van Sint Nicolaas bij jong en oud in IJlst Curieuze afbeeldingen de Sint-Maartenskerk Ds. Baas hoopt begin maart zijn intrede te doen in de Lege Geaèn 1 I agenda"] HEI SNEKER KLOKHUIS (V) en van lekenaars niet even nauwkeurig IJLST W Y M B RITS E R A DE EL i Kleuter bekneld onder lift van Nooitgedagt IJlst Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, "WsiaiM- Het Sncekar HseuwsHad mr aecombcneBwIt wNrm NIEUWE SN EEK ER COURANT. SNEEKER COURANT Sneek heeft voor 1969 slui tende gemeentebegroting 1 V,-.-- s 99 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 ïltt> ts een Vo jinleE ]23e jaargang nr Nieuwe direkteur van VGL-kantoor Leeuwarden 4 O’ cè» hilve myt eert deft tg he Ketek ende een Uti s| Viffehetyeen «ader VeHcbeydft B «Fmw» inden Concordia geeft vrijdag uitvoering in Ijlst Zondag a.s. GEEN uur kerkmuziek I V. - Fietser en bromfietser ge wond op Zuidwesthoekweg Toen vrijdagmorgen (het was nog donker) de heer Auke Bijlsma jr. uit de Nooitgedagtstraat te IJlst op weg was naar Sneek, stapte hij ter hoogte van het bruggetje in de nieuwe weg even, van zijn fiets om een sigaret te rollen. Hij bleef echter op het fietspad staan. Maandag 9 december 1968 l 1 UITGEWERKT SILHOUET Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 ter van de Detail van een gezicht op Sneek. gezien uit het noorden, naar de vogelvluchtkaart met prospect uit Chr. Scho tanus’ werk „Beschryvinge van de Heerlyckheydt van Friesland”, in 1664 te Franeker uitgegeven. De St.-Maar tenskerk prijkt nog met haar beide zadeldaktorens en het daartussen geklemde, eveneens met een zadeldak afge- dekte middenstuk. De zijmuren rezen circa 4 meter hoger op dan thans het geval is. De traptoren bestaat tegen woordig weliswaar nog, maar was eveneens enige meters hoger en bovendien voorzien van een sierlijk spitsje, in was er erger aan toe en moest naar het ziekenhuis in Sneek worden vervoerd. Brommer en fiets waren ernstig be schadigd. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'han '’elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 35 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad. Gezicht op de stad Sneek, naar een gravure, afgedrukt in Thooneel der Steden ende Sterckten van 't Ver- eenight Nederlandt, in 1674 te Antwer pen gedrukt. Aan de waarheid is nogal geweld gedaan! De zware, hoge toren links stelt vermoedelijk de Gruyter- sma-stins voor, die in werkelijkheid echter naast het stadhuis stond. Met een vergrootglas kan men een gebouw ontwaren dat kennelijk het klokhuis aangeeft. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 A plaats van het platte dak van nu. Tenslotte rustte op het kerkedak een heel andere dakruiter dan de ons zo ver trouwde koepeltoren. Ter zijde links is nog juist de toen malige stadhuistoren zichtbaar, die ook al weer aan zienlijk verschilde van het tegenwoordige bouwwerk en een verdieping lager stond. Duidelijk is aangegeven dat de middenpartij van de kerkaqade, tussen de beide zadel- torentjes geklemd, hoger oprees met het zadeldak dan de nok van het kerkedak. Ds. C. J. K. Baas uit Eindhoven heeft het beroep aangenomen naar de hervormde gemeenten van Goënga, Gauw, Offingawier en Sijbrandaburen/ Terzool in de classis Sneek, waar hij de opvolger zal worden van ds Th. S. Houtsma, die op 19 november van het vorige jaar naar Noordwolde en Zuid- wolde (Gr.) vertrok. Cornells Jacob Klaas Baas werd op 5 november 1910 te Middelburg gebo ren. Hij bezocht eerst de rijks h.b.s. te Leeuwarden, deed naderhand staats examen gymnasium A. en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar hij begin 1939 zijn kandidaatsexamen theologie en ruim een jaar later in de zomer van 1940 ook zijn kerkelijk voorbereidend exa men aflegde. Nadat de heer Baas in november 1940 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toege laten tot de evangeliebediening in de nederlandse hervormde Kerk werd hij op 8 juni 1941 door prof. dr. J. N. Se- venster, toen nog predikant te Leeu warden en thans hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Aduard (Gr.). Op 11 november 1945 verwisselde ds. Baas deze gemeente met die van Leens en op 27 november 1949 werd hij be vestigd als predikant van de hervormde gemeente van Eindhoven. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de hervormde gemeente van Leens was ds Baas o.a. assessor van het classicaal bestuur van Winsum en praetor van het breed ministerie van de ring Leens. Naderhand was hij voor zitter van een landelijk synodale jeugd groep en te Eindhoven voorzitter van de hervormde jeugdcentrale en lid van de redactie van Hervormd Eindhoven. hierin een gezicht op de stad Sneek herkenden, uit de tijd dat de St.- Maartenskerk nog niet was verminkt en zich nog verheugde in het bezit van de beide westtorens! Ergo van vóór het jaar 1681, toen men de kerk haar huidige uiterlijke gedaante gaf. Het paneeltje is maar bescheiden van afmetingen 35,5 x 29 cm maar toch gedetailleerd genoeg om hierop allerhande curieuze zaken te kunnen ontdekken. Meteen konden wij al vast stellen dat de geschilderde afbeelding van de St.-Maartenskerk volkomen klopte met de tekening door Van Beer straten, ergo niet met de voorstelling op de stadsplattegronden uit 1616, 1649, 1664 etc. Het schilderijtje is ech ter zo interessant dat wij hierop een volgende keer kunnen terugkomen en daar dan meteen een afbeelding van geven. H. H. De kleuter zag niet dat de lift naar beneden kwam, met het gevolg dat hij er onder bekneld raakte. Toen even la ter iemand van het personeel bij de lift kwam en zag wat er gebeurd was werd de kleine gauw bevrijd. Hij had het zwaar te verduren gehad; zijn ene been was gebroken en zijn hoofd was helemaal opgezet en blauw. Zo spoedig mogelijk werd hij naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. Aan vankelijk leek zijn toestand ernstig, .thans lijkt het er op dat het wat mee valt. De data van afscheid en intrede zijn nog niet vastgesteld, maar ds. Baas hoopt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in de tweede helft van februari afscheid te kunnen nemen van de hervormde gemeente van Eindho ven en begin maart intrede te kunnen doen als predikant van zijn nieuwe ge meenten. Wélke vrijheden beide vermelde kunstenaars zich kennelijk ook ge troost hebben, zij moeten hun prospect toch hebben ontworpen met behulp van een reeds bestaande vogelvlucht kaart. Welke men kan het slechts gissen. Het kost wel enige moeite in de basiliek van hun prentje de twee zadeldaktorens te herkennen van de kaarten van Van Geelckerken en diens regelrechte copiïstenü Mogelijk stelt de hoge, gekanteeldè kasteeltoren de Gruytersma-Stins voor, maar deze is dan wel ettelijke honderden meters uit de koers geslagen! Het heeft weinig zin, zich verder in dit geval te verdie pen. Met een vergrootglas kan men intussen nog wel het rudiment van het klokhuis terugvinden. Om nog weer op Van Beerstraten terug te komen, in ons bezit bevindt zich een op paneel geschilderd gezicht op een ommuurde stad, dat wij enige jaren geleden eens aankochten bij een antiquair te Leeuwarden. Wij prezen ons gelukkig dit paneeltje te hebben kunnen bemachtigen aangezien wij Suffridus Atonis (Sjoerd Ates) Haaerna en Sixtus (Sytse) Gravius, die de grietenijkaarten en stadsplattegron den graveerden, opgenomen in Christi- aen Schotanus’ Beschryvinge van de Heerlyckheydt van Friesland! tusschen ’t Flie end de Lauwers, in 1664 te Fra neker verschenen, volgden, wat de plattegronden der Friese steden be treft, niet Ubbo Emmius’ werk na, doch de stedenatlas van Blaeu. Ook zij achtten het niet nodig hun bron te vermelden over auteursrechten maakte men zich in die tijd niet druk. Tegenwoordig trekken trouwens de Russen zich daar evenmin iets van aan en vertalen rustig buitenlandse wer ken, geven toneelvoorstellingen of zen den programma’s uit, zonder er zich in het minst om te bekommeren dat de niet-Russische auters daar volgens onze rechtsbegrippen vergoeding voor zou- Na de pauze een vrolijk en luchtig programma, waaraan meewerken: de boerenkapel „de Kypmantsjes”, de re- servekampioene accordeonspeelster van Friesland mej. B. Hornstra en de dames Veninga-de Boer uit Oosthem, in IJlst alom bekend en bemind! Het is een programma dat de moeite waard is. In de feestelijk aangeklede kantine van de N.V. Koninklijke fabrieken Nooitgedagt en Zn. bracht de Sint een bezoek aan de kinderen van het per soneel der fabriek. Glundere gezichten en vrolijk gezang verwelkomden de bisschop en zijn knecht; er heerste een echt kinderlijk-blije sfeer. Ook Sint en Piet waren beiden in optimale stem ming. Met een paar kleintjes op zijn knie maakte Sinterklaas al schommelend een reisje met de boot, waarbij Piet dirigeerde en de kinderen zongen. Voor elk was er een pakje dat met een toe passelijk woordje door Sinterklaas werd overhandigd. En uit Piet z’n zak regende het pepernoten. Tegen vijf uur ging de jeugd bepakt en bezakt in een vrolijke stemming naar huis om bij moeder thuis het cadeautje uit te pak ken. Op 5 december ontvingen alle perso- neelslèden een St.-Nicolaaspakket, voorzien van allerlei. Voor de firma Nooitgedagt was dit een geslaagd fes tijn; door personeel en kinderen werd het zeer gewaardeerd. SINT IN DE SOOS Donderdagmiddag kwam het hoge „Spaanse gezelschap” op bezoek bij de „soos-heren” in hotel het Wapen van IJlst. De heren en hun dames hadden zich op zijn komst voorbereid; in spanning zaten ze te wachten op het geen zou komen. Toen het tijdstip van aankomst was aangebroken zong het gezelschap spontaan: „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan!” Sinterklaas, dankbaar voor deze gulle ontvangst, sprak de „oude-jeugd” met enkele bezielende woorden toe en Piet toonde zich een meester in het „zwarte knecht” zijn. Een paar geregelde soos- bezoekers spraken een enkel woordje De vorige maal kondigden wij aan enige afbeeldingen van het Sneker Klokhuis uit vroeger eeuwen te zullen bespreken, nadat wij eerst had den aangetoond dat dit bouwwerk reeds in 1498 bestond en in dat jaar naar de tegenwoordige standplaats werd overgebracht, nadat het te vo ren aan de noordkant van de kerk had gestaan, niet ver van het woon huis van de hoofdpriester. Deze verplaatsing hield verband met het plan om de St. Maartenskerk aanzienlijk te vergroten, waartoe het nodig was de oude kerkhofgracht te dempen. Toen vrijdagmiddag de 4-jarige Woutje Zijlstra van de Eegracht vanuit de kleuterschool naar huis liep, moest hij plotseling uitwijken voor een aan komende auto. Het gebeurde op de overkluizing, naast de fabriek van N.V. Nooitgedagt. Waarschijnlijk enigszins geschrokken, glipte hij op zij en sprong juist in de aan beide zijden afgeras terde ruimte van de lift van de fa briek. De gemeentebegroting 1969 kon sluitend worden gemaakt zonder dat de z.g. saldi-reserve behoefde te worden aangesproken. Dit wordt door het college van b, en w. aan de raad meegedeeld als toelich ting op het punt aanbieding begroting. De cijfers zullen niet eerder dan omstreeks februari bekend worden ge- i maakt. Eerst zal de raad, in de eerst komende vergadering, in secties wor den verdeeld voor het onderzoek van de ontwerp-begrotingen. Latere vogelvluchtkaarten beelden de kerk af, conform de kaart uit Ubbo Emmius’ kroniek, maar hierbij is het oppassen! Zo hebben de uitgevers van de vermaarde stedenatlas van Johan Blaeu, Thooneel der Vereenigde en Koninklijke Nederlanden, zonder blik ken of blozen Ubbo Emmius’ kroniek geplunderd en daaruit de plattegrond van Sneek ontleend. Het onderhavige deel dat de Friese steden bevat werd in 1649 te Amsterda’m gedrukt. De plagi- aat-plegers verrieden zich echter met een, omdat zij op hun kaart de ver maarde Gruytersma-Stins in alle glo rie afbeeldden, terwijl dit bouwwerk tussen de jaren 1625 en 1632 reeds was afgebroken! Deze stins bestond in hoofdzaak uit een geweldige, vierkante toren met tinnen en kantelen en verrees aan de Marktstraat, zij het daarvan door een voorplein met muur en poort geschei den, schuins achter de huidige secre tarie. Van Geelckerkens kaart uit het jaar 1616 was daarentegen up to date, getuige de afbeelding van ons aller Waterpoort, welk bouwwerk eerst drie jaar tevoren, in 1613, gereed was ge komen. Afhankelijk van Van Geelckerken was eveneens al Abraham Goos ge weest, die de plattegronden van de Friese steden behalve Hindeloo- pen benevens Groningen en Emden in de marge had toegevoegd aan zijn kaart van Friesland, in 1626 en 1633 uitgegeven door Claes Jansz. Visscher te Amsterdam. den behoren te ontvangen. Het begrip „progressief” is dus nogal rekbaar in dien men dit, gelijk tegenwoordig de gewoonte is, automatisch koppelt aan „marxistisch”! Nochtans hebben de tekenaars van Schotanus’ kaarten een eigen bijdrage geleverd. Weliswaar beelden zij, in strijd met de werkelijkheid, wederom de al 32 jaar geleden afgebroken Gruytersma-Stins af maar zij ver blijden ons toch ook op een zogenaamd prospect van de stad Sneek, een uit gewerkt silhouet van de stad, uit het noordwesten gezien, dat zij boven hun plattegrond ardrukten. Op dit prospect rijst de middenpartij van de facade wel boven het kerkedak uit, conform Van Beerstraten. Volledigheidshalve vermelden wij bovendien het prospect van „Sneek”, tezamen met gezichten op Staveren en Harlingen afgedrukt op een blad uit het omstreeks 1674 te Antwerpen uit gegeven werk Thooneel der Steden en Sterckten van ’t Vereennight Neder landt, met d’aengrensende plaetsen soo in Brabant, Vlaenderen als anden Rhijn en elders verovert door de waepenen der Grootmoghende Heeren van Oranien, gheteeckent door lo (hannesPeeters ende ghemaeckt met sterek waeter door Ga(spar) Bouttats, woenende aen de Barse in de H.Ma (ria)Magdalena de Pazzi tot Antwer pen, alwaer d 'zelve te coop zijn. STINS UIT DE KOERS In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de di rekteur van het Van Gend en Loos- kantoor in Leeuwarden, de heer J. Prins, het bedrijf op 1 september 1969 verlaten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer H. van der Meer, momenteel nog firmant van een grootnandel in agrarische produkten in Menaldum. Deze zal reeds op 1 januari 1969 in dienst treden. Onder het VGL-kantoor Leeuwarden ressorteren ook de vesti gingen te Drachten, Harlingen en Sneek. Vrijdagavond 13 december, ’s avonds 7.45 uur, geeft Concordia te IJlst in het Mienskipshüs een uitvoering. Er zal muziek van de bovenste plank te be luisteren zijn. De eerste helft van de avond krijgen de bezoekers, en dat zul len er natuurlijk weer velen zijn, po pulaire muziek te horen, waaronder enkele marsen. Verder worden uitge voerd: The harp of Wales van G. Bou- dijn, de Geuzen uit de Bommelerwaard, Petite Pirola en een gedeelte van Bi zets’ l’Arlisette. Dinsdag 10 december Feike Boschma’s Marionettentheater in het Himster- hüs te Oosthem. ’s Middags 4 uur voorstelling voor de kinderen; 7.30 uur avondvoorstelling. Dinsdag 10 december Concert Frysk Orkest in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Dirigent Zdenek Macab. Soliste Aafje Heynis, alt. Woensdag 11 december Evangelisatie- vereniging „Maranatha” afd. Sneek. Spreker Evangelist J. Klein Hane- veld uit Bodegraven. Onderwerp: „God, vredestichter in het Midden Oosten”. Muzikale medewerking „The Je Followers”.. Aanvang ’s avonds 8 uur. Aere Perennius. Woensdag 11 december Kunst aan Al len Sneek. Toneelgroep „De Noorder Compagnie”, Tsjechow-programma. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag Non stop Discoshow met Frederik Klomp en Graham Gill in de Luda-bar. Elke zondag matinee om 3 uur. Zaterdag 21 en zondag 22 december Internationale schaatswedstrijden in Ijsstadion Thialf te Heerenveen. Aanvang beide dagen 13.00 uur. In het gele boekje van de Culturele Raad en ook in sommige kranten heeft men kunnen lezen dat voor zondag a.s. een concert in de serie „Een Uur Kerk muziek” op het programma staat. Dit concert wordt echter enige weken ver schoven, omdat de Cantorij en de Jeugdcantorij van de Nieuwe Kerk te Groningen o.l.v. Evert Westra inmid dels door de t.v. werden uitgenodigd aan twee programma’s mee te werken. Zondag j.l. waren zij te beluisteren in een uitzending van CVK/IKOR en volgende zondag zullen zij daarvoor wederom optreden. Het „Uur Kerkmuziek” is nu voor lopig vastgesteld op zondag 19 januari a.s. - w*- s r Mi aangeboden, daarbij was een briefje waarin stond: „Hiermee schiet de soos, Goed in de roos! Niet voor de aardig heid. Maar uit dankbaarheid! Het werd een heel mooie middag. Allen gingen met een presentje wel voldaan naar huis. Burgemeester Cazemier gaf deze middag even blijk van belangstelling. Helaas viel het klokhuis juist buiten de omraming van de prachtige teke ning, welke de kerkentekenaar en -schilder J. A. van Beerstraten 1622- 1666) van de Sneker St.-Maartenskerk heeft nagelaten. Om deze reden zijn wij voor de oudste afbeeldingen van het klokhuis aangewezen op de 17de- eeuwse vogelvluchtkaarten van de stad, te beginnen met de fraaiste, op genomen in Ubbo Emmius’ foliant Rerum Frisicarum Historia, te Leiden in 1616 gedrukt. De onderhavige kaart werd gegra veerd en vermoedelijk tevens plaatse opgemeten door Nicolaes Geelckerken. De afbeelding van Sint-Maartenskerk op deze kaart wijkt in zoverre van de tekening door Van Beerstraten af, dat op de eerste de nok van het kerkedak ongebroken door loopt tot over de middelste geleding van het westwerk, waarnaast dan de flankerende torentjes met hun zadel dak oprezen. Van Beerstraten laat het daarentegen voorkomen alsof het mid denstuk van het westwerk tussen de beide torens hoger oprees dan de nok van het kerkedak en als het ware een derde toren tussen de beide flank- torentjes uitmaakte. Wij menen de voorkeur aan Van Beerstraten te moeten geven. Ten slotte schonk hij ons een zeer gede- taileerde weergave van het bouwwerk terwijl de afbeelding op de vogel vluchtkaart uit de aard der zaak veel grover uitviel. Bovendien kan de gra- i veur een ander zijn geweest dan de tekenaar en opmeter en onbekend met de plaatselijke situatie, de schets van Van Geelckerken niet goed hebben be grepen, zodat hij zich enige vrijheden veroorloofde. De Sneker St.-Maartens- kerk was cok wel een buitenbeentje met dat vreemdsoortige westwerk, dat zo ingewikkeld in elkaar zat. PLAGIAAT ■--v - -r::. -' De bromfietsrijder Kok uit Abbega, ook op weg naar Sneek, merkte hem niet op of in elk geval te laat. Het ge volg was een botsing. De heer Bijl sma kreeg een hersenschudding en werd naar huis gebracht, de heer Kok tot de Sint en toen ging men eten en -i-x.-drinken sjoelen en biljarten, kortom het was feest! De heer Spier werd na mens de soos-gemeenschap door één der heren een mooie bloemenschaal SNEEKER NIEUWSBLAD ÏBKav: w*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1