Amsterdams Kamerorkest samen met NCRV Vocaal Ensemble in Oosterkerk Idee over God belangrijk voor missie en ontwikkelingswerk IJLST waterpoort-krabbels K van en I OHicteel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Eigen Friese stichting naast NOVIB onnodig Scharnegoutumer na ongeval overleden 124e jaargang no. 13 Donderdag 13 £ebr. 1969 I Voorjaarskermis: 19 april Bijzonder jubileumconcert’ in serie .Een uur kerkmuziek' Vermiste auto gevonden WK Elf auto’s op elkaar op rijksweg in dichte rook Geslaagd Een winters tafereeltje, gistermiddag ergens in onze stad, die ook haar deel kreeg van de sneeuw welke ongeveer heel Europa bedekt. Door de harde wind in de nacht van dinsdag op woensdag was hier en daar de sneeuw nogal wat opgewaaid. Gelukkig niet in die mate dat het verkeer er veel hinder van ondervond. De jeugd kon zich woensdagmiddag uitleven in het maken van sneeuwpoppen en dergelijke. Dr. Donders in Sneek voor dekenale werkgroep: Ontwikkelingsprojecten zijn al verdeeld Alarius Ensemble en Vokaal Kwartet uit Brussel in stadhuisconcert H*i Smeksr NwewsMatl k eefl NIEUWE SNEEK» COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUH NIEUWSBLAD R. en w. in preadvies: 1 dl is SNEEKER NIEUWSBLAD OPDRACHT 2T" Het NCRX Mg Het gebeurde omstreeks 5 uur ter hoogte van het pand waar voorheen Van der Heem was gevestigd. Het was ter plaatse mistig en bovendien waaide er veel rook van de beruchte Sneker vuilnisbelt over de weg. Daardoor werd ’t zicht danig belemmerd. Een vracht auto en een personenauto botsten het eerst tegen elkaar. Daarna wisten drie Ter hoogte van het industrieterrein zijn dinsdagmorgen op rijksweg 43 11 auto’s betrokken geweest bij een ket tingbotsing,. Eén chauffeur werd licht gewond door glasscherven, verder wa ren er geen persoonlijke ongelukken. Er was wel veel schade. 1 I Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Voor het concert op 9 maart is een aantrekkelijk programma gemaakt, met werken van de Nederlandse componis ten Schuyt, Sweelinck en Hellendaal en verder van Distler, Penderecki, Suk en Handel. „Het wordt een groots concert, zoals wij het al die jaren in ’t klein gedaan hebben”, zegt voorzitter Wadman. In het NCRV Vocaal Ensemble zingen mensen met klinkende namen, die ook als solisten bekendheid genieten. Dik wijls is het ensemble voor de radio te beluisteren. Dat geldt ook voor het Am sterdams Kamerorkest, waarin onze be roemde Nederlandse violist Herman Krebbers concertmeester is. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexa men civiel ingenieur onze stadgenoot K. Aukema. in Sneek uiteindelijk wordt kun je van te voren uiteraard nooit bekij ken, besluit K. Behalve het Sneker aannemings bedrijf Ooms raakte vorige week nog een wegenbouwbedrijf in Fries land in moeilijkheden (nl. de fa. Hoeksma in Heerenveen). Het is een teken aan de wand. De rijks overheid zal wat vlotter moeten worden met het verlenen van sub sidies voor de plannen die de ver schillende gemeenten in het noor den al t^den klaar hebben liggen, anders gaan er nog meer. Al hoe zeer wij zelf ons best doen om van onze krant een nieuwsblad te maken „met een eigen gezicht”, we zijn toch ook in veel opzichten afhankelijk van anderen. Iemand vroeg eens, n.a.v. het feit dat zijn zoon geslaagd was, of dat automa tisch in de krant kwam. Het ant woord moest ontkennend luiden als niemand op het idee komt zo’n nieuwtje even door te geven, komt ’t er niet in. Hoe zou de redactie het moeten weten? Soms gebeurt het dat de dagbladen ons met bepaald nieuws vóór zijn. Dat is nu eenmaal onvermijdelijk, omdat je als nieuws blad niet elke dag verschijnt. Soms houdt „de bron” er rekening mee en zorgt ervoor dat de verschillende kranten het nieuws tegelijk kunnen brengen. Soms ook houdt men ner gens rekening mee en wordt be langrijk plaatselijk nieuws zoals de sluiting van Normandia op donderdagavond, na ’t verschijnen van de plaatselijke bladen, bekend gemaakt. Was men in zo’n geval een halve dag eerder geweest auto's tijdig te stoppen, doch een vier de vloog er bovenop. Zes andere auto’s konden evenmin op tijd stoppen. Eén van de gedupeerden, de fa. Dragt uit Wolvega, overweegt de gemeente Sneek aansprakelijk te stellen voor de schade. zijn eigenlijk onmogelijk, fouit tot in de grond. De ideeën van Jezus moeten we hebben, die zijn noodzakelijk voor ons ontwikkelingswerk en onze missie. Want wat zegt Jezus over God? „Hij is de Vader, Ik ben de Zoon en de Geest van God is in alle mensen”. Dit be tekent dat alle mensen al gelijk, al één zijn. De Geest van God is immers in alle mensen. Daarom, de „princi pes” van Jezus Christus laten zien wat we moeten doen. De liefde is blind. Dat is een oud spreekwoord. Het blijkt maar al te waar uit het bericht, dat de heer Kroon, pastoraal werker bij de Sne ker raad van kerken, ons maandag deed toekomen. Hij trok uit de ge gevens van in de r.k. parochie ge sloten huwelijken de conclusie, dat ongeveer de helft van de Sneker jongeren „gemengde” verkering heeft. Daaruit blijkt dan weer (het geen overigens al lang bekend was) dat een jongen en een meisje die verkering krijgen zich niet al te druk maken over de vraag of ze met het geloof wel „bij elkaar pas sen”. Wel, op die manier wordt de oecumene gewoon een kwestie van tijd. Nog een paar generaties en de verschillende overtuigingen hebben zich geheel met elkander vermengd. Op zondag 9 maart, ’s middags om 2 uur, zal in de Oosterkerk, aan de Leeuwarderkade in de serie „Een uur kerkmuziek” een heel bijzonder concert worden gegeven door het NCRV Vocaal Ensemble en het Am sterdams Kamerorkest onder leiding van Marinus Voorberg. Het orkest is niet eerder in onze provincie opgetreden. Het is bovendien een zeld zaamheid, dat koor en orkest, hoewel ze dezelfde dirigent hebben, ge zamenlijk optreden. Het is een gebeurtenis van provinciale betekenis. „Het is ’t beste van ’t beste wat we in Sneek kunnen krijgen”, zegt men in de commissie Sneker kerkconcerten. Die commissie wilde het twintigste concert in de serie „Een uur kerk muziek” een bijzonder tintje geven. Inmiddels is evenwel gebleken, dat het niet het 20ste, maar het 24ste concert is, sinds men in de herfst van 1961 met deze concerten begon. Drie keer per jaar is er een concert geweest. Bij een jubileum past een terugblik. Dat kan de commissie met ere doen. Wie het overzicht van de gehouden concerten bekijkt, ontdekt dat er vele bijzondere programma’s zijn gebracht. Eenmaal zelfs een primeur voor ’t Noorden: een uitvoering van „Te Deum” van Charpentier, begin 1967. Men stelde zich als doel om vooral ook de plaatselijke ensembles en so listen gelegenheid te geven naar voren te treden. Onder de medewerkers komt men, vooral in het begin, vaak de naam van de heer J. W. Boeijenga (onze lezers wel bekend) tegen als or ganist. Maar ook andere Sneker musici, als Aerde Kuiper, Gerrit Abma, Ger- ben Bergstra en Dirk Donker en de Ulster Bram Feenstra verleenden dik wijls medewerking. EXPERIMENTEREN „Sneek” wat ver- Arnhem, schrijft „In deze wereld bestaan bij de verschillende volkeren allerlei ideeen over God. Het heeft soms zin bepaalde ideeën bij die volkeren te veranderen, an ders komt het fraaiste ontwikkelingswerk niet van de grond”, aldus dr. S. Donders uit Tilburg, dinsdagavond op een bijeenkomst van de dekenale werkgroep in hotel Hanenburg. Na het vorig jaar gehouden pastoraal conci lie besloot men in het dekenaat Sneek van de r.k. kerk een commissie te vormen, die een actieplan moest opstellen omtrent wat er gedaan kan worden op het gebied van ontwikkelingswerk. Deze commissie, de werkgroep dus, waarin ook pastoor H. Th. Dierkes uit Sneek zitting heeft, heeft bij de Vas tenactie een viertal projecten aangevraagd en die onder de verschillende pa rochies verdeeld. nood werkelijk geholpen worden. Toch blijft het een druppel op een gloeiende plaat”, besloot de heer Hettinga. MISSIE EN strumenten die daarvoor geschikt zijn solistisch te laten horen in een kerk gebouw. De mogelijkheden van de ver schillende kerken werden afgetast. Zo vonden aanvankelijk de meeste con certen plaats in de Zuiderkerk, later in de doopsgezinde kerk. Maar de meest geschikte kerk wat de akkoestiek be treft is de Noorderkerk. Verder zijn aan alle gebouwen grote en kleine be zwaren verbonden; geen van alle is eigenlijk ideaal geschikt voor dit soort concerten. Het initiatief werd ruim acht jaar genomen en Jeugd en Muziek. Het eerste 10-tal concerten vond ook plaats onder auspiciën van deze vereniging. Maar om misverstand te voorkomen de concerten waren immers beslist niet speciaal voor de jeugd werd in de loop van 1964 een aparte commissie in het leven geroepen. Het „dagelijks be stuur” van deze commissie bestaat uit de heren A. S. Wadman, voorzitter, A. J. Keulen, secretaris, en G. Bergstra, penningmeester. Verder hebben men sen van alle gezindten (ook onkerke- lijken) zitting in de commissie. MUZIEK EN OECUMENE De commissie heeft veel goodwill van de kant van de musici. Men ziet deze concerten als een vorm van mu ziekcultuur, terwijl ze door de samen stelling van de commissie en de wis seling van kerkgebouw bovendien als oecumenische manifestatie zijn te be schouwen. In de loop der jaren is 'n vaste kern bezoekers ontstaan. Gemiddeld werd elk concert door ca. 200 tot 250 men sen bezocht. Aanvankelijk waren de concerten gratis, later werd de entree gesteld op een gulden. Dat is bijzonder weinig, als men bedenkt dat een uit voering al gauw een f400 aan onkos ten met zich brengt. In ’t begin hield men collecten. Die brachten slechts zo’n twee dubbeltjes per persoon op. Dankzij gemeentelijke subsidie zijn de financiële zorgen een stuk verminderd. De programma’s zijn zodanig sa mengesteld dat ze ongeveer een uur duren. En het is altijd nog aardig ge lukt om ze in een uur, ’s zondagsavonds van 8 tot 9 uur, af te werken. GROOTS CONCERT De Renault van de heer Dotinga uit de Nauwe Noorderhorne is gevonden. Maandag berichtten wij dat deze auto was weggenomen van de parkeerplaats op het Oud Kerkhof. De wagen werd aangetroffen in een buitenwijk van de stad. Een raampje was geforceerd, maar er bleek niets vermist. Er lagen n.l. enkele gereedschappen in. De politie stelt een onderzoek in naar dit geval van joyriding. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name Het lijkt ons in deze tijd van „inspraak” op allerlei gebieden dringend nodig dat de procedure met uitbreidingsplannen wordt ge wijzigd, schrijft een zekere K. in het Kontaktblad van de afd. Sneek van de PvdA. En hij vervolgt: Men zou o.a. de voor ’t plan verantwoor delijke bouwkundige op een open bare bijeenkomst de gelegenheid kunnen geven een toelichting op het plan te geven. Niet alleen zou de geïnteresseerde leek dan een in druk krijgen van de moeilijkheden (wettelijke voorschriften!) die over wonnen moeten worden bij het ma ken van zo’n plan, maar wellicht komen bij een discussie nuttige suggesties naar voren voor verbete ringen in het plan. Overigens ter geruststelling: in het Tingaplan ko men alleen eengezinshuizen, geen flats. Wel komt hier de Chr. MTS en hoe hoog een Christelijke School Deze uitvoering (die wel langer dan een uur zal duren) kost uiteraard nogal wat. Gelukkig krijgt men subsidie van gemeente, provincie enz. De Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden schonk reeds een bedrag van f 100,Door deze steun in de rug zal het mogelijk zijn de entreeprijs laag te houden. Die is gesteld op f3,50, terwijl de jeugd goedkoper kan. Men rekent op een grote toeloop. De Oosterkerk biedt plaats'aan ca. 550 mensen. De parochie van Bolsward neemt de bouw van drie gemeenschapshuizen in Brazilië op zich, waarmee een bedrag van ongeveer f 10.000 gemoeid is. Sneek en Joure zorgen samen voor een Landrover voor het radiovormings- werk in Brazilië (f 20.000). Workum bouwt een elektriciteitsgenerator ter waarde van f 4000 in Nieuw-Guinea, terwijl de gezamenlijke parochies van Roodhuis, Blauwhuis en Makkum in Brazilië een ontwikkelingscentrum in een krottenwijk bouwen. Daarvoor is een bedrag van f 5000 nodig. KARAKTER Na de opening door deken Burgers uit Witmarsum, gaf de heer Tsjebbe Hettinga uit Pingjum, lid van de de kenale werkgroep, een toelichting op het karakter van de avond. Er zijn volgens hem verschillende mensen, die denken dat ontwikkelingshulp een bo demloze put is. Er wordt steeds maar geld gegeven en waar het blijft weet niemand. En terecht, want het komt wel voor, aldus de heer Hettinga, dat het geld, voor ontwikkelingshulp be stemd, bij corrupte regeringen van die ontwikkelingslanden terecht komt en dan is het weg. „Als je dan ziet, dat die kleine, arme landen allemaal een groot leger en een grote luchtmacht hebben en elkaar maar bevechten, zinkt moed, je wel eens in de schoe nen, maar toch moeten we doorgaan met het ontwikkelingswerk. Als werk groep moeten we iets aan de menta- liteitsvorming van de mensen gaan doen, want naast geld, is ér ook poli tiek inzicht nodig. We nemen projec ten onder handen, waarvan we zeker wetën dat het geld goed besteed is, waarvan we weten dat mensen in Jezus ziet de mensen geestelijk dus als één, als één lichaam. De missie die hij gaf, bestaat niet alleen uit onder wijzen, vredestichten enz., maar de werkelijke opdracht is: Gaat heen en bouw dat ene lichaam op. En niemand, ook niet van andere religieuze over tuigingen, kan daar iets op tegen heb ben. Op deze basis moet u al uw ver dere projecten opbouwen, hierop kunt u uw hele ontwikkelingswerk baseren. Alle mensen moeten zich naar elkaar toekeren om gezamenlijk het brood te breken”, besloot pater Donders zijn rede. De heer J. G. B. Bak uit Joure en lid van de werkgroep, vertelde nog iets over de destijds in Joure gehou den actie „Water voor Malavi”. Het ging hierbij om de bouw van een wa terkrachtcentrale in Malavi. De actie, waarvoor f 10.000 gulden nodig was, bracht ruim f 13.000 op. Dit werd be reikt door manifestaties in de kerk enz., waarbij vooral de jeugd zich erg heeft ingespannen. Om ongeveer kwart over tien kon deken Burgers de bijeenkomst, die on danks de slechte weersomstandigheden door vrij veel mensen werd bij ge woond, sluiten. Onder auspiciën van Jeugd en Mu ziek zal in het stadhuis van Sneek op donderdag 27 februari a.s. een concert worden gegeven door het Nederlandse Alarius Ensemble en het Vokaal Kwar tet uit Brussel. Het concert vindt plaats in het ka der van een toernee, die beide ensem bles door ons land maken, tijdens wel ke een achttal concerten worden ver zorgd. Het Alarius Ensemble telt vier leden en heeft zich speciaal toegelegd op ka mermuziek uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Het streeft ernaar de muziek in de oorspronkelijke vorm en bezetting uit t voeren, waarvoor intensief speur werk in bibliotheken en musea in heel Europa noodzakelijk bleek. De musici hebben dank zij concerten in Duits land, Skandinavië, Canada, Spanje etc. en talrijke grammofoonplaten reeds internationale bekendheid verkregen. Werken van Clerambault, Hacquart en Couperin worden uitgevoerd. Het Vokaal Kwartet van Brussel heeft zich eveneens vooral op de mu ziekliteratuur van de 15e en 16e eeuw toegelegd, vooral het Chanson en het Madrigaal. Het ensemble interpreteert echter ook de hedendaagse vocale mu ziek onder meer Debussy, Ravel en Strawinsky. Tijdens de tournee in Ne derland worden o.m. de zes chansons van Hindemith op tekst van Rilke ge zongen en werken van Poulenc, Mil haud, Absil. Nees en Badings ten ge hore gebracht. ONTWIKKELINGSWERK „De missie is besmet met een be paald idee, d.w.z. veel mensen vragen zich af of het beslist noodzakelijk is, dat we anderen lastig vallen met ons idee over God”, zo begon pater Don ders zijn inleiding. „Maar is het niet zo, dat Jezus Christus hie- zelf een antwoord op kan geven? Jezus kwam toch ook niet op aarde voor later, maar om nu vrede, gezondheid en heil te brengen. En dit is toch ook één van de missies (opdrachten) die Hij ach terliet? Niettemin kunnen verschillende ideeën over God het ontwikkelings werk belemmeren. Maar niet alleen die ideeën over God, maar ook de ideeën over de mens kunnen belem merend werken. Bijvoorbeeld de hei lige koeien in India. Als ze die zouden slachten, zou de hongersnood heel wat kleiner worden. Maar al onze ideeën over groepen mensen (rassen, godsdiensten enz.) Voor de voorjaarskermis, die dit jaar van 19-26 april wordt gehouden, heb ben zich een aantal exploitanten van attracties reeds laten inschrijven. Het lunapark zal o.m. bestaan uit een lijn- trekspel, autoscooter, schietsalon, schuifspel/bulldozer, gebakkraam, kinder-airtax, hollycrane-spel, suiker spin, super twister moderne zweefmo len. Zondag 20 april is het lunapark gesloten. De kermis wordt georgani seerd door de Vereniging van Sneker Zakenlieden. Er wordt van wacht daar in voorzitter C. Hordijk van het Ste delijk Muziekkorps in „De Noten kraker”. Dit korps zal op zaterdag 8 maart weer deelnemen aan het topconcours in Arnhem. De beste korpsen uit ons land strijden daar om de hoogste eer. De voorzitter roept de leden op: „Allemaal „de kop ervoor” en op ’t puntje van de stoel, dan kan succes niet uitblij ven”. \’i ial Ensemble, waarin stuk voor stuk zangers en zangeressen van klas: s meezingen. Meestal werd er barokmuziek ten gehore gebracht. Vaak werken van Bach en Buxtehude. De commissie deed zelf ook suggesties ten aanzien van de uit te voeren programma’s. Men wilde wel graag eens wat experimenteren met modernere muziek. Tot nu toe is dat er nog niet zoveel van gekomen. Er werd naar gestreefd om alle in- Uit de ingezonden stukken die we de laatste weken in onze krant op namen blijkt een verheugende be langstelling- van de mensen in het bestuur van de stad. Het moet de leden van het gemeentebestuur vol doening schenken, dat er alom méé wordt gedacht. Dat is echte demo cratie, de regering van het volk door het volk. In Sneek zou men ook best eens zo’n „hearing” kun nen organiseren, zoals men van plan is woensdag a.s. in Heeg te houden. Wie weet, welke opmerkelijke idee en er dan naar voren gebracht kun nen worden. Dikwijls wordt een beroep op de mensen gedaan zelf een bijdrage te verlenen tot verho ging van de leefbaarheid van de stad. Vandaag vraagt de verbete ring van het Spoorwater de aan dacht. Daarover elders in deze krant meer. B. en w. van Sneek adviseren de raad om afwijzend te beschikken op verzoeken om subsidie van de Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamen werking. Deze stichting stelt zich ten doel in de provincie Friesland de gedachte van de ontwikkelingssamenwerking te be vorderen. Zij tracht dit doel te berei ken door het geven van voorlichting en propaganda, het houden van inza melingen ten behoeve van door het bestuur na overleg met de Stichting Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand (NOVIP), in het ka der van de samenwerking met ont wikkelingslanden of -gebieden te kie zen projecten en het af dragen van de ingezamelde gelden aan de NOVIB. De reden waarom tot het in het le ven roepen van deze stichting is over gegaan, is de wens te streven naar een duidelijk gerichte ontwikkelingshulp door de Friese burgers. Verwacht wordt dat een eigen gewestelijk ont wikkelingsproject de bevolking in on ze provincie meer zal aanspreken en activeren dan een landelijk. B. en w. merken t.a.v. de verzoeken op, dat de NOVIB een landelijke in stelling is, waarvan het bestuur uit alle lagen van de bevolking is samen gesteld. Deze uitstekend werkende in stelling heeft tot het najaar van 1968 ook in Friesland de acties voor ont wikkelingssamenwerking verzorgd, een en ander met behulp van plaatse lijke comités. Naar de mening van het college is het onnodig dat naast de NOVIB, die over een goed geoutilleerd apparaat beschikt, in Friesland een eigen organisatie werkzaam is. De 59-jarige Ruurd Hette Mollema, die vorige week dinsdag in zijn woon plaats Scharnegoutum ernstig gewond raakte bij een verkeersongeval, is af gelopen dinsdag aan de gevolgen over leden. De heer Mollema, monsternemer van beroep, werd aangereden door een be stelauto, bestuurd door de bloemist J. H. Grondsma uit Workum. Het gebeur de voor de woning van de heer Molle ma aan de St.-Martensdyk. Hij sloeg met zijn bromfiets plotseling links af, waardoor de chauffeur een aanrijding niet meer kon voorkomen. De heer Mollema werd zwaar gewond naar het St.-Antoniusziekenhuis in Sneek ge bracht. Hij laat een vrouw en acht kinderen, van wie de drie jongst en nog thuis zijn, achter.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1