Tamboerkorps TGP gaf sublieme uitvoering Eringa opende boetiek met koffiekamer opdeOosterdijk Dr. Meinsma zorgde voor betekenisvolle Groene Kruisvergadering in IJlst agenda"] Film „Skütsjes ré” kreeg goed onthaal op elfde skütsjesilersavond van Afgelopen jaar tvas succesvol WYMBRITS ER A DEEL ULST en I Eén- of tweetalig onderwijs in IJlst? Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, lecombmeeMk iwtqjvt *ra NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Ooms nu toch failliet Gemeentepolitie Sneek heeft nu ook portofoons 124ste jaargang nr 14 e ■N MSI Zaterdag vlam in de pan, zondag brand I ««f «I In mei bijzonder concert in sporthal H«t Sneelur Nieuwsblad is een Maandag 17 februari 1969 ra DRUFHOUH NIEUWSBLAD Afscheid korpschef Kooistra 27 februari Auto geslipt op rijksweg 43 Afscheid oud-voorzitter Sint Antonius Ziekenhuis MM een Jan van der Veer. gebracht. FORSKATE FOARMEN de vele kleuren is de inrichting zeer i -1 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt hanJelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f6,— per halt jaar. Giro 85 07 48 ten name Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 •T' Oan de han fan dia’s waerdèn de sykte en syn gefolgen de oanwêzigen, dy’t stil as muzen sietén to lüsterjen en sa süntjes oan al blinder én min der oan ’t roken gyngen taljochte. Jimme witte nou al, sei dokter Mein- sma, dat kanker in greate sykte is fan forskate foarmen. En elke foarm fan kanker hat wer syn eigen ófkomst. Alle groei üntstiet troch tanimmen yn oan- daan te hebben. Het aantrekken van het pand had bovendien het voordeel dat men de damesafdeling kon uitbreiden. Op de eerste etage van de boetiek is het voor malige woonvertrek van de vorige be woonster ingericht tot koffiekamer voor deze afdeling. De clientèle kan dus in de toekomst een kopje koffie worden aangeboden. Na een rondgang door het nieuwe gedeelte werd de aanwezigen koffie met gebak aangeboden. Naast adviezen van architect B. Lee man werd de verlichting gemonteerd door de firma K. Hiemstra (S. Jorna), Schildersbedrijf O. de Jong verzorgde het kleurenwerk, firma H. J. v. d. Weij nam het sanitaire gedeelte voor haar rekening, de heer H. Kuiper verzorgde het kunstsmeedwerk en Appo Roosen- stein de wanddecoratie, De heer Roo- senstéin gaf bovendien artistieke ad viezen. Veel bloemen en andere ca deaus maakten dat de dag onverge felijk werd voor de familie Eringa. „Wat hier vanavond gepresteerd is, kan werkelijk uniek worden genoemd, vooral omdat we hier met jeugd te maken hebben”. Dit waren zo onge veer de woorden van de heer S. Eg berts, één van de bekendste figuren uit de wereld van instructeurs van tam- boerkorpsen in Nederland, na de uit voering van het tamboerkorps T.G.P. onder leiding van Hans Bergijk, zater dagavond in de aula van de R.H.B.S. Nader commentaar is dus eigenlijk overbodig. Op 29 mei a.s. zal onder auspiciën van Jeugd en Muziek in de Sneker Sporthal een bijzonder concert worden gegeven. Het motto is „Tieners van toen” en de bedoeling is dat door be kende musici uit Sneek en omgeving vloer opvallend is. Een gedeelte werd ingericht tot koffiekamer (de Saloon), waar het jeugdige publiek op een kop je koffie wordt getrakteerd. We hebben, zo verklaarde de heer Eringa, er naar gestreefd er een ar tistiek verantwoord geheel van te ma ken en wê hopen dat we hierin zijn geslaagd. Na voorlezing van een telegram van een dochtér, die helaas niet aanwezig artistiek, waarbij de uit gekleurde scherven van natuursteen bestaande kon zijn, gaf hij het woord aan zijn zoon Jan Eringa, die als chef de scepter zal zwaaien in de boetiek. Deze dankte in de eerste plaats zijn vader voor de vele adviezen en de praktische hulp, die hij bij de inrichting van de boetiek van hem had gekregen. Verder sprak hij woorden van dank aan het adres van allen, die aan de totstandkoming hadden meegewerkt. Wij zijn blij met deze modern ingerichte boetiek en we hopen voor onze jeugdige klantenkring met deze zaak een schot in de roos ge- GJIN TUD FORLIEZE Sa gau men bipaelde klachten hat, daliks nei de dokter, forties gjin tiid hwant de kwael giet troch. En gean nea der mei nei „kwakzalvers”, hwant dy minsken hawwe der bislist gjin genêsmiddel foar. Mar de minsken seis moatte ek in bydrage lever je oan de kankerbistri- ding. It is opmerkelik dat men yn hiel folie gefallen dizze of dy krupsje nimt, mar kanker dêr wol men beslist fan genêsen wêze. Mar it is dochs moai dat troch operaesje of bestriding de minsken noch 10-15 jier libje kinne?! Tsjintwurdich kin ien op de twa minsken genêzen wurde fan de kan ker. Jierliks wurde yn üs lan tsientü- send minsken better. Dat wy allegear bang binne foar kanker is pür minske- lik. It roken hat in greate ynfloed binam- men op de longkanker. 1/3 fan de man- lju stjert oan longkanker. Fan 1930 oant 1965 is de longkanker yn üs lan skrikbarend tanommen. Der bestiet een rjuehtstreeks forban tusken longkanker en it oantal sigaretten dat men rookt. Piip en segaren binne folie minder nadelich. Mar troch hielendal net to roken wurdt it libben der automatysk troch forlange. Trije op de tsien man lju dy’t stjerre gean dea oan longkan ker, oarsaek it roken. As alle minsken ophalde woenen mei roken, dan kinne wy dy kwalen üt de wrald helpe. Hwat wy freegje is: stel jimme fortrouen yn SNEEKER NIEUWSBLAD Onder grote belangstelling kwam vrijdagmiddag om twee uur de negen tigjarige mevr. D. Eringa-Leenstra in de Old Timer A Ford 1931 van Ozinga’s Automobielbedrijf op de Oosterdijk voorgereden om de nieuwe boetiek van haar zoon en kleinzoon officieel te ope nen. Natdat allen eerst het resultaat van vele weken arbeid hadden bewon derd, riep de heer A. Eringa de aan wezigen een woord van welkom toe. De heer P. Kooistra, hoofdinspecteur- korpschef van gemeentepolitie te Sneek zal op 1 maart 1969 de dienst verlaten. Tijdens een op donderdag 27 febru ari' a.s. ’s middags van 4.00 tot 5.30 uur ten stadhuize van Sneek te houden receptie zal gelegenheid bestaan van de scheidende korpschef afscheid te nemen. Tevens zal dan kennis kunnen wor den gemaakt met diens opvolger, de heer S. H. Bos, thans korpschef van gemeentepolitie te Steenwijk, die op 1 maart a.s. in deze gemeente in functie treedt. Hoewel de firma Eringa vorig jaar reeds een gedeelte van de zaak tot spe ciale afdeling voor tieners en twenners had ingericht, kreeg zij door aankoop de beschikking over het naastgelegen pand van mevr. G. van der Meer-Kie- zebrink en daardoor de gelegenheid ’n aparte zaak met een eigen ingang voor deze groep in te richten. Uiteraard moest rekening gehouden worden met de smaak van de jongelui en het dient gezegd dat de heren Eringa volledig in hun opzet zijn geslaagd. Vooral door De 90-jarige mevrouw D. Eringa- Leenstra arrivèerde bij de nieuwe boetiek en koffiekamer in een origi nele oude A-Ford. Een en ander trok uiteraard veel belangstelling. De rechtbank te Leeuwarden heeft vorige week het Sneker aannemings bedrijf A. Ooms en Zn. N.V. failliet verklaard. Tot curator is benoemd mr. J. de Goede te Leeuwarden. Pogingen een oplossing te vinden voor de moei lijkheden waar het wegenbouwbedrijf sedert enkele weken in verkeerde heb ben geen resultaat gehad. Anderhalve week geleden maakten wij reeds mel ding van de moeilijkheden; toen werd nog ontkend dat het bedrijf faillisse ment zou aanvragen. De vaste kern van ongeveer dertig man is reeds af gevloeid. Enkelen hebben inmiddels ’n nieuwe baan gevonden. De Sneker gemeentepolitie heeft thans de beschikking gekregen over een drietal portofoons, draagbare ra- diotoestelletjes, waarmee onderling en met het politiebureau verbinding kan worden onderhouden. In verscheidene andere steden wor den dergelijke apparaten reeds lang gebruikt. Ze voorzien in onze stad be slist in een behoefte. Vooral indien het verkeer om welke reden dan ook om geleid moet worden is het van groot be lang dat de verschillende posten voort durend contact met elkaar kunnen on derhouden. Op de gereformeerde en de her vormde school in IJlst krijgen de leer lingen in de beide eerste klassen sinds enkele jaren hun lessen in de Friese taal aangeboden. Mede door de betrek kelijk grote import van nieuwe bewo ners is de vraag gerezen: kunnen we dit wel handhaven? De geref. school vereniging heeft in een ouderavond reeds besloten wél het tweetalig ge bruik voort te zetten. Dinsdag a.s. vindt de vergadering van de leden der herv. school plaats, waar dan de be slissing voor deze school zal vallen. het hoogste aantal punten in mars- en een showconcours. In Sidde- buren bereikte men een tweede plaats op een concours, waaraan onder meer werd deelgenomen door 16 korpsen uit Duitsland. Ook op diverse solisten concoursen wisten leden van T.G.P. hoge eer te behalen, o.a. een eerste prijs op een concours in Tolbert. UITVOERING De Sneker brandweer (gecombineerd met Wymbritseradeel) werd gister avond omstreeks half acht gealarmeerd voor een binnenbrandje bij de gebroe ders P. en G. Gerbrandy aan de Tjaard- dijk te Nijland. Zonder dat water be hoefde te worden gegeven wist men hier een begin van schoorsteenbrand te doven. Met behulp van stokken kon het vuur worden verwyderd uit de schoorsteen. De oorzaak is waarschijn lijk een begin van brand, dat zaterdag avond in de boerderij ontstond. Toen sloeg de vlam in een pan, die op het elektrisch fornuis stond. Dit vuur sloeg over naar de schoorsteen. Men wist met eigen krachten het spoedig weer uit te krijgen en voor alle zekerheid werd zelfs de schoorsteen schoonge maakt. Gisteravond ging het boven het z.g. spekhok toch smeulen. De brand weerlieden hebben het gat weer dicht- gestopt. Er is geen schade. In de afgelopen nacht is bij de brug over het Prinses Margrietkanaal in een LI en tagelyk forgreating fan de sel- len. Dat bart ek mei in kankergeswel en dy kankersellen frette harren yn yn üs hüd, yn üs spieren en èk yn üs bloedfetten. Hwat kinne wy der yn prinsipe nou oan dwaen? Yn ’t foarste plak sa gau mooglik om hulp freegje. Net der mei omrinnen bliuwe, dat is forties fan kost- bere tiid; troch operearjen of bistrie- ling kin hiel folie forholpen wurde. Alle sykten binne nou ienkear net troch in genêsmiddel to genêzen, in genêsmiddel, in drankje of tabletten, dy wurkje faeks yn op sike mar ek op de soune sellen. Dêrom is it saek dat wy stoffen prebear je to krijen dy’t wol de sike, mar net de soune sellen oanfalle. De genêskunde is der om sykten op to heffen mar noch folie mear om de sykten to foarkommen, dat is it earste en as twads om de oarsaken fan de sykten to finen. Wy binne hjoed de dei sa fier dat ien fjierde fan de manlju dy’t in foarm fan kanker ha, genêzen wurde en by de froulju leit dit noch efkes heger. It patroan fan de kanker is by de man lju ek wer oars as by de froulju. Boarstkanker by froulju kin foar in great diel alhiel genêzen wurde. Hüd- kanker wurdt praktysk altiid genêzen. Longkanker is hiel slim om to genêzen. Het programma omvatte in totaal 17 punten en het werd zeer vlot afge werkt. Er was rekening gehouden met het feit dat men hier met jeugd te maken had. zodat de avond niet te laat beëindigd kon worden. Om ongeveer kwart over tien weerklonken de laat ste roffels. Vóór de pauze waren de hoogtepunten wel de „concourspara de”, de „dancing-party” en „show time.” „Concoursparade” bestond uit de marsen die het korps de hoogste eer hadden bezorgd op het concours in Nieuw Amsterdam, t.w. wedstrijdmars no. 2 en „IJsselmonde Voorwaarts”. Ook het majorettenpeloton van T.G.P. heeft een aandeel gehad in het succes van het korps. In> de „dancing party” lieten ze met hun „Quick-Slow-Show” een staaltje van hun kunnen zien. De selectie van T.G.P. voor de showcon- coursen presenteerde zich aan het pu bliek met hun „Show Time”. Wat die jongens presteerden was in, één woord geweldig. Het publiek toonde zijn waardering, door constant te applau disseren. Na de pauze trok vooral het pro- gramma-onderdeel .Schotse Impressie’ de aandacht. T.G.P. was versterkt met blazers van „De Apeldoornse Pijpers” en allen waren in Schotse klederdracht gestoken, hetgeen een fantastische aanblik bood, evenals de finale toen alle deelnemers op het podium ston den om een minuten lang durende staande ovatie van, het publiek in ont vangst te nemen. Nr afloop overhandigde de voorzit ter van T.G.P., de heer Geertsma, de blazers van het „Stedelijk Muziek korps” en „De Apeldoornse Pijpers” een enveloppe met inhoud. Geluids technicus Hessel Kuipers en presenta trice Rita Laagland, die ingevallen was voor Renske Bottema die met griep in bed lag, kregen bloemen. De in structeur Hans Bergijk kreeg van het bestuur een platenbon en van de leden van „zijn” korps kreeg hij ook een platenbon en bloemen, die ze van hun zakgeld hadden opgespaard. Tamboerkorps T.G.P. telt momenteel 16 „werkende” leden, terwijl er 8 in opleiding zijn. Het majorettenpeloton bestaat uit 12 meisjes. De leden zijn niet ouder dan 16 jaar. De wegens ziekte uitgestelde jaar-I tal vergadering van het Groene Kruis 1 werd donderdagavond gehouden in het Mienskipshüs. ’t Was vroeg beginnen geblazen; om zeven uur opende de voorzitter, burgemeester Cazemier, met een hartelijk welkom. Het lag in de bedoeling, zo werd meegedeeld, het eerste deel van de avond zeer kort en zeer zakelijk te houden om het tweede deel zo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. Secretaris Speerstra tracteerde de ver gadering op zeer voortreffelijke wijze notulair de ledenvergadering van 12 januari 1968, en zijn jaarverslag stond hiermee op gelijke voet. Vijf maal was in het afgelopen jaar het be stuur bij elkaar geweest. Zuster Breek- veldt heeft zeer veel bezoeken afge legd, waarvoor haar dank toekomt, de Emmabloem-kollekte is weer gehou den, een bevolkingsonderzoek heeft plaatsgevonden, iedereen in IJlst is thans praktisch lid van de vereniging. De financiën baren zorgen. Penning meester Hijnberg had een totaal aan inkomsten en uitgaven beide f 46.788,85 over het jaar 1968, terwijl de begro ting voor 1969 een tekort van f 1650 vertoont, reden waarom er handelend moet worden opgetreden. De contributieverhoging, inhoudend de bestaande tarieven van f 10, f 15 en f 20 te brengen op f 12,50, f 17,50 en f 22,50, werd vlot door de vergadering aangenomen. De voorzitter lichtte hier bij toe dat het bestuur had besloten de de AOW’ers allen in het laagste tarief te plaatsen. De bestuursverkiezing gaf het vol gende resultaat: in de vacature mevr. Nooitgedagt-Keulen werd gekozen mevr. A. Nooitgedagt-Hettema en in de vacature mevr. De Vries-Feenstra, mevr. Cnossen-Faber van de Ylostins- laan. Toe was ’t 8 uur, de laatste be zoekers kwamen binnen, de koffie werd gepresenteerd. KANKERBESTRIJDING De grote zaal was zo zoetjesaan aar dig bezet toen de voorzitter de spre ker van deze avond, prof. dr. Mein sma, direkteur van het Koningin Wil- helminafonds, een hartelijk welkom toeriep. De voorzitter veronderstelde dat men veel van dr. Meinsma zou krijgen te horen en dat men zijn hou ding daarnaar zou bepalen. De naam zegt ’t al, de direkteur van ’t koningin Wilhelminafonds, is een Fries, afkom stig uit Makkum. En hij verloochende „syn memmetael” niet. Op syn fraech as elts him yn de Fryske tael folgje koe, sei ien (in lid fan de herfoarmde skoalle?): „Wy bin ne hjir twatalich dokter!” Wy hawwe, sa bigoun dizze ynnim- mende prater, dy’t ta ünderwerp hie „Kankerbestrijding ook door U”, alle gear mei dy sykte to meitsjen. Dochs binne wy hwat yn ’t slop kommen mei de kankerbestrijding. Sa graech wounen wy hwat mear en hwat greater for trouen ha fan de minsken seis. Yn it jier 1920 stienen de trije kwa len t.b.c., kanker en faetsykten. alle gear frijwol op ien hichte. Yn 1965 is de t.b.c. praktysk oerwoun, mar is de kan ker skrikbarend tanommen. By de froulju komt it hwat minder foar as by de manlju, mar de léste jietren rint it persintaezje by it moaije geslachte ek omheech. Kanker, sa gyng de dok ter fierder, is nèt ién sykte, mar mear sykten dy’t dit gemien hawwe dat se allegear in geswel ta stan bringe en dan hjir en in oare kear dêr harren delsette. Sa komt bygelyks maechkan- ker folie foar yn Ruslan en yn Japan en ek nochal yn Nederlan. Folie mear as yn Amerika. Longkanker tsjinnet him it meast oan yn Amerika en ek yn Ruslan, Japan en Nederlan. Boarst kanker by froulju wurdt in bulte kon- stateare yn Amerika, Noorwegen en Frankryk. Yn Ruslan net folie. Lever kanker is in typyske kwael foar waer- me larmen. Dikke-darmkanker komme we net sa folie tsjin, mar wol wer slok- darmkanker yn forskate lannen. Natuurlijk zijn er pro- en contra’s. Het gaat er om: wat is voor het kind het beste en ook: hoe ver reikt onze taak in dezen ten opzichte van de nieuw ingekomenen? In dit samenspel zal naar onze mening de beslissing moeten worden genomen; daarbij moet men niet uit het oog verliezen dat we samen „gemeente” zijn, burgerlijk en kerkelijk. We twijfelen er niet aan of rijksweg 43, onder Uitwellingerga, deze gedachte zal ook a.s. dinsdag- auto geslipt. Vermoedelijk is de wa- avond het goede antwoord moeten gen total loss. De bestuurder, een ze- brengen’ Fr. kere B. uit Drachten, kwam er goed af. Maand februari Luda Bar. Iedere avond non-stop Disco-Show m.m.v. de internationale Dee-Jee Frank Bierens. Bar Dancing „De Lichtboei”. Iedere dag behalve woensdag het Turkse Dans- en Showorkest „Ulvi Temel”. Maandag 17 februari Bijeenkomst PvdA afd. Sneek. Inleider dr. A. Vondeling. Amicitia 8 uur. Dinsdag 18 februari Amicitia ’s avonds 8 uur. Concert Frysk Orkest. Diri gent: Libor Pesek. Solist: Bram Boelee, piano. Tiisdci 18 cn woansdei 19 maert Krite Snits mei de première fan it krekt ütkommen detektyfspul „De trije Einepiken”, frij biwurke troch Geart Jonkman. Donderdag 20 en vrijdag 28 februari Uitvoering'Chr. Gymnastiekver. ,.Ad- vendo” in de Sporthal. Aanvang 7,30 uur. Hoewel Amicitia vrijdagavond nog wel enkele lege plekken vertoonde (waarschijnlijk veroorzaakt door griep en de weersomstandigheden), is ook de He Skütsjesilersavond weer een suc ces geworden. Niet in de laatste plaats door de na de pauze gedraaide film „Skütsjes ré!” die bij dit deskundig gehoor uiteraard een geweldig onthaal kreeg. En terecht, want de prachtige opnamen, waarbij het herkenningsele ment natuurlijk ook ’n grote rol speelt, maakten dat de toeschouwers vol ledig in de sfeer van het skütsjesilen geraakten. Met deze film hebben de amateur-filmers A. Stoelwinder en A. van Riezen uit Heerenveen een prach tig werkstuk gemaakt, dat volkomen verdiend een ovationeel applaus kreeg. Applaus was er ook in ruime mate voor „De Fryske Komeedzje”, die voor de pauze de zaal had vermaakt met het niet bijster originele blijspel „Samar even”, waarin de auteur nogal wat platgetreden paadjes bewandelt. Met de stereotiepe omlijsting van grammo- foonmuziek aan het begin van elk be drijf en de telefoongesprekken steunt ■üs as dokters en ek yn de genêsmid- dels. Helaes witte wy noch mar alinnich fan longkanker de oarsaek, mar wy wurkje troch”, sa eindige de kanker- spesjalist syn forhael. NOU MAR SNOBJE? Nei in twadde bakje kofje kamen de fragen los. Dokter Sytsma dy’t oan it bigjin fan de joun mei in greate se- gaer yn’e holle troch de seal stapte, hie oan ’t ein dit genot al faerwol sein, gjin segaer mear to sjen by dok ter. Us boargemaster, altyd warber en ek net in man dy’t samar syn ein slüpe lit, sei: ja, ja, net mear roke en dan mar bigjinne to snobjen mei it resultaet skielk allegear ,bükjes’, is dat idéael? Dat snobjen, sei dokter Mein sma, dat is yn ’t earst mar efkes, mar haldt gau wer op en de „bükjes” groeije net yn ien, twa wiken üt, üt- skeije mei roken siz ik. Gremitich die üs earste boarger noch in pear flinke lükjes oan syn bokje, mar al gau siet der gjin fjür mear yn en gyng it heal oprookt yn ’t jiske- bakje. De meast fanatyke opmerkingen kamen fan de „dames rooksters”. Ien sei: in sigaret mei in mülstik is dochs minder gefaerlik? Neat fan wier, op halde mei roken jimme, wie it ant- wurd. In oare sei: mar nei it roken fan in sigaret molke drinke. molke neu- tralisearet dochs de giftige stoffen? Theory, net mear roke jou, sei de dokter en elke kear gyng der stikum wer in pakje sigaretten en in doaske lusjefers yn in toske. Op 't lést rookte gjin kop mear yn 'e hiele seal, seis kettingrokers skaeiden der mei üt! De foarsitter bidanke dokter Mein sma tige foar it folie dat hij forteld hie en sei dat hy ek in lyts presintsje jaen woe en elts tocht: in doaske segaren of in pakje sigaretten, it wie deastil. Mar it wie in boekwurkje fan en oer Drylts: „Lyts mar krigel” en in bus drabbelkoeken. De sprekker wie der bliid mei. En noch wie it ein der net. De twa ófgeande bistjürsleden, mefr. Nooitge- dagt en mefr. De Vries krigen noch in hertlik wurdtsje fan ófskie, hwer ’t se ek yndied rjucht op hienen, en elk in presintearblêd as oantinken. De glun dere gesichten fan de beide dames wie- ne in foldwaend antwurd! In stylfolle, learsume joun hie it Griene-Krüsbi- stjür syn leden oanbean! Woensdag 19 februari a.s. zal er van 17.00-19.00 uur in het restaurant van het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek gelegenheid zijn om afscheid te ne men van de op 1 januari 1.1. afgetreden voorzitter, de heer N. J. de Vries. Gedurende 30 jaar, sinds 1939, maak te de heer De Vries deel uit van het bestuur. Vanaf 1945 was hij hiervan voorzitter. In deze 30 jaar is het Sint Antonius Ziekenhuis van een beschei den ziekenhuis uitgegroeid tot een mo dern streekziekenhuis, dat zich ook bui ten Friesland een bijzondere naam heeft verworven. In belangrijke mate heeft de heer De Vries door zijn grote toewijding aan de belangen van het Sneker zieken huis, dat in 1903 werd gesticht, de ont wikkeling van dit ziekenhuis gestimu leerd. Onder leiding van de afgetreden voorzitter, werden vele moeilijke pro blemen goed voorbereid tot oplossing gebracht. Het algemeen karakter van het ziekenhuis lag hem na aan het hart. Het was voor hem een grote voldoening dat in 1968, in het laatste jaar van zijn voorzitterschap, het zie kenhuis door wijziging van de statuten tot een algemeen ziekenhuis werd. dit verhaal grotendeels op het over bekende thema van persoonsverwisse ling, waarbij een oude tante bedrogen moet worden en deze natuurlijk alles al „door” heeft. Er is goed gespeeld door de Fryske Kommeedzje, waarbij vooral Dikky Modderman en Gerry v. d. Valk zich onderscheidden. De anderen hadden wel eens meer moeite met de weinig houvast biedende tekst, al leverden ze ker ook Clara Molenaar en Doety Fa ber goede prestaties. De overige rol len werden vertolkt door Hiltje Dijk stra en Sietze Krist, terwijl de regie in handen was van Willem Dalstra. Prachtig op tijd (een voorbeeld, dat navolging verdient!) had voorzitter D. van der Werf namens de stichting „De Sneker Pan”, waarin opgenomen de Skütsjesilerskommissie Sneek, de aan wezigen begroet, waarbij hij een hele serie genodigden met name noemde. Behalve burgemeester Van Hout en echtgenote en de Sneker wethouders Visser en Baarda, waren dat o.m. de ere-voorzitter van de S.K.S., de heer De Groot, verder de heer Lassche van de Zeilraad, bestuur van de SZC, de politie te land, te water en in de lucht schippers en bemanningen en na tuurlijk de Sneker schipper Jan van Akker, van wie verwacht wordt, dat hij het komende seizoen met nieuwe mast en zeil op de Sneker Pan tot be tere prestaties zal komen. De presta ties zijn echter niet het belangrijkste, aldus de heer van der Werf, ’t be langrijkste is, dat het weer een mooi zeilseizoen wordt met attractieve wed strijden. Het orkest van Gaston Wiersma zorg de, behalve voor een gezellig entre-act muziekje, ook voor een denderende stemming op het drukbezochte bal, terwijl Y. J. Hofmeester ondertussen in de hal met zijn Hammondorgel met welluidende klanken het feest compleet maakte. Er was een afwisselend programma samengesteld, dat vlot werd afge werkt, terwijl de prestaties op een hoog peil lagen. Het talrijke publiek, dat niet alleen uit Sneek atkomstig was, heeft van een sublieme uitvoering kunnen genieten, waaraan voorts werd meegewerkt door blazers van het Stedelijk Muziekkorps en „De Apel doornse Pijpers.” De „show” werd ge presenteerd door Rita Laagland. Het afgelopen jaar is voor T.G.P. zéér succesvol geweest wat de presta- „jeugdwerken” van beroemde meesters ties op de diverse concoursen betreft. (Mozart, Bizet enz.) ten gehore worden Zo behaalde het tamboerkorps in gebracht. Nieuw Amsterdam een eerste prijs met

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1