heel e.o van „Dicendo Discimus Gronneger aobend was weer bijzonder Nederlandse première t.g.v. 11de lustrum „Zangers en Speellieden” uit Groningen musiceerden goed in doopsgezinde kerk Bevolking Abbega blij met nieuwe verbinding van en ,De aid draei oan e ketting, de nije brêge leit der yn, de dyk is iepen W Y M BRITS E RA D EEL IJLST Gedeelten Looxmastraat en 2e Steenklipstraat worden aan openbaar verkeer onttrokken OHicteel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 124e jaargang nr. 6 Maandag 20 januari 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD TitusMaccius Plautus’ ..Pseudolus’’ (De Leugenaar) *7 i. I Sneekar Nieuwsblad k een aecombêneerde trifaave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Bromfietser licht gewond in Hommerts Meisje gewond bij botsing onder Jutrijp Gevangenispredikant voor NCVB Scharnegoutum ..W ij zijn niet beter” Auto total loss bij Margrietkanaal w" J SNEEKER NIEUWSBLAD KINDEREN ZINGEN J.W.B. 4 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han J elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Per post f 6,— per half laar. Giro 85 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad. herschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 werk is gegund aan de fa. J. Hoekstra en Zn. te Sneek. De aanneemsom be draagt f 177.900,Het college heeft een exploitatieopzet gemaakt en de maandelijks per autobox verschuldigde huur becijferd op rond f 30,Dit be drag wordt alleszins redelijk geacht. Voorgesteld wordt van de heer B. Jansen te Hommerts een perceel wei land ter grootte van 1.80.50 ha, gelegen aan de oostzijde van de rijksweg Sneek -Lemmer, aan te kopen. Het perceel kan paChtvrij worden aanvaard.. B. en w. achten de eigendomsverkrijging voor de gemeente van belang. Met de heer Jansen is overeenstemming be reikt over de voorwaarden waaronder de verkoop kan plaatsvinden. LANGE GESCHIEDENUS We mogen vandaag best de historie even laten spreken, om het feit van deze dag nog wat meer reliëf te geven, aldus de burgemeester. Hij ging daar- Vrijdagavond heeft de aula van de rijks-hbs opnieuw gastvrijheid ver leend aan de schoolclub „Dicendo Dis cimus’’ van het stedelijk Magister Alvi- nus-gymnasium. Het elfde lustrum van de club kon worden gevierd; aan welk feit echter slechts terloops aandacht werd geschonken. Hoogetepunt was de opvoering van het toneelstuk „De Leu genaar van Plautus”. Gisteravond musiceerde de Jeugd- cantory van de Nieuwe Kerk te Gro ningen onder leiding van de bekende cantor Evert Westra in de doopsgezinde kerk. Even heeft het er op geleken dat deze uitvoering moest worden afgelast. Niet minder dan twintig van de onge veer zestig jonge „zangers en speellie den” moesten wegens de griep verstek laten gaan. De voortvarende cantor heeft op het laatste moment echter een aantal nootvaste leerlingen van mid delbare scholen weten aan te trekken en aangevuld met deze rempla?anten heeft de jeugdcantory zich gisteravond kranig geweerd. Het programma was samengesteld uit een aantal werken uit het vaste repertoire van deze cantory. Werken die in de liturgie van de Groninger Nieuwe Kerk op de daarvoor geëigende zondagen van het kerkelijk jaar wor den gezongen. Het aantrekkelijke pro gramma werd tweemaal onderbroken door instrumentale intermezzi. Begonnen werd met een viertal kor te stukken: Psalm 96 uit de z.g. Becker- psalter van 1628, een compositie van de grote componist van protestantse kerkmuziek Heinrich Schütz; het lied „Verwacht de komst des Heren” (ver taling van Valentin’s kerklied „Mit Ernst, o Menschenkinder”) in een mu zikale bewerking van Evert Westra; Psaume 138 van de grote Nederlander Sweelinck en het adventslied „O Hei land reiss die Himmel auf” in de ver taling van Ad den Besten uit de proef bundel 102 gezangen der Ned. herv. kerk, in een aantrekkelijke harmonisa tie van Johannes Brahms. Er mogen dan leden gaan en nieuwe komen, er mag dan eens een bestuurs wisseling zijn, wat altijd blijft bij de Verainen Grönnen, is de hechte band in de vereniging en de bijzonder gezel lige sfeer die de bijeenkomsten ken merkt. Zoals bij elke andere vereniging ook het geval is, wordt dit echter al leen bereikt, als enkele leden in het bijzonder zich extra inspannen en door hun activiteiten de andere leden sti muleren. Bij de Groninger vereniging bijvoorbeeld is de heer B. G. van Bek kem ongetwijfeld één van die leden. Niet alleen voert hij de regie over een eigen toneelgroep (waarin hij zelf ook meermalen een rol heeft gespeeld), hij heeft verder ook een groot aandeel in de voorbereiding van de bijeenkoms ten. op uitvoerig in op de geschiedenis van Abbega en omstreken. Een oude steen met inscriptie, dra gende het jaartal 876, herinnert aan het feit dat de potentaat van Friesland, Geale Ygle te Abbega, de Friezen, die als teken van hun lijfeigenschap een houten halsband droegen, van de Noor mannen vrij vocht. Volgens de ge schiedschrijver Scheltema. En reeds in 1873 richtten 16 inwo ners van Abbega, met als eerste on dertekenaar Sietze Klazes Breeuwsma, de grootvader van de voorzitter van Plaatselijk Belang, zich tot de ge meenteraad, Zij vroegen een verharde weg vanaf de Hemdijk „tot en door het dorp”. Een commissie ontdekte en kele maanden later „dat men met geen rijtuig tot het dorp geraken kon”. Het gevolg was dat er in 1875 een verbin ding met de Hemdijk tot stand kwam. Evert de Boer van Lemmer maakte de weg voor f 3195 en Lammertsma van Bolsward de brug over de Abbegaster opvaart voor f 1277. In 1883 volgde de aanleg van de weg Oosthem-Abbegas- terrige. Of een dergelijke investering ver antwoord is? De burgemeester ver klaarde dat alle betrokken instanties vinden van wel. „Want deze ontslui ting was èn economisch èn sociaal ge zien zonder meer een harde noodza kelijkheid”. Hij besloot met: „Jierren lang binne jimm’ hjir „Ketting”-gan- gers west, tsjin wil en dank. Nou mar meielkoar yn „de rige” en fier jimme feest. Us hertlike lokwinsken.” Een zoon van de heer Otter („Jan mei de reade büsdoek”) ’kreeg hierna even het woord. Uit naam van de Ket- ting-bewoners bood hij zijn vader een fraaie, vergrote en opgeplakte foto aan. Een foto van de Bolswardervaart met op de achtergrond de oude draaibrug. De secretaris van Plaatselijk Belang, de heer R. Bruinsma, herinnerde nog eens aan de ellende van voorheen, toen men dikwijls door de modder en soms zelfs door het water moest gaan. Mevrouw IJ. Rijpma las een humo ristisch rijmstuk voor, dat bijzonder in de smaak viel. Zelfs de dokter tuimel de eens in een sloot, evenals de bakker en de postbode, zo bleek uit dit ver haal, dat volgens de voorzitter „üt it hert grepen wie”. Vervolgens werd een ----J Jeen groep Abbegasters, waarin de moeiten en lasten van voorheen zichtbaar waren gemaakt. dent Doantje Klopsemoa (S. J. Zijl- stra), die beiden bij hun tante komen logeren, dan is de boot helemaal aan, temeer daar het vriendje van Puck, Freek Westers (A. Breedveld) als huis knecht in dienst treedt bij de tante (Mevr. A. Meijerhof). Dan is er ver der nog een majoor (A. Meijerhof) die een oogje heeft op tante en tussen dit alles door loopt er nog een onnozele dienstmeid rond (mevr. H. G. Zijl- stra). Dat alles weer op zijn pootjes te recht komt, behoeft nauwelijks gezegd. Het publiek heeft zich kostelijk ge amuseerd met deze klucht. Er is veel gelachen en de spelers kregen dan ook na afloop een welverdiend applaus voor hun prestaties, in welke hulde ook de souffleuse, mevr. L. Koolmoes werd betrokken. En al leverde de ene acteur dan wat betere prestaties dan de ander, de hele groep heeft enthou siast en met volle overgave gespeeld, hetgeen dan tevens een compliment inhoudt voor de regisseur, de heer Van Bekkem. Voor de aanvang en tussen de be drijven door zorgde de heer C. Silvius met welluidende klanken van zijn elec- tronisch orgel dat de gezellige sfeer gehandhaafd bleef. Gisteravond omstreeks 11 uur kwam de bromfietser A.V. uit Sneek in Hom merts frontaal in botsing met een per sonenauto. V. kreeg een snee in z’n knie, doch kon na behandeling naar huis gaan. De beide voertuigen werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde op de ventweg. Daar reed de auto, be stuurd door IJ.P. uit Koudum, in de richting Lemmer. Toen P. de rijbaan voor het snelverkeer wilde oprijden ontstond de botsing met de uit tegen overgestelde richting komende brom fietser. In november besloot de raad al tot verbetering en verbreding van de 2e Steenklipstraat, Looxmadwarsstraat en Looxmastraat. Door de afbraak van de bebouwing in het kader van de sane ring van de Steenklipstraten is een zeer onoverzichtelijke situatie ontstaan met verschillende verbindingen, zon der dat er sprake is van enige gelei ding van het verkeer. Een reconstruc tie van het Steenklipplein is daarom noodzakelijk. Door de onttrekking van de genoemde straten aan het verkeer zullen de belangen van de omwonen den niet worden geschaad. AUTOBOX f 30,— PER MAAND B. en w. doen de raad verder een voorstel tot voorlopige vaststelling van de huurprijs van 58 autoboxen in de Noor denhoek (II) en 10 in de Lem- merwégwijk (oost). Voor de bouw van deze boxen werd vorig jaar een kre diet van f 413.800.beschikbaar ge steld. Het ging hier om totaal 126 boxen. In november werd alvast de bouw van 68 boxen aanbesteed. Het Gedeelten van de Looxmastraat en van de 2e Steenklipstraat zullen bin nenkort aan het openbaar verkeer wor den onttrokken, als de Sneker raad z’n fiat verleent aan het voorstel van b. en w. Dit besluit is nodig om het Steenklipplein op grond van verkeers technische overwegingen te verande ren. Bovendien weet hij met vaardige hand de piano te bespelen, zoals ook zaterdagavond in „Aere Perennius” op de Nijjoasveziede, toen hij de volle zaal inspireerde tot het zingen van een aantal „Gronneger laidjes”. Overigens was dit niet zijn enige taak op deze avond. Door ziekte van de voorzitter en vice-voorzitter trad de heer Van Bekkem bij de aanvang ook nog op als woordvoerder van het bestuur. Hij deelde daarbij mee, dat de heer Edens had moeten bedanken als bestuurslid, waarvoor de heer Stokkel in de plaats was gekomen. Wij verliezen een „bes te” aldus spr., maar wij krijgen een „haile beste werom”. Na het zingen van het Groninger volkslied ging dan het doek open voor de opvoering door de eigen toneel groep van het door Herman van der Veer geschreven blijspel,, De slörm”, een kluchtig geval, waarin het oude thema van verwisselde koffers aanlei- dig geeft tot vele misverstanden en komische situaties. Als dan blijkt, dat de ene koffer toebehoort aan de pit tige Puck Veursdiek (mevr. Lemke) en de andere aan haar neef, de slome stu- Mej. Marie Hoving uit Lemmer, me- de-inzittende in de auto, bestuurd door O. Nauta uit Woudsend, raakte vrijdag morgen gewond bij een botsing op de Lemmerweg onder Jutrijp. Zij moest per ambulance naar het ziekenhuis worden gebracht, vermoedelijk met een hersenschudding. Het ongeluk gebeurde omstreeks 8 uur bij de uitrit van veehouder S. Wit- termans, nabij de eerste brug onder Jutrijp. Een vrachtauto met meel, be stuurd door D.H. uit Sneek, reed ach teruit het erf op. De bestuurder van de personenauto, een Fiat 600, heeft ver moedelijk de meelauto te Iaat opge merkt. Het meisje werd door de bot sing uit de wagen geslipgerd. In af wachting van de komst van de ambu lance werd zij binnengebracht bij de familie Wittermans. Donderdag kwam de afdeling Schar negoutum van de Ned. Chr. Vrouwen bond in vergadering bijeen. De leiding was in handen van de presidente mej. T. Glastra van Loon. Deze avond sprak ds D v d Werf van, Leeuwarden over het onderwerp: „Het leven in de ge vangenis”. Wij mensen zijn gauw geneigd tot kwaad spreken en handelen, aldus spreker. Als men een misdrijf heeft be gaan en men heeft hiervoor zijn straf uitgezeten, blijkt dat men nooit weer volledig in de gemeenschap wordt op genomen. Men wordt met de vinger nagewezen. Ook de kinderen worden hiervan de dupe. Men is een geteken-de. Hoe vaak hebben wij niet reeds met onze gedachten en woorden diefstal of overspel gepleegd? -Wij zijn niet beter dan een gevangene, want ook de kerk is een gemeenschap van zondaren. In zekere zin is het moeilijk werk om als predikant onder deze mensen te werken, maar aan de andere kant ook weer gemakkelijker. Komt de do minee bij ons binnen, wippen, dan la ten we ons meestal van de mooiste kant zien. Dit gebeurt niet met een gevangene. Mogen we steeds beden ken dat Jezus een vriend is van alle mensen en dat het zaad dat gestrooid wordt onder de gevangenen ook vruchten mag dragen. Maar dat weet God alleen. Nadat nog gezongen was psalm 130 2 en 3, ging ds. Van der Werf voor in dankgebed. Jammer dat de opkomst niet zo geweldig was. Bij de brug over het Prinses Mar grietkanaal onder Uitwellingerga raak te zaterdagmorgen een personenauto total loss. De bestuurder, de Duitser H.V. uit Nordhorn, raakte in de berm en botste vervolgens tegen het hek werk van de brug en tegen een licht mast. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Het ongeval gebeurde om streeks 7 uur. De auto kwam uit de richting Sneek. Het hekwerk en de lichtmast werden door de botsing be schadigd. In groten getale waren leerlingen, hun ouders en genodigden verschenen; ze werden door de voorzitter var.. D.D. welkom geheten in een begroetings- speech, die men in een zwak moment van mildheid het best aan de nevelen der vergetelheid kan toevertrouwen. „Dicendo Discimus” mag zijn naam: „Door te spreken leren wij”, in de toe komst wel terdege beter waar maken! De voorzitter is. in het bestuur, niet alleen een nuttige coördinator van voorgenomen activiteiten, maar ten overstaan van. belangstellende gasten buitenstaanders van de vereni ging ook en niet in de laatste plaats het „gezicht” van de club, èn eigenlijk ook van de school! In het bijzonder hadden moeten worden welkom gehe ten de burgemeester van Wymbritse- radeel en zijn echtgenote, wethouder Baaijens als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Sneek en de IN 1933 WAS T TE DUUR In 1933 werd er weer bij het gemeen- bestuur gepleit voor de aanleg van een sintelweg van het Ketting naar de Ri ge. Maar de raad achtte de weg niet noodzakelijk en de jaarlijkse lasten van f 310, voortvloeiende uit een in- - - vestering van f 4370 en het onderhoud, ®cJ1®tsje gevoerddoor vond men te hoog. *’’"1 In de oorlog was deze omgeving door de geïsoleerde ligging een waar toe vluchtsoord voor onderduikers, „Zo heeft naai- de mens gesproken het iso lement van deze streek, gepaard aan een offerbereidheid van haar bewo ners, het leven van menig vaderlander gered”, aldus de burgemeester. In 1960 kwam de zaak andermaal aan de orde. De Cultuurtechnische Dienst verscheen „als een reddende engel” en verklaarde zich bereid de wegverbinding op het voor de gemeen te te ontwerpen regionaal ontsluitings- plan te plaatsen. Dat betekende een belangrijk subsidie, nl. f 220.000 (met inbegrip van f 90.000 voor de brug) van de totale kosten ad f 685.000. De provincie verstrekt f 108.000 en door particulieren werd f 12.500 bijgedra gen. Voor de gemeente blijft er dan nog rond f 350.000 over. HARD NOODZAKELIJK In het lokaal mochten allereerst de schoolkinderen onder - leiding van meester P. Dooijenga hun bijdrage aan het feest leveren. Het was een koste lijk onderdeel. Een aantal kinderen declameerden toepasselijke rijmen, waarin de middeleeuwse toestanden die tot nu toe heersten, smakelijk Wer den beschreven. Tot slot zongen allen tezamen enkele liedjes onder de titel „Brêgeliet”. Boven het podium hing een stuk papier, waarop stond ge schreven: „It binnenpaed moat fan ’e kaert. Forlos üs üt de negerij. In nije dyk dat freegje wy. De Paedwizers”. Burgemeester Van Hout sprak' ver volgens een uitvoerig „openingswoord” Op uitnodiging van het bestuur van ..Plaatselijk Belang”, welks voorzitter J. Breeuwsma de bijeenkomst leidde. De burgemeester verzocht de aan wezigen een ogenblik stilte in acht te nemen ter nagedachtenis aan de heer U. Douma, directeur van het voorma lig aannemersbedrijf U. Douma te Sneek, die als gevolg van een auto-on- geval om het leven kwam. Verder werd in ’t bijzonder genoemd de vertegen woordigers van Ingenieursbureau Kiel, man en Bootsma te Leeuwarden, die het plan voor de brug heeft gemaakt, aannemersbedrijf S. Dam te Leeuwar den en Machinefabriek NV. Hubert en Co. te Sneek, die de brug bouwden. Het was woensdagmiddag wel een beetje winderig op de nieuwe weg, maar gelukkig droog weer. En af en ■toe brak het zonnetje zwakjes jloor. Het grootste deel van de plaatsfelijke bevolking was uitgelopen om getuige te zijn van de opening. Ook was er een reportagewagen van de televisie- rubriek „Van gewest tot gewest”. De mannen hebben heel wat meters film „geschoten”. Toen alle genodigden zich bij de brug hadden verzameld, onder wie de gedeputeerde mr. Van Krevelen en de griffier der staten mr. Woltjer, de plaatsvervangend h.i.d. van de Pro vinciale Waterstaat, ir. Volbeda, de plaatsvervangend h.i.d. van de Cultuur technische Dienst ir. Van Berghem en het gemeentebestuur van Wymbritse- radeel, merkte iemand uit het publiek op: „De stroom is der óf”. Maar dat viel wat mee. De oude loopbrug werd opengedraaid en aan de ketting gelegd door brugwachter Min ze van der Veen. Het muziekkorps „Hald Moed” speelde een vrolijke mars. Toen was de beurt aan de heer Otter. Deze bedankte uit naam van alle bewoners van ’t Ketting iedereen die een steentje aan de totstandkoming van weg en brug had bijgedragen: het rijk, de provincie, de gemeente, de ei genaren van land, de mensen van fa. Douma, van fa. Dam en van Hubert. „Dy mannen hawwe waermte en kjeld ütstean moatten”, zei de heer Otter. Met een eenvoudige druk op de knop ging de brug naar beneden De mu ziek speelde het Frysk Folksliet en daarna riep burgemeester Van Hout uit: „De aid draei leit oan ’e ketting, de nije brêge leit der yn, de dyk is iepen!’” Hierna speelde Ina van der Mark van Hoogdalem, altblokfluit, begeleid door Evert Westra aan het clavecymbel een Sonate van G. Ph. Telemann. De technische vaardigheid van deze so liste bleek nadrukkelijk in het vlot voorgedragen slotdeel, de Gigue. In de kerkcantate „Der Herr is mit mir” van Dietrich Buxtehude worden de woorden van Psalm 118 6 en 7 op indringende wijze muzikale gestalte gegeven. Het uitgebreide Alleluia-slot- deel, in de vorm van de Chaconne, prachtig gebouwd op een negentien maal herhaald» continuo-ostinato. vergt van de jonge zangers en spelers de uiterste concentratie. Zij wisten de moeilijkheden waarvoor dit deel hen vooral plaatst op uitnemende wijze te overwinnen. Nettie Swart solieerde met begelei ding van Evert Westra in een sonate voor viool en basso continuo van Tele mann. Zij leverde een goede bijdrage aan dit concert. Vervolgd werd met een tweede vier tal korte stukken: één van Claude Goudimel’s bewerkingen van Psalm 121 uit het berijmde geneefse psalter op Louis Bourgois’ ontroerende melodie; een motet uit 1554 over de tekst van Psalm 103 van de minder bekende Da vid Köler; een voor koor en instru menten aantrekkelijke bewerking van het berijmde „Magnificat” op de melo die uit 1757, door Evert Westra in ma tig moderne trant gecomponeerd en Scarlatti’s overbekende „Exultate Deo” voor koor a capella. Ten besluit volgde de koraal-cantate „Was Gott tut, das ist wohlgetan” voor koor en instrumenten, geschreven voor de eredienst op de 21ste zondag na Trinitatis en waarin de componist de verzen op doeltreffende wijze heeft ge varieerd. Wat cantor Westra met zijn jeugd cantory heeft weten te bereiken, werd gisteravond op duidelijke wijze gede monstreerd. Dit „muzikale werkvolk van de gemeente”, zoals hij zijn zan gers en spelers noemt, is goed voor zijn taak berekend. Enkele oneffenheden mogen aan de griep worden verweten. Tegen de. mooie klank van deze jonge stemmen kan menige zangvereniging niet op. De instrumentalisten (een blokfluitenkwartet en een violenkoor, waaraan zelfs de viola da gamba niet ontbrak), bleken slagvaardig genoeg om hun aandeel te realiseren. Een dergelijke cantory te mogen lei den is stellig het ideaal van menige cantor. Als de kerk, de gemeente die begeert en voor emplooi zorgt, kan dit ideaal verwezenlijkt worden. De Commissie Sneeker Kerkconcer- ten heeft met de keuze van dit ensem ble een goede greep gedaan en de he laas weinig talrijke belangstellenden een goed uur bezorgd. De heer Otter hoefde alleen maar een knop in te drukken om de nieuwe brug in Abbegasterketting te openen. De „ald draei” in Abbegasterketting ligt nu voorgoed aan de ketting. Met een druk op de knop heeft de 72-jarige oud-broodbezorger Andries Otter, de oudste van ,,’t Ketting”, de nieuwe brug voor het wegverkeer geopend. Een lange rij auto’s, die zich aan het einde van de weg, nl, aan de Kige, had opgesteld, reed hierna naar Abbega. Deze historische ge beurtenis, zoals burgemeester Van Hout de opening noemde, kon daar op in het lokaal bij de kerk gevierd worden. Woorden schoten hier te kort om de vreugde van de bevolking weer te geven over de verlossing uit hun isolement. Christelijke Kweekschool, dr. P. Greep, rector van het Bogerman-col- lege, en echtgenote, rector Van Brug gen- van het Magister Alvinus-gymna- sium en zijn echtgenote en de heer en mevrouw Münch, alsmede de besturen van de andere schoolverenigingen, tot en met Meppel, die deze feestavond van D.D. een bezoek waardig hadden gekeurd. Na deze Fehlleistung van de D.D.- voorzitter weigerde in eerste instantie de geluidsinstallatie, die de inleiding tot Titus Maccius Plautus’ klucht „De Leugenaar” moest verzorgen helaas hadden de toneelmensen geen bordje „Storing” in voorraad. Toen dit euvel was hersteld, goot na enige maten nieuwgriekse muziek de luidspreker over de zaal uit: „Wie hiervoor niet genoeg geduld bezit kan beter nu zijn benen strek ken en op gaan staan, er vangt een lang toneelstuk hier van Plautus aan’ Daarop werd het doek geopend en het publiek geconfronteerd met een „warme buurt” in een stad, die het midden hield tussen het antieke Athe ne en het antieke Rome: Plautus (hij leefde plm. 200 voor Christus) bewerk te namelijk voor Italiaans publiek Griekse blijspelen en „retoucheerde” dus oorspronkelijke Griekse situaties in voor zijn publiek voorstelbare zin. Nu geld „Pseudolus” (De Leugenaar) als een van zijn beste kluchten, vooral ook in zijn eigen ogen. Dit laatste, nu, behoeft geen verwondering te wekken, omdat het zeer waarschijnlijk is, dat Plautus, „toneelproducer”, zakenman bij uitstek, in dit stuk in Pseudolus (de hoofdpersoon) zijn zelfportret gete kend heeft. In het sociaal verband waarin het oorspronkelijk is opgevoerd moge het ook objectief wellicht tot zijn beste stukken zijn gerekend. Voor het moderne Nederlandse publiek echter blijkt het geschreven voor het „ge wone” Italiaanse volk, plm. 190 v. Chr.! tamelijk gedateerd, vooral ook in vergelijking met middeleeuwse Ne derlandse toneelstukken. Toch hebben de spelers, mede dank zij de sappige vertaling van dr. J. Hemelrijk sr. (oud- rector van het Murmellius-gymnasium te Alkmaar) en de regisseur, hun le raar muziek drs. A. Houtman, van de ze voornamelijk in de tekst vervatte klucht een alleszins vérdienstelijke op voering gegeven: alle kansen op over tuigend spel hebben zij ten volle uit gebuit. De enigszins onbenullige en op voor hand doorzichtige intrigue bevatte overigens voldoende aanknopingspun ten voor komische spelsituaties. De handige jongen, Pseudolus, slaaf van (gierige en burgerlijk-fatsoenlijke) Simo en diens tot over zijn oren op het lichte meisje Phoenicium verliefde zoon Calidorus kondigt van te voren aan dat hij de verkoop van een Mace- donisch officier van dit meisje zal ver hinderen en haar „baas”, de koppelaar Ballio, zal overtroeven. Via allerlei toevalligheden lukt hem dit ook. Deze doorzichtige aanleiding heeft Plautus uitgebuit om een bonte reeks taferelen op het toneel te creëren, waarbij tot het publiek gerichte terzijdes niet het minst bijdroegen tot verlevendiging van het geheel. Hoewel alle spelers hun rollen pri ma hebben gerealiseerd, onder de strenge en vindingrijke regie van drs. Houtman, mogen toch met name wor den genoemd Frits van der Werf als Pseudolus, Pieter Kleinjan als Ballio (en tevens als Calidorus’ vriend Cha- rinus, waarvoor hij op het laatste mo ment moest invallen), Hielco van der Zee als Calidorus’ vader Simo, en Romke Toering (ook een invaller) als Simo’s buurman Callipho. Dit neemt niet weg, dat ook de andere rollen bij zonder goed tot hun recht zijn geko men. Een extra woord van lof verdie nen nog L. Kreb, T. IJntema en H. Twijnstra voor de décors en voor de kostuums mevr. Wadman. Het was dan ook volkomen terecht, dat de rector in zijn slotwoord spe lers en regisseur bedankte voor hun prestaties, en niet in de laatste plaats voor het feit dat zij eindelijk een zijner allang gekoesterde hartewensen in vervulling hadden doen gaan, nl. de opvoering van een oude Romeinse ko medie. Nadat langdurig applaus het toneel spel naar waarde had beloond is er nog tot ongeveer 2 uur in de nacht ge danst op de af en toe zeer luidruchtige muziek van „Les chevaux noirs” uit Leeuwarden; gelukkig was de kantine beschikbaar voor mensen die een ge sprek wilden voeren en de kans wilden lopen, elkaar te verstaan. Niettemin, zowel hier, als daar heerste een opge wekte stemming: D.D. kan terugzien op een alleszins geslaagde feestavond! S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1