kleinere zuivelfabrieken Beleid niet op de toekomst gericht In Biafra vechten blank en zwart naast elkaar voor het bestaan AGENDA 7| Normandia dicht, personeel en mei klappers naar KNM Agraryske joun yn Drylts tige slagge WYMBRITSERADEEL IJLST van van en is bondsbestuurder Van der Ploeg Harde uitspraak van Echtpaar Middelkoop maakte diepe indruk in Martinikerk N Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, aecomimééwJé NIÉUWE SNEBLBR COURANT, SNEEKER COURANT DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 124e jaargang no. 12 H. Tjaarda overleden Regenboogzeilers bekampten elkaar op de vaste wal >7 >7 >5 15 >6 M Ds. H. de Noo (vroeger Jutrijp-Hommerts) naar Arnhem Inbraak in werkkeet, snoepautomaat vernield ***^wfc^ Sn«ek*r Nieuwsblad is een Maandag 10 februari 1969 CBTB. ABTB en Friese Mij. van Landbouw hadden ..voorlichtingsavond’’ Brandje in bouwkeet, jongens speelden niet vuur Geparkeerde auto gestolen Berghok achter Oosterdijk af gebrand Helft van jongeren in Sneek gemengde verkering? TOEKOMST BLAUWE BOEKJE ALS IN DE HONGERWINTER den. De garantie van de federalen bleek geen waarde te hebben. Dat bracht dokter Middelkoop er toe om met zijn staf de vraag te bespre ken; wat moeten we doen als ’t fout Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han Jelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name Sneeker Nieuwsblad. >8 >6 >4 Iedere m.m.v. Frank Ds. H. de Noo heeft zondagmorgen verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoor 4091 Dit zei ir. A. E. J. van der Ploeg, adjunct-secretaris van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, vrijdag avond op een soort voorlichtingsavond voor de CBTB, ABTB en de Friese Mij. van Landbouw in de aula van de lagere landbouwschool. De heer Van der Ploeg gaf een beschouwing over het z.g. „blauwe boekje” dat een „be zinning over de zuivelproblemen in Friesland” inhoudt. Hij sprak met name over de „verdere verwerking en afzet van onze zuivel”. „Sinds 1962 zijn er van de 74 zuivelfabrieken in Friesland ruim 30 geslo ten en van de 45 coöperatieve verenigingen bestaan er nog ongeveer 32. Dit is het gevolg van de steeds toenemende concentratie van de fabrieken, het geen tot doel heeft zoveel mogelijk te produceren tegen de laagst mogelijke kostprijs. Daartoe moeten de bedrijven automatiseren en mechaniseren, het geen weer hoge investeringen vraagt. Alleen de grotere bedrijven kunnen hier toe overgaan en voeren daarom een beleid dat geheel op de toekomst gericht is. Het beleid van de kleinere is in het geheel niet gericht op de toekomst, alles draait daar om de vraag: Hoe kunnen we heden nog meekomen. Het is misschien een harde uitspraak, maar het is de waarheid.” gelijk en daarom is deze oplossing ge kozen. „Niemand gaat er in het algemeen op achteruit. Het personeel is dan ook blij met deze oplossing. Want je kunt Snekers niet zo gemakkelijk verplaat sen”, aldus directeur A. Anema. Voor een viertal werknemers, in leidingge vende functies, is de toekomst nog wat onzeker; zij zijn niet mee overgegaan. Maar voor hen zal waarschijnlijk nog. wel een oplossing worden gevonden. Enkele mensen van kantoor zullen straks in het bedrijf van de KNM te Osingahuizen te werk gesteld worden. De heer Anema zelf gaat niet over naar de KNM. Wat hij gaat doen weet hij nog niet. Normandia werd in 1888 gesticht door de familie Halbertsma. Het heette aanvankelijk „La Normandie”. In 1949 werd de familie Anema, die reeds het zuivelfabriek „De Freia” te Veenwou den bezat, mede-eigenaresse en werd de heer Anema directeur. In de nacht van donderdag op vrij de g is ingebroken in een werkkeet van aannemingsmaatschappij „Friso”. De keet staat in de Stadsfenne. Er wor den enkele gereedschappen en een transistorradio vermist. Geld was niet aanwezig. Door een raam te forceren kon men binnendringen. De politie heeft .'.e zaak in onderzoek. Diezelfde nacht is de snoepautomaat van winkelier De Jong aan het Kloos terhof uit de portiek weggehaald» On geveer 100 meter verder op een gras veldje aan het Steenklipplein werd het glas veipield, kennelijk met de bedoe ling hrt geld dat zitfi in de automaat bevond te bemachtigen. Maar dat is de tot nu toe onbekende daders niet gelukt. Voor het snoepgoed hadden ze eeen belangstelling Ook deze zaak bij de p"li!ie in onde'z^ek. GEVAAR VOOR DE HELPERS Hoe gevaarlijk het is om in Biafra te gaan helpen, illustreerde dokter Mid delkoop met het volgende. Op één punt besloten enkele Rode-Kruismensen niet terug te trekken voor de federale troe pen, maar de gebeurtenissen over zich heen te laten komen om daarna door te gaan met helpen. Toen de gevechten voorbij waren kwamen ze uit hun schuilplaats. Niettegenstaande de aan vankelijke verzekering dat hun niets SNEEKER NIEUWSBLAD De huisvrouw, die bijvoorbeeld een kaas koopt, verwacht van de volgende kaas die zit van hetzelfde merk koopt, dat die even stevig is en de zelfde smaak heeft. Voor een merkartikel is eveneens een goede verpakking nood zakelijk en voorts is het reclamemaken heel belangrijk. Dit kost veel geld en is daarom alleen te verwezenlijken door samenwerking van de verschil lende zuivelfabrieken. De particuliere zuivelfabriek Normandia N.V. aan de Leeuwarderweg wordt opgeheven. Vanaf vandaag worden de melktappers bediend door de KNM (Koninklijke Nederlandse Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken) aan de Bolswarderweg. Dit bedrijf, dat deel uitmaakt van het grote Hollan- dia-concern, neemt ook het grootste deel van het personeel over. Er werken in totaal 35 mensen bij Normandia. Het ongeveer 2 hectare grote complex it sleepte to folie, it kaem net fan ’e groun, it waerd faeks mear opsein dan spile! De aid boer Sybrand Lykle- ma bifoel üs knap, syn halding en stim kaem frij goed oerien mei syn rol en boppedat, it fait ek net mei om ien joun jins forloofde as jins dochter to bihanneljen. Tsjits die ’t ek knap, fleu- rich en yn ’e swiere nacht alhiel oer- „Wat de melkprijs in Friesland be treft ten opzichte van andere provin cies, kunnen we wel zeggen: Het lijkt er op. De melkprijs in Friesland is 1 a 2 cent hoger”, aldus de heer Van der Ploeg. Dit is voornamelijk bereikt door samenwerking van de zuivelfabrieken met de ~rico, Condens en de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken. „We moeten nu niet stilstaan, want dan ko men we er niet. In de toekomst moeten de Frico, Condens, coöperatieve ver- Op 61-jarige leeftijd is vanmorgen alhier overleden de heer Harmen Tjaarda, directeur van N.V. Tjaarda’s Veevoeder- en Kunstmesthandel. De heer Tjaarda bewoog zich ook op maatschappelijk terrein. Zo was hij ve le jaren penningmeester van de plaat selijke vereniging „Oranje” en verte genwoordigde de provincie Friesland in het hoofdbestuur van de Federatie van Oranjeverenigingen in Nederland. In deze hoedanigheid werd hij onlangs uitgenodigd de doop bij te wonen van Johan Friso de jongste zoon van Prin ses Beatrix en Prins Claus. gaat? En tot zijn verrassing praatten de Biafranen daar heel vrij over: „Onze mensen zijn er dan toch niet meer. U hebt genoeg gedaan, wij verwachten van u dat u zich terugtrekt”. Toen bleek de solidariteit, die er was ont staan. In Biafra vechten blank en zwart naast elkaar. Dokter Middelkoop be schouwt het als een groot voorrecht, dat de tegenstelling blank-zwart is weggevallen. Hoe nu verder? Dat ligt aan de vrije wereld. Voor het instandhouden van de luchtbrug, het enige middel om het ingesloten Biafra te bevoorraden, is geld nodig. De heer Middelkoop herin nerde tot slot aan een opmerking van de Biafraanse leider Ojoekwoe: ,,’t Is door deze kleur, dat de wereld zich niet druk maakt om Biafra.” Mevrouw Middelkoop vertelde, dat hun kinderen (Peter, Afke en Henriet), ook meegekomen naar de Martinikerk, in Nederland blijven bij vrienden. Zij vond het erg belangrijk om er zelf te zijn, niet alleen als verpleegster, maar ook gewoon als vrouw. De mensen ver tellen je van hun onbeschrijflijke ellen de. Zij wees er tenslotte op, dat de lief de tot de medemens sterker is dan het kapitaal. De heer Van der Ploeg vond dat het met de produktie van de zuivelindus trie ten opzichte van andere provincies in Nederland wel goed zit. De afzet van de produkten, en met name van de kaas, kan volgens hem wel beter. Om tot een goede afzet van de produkten te komen, moet men zich aanpassen aan de vraag van de consument. Voor een goede verkoop is ook reclame ma ken een eerste vereiste. Dat deze re clame wel degelijk zin heeft bewijst de slagzin „Kaas uit het vuistje”. De statistieken wijzen uit dat de laatste jaren het aantal broden per hoofd van de bevolking is afgenomen. Kaas is een veel voorkomend broodbeleg, dus de vraag naar kaas nam ook af. Men heeft toen veel reclame gemaakt voor het eten T*n „kaas rit het vuistje”. En met succes, want de vraag naar kaas nam weer toe. Een tweede vereiste om tas komen tot ?en goede afeet van de produkten, is het vervaardigen van een merkarti- Voor een merkartikel is een op- pi oces-beheersing nóodzakelijk. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor tien ontstond brand in een bouw keet aan de Groene Dijk, van aanne- mingsbedrijf fa. H. Boomsma. De stjür. Mintsje hie""in toïytse^ynbring, bran; weer behoefde geen dienst meer ófgeande op de „gaven” hweroer hja te do®n’ want omwonenden wisten het vuur spoedig té blussen. Er was énige schade aan het plafond en de wanden waren geblakerd. Vermoedelijk is de ze brand ontstaan doordat twee onge veer twaalfjarige jongetjes zijn bin nengedrongen en met vuur hebben ge speeld. Daarna zijn ze er vandoor ge gaan. De politie zou graag zien dat ze zich bij haar meldden. zou gebeuren werden ze neergescho ten. Vier doden en twee zwaar gewon- Tiisdei 18 en woansdei 19 maert Krite Snits mei de première fan it krekt ütkommen detektyfspul „De trije Einepiken”, frij biwurke troch Geart Jonkman. AUTOMATISERING EN MECHANISATIE De mechanisatie en automatisering in de zuivelfabrieken heeft tot doel zoveel mogelijk te produceren tegen de laagst mogelijke kostprijs en ook het verkrij gen van ’n hogere melkprijs voor nu en voor de toekomst. Deze mechanisatie en automatisering van een bedrijf leidt ook tot specialisatie, dus bijvoorbeeld tot het maken van een bepaalde soort kaas. Men gaat over tot specialisatie, opdat de agrariër zoveel mogelijk pro fijt trekt van zijn investeringen. Aan deze specialisatie is echter wel een ge vaar verbonden, want als de vraag naar een bepaald type kaas afneemt staat het bedrijf wankel. Toch is het vol gens de heer Van der Ploeg wel zaak om zoveel mogelijk over te gaan tot constant aanvoeren van een grote hoe veelheid van een uniform produkt, om dat daar op de hedendaagse markt veel vraag naar is. Nu is het in de zuivelindustrie wel enigszins moeilijk om te komen tot een gelijkmatige aanvoer van een bepaald produkt. In de niet-zuivelindustrie ver koopt men op marktindicatie. D.w.z. men stelt eerst vast hoeveel vraag er is naar een bepaald produkt en pas daarna gaat men tot de eigenlijke pro duktie over. In de landbouw ligt dit heel anders wegens het grote verschil in de zomer- en wintermelk. ’s Zomers brengt de melk nl. meer op dan ’s win ters, omdat het vetgehalte dan hoger ligt. Ondanks de toeslagen die de boe ren ’s winters voor hun melk krijgen (ze melken dan vaak minder dan in de zomer) willen ze niet meer melken dan beslist noodzakelijk is. Voor de fa- I brieken zou het meer melken in de winter wel aardig zijn, want dan zou men kunnen rekenen op een gelijkma tige aanvoer en zou men, evenals in de „normale” industrieën, kunnen verko pen op marktindicatie. MERKARTIKEL De heer Dotinga in de Nauwe Noor- derhorne mist zijn auto.- Zondagmorgen kwam hij tot de ontdekking dat zijn Renault personenwagen niet meer op de plaats op het Oud Kerkhof stond waar hij hem vrijdagavond had neer gezet. Zaterdag is de eigenaar er niet geweest, zodat de diefstal pas zondag werd ontdekt, Vanmorgen was de auto nog niet boven water. Men kon haast een speld horen vallen, gistermorgen in de Martinikerk. Ademloos hoorden de kerkgangers toe. Door het indrukwekkende relaas van de heer en mevrouw Middelkoop, werkzaam als arts en verpleegster in Biafra, thans voor een kort werk-verlof in ons land, werd men geconfronteerd met t afschuwelijke drama in dit Afrikaanse land. Een volk wordt bedreigd met de ondergang. Slechts via een „luchtbrug” vanaf een eiland voor de kust kan er voedsel binnen Jtotnen. Maar die brug kan alleen in stand worden gehouden u er is veel geld nodig! staan.. Ze worden in de rest van Nigeria beschouwd als rebellen. Ze voelen zich volledig in de steek gelaten door ’t Westen. Dat steunt officieel de federale regering. In Biafra weet men dat. Som mige landen leveren wapens aan Ni geria. In maart 1968 besloot de raad van kerken in Biafra iets te doen voor de vluchtelingen. Dokter Middelkoop kwam vrij voor dit werk, doordat het ziekenhuis waar hij werkte verwoest werd. Toen in juli de oude oogst op raakte, ontstond de meest schrikbaren de honger, vooral in het dichtstbevolkte gebied, dat steeds kleiner werd, ’t Leek hopeloos. In Europa kwam toen de hulpverlening op gang. Geheel vrijwil lig, uit niets opgezet kwam de lucht brug er. In september en oktober werd gemiddeld 2000 ton voedsel per maand overgebracht. De situatie keerde enigs zins ten goede. In november waren er 1300 gaarkeukens; gemiddeld voor 1000 mensen per keuken, dus 1,3 miljoen in totaal. Er ontstonden ook noodzieken huizen. En ineens zagen de kerken ter plaat se dat het mogelijk was hulp te verle nen. Dat alles niet hopeloos was. Dit was misschien nog het belangrijkste. Vrijdagavond werd de Sneker brand weer gealarmeerd voor een brand in een oud berghok, eigendom van de schoenhandelaar J. Kroes aan de Oos terdijk. Het hok bevindt zich aan een steegje tussen Oosterdijk en Kleinzand. Hoewel het geheel is uitgebrand, kan van schade niet zozeer worden gespro ken. Men was nl. van plan om het in de toekomst af te breken. Er bevond zich oud papier en wat rommel in. De ramen waren kapot; vermoedelijk zijn kinderen daardoor naar binnen gekro pen en hebben zij met vuur gespeeld. De brand werd ontdekt door de heer A. Verwer, toen deze in ’n naburig pak huis zijn bromfiets ging stallen. De brandweer was toen vlug ter plaatse. Het pakhuis van de fa. Brattinga, dat vlakbij staat, kreeg nog lichte brand schade. hat to biskikken. Mar genóch, it publyk hat mei oan- dacht it stik folge, de stilte yn ’e seal wie in> goed en treffend antwurd, sa ’t de foarsitter.it yn syn einwurdtsje üt- drukte. Mei it sjongen fan it 6e ferske fan üs altyd wer moaije „Wilhelmus” waerd it gehiel êfslüten Fr. Wat is nu de reden geweest om het „blauwe boekje” uit te geven. De laat ste 7 a 8 jaar is de concentratie van de zuivelfabrieken zeer sterk toegenomen. Door deze concentratie veranderde het arbeidspatroon van de leveranciers aan deze fabrieken, de boeren dus, ook. Om deze boeren eens uit te leggen wat hun te wachten staat, heeft men een duide lijke omschrijving gemaakt van de he dendaagse en toekomstige ontwikke lingen in de zuivelindustrie. Men heeft een soort „bezinning” gemaakt. De vraag waar ’t in ’t .blauwe boekje’ voor namelijk om draait, is: Hoe kunnen we als coöperatieve verenigingen een op zet van de zuivelindustrie krijgen, die ons voldoende garantie voor de toe komst biedt? De boer is tegenwoordig naast „eigen ondernemer” ook ondernemer in de zuivelindustrie. Daarom heeft hij, veel meer dan vroeger, te maken met de sociale en economische achtergronden van dé zuivelfabrieken. Hij dient daar om ook goed op de hoogte te zijn met de ontwikkelingen in de zuivelindu- strié. En het merkwaardige is nu, vól gens de heer Van der Ploeg, dat de boer de ontwikkelingen op z’n eigen bedrijf als normaal beschouwt, maar dat hij de ontwikkelingen in de zuivel industrie slechts schoorvoetend volgt en er eerst wat vreemd tegenover staat. 9 februari 1,1. afscheid genomen van de hervormde gemeente van Meppel en zal zondagmiddag 23 februari a.s. half vijf in de Grote- of Eusebiuskerk, na vooraf in diezelfde kerk te zijn be vestigd door de consulent, ds. W. C. F. Metz uit Arnhem, intrede doen als pre dikant van de hervormde gemeente van Arnhem. Het lijkt een overdreven veronder stelling. ’t Is ook moeilijk te bewijzen. Toch zijn er aanwijzingen dat ongeveer de helft van de jongeren in Sneek ver kering heeft met iemand die in een an dere levenovertuiging is opgevoed. Van één kerk, nl. de katholieke kerk, is bij alle huwelijken die in 1968 geslo ten zijn, nagezocht in welke kerk of overtuiging de beide huwenden zijn opgevoed. Daar waren van de 44 huwe lijken, die ingezegend zijn in 1968, 14 gemengde huwelijken, maar bij de 30 niet-gemengde huwelijken was er 9 maal sprake van een overgang (door doop of opname) naar de katholieke kerk kort vóór de huwelijksdatum. Er is dus 23 maal (14 9) een gemengde verkering geweest, d.w.z. iets meer dan de helft (44-23). We kunnen dus rustig konkluderen dat de helft van de katholieke jongeren gemengde verkering heeft, want er is geen reden om aan te nemen dat het de laatste jaren minder geworden is. Integendeel. Ook is er geen reden om aan te ne men, dat gemengde verkering bij ka tholieke jongeren meer voorkomt dan bij jongeren van andere richtingen. Daarom is het geen overdreven veron derstelling dat de helft van de jongeren in Sneek gemengde verkering heeft. Het is dan ook alleszins te verklaren dat de Raad van Kerken van Sneek gemeend heeft een pastoraal werker te moeten aanstellen, speciaal ten dienste van de gemengd verkerenden (en ge mengd gehuwden) Om de moeilijkheden, maar vooral ook de mogelijkheden van de gemengd ver kerenden te bezien wordt er weer ’n ge- spreksavond georganiseerd voor ge mengd verkerenden op donderdag 13 februari a.s. om 20.00 uur in de Meer paal. Verder is de pastoraal werker, de heer H. B. Kroon, bereikbaar voor een persoonlijk gesprek of een afspraak daarvoor op iedere donderdag van 19.00 tot 20.00 uur op Dr. Boumaweg 14, tel.: 4994. Maand februari Luda Bar. avond non-stop Disco-Show de internationale Dee-Jee Bierens. Bar Dancing „De Lichtboei”. Iedere dag behalve woensdag het Turkse Dans- en Showorkest „Ulvi Temel”. Woensdag 12 februari Kunst aan Allen, Sneek. ’s Avonds 8 uur in Amicitia I Toneelgezelschap „De Noorder Com pagnie” met „Dubbelhartige onthul lingen” van Marivaux. Maandag 17 februari Bijeenkomst PvdA afd. Sneek. Inleider dr. A. Vondeling. Amicitia 8 uur. Dinsdag 18 februari Amicitia ’s avonds 8 uur. Concert Frysk Orkest. Diri gent: Libor Pesek. Solist: Bram Boelee, piano. Der stienen tongersdeitojoun in prot- te auto’s by it Mienskipshüs; mannich Drylster, oant seis de boargemaster ta tocht: hwat is der joun dochs to réd den? Al fuortdaliks in biwiis dat stêd en gemeente net yn ’t foarste plak agrarysk ynsteld binne, hweroan wy lykwols tagelyk tafoegje dat wy hjir yn Drylts it aide sechje: as it de boer goed giet, niet it eltsenien goed, beslist net yn ’e wyn slaen! Dat der yn en flak by üs stedtsje in stikmannich boerepleatsen stean, alle- gear biwenne troch jonge, energyke boeren en boerinnen, dy’t by de gong fan de tiid bidriuwsmatich gjin stap efteroan komme, dér binne wy yndied mei ynnommen. En dat dizze fakmins- ken hwant dat moatte in boer en syn frou hjoeddedei wêze ek mei- dogge en ck mei telle yn harren orga- nisaesjeforban, dat die for line tongers- dei bliken! De ófdieling „Heech” fan de Fryske Mij fan Lanbou hold nam- mentlik in kulturele joun, yn gear- wurking mei de jongerein! It wie wrychtich oars as oars, nei ’t wy Drylsters it yn ’t Mienskipshüs troch en ta wend binne. It underling elkoar allegear kennen, de bining oan harren organisaesje, it wrakseljen mei tiid- en persoannieltokoart, it oprin- nen fan de ünkosten, de opfiering fan de produksje en it plan-Mansholt yn de fiere skimer boppe de groun forriizjen to sjen, allegear saken dy’t elts fan harren rikke, mar yn de hechtheit fan it plattelan en syn bifolking net in wich slaen kinne. Dat selskip folie dy joun sa ’t wy sa nou en dan ris opfon gen, it „doarpshüs” fan Drylts. Alle achttsjen en in heal hündert ynwen- ners fan üs stedtsje hawwe fansels wol yn ’e gaten dat ien fan üs der net üntbrekke koe dy joun, ik bidoel Jan- sma senior. As ald-foarsitter fan dizze ófdieling kinne wy fan tinken wol ha dat hy en syn frou har der „thüs” fielden. Hiel de seal koe harren en omkeard, type Fryske boer en boerin- ne fan it boppeste buordtsje! Sa süntsjes oan kriget de lêzer it nou wol troch, dat it in gesellige ploech wie dy ’t der bymekoar siet en it foei de foarsitter, de hear F. de Boer fan Waldsein, dan ek net swier om syn publyk in hertlik wolkom ta to rop- pen. De tiid en de omstannichheden foroarje fluch, sa gong er fierder, mar dér wolle wy hjir joun net by stil stean, it giet üs joun om noflik byel- koar to wêzen. Meastentiids is it sa, dat de alderein oan ’t wurk moat, joun sit dat oars, it jongfolk sil dizze gear- komste forsoargje troch hjir foar üs op t fieren it üt trije bidriuwen bi- steande tonielstik „De Nijboer fan Lyklemastate”. Nei it sjongen fan it Frysk Folks- liet joech doe de foarsitter it wurd oan de spilers en spylsters en gong fuortdaliks it doek iepen. It soe to folie wurde om stik en spilers breedüt to omskriuwen, wy wolle folstean mei in algemiene biskóging, dér by net üt it each forliezjend dat de ploech „ama teur” wie. Der sieten wrychtich wol oansprek- kende eleminten yn, mar dy oansprek waerd yn ’t algemien to folie ófremd troch to r in spirit fan de spilers(sters), Hendrik de Noo werd op 21 novem ber 1918 te Gorinchem geboren. Hij studeerde eerst aan de rijks universiteit te Leiden en naderhand ook nog enige tijd aan die te Utrecht. Op 22 novem ber ging ds. H. de Noo van Exloërmond naar Jutrijp-Hommerts, vanwaar hij op 1 mei 1960 naar Meppel vertrok. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de hervormde gemeente van Jutrijp-Hommerts was ds. De Noo enige tijd lid en ook secretaris van de classicale commissie voor het jeugd werk in de classis Sneek. Te Meppel was hij enige tijd praeses van het breed moderamen van de classicale vergadering van Meppel. In de vakan- tietijd is ds. De Noo meermalen reis leider van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging geweest. De Friese regenboogzeilers hielden zaterdagavond in samenwerking met de Sociëteitsver. „De Vergulde Krul” uit Sneek een oriënteringstocht. Alle regenboogzeilers en bemanningsleden met de dames namen hieraan deel, waardoor veertien auto’s met een to tale bezetting van zestig personen van start gingen. De start was bij hotel Hanenburg, waarna het via de Lemmerweg en de nieuwe Sudergoweg in de richting van IJlst ging. Vandaar voerde de route de deelnemers via Oosthem, Abbega en Oudega (W.) naar Gaastmeer, waar in de pastorie van de ned. herv. kerk de laatste controle werd gehouden. Gaast- meer was nl. de laatste halteplaats; vandaar ging het naar het eindpunt huize „De Bird” in Heeg. Onderweg was men verschillende controleposten gepasseerd en moesten tal van vragen op velerlei-, o.a. ook zeiltechnisch, ge bied worden beantwoord. Tevens moes ten verschillende opdrachten worden uitgevoerd. Zo moest men sjoelen, ringwerpen, balgooien enz. In huize „De Bird” werden de prijzen uitge reikt door de heer Joop Doevendans, voorzitter van „De Vergulde Krul”. De uitslag luidt: 1. equipe H. Röfekamp 237 pnt.; 2. H. van Dijk, Bolsward 218 p.; 3. H. de Vries 218 p. De equipe Van Dijk werd als tweede geklasseerd, om dat in zijn auto drie personen zaten en in die van de heer De Vries vijf. Het echtpaar L. de Goederen uit Rotter dam kreeg een prijs voor de verst weg komende bemanningsleden en de heer W. v. d. Ven uit Deventer als verst wegkomende stuurman. In deze bijeen komst werden ook de prestatieprijzen van seizoen 1968 uitgereikt. De uitslag was: 1, J. de Wilde 181 p.; 2. U. Jager. Lemmer 181 p. (Het aantal eerste plaatsen van De Wilde gaf na aftrek van de slechtste prestatie de doorslag) 3. J. Alberda 153 p.; 4. H. de Vries 137 p.: 5. H. Röfekamp 125 p. Tevens werd nog uitgereikt de wis- selprijs van de laatste nachtwedstrijd. Ook deze prijs ging naar J. de Wilde. In september 1967 werd een blok kade ingesteld. Nu is er gebrek. Ge brek aan alles, maar in de eerste plaats aan voedsel, ,,’t Ging lijken op Neder land in bezettingstijd in de laatste hon gerwinter. ’t Enige wat we in Biafra niet hebben is de winter. Dat is dan ook het enige”, aldus de heer Middel koop. De mensen vechten voor hun be- enigingen en de bond bij elkaar stap pen. Dit is een economische noodza kelijkheid. We kunnen dan onze afzet bundelen en een vuist maken tegen landen als Duitsland en Frankrijk, die zo langzamerhand een steeds groter wordend deel van de Europese markt gaan beheersen. Dit vraagt ontzaglijk veel voorbereiding. Er zal daarom ook zeker een vervolg op het „blauwe boekje” komen. Er wordt een commis sie samengesteld, die dat vervolg zal formuleren”, besloot de heer Van der Ploeg zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd niet erg veel gebruik gemaakt. aan de Leeuwarderweg zal hoogstwaarschijnlijk worden verkocht. Normandia zal tot en met vrijdag 21 februari nog melk betrekken van de boeren. Het zijn er ongeveer 50, uit de directe omgeving van Sneek. Zij zijn vrij in de keuze van de fabriek waar ze hun melk willen afleveren. De ongeveer 40 melktappers werden vorige week bijeengeroepen voor het bericht van de sluiting. Allen hebben toegezegd voortaan naar de KNM te zullen gaan. Aan de Bolswarderweg gaat men nu in twee ploegen werken om de hogere produktie mogelijk te maken. De omzet van Normandia bedroeg ca. 4 miljoen kg melk per jaar. Die om zet was te klein om de hoognodige in vesteringen economisch verantwoord te doen zijn. Want het bedrijf is oud en zou eigenlijk gemoderniseerd moeten worden. Om de zaak efficiënt te kun nen laten draaien zou er nogal wat geld moeten komen. Dat bleek niet mo- ondergang. Slechts via een „luchtbrug” vanaf een eiland voor de kust kan als de vrije wereld helpt. Met geld. En De grote Martinikerk was behoorlijk bezet, maar niet vol. Er waren ook mensen van buiten Sneek. Voorgan ger in deze bijzondere dienst was ds. J. H. D. Louwerse. Hij had zijn (korte) preek gebaseerd op het bekende ver haal van Abraham en Lot. De aarts vader Abraham, die Lot eerst liet kie zen, was geroepen tot geloof en geloofs gehoorzaamheid. Hij kreeg te maken met de verdeling van de welvaart. Wat hij deed was naar menselijke maatsta ven waaghalzerij; zoals ook de familie Middelkoop nu waaghalzerij bedrijft. Als wij eens ernst gingen maken met de verdeling van de welvaart, zou dat werkelijk alles in de war doen lopen? Wat Abraham deed was niet opper vlakkig. Dat is wel het geval met de hervormde christenen, aldus de predi kant, want zij geven per hoofd voor het werelddiakonaat weinig meer dan 40 cent. Dat is te weinig. Dokter Middelkoop ging eerst uit voerig in op het ontstaan van het con flict. Dat is begonnen toen Engeland de federatie Nigeria door op de kaart enkele lijnen te trekken in stelde, een stabiele staat waar de han delsbelangen van ’t Westen veilig ge steld werden. Het was een „afbake ning van westelijke machtssfeer”, die van ’t begin af aan spanningen opriep. Want de constructie deugde niet. Er werden 30.000 mensen vermoord en 2 miljoen trokken zich terug op hun eigen gebied. Ze zitten in een strik, die steeds nauwer werd aangehaald.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1