Nota nieuwe voor Mag een oudervereniging ongerust zijn? over vuilverwijdering: 24 ha terrein bestemmen tot stortplaats Sneker brandweer parater door alarmapparatuur (radio) Advendo' turnde uitverkochte sporthal SN EEK, W YM BR ITSER A DEEL IJLST TOESTAND THANS ONHOUDBAAR van en B, en w. stellen verhoging precariorechten voor Officieel Orgaan U*i Sneekar is een de gemeenten 124e jaargang nr. 16 NIEUWE SNEEMR COURAHT. SNEEKER COURANT I Th. j. Tromp overleden Zilver voor kaas uit Sijbrandaburen J Ml Postbode zakte door het ijs in Ijlst en DRIJFHOUT^ NIEUWSBLAD Geschenk van Maandag 24 februari 1969 Fusie tussen Zuivelfabriek Balk en De Goede Verwachting Onderlinge Brandwaarhorgver. V IN BRAND ZAND EROVER KOSTEN van de het eerste mee te LE besturen van Hoewel de Sneker Sporthal over een grote vloer beschikt, is toch de capa citeit niet genoeg voor alle leden van Advendo. Daardoor zag de vereniging zich genoodzaakt haar uitvoering over twee avonden te verdelen. Onder lei ding van de dames mevr. K. Hoekstra- Tjaarda en mej. P. Tjaarda met als hoofdleider de heer H. Douma werd donderdagavond de eerste uitvoering gegeven. Rekening houdende met beëindiging van de compostering wordt er een stij ging van de exploitatielasten van ruim f 41.500 verwacht. Het personeel is bij deze opzet verminderd met 3 man. B. en w. komen dan tot een con clusie, volgens welke het volgende dient te gebeuren: 1. het hiervoor ontwikkelde plan, zon der dat thans in details behoeft te worden getreden, als algemeen richt snoer voor de oplossing van het vuil- verwijderingsvraagstuk te aanvaarden en verder uit te werken; 2. voor de uitvoering van het plan t.z.t. de nodige gelden beschikbaar te stellen; 3. een vergunning ingevolge de Hin derwet en krachtens de provinciale verordening opschriften en opslagplaat sen aan te vragen; 4. de overige voorbereidende maatrege len-zoals pachtopzegging enz. te treffen. had de heer Sijperda met een slede met brandstof van het ijs gebruik ge maakt. Het leek toen nog sterk ge noeg. De besturen van de coöperatieve zui velfabriek „Harich” te Balk en de coö peratieve zuivelindustrie „De Goede Verwachting” te Workum hebben be sloten de leden voor te stellen over te gaan tot een fusie. Door de aansluiting van Balk, met een aanvoer van 23 miljoen kg melk, zal de jaaraanvoer van de combinatie ,,De Goede Verwachting” tot ca. 155 miljoen kg melk stijgen. Deze hoeveel- eid wordt door ruim 1400 veehouders geleverd. De besturen zijn tot de conclusie ge komen, dat de fabriek te Balk die be schikt over een gemechaniseerde kaas makerij, goed past in de combinatie, terwijl zowel de totale aanvoer als de verwerkingsmogelijkheden een gunsti ge invloed zullen hebben op de ver werkingskosten. Naar het oordeel van de besturen zal door deze fusie ‘de verdere ontwikke ling van de coöperatieve zuivelindus trie in de zuidwesthoek van Friesland gestimuleerd worden. Burgemeester Rasterhoff neemt een ontvangtoestel aan uit handen van de heer Van der Werf. In het midden brandweercommandant Slob. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Een 60-tal meisjes van 12 en 13 jaar demonstreerden een knotsoefening op muziek van Sir Henry’s March en kregen een welverdiend applaus. De keurploeg van meisjes en jongens liet zien wat zij in het langematspringen presteerde. Een nummer dat met vaart werd gebracht en zeer goede sprongen liet zien. Ter afwisseling voerden de adspi- rantmeisjes een vrije oefening uit, Als laatste nummer van een zeer uitgebreid programma gaf een grote meisjesgroep van 10 tot 14 jaar een vrije oefening, die wel als het klapstuk van de avond mag worden beschouwd. Een zeer goede uitvoering door een groot aantal meisjes gaf aan deze eer ste uitvoering een waardig slot. Natuurlijk mag dat! In de vergade- leen in Sneek, maar over het gehele ring van de 3 ouderverenigingen Het Zorgenkind, Philadelphia 'n Helpt El kander is daar dan ook een groot deel van de avond aan gewijd. In het ver- slagje dat j.l. donderdag in de krant stond, is daar dan ook melding van ge maakt. Na een opmars van alle deelnemen de leden, een steeds weer boeiend ge zicht, werd door allen het bondslied van het KNCGV gezongen. De kleu- teurs openden onder leiding van mw. Hoekstra als eersten de rii der gym nasten met een nummer op en over de banken, waarvoor zij een gul ap plaus kregen. De meisjes van 6 en 7 jaar volgden met een nummer klassikaal ringen. De jongens var 6 en 7 jaar werkten klas sikaal op de lage brug en probeerden allemaal model in de stand te gaan staan na het afwerken van hun oefe ning. Voor de groep meisjes van 8 en 9 jaar (Emmaschool) had men twee nummers op het programma gezet. In de eerste plaats een vrije oefening, die een zeer goede uitvoering kreeg. En een nummer brug ongelijk. Toen vrijdagmorgen de heer W. Dijk stra, postbesteller te IJlst, veehouder Schuurmans zijn poststukken wilde bezorgen en daarbij over de vrij brede vaart ter plaatse de boerderij trachtte te bereiken, bleek dat het ijs niet meer in staat was hem te dragen. Het ge volg was dat hij in het koude water terecht kwam. Gelukkig werd hij gauw Met een dankwoord van de heer op het droge geholpen. Juist vóór hem Betsema aan allen, die in welke vorm ook tot het welslagen van de avond hadden meegewerkt, werd deze gym- nastiekuitvoering besloten. Grote hoeveelheden huisvuil moes ten worden opgeslagen op het reini- gingsterrein. Op bepaalde ogenblikken geraakten ze in brand. Branden, waar van blussing vrijwel onmogelijk is. De nog steeds toenemende hoeveel heid huisvuil vormt een landelijk pro bleem. De gemeenten Bolsward, Sneek, Wymbritseradeel en IJlst hebben enige tijd geleden de vraag onder ogen ge zien op welke wijze een gemeenschap pelijke oplossing kan worden verkre gen. Er zijn verschillende methoden om het vuil kwijt te raken: verbranding, compostbereiding, mechanische ver kleining met storten van het verkleinde vuil, afvoer per spoor ter verwerking elders, gecontroleerd storten. De laat ste methode verdient volgens de nota de voorkeur, mits een geschikte plaats gevonden kan worden. Het vuil wordt bij deze methode ge stort in lagen van niet dikker dan 2 m, de stortbreedte wordt zo smal moge lijk gehouden, het bovenvlak wordt schoon gehouden en het vuil dient zo mogelijk boven het grondwater ge stort te worden. Daarna worden de sleuven met een laag zand afgedekt. De kosten worden per jaar geraamd op f 14,50 per ton. Dankzij een geste van de Sneker Onderlinge Brandwaarborgvereniging behoeft de Sneker brandweer niet ach ter te blijven bij de gemeentepolitie. Nauwelijks immers beschikt men bij de politie over draagbare radiotoestelle- tjes, waarmee verbinding kan worden onderhouden, of ook de brandweer heeft nu de beschikking over een vier tal apparaatjes waarmee boodschappen kunnen worden ontvangen, die vanuit een centrale post worden overgeseind. .Door dit nieuwe alarmeringssysteem ,is de paraatheid sterk toegenomen. Bo vendien zijn de brandweerlieden mo bieler geworden. Ze behoeven niet meer bang te zijn dat ze in geval van brand nergens te bereiken zijn. Een apparaatje in de fietstas, in de auto of aan een bandje over de schouder en de mannen kunnen op elk gewenst ogen blik worden opgeroepen. Vrijdagavond werd dit „kostelijk en kostbare geschenk, waardoor de pa raatheid van de brandweer wordt ver hoogd”, zoals burgemeester Rasterhoff het uitdrukte, overgedragen. De bur gemeester nam de gift namens de brandweer en de Sneker burgerij in ontvangst. Onderlinge, mr. A. van der Werf, ver- Op 55-jarige leeftijd is gisteren al hier overleden de heer Th. J. Tromp directielid van Tromp Groothandel n.v. Behalve in zakenkringen genoot de overledene ook grote bekendheid in de Sneker tenniswereld. Zijn verdien sten voor de lawntennisclub „Shot” werden indertijd beloond met het ere lidmaatschap van deze vereniging. Voorts had hij meer dan 25 jaar zit ting in het comité, dat jaarlijks de wedstrijden om het tenniskampioen schap van Sneek organiseert. SNEEKER NIEUWSBLAD Na uitvoerig voor- en nadelen van alle methoden van vuilverwerking te hebben opgesomd, komen b. en w. met het volgende plan. Het huidige stort- terrein kan worden uitgebreid tot 24 ha. Het niet direct nodige terrein kan zijn agrarische bestemming behouden tot het moment waarop het voor vuil- berging nodig is. De voor dit doel reeds in beslag ge nomen terreinen komen, nadat zij zijn volgestort, successievelijk weer als wei land beschikbaar. Er is een gedeelte aangegeven dat voldoende is voor plm. 6 jaar. Daarna zullen andere complexen in gebruik worden genomen. Aldus zou gedurende ongeveer 25 jaar voor Sneek in de vuilberging kunnen worden voor zien. Het stortterrein wordt bij deze me thode als het ware ingepolderd en daar door van de waterschapsboezem afge sloten. Het kan m.b.v. een te bouwen bemalingsinstallatie op zodanig peil worden bemalen, dat het mogelijk is het aan te voeren vuil in den droge te storten. De sleuven zullen ongeveer 15 meter breed worden. Het ligt in de be doeling het vuil in twee lagen, elk ter dikte van 2 meter te storten. Daar komt dan weer zand overheen. B. en w. doen de Sneker raad een uitvoerige nota toekomen over het probleem van de vuilverwijdering. Zij achten de toestand van Sneek thans onhoudbaar. Er zullen op korte termijn voorzieningen moeten worden getroffen. Het college denkt hierbij aan een uitbreiding van het stortterrein, dat daardoor een oppervlakte van in totaal 24 ha krijgt. Het is niet nodig dit terrein direkt in z’n geheel in gebruik te nemen. De coöperatieve zuivelfabriek te Sijbrandaburen is onderscheiden met een zilveren medaille voor de kaas, c’ie zij in> 1968 geregeld naar de kaaskeu- ringen van de Friese Zuivelbond in Leeuwarden heeft gezonden. Een bronzen medaille kregen de zuivelfa brieken in Scharnegoutum en Heeg. In z’n openingswoord sprak voorzit ter Betsema o.m. zijn voldoening uit over de grote opkomst van de zijde der leden en het grote bezoek, ondanks dat de weersgesteldheid die avond verre van ideaal was. Men had, zo zei de heer Betsema, nog overwogen om de uitvoering uit de stellen, maar gezien het enthousiasme waarmee de jeugd voor deze avond had geoefend en de reeds wekenlange voorpret was toch besloten de eerste uitvoering door te laten gaan. Na het uitspreken van een gebed werd door hem de leiding van de avond overgedragen aan de heer Dou ma en de dames Hoekstra en Tjaarda. HET PROGRAMMA komt. Dat betekent dat vals alarm is uitgesloten. Enkele mensen van de fabriek en de N.V. De Boer uit Amsterdam, die de verkoop aan de brandweerkorpsen ver zorgt, gaven een kleine demonstratie. Men wees er nog op, dat de apparatuur ook gebruikt kan worden bij gladheids- bestrijding en dergelijke. waarbij een enkele, door de oefening niet goed te kennen, aan het totaal beeld enige afbreuk deed. De damesgroep trad in haar tweede nummer op aan de brug ongelijk. Hoe wel de oefeningen zonder rustpauzes werden uitgevoerd en het gepresteerde keurig werd afgewerkt, kan de heer Douma met deze dames nog wel iets verder komen met moeilijken onder- delen. De seniorendamesgroep voerde een keurig uitgevoerde knotsoefening uit, waarna e'"i combinatie van dames en meisjes een demonstratie op de evenwichtsbalk gaf. Over het alge meen was er iets te weinig variatie in de oefenstof en waren daardoor de oefeningen iets te lang. De kosten van een en ander worden als volgt geraamd: het ontgraven van de sleuven f 396.000, aanleg van wegen op het stortterrein f238.650, aanbren gen van (camouflerende) beplanting f 10.000, totaal f 644.650. Verder zijn een aantal investeringen noodzakelijk: het pachtvrij maken van in beslag genomen grond f 12.500, een hydraulische graaf machine f 90.000, elektrisch gemaal f 20.000, stelconplaten f 90-00, verbete ring toegangsweg f 130.000, totaal De jongens van 10 jaar kregen elk een oefening te doen op de lage brug, waarbij een haastig afwerken van de oefenstof afbreuk deed aan het geheel. Met hun nummer bokspringen waren ze beter op dreef en lieten ze zien dat ze wel durfden te springen. Een jon- gensgroep van 8 en 9 jaar toonde wat de jongens kunnen in het kastspringen. Het eerste gedeelte van het program ma werd afgerond met een lintoefening door een meisjesgroep. Mevr. Hoekstra oogstte met deze groep een daverend en welverdiend applaus. Op het ritme van een pittig stuk muziek wisten deze meisjes de oefening dermate gélijk uit te voeren, dat een en ander een lust voor het oog werd. Na de pauze voerden de meisjes van 10 en 11 jaar een vrije oefening uit, welke onder leiding stond van de heer H. Douma. Deze uitvoering kwam niet vlekkeloos uit de verf, maar daarvoor kan als reden worden aangevoerd dat deze meisjesgroep uit een combinatie van drie ploegen bestaat, die voor de eerste keer met elkaar optraden. Hoewel het peil van de damesgroep behoorlijk was in het nummer ring- zwaaien, deden de niet feilloos uitge voerde afsprongen afbreuk aan het ge heel. De vrije oefening van de adspi- rantmeisjes oogstte bij het publiek veel bijval. Het springnummer van de jongens op de banken met daaroverheen een langemat werd in goed tempo uitge voerd en gaf verschillende goede sprongen te zien. SIR HENRY'S MARCH klaarde waarom deze alarminstallatie De voorzitter van het bestuur van de werd aangeboden. „Wij zijn zeer veel dank aan u verschuldigd”, zei hij tot de brandweermensen. De burgemeester sprak woorden van hartelijke dank en wees er terloops op, dat ook voor de dames deze installatie mogelijkheden biedt als ze hun man moeten hebben. De in de zaal aanwezige dames de overdracht vond plaats tijdens een ge zellige avond bij Piso van het brand weerpersoneel namen met instem ming van deze mededeling kennis. Brandweercommandant W Slob was uiteraard heel blij met dit prachtige cadeau. Hij vertelde dat tot nu toe de opkomst bij alarm gemiddeld 50 tot 60% bedroeg, terwijl met het nieuwe apparaat een opkomst van ca. 95% wordt bereikt. De installatie bestaat uit een zender (die een plaats krijgt in het politiebu reau) en een aantal ontvangers. Voor lopig heeft de Sneker brandweer er nog maar vier, maar dit aantal kan on beperkt worden uitgebreid. Er zijn in Nederland al veel korpsen waar dit alarmeringssysteem in gebruik is. Op- sterland heeft ze b.v. ook. En de ge meente Helmond, vertelde de man van de fabriek, heeft in één keer 129 ont vangers besteld. Een vertegenwoordiger van Radio Becker N.V. te Zeist, die dit soort ap paratuur vervaardigt, gaf een aantal technische bijzonderheden. Het bereik is minstens 10 tot 15 km, afhankelijk van de omstandigheden (hoogte van de bebouwing, het weer). Als voordeel boven het huidige systeem noemde hij, dat men niet meer in de buurt van de brandbel. die de mensen thuis hebben, hoeft te blijven. Na het uitvallen van de stroom kan de zender nog 36 uur blijven werken. Zou deze voortdurend in gebruik zijn, dan moet hij na 20 uur weer opgeladen worden. Men kan naar verkiezing één ont vanger of een groep ontvangers oproe pen. De ontvangers kunnen gemaakt worden voor ontvangst van signalen zowel als voor gesproken mededelingen. In het eerste geval werkt men met een code. Er moet aan zeven voorwaarden worden voldaan voor het signaal over- Advertentieprtfs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han4elsad vertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad. HUIDIGE INSTALLATIE Toen in 1954 de gemeentereiniging werd verplaatst van de Lemmerweg naar de Woudvaart en de nieuwe com- posteringsinstallatie volgens het z.g. raspsysteem met inschakeling van een mengbunker voor de verwerking van de beer, in gebruik werd genomen, had Sneek als eerste gemeente in ons land het meest moderne vuilverwerkingsbe- drijf gesticht. Dat de hierna te schetsen ontwikkeling er toe zou leiden, dat binnen 15 jaar het vuil ver wij derings- vraagstuk opnieuw voor het gemeen tebestuur een probleem zou vormen, werd toen door niemand voorzien. De gekozen wijze van vuilverwerken trok bij gemeenten, die voor dezelfde moeilijkheden als Sneek waren gesteld, de aandacht en de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening steunde met behulp van de z.g. Mar- shall-gelden het ondernomen experi ment, dat ook in buitenland toepassing had gevonden, door het verstrekken van een renteloze geldlening van f360.000,—. Andere, meest grotere gemeenten, gingen later het hier gekozen systeem of een op dezelfde leest geschoeide me thode toepassen. INGETREDEN ONTWIKKELING Verschillende omstandigheden heb ben er toe geleid dat, in strijd met de gekoesterde verwachting, de indertijd gekozen oplossing niet een reeks van jaren in de behoefte kon voorzien. In. de eerste plaats nam als gevolg van de stijgende welvaart, van andere leef gewoonten en van de invoering van andere verpakkingsmethoden de hoe veelheid huisvuil per inwoner op on voorziene en schrikbarende wijze toe, een euvel waarmee reinigingsdiensten in het gehele land te kampen hebben. In de tweede plaats veranderde de aard van het huisvuil, waardoor de moge lijkheid voor een goede compostering verminderde. Door het hand over hand toenemen na 1963 van gasvertvarming verviel het aanbod van sintels, as e.d. en nam de hoeveelheid brandbaar ma teriaal zoals hout e.d., dat moest wor den verwerkt, onrustbarend toe. Kunst stoffen als plastics en nylons, die moei lijk verteerbaar' zijn en aan de kwaliteit van de compost ernstig afbreuk doen, deden in toenemende mate hun intre de. Door de stijging van de hoeveelheid huisvuil kon de composteringsinstalla- tie al het vuil niet meer verwerken. Op het eerste gezicht zou het voor de hand hebben gelegen, op de ingesla gen weg voort te gaan en tot uitbrei ding van de composteringsinstallatie te besluiten. Aangezien echter twijfel rees over de vraag of grotere hoeveelheden compost, ook in de toekomst, in vol doende mate tegen aanvaardbare prij zen zouden kunnen worden afgezet en later ook nog over de vraag of door het verwerken van steeds meer kunst stoffen wel een goed produkt kon wor den verkregen, werd het betrachten van enige terughoudendheid ten aan zien van een aanpassing van de com posteringsinstallatie aan het sterk toe genomen aanbod wenselijk geoordeeld, f 261.500. land gaat. De lezers willen wij er vooral op wijzen dat, al wonen en werken wij in Sneek en daar maken hebben, ouderverenigingen daarover ongerust zijn. Sneek vormt dus geen uitzonde ring. Finkenburgh streeft niet naar winst in de zin van uitbuiting van hun mensen (stel je voor!), maar wel naar de mogelij' leden ieder te belasten naar zijn of haar kunnen met zinvolle arbeid. Sprake van winst in geldelijke zin kan er nooit aan de orde zijn, ge zien het nadelig exploitatiesaldo dat voor 1968 f 293.653,bedraagt. Normaals willen wij, de ouderver enigingen, -rop wijzen, dat we ondanks alles goede moed houden. We kunnen alleen maar hopen dat we b.v. na en kele jaren kunnen zeggen Gelukkig is alles toch nog goed gekomen”, want aan de W. >.W. valt niet te ontkomen en hopelijk zal de gemeente op korte termen een dagverblijf voor deze groepen mensen kunnen 'iseren, al hoewel wü er van overtuigd zijn, dat dit niet vanzelf gaat en een grote krachtsinspanning vergt. Hopelijk zijn met dit berichtje enige misverstanden uit de weg geruimd. Mevr. C. de Kan, Secr. Helpt Elkander, Sneek. B. en w. van Sneek doen de raad een voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening op de heffing en in vordering van precariorechten. In het bijzonder de uitzonderlijk lage tarie ven, waarvan in sommige gevallen de perceptiekosten hoger zijn dan de op brengsten, aldus het college, zijn ach tergebleven. In verband hiermee en gelet op de in andere gemeenten gel dende precariorechten wordt een ta riefsverhoging gerechtvaardigd geacht. Het gaat om de volgende tarieven: 1. voor bouw-, onderhouds- en sloopwer ken; 2 het beleggen of bezetten van openbare grond voor het houden van verkopingen (dit zou een kwartje per m2 worden); 3. voor terrassen; 4. standplaatsen voor autobussen en vrachtwagens (voorgesteld wordt het tarief voor een standplaats voor au tobussen te wijzigen in f 15,resp. f 8,per kwartaal voor het meer dan 5 maal resp. minder dan 6 maal per week innemen van een standplaats en voor vrachtauto’s f 2,50 resp. f 5, per kwartaal voor het eenmaal resp. meermalen per week innemen van een standplaats op het bodeterrein)5. beerputten f 7,50 per jaar); 6. motor- brandstofinstallaties c.a. (voor ’ntank f 15,resp. f 10,per m2 per jaar al naar gelang deze zich bevindt binnen de stadsgrachten en aan belangrijk doorgaande wegen of gelegen is in de overige delen der gemeente); 7. inrit ten (f 5,per jaar). Bij aanneming van de door b. en w. voorgestane tarieven kan in vergelij king met het geldende tarief een ho gere opbrengst worden geraamd van f 24.000 per jaar. Het was van de schrijfster niet de bedoeling, dat het met een grote kop c-» de voorpagina zou staan en vooral niet met name zoals: Verontrusting over de Pier de Boerstichting (Finken burgh) enz. Op die '^r kreeg een gewoon verslagje van gewone ver gadering een alarmerende klemtoon. Dit artikel zou bij de lezers de ge dachte kunnen wekken, dat de ouders van gehandicapte kinderen het niet eens zouden zijn met het beleid en de gang van zaken aldaar. NIETS IS MINDER WAAR! We zouden juist wil len dat het bleef zoals het is, want het is goed, ’■■-•ima zelfs. De directie heeft ons, naar aanleiding van het kranten berichtje, verzekerd dat onze zorgen ook hun zorgen zijn. Ook moeten we nog even iets recht zetten, niet het bestuur van Finken burgh heeft veranderingen op het oog, dit is dus een fout van de schrijfster van ’’et verslag, dus niet de G.S.W., maar de W.S.W. (Wet Sociale Werk voorziening-1 is verantwoordelijk voor de golf van verontrusting die, niet al-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1