Geen reden tot juichen AGENDA 1 waterpoort-krabbels en Raad Wymbiitseradeel begroting 1969: over WY M BRITS ERA DEEL IJLST van Sneek kreeg er niet 560, maar 580 mensen bij Inbraak bij Flexa, daders aangehouden Erk feiv Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Woensdag 15 januari 1 1 I /96« Burgemeester Van Hout in 1970 met pensioen 1969 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 124e jaargang nr - .x~-« - j/ I brandweer- BRUG OSINGAHUIZEN AUTOBOXEN boerderijtje was eigendom van het bijzondere pastoraal Sneker WONINGBOUW de achteruit rijden, maar de auto over een atoombom? En Dayan in kleren lenen. i recreatieve doel- on- Op een vraag of het verzorgings huis te Heeg, dat zeer waarschijnlijk nog deze maand ontruimd zal worden, tot dorpshuis verbouwd kan worden, is het antwoord dat dit niet zo een voudig is. De hoofdbouw is te smal en lang gerekt om er een redelijke zaal van VERZORGINGSHUIS IN HEEG in de van In tegenstelling- tot wat eerder werd gepubliceerd, bedraagt de vermeerde ring van het aantal mensen in Sneek in 1968 580. Het aantal inwoners op 1 januari j.l. bedroeg 25.649. De defini tieve cijfers zijn nu pas bekend. In de afgelopen nacht is er weer een inbraak gepleegd in Sneek. Ditmaal bij de Flexa-fabrieken aan de Oppenhui- zerweg. De gemeentepolitie van Sneek heeft in samenwerking met de rijks politie enkele arrestaties verricht. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han J elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,— per half laar. Giro 85 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad. herschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoor 4091 SNEEKER NIEUWSBLAD Definitieve cijfers De nieuwe brug over de Bolswarder- vaart in Abbegasterketting maakt een solide indruk. Op 1 januari 1968 waren er in totaal 25.069 mensen (12.285 mannen en 12.784 vrouwen). Er werden 581 kinderen ge boren (289 jongens en 292 meisjes). Er stierven 231 (128 m. en 103 v.), zodat er een geboorteoverschot was van 350 (161 m. en 189 v.). Er vestigden zich 1605 nieuwe inwo ners (740 m. en 865 v.) en er vertrok ken 1375 uit Sneek (615 m. en 760 v.), zodat er een vestigingsoverschot was van 230 (125 m. en 105 v.). De totale vermeerdering bedroeg aldus 580 (286 m. en 294 v.) en het eindtotaal 25.649 (12571 m. en 13078 v.). Er werden in 1968 243 huwelijken voltrokken in Sneek en er waren 14 echtscheidingen. De inbrekers maakten zich meester van een klein bedrag aan geld. Hoe veel precies was vanmorgen nog on bekend. Tevens werden sigaretten ver mist. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Daarom konden vanmorgen geen nadere bijzonderheden worden verstrekt. Een raadslid bepleitte de aanleg van centrale verwarming in nieuwe wo ningen in plaatsen waar gas aanwezig is. De woningbehoefte in Heeg is groot. Daarom werd gevraagd of de bouw van een 40-tal Simplexwoningen niet is te overwegen. Verder werd de bouw van grotere woningen in Heeg bepleit. Dit kan de doorstroming bevorderen. B. en w. antwoorden dat zij de di- rekte aanleg van centrale verwar ming bij de bouw van woningwetwo ningen de moeite van het overwegen waard vinden. Over de krotopruiming wordt mee gedeeld, dat er in 1965 11, in 1966 7, in 1967 7 en in 1968 20 (totaal 45) krotten zijn af"c''- 'ken. Enkele wo ningen werden in de r.k. comité o.a.) zorgen ervoor dat ieder eerste vereiste is brand te’voorko- zij men. Laten we daarom doen wat we kunnen, opdat we onze schuil- ge- *''**■'‘5^ H«4 Sneekar Nieuwsblad is een In antwoord op vragen wordt mee gedeeld dat het technisch plan voor een nieuwe brug te Osingahuizen klaar is. Wanneer deze zaak finan cieel rond is, kan met het werk wor den begonnen. B. en w. delen o.m. mee, dat er een enquête is ingesteld naar de behoefte aan autoboxen in de diverse dorpen. Voor IJsbrechtum en Oudega was er voldoende behoefte om aandacht aan te schenken. Voor IJsbrechtum wordt gedacht aan het binnenterrein, gelegen tegenover de ingang van „Epema- state”. Uit het rapport van de secties, die de begroting 1969 van Wymbritseradeel hebben onderzocht, blijkt dat de raadsleden over het algemeen blij zijn dat de begroting sluit, maar tevens vinden dat er geen reden is tot juichen. Er is verontrusting over de terugloop van de bevolking, de dure voorzieningen die voor de recreatie, de sport c.d. moeten worden getroffen en de woning voorraad. De krotopruiming zag men graag fors aangepakt. Bepaalde geïso leerde gebieden (Gouden Bodem en Kaappolder) dienen te worden ontsloten. Getracht is wat de financiering be treft voor de r.k. kleuterschool te Blauwhuis een noodoplossing tot stand te brengen, wat echter nog niet is ge lukt. Een raadslid dacht dat de ver bouw van de lagere school daardoor wellicht ook gerealiseerd kan worden. Er zijn thans 8 sportvelden in Wym britseradeel. Het gelijktijdig aanpakken van dit werk met het verbeteren van de „Skatting” zal verkeerstechnisch niet veel problemen scheppen. Er komt een goede hulpbrug en de Skatting” zal tijdens de werkzaamheden zo mo gelijk niet voor het verkeer worden afgesloten. Officieus is bekend dat bij rijks waterstaat plannen in voorbereiding zijn voor verbetering en verbreding van de tramweg Sneek-Bolsward. Nog voordat de baanverdubbeling van rijksweg 43 tussen Sneek en Bolsward klaar is, zal dit gerealiseerd worden, zo ligt in de bedoeling. Aangedrongen werd op inspraak van de raad bij de benoeming van een nieuwe burgemeester, wanneer bur gemeester Van Hout in 1970 met pen sioen zal gaan. B. en w. antwoorden dat de raadsleden hiervoor bij de com missaris der koningin moeten zijn, die bij een dergelijke vacature een aanbe veling opmaakt. De benoeming vindt plaats door de koningin. Tevredenheid klonk door in een opmerking over het wegennet. Wan neer men de eigen gemeentegrens overschrijdt, merkt men al gauw dat het wegennet in Wymbritseradeel in het algemeen in behoorlijke staat ver keert. Een raadslid stelde de tekst van het ambtsgebed in de raadsvergaderingen aan de orde. Een ander vroeg hoeveel woningen er in totaal nog verbeterd zouden kunnen worden. Daarbij drong hij aan op spreiding van de te bouwen woningen over de dorpen. einden bestemd of voor berging ge bruikt. Hierdoor verminderde ’t aan tal krotten in de genoemde vier jaar in totaal met 34. Er zijn in totaal 750 privaattonnen bij de gemeentelijke reinigingsdienst aangesloten. De gemeente heeft ruim 34 ha aan „maagdelijke” bouwgrond liggen; ruim 1V2 ha is boqwrijp, ruim 10 ha bouw rijp behoudens herstraatwerk, ruim 1 ha is onopgehoogd, doch wel ontsloten en nog eens 1 ha is industrieterrein. De grond vertegenwoordigt een waar de van rond 3L> miljoen gulden. B. en w. vinden dat de bouw van Simplexwoningen in Heeg te over wegen is. In het bestemmingsplan voor Heeg is ten westen van de Kerk- sloot voorzien in „wonen aan het wa ter”. In Woudsend wordt voor wat het gedeelte ten westen van de Indykster- leane betreft ook in die richting ge dacht. Al deze dingen zijn geweldig hoop- paraten) worden beschouwd als ge vol voor hen die de eenheid der ker- oorloofde midden, zouden de „ha ken ter harte gaat. Volgende week viken” wel eens niet zo lang hoe- wordt de internationale bidweek ven na te denken over het gebruik voor de eenheid gehouden. Ter ge- van atoomwapens in geval de eerst - voor de eenheid gehouden. Ter ge- van atoomwapens in geval de eerst- legenheid daarvan is er zondag a.s. genoemde wapens niet helpen. Een in de (gereformeerde) Oosterkerk kat in ’t nauw maakt rare spron gen. Veel hangt hierbij af van de man die de beslissingen neemt. Hoe worden; 2. daarvan moet ieder door- Lijl drongen worden; 3. de mensen van beste kan schuilen? Men sluit "toch goede wille (zoals de leden van het ook een brandverzekering, terwijl alle verklaringen van het Fries Ac- dio-actieve neerslag kan komen. Er tiecomité voor de Vrede? De leden is zelfs niet eens een oorlog voor De ontsluiting van dit terrein houdt verband met het opbreken van de spoorlijn Sneek-Bolsward, die nog dit jaar zal verdwijnen. B. en w. hebben overwogen extra subsidies te verlenen voor het aan brengen van waterclosets in woningen. Maar omdat er t.z.t. een rijksregeling komt, is nog geen beslissing genomen. Opgemerkt wordt dat de werkgele genheid in de gemeente eerder af- dan toeneemt. Het college is van mening dat het initiatief voor een ruilverkaveling, b.v. voor het gebied van de „Gouden Bodem” onder Heeg, genomen dient te worden door de standsorganisaties. B. en w. zijn hierover niet zo be zorgd. Een ernstige teruggang van de vogelstand door de ontsluiting van verschillende thans moeilijk bereik bare plassen behoeft volgens hen niet te worden gevreesd. Gewezen werd op de belangstelling voor het bouwen van permanente wo ningen aan het water. Een dergelijke bouw zal evenwel niet in het meren gebied kunnen plaatshebben, maar wel „aanleunend” tegen bestaande dorpskommen. Verschillende leden waren wel voor een dorpenplan voor de gemeente. Maand januari Elke avond van 8-1 uur dansen in ,De Lichtboei’. Intern. Orchester Antonio Gullotto uit Italië. Elke avond in de Luda Bar de inter nationale Dee-Jee Frank Beerens. Woensdag 15 januari Evangelisatiever. „Maranatha” afd. Sneek. Ds, J. A. Visser uit Amsterdam over „Waar om naar de maan?” Dia’s en muzi kale medewerking van „The Je Fol lowers”. Aere Perennius. Aanvang 7.30 uur. Vrijdag 17 januari Wolvegaaster Man nenkoor in 't Himsterhüs te Oost- hem. Aanvang 8 uur. Vrijdag 17 januari Toneelgroep Amici- tia, opvoering blijspel: Met blote voe ten in het park. Na afloop bal in Amicitia Theater. Aanvang 8 uur. Zaterdag 18 januari Noordelijke Boks- kampioenschappen in de Snefcer Sporthal. Aanvang 8 uur. Zaterdag 18 januari Ijsstadion Thialf, Heerenveen. IJshockeywedstrijd Thi- alf-Bremen. Aanvang 20.00 uur. Zondag 19 januari Doopsgezinde kerk Singel, Sneek: „Een uur kerkmu ziek”. Medewerkenden Jeugdcantorij van de Nieuwe Kerk te Groningen o.l.v. Evert Westra. Aanvang 20 uur. Zondag 19 januari Interkerkelijke sa menkomst uitgaande van de Raad van Kerken te Sneek. Thema „Tot vrijheid geroepen”; liturgie ds. E. N. van Loo; meditatie: dr. K. M. Witte- veen. Medew. van het Chr. Mannen koor „Edoza”. Oosterkerk, Leeuwar- derkade, ’s avonds 19.30 uur. Dinsdag 21 januari Concert Frysk Or kest in Amicitia Theater, dirigent Joop van Zon. Aan vang 8 uur. Dinsdag 21 januari Vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel in het gemeentehuis. Aanvang ’s mid dags 2 uur. Donderdag 23 januari 7e Graslanddag in Amicitia, Sneek. Aanvang 9.45 uur. Een rokende puinhoop was alles wat er overbleef van het boer derijtje „Sytsingawier” aan de Groene Dijk. Maand middag ging het ongeveer honderd jaar oude bouwsel in vlammen op. Het moest plaats maken voor de flats die er binnenkort zullen verrij zen in het nieuwe stadsdeel „Stadsfenne”. Om dit „plaats maken” petroleum v^u9 en voor de gemeente voordelig te doen geschieden werd het boerderijtjes in dit gebied worden zal hij zich bezig houden met de ge- le niet 1 „L/ U gebouwd. Door de crisisjaren is dat mengde verkeringen en huwelijken, chemische mensen-vernietigingsap- er niet van gekomen en is dit het enige gebleven. Het land dat er bij hoorde is thans grotendeels volge bouwd. Feikema had ongeveer twaalf koeien. Hij verkocht in de dertiger jaren zelf de melk in de stad. De laatste jaren werd het boerderijtje door zijn zoon M. Fei kema bewoond. Deze is vorige week met z’n gezin naar de Lemmerweg- wijk verhuisd. Het huis zag er nog te maken. Maar er bestaan plannen om op ’t z.g. „Eiland” een dorpshuis te bouwen. Dit eiland dient daartoe eerst ontsloten te worden. Bij het rijk zijn reeds plannen in gezonden om subsidie te krijgen in de kosten van aanleg van een haven op het eiland en van de ontsluiting. B. en w. verwachten deze subsidie op korte termijn. Een raadslid pleitte er voor om di verse wateren in de gemeente rustig te houden. Hij is niet voor het maken van verbindingen tussen de poelen t.b.v. de watersport. Hij denkt hierbij ook b.v. aan de Witte en Zwarte Brek- ken. Het verontrust hem dat Sneek oprukt naar de Brekken. erf was men intussen bezig de bo- yan hit comité gaan in hun vurig nodig, want een bom zou ook bij te kappen. Op de weg stond idealisme zo ver (zie onze krant vergissing kunnen ontploffen, en op de van maandag j.l.), dat ze ongeveer danks alle mogelijke voorzorgsmaat- voor x enkele vergeefse pogingen lukte het en toen brandde het voorhuis bin nen enkele minuten als een fakkel. Op een meter of twintig kon je am per verkeren vanwege de verzen gende hitte. Geholpen door een ste vige bries was het hele „spultsje” al gauw één vuurzee. De brandweer lieden deden alle moeite om het vuur aan te wakkeren. In totaal werd wel een 40 liter benzine en petroleum gebruikt. Vanzelfspre kend trok deze felle brand veel be langstelling. Ook burgemeester Ras- van straalt natuurlijk ook wel iets drongen is, dan worden er geen terhoff en wethouder Visser kwa- af naar de plaatselijke parochies. In atoombommen meer gebruikt. Dan men een kijkje nemen. De heer A. d_.__ oMaar wat als er toch onver- vond. Er was uiteraard een enorme hoopt eens een atoombom in de móet er dus wel van uitgaan dat er rookontwikkeling. De huisvrouwen huurt zou ontploffen Ondanks ook in onze omgeving wel eens ra in een deel van de Stadsfenne trof fen dat niet met hun was. Op het is inderdaad een onderzoek naar men 1 een spuitwagen klaar en op de van maandag j.l.), dat ze grond lagen brandslangen voor het als volgt redeneren: 1. de vreselijke regelen. Is het dan verkeerd zich op geval dat het vuur een ongewenst atoombommen mogen nooit gebruikt die mogelijkheid te bezinnen en te gevolg zou hebben. worden; 2. daarvan moet ieder door- kijken waar men in zo’n geval het Landelijk gezien zijn er kerk grote ontwikkelingen gaande, ervan doordrongen wordt De Nederlandse roomskatholieken doen dat door voortdurende actie, i 1. worden in de hele wereld als zeer in de vorm van artikelen in de pers, gelegenheden nooit behoeven te vooruitstrevend beschouwd. Daar- demonstraties enz.; 4. als ieder door- bruiken. Ook de weg naar Nijhuizum zal, in het kader van de vrijwillige ruilver kaveling ter plaatse worden verbeterd en verbreed. Volgens de jongste gegevens zijn momenteel rond 150 percelen Scharnegoutum aangesloten op aardgasleiding. Dat is ca. 60% het totaal aantal woningen. ONDERWIJS wcomlwseerde ufaave *an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT men een kijkje nemen. De heer A. onze stad is sinds kort b.v; het r.k. Feikema beleefde geen plezier aan Sint-Antoniusziekenhuis veranderd mogelijke schuilgelegenheid tegen deze georganiseerde brandstichting, m een algemeen ziekenhuis. In het fall-out (radio-actieve rommel die Hij heeft namelijk 34 jaar lang in bestuur kunnen ook niet-roomska- uit de lucht valt) overbodig. Als... het boerderijtje gewoond. Daarvoor tholieken worden benoemd. En de Maar welke garantie is er, dat ooit woonde er een Klaas Hospes. Het raad van kerken in Sneek heeft een iedereen, op de hele wereld, er net boerderijtje was eigendom van het bijzondere pastoraal werker op zo over zal denken? Op dit ogen- Old Burger Weeshuis. Er stonden oecumenisch gebied aangesteld, nl. blik lijkt het er niet op. Er wordt een vijftigtal vruchtbomen, die des- de heer H. B. Kroon, uitgetreden op grote schaal gemoord. In Viet- tijds door het rijkstuinbouwconsu- priester en tot voor kort kapelaan nam, in Biafra, in en rond Israël, lentschap waren geplant op het rui- 16 Harlingen. Het unieke is dat de Maakt het voor de slachtoffers wat me (ongeveer een halve pondemaat heer Kroon ondanks zijn uittreding uit of ze door atoombommen of grote) erf. Dat was eigenlijk een toch als zielszorger aan de r.k. kerk door napalm worden gedood? Zo proef. Er zouden meer van dit soort verbonden is gebleven. In onze stad lang de „conventionele” wapens (al- atomaire, biologische of Onder leiding van commandant W. Slob begonnen de brandweerlieden eerst alles wat goed brandbaar was op een hoop te leggen. De kelder van het huis werd volgestopt. Vervolgens werd kwistig met benzine en p gesprenkeld. Om goed half twee door mannen van de Sneker brandweer in brand gestoken. „Er is was het zo ver. Door een uitgebro- geen sloper die ’t zo goedkoop kan doen”, zei men ons. Het was een ken venster werd een brandend stuk kwestie van enkele uren; toen was het meeste houtwerk door de papier naar binnen geworpen. Na vlammen verteerd en wat er verder nog restte zou qemakkelijker opgeruimd kunnen worden. een oecumenische dienst. Vorige week vrijdag is er weer gaat b.v, Nixon straks verder met o sens een auto in de gracht geraakt het Vietnam-probleem? Wat zou ge- keurig uit. Een jaar of tien gele- °P het Grootzand. De bestuurder, neraal Gowon in Nigeria doen als den is het nog verbouwd, tertelde iemand uit .de Noordoostpolder, wil- men hem de beschikking zou geven ons de heer Feikema. he achteruit rijden, maar de auto over een atoombom? En Dayan in Na een half uur brandde het hele Shig daarentegen vooruit. De man Israël, Nasser in de VAR? Men boerderijtje en begon het dak in te raakte tot z’n middel in het water, moet er niet aan denken. Je kunt storten. Onder een gedeelte van de ^an een winkelier in de buurt kon er eenvoudig niet van op aan, dat pannen bevond zich riet. Dat wilde hij later gelukkig een droog stel de atoomwapens niet gebruikt zul- wel branden. Spektuculair was ook kleren lenen. ien worden.-(Hetgeen niet inhoudt, de brandende hooiberging, waarin dat men dan maar moet ophouden zich overigens geen hooi meer be- Maar wat als er toch onver- te zeggen dat het niet mag!) Men

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1