarde daarna wel begrip te hebben voor de gang van zaken. Ook de heer Zijsling vond de huur aan de hoge kant. De voorzitter legde uit dat aan de exploitatieopzet zoals die in het voorstel was aange geven. niet valt te tornen, maar b. en w. zullen er zich nog eens over be raden. De volgende punten: uitkering in verband met nacalculatie „trend” 1968, wijziging verordening keurlonen Vlees keuringsdienst, aanvrage art. 72 L.O. wet 1920 geref. school, vaststelling ex ploitatievergoeding kleuteronderwijs 1967, vaststelling vergoeding vakonder- wateroverlast in de Buséstraat. Heeft wijs chr. school over 1967, vaststel- onze volle aandacht, aldus de voorzit- ling exploitatievergoedingen bijzonder ter. De heer Wassenaar pleitte wéér lager onderwijs over 1967 en 5-jaar- voor de aanleg van een trottoir over lijkse voorlopige vaststelling uitgaven ’t plantsoen aan de Stadslaan.. De voor openbaar gewoon lager onderwijs over zitter vroeg: is het wel juist om die de jaren 1963 t.e.m. 1967, ingevolge kosten daar te maken, gezien het he- De afd. Sneek e.o. van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen hield deze keer haar bijeenkomst ’s avonds. Niet alleen ditmaal voor haar leden, maar ook voor de echtge noten. Hiervan werd ruim gebruik ge maakt. De presidente kon dan ook een behoorlijk gevulde zaal verwelkomen, in het bijzonder de heer en mevrouw Van Beek uit Balk, die deze zomer naar het Midden-Oosten zijn geweest. Van deze reis werden vele mooie dia’s vertoond. De tegenstellingen tussen rijk dom en armoede in het Midden-Oos ten is groot. Beide zijden werden be licht. Aandachtig hebben de aanwezi gen deze reis gevolgd, als gewoonlijk boeiend door de heer Van Beek ver teld. De vice-presidente zei in haar dank woord, dat men graag nog eens een wc volgend reisverslag zou willen horen, rangschikken. Dit is een nieuwe trant De cursussen zijn in volle gang: lees- cursus, gymnastiek. De zangclub is weer gestart en in januari begint de handwerkcursus in Woudsend. De vice- presidente sloot de vergadering. Ds. C. J. K. Baas uit Eindhoven heeft vrij goed benaderd. Men kan zich af- i I.o te van Goënga c.a. en Sijbrandaburen op de verschillende doeken met elkaar c.a. aangenomen. staan, en wat de bedoeling van de i i maker is geweest; alleen dan loopt men juist het gevaar zich te verliezen in allerlei zijwegen en bijkomstigheden. Uiteindelijk gaat, het bij de beschou wing om de emotie en de beleving die de kijker ervaart als hij in kontakt I komt met deze kunstvorm. SCHILDERIJEN EN TEKENINGEN Op het eerste gezicht zou men uit bepaalde schilderijen de invloeden van art. 55 L.O. _wet 1920 werden bij ha- andere schilders van de nieuwe fi guratie kunnen halen, vooral ook na Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name v.- Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1