demping Wip waterpoort-krabbels Wat doet u aan probleem vuilverwerking? j l' I B. J l' I „Wy kinne us Fryske hynder net misse i voelen niet Verdiende ovatie voor vier en 1 Stedelijk Muziekkorps Sneker koren voor en w. Ifc WY M BR ITS ER A DE EL IJLST van vu RAADSLID VAN DIJK STELDE VRAGEN Geen officiële stappen ondernomen bij college Officieel Orgaan Alweer inbraak: enkele honderden guldens gestolen I 1 Ruim 9000 dieren meer aangeveerd dan in ’67 de gemeenten SNEEK, Paardenfokvereniging „It Fryske Hynder” hield feestelijke jaarvergadering in Sneek 124e jaargang no. 3 95 PCG-FRACTIE VRAAGT COLLEGE VAN B. EN IV.: Glas- en verfwerk nieuwe school in Sneek aanbesteed worden geboren. Dit werd op 2 januari geboren. Moe der en kind maken het goed. Ze Ds. M. Hielkéma gaal naar Monnikendam Nieuwe zonwering voor St.-Jozefschool H*l Sneekar Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Donderdag 9 januari 1969 SNEKER VEEMARKT IN 1968 1 Ui Qecomhtneewle uigave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT sonen. f 7.000.000 mensen hinderlijke hen moet de KARAKTER VAN BINNENSTAD Er wordt tenslotte nog herinnerd aan het standpunt van het college in 1964, toen de kwestie bij de begrotings behandeling ook al aan de orde was. B. en w. handhaven onverzwakt dit standpunt, dat als volgt luidde: die toen bestond of kon worden voor zien, die tot het prijsgeven van dit standpunt zouden noodzaken. blijven vragen nood”. De aanbesteding vond plaats door architect H. Spook uit Enschede, na mens het gemeenteoestuur, in de Sne ker Sporthal. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han'’elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post t' 6,— per half jaar. Giro 35 07 48 ten name Sneeker Nieuwsblad. l' l' l' l' l' I l’ J I I l' l' I I I I I I I1 I Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoor 4091 r humor ruim gehanteerd. Hij wil laten horen hoe componisten uit verschillen de cult uur-tijdperken naar zijn ver onderstelling dit volkslied muzikaal ge stalte zouden hebben gegeven, t.w. Bach, Mozart, Beethoven, Gounod, Ver di, Mendelssohn e.a. Na het aanhoren van „hun” variatie zouden Beethoven en Mendelssohn stel lig kritiek hebben gehad; de weergave was niet feilloos. Van b. en w. van Sneek is geen voorstel te verwachten tot demping van de Wip met of zonder' financiële medewerking van belanghebbenden. Aldus het antwoord van het college op schriftelijke vragen van raadslid W. van Dijk (PvdA). Het water van de grachten langs Hoogend, Kleinzand, Grootzand, Leeuwen burg en Suupmarkt is geplaatst op de vastgestelde lijst van beschermde mo numenten als bedoeld in de Monumentenwet. Deze plaatsing op de lijst be tekent dat demping van de Wip zonder vergunning van de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk verboden is. B. en w. zijn niet voor nemens te bevorderen dat een dergelijke ministeriële vergunning wordt ver leend. „Burgemeester en wethouders zijn niet met de vragensteller der le sectie van mening, dat het scheppen van parkeerruimte door het dem pen van de Wip aanbeveling ver dient. Zij menen dat het met het oog op de handhaving van het karakter van de binnenstad van Sneek ver werpelijk moet worden geacht tot deze demping te besluiten. Schade voor de volksgezondheid door de aanwezigheid van deze gracht is nimmer geconstateerd. Det met een eventuele demping gemoeide kosten liggen bij het huidige prijspeil in een orde van grootte van f 50.000,-.” Er zijn sedertdien geen fundamentele veranderinge ingetreden in de situatie Maandagavond vond in Amicitia het jaarlijkse donateursconcert van het Stedelijk Muziekkorps plaats, evenals vorig jaar met medewerking van vier plaatselijke zangkoren, t.w. de katholieke zangvereniging, de arbeiders-zang- vereniging Morgenrood, het Sneeker Cantatekoor en het Vrijzinnig hervorm de kerkkoor. B. en w. van Sneek stellen de raad voor om de gevraagde medewerking ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 te verlenen aan het bestuur van de Stichting R.K. Scholen te Sneek voor het aanschaffen van nieuwe zon wering in vijf lokalen van de St.-Jozef- school (school voor mavo) alhier. Ge bleken is dat de bestaande zonwerende gordijnen geheel versleten zijn. Ds. M. Hielkema zal a.s. zondag af scheid nemen van de hervormde ge meente van Willemstad. Op zondag 26 januari hoopt hij intrede te doen als predikant van de hervormde gemeen te van Monnikendam, waar hij is be roepen in de vacature van ds. L. Ver baas, die vorig jaar augustus naar Joure is vertrokken. Ds. Hielkema (54) werd in Heidenschap (bij Workum) geboren en bezocht in Sneek het ste delijk, thans Magister Alvinus-gymna- sium. De heer Van Dijk stelde zijn vragen in verband met berichten in de pers over een actie tot demping van de Wip. (In onze krant van 23 december j.l. maakten wij melding van een bericht in het Friesch Dagblad over deze zaak, welk bericht ook door de heer Van Dijk wordt geciteerd.) Hebben b. en w. kennis genomen van berichten in de pers zo luidt zijn eerste vraag van de volgende strek king? „Zakenlieden voeren actie, om de Wip, het historisch grachtje in het centrum van Sneek, gedempt te krijgen. Volgens hen moet de daar door ontstane ruimte bestemd wor den als parkeerterrein voor auto’s. Zelf zouden zij bereid zijn in de kosten voor deze werkzaamheden bij te dragen. Volgens onze inlich tingen zijn besprekingen gevoerd met b. en w. en met alle raadsleden van wie de meesten reeds medewer king hebben toegezegd.” Zijn de daarin vermelde feiten juist en kunnen burgemeester en wethou ders nadere bijzonderheden over de gevoerde actie mededelen? zo vervolg de de heer Van Dijk. En tenslotte: Is een voorstel van burgemeester en wethouders tot demping van de Wip al of niet met financiële medewer king van de belanghebbenden te verwachten? „Wy.moatte der net blyn four wêze wat het middagprogramma dat it t~' i-.j~.-t—- it-:—. x---1-J- Dochs leau ik, dat wy üs-Fryske hyn der noch net misse kinne. It past bi- nammen goed op üs greidebidriuwen. Dêrom moatte wy meielkoar de skou- ders der under sette om de fokerij yn stan to. liqilden”. Dit zei de heer H. F. de Vries uit Oudega (W.) gisteravond als voorzitter van de paardenfokvereniging „It Frys- ke Hynder”. De vereniging hield haar jaarvergadering in hotel Hanenburg. In zijn openingswoord sprak hij zijn vreugde uit over de goede opkomst. In het bijzonder werd de erevoorziter, de heer J. Jansma uit Ijlst, welkom geheten, alsmede -vertegenwoordigers van andere fokverenigingen in Fries land en een hoofdbestuurslid van de koninklijke vereniging Het Friesch Paardenstamboek. De voorzitter was van mening dat 1968 een goed jaar is geweest voor de vereniging. Als belangrijkste gebeur tenis gold wel de „fokdei”, in juli ge houden in Workum. Men had het weer mee, er waren flink wat aanmeldingen en de opkomst was prima. „It fait je altyd wer mei dat der noch safolle hynders binne yn dizze tiid fan trek kers”, aldus de heer De Vries. Over het ingezonden „materiaal” was hij dik tevreden. Het was zelfs iets beter dan de laatste jaren. De datum was wel wat vroeg met het oog op de veu lens. Voor het overige kan men. ook De grotê concertzaal was goed bezet toen voorzitter Hordijk zich met een inleidend woord tot de belangstellen de muziekliefhebbers richtte. Allereerst heette hij de genodigden welkom, o.w. mevrouw Rasterhoff, die de burge meester vertegenwoordigde, wethouder Visser, die namens het gemeentebe stuur present was en de heer J. van Hout, bestuurslid van de Muziekschool. Voorts ereleden, leden van bevriende muziekverenigingen, de koorleiders Abma, Feenstra en Cuperus (laatstge noemde was afwezig), plm. 30 van de meer dan 500 donateurs en voorts alle andere belangstellenden. De voorzitter gaf een overzicht van de prestaties van het korps in 1968 (om derde te worden in een concours van de tien beste korpsen moet men inder daad veel presteren) en wenste de zaal een genotvolle avond. BRILJANTE WEERGAVE rookontwikkeling tot een einde komen. Dit vooral met het oog op: a. de bewoners van Sneek (in het bij zonder die van het Sperkhem!); b. de reeds gevestigde industrieën, die er veel hinder van ondervinden; c. het woon- en industrievestigingskli- maat in een „kern”-gemeente, waarop de hierbovengeschetste toestand funes te gevolgen kan hebben; d. het gevaar voor het verkeer, vooral op de drukke invalswegen; e. de arbeiders op de compost-instal- latie, die bij een ongunstige windrich ting in een ónmogelijke omgeving moe ten werken. Zijn b. en w. niet met ons van me ning, vragen zij, dat dit probleem bij voorrang tot een oplossing moet wor den gebracht, mede in verband met de financiële uitkomsten van het com- posteringsbedrijf? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, willen b. en w. de raad dan zo spoedig moge lijk inlichten hoe zij dit probleem den ken op te lossen of welke maatregelen -v.-ritueel in voorbereiding zijn? kregen als hij rich had overgege- ven. Allerlei redenen om het schiet - De schietpartij in Heeg en veel tuig zo gauw mogelijk af te schaf- In de nacht van maandag op dinsdag is alweer een inbraak gepleegd. Dit maal bij schoenenmagazijn Stelling- werff in de Wijde Burgstraat. Er wordt een geldkistje met een paar honderd gulden aan kleingeld vermist. De in brekers hebben aan de achterzijde een ruit uit de sponningen genomen. Bin nen moest nog een kantoordeur1 gefor ceerd worden. De politie heeft de zaak in onderzoek. In de afgelopen nacht is op verschil lende plaatsen elders in het land ook ingebroken. De vele inbraken van de laatste tijd beginnen onrustbarend te worden. voor een paar jaar; dan wil hij er be slist mee stoppen. In het algemeen be stuur werden de heren M. Brandsma en Joh. Reitsma bij acclamatie herko zen. De prijzen die door de leden in 1963 waren behaald werden deze avond uit gereikt. Fraaie luxe voorwerpen. Na dat de verloting om de kosten te dekken was afgehandeld, konden de fokkers, die voor het merendeel hun vrouwen hadden meegenomen, genieten van een toneelstuk, dat door een gezelschap uit Oranjewoud werd opgevoerd. SNEEKER NIEUWSBLAD BIJ GERUCHTE B. en w. beantwoorden de eerste vraag bevestigend. Zij hebben kennis geno men van de persberichten. Maar over de actie verklaren zij, dat zij hiervan slechts bij geruchte hebben vernomen. Officiële stappen zijn bij het college van b. en w. niet ondernomen, noch zijn besprekingen over déze aangele genheid gevoerd. Aan de juistheid van de mededeling, dat over de plannen contact zou zijn opgenomen met alle raadsleden, waar van de meesten reeds medewerking zouden hebben toegezegd, menen bur gemeester en wethouders te moeten twijfelen. Met de leden van het college is dit in elk geval niet gebeurd. Bij deze stand van zaken kunnen b. en w. dan ook geen andere bijzonderheden meedelen over de ondernomen of te ondernemen actie. i I I I I Het eerste deel van het programma werd door het korps verzorgd. Nadat directeur Diederen met een spontaan applaus ten tonele was verschenen, werd het programma geopend met een briljant weergegeven Colonel Bougie- mars, welk stuk in de plaats kwam van de geprogrammeerde Symphonic I van Camille Saint-Saëns. Iwanov’s Scenes Caucasiennes ademt de geest van oostelijk Europa en be staat uit pen aantal romantische mu zikale tonelen. Onder Diederen’s zorg vuldige leiding wist het korps de ver schillende scenes, behoudens een enkel minder geslaagd moment uitstekend weer te geven. In Fucik’s Marinarella was het korps bijzonder in vorm, even als trouwens in Bad’ner Madeln van Komzak. Aan het boeiende ritme was veel zorg besteed. Met Siegfried Ochs’ variaties over „OKLAHOMA”: HOOGTEPUNT Na de pauze trad het korps op in samenwerking met het tot één groot koor verenigde Sneker koren. Diederen wist de klankverhouding uitnemend te taxeren en slaagde er in het begelei dende apparaat op de gewenste klank- sterkte te houden. Verdi’s Triomfmars uit Aïda werd met veel zin voor expressie vertolkt. In een selectie uit de musical Oklahoma van Richard Rodgers, op de door Oscar Kammerstein naar de roman „Green grow the Lilacs” bewerkte tekst, wer den de uitvoerenden door hun enthou siaste dirigent tot een hoogtepunt ge leid. Oklahoma bracht een zekere om mekeer in het Broadway-repertoire der 40er jaren. Het is in de geschiedenis van de musical een mijlpaal geworden. „El gato Montes” van Penella, als „tussenspel” door het korps uitgevoerd, vertoont typisch Iberische trekken. Met de onmisbare medewerking van de zaal werd dit een succesvol nummer, dat aan het einde van de uitvoering werd gebiseerd. Dinsdagmorgen vond de aanbeste ding plaats van het glas- en verfwerk van de nieuwe zesklassige openbare lagere school aan de Goeman Borge- siuslaan (hoek Hugo de Grootstraat). Van de zeven inschrijvers was de fa. Kooistra en Co. te Sneek de laagste met f24.945,Dat was precies het bedrag waarop het werk door de dienst van gemeentewerken was begroot. De overige inschrijvers waren. J. Zijl- stra’s Schildersbedrijf te Schraard f 28.338,G. Jansen, Leeuwarden f 28.926,Schildersbedrijf N. J. Boot- sma, Tirns f30.350,fa. Sluyter en Zn., Sneek f32.660,Schildersbedrijf I. Bergsma, Hommerts f35.000, Schildersbedrijf A. Wagenmakers, Sneek f37.988.De bedragen zijn in- In 1968 werden in totaal 9474 dieren meer dan in 1967 aangevoerd op de veemarkt te Sneek. De totalen van de aanvoer in 1968 zijn als volgt: 7144 runderen, waar onder vette (229 meer dan in ’67), 45.026 nuchtere kalveren (5348 meer), 253 vette- en graskalveren (42 minder), 58 154 schapen en lammeren 1047 min der), 8280 varkens (4033 meer), 1854 biggen (794 meer), 1265 bokken en geiten (161 meer), 3 paarden (2 min der dan in ’67). De grootste stijging is dus te zien bij de nuchtere kalveren, terwijl de scha pen en lammeren de grootste achter uitgang te zien geven. Dat de aanvoer - van varkens haast het dubbele aantal „Es kommt ein. Vogel geflogen” werd van 1967 te zien geeft houdt verband het gedeelte vóór de pauze afgesloten, met de mond-en-klauwzeer-aanval in In dit werk, oorspronkelijk voor sym- 1967. phonie-orkest, heeft Ochs de muzikale i betreft, tal Fryske hynders öfnimt. terugzien op een geslaagde dag. Uit het jaarverslag van secretaris H. Bouma uit Idsegahuizen (bij Mak- kum) die vorig jaar zijn vader als zodanig opvolgde, bleek dat er 119 leden zijn. In het afgelopen jaar be dankten er 6 en kwamen er twee nieuwe leden. Op de fokdag waren 26 leden met hun paarden vertegenwoor digd. De heer Bouma kon niet nalaten te signaleren dat de keurmeesters een paard de ene keer anders klasseren dan de andere keer. Ze zijn wel eens wat heen en weer. Penningmeester G. Steenbeek uit Oppenhuizen deelde mee, dat het to taal aan baten (inclusief het begin - saldo) f 4377,64 bedroeg. De uitgaven f 2974,69. Het batig saldo derhalve f 1402,95. De kascommissie had geen aanmerkingen. De heer De Vries, die reglementair aftrad als bestuurslid, had zich niet herkiesbaar gesteld. Hij verklaarde dat hij al tien jaar in het bestuur had gezeten en zijn plaats nu eens aan een jongere wilde inruimen. Maar uit de vergadering werd flink wat pressie op hem uitgeoefend om aan te blijven. Hij liet zich evenwel niet zonder meer vermurven. Er waren geen tegenkan- didaten gesteld. Geen wonder dat bij clusief de BTW. de stemming de meeste stemmen op 1 de heer De Vries werden uitgebracht. Deze bezweek toen voor de aandrang. Hij blijft dus voorzitter, maar slechts Het in de open lucht storten (en verbranden) van liet huisvuil enz. geeft geen blijvende optossing van het pro bleem en kost steeds meer geld. Aldus de PCG-fractie in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders van Sneek. De fractie heeft enige tijd geleden een bezoek gebracht aan het gemeen telijk reinigingsbedrijf. Daarbij bleek, dat de problemen rond de vuilverwer king om een zeer spoedige oplossing vragen. Als voorbeeld van de hoge kosten wordt in de brief genoemd de voorge nomen vuilafvoer naar Klein Tinga. Deze zal voor een deel van het vuil reeds f 97.8060 bedragen. Het komt ons dan ook voor, aldus de PCG-ers (de brief is ondertekend door de heren B. de Vries en J. Nienhuis), dat er zo spoedig mogelijk een oplos sing gevonden moet worden, omdat el ke week uitstel steeds meer geld gaat kosten. V-k'-’ns „MY FAIR LADY” Met de verschijning van ,.My fair Lady” beleefde New York in 1956 een der grootste theater-successen van alle tijden. Shaw’s blijspel „Pygmalion”, door Frederick Loewe tot musical be werkt, werd stormachtig begroet. De metropool was enthousiast, de belang stelling geweldig evenals de recettes. Met de „My fair Lady”-selectie maak ten de uitvoerenden een uitstekende indruk en lieten aan slagvaardigheid niets te wensen over. Diederen leidde vurig, zonder de „muziek” uit he<t oog te verliezen. In de spontane slot-ovatie liet de di rigent niet alleen zijn mensen delen, doch terecht ook de koren en de koor leiders Abma en Feenstra, aan wier voorbereidend werk het slagen van de ze uitvoering mede is te danken. Bloemstukken voor de genoemde he ren onderstreepten de dank van de or ganisatoren. Op maandag 13 januari a.s. wordt de ze uitvoering herhaald. Moge er dan geen plaats onbezet blijven in Amicitia. Na de jaarwisseling beginnen vaak al gauw de eerste z.g. len teboden zich te melden. De win ter is over z’n dieptepunt heen, de dagen beginnen te lengen en het voorjaar lijkt ineens niet meer zo ver als vóór de kortste dag. Al kan het ook in januari en februari nog best vriezen. Het geitje op de foto is wel een heel erg vroegertje. Normaal is, geschreven bij de Sneker parochie moeilijk hert is voor een politieman dat de jongen in mei of juni (van St. Martinus) bedroeg op 31 om een weghollende verdachte te beestje december j.l. 4125, zo blijkt uit een raken zonder hem ernstig letsel toe overzichtje in „Sint Maarten”. Dat te brengen of te doden. Heel vaak is is dan goed 16 procent van de totale de aanleiding, zoals ook in Laren, - bevolking van Sneek. Bij 31 decern- van dien aard, dat de dood van de zijn eigendom van de 21-jarige ber 1967 vergeleken vermeerderde delinquent in geen verhouding staat Wybe Plantinga te Deersum, die het totale aantal r.k. met 251 per- met de straf die hij zou hebben ge- de geitenfokkerij al van jongsaf als hobby heeft. Deze qeiten be- j vij m XXX.U&. ^;xx VX.X/A L xxxfi» horen tot een in Friesland ta- meer nog die in Laren hebben het fen. melijk zeldzaam ras, het z.g. vraagstuk van het vuurwapen.ge- „Toggenburger” ras. Meestal brtuik door P°dtje ine®ns ™eer worden de geilen ale Iweelin- XStal hS gen geboren, maar deze wilde de de wachtmeester eerste klas Sy- primeur alleen. brandy schoot pas toen zijn leven gevaar liep en na herhaalde waar- schuwing. Het liep ook tamelijk Nog eens het bedrag van zeven goed af. In tegenstelling tot Laren, miljoen gulden, dat met de jaar- waaf een 18-jarige jongen, in de wisseling in de meest letterlijke zin bloei van zijn leven, de dood vond, werd ver donder jaagd”, n.l. doordat De betrokken politieman is gees- er vuurwerk voor werd gekocht. Vo- telijk. door dit schot „ernstig ge- rige week signaleerden wij dit feit wond”. Vanuit het gezichtspunt van reeds. Met enige verontrusting, om- de politie geredeneerd, kan men ar- dat er o.i. betere bestedingsmoge- gumenten aanvoeren om het vuur- lijkheden zijn. Men denke alleen wapen als instrument van machts- maar aan het gruwelijke drama in uitoefening en voor zelfverdediging Biafra. In „Sint Maarten”, het con- 'te handhaven. Het risico dat het ge- tact'blad voor de Sneker roomska- bruik fatale gevolgen heeft is even- tholieken, wordt geschreven over de wel zo groot, dat men er beter aan vele kollekten en acties. „Wordt er zou doen andere middelen te zoe- nou van de mensen niet te veel ge- ken. Waarom kan de Engelse poli- vraagd?”, zo lezen we. Het ant- tie wel zonder vuurwapens? Neem woord volgt meteen. Een nogal ver- het geval in Heeg. Hier zou de heer tassend antwoord: „Maar als je dan Sybrandy niet in zo’n benarde si- ^x„xx,x«xx xxx in de krant leest dat er met oudjaar tuatie zijn geraakt als hij niet alleen stad houdt de ene „veziede” na de voor f 7.000.000 (zeven miljoen) was geweest. En in plaats van zijn andere. Zaterdag over een week ko- vuurwerk de lucht is ingegaan, dan vuurwapen had hij toch ook een men de Groningers weer bij elkaar voel je je weer gerust. Zolang er gummistok of iets dergelijks kunnen op de „Nijjoarsveziede” in Aere Pe- nog zo royaal met geld wordt om- grijpen? Het schot had de aanvaller rennius. De eigen toneelgroep zal gesprongen alleen om een paar knal- ook op een gevaarlijker plaats kun- dan het blijspel „De Slörm” opvoe len, rook en vuur, zolang mag je nen treffen en dan was de afloop ren. Dit zou aanvankelijk in novem- -voor mensen in minder gelukkig geweest. Zeker ber op de „noajoarsveziede” worden ook voor de politieman. Uit een kor- opgevoerd, maar dat kon toen door te reportage in AVRO’s Televizier omstandigheden geen doorgang vin- Het aantal roomskatholieken, in- bleek gisteravond hoe bijzonder den. In het december-nummer van Vanellus schrijft dr. J. P. Otto een afscheidsartikel. Hij is er nl. mee opgehouden eindredakteur van dit blad te zijn. In dit artikel geeft hij zijn mening over het eierzoeken. „De geweldige toeloop, die ik de laatste jaren op de greiden zie, ver heugt mij niet. Dat men anderzijds de kievit en andere weidevogels beschermt uit hoofde van welke mo tieven dan ook is zeer belangrijk”, aldus dr. Otto. Hij komt tot de slotsom dat zonder BFVW de toe stand er voor de vogels en de na tuurbescherming in deze provincie minder goed uit zou zien. Hij keert zich in dit verband tegen de af brekende kritiek op de Bond. Dr. Otto wordt als eindredacteur opge volgd door de heer J. T. Hendrik- sma, eveneens een Sneker. De Verainen Grönnen in onze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1