m nu ruimte Woningsituatie in Ijlst aanzienlijk verslechterd Zwembad wordt aanzienlijk duurder OW van Maar in bestemmingsplan ,De Rat 190 woningen in 10 a 15 jaar? WY M B RITS ERA DE EL IJLST en Straks gemeenschappelijke diensten van hervormden en gereformeerden in Sneek Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, aecombweenlc mtow NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 124e jaargang nr. 8 Industrieterrein nieuwe basis na jaren op Grootzand Hogere reinigingsrechten voorgesteld ■I H*t Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Oran jever. Oosthem e.o. had gezellige vergadering Maandag 27 januari 1969 I r ningen gepland, 51 autoboxen, par- een absolute onmogelijk- DE AGENDA SUBSIDIES 1969 met Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 HOUTWORM EN BOKTOR Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'han4elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad. De bestrijding van houtworm en bok tor in de gemeentetoren, waarvan de kosten op plm. f 700 geraamd zijn, werd door de raad eenparig als nood zakelijk beschouwd. De heer Rijpma stelde voor de toren aan de Ned. her vormde kerk te geven. Die hoort bij de kerk, meende hij. De voorzitter zei dat de toren zuiver een gemeentelijk be lang is. De toren is var? iedereen en niet van een gedeelte der inwoners. De heer Rijpma kreeg geen steun uit de raad voor zijn voorstel. Het laatste punt: wijziging begroting 1967 kreeg slechts een hamerslag. RONDVRAAG aan elk korps bovendien een renteloos voorschot van f4000, ten behoeve van de aanschaffing van deze uniformen. De commissie, ingesteld voor het bij eenbrengen van de nodige gelden voor het aanschaffen van nieuwe uniformen heeft hierom verzocht. De kosten van in totaal 120 uniformen worden ge raamd op f22.000. Er is reeds f 11.850,-. Voor de resterende f 10.000 wordt een beroep op de gemeente gedaan. BENOEMINGEN B. en w. doen de raad een voor dracht voor de benoeming van een on derwijzeres aan de Looxmaschool: mej. G. v. d. Meer te ’t Harde. Voor benoe ming van vakonderwijzer in de licha- melijke oefening bij het openbaar la ger onderwijs worden voorgedragen: 1. J. H. Scholtmeijer te Glimmen; 2. G. K. Houtman te Sneek. De raad wordt voorgesteld een com missie van advies, als bedoeld in art. 75 in de Algemene Bijstandswet, te be noemen. B. en w. doen een aanbeve ling voor vijftien leden van deze com missie. Aanbevolen voor bestuurslid van de Stichting Old Burger Weeshuis wor den (ter voorziening in de vacature ontstaan wegens periodieke aftreding van de heer T. Graatsma): 1. G. P. Tjallema; 2. W. J. M. van Oerle. Tenslotte wordt voorgesteld de wo ningen 2e Oppenhuizerdwarsstraat 20, Smidsbuurt 18, Bloemstraat 13 en le Frittemahovenstraat 16 onbewoonbaar te verklaren. Ze worden geen van alle B. en w. stellen de raad voor om aan Stork-Kwant N.V. te Sneek een hypo thecaire geldlening te verstrekken ten behoeve van de bouw van een fa briekspand aan de Lorentzstraat (in dustrieterrein). Reeds eerder droeg de raad een per ceel bouwterrein over in eigendom, ter grootte van 15.000 m2. De plannen voor bebouwing zijn thans gereed ge komen. Ze omvatten de bouw van twee aaneengesloten industriehallen met een grondoppervlak van 3240 m2 (2 x 18 x 90 m). De grootte van de lening zal, als de raad zijn fiat ver leent, 1 miljoen gulden bedragen. Aan rente zal 8% in rekening worden ge bracht. Ingekomen stukken en mededelingen in ons blad van maandag 20 januari beschreven, werden zonder bespreking door de raad geaccepteerd. De voor zitter laste nog een extra mededeling in, nl. een voorstel van b. en w. om aan Gedeputeerde Staten voor te stellen het presentiegeld der raadsleden, dat sedert 1964 10 gulden bedraagt, te ver hogen tot 20 gulden. De raad ging met dit voorstel akkoord. De verbouw van de gemeentesecre tarie waarmee inmiddels begonnen voor een totaal bedrag van 950, kreeg ook aller instemming, evenals de bouw van een fietsenstalling achter het stadhuis, waarmee een bedrag van 515,gemoeid is. Tevens werd de raad meegedeeld dat het torentje van het gemeentehuis ook enig herstel zal moeten ondergaan. vast te stellen voor de tonnen, dat de vervanging wordt gestimuleerd. Daar bij wil men onderscheid maken tussen percelen, waar vervanging niet be zwaarlijk is en percelen waar vervan ging uit economisch oogpunt niet ver antwoord moet worden geacht. Voor die tweede groep wordt een lager ta rief voorgesteld. De hogere opbrengst van de rechten voor het verwisselen van privaattonnen wordt op f 14.000 geraamd. Daarnaast verwacht het college f 13.000 meer van een verhoging van de rechten voor het doorspoelen van riolen, ledigen van zinkputten en beerputten e.d. LENING AAN STORK-KWANT Op 1 januari j.l. waren er 309 leer lingen op de Ulster scholen, waarvan 80 op de kleuterschool. De kleuter school moet nodig uitgebreid worden. Gelukkig lijkt het er op dat spoedig met de bouw kan worden gestart, De Chr. school moet eveneens worden uit gebreid. Er is een urgentieverklaring ontvangen. Ook de gereformeerde school zal een uitbreiding ondergaan. Het aantal overnachtingen nam sterk toe: In 1968 7730 tegen 5379 in 1967. Ook het aantal schepen dat de brug passeerde steeg, nL van 6217 tot 7994. Op 1 januari was 77,3% van de per celen op aardgas aangesloten. Over het bevolkingsverloop (zie onze krant van 2 januari) was de burgemeester tevre den. Hij achtte het niet onmogelijk dat dit jaar een totaal van 2000 bereikt zal worden. De toekomst van IJlst kan dan ook met vertrouwen tegemoet gezien worden. „Het Grootzand is altijd onze basis geweest voor onze handel en wandel”, zei de heer J. Brenninkmeijer vrijdag middag bij de officiële opening van het nieuwe bedrijfsgebouw van Brenzon N.V. op het industrieterrein. Daar is dan nu een einde aan gekomen. Het nieuwe gebouw geeft Brenzon alle mo gelijkheden om de verkoop van haar goederen te stimuleren. Men kan de klanten ontvangen in een bijzonder prettige sfeer. De heer Brenninkmeijer wees er op dat er met vereende krachten gewerkt moet worden om deze snel evoluerende tijd bij te houden. Hij dook vervolgens in de historie. De Brenninkmeijers komen oorspron kelijk uit Duitsland. De bakermat voor de tegenwoordige bedrijven werd reeds gelegd in 1790, op het Grootzand. Maar aangezien het bedrijf, dat door drie broers en een zwager onder de naam fa. G. Brenninkmeijer Co. was ge sticht, na korte tijd weer werd bpge- heven, houdt men het jaar 1828 aan als begindatum. In 1865 namen vier zoons van H. Brenninkmeijer de zaak van vader over. Een andere tak van de familie legde de grondvesten voor het C. A.- concern. Markante jaartallen zijn ver volgens: 1935 toen het pand aan het Leeuwenburg werd betrokken; 1940 toen C. en A. in Sneek het „Hooghuis” betrok (waar het thans nog is) en het pand aan de Oosterdijk, waar dat be drijf voorheen was gevestigd, overging naar H.B.Z., onder de voorwaarde dat er geen textielzaak in mocht worden begonnen; 1952 toen de N.V. Brenzon werd gesticht; 1960 toen het pand aan de Oosterdijk werd verbouwd; 1966, toen een nevenbedrijf werd gevestigd in Emmen en 1967, toen de afdeling woninginrichting overging naar Leeu wenburg. „De Sneker Brenninkmeijers blijken niet erg confectie-minded te zijn”, merkte de heer Brenninkmeijer op. Hij wees even op de bijzondere ver diensten van de heren Herman en Manfred Brenninkmeijer voor de zaak en betrok ook het personeel in zijn waarderende woorden. Inmiddels hebben de heren A. H. M. Brenninkmeijer en C. P. van der Weerd hun functie als directeur neergelegd wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. CA. 30 PERSONEELSLEDEN Het nieuwe gebouw aan de oude Oppenhuizerweg biedt niet alleen veel ruimte voor het overzichtelijk opslaan van de goederen op het gebied van woninginrichting en het aantrekkelijk REINIGINGSRECHTEN Stijging van lonen en prijzen ener zijds en de noodzakelijkheid om in ver band met de nog steeds toenemende aanvoer van huisvuil tot een ingrij pende wijziging van de methode van verwerking van dit vuil over te gaan, waaruit belangrijk hogere exploitatie kosten zullen voortvloeien anderzijds, nopen tot herziening van de tot nog toe geheven en in 1934 ingevoerde reini gingsrechten, waarvan de tarieven het laatst werden vastgesteld in 1965. Het nadelig saldo van de gemeentelijke rei nigingsdienst steeg sedert 1965 van f201.597,— tot f429.000,—. B. en w. willen in de toekomst naar heffing van de reinigingsrechten vol gens één tarief. Maar voorlopig blijft de bestaande norm gehandhaafd. Wel is het aantal tariefsklassen ingekrompen. Door verhoging wordt een hogere op brengst geraamd van f 75.000. Het aantal privaattonnen is van 1965 tot en met 1968 gedaald van 880 tot 468. Er wordt onderzocht om welke re denen eigenaren van percelen waarin een w.c. kan worden aangebraeht af zien van vervanging van het tonnen- privaat. Indien nodig kan de gemeente financieel de helpende hand bieden. In middels verdient het volgens het col lege aanbeveling een zodanig tarief De hervormde en gereformeerde ker- keraden in Sneek hebben overeen stemming bereikt over het houden van gemeenschappelijke diensten des Woords, onder verantwoordelijkheid van beide kerkeraden. De heer Zijsling vroeg naar de mo gelijkheid om van gemeentewege een reservepotje in te stellen voor hen die geen gelegenheid hebben een w.c. te laten maken en straks voor het ton- ophalen zwaar belast zullen worden. De voorzitter antwoordde dat de ton nen de nodige zorg van het college hebben. Maar de mensen hebben niet keerstroken en -havens voor 130 au to’s. Enige bejaardenwoningen zijn dicht bij de kern gedacht. Op het noor delijk deel van het plan als geheel is een parkeerterrein voor plm. 100 au to’s geprojekteerd voor bezoekers van ’t recreatieterrein. In de oostelijke hoek is een garage bedrijf gepland. Verder staan op de tekening een kleuterschool en een sporthal aangegeven; twee sportterrei nen, een oefenveld en een ijsbaan, be nevens een aantal schiphuizen. De heer Zijsling miste de zwemge- legenheid. De voorzitter zei dat dit een te dure zaak zal worden. Wethouder Frankena meende dat voor de zwem- gelegenheid geldt: nu of nooit. De heer Vijn verschafte vele inlich tingen en beantwoordde veel vragen. Het was een gezellig „petear”, waaraan ook door de bezoekers van de verga dering werd deelgenomen. Binnenkort zal een verdere bespreking over het plan plaatsvinden met verschillende instanties die er in ruilverkavelings- verband mede in gemoeid zijn. Raadslid De Vries was wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wo nen. f2000 VOOR SNEKER MUZIEKKORPSEN Voorgesteld wordt aan de beide Sne- ker muziekkorpsen f 2000,uit de ge meentekas te verstrekken voor de aan- schaffmg van nieuwe uniformen en meer bewoond. HUUROVEREENKOMST Voorgesteld wordt een huurovereen komst aan te gaan met de fa. Nota en Dijkstra, v.-h. Sneeker nikkelfabriek en verchroominrichting, aan de Valkstraat. Deze zaak heeft verzocht de aan de gemeente in eigendom toebehorende industriehal aan de Vrijbuiterstraat, voorheen in gebruik bij Yoshida (Ne derland) N.V., te mogen huren. De activiteiten van het bedrijf, dat zich bezig houdt met het verrichten van enkele gespecialiseerde bewerkin gen voor, derden (oppervlaktebehan deling roestvrij staal, verchromen, ver nikkelen en verzinken), vertonen een stijgende lijn, waardoor <je personeels bezetting is toegenomen. De bestaande huisvesting twee afzonderlijke pand jes van in totaal 300 m2 is hierdoor te klein geworden en maakt een enigs zins rationele bedrijfsvoering onmoge lijk. De oppervlakte van de te huur gevraagde industriehal bedraagt plm. 1035 m2. De Oranjevereniging te Oosthem en omstreken hield haar jaarvergadering in ’t Himsterhüs. De voorzitter, de heer J. de Vries, opende met gebed en sprak een woord van welkom. De opkomst was niet groot. Dat kwam o.a. omdat andere jaren deze bijeenkomst een feestelijk karakter had, terwijl het be stuur meende dit jaar alle problemen eens goed te moeten behandelen. Er waren n.l. nogal wat moeilijkheden over de dag van feestvieren. De secretaris las de notulen en het jaarverslag voor, waarin de geboorte van twee prinsen herdacht werd. De penningmeester liet een optimistisch geluid horen. De kas was flink ge groeid. De kascommissie had alles in prima staat bevonden. In de plaats van de heer O. Damstra, die niet herkiesbaar was, werd in het bestuur gekozen de heer F. Feenstra. Hierna volgden mededelingen van het bestuur, o.a. omtrent feestvieren op zaterdag. Het voor en tegen werd langdurig besproken. Tenslotte werd de zaterdag aangehouden. Het bestuur deed een beroep op het publiek wat versieringen aan te brengen of ten minste de vlag uit te steken dorpsfeesten. Besloten werd dat men zelf dan de avond zou vullen met door eigen leden gebrachte attracties en ’s middags een kinderfeest, ’s Avonds zou men een tippeltocht kunnen houden. Er zal een feestcommissie aangezocht worden om het bestuur zo nodig met de werkzaamheden bij de feesten te helpen en eventueel zelf een program ma op te stellen. De voorzitter bracht nog dank aan de heer Damstra. die als penningmees ter en bestuurslid steeds zijn volle me dewerking verleende. De sfeer in het bestuur is altijd tot volle tevredenheid geweest. Met dankgebed sloot de voor zitter deze gezellige vergadering. „De situatie is t.a.v. het aantal woningzoekenden in twee jaar aanzienlijk verslechterd ondanks het feit dat in deze periode een groot aantal woningen zijn klaar gekomen. Bovendien doet zich thans veel meer dan in 1967 de om standigheid gelden, dat het aantal woningzoekenden van inwoners van IJlst en economisch aan IJlst gebondenen erg groot is, nl. 42. Bovendien hebben enkele plaatselijke industrieën t.b.v. werknemers binnenkort woonruimte no dig en worden elke maand weer de nodige woningzoekenden ingeschreven. Als we dan bezien het aantal in aanbouw zijnde woningen, nl. 8 woning wetwoningen, 16 premiewoningeh en 6 bejaardenwoningen en het aantal toe gewezen woningen voor 1969, nl 4, dan kan ik niet zien, dat ook IJlst over enkele jaren uit de woningnood komt”. Het ligt in het voornemen omstreeks Pasen over te gaan tot het beleggen van een eerste dienst. De kerkeraden hebben dit voornemen opgevat, zo luidt een gemeenschappelijke verkla ring, „in het vaste vertrouwen hierdoor gehoor te geven aan de roeping van de Heilige Schrift en vragen u om door gebed, gesprek en daadwerkeljjke me dewerking mee te bouwen aan de een heid der kerk”. Gisteren werd deze verklaring in beide kerken voorgelezen. tentoonstellen van collecties in de showroom, het is vooral ook een pret tige omgeving om te werken voor de ca. dertig man personeel. De mensen op het kantoor boffen extra: zij hebben een riant uitzicht over de Houkesloot met daarachter gelegen landerijen. Archi t ekt J. van der Molen zorgde ervoor dat er een bijzonder fraaie en tree tot stand kwam. Het pand werd gebouwd door aannemingsbedrijf fa. Gebr. Wiersma te IJlst; fa. S. Ruiter Zn. zorgde voor de staalconstructies. De centrale verwarming werd aange legd door fa. D. Rijpkema, de elek trische installatie door Landustrie N.V.; het schilderwerk werd verricht door Sluyter en smederij Kuipers maakte de stellingen. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Rasterhoff. Hij verklaar de dat het woord Brenzon hem eigen lijk niet lag; hij sprak meestal van Brenninkmeijer. Hoe is het mogèlijk dat dit alles na zoveel jaren tot stand is gekomen? De Brenninkmeijers zijn kennelijk wel honkvast. Maar dat alleen is niet vol doende, zij hebben de gave gehad, maar ook moed en vertrouwen en door zettingsvermogen om zich aan te pas sen aan gewijzigde omstandigheden. Dat is ook eigenlijk de kunst van het zaken doen. En het bijzondere is wel dat in al die jaren de samenwerking tussen leden van één familie, in verscheidene ge neraties, heeft stand gehouden. Dat is wel een felicitatie waard. Rijpma wilde graag een elektrische bediening van de afsluit bomen bij de brug. Antwoord: finan cieel geen kans. Tenslotte vroeg hij hoe ver de bouw van het 3e lokaal voor de kleuterschool gevorderd is. Antwoord: is klaar, binnenkort hopen we te beginnen. BESTEMMINGSPLAN „DE RAT” De heer Vijn uit Leeuwarden, stede- bouwkundige van IJlst, gaf daarna een beschouwing over het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan „De Rat”. Dit bestemmingsplan zal, nu het plan „Nijezijl” snel vordert, in de komende 10 tot 15 jaar in de bouwcapaciteit van IJlst moeten voorzien. Het is de eerste fase in het structuurplan. Er zijn wijken geprojecteerd om de kom van IJlst heen, om deze kom le vendig te houden. Er zijn plm. 19Ó wo- De bouw van een nieuw instructie-zwembad in het Burgemeester de Hoop- park zal ongeveer 15 procent meer kosten dan oorspronkelijk was geraamd. Deze hogere kostenraming is voornamelijk een gevolg van de stijging van lonen en prijzen sedert 1966. Daar komt nu het nadelig effect van de BTW nog bij. De totale kosten worden thans geraamd op f 957.250. B. en w. stellen de Sneker raad voor een krediet van deze grootte beschik baar te stellen. Het college rekent op een bijdrage a fonds perdu uit het fonds tot verbetering van de infra structuur van f 300.000,een subsidie in het kader van de werkverruiming van f 170.000,uit reserve moet dan een bedrag van f 52.400.komen, als bijdragen van derden wordt f50.000, opgegeven en er blijft dan nog een lening over ter grootte van f 384.850, Het oorspronkelijk geraamde totaal bedroeg f835.000,en daarbij werd ervan uitgegaan dat het rijkssubsidie f 417.500,zou bedragen, uit het fonds ter verbetering van de infrastructuur zou f 165.750,komen, van particulie ren f41.750,en de rest in de vorm van een lening ter grootte van f210.000,—. Het plan is geruime tijd geleden aan vaard, doch is in verband met het ver loop van het werkloosheidscijfer in dit gewest tot dusver niet voor uitvoering in aanmerking gekomen. Met de moge lijkheid dat het werk voor uitvoering wordt vrij gegeven moet evenwel reke ning worden gehouden. Eerst moet dan het plan besteksklaar zijn en moeten de financiële consequenties geregeld zijn. De kosten per leerling-lesuur worden becijferd op f 1,025 en het nadelig sal do te laste van de gemeente op f 51.200,—. f allen willen profiteren van de gun stige regeling van voorheen. De heer Zijsling vroeg verder naar de plannen betreffende regeling van het verkeer over Eegracht en Galama- gracht in verband met de Sudergoa- weg. Antwoord: de plannen liggen wel klaar, maar we willen bepaald even afwachten wat het verkeer zelf ervan maakt. De overkluizing is hét grote probleem. De heer Wassenaar wees op de ge vaarlijke situatie Lemmerweg-Suder- goaweg. Antwoord: dat heeft voldoen de onze aandacht, maar ’t is zuiver een rijkswaterstaatzaak. Vervolgens pleitte de heer Wassenaar voor een bord bij de Kerkhofbrug, dat het einde van de weg aangeeft. Antwoord: Borden zijn duur en ontsieren de plaats; we zullen er nog eens over praten. De heer Van Brug vroeg inlichtingen over de gemeenschappelijke vuilver branding. Antwoord: binnenkort heb ben we daarover waarschijnlijk nadere besprekingen. Verder wilde hij graag ingelicht worden over door de bewo ners van de Nooitgedagtstraat aange brachte hokken. Antwoord: kunt u ter secretarie gewaar worden. Ten slotte wilde hij de raadsvergaderingen, die dit jaar gehouden zullen worden nu reeds vastleggen op aantal en data. Antwoord: heid. De heer Aldus burgemeester Cazemier van IJlst donderdagavond in zijn nieuw jaarsrede in de raadsvergadering. De burgemeester deelde nog mee dat het aantal woningzoekenden per 1 januari j.l. 91 bedroeg; 30 meer dan op 1 janu ari 1967. De burgemeester begon zijn rede met een terugblik over 1968. Een goed jaar voor de gemeente. Het 700-jarig be staan mocht op grootse wijze gevierd worden. De gemeenschapszin heeft bij dit feest zich van de beste zijde ge toond. Iedereen werkte praktisch mee aan het welslagen. Als belangrijke zaken noemde de burgemeester het tot stand komen van de verbinding met de Lemmerweg, waaraan bij de definitieve oplevering in het voorjaar straks de nodige aan dacht zal worden geschonken. De veel besproken verbreding van Uilenburg werd een feit, de restauratie van de molen „De Rat” is voltooid, de raadzaal kreeg een nieuw aanzien, met nieuw meubilair, het pand Galamagracht 76/ 76a werd opgeknapt en aan het einde van '68 passeerde de akte voor de Stichting Bejaardenhuisvesting IJlst en omgeving. Binnenkort zal hopelijk begonnen worden met restauratie van de panden Eegracht 59/60. Aan de plannen voor doortrekking van de weg Sneek-IJlst wordt gewerkt. Minder mooi is het ont staan van de vacature bij de rijkspolitie in IJlst, waardoor de bezetting tot de helft is teruggebracht. Als daar niet in wordt voorzien, komt het preventieve politietoezicht onvoldoende tot zijn recht. Het gemeêntepersoneel kreeg ’n pluimpje van de burgemeester voor ’t werk dat gedaan wordt. In deze dank woorden werd ook het personeel van de vrijwillige brandweer betrokken, dat driemaal moest uitrukken in 1968. SERVET EN TAFELLAKEN Op welke wijze en in welke vorm moeten de gemeentelijke taken nu en in de toekomst vervuld worden? ..Moe ten we dan gaan zeggen, dat IJlst te groot is voor een servet en te klein voor een tafellaken?” vroeg de burge meester zich af. Hij achtte de samen werking met andere gemeenten van groot belang. Maar eveneens een ade quaat apparaat voor de eigen gemeente. In de huidige vorm en samenstelling vond hij dat zowel het technisch als ’t administratieve apparaat voor IJlst on voldoende mogelijkheden biedt. Het aantal privaattonnen daalde in de afgelopen vijf jaar van ca. 180 tot 65. Het college overweegt de tonnen- ophaaldienst volledig stop te zetten, met het oog op de kosten. Een uitzon dering zou gemaakt kunnen worden voor die gevallen waar het absoluut on mogelijk is een w.c. aan te brengen. De hoge kosten van de reinigingsdienst baren b. en w. ernstige zorgen. SNEEKER NIEUWSBLAD UIT DE BINNENSTAD De burgemeester wees er tenslotte op, dat ook deze verhuizing een symp toom is van een bepaalde ontwikkeling. Nl. dat oude bedrijfpanden in de bin nenstad na verloop van tijd te klein worden en dat men dan uit de binnen sland naar buiten trekt. Hij voorzag voor dit bedrijf wel een goede toe komst. Alleen al dit jaar zullen er naar schatting 435 nieuwe woningen gereed komen in Sneek. Die moeten allemaal worden ingericht. Voorlopig zal er wel werk aan de winkel zijn. De burge meester bracht daarop een toast uit op de familie Brenninkmeijer waarvan vele leden waren gekomen om dit feest mee te maken. Namens het gezamenlijke personeel bood de heer I. Silvius gelukwensen aan. Hij verklaarde dat men met een zekere weemoed afscheid van het Grootzand had genomen. Men zou al tijd dankbare herinneringen hebben aan de tijd die daar is gewerkt. Vooral aan de heer A. Brenninkmeijer, die veel voor zijn mensen heeft gedaan. De heer Silvius hoopte dat dit nieuwe be gin goede vruchten mag afwerpen. Door het oudste personeelslid in dienstjaren, de heer Sj. Rolsma, werd daarop namens het personeel van Bren- zon, Brenninkmeijer-Oosterdijk en -Leeuwenburg en filiaal Emmen een fraaie plastiek (ontworpen door dhr. F. M. Koldenhoff) aangeboden, waarin de geschiedenis van het bedrijf wordt ge symboliseerd. Het punt subsidies 1969 lokte enige bespreking uit. De heer Zijsling con stateerde een reuzenzwaai, die het col lege had genomen ten opzichte van de Ulster verenigingen. Het vorig jaar had hij voor deze verenigingen gepleit, maar kreeg als antwoord dat het niet kon en nu komen b. en w. zelf met verhoging aandragen. De voorzitter antwoordde dat er verleden jaar 1000 was geraamd voor het comité „IJlst 700 jaar stad”. Dit bedrag is thans vrij gekomen. De helft hiervan, 500, dus, stelt het college voor te bestem men t.b.v. jaarlijks te organiseren fees ten en wedstrijden, zoals b.v. fierljep pen. Voor een en ander zal een com missie worden benoemd. Deze com missie is nog niet gevormd, maar het bedrag is zuiver een garantie, meer niet. Later kan de raad er nog weer op terugkomen. De heer Van Brug vond de verho ging van f 10 op f 50 voor de openbare leeszaal te Sneek nogal fors. Het ant woord was dat deze leeszaal een groot aantal lezers uit IJlst heeft. De sub sidies voor 1969 worden daarna als volgt geraamd: Openbare leeszaal en bibliotheek, Sneek van f 10 tot f 50; Fries Scheepvaart Museum, Sneek van f 10 tot f 25; Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamenwerking (éénma lig, uitsluitend voor 1969, aangezien het hier gaat om een zaak, die door de pro vincie dient te worden bekostigd): 1849 inw. x f 0,05 f 27,74; Muziekvereni ging „Concordia”, IJlst van f 600, tot f 700,Drumband IJlst van f 50,- tot f 75.Zangvereniging „Euphonia”, IJlst van f 75,tot f 100,Voetbal vereniging „IJ.V.C.”, IJlst van f 75, tot f 125,Gymnastiekvereniging „Stanfries”, IJlst van f 75.-, tot f 125,-; Damclub „IJ.D.C.”, IJlst van f 25,tot f 50,Toneelvereniging „Meiinoar len”, IJlst van f 75,— tot f 100,—; E.H.B.O., afd. IJlst van f -,tot f 100. W'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1