FINANCIERING HET PROBLEEM AANTAL PLANNEN ZEER URGENT, AGENDA Jac. N. D. Hoogslag (bijna 92) overleden I 1 o I o® waterpoort-krabbels Burgemeester Rasterh<j[[ hield nieuwjaarsrede A IJLST WYMBRITSERADEEL van en Sociale uitkeringen worden inderdaad hoger I Officieel Orgaan Ontwerp-bestemmingsplan „De Rat” in IJlst t o o o o o o o de gemeenten SNEEK, I ft*. al 124e jaargang no. 9 0 Eerst advies afwachten Jonge baptisten houden „paint-in” 0 0 Donderdag 30 Januari 1969 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hilversum 3 krijgt op 240 m meer zendtijd Bekend Fries musicus Nog steeds is de Wip (heerlijk) discussieob- ject en staan de behoe ders (of is ’t behou ders?) van het stedelijk schoon tegenover de zeer progressieven, die het oog op de toekomst gericht hebben en voor de technische ontwikke lingen offers willen brengen. In de raadsver gadering dinsdagavond kwam de kwestie of het karakteristieke grachtje al of niet gedempt moet worden ook ter sprake. Door één raadslid wer den een aantal wat hij zelf revolutionaire idee- en noemde gelanceerd, de meerderheid van het gemeentebestuur voelt er niets voor de Wip te dempen. De foto hier naast toont de Wip zoals deze er verscheidene jaren gele den uitzag. Op de achtergrond de Eierbrug. Thans is hier een overkluizing. aecombtoeerie urtqave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT be stems voor FINANCIËN GRCNDEH üC2 GEMEENTE bestemmingsplan IJLST -DE RAT" WERKGELEGENHEID De burgemeester betreurde het dat er in 1968 geen vestiging van nieuwe bedrijven plaatsvond. Limburg schijnt in dat opzicht over betere „trekpaar den” te beschikken dan het Noorden. Zaterdag 1 februari Kaatsvereniging „Sneek”. Toneelavond met „De Liet- sjesjonger” in zaal Hanenburg. Aan vang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 1 februari Ijsstadion Thialf. Heerenveen. IJshockeywedstrijd Thialf-Amsteltijgers 2. Aanvang 8 uur. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad. Op het politiebureau in de Krui- A Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 In het afgelopen jaar kon in redelijke mate in de financiering van verschil lende projecten worden voorzien en ernstige vertraging in de uitvoering van de meest urgente werken worden vermeden. Maar op dit ogenblik is niet te voorzien hoe de ontwikkeling in dit opzicht in het nieuwe aangevangen jaar zal zijn. Zonder rekening te hou den met de investeringen in de wo ningbouw en wegens de stichting "van een nieuw gemeentelijk bejaardente huis, is voor de uitvoering van de plan nen, waartoe de raad reeds heeft be sloten, een investering nodig van f 15 miljoen. Aan financieringsmidde len is hiervoor thans beschikbaar f 4 miljoen. Zaterdag 8 februari 8e Prestatietocht Sneker Wandelunie over 10 km. Start Veemarkt Café Vellinga. Wed strijd 1.45 uur, toertocht 2 uur. Dit kaartje geeft een overzicht van het ontwerp-bestemmingsplan „De Rat”, waarover vorige week in de raadsvergadering van IJlst een toelichting werd gegeven. Het plan is gemaakt door het stedebouwkun- dig adviesbureau Ir. J. J. M. Vegter en H. Vijn te Leeuwarden. Het plan zal in de komende tien tot vijftien jaar bouwcapaciteit moeten bieden aan ca. 190 wonin gen, 51 autoboxen en parkeerstro- ken en -havens voor 130 auto’s. Dicht bij de kern zijn enige bejaar denwoningen gedacht. Bij het sport complex is een parkeerterrein voor ca. 100 auto’s geprojecteerd. In dit „recreatiegebied” zijn twee sport terreinen, een oefenveld en een ijs baan gedacht. Langs de Geeuw een aantal schiphuizen. VERKEER Gehoopt wordt dat dit jaar als eer ste onderdeel van de dringend nood zakelijke rondweg met de bouw van een brug over de WÖudvaart een begin zal worden gemaakt. Over de vraag of in deze weg een gelijkvloerse of onge lijkvloerse kruiding met de spoorlijn Sneek-Staveren zal moeten komen heeft de minister, ook na aandrang van de zijde van de gemeente Sneek, nog geen beslissing kunnen nemen. Ook de bouw van een tunnel in de Bloemstraat en als gevolg daarvan de ingebruikneming van de overweg Goe man Borgesiuslaan-Worp Tjaardastraat is vertraagd. Als belangrijke verbete ringen noemde de burgemeester ver der de bermverbetering tussen Fries wijkstraat en toekomstige zuidelijke rondweg en de plannen tot het maken van een langzaam-verkeersweg tussen Scharnegoutum en Sneek. Voor dc binnenstad zal worden voor gesteld een proef te nemen met onge veer 110 parkeermeters. Voor de bui tenwijken denkt men aan meer par keerhavens. uitbreiding en restauratie van het carillon; stichting van magazijnen en een op slagplaats voor de dienst van gemeen tewerken; oplossen van het vraagstuk van de vuil ver wijdering verlenen van medewerking aan de uitbouw van het jeugdwerk in de Meer- i woningboüw-activiteiten, opent de Sneekar Nieuwsblad is een SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdag 30 januari Tippeltocht MAC „J. C. Visser”. Start 8 uur bij hotel Bonnema. Onze oud-stadgenoot de heer Jac. N. D. Hoogslag is dinsdag op bijna 92- jarige leeftijd overleden. Met hem is een bekend musicus heengegaan, die grote betekenis heeft gehad voor het muziekleven in onze provincie. Jacob Nanne Diederik Hoogslag werd in 1877 in Leeuwarden geboren, Na de h.b.s. te hebben doorlopen, werd hij leerling van het conservatorium in Luik. Hij was toen 16 jaar. Zijn piano studie werd met een „prix” bekroond. Steeds heeft hij voorliefde gehad voor Franse clavecinisten als Couperin en Rameau, voor Chopin, Franck, Debussy en Ravel, maar zijn grootste liefde ging uit naar Joh. Seb. Bach en Schubert. In 1897 werd de heer Hoogslag mu ziekleraar in Sneek. Hij maakte zich in onze stad vooral verdienstelijk voor ’t carillon. Dat blijkt b.v. uit een brief van b. en w. van Sneek, gedateerd 10 november 1915, die de restauratie van het carillon tot onderwerp heeft. Reeds in datzelfde jaar was hij jurylid bij het concours ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling Water sport en Nijverheid in Sneek. Meer dan 40 jaar woonde de heer Hoogslag in Sneek. Als jurylid op tal van concoursen en als componist ver wierf hij zich in heel Friesland en ver daarbuiten grote bekendheid. Menig koorwerk werd door de heer Hoogslag gecomponeerd, terwijl hij ook veel publiceerde op het terrein van de muziek. O.m. de uitgave „De sang yn Fryslan”. Zeer bekend is zijn compo sitie „Jounibea”. Verscheidene andere Friese liederen werden eveneens door hem gecomponeerd. Voor onze krant (toen nog Nieuwe Sneeker Courant ge heten) schreef hij diverse artikelen. Jarenlang was de heer Hoogslag ook bestuurslid van de Nederlandsche Klokkenspelvereniging en adviseur bij de keuze van carillons (o.a. te Sneek en Joure). Bekend is zijn publikatie „It Snitser klokkespul”. De heer H. Halbertsma noemt hem in zijn boek „Sneeker Hardzeildag”: de alom tegenwoordige hoeder van Sneeks mu zikale erf schap”. In 1938 vestigden de heer en me vrouw Hoogslag zich in het Gelderse Met ingang van 1 februari a.s. zullen de beperkingen in de tijden waarop voor de uitzendingen van de zender Hilversum 3 gebruik wordt gemaakt van de middengolf, belangrijk worden teruggebracht. Gedurende de maanden februari tot en met oktober zullen de uitzendingen op 240 m (frequentie 1250 kHz) plaatsvinden van 9.00 uur tot 18.00 uur; in denmaanden januari, no vember en december echter van 9.00 uur tot 17.00 uur. B. en w. van Sneek achten de vol gende plannen zeer urgent. Zij hebben het voornemen de uitvoering te be spoedigen of, als dat nog niet is ge schied, bij de raad ter tafel te brengen. overkapping van de veemarkt; bouw van een school in de Stadsfen ne en in verband daarmee scheppen van een definitieve huisvesting voor de muziekschool; Nu we het toch over 1 hebben, het wil nog wel eens voor- 23 paal en de Jeugdhaven; bevorderen van de uitbreiding van het jachthavencomplex; bouw van het instructiebad. Dit werd dinsdagavond meegedeeld door burgemeester Rasterhoff in zijn gebruikelijke „nieuwjaarsrede” aan het begin van de raadsvergadering (de eerste dit jaar).1 Maandag 3 februari Openbare vergade ring AR. en C.H.-kiesvereniging in „Elim” te Scharnegoutum. Spreker de heer H. Kikkert van Zeist. Aan vang ’s avonds 7.30 uur. De jeugdgroep van de baptistenge meente te Sneek houdt a.s. zaterdag avond (1 februari) om half zeven een „paint-in” in de Hartman Visserzaal, ingang Jan van Nassaustraat. De deel nemers aan deze „paint-in” krijgen verf en ander materiaal tot hun be schikking om in vrije expressie te schilderen. De produkten van deze creatieve „gebeurtenis”, zullen nog de zelfde avond bezichtigd en gekocht kunnen worden. De opbrengst van de ze „paint-in” is bestemd voor de bouw van een nieuw jeugdhonk. met die auto’s heen? Och, gezien de ontwikkelingen biedt het pleintje wat dat betreft toch pferiMM «f I I» 1» l| W ‘1 „Wellicht”, zo dacht hij, „kan de ont wikkeling er toe leiden dat de N.V. Nederlandse Gasunie, als deze n.v. wat meer volgroeid is, geïnspireerd door één harer moeders, de Staatsmijnen voor het Noorden de stuwende rol kan vervullen, die Staatsmijnen in Limburg hebben. Bepaalde eigenschappen blij ken wel eens erfelijk te zijn De voorgenomen belangrijke uitbrei dingen van Stork-Kwant en Yoshida stemmen tot voldoening. Een toene ming van de werkgelegenheid zal hier van het gevolg zijn. Er is gegronde hoop dat de uitbreiding van bestaande bedrijven niet tot de genoemde twee beperkt blijft. nadelig saldo van f 2,75 per inwoner. Dit acht de burgemeester een onrecht vaardige situatie. WONINGSITUATIE GUNSTIG Er zijn sinds 1945 4190 nieuwe wo ningen gebouwd, terwijl er 1042 wer den afgebroken, onbewoonbaar ver klaard e.d. De 4190 nieuw gebouwde woningen kunnen worden gesplitst in 2525 woningwetwoningen, 1054 premie- woningen en 611 woningen in de vrije (ongesubsidieerde) sector. Aan het einde van het jaar waren in aanbouw 152 woningwetwoningen, 16 premiewoningen, 28 woningen in de vrije sector, 195 bijzondere wooneen heden. Verwacht wordt dat in het lo pende jaar 330 woningen gereed ko men. Deze gunstige ontwikkeling van de mo- j gelijkheid in sterkere mate dan tot nog toe, de onbewoonbaarverklaring van daarvoor in aanmerking komende wo ningen, ter hand te nemen. Het ontwerp van een nieuw bestem mingsplan voor de Noord-Oosthoek zal dit jaar gereed komen, evenals het be stemmingsplan „De Domp”. Voor de bebouwde kom wordt aan een struc tuurplan gewerkt. De financiering zal vermoedelijk een obstakel vormen voor de realisering van de plannen voor een nieuw „Cruy- cebroedershof”. Onderzocht wordt of ’t oude gebruikt kan worden als gezins vervangend tehuis voor geestelijk ge handicapten. In samenwerking met de gemeente Heerenveen wordt gestreefd naar de stichting van een administratief cen trum, met vestigingen zowel in Sneek als in Heerenveen. waar werkloze hoofdarbeiders, arbeid kunnen verrich ten. Voor een aantal zwaar geestelijk gehandicapten, die i.v.m. de nieuwe wet Sociale Werkvoorziening niet meer op „Finkenburgh” geplaatst kunnen wor den. zal een nieuw gebouw gezocht moeten worden. WAT GAAT VOOR? De burgemeester begon met kritiek te leveren op de opvattingen van de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Uit diens be schouwing citeerde hij enkele fragmen ten. We hebben te maken met dreigen de situaties op economisch gebied. Een belangrijke rol speelt daarin de prijs- inflatie. „Zoals zo vaak wordt in de eerste plaats weer aan de collectieve voor zieningen een beperking opgelegd. De vraag rijst of in de samenleving, zo als die thans in ontwikkeling is, juist niet aan de gemeenschapsvoorzienin gen een hogere prioriteit zal moeten worden toegekend dan aan tal van individuele behoeftenbevredigingen. Worden door de gemeenschapsvoorzie ningen, die zo dringend nodig zijn, niet alleen de materiële belangen van de bevolking gediend, maar ook niet het geestelijk welzijn bevordert? Indien de ze vraag bevestigend zou moeten wor den beantwoord en ik ben geneigd dit 1* doen, dan is het alleszins verant woord, een groter deel van het inko men te besteden voor deze gemeen schapsvoorzieningen en is de stelling dat in de eerste plaats aan het over heidsbudget beperkingen moeten wor den opgelegd, niet aanvaardbaar”, al dus de burgemeester. Hij wees op het zich wijzigende pa troon van de gemeentelijke activitei ten. Een ontwikkeling die zich voltrekt in de richting van een „cultuurgemeen- te”, hetgeen wordt geïllustreerd met de cijfers van de uitgaven voor culturele ■doeleinden. In 1959 nog geen f 1,50 per inwoner, voor 1969 geraamd op f 9. Voor sport, recreatie en jeugdwerk ste gen de cijfers van ongeveer f 1,60 tot f 12,75 en voor sociale zorg en maat schappelijk werk van ca. f 25,50 tot ca. f80.30 (in 1967). De burgemeester pleitte voor verrui ming van het plaatselijk belastingge bied. Hij uitte kritiek op de regering over het kleuteronderwijs. Het rijk heeft de normbedragen, waarop de ge meenten aanspraak hebben, niet aan de werkelijke uitgaven aangepast. De be groting voor 1969 geeft dan ook een Van de afdeling Friesland van de Vereniging van directeuren van over heidsorganen voor sociale arbeid (D.I.V.O;S.A.) wordt één dezer dagen een advies verwacht de bijstandsnor men ingevolge de Algemene Bijstands wet te verhogen als gevolg van de op getreden stijging van de lonen. Na ont vangst van dit advies zullen de toe te passen normen opnieuw door b. en w. worden vastgesteld. In overeenstemming met de steeds gevolgde gedragslijn zullen de, als ge volg van eerder opgetreden loonstij gingen gewijzigde normen, met terug werkende 'kracht ingaan. De uitkeringen krachtens de Wet W erkloosheidsvoorzieningen worden afgeleid van het loon dat betrokkene heeft verdiend of zou kunnen ver.die- nen in zijn beroep. De verhoging van het minimum-loon en de loonsverhogin gen c.q. duurtetoeslagen zullen tot ge volg hebben dat deze uitkeringen in elk geval met 5% worden verhoogd. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op de vragen die onlangs schriftelijk werden gesteld door het raadslid C. Meijer (GPN). Deze was van mening, dat de bijstand, W.W.V. en andere sociale uitkeringen per 1 janu ari noodzakelijk verhoogd zouden moe ten worden, nu het minimum-loon is opgetrokken tot f 140,per week en loonsverhogingen in het vrije bedrijf met een 5% zijn doorgevoerd. I I I o dorp Epse (bij Gorssel), doch zij onder hielden nog veelvuldig contacten met Friesland. In 1967 vierde het echtpaar zijn 65-jarig huwelijksfeest. Niet lang daarna overleed mevrouw Hoogslag. In oktober vorig jaar kreeg de heer Hoogslag een ongeluk, waarbij hij zijn heup brak. Na eerst in het ziekenhuis te Deventer te zijn verpleegd, werd hij begin deze maand overgebracht naar Nieuw Lindenoord te Wolvega voor verdere verpleging. Daar is hij dinsdag, toch nog vrij onverwacht, overleden. De crematie heeft, op uitdrukkelijk ver zoek van de overledene, in alle stilte plaatsgehad. Maand februari Luda Bar. Iedere avond non-stop Disco-Show m.m.v. de internationale Dee-Jee Frank Bierens. Bar Dancing ,,De Lichtboei”. Iedere dag behalve dinsdag het Tulkse Dans- en Showorkest „Ulvi Temel”. Hiernaast nog een oude foto van het Schaapmarktplein met 0 bomen. Een heel wat vriendelij- i ker beeld dan het plein op het ogenblik biedt met al die gepar- y keerde auto’s. Geen wonder dat f velen die toestand, graag terug - «- r<-« w a. «se.» d, OO’QQQQ De Kynologenclub Sneek e.o. houdt op zaterdag 8 maart in de manege een z.g. clubmatch. Daar- voor wordt flink wat propaganda gemaakt. De leden die een auto hebben kunnen daar zelfs een spe ciaal voor dit evenement gedrukt plakplaatje op plakken. Op het om prijkt thans Avalon’s Ganimedes, Kleine Palen, als ze op de Singel een f dom van dokter Leeman in Beet- sterzwaag. 0 zouden willen. Maar waar dan 0 jpic-un-jc wen. udi ueueu wen f maar heel weinig soelaas. Het 0 wordt gewoon tijd dat we wat meer gaan lopen. De auto kan dan in de buitenwijken, zo no dig op speciale parkeerpleinen, blijven. Wellicht is de opvouw- - bare fiets voor automobilisten van buiten een mogelijkheid om 0 zich in de stad toch snel te ver- plaatsen. De mensen in de stad s kunnen, als lopen bezwaarlijk is, v ook een gewone fiets nemen, f Misschien heeft een stads-bus- 0 dienst dan ook een toekomst. slag van Canis Frisiae, het clubblad, met de Rienpk Bockemakade en de voorrang en een botsing riskeren. fraaie New-Foundlander, eigen- rijden vergeten, dat ze dan ineens t-- voorrang moeten verlenen aan mo- zebroederstraat staan een stuk of torvoertuigen die uit de Hooiblok- vijftien nog zeer goede dames- en straat komen. De laatste weken zijn herenfietsen, waarvan de eigenaars het verkeer daardoor enkele botsingen ontstaan onbekend zijn. De rijwielen werden met schade. Overigens kun je, als je in de laatste maanden hier en daar komen, dat automobilisten komende uit de Hooiblokstraat komt, beter in de stad onbeheerd aangetroffen, uit de richting Lemmer, na de voor- maar even stoppen voor het ver- Waar blijven de eigenaars? Men wil rangsweg en de voorrangskruisingen keer op de Singel dan te staan op je ze graag kwijt op het politiebureau. V 1^’ "■SS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1