om AGENDA Bedrijf lam gelegd door belastingkwestie Uitstekend geslaagde avond in IJlst van groep Open Deur-Onderweg Rondweg om centrum, parkeer terreinen buiten stadsgrachten van en Studie over toekomst Sneker binnenstad van recht voor Andriol vecht W Y M BR ITS E R A DE EL IJLST Aantrekkelijke rondlooproutes voor winkelend publiek 5 Doktor Middelkoop uit Biafra zondag in Sneek Plaatselijk Belang Heeg organiseert „hearing” Offkieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, [O Donderdag 6 febr. 1969 124e jaargang no. 11 wordt sterk gepleit Over gemeentelijke plannen en opvolging burgemeester De nieuwe overweg tussen Goeman Borgesiuslaan en Worp Tjaardastraat alsmede de toelei dende straten zijn praktisch voor openstelling gereed. De ahob- installatie automatische halve afsluitbomenis geplaatst en het enige wat het verkeer tegen houdt van deze nieuwe verbin ding gebruik te maken is het prikkeldraad. Het wachten is op de sluiting van de bestaande overweg in het verlengde van de Bloemstraat, waar een tun nel zal komen voor voetgangers en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD tunnel is evenwel vertraagd, al verwacht men dat er dit jaar mee begonnen zal worden. De nieuwe verbinding is vooral van belang voor het doorgaande ver keer, dat van de Leeuwarderweg in de richting Bolsward gaat of Twee woonhuizen provisioneel geveild de ..Studie over de toekomst van de Sneker binnenstad”, tvaar- Sneek»? Nieuwsblad is een oecombmeerde wHeave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT II IL Tl rimri W SNEEKER NIEUWSBLAD er aan toe: parkeerplaatsen meer aanwezig. L wa rneer Fr. Luda Bar. Maand februari Dee-Jee Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro *15 07 40 ten name Sneaker Nieuwsblad. In „De Wip”, orgaan van de speel- Onze stadgenoot Dirk S. Donker, Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoor 4091 Als tegenpool voor de middelpunt vliedende krachten, die de „ster” op de koper uitoefent door deze drie vesti gingen wordt in het „hart” van de ster ook een nieuw groot element gedacht. Hiervoor is gekozen het blok ingeslo ten door Nauwe Burgstraat, Wijde Burgstraat, Gedempte Pol en Suup- Om een splitsing te maken tussen het verkeer, dat in de binnenstad moet zyn en het verkeer dat zijn weg vervolgt, zou er een rondweg moe ten komen om het centrum. Dat centrum zou een zo klein mogelijk functionele eenheid moeten zijn; de grachten, in het bijzonder het Bol werk en de Waterpoort, moeten gespaard blijven. Binnen de grachten zou een soort bedienende route kunnen worden ontworpen. Er blijft dan een aangenaam voetgangersgebied over, zonder dat winkels wor- den geïsoleerd. Het tegenwoordige ster-vormige winkelstratenpatroon groot deel van Friesland (de Zuid- Iedere avond non-stop Disco-Show m.m.v. Frank Op de plaats van het tegenwoordige Crvyc.ebroedershof zou een winkelcen trum kunnen komen. Het bodeterrein (Martiniplein) zou dienen 'te worden verplaatst, b.v. naar de veemarkt. Schaapmarktplein en Waagplein zou den in de toekomst weer als markt plein dienst kunnen doen. van vrienden”, zegt de heer Andriol, „maar ik heb een ander z’n geld niet nodig, als ik geen recht krijg”. Voor de gezinnen van dertien werk nemers en drie bazen is de toekomst nu onzeker geworden. Eén man is geluk kig al weer aan de slag, de anderen staan ingeschreven bij het arbeidsbu reau. Ze willen graag weer aan het werk. De firma G. Andriol en Zonen be staat al ruim 40 jaar. De Andriols zijn afkomstig uit Italië. Drie broers heb ben de leiding: L. Andriol, G. Andriol jr. en E. Andriol. Het bedrijf is er nog altijd. Maar een aantal machines zijn verkocht, evenals enkele vrachtwagens. Men kan niets beginnen. Overigens gelooft de heer Andriol, dat de hele verkoping op een mislukking is uitgelopen en dat het bedrag van f 17.000 niet bijelkaar is gebracht. Wat nu? De Andriols weten het niet. Ze wachten voorlopig af wat er van de kant van de belastingen gebeurt. De machines staan nog in het bedrijf. Waarom zijn ze niet opgehaald? vraagt men zich af. De Open-deurgroep Ijlst had voor dinsdagavond de Ulsters uitgenodigd om in het Mienskipshüs te komen. Daar werden twee films vertoond, nl. als eerste „Rennies Mill” en als tweede „De Vuilnisman” over welke laatste een gesprek zou volgen. Het echtpaar Oppedijk, de beheer der, had voor deze gelegenheid de ta feltjes en stoelen op gezellige wijze geplaatst. Ds. Dijkstra opende met een welkomstwoord tot de aanwezigen, onder wie ook een club jongeren, en gaf een toelichting op de film „Rennies Mill”. Dit is de naam van het vluchte lingenkamp, dat ondertussen is uitge- gróeid tot een tweede stad in en aan de rand van Hongkong, de stad met de tegenstellingen in rijkdom en armoede. De toestanden waaronder deze men sen daar leven, de behuizing, de hy giëne, de ziekenverzorging, daarbij de werkloosheid van vele mannen, de verdovende middelen, alles bijeenge nomen een nood waar niet zonder meer aan voorbij gegaan kan worden. De kerken zijn daar wel bezig, even wel nog bij lange niet in voldoende mate. Het doel van deze film is het con tact met die mensen enigszins te bele ven, een beetje kijk op hun ellende te verkrijgen, er eens even over na te denken en zo mogelijk mee te helpen dat leed te verzachten. Rennies Mill was de naam van iemand die zich in de buurt van Hongkong vestigde in het verleden, er goede zaken deed en een groot man werd, maar helaas door het gebruik van verdovende middelen weer alles kwijt raakte en zijn leven eindigde door verhanging. Zijn naam echter is verbonden gebleven aan deze plaats vol leed en nood. De tweede film „De Vuilnisman” een filmpje van slechts tien minuten was evenwel te zien als de hoofdmoot van de avond. Ds Den Hartog gaf hier van eerst tekst en uitleg. Door een Zweeds predikant gemaakt, is het doel van deze film het evangelie aan de mo derne mens te brengen. De vuilnisman wil de hedendaagse mens aanspreken. Het is een verhaal uit het gewone da gelijkse leven, maar heeft een diepere strekking. Door het verhaal van de film heen moeten we ons afvragen: wat wil deze film ons zeggen? En wie het filmpje goed begrijpt en zich af vraagt: welke strekking heeft het, komt tot het antwoord: het koninkrijk Gods gaat ’s morgens op weg om het vuil van de mensen weg te nemen en af te voeren! Een aangrijpende leer-gelijkenis, die ons mensen van vandaag vrij nauw keurig uitbeeldt in onze handel en wandel, maar waarin we dan tegelijk weer mogen ontdekken dat de Here Jezus zich heeft willen vernederen, zó diep, dat Hij ons vuil wil opruimen om voor ons genade en eeuwig leven te verwerven! Een 6-tal vragen waren aan de hand van de film opgesteld en werden in discussiegroepen beantwoord. Daarop volgde dan weer een gezellige heen- en-weer discussie. Het was een leer zame, onderling contact bevorderende gespreksbijeenkomst, een uitstekend geslaagde avond! In de zondagmorgendienst van de hervormde gemeente Sneek, om 10 uur in de Martinikerk, zal de be kende dokter J. Middelkoop uit Bia fra aanwezig zijn. Hij zal spreken over de situatie in Biafra en het werk dat hij doet samen met zijn vrouw, die ook meekomt naar Sneek. Het echtpaar Middelkoop is uitge zonden door de Hervormde Raad voor de Zending en verbonden aan de classis Sneek. Beiden zijn ver schillende malen te zien geweest op de televisie. Het bestuur van Plaatselijk Belang te Heeg zal woensdag 19 februari een openbare „hearing” organiseren. Het gaat hierbij vooral om twee punten: Ten eerste de visie van de bevolking over de plannen voor Heeg en omge ving, zoals ontwikkeld door de ge meente Wymbritseradeel en door de provincie Friesland en ten tweede een peiling van de mening van de bevol king over de personen en de kwalitei ten van de opvolger van de huidige burgemeester in 1970. De toekomstplannen voor Heeg en omgeving zullen toegelicht worden door de heer H. de Blauw, ambténaar der gemeente. Raadsleden van diverse fracties hebben toegezegd ter vergade ring aanwezig te zijn. Ze kunnen dan bij hun meningsvorming rekening hou den met de gedachten die bij de burge rij van Heeg leven. De gedachtenwis seling over de toekomstige leider van het gemeentelijk apparaat zal het be stuur (eventueel een commissie) sa menvatten in een rapport, dat zal wor den aangeboden aan de minister van Binnenlandse Zaken en de commissaris der koningin. Mogelijkerwijs zal dit geschieden in samenwerking mét die dorpen uit dé gemeente, die overeen komstige belangen als Heeg hebben. de internationale Bierens. Bar Dancing „De Lichtboei”. Iedere dag behalve dinsdag het Turkse Dans- en Showorkest „Ulvi Temel”. Zaterdag 8 februari 8e Prestatietocht Sneker Wandelunie over 10 km. Start Veemarkt Café Vellinga. Wed strijd 1.45 uur, toertocht 2 uur. Zaterdag 8 februari Ijsstadion Thialf, Heerenveen. IJshockeywedstrijd Thi- alf-Delft. Aanvang 20 uur. Woensdag 12 februari Kunst aan Allen, Sneek. ’s Avonds 8 uur in Amicitia Toneelgezelschap ..De Noorder Com pagnie” met „Dubbelhartige onthul lingen” van Marivaux. Dinsdag 18 februari Amicitia ’s avonds 8 uur. Concert Frysk Orkest. Diri gent: Libor Pesek. Solist: Bram Boelee, piano. heer W. B. Leeman, stedebouwkundig student aan de Technische Hogeschool te Delft, zich een oplossing van de verkeersproblemen in de binnenstad. Hij heeft ec i „Studie over de toekomst van de Sneker binnenstad” gemaakt, dat uitmondt in een plan. In dit plan, dat naar de heer Leeman zelf zegt in de eerste plaats gezien moet worden als een discussiestuk, komen geen spektakulaire veranderingen voor. Er heeft slechts een „ordening van de toe komstige ontwikkelingen” plaats. Daarom ooi; geen torenflats. „Ik ge loof dat de sfeer van de binnenstad het meest gediend is met het bewa ren van de tegenwoordige straatpro- fielen en silhouetten. Dit betekent een maximale hoogte van de straat- wand van ca. 12 meter en in het ge heel geen gebouwen die hoger zijn dan ongeveer 22 meter en daardoor zouden concurreren met de Martini kerk. Dit standpunt heb ik gekozen ondanks de agressieve invloeden op zowel het stadsprofiel als op het om ringende landschap door hoge flats aan de stadsrand. Deze beschouw ik als een vergissing op het gebied van de ruimtelijke ordening”. In hoofdlijnen is het bestaande struktuurplan aangehouden. Er is bij het kiezen van een mogelijk tracee voor een rondweg om 't centrum reke ning mèe gehouden, dat nieuwe of in- vesteringsintensieve bouwwerken, zo als het ziekenhuis, het postkantoor en Wouda’s Meelfabriek niet kunnen wor den opgeheven. Ook wordt het verkeer niet geheel uit de binnenstad verban nen. De heer Leeman zou van de Oos- terdijk geen volledig voetgangersge bied willen maken. Wel dient zo snel mogelijk het doorgaande verkeer over een andere route geleid te worden. De z.g. rondlooproutes zouden aan trekkelijker worden door een nieuw te bouwen element van groot formaat. Hij heeft dit als volgt gedacht: Aan de route Oudé Koemarkt- Grootzand-Galigastraat een waren huis met parkeerkelder en kantoor flat (maximaal 7 lagen). Aan de route Oosterdijk-Kleinzand een „element”, dat naast eén par keergarage en winkels een aantal vermaaks-elementen bezit; b.v. een bowling en een dancing. Aan de route Kruizebroéderstraat- Nauwe Noorderhorne-Marktstraat- Peperstraat een element met win kels, parkeergarage en overlaad- centrum t.b.v. moeilijk bereikbare winkels. HART VAN DE STER ALS TEGENPOOL gedempt kunnen worden, zonder dat i het karakter van de omgeving geweld wordt aangedaan. (Dit in tegenstelling tot de Wip. die door de heer Leeman als gracht gehandhaafd blijft.) Het hele blok zou praktisch afge broken moeten worden en opnieuw op gebouwd. Er zou dan een overdekte doorgang voor voetgangers, een z.g. promenade, gemaakt kunnen worden van het Schaapmarktplein naar de Ged Poortezijlen. Op het kruispunt Ged. Poortezijlen-Oosterdijk is een tunnel gepland voor het verkeer van Ged. Poortezijlen naar Ged. Pol, zodat het voetgangersverkeer Oosterdijk-Wijde Burgstraat niet gehinderd wordt. Het verkeer zou in die tunnel ook de onder het blok gelegen parkeerkelder binnen kunnen rijden. Andere nieuwe elementen zijn een aantal woningen aan de west- en zuid rand van de binnenstad, die een ze kere woonfunctie blijft behouden. Een kultureel centrum is gedacht aan het Oud Kerkhof. Deze plaats is gekozen om aansluiting te krijgen bij het te genwoordige openbare centrum, ge vormd door stadhuis, kerk en Martini plein. De heer Andriol legde ons de kwestie uit. De firma betrok in 1960 regelmatig goederen van een leverancier in Sneek. („Liever geen namen in de krant”.) Die goederen, o.a. een partij kasten, bleken van inferieure kwaliteit te zijn. Er ontstonden strubbelingen, enerzijds tussen de fa. Andriol en haar afnemer, anderzijds tussen de fa. Andriol en de leverancier. Van de zijde van Andriol vroeg men de goederen in orde te ma ken, eerder zou er niet worden be taald. Tijdens die procedure ging de leverancier failliet. Met een forse be lastingschuld. Het gevolg was dat de fa. Andriol met de orders kwam te zitten. Men moest het werk vervangen. De Belas tingen stelde evenwel vorderingen in tegen de fa. Andriol. „Bij die andere zaak was niets meer te halen en toen probeerde men het bij mij. Maar wij namen alleen het werk over. Het wa ren nieuwe leveringen door ons be drijf. Ik heb de indruk, dat men bij de Belastingen redeneert alsof ’t werk van dxe anderé zaak was. Die zaak is er nu Notaris G. H. Galema te Sneek heeft gisteravond in hotel Hanenburg twee burgerwoonhuizen provisioneel ge- veil. Het burgerwoonhuis met vóór- en achtererf, groot 1.45 are, aan de School straat 38, werd door de -heer F. Ooster- baan te Leeuwarden beschreven op f 19.200. Het woonhuis met achtererf, groot 92 centiare, aan de De Bourbon- straat 8 werd beschreven op f5052, gekomen. „Ik kon dat geld wel lenen door de heer J. J. Kruis uit Sneek. spoedig opengesteld kan worden en we kunnen profiteren van een belangrijke verbetering. De golven van de publiciteit rol len van links en van rechts onstui- PARKEERSTROKEN Buiten de stadsgrachten zijn enkele tamèlijk grote stroken gedacht voor parkeerterreinen, waarbij rekening is gehouden met uitbreiding van het aan- geofferd te worden aan kortparkeèr- tal auto’s in de toekomst. In het voet- ders. Dat betekent: óf de plaatsen ver- Een prognose van het aantal beno digde parkeerplaatsen brengt de heer Leeman tot de conclusie, dat binnen afzienbare tijd voor het winkelpubliek i meer parkeerruimte geschapen moet - order» (buiten de grachten). Tot 1980 kunnen in de avonduren binnen de grachten voldoende parkeerplaatsen gevonden worden, daarna zullen slechts zij die in de binnenstad wonen hun auto daar kwijt kunnen. Overdag is er voldoende parkeergelegenheid bir?nén de grachten voor het aldaar werkende personeel, óf deze dient op- auto’s in de toekomst. In het voet- ders. Dat betekent: óf de plaatsen ver- gangersgebied zijn dan natuurlijk geen pachten aan handel en bedrijven óf parkeerplaatsen meer aanwezig. i parkeermeters plaatsen. De heer Leeman gaat in zijn studie uit van de historische groei van Sneek aan het water. Ontstaan op een kruis punt van waterwegen na het dichtslib ben van de Middelzee. Eeuwenlang is Sneek een echte water-stad geweest; onze medewerker drs. H. Halbertsma heeft hier in zijn artikelen meermalen op gewezen. Vervolgens wordt een inventarisatie gegeven van wat er is. Daarbij springt de sterke verzorgende functie voojr een zou met enkele nieuwe routes (Oude Koemarkt en Kleinzand) kunnen westhoek) in het oog. Volgens de twee- worden aangevuld, waardoor er rondlooproutes ontstaan. de nota ruimtelijke ordening zal de I stad in 1980 ongeveer 45.000 inwoners Zo denkt onze oud-stadgenoot de markt. De gracht op de Suupmarkt zou I tellen. In de binnenstad zal de benodigde oppervlakte voor winkels en kantoren toenemen. Zo nodig kunnen enkele kantoorflats van bescheiden hoogte ge bouwd worden. Bedrijven die niet in de binnenstad horen, dienen naar ter reinen buiten de stadsgrachten te wor den verplaatst. Ook een aantal ge meentediensten, een nieuw hoofdbu reau van politie en een nieuw gerechts gebouw zouden zonder bezwaar uit de binnenstad kunnen verdwijnen naar de buitenwijken. „Ik betaal graag belasting”, zegt de h eer L. Andriol, „maar niet voor een ander”. Hij is de oudste vennoot van de firma G. Andriol en Zonen, het Sne ker bedrijf dat eind vorige week in het nieuws was door de executoriale ver koop van inventaris en materialen in opdracht van „de fiscus”. Nu al negen jaar, vanaf 1960, is de fa. Andriol gewikkeld in een voor een buitenstaander wat ingewikkelde kwestie. Het komt er op neer, dat de Andriols menen dat de hen opgelegde belastingaanslagen ten onrechte zijn opgelegd en dus wei geren ze te betalen. En dat is dan nu uitgelopen op het lamleggen van het bedrijf. In totaal 16 man zijn in één keer zonder werk geraakt. niet meer en nu wil men ons laten be talen”. Er is zelfs een procedure geweest, vertelde hij ons en die werd gewonnen door de fa. Andriol. De leverancier moest dus betalen. Maar er waren hoge kosten aan deze procedure (van advo caten b.v.). Met rente enz. heeft dat de zaak in vijf jaar tijds in totaal f60.000 gekost. Want die andere zaak was im mers verdwenen. De aanslagen volgden elkaar'op. „In 9 jaar hebben ze in totaal met rente verlies enz., wel haast f 95.000 uit ons bedrijf gezogen”, klaagt een verbitter de Andriol. „Overal ben ik geweest, bij allerlei instanties om recht te krij gen. Ik begrijp niet hoe zoiets in dit land mogelijk is. Hier is een kernge zond bedrijf langzaam kapot gemaakt.” Tenslotte is de zaak opgehouden met het afdragen van omzet- en loonbelas ting. om aan de argumenten kracht bij te zetten. Vorige week had de verkoop nog verhinderd kunnen worden als er eén bedrag van f 17.000 op tafel was heb- vlakbij het kampeerterrein een ge- ze weldige brandstapel hadden ge- behoren (gelukkig) tot de uitzon- maakt van oude takken en derge- tuinvereniging „De Lemmerweg’’ la- j—.— tv- i o zen een berichtje over een poes, die door jongens was gevon- - -De werkloosheid in onze stad is den. Zij maakten op hun eigen druk- door Wigbold en de zijnen herhaal- door de moeilijkheden in twee be- kerijtje een briefje, waarop stond delijk gezegd. De anonieme stadge- drijven deze week met een goede 40 te lezen: Aangelopen zwarte poes noot, die vorige week tegen de t.v.- man toegenomen. Jammer. Dubbel met witte bef. straat Dit briefje uitzendingen protesteerde door aan jammer, wanneer men bedenkt dat werd in de wijk huis aan huis ver- burgemeester Rasterhoff zijn oor- het in het ene bedrijf had kunnen spreid. De opzet slaagde geheel, konde en herinneringsmedaille te- worden voorkomen. Wie er gelijk want reeds voordat alle briefjes rug te sturen, moet zelf al min of heeft kunnen wij hier niet vast- ren rondgebracht, werd de poes door hebben aangevoeld dat zijn stellen. Wij hebben in het bericht de eigenaar opgehaald. «e*****»»*»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» «o»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»,,»»,,,,,, protest ongegrond is, want hij voegt over de fa. Andriol slechts weerge er aan toe:, „zo onverhoopt mocht geven wat men ons heeft verteld, blijken dat inderdaad oorlogsmisda- Maar het zal iedereen duidelijk zijn, den zijn gepleegd als protest te- dat de uitkeringen krachtens de gen deze daden”. Met dit laatste kan W.W. aan twaalf werklozen na een - ieder het eens zijn. Toch maakt dit paar weken aanzienlijk meer gaan en fietsers. De bouw van deze demonstratieve gebaar wat een bedragen dan f 17.000 aan belastin- overdreven indruk. Moeten alle gen. Wat de overheid met de ene mannen die er in die jaren ge- hand invordert, geeft zij met de weest zijn hun oorkonden en me- andere hand dubbel en dwars weer dailies soms terug sturen? Het is uit. De vraag is daarom afge- tocn zonder meer duidelijk dat men zien van het al of niet volgens de niet allen, het hele leger, kan ver- wet rechtmatige van de procedure oordelen voor wat een handvol of men in dit soort gevallen geen (overste b.d. en Tweede-Kamerlid maatregelen kan treffen, waardoor - Walburg schatte gisteravond voor de werkgelegenheid verzekerd blijft. omgekeerd. Het laat de btnnen- de t.v. hun aantal op een niet meer stad links liggen (of rechts). In dan 3 a 4%) zou hebben misdaan. o. uwmei, - - Het zou beslist onréchtvaardig zijn beiaardier en organist is nu ook be- om al die duizenden mannen die op noemd tot beiaardier van de Marti- eerlijke en menselijke wijze hun nitoren te Groningen. Tweemaal per over^elders in deze krant meer, dikwijls moeilijke taken verrichtten week zal de heer Donker, die ook -i Voor dit thans in één adem te noemen met de reeds de carillons van Joureen Dok- soort rondwegen waardoor het Duitse bezetters van ons land in de kum bespeelt, naar Groningen rei- in de binnenstad ecu club min oorloS- AUen die -goed” waren hoe- zen. Hij is wel blij met deze benoe- j ta.. een mïri~ ven zich de t.v.-uitzendingen niet ming, want het Groningse carillon aer aruk en veiliger zal worden, persoonlijk aan te trekken. Intussen heeft het grootste octaaf van de vier Het is te hopen dat de overweg kan het geen kwaad, dat men nog die Donker bespeelt. Het is nog niet spoedig opengesteld kan worden eens Pr°beert na te gaan wat er in bekend wanneer de benoeming in- werkelijkheid is gebeurd, opdat wij gaat. Daarover moet het Groningse en de geslachten na ons er lering gemeentebestuur nog beslissen, uit kunnen trekken. Het tamboerkorps TGP gaat zater- Dikke zwarte rookwolken deden dag over een week in de aula van mig aan op de kwestie van het”gê- gistermiddag het ergste vermoeden de rijks-h.b.s. weer een uitvoering drag van de Nederlandse militairen voor het Burgemeester de Hooppark geven. Er is voor de jeugdige trom- in Indonesië. Uit de t.v.-uitzendin- °f omgeving. Bij nader onderzoek melaars een leuk programma in ei gen van de VARA moet men wel tot bleek dat mannen van de gemeente kaar gezet, twee conclusies komen: 1. er 1.. ben zich excessen voorgedaan; 2. dering. Die laatste conclusie is uit de lijke, vertoonde interviews niet zo dui delijk te trekken, maar het is wel -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1