mooi er in fAAROVERZICHl Terugblik op wat Sneek gebeurde ^Nieuwe tweetalige kaart van f riesland bijzonder Ouderavond Lemmerwegschool in teken van afscheid IJ. KI. Dijkstra van IJLST WYMBRITSERADEEL en In 1968 gestorven Nieuwe korpschef benoemd van gemeentepolitie Sneek Officieel Orgaan de gemeenten SMEEK, aeawnbrneewk mfeave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 123e jaargang nr 104 Maandag 30 dec. 1968 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uitstel beslissing over jongerencentrum in Rauwerderhem H*t Sneeker Nieuwsblad w een Bromfietser onder Heeg legen bus Jeugdige bromfietser smakte tegen wegdek c c in Ijlst SNEEKER NIEUWSBLAD JANUARI 1 MEI DECEMBER JULI drijf. Ds heer Dijkstra wist evenwel nomen. Ja mensen, het is weer zo ver, we kunnen het oude jaar weer gedag zeg gen, om morgenavond 12 uur met een dronk en een appelflap het nieuwe jaar 1969 te begroeten. En als je dan zo zit te denken aan de dingen die er allemaal gebeurd zijn, kom je tot de ontdekking dat de tijd toch zo snel gaat. Er zijn dingen gebeurd waarvan je zegt „Och, is dat al weer zo lang geleden? Ik her inner het me nog als de dag van gister”. Een veelbewogen jaar is het geweest met prettige en minder prettige dingen. Er zijn weer talrijke jubilea gevierd, verscheidene zaken ge- of heropend, verschillende mensen werden koninklijk onderscheiden en ga zo maar door. Een terugblik op 1968 leek ons wel op zijn plaats. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 dreigd kampioen s'kütsjesilen. Deze laatste wedstrijd verliep niet zonder incidenten: Ulbe en Rienk Zwaga ver lieten verbolgen het wedstrijdtoneel. AUGUSTUS Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'han4elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 De afwerking van de 19 punten tel lende agenda van de laatste raadsver gadering van Rauwerderhem voor 1968 geschiedde in vlot tempo. Er was deze keer een volle publieke tribune. Hoofd zakelijk jongeren. De belangstelling van de jeugd gold in ’t bijzonder de door b. en w. voorgestelde aankoop van de voormalige boerderij ..Santema” te Terzool van de S.B.L. voor ruim f20.000 met het doel deze te bestem men tot jongerencentrum. De ontknoping zal moeten wachten tot de eerstvolgende raadsvergadering begin februari 1969, daar de raadsle den allen meer informatie wensten over bestemming, beheer en financiën. Hoewel zij in principe graag willen meewerken om te komen tot een der gelijk centrum voor de jongeren van hun gemeente. Een kommissie van 5 a 6 personen van raadsleden, jongeren, gemeentearchitekt en voorzitter Kul- turele Raad werd ingesteld om op korte termijn dit voorstel van de gewenste informatie te voorzien. Tot werkman in algemene dienst van Rauwerderhem werd uit 15 solli citanten met algemene stemmen be noemd de heer U. v. d. Woude te Rau- werd. De raad kon verder akkoord gaan met het voorstel van b. en w. om een stuk grond nabij Terzoolsterzijl, groot 2.16.80 ha, voor totaal f 17,344. aan te kopen voor een nader te be stemmen doel. Ook de kommissie voor streekbelangen in de Lege Geaën had voor aankoop gepleit. De subsidie van 1 cent per inwo ner aan de Stichting Friesland voor ontwikkelingssamenwerking t.b.v. de ontwikkelingslanden ontmoette geen bezwaar. Verder bracht het al of niet brengen van de asemmers door de be woners op punten die voor de reini- gingsauto zijn te bereiken nog danig de tongen van alle raadsleden los. Al gemeen was men voor een voor de bewoners aanvaardbare oplossing. De begroting voor 1969 is sluitend. dit gebied levende vogels. Zowel broe dende vogels, uit het ei kruipende kui kens, als opgroeiende jongen kon men zien. Dit optreden werd zeer gewaar deerd. Na deze kleurrijke inleiding werd het zakelijke gedeelte van de avond afgehandeid. Van het bestuur van de oudercommissie traden af mevr. Hiem- stea (herkiesbaar), mevr. Wolters en de heren Jenkerjs en "Polet (niet herkies baar), Mevr. Hiemstra werd herkozen. In de overige vacatures werden bij ac clamatie benoemd mevrouw Van Slot en de heren Huitinga en Schreuder. Na een koffiepauze met de gebruike lijke verloting feliciteerde de voorzit ter de heer Dijkstra met zijn benoe ming in Leeuwarden, ook namens de heer J. P. Unema, inspecteur lager on derwijs, die was verhinderd persoon lijk deze avond bij te wonen. De heer Baaijens sloot zich hier vervolgens gaarne bij aan, doch hij wees er te vens op dat hij zo’n begaafd en hard werkend schoolhoofd met gemengde gevoelens zag vertrekken. De aanwe zige ouders mogen beslist wel weten dat de taak van de heer Dijkstra als hoofd van de Lemmerwegschool niet een gemakkelijke is geweest, aldus de wethouder. Vooral in de beginperiode van de Lemmerwegschool, toen de leerlingen nog in diverse andere scho- Het gemeentepersoneel nam afscheid van J. Veldhuis, chef van de plantsoe nendienst. Het Stedelijk Muziekkorps leverde een prachtige prestatie door in de strijd om het Nederlands kam pioenschap op de derde plaats te ein digen. Maart was wel zo’n beetje de maand van goede prestaties. Neem nou ONS. Het eerste elftal werd kampioen van de 3e klas A. Animo ging in de overgangsklasse van het volleybal met de hoogste eer strijken. S. J. Detmar, oud-leerling van de rijks-hbs en nu te Bedum (Gr.), promoveerde tot doctor in de geneeskunde. ,,De Meerpaal” or ganiseerde voor de tweede maal een superfestijn: „the extended false plain coloured super high-camp-show” ofte wel STUNT ’68. Bij Lankhorst N.V. spaarde men de jubilea maar op. In één middag werden 18 jubilarissen over de jaren 1966 en ’67 gehuldigd. Bij houthandel Ter Horst werd de eer ste na-oorlogse Regenboog, die werd gebouwd door Dirk Potma, te water gelaten. Het Bogerman-lyceum zocht het met zijn uitbreiding in de hoogte: het kreeg er een verdieping boven op en kan nu zo’n 850 leerlingen ..bergen”. E. Speerstra vierde zijn 40-jarig be- drijfsjubileum bij machinefabriek Hu bert en Co. en werd onderscheiden met een eremedaille in goud. APRIL De naaste omgeving van Sneek kreeg hoog bezoek. Bij zijn oriënteringsreis door het noorden bracht prins Claus een bezoek aan de ruilverkaveling de „Sneker Oudvaart”. Ook stak hij nog even aan bij het Paviljoen. Een grote verrassing beleefden ook U. A. Faber en A. Harkema, toen burgemeester Rasterhoff hen de eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, op de revers speldde. Beiden hadden zich meer dan 40 jaar verdienstelijk gemaakt voor de „Harmonie”. De lief hebbers van buitenlandse dansen kwa men goed aan hun trekken. Het inter nationale folkloristisch dansfestival was een festijn van kleur en blijheid. Er waren zelfs Indianen. Jongens- en meisjesstad begon met wateroverlast. De Sneekweek was voor de tweede maal het grootste zeilevenement van Nederland. Er hadden maar liefst 821 jachten ingeschreven. Tjitte Brou wer werd op het Sneekermeer onbe- Tot hoofdinspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Sneek is be noemd de beer S. H. Bos. De heer Bos is 51 jaar en thans inspecteur-korps- chef van de gemeentepolitie te Steen- wijk. Voordien was hij werkzaam bij de gemeentepolitie te Vlaardingen, Hoorn en Nijmegen. De heer Bos is in Oosterhesselen (Dr.) geboren en heeft twee zoons, van wie de oudste (22) in Wageningen studeert en de jongste (19) medicijnen in Groningen. Aan de heer P. Kooistra, sedert 1945 korpschef van de gemeentepolitie te Sneek, is met ingang van 1 maart 1969 ontslag verleend wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Het ontslag is verleend onder dankbetuiging voor de langdurige diensten aan de gemeen te Sneek bewezen. Voordat de heer Kooistra de leiding van het Sneker poltitiekorps verkreeg, was hij werkzaam bij de gemeentepo litie van Den Helder en Hoorn en daar na als rijksrechercheur. In deze funk- tie moest hij onderduiken om zich aan de arrestatie door de Duitse bezettiings- autoriteiten te onttrekken. Een gedeel te van de onderduiktijd bracht de heer Kooistra door in de Zuidwesthoek van Friesland. ningmeester Stoffelsma van SZC werd voor 23 jaar trouwe dienst beloond met een gouden horloge. Wegens gebrek aan leiders (-sters) werd de gymna stiekvereniging „Vlug en Lenig” opge heven. (Zouden de leden nu. „stijf en stram” geworden zijn?) Met de Paas dagen waren de Vrijheidszeilers nog niet wakker. Onno Zweep evenwel had de slaap goed uit: hij won de hoofdprijs. Mevrouw Gerbrandy open de in de Lemmerwegwijk-west een school die naar haar man genoemd werd, namelijk de „Prof. mr. P. S. Gerbrandyschool”. J. Zoethout kan goed met het ping-pong-balletje over weg: hij werd tafeltenniskampioen van Sneek. Op verzoek van het Ne derlands Astmafonds werd een vereni ging ter bestrijding van astma opge richt. De Spaarbank van 1818 vierde haar 150-jarig bestaan en verrijkte de Sneker muziekkorpsen met een spaar bankboekje. Och ja, wie het breed heeft, laat ’t breed hangen. De drup pels van de lintjesregen vielen weer in ruime mate. Burgemeester Raster hoff kon vijf mensen met een konink lijke onderscheiding verblijden: mej. J. A. de Vroedt, mej. Sj. Donker, mees ter Y. Plat, J. Tolsma en A. Moust. De tweede ouderavond in 1968 van de Lemmerwegschool werd gehouden op donderdag 19 december in de aula van de openbare mavo-school aan de Kon. Wilhelminastraat. Deze avond was georganiseerd in verband met het vertrek per 1 januari 1969 van het hoofd der school, de heer IJ. M. Dijk stra. FEBRUARI Dat de Snekers op muzikaal gebied ook nog wel iets presteren bewees o.a. de plaatselijke rythm-en-bluesgroep „Crash”, die een grammofoonplaat maakte. Naast een vrouwelijke kanton rechter kreeg Sneek nu ook een amb tenares voor de burgerlijke stand en wel mevrouw W. Unema-Ehlhardt. Voor het personeel van de Sneker Scheepsbouw Unie bracht het nieuwe jaar nu niet direct voorspoed en geluk: het bedrijf werd opgeheven wegens ge brek aan orders. De kroon op de her stelwerkzaamheden aan de christelijke gereformeerde kerk vormde het nieu we orgel. Het wrak van de oude mij nenlegger „Terschelling” ging roem loos ten onder. Het schip werd door de brandweer „begraven” op een die pe plaats in de Geeuw bij IJlst. J. Baan- stra nam na een dienstverband van 26 jaar afscheid van de brandweer. Feest was het bij Tromp Groothandel: J. L. Hoekstra vierde zijn 50-jarig jubileum en J. Wiersma nam, na nog een langere tijd bij het bedrijf te hebben gewerkt, afscheid om van zijn AOW te genieten. Het beest, dat mammoet heet, liet ook in Sneek zijn tanden zien. Er werd een Vereniging voor Christelijk Voort gezet Onderwijs opgericht. De bestaan de verenigingen werden daardoor op geheven. De bekende chirurg dr. Don kersloot vertrok voor een jaar naar Ethiopië. MAART De voorzitter van de oudercommissieh de heer J. Jonkers, kon een flink aantal ouders welkonr. heten. In het bijzonder verwelkomde hij 'de familie Dijkstra. Daar er behalve het voltallige onder wijzend personeel van de Lemmerweg school met de kinderen van de zesde klas onder meer nog aanwezig waren twee vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, de wethouders Baaijens en Visser, alsmede het toekomstige hoofd van de Lemmerwegschool, de heer A. Bergsma, beloofde dit een avond te worden die in. het teken zou staan van het eerdergenoemde af scheid. Eerst kwam evenwel de heer Franke uit. Eernewoude aan bod. Met een se rie perfekte kleurendia’s gaf hij de aanwezigen een indruk van de flora en fauna van het Princenhof. Zijn des- j kundige mondelinge toelichting en hetl- feit dat een groot aantal dia’s was op-1 genomen op plaatsen waar de door-i snee watersporter niet komt, maakten I dit tot een bloeiend onderdeel van de I avond. Vooral was dit het geval met del beelden die werden getoond van da in.| en directeur S. B. Bos, die meer dan 25 jaar aan de zaak verbonden was. Onder barre weersomstandigheden deed Sint Nicolaas zijn intocht. De Coöperatieve Zuivel-Bank zit niet lan ger op de Wip, maar betrok met de CCLB een nieuw gebouw. Pluimvee- en konijnenfokvereniging ,,S. en O.” hield haar 12e Waterpoortshow. NOVEMBER De meisjes van de huishoudschool aan de Ooievaarslaan werden voor ’t laatst op het matje geroepen bij de di rectrice mej. Chr. H. van der Weide. Deze nam afscheid. Joh. Suierveld werd aangenaam verrast, toen burge meester Rasterhoff hem de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de revers speldde. Dit voor een dienstverband van meer dan 50 jaar bij de KNM en zijn activi teiten op allerlei gebied. In een als bloementuin herschapen foyer van Amicitia vierde de firma Repko haar eeuwfeest. Feest werd er ook gevierd bij Landustrie. Daar werden 3 jubila rissen gehuldigd en wel J. de Vries en P. van der Meulen, beiden voor een dienstverband van meer dan 40 jaar wat hij wilde. Dat het gemeentebe stuur niet altijd op de gewenste mo menten verbeteringen etcetera reali seerde, was bepaald niet toe te schrij ven aan een gebrek aan initiatief van de heer Dijkstra. Door zijn kennis van zaken heeft het vertrekkende school hoofd voortdurend op vele fronten ge ijverd voor de behartiging van het openbare onderwijs in Sneek. Daarbij stond het belang van de Lemmerweg school centraal. Onder zijn leiding is een school tot stand gekomen die er zijn mag. De „produkten” die werden afgeleverd waren van prima kwaliteit. Dat de begeleiding van de kinderen niet alleen door het gemeentebestuur zeer werd gewaardeerd blijkt wel uit het feit, dat onder meer het .onderwij zend personeel van de rmvo-school de heer Dijkstra in de bloemetjes heeft gezet, aldus de heer Baaijens. Hij be sloot zijn toespraakje met de wens dat het de vertrekkende heer Dijkstra met zijn gezin in Leeuwarden straks goed mag gaan. De heer Osinga, namens het onder wijzend personeel van de Lemmerweg school memoreerde speciaal de goede onderlinge verstandhouding die er on der ’t personeel aanwezig was. Nadat de kinderen uit de 6e klas hun meester nog enkele toepasselijke liedjes hadden toegezongen, bood de voorzitter na mens de ouders de heer Dijkstra een Zaanse klok aan, als blijk van waar dering voor alles wat hij voor de school heeft gedaan. Ook mevrouw Dijkstra werd voor haar bijdrage in de hulde betrokken. De heer Dijkstra bedankte namens zijn gezin alle sprekers voor hun len waren ondergebracht, was deze naar zijn mening veelal te mooie taak te vergelijken met die van een woorden. Speciaal met het geschenk bedrijfsleider van een nogal labiel be- van de ouder* was hy bijzonder inge- Het nieuwe jaar zette natuurlijk met het traditionele knal- en vuurwerk in. Vooral veel vuur was er te zien bij de oude mijnenlegger in de Geeuw. Het houten schip ging in vlammen op. Ver der verliep de jaarwisseling tamelijk rustig. P. Zondervan nam na bijna 45 jaar afscheid van houthandel Ter Horst en B. F. Keulen vierde het heugelijke feit, dat hij 40 jaar onderwijzer was geweest. De christelijke-gereformeerde kerk raakte weer uit de brand. Het gebouw, dat in 1966 bijna geheel door brand werd verwoest, werd weer in gebruik genomen. Bij de diénst van ge meentewerken moest men afscheid ne men van twee oude getrouwen: me vrouw L. Nijdam, die 67 jaar is, zette er na 20 jaar als schoonmaakster een punt achter, P. Nijland nam afscheid van de plantsoenendienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De Snekers gingen een nieuwe sport beoefenen: Theo Komen uit Den Helder ging karateles geven. Bij het tamboerkorps TGP was het uit met het oude gerommel, alle leden kregen een nieuwe trommel, De colleges b. en w. van de gemeenten Sneek, Gaasterland, Hindeloopen en Lemsterland „staken de koppen bij elkaar” en ontwierpen een gemeentelijke regeling die tot doel had de welvaart te verhogen en het leefklimaat te verbeteren. Op dinsdag 23 januari opende burgemeester Ras terhoff met een rede de eerste raads vergadering in het nieuwe jaar. Kape laan Feijen kon tal van felicitaties in ontvangst nemen: hij vierde zijn 121'2- jarig priesterschap. De inwerkingtreding van de mam moetwet kwam hoe langer hoe dichter bij en velen wisten niet wat deze wet precies inhield. De ouders kregen daarom „les” over deze materie. Om maar even in de mammoet-branche” te blijven, de kerncommissie voorberei ding brugklassen wilde geen scholen gemeenschap. Wel wilden ze samen werken. De 19-jarige Sneker timmer man Cornells J. Faber bewees een goed vakman te zijn. In de nationale beroe- penwedstrijd werd hij eerste. Pen- vrij ver gevorderde staat van aanleg verkeert, niet. Rijwielpaden staan niet aangeduid. Om overlading te voorko men? Of als aanwijzing van het afne mende rijwieltoerisme? De weg, die Bakhuizen verlaat in oostelijke rich ting langs de kampeerplaats „Wite burch” loopt door naar de Meentweg van Hemelum naar Rijs. De ontworpen weg Oudega (W.)-Bolsward staat er niet op. Een goede gedachte om de kaart van tweetalige bijschriften te voorzien! Vooral met de lokale namen zijn Hol landers vaak raar omgesprongen. Wat dunkt u b.v. van Leidsche laan voor Leise leane? Op oudere, officiële topografische kaarten was deze Hol landse onzin te lezen. Bij een herdruk zijn deze verande ringen eenvoudig aan te brengen. Ze tellen niet zo zwaar. Het traditionele gebruik wil, dat op provinciekaarten van Nederland grondsoorten worden aangegeven. Dat is hier ook gebeurd. Ik vraag me echter af, of het voor de gemiddelde gebrui ker zinvol is te weten, hoe het met de verspreiding zit van zware en lichte klei. Heeft hij niet veel meer aan een kaartbeeld dat hem het grondgebruik laat zien als ondertoon van een topografische kaart? Dat grondgebruik hangt niet alleen af van de grondsoort, zodat het niet vanzelf volgt uit het voorkomen van bepaalde grondsoor ten. Wat de veenkleur betreft, moet de gebruiker er wel op letten, dat waar veen voorkomt, dit voor een groot deel (om het Heegermeer en de Fluessen b.v.) bedekt is met een kleilaag tot 40 cm dikte. Hier werkt de indicatie op de kaart misleidend. Een poging tot reliëfaanduiding is ge daan door het gebruik van twee kleu ren voor zand, geel en bruin. Die zijn soms verkeerd gebruikt. De Bakhuizer polder staat als hoog aangeduid, het Bakhuizer hoog daarentegen als laag. De hoogte van Koudum (tot ruim 7 m plus N.A.P.) als laag. Het Rode Klif, de hoogten van Warns, Mirnser en Oudemirdumer kliffen zijn niet als hoge (zand)gronden aangeduid. Zou het niet aanbeveling verdienen een enkel cijfer voor markante hoogte in te tekenen? Ondanks deze bezwaren hoop ik dat velen deze fraaie kaart van ons mooie gewest zullen aanschaffen. Om de be lachelijk lage prijs hoeft niemand het te laten. Drs J-. MöOij. De tweetalige kaart van Friesland, schaal 1 100.000, formaat SS’/j x 107 cm, in vijf kleuren, met register en afstandentabel, is een uitgave van het provinciaal bestuur, de Fryske Aka demy, de Leeuwarder Courant en de Provinciale V.V.V. De kaart is gete kend door de Provinciale Planologische Dienst. Friestalige namen zijn verzorgd door de Fryske Akademy. Gedrukt door Miedema en Co., Leeuwarden, en Flach, Sneek. Verkrijgbaar in de boek handel, bij de V.V.V. en de Fryske Akademy. De prijs, gevouwen met register en afstandentabel f 2,opgerold even eens f 2,Toegezonden resp. f 2,40 en f 4,(Het bijkantoor te Sneek van de Leeuwarder Courant kan de kaart alleen gevouwen leveren). Een bijzonder mooie kaart, niet in het minst om de fraaie kleurendruk. De gehele Waddenzee staat er op aan gegeven langs de Friese kust (van de afsluitdijk tot de Lauwerszee) tot en met de Friese eilanden. Het kaartbeeld is rustig gehouden, ondanks de grote hoeveelheid gegevens: gemeenten, plaatsen en wateren met de namen in de twee talen. Namen van geulen en platen in de Waddenzee zijn eveneens vermeld. Ten dienste van de toerist zijn opgenomen, bijzonderheden als terpen, klokkestoelen, natuurmonu menten, zwembaden enz. Zelfs aard- gaslokaties. Bebouwde kommen staan in zwart aangegeven, wat het nadeel heeft dat de ruimte die ze innemen niet be schreven kon worden om bijv, de lig ging van raadhuizen en van parken aan te duiden. Werken die zwarte moppen ook niet te veel als blikvan ger? Duidelijk is te zien (jat Drachten Sneek in grootte overtreft. Trouwens ook kwalitatief. Enkele bebouwde kommen zijn weggevallen, b.v. Lies en Oosterend op Terschelling. De naam Brandaris ontbreekt bij het teken voor vuurtoren. De kapen op de eilanden zijn niet getekend. Van Wijnjeterp staat enkel de klokkestoel aangegeven, die van Scharl en Donkerbroek zijn op een verkeerde plaats gezet. De wegen zijn met rode lijnen aan geduid, de dikte is een indicatie voor de belangrijkheid. De ontworpen weg IJlst-Koudum vond ik wel, maar de nieuwe weg Workum-Bolsward, die in Dat de Snekers over het algemeen nogal van wandelen houden, leiden we af van het feit, dat aan de eerste elfdorpenwandeltocht van de Christe lijke Wandelsportvereniging Sneek ruim 1500 tippelaars deelnamen. Dou- ma’s Ijzerhandel huldigde twee jubi larissen. J. de Groot Boersma was 40 jaar aan het bedrijf geweest en P. Wesselius 30 jaar. De Nederlandse her vormde gemeente nam na ruim veer tien jaar afscheid van ds. C. G. Wie- gers, die naar Balk vertrok. Het har- moniekorps St. Cecilia uit Schinveld was te gast bij het Stedelijk Muziek korps. Nog een muzikale ontmoeting. De All-Student Band en Jazz-group bracht weer een bezoek aan Sneek. In de 8e IJsselmeerrace won Ulrik Jager bij de Regenbogen de eerste prijs. In de Pampusklasse .was de eerste prijs voor Hessel Donker. De Sneker speel film „Baukje en Claes” ging in pre mière. OKTOBER Bij Tonnema werd een feestelijke her denking gehouden ter gelegenheid van het feit dat G. Schuil 40 jaar bij het bedrijf in dienst was. De liefhebbers van harmonie- en fanfarekorpsen kwa men wel weer aan hun trekken. Het Stedelijk Muziekkorps trad als gast- eer op voor maar liefst 22 korpsen, die in een tweedaags concours elkaar de hoogste eer betwistten. Om de hoogste eer streden- ook enkele Friese schrijvers tijdens een „kletskriich” in het stadhuis. Het bleek dat Trinus Rie- mersma zijn boek het beste kon verko pen. Verschillende zakenpanden ver wisselden van eigenaar. De stad krijgt er twee grote supermarkten bij. In het bestemmingsplan Tinga werd de eer ste paal geslagen voor de uitbreiding van de christelijke detailhandelsvak- school. Het industrieterrein was oefen terrein van de brandweer van de Mo biele Colonnes. Ons Gebouw werd verkocht aan het St. Antoniusziekenhuis. De 32-jarige Joop Fluitenberg werd geïnstalleerd als lid van de Provinciale Staten. Hij zal zich met vraagstukken op het ge bied van sport en recreatie bezighou den. Burgemeester Rasterhoff maakte tien bekende Snekers blij met een me daille. Het zijn: H. Hanenburg, U. H. Huges, H. Kampen, Sj. v. d. Meer, A. Muller, F. P. Obbema, J. B. H. Poiesz, D. Polder, G. Repko, B. H. Wempe. Allemaal blijde gezichten dus. Een blij gezicht zette ook F. Terpstra toen hij hoorde dat hij f 1000 had gewonnen in een prijsvraag. De heer' H. van Winden rekende uit, dat hij gedurende zijn tijd als concierge van de Looxmaschool (22 jaar) ruim 12 uur de schoolbel heeft geluid. Zo, dat is het dan weer. We zijn het oude jaar nog eens vogelvlucht nagegaan, want er is zoveel gebeurd, dat we alleen de belangrijkste dingen hebben genoteerd. Vrijdagavond werd de ongeveer twin tigjarige bromfietser Wildschut uit Gaastmeer zodanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis in Sneek moest worden gebracht. De jongeman reed omstreeks half zeven per bromfiets op de weg Heeg- Gaastmeer. Ongeveer, ter hoogte van De Bird werd hij ingehaald door een bus van de ZWH. De bromfietser kwam als gevolg van de gladheid op de weg op dat moment te vallen. Hij viel tegen de bus en kreeg een heup- fractuur. Op eerste kerstdag ’s avonds plm. 6 uur kwam de ongeveer twintigjarige bromfietser M. Visser uit IJlst met tamelijk hoge snelheid IJlst inrijden. Op de Stadslaan ter hoogte van woning en bedrijf van de heer A. Sijperda raakte hij de macht over het stuur kwijt en kwam in een slip terecht, mede door de natte straat. Hij smakte tegen het wegdek en liep een hersen schudding op en een kaakblessure. De ter hulp geroepen arts liet hem naar het ziekenhuis te Sneek vervoeren, waar hij ter verpleging is opgenomen. SEPTEMBER Adjudant J. Hoekstra keerde terug op het oude nest. Hij werd benoemd als groepscommandant van de groep Wymbritseradeel en IJlst van de rijks politie. Op één middag werden twee kleuterscholen geopend: één aan het Kaatsland en één aan de Jancko Dou- wamastraat. Een gouden jubileum vierde Tj. van der Werf, een 40-jarig dienstverband Tj. Poiesz en het af scheid van G. de Jong na ruim 39 jaar waren voor offsetdrukkerij Flach aan leiding genoeg om feest te vieren in Amicitia. Op het Sneekermeer werd de strijd om de nationale zeiltitels weer gestreden. Rienk Alberda werd de nieuwe kampioen in de Vrijiheidsklasse, Bert Kraan in de Valkenklasse, E. H. van der Berg in de Pampusklasse, terwijl John Hofland bij de Regenbo gen zijn titel prolongeerde. P. Zijlstra hoorde hartelijke woorden toen hij afscheid nam als directeur van Cruyce- broedershof. Hij vertrok naar Gelder- malsen. 28 februari: Th. J. Wiegersma, Woudsend, voorzitter Dorpsbelang, 79 jaar. 29 februari: A. C. Dam, leraar kweekschool, 57 jaar. 23 april: G. Ligthart, directeur Brandstoffenhandel J. Ligthart N.V., 61 jaar. 18 mei: mej. Hanny Hoogland, schrijfster van kinderboeken 59 jaar. 14 juni: J. Blok, oud-wetihouder, 74 jaar. 7 augustus: H. de Vries, IJsbrech- tum, ouderling en notabel van de Ned. Hervormde kerk, 66 jaar. 13 oktober: B. Jonkmans, erevoor zitter van de Vereniging Vrijzinnig Hervormden, 79 jaar, Augustus was natuurlijk weer de maand voor de watersporters. De Sneekweek begon met een drijfpar.tij Bij de opening in het stadhuis werd gedeputeerde Okma tot Schipper in de Orde van de Sneker Pan benoemd. Het Old Burger Weeshuis stelde f25.000 beschikbaar voor een nieuw gebouw op het starteiland. In "16 m2 groepswedstrijden zegevierd iesland met ruime voorsprong over .iland en Overijssel en ook in de teamwedstrijd Holland-Friesland in de Vrijheids- klasse gingen de Friezen met de eer- strijken. In de teamwed strijd bij de Regenbogen leden ze een zware nederlaag. Hopelijk kunnen we die verdraaide Hollanders volgend jaar eens te grazen nemen. In de strijd om de noordelijke zeiltitels kwamen Jacky de Wilde, gebr. Zweep en Piet Bonne- ma zeer goed voor de dag. Ze werden noordelijk kampioen in resp. de klas sen Regenbogen, Vrijheid en Pampus. Valkenzeiler Mulder uit Langweer won met het Langweerder skütsje de ama- teurskütsjewedstrijd op het Sneeker meer. De christelijke lagere technische school kreeg een nieuwe directeur, als opvolger van A. Gerrits, en wel G. J. van der Schouw. Adjudant D. E. de Vries nam afscheid als- groepscomman dant van de groep Wymbritseradeel van de rijkspolitie. Voor het „socialis tisch perspectief” in Sneek zorgden ..Morgenrood” en drs. J. den Uyl. Dat de Sneker jeugd creatief bezig kan zijn, bewezen twee jeugdige inwoners van onze stad. Zij maakten een speelfilm, getiteld Baukje en Claes”. De christe lijke detailhandelsvakschool aan de IJlsterkade zorgde voor een primeur op het gebied van het onderwijs met een talenpracticum. De „vroede vaderen” onzer gemeente bogen hun wijze hoof den een middag en een avond over stapels papier. Dit alles om de gemeen tebegroting 1968 vast te stellen. J. Suierveld herdacht het feit dat hij meer dan 50 jaar bij de Koninklijke l ed. Mij. van Kaas en Roomboterfabrie ken had gewerkt. Ongeveer 75 leper- lingen brachten een bezoek aan Sneek om in de sport hun krachten te me ten. Zo werden de banden tussen de beide „interland-steden” weer verste vigd. De kinderen van de Lemmerweg- wijk-oost zagen een hartewens in ver vulling gaan. Er werd een speeltuin geopend. Wouda's Meelfabriek vierde haar 150-jarig bestaan met een stijlvol le receptie en een feestavond. Direc teur P. de Boer werd benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau en de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del reikte 5 gouden en 6 zilveren on derscheidingen uit. De jubilerende Douma’s Ijzerhandel (50 jaar) nam een nieuwe bedrijfshal op het industrie terrein in gebruik. JUNI

Sneeker Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1