reserve num G. v. d. Pijpekamp erelid \Rl afd. Sneek i P. Kooistra benoemd tot ridder in orde van O.N. Gemeentebegroting 1969 Sneek: 195.000als ra IJLST WY M BRITS ERA DEEL van en Bijna 3 miljoen meer aan totaal in inkomst en uitgaaf Korpschef verliet 24 jaar gemeentepolitie Sneek na Na 37 jaar als bestuurslid Opvolger S. H. Bos geïnstalleerd Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, HL I I 124e jaargang no. 18 Maandag 3 maart 1969 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerknieuws Schip in Margrietkailaal dreigde te zinken Sneeknr Nieuwsblad is een Donderdag eerst steen voor nieuw „Zwaluwnest” Meisje in Heeg wint trip naar Londen Spoorlijn Sneck-Bolsward wordt opgebroken aecembmeWe NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD DANKWOORDEN de exploitatie MOOI WERK NIET ALTIJD EENS was,een gezellige vergadering. Sieperda. PARKEERMETERS Zoals bekend zullen er voorlopig 110 om het scheidende lid toe te spreken. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Verwacht mag worden dat het nader overleg met b. en w. van Wymbritsera- deel over het op te richten Recreatie- kelijke reizen uitgestippeld voor dit jaar. Op een vraag uit de vergadering wat ’t kost moest het bestuur het ant woord schuldig blijven. He* definitieve reisprogramma zal via de plaatselijke bladen Lekend worden gemaakt. Mee gedeeld werd dat er op 21 maart a.s. een Zwitserland-avond zal worden ge houden. De rest van de avond werden er en- NUCHTER EN BESCHEIDEN Zo’n trip naar Londen werd gewon nen door Hilda van der Wal, leerli'g der 6e klasse der r.k. school te Heeg. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt han J elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name v Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Deze was al een jaar ..adviseur” van de afdeling. Vorig jaar was hij 70 ge worden en dat betekende volgens de reglementen aftreden als bestuurslid. Vrijdagavond nam de afdeling in de algemene ledenvergadering in „Onder de Linden” officieel afscheid. Voorzitter A. de Groot zei dat een afscheid altijd iets is dat niet terug keert; hier evenwel zou het in een ple zierige sfeer plaatsvinden. Hij gaf een uitvoerige terugblik. De afdeling is in 1927 opgericht met 25 leden. Spoe- De heer Van de Pijpekamp kreeg bij zijn „afsche’d” een -fraai schilderij aangeboden, voorstellende het pand waarin zijn zaak is gevestigd. Voor mevrouw was er een fraai bloemstuk. OPMERKELIJKE FEITEN Men had altijd veel plannen, maar helaas lukte niet altijd alles, vertelde de voorzitter, die ijverig in oude notu len had zitten lezen. Toch steeg in 1934 het ledental weer tot 162. Hij haalde nog enkele opmerkelijke feiten uit de historie naar voren. Zo was ir 1934 mej. Sj. Tjallema in het bestuur gekozen. Zij werd in 1936 penningmeesteresse en dat is ze nog altijd. En in 1949 kwam de heer P. Zondervan in het bestuur, deze dag Zoals al eerder bekend is gemaakt kon ook voor dit jaar weer de gemeente begroting van Sneek sluitend worden gemaakt zonder dat de saldi-reserve behoefde te worden aangesproken. Op de post voor onvoorziene uitgaven van de ontwerpbegroting is rond f230.400,uitgetrokken. Van dit bedrag is f22.000,bestemd als bijdrage aan NV Intercommunaal Gasbedrijf „Wester- go” voor de gasvoorziening in onrendabele gebieden en f 12.800,wegens nog niet op de bedrijfsbegroting geraamde financieringslasten van het gas- en wa terleidingbedrijf. Ter voorziening in behoeften welke in de loop van het begro tingsjaar zullen ontstaan en voor het opvangen van tegenvallers in de ramin gen, zowel aan de inkomsten- als aan de uitgavenkant, blijft derhalve rond f 195.600,beschikbaar (vorig jaar f 219.000, „Het verheugt mij, dat men uw kwaliteiten als politieman, uw toewijding en uw plichtsgevoel niet alleen hier ten zeerste gewaardeerd heeft, maar ook elders en dat ik u daarom kan meedelen dat u benoemd bent tot ridder in de orde van Oranje-Nassau”. Deze woorden richtte burgemeester Rasterhoff don derdagmiddag tot de heer P. Kooistra, die na een dienstverband van bijna 25 jaar afscheid nam als hoofdinspecteur-korpschef van de Sneker gemeente politie. De heer Kooistra is 60 jaar geworden en dat is bij de politie de leeftijd dat men de dienst kan verlaten. De heer Kooistra werd veel lof toegezwaaid en zeer- waarderend toegesproken. Deze waardering werd omlijst door fraaie geschenken en zijn benoeming tot ridder in de orde van O.N. Het Franse schip „Intens”. 306 ton, dreigde vrijdagavond in het Prinses Margrietkanaal te zinken. Bij het af-, meren ontdekte de schipper dat het s-hip lek was. Hij sloeg direct alarm. Een collega kwam te hulp en men wist met een drietal pompen het water uit het schip te houden en daarna het gat te dichten. De gewaarschuwde brand weer van Sneek behoefde geen dienst meer te doen. parkeermeters worden aangeschaft. Ze zullen worden geplaatst in de Markt straat, op het Waagplein, Leeuwenburg en Schaapmarktplein. Het nadelig ver schil tussen exploitatie en -baten wordt op f 2100 geraamd. Donderdag a.s. zal ’s middags om 4 uur de eerste steen worden gelegd voor het nieuwe internaat Voor geestelijk gehandicapte kinderen „Het Zwalu- nest” aan dc Hemdijk. Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Buitengewoon Onderwijs te Sneek heeft de heer T. H. Beishuizen te Ermelo, grondlegger van het internaatswerk, verzocht het karwei te verrichten. „Ik voel me net als in de Sinter klaastijd”, zei de heer Van de Pijpe kamp tot slot. Het werk voor de NRV is voor hem altijd daarom zo mooi ge weest, verklaarde hij, omdat je merkt als je met buitenlanders op reis gaat, dat je naar elkaar toegroeit. Over het erelidmaatschap: „Ik heb ’t niet ver diend”. Het officiële gedeelte van de avond werd vlot afgewerkt. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de t< ?- nemende belangstelling voor reizen naar o.a. Tunesië. Maar ook landen als Oostenrijk en Zwitserland blijven in trek en niet te vergeten Scandinavië, zo bleek uit mededelingen van het lan delijk secretariaat. Er waren geen bij zondere gebeurtenissen in het afgelo pen jaar, zo deelde secretaris Zonder van mee in zijn jaarverslag. Op 31 de cember j.l. bedroeg het ledental 291. Penningmeesteresse mej. Tjallema had een batig saldo van f 1189,14. De aftre dende bestuursleden mevr. Schukken en de heer A. de Groot werden op nieuw benoemd. De Friese kring had tal van aantrpk- dig waren er al 110. In 1928 wilde men een tocht organiseren naar het Snee- kermeer in boten die door leden be schikbaar waren gesteld. De leden kre gen in 1930 reductie op de Sneker bad inrichting. In 1932 ging men ook al naar de Friese bollenvelden. Maar toen raakte men in een krisis en was er zelfs sprake van opheffing. Het was de heer Van de Pijpekamp die dit aan het hart ging. Hij was al bestuurslid, maar in 1933, op 20 april, werd hij gekozen tot voorzitter. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de burgerluchtvaart in Ne derland organiseerde de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart een wed strijd, waaraan de 6e klassen van de lagere scholen konden deelnemen. Er werd een test afgenomen over de his torie der burgerluchtvaart. Elke leer ling moest een tekening maken, be trekking hebbende op heden, verleden of toekomst en er moest een klasse- werkstuk ingeleverd worden. Naast de klasseprijs (voor elke provincie één) werden er 180 trips naar Londen be schikbaar gesteld voor de beste teke naars. Nadat er in de raadzaal van het stad huis, ten overstaan van o.a. de vier Wethouders en het bijna voltallige korps van de politie, afscheid was ge nomen van de heer Kooistra, begaf het hele gezelschap zich naar de hal. Hier vond de installatie plaats van de nieu we korpschef, de heer S. H. Bos, voor heen korpschef van de gemeentepolitie in Steenwijk. „Wij laten u zo niet gaan. We zijn u dankbaar voor wat u voor de afdeling hebt gedaan. U hebt de afdeling ge bracht waar deze behoort te zijn. U bent 37 jaar bestuurslid geweest. Ik zou u willen vragen of u wilt aanblij ven als adviseur en het bestuur had gedacht u voor te stellen als erelid”. Na deze mededeling van de voorzitter volgde een daverend applaus. De Sne ker NRV’er gingen graag akkoord met de benoeming tot erelid van de heer G. v. d. Pijpekamp. Hij was er van overtuigd dat de heer Kooistra zijn ridderorde volledig verdiend heeft en hoopte dat hij hem nog lang kon dragen. Ook mevrouw Kooistra heeft volgens de burgemees ter offers moeten brengen, vooral in de beginperiode. Haar man liet haar veel alleen zitten doordat de dienst hem opeiste. Daarvoor werd mevrouw Kooistra beloond met een prachtig boeket bloemen. De heer Kooistra ontving uit handen van de burgemees ter een envelop met een (goede) in houd. schap Sneekermeer binnenkort zal kun nen worden afgerond. Tenslotte geven b. en w. in de aan biedingsbrief bij de begroting als hun mening ovër het te voeren beleid, dat daarvoor niet een overzicht van de te verrichten investeringen een basis kan zijn, maar de jaarlijks ten laste van de gewone dienst komende uitgaven en de ruimte die de gewone dienst der begro ting zal bieden of die kan worden ge schapen. Van tal van vaak zeer omvang rijke investeringen staat bij voorbaat vast dat zij de gewone dienst der ge meente niet of nauwelijks beïnvloeden. B.v. de normale kosten van stadsuit breiding, scholenbouw, woningbouw etc. Aan de andere kant zal het beleid er toe leiden dat de ruimte, die de begro ting biedt niet of niet in de eerste plaats voor de lasten, uit investeringen voortspruitende, zal worden aange wend, maar b.v. voor subsidiëring van culturele activiteiten, jeugdwerk, ge zondheidszorg enz. Vandaag is begonnen met het opbre ken van de spoorlijn Sneek-Bolsward bij de Hollandia-fabrieken in Bolsward Aannemer Koedijk uit Zwolle hoopt het karwei in ongeveer drie maanden te hebben geklaard. Om te voorkomen, dat het verkeer te veel last zal onder vinden, is afgesproken, dat er niet te grote stukken opgebroken mogen lig gen. Het opbreken tussen Bolsward en Sneek zal voor het wegverkeer ook wel wat moeilijkheden opleveren, maar de Spoorwegen verwachten geen stremmingen. Zo nodig wordt het ver keer omgelegd. „Ik vind het een moeilijke taak om hier een speech te houden,. Ik heb het gevoel dat de heer Kooistra de speech zal ondergaan als een operatie. En hij heeft daar een reden voor. Hij is een nuchter en bescheiden man. Boven dien zal hij wel gedacht hebben: als er speeches worden gehouden, dan moet ik ook antwoorden. Maar na een prettige samenwerking van bijna 25 jaar ontkomt u niet aan een speech. Alleen dan is er de moeilijkheid, wat moet ik zeggen? Als onze verhoudin gen en uw kwaliteiten als politieman minder goed waren geweest zou ik hebben kunnen denken: Gelukkig, die gaat weg en was alles veel gemakke lijker geweest. Nu ligt de situatie heel anders. Het zal niet meevallen om de hechte banden, die in deze periode tussen ons zijn ontstaan door te snij den”, aldus de burgemeester. DRIFTKOP precies 20 jaar geleden. De heer Van de Pijpekamp was ij alle activiteiten de stuwkracht. In die voor-oorlogse jaren ontstonden ook de eerste contacten met de VVV. De voorzitter memoreerde nog tal van ge beurtenissen. „Ik heb veel van Van de Pijpekamp geleerd”, zei hij. Als ca deau overhandigde hij een fraai schil derijtje, voorstellende een gezicht op het hoekpand Kleinzand-Singel, waar de boekhandel van de heer Van de Pij pekamp is gevestigd. Het is geschilderd door de heer G. Bok, alhier. Voorts kreeg hij een enorme doos sigaren. Vice-voorzitter Wallagh van het hoofdbestuur was speciaal uit Amster dam gekomen naar het hoge noorden elingsbestuurs- >k hij haalde tal van herinneringen up en bood een fraai Makkumer wandbord aan waar nog wat achterop zal worden geschre ven) alsmede een bloemstuk voor me vrouw Van de Pijpekamp. De heer Wallagh herinnerde er ter loops aan, dat de NRV (Ned. Reisver- eniging) het niet- zo gemakkelijk heeft, gezien de vele reizen die door allerlei andere organisaties worden georgani seerd. Het ledental daalde van 150.000 tot 90.000, maar gelukkig is het thans weer in stijgende lijn en de 100.000 ge passeerd. Uit een ingestelde enquête naar de mogelijkheid van vervanging van pri- vaattonnen door w.c.’s is gebleken dat van 265 aangeschrevenen in 64 geval len de vervanging niet heeft plaats ge vonden wegens bezwaren van financiële aard. In 68 gevallen werd geen ant woord ontvangen. B. en w. overwegen op welke bevredigende wijze van ge meentewege de financiële bezwaren zoveel mogelijk kunnen worden onder vangen. Er zijn in de naaste toekomst nog 140 woningen onbewoonbaar te verklaren. Er wordt naar gestreefd dit aantal in versneld tempo aan bewoning te ont trekken en een onderzoek in te stellen naar de panden die voor onbewoon- baarverklaring in aanmerking komen. Indertijd is er een lijst opgemaakt, waar niet minder dan 852 woningen op stonden die voor onbewoonbaarverkla- ring in aanmerking kwamen; daarvan zijn thans nog 134 in gebruik of tot voor kort in gebruik geweest. B. en w. zullen de ontwikkeling op de woningmarkt nauwgezet volgen en zodra dit wenselijk is de totstandko ming van een doorstromingsregeling bevorderen. Een samenloop van omstandighe den heeft de heer Kooistra naar Sneek gevoerd. Hij kwam in het laatst van 1945, in een erg rumoerige tijd dus, en de wegen van de heer Kooistra en de burgemeester kruisten elkaar. De burgemeester stond aanvankelijk wat sceptisch tegenover deze onderdui ker, die tijdens de bezettingsjaren meermalen in het politieblad had ge staan. Ook heeft hij wel eens getwij feld aan de capaciteiten van de heer Kooistra, o.a. toen hij met een oude 5 pk motor door de heg van zijn huis loog. Maar deze twijfel heeft niet lang geduurd en sloeg allengs om in respect. Toch, helemaal zonder zorg was de burgemeester nog niet. De heer Kooistra was een man in de kracht van zijn leven en hij had de ge stalte van een korpschef, die dacht aan de ouderwetse manier van gezags- handhaving. „Het woord driftkop was wel eens op u van toepassing”, aldus de burgemeester. Vaak heeft de oud-korpschef de kans gehad Sneek te verwisselen met een grotere stad, hetgeen voor hem financieel waarschijnlijk wel aantrek kelijk was. Maar de burgemeester ge loofde dat de verbondenheid met de Sneker gemeenschap en iet het korps hem ervan weerhield om te vertrek ken. AULA De vraag of een aula bij de begraaf plaats wenselijk is blijft voorlopig rus ten, aangezien slechts één begrafenis vereniging hiervoor belangstelling heeft. „Mijn eerste plicht is thans om dank te brengen aan Hare Majesteit de Ko ningin, voor de onderscheiding die ik van haar heb mogen ontvangen. Maar zonder steun van mijn medewerkers was ik nergens geweest, zij hebben dus ook een groot aandeel in mijn werk gehad. In dat licht wil ik de on derscheiding wel aanvaarden”. Aldus de heer Kooistra. Hij zag met veel vol doening terug op zijn loopbaan bij de Sneker gemeentepolitie en is steeds een rechercheman geweest. H;; was heel blij met zijn benoeming van voor de oorlog bij de rijksrecherche. Maar de oorlog zorgde voor een kink in de kabel. De heer Kooistra moest onder duiken. Na de oorlog kwam hij naar Sneek, waar hij ook nu zal blijven wonen. Tot slot bracht hij dank aan het ge meentebestuur voor de geweldige ont vangst in de raadzaal, vóór de gratifi catie en de bloemen die hij en zijn vrouw mochten ontvangen. Hij toonde zich zeer erkentelijk voor de vele goe de woorden en richtte zelf nog enige goede woorden aan het adres van de hoofden van politie, reservepolitie en regionale en plaatselijke pers voor ’e altijd goede en prettige samenwerking. Bij de foto: De pas geridderde heer Kooistra, zijn echtgenote en burge meester Rasterhoff. (zie vervolg pagina 2) Tegenover de Op de gewone dienst geraamde uitgaven tot een bedrag van f 19.428.205,49 zijn inkomsten tot een gelijk bedrag geraamd. In de primitieve begroting voor 1968 bedroeg het totaal zowel in inkomst als in uitgaaf f 16.782.666,69. De ontwerp-begroting voor 1969 wijkt op een drietal onderdelen be langrijk af van de voorafgaande be grotingen. Deze afwijkingen worden veroorzaakt door de invoering van de Algemene wet bijzondere ziektekosten (A.W.B.Z.) en van de Wet op het voortgezet onderwijs (W.V.O.), alsmede dooi- de opheffing van het gemeente lijk leningfonds per 1 januari 1969. Eerstgenoemde wet (A.W.B.Z.) heeft tot gevolg, dat aanzienlijke uitgaven die tot voor kort op grond van de Al gemene Bijstandswet moesten worden gedaan, thans niet meer tep laste van de gemeente komen. Het gaat hier met name om betalingen wegens verpleging van geesteszieken, verpleging van chro nische zieken enz. De algemene uitke ring uit het gemeentefonds, bij de be rekening waarvan 80% van de ten Ihste van de gemeente gebleven kosten van sociale zorg een rol speelt, is door de ze overheveling van lasten uiteraard beïnvloed. De tweede wet (W.V.O.) heeft tot gevolg, dat in beginsel geen uitgaven voor het voortgezet onderwijs meer ten laste van het budget der ge meenten komen. Uit de gemeentebe grotingen verdwijnen de paragrafen, betrekking hebbende op u.l.o.- en nij verheidsonderwijs. Ook de op deze tak ken van onderwijs betrekking hebben de onderdelen van de gemeentefonds uitkering en de rijksuitkeringen voor het nijverheidsonderwijs zijn voor 1969 niet meer geraamd. PENSIONPRIJZEN In de ontwerp-begrotingen van „Nij Nazareth” en „Cruycebroedershof” is een verhoging van de pensionprijzen verwerkt. Voornamelijk door stijging van de personeelskosten moest hiertoe worden besloten om de exploitatie sluitend te houden. De grootste stijging bij de inkomsten komt uit hoofde van de financiële ver houding tussen rijk en gemeente. Deze bedraagt f227.600 naar raming. Aan eigen heffingen kan f 90.300 meer dan in 1968 worden geraamd. Hierin is be grepen een hogere opbrengst van f 20.000 van de straatbelasting, f 11.500 wegens gebruik openbare grond en wa teren, f 26.500 van markt- en stalgel den, alsmede f 21.000 wegens opcenten op de hoofdsom van de personele be lasting, voornamelijk als gevolg van de toeneming van het aantal belastbare percelen. Uit andere hoofde bedraagt de inkomstenstijging f 106.500. Tegenover de inkomstenstijging van in totaal f 424.000 staat een eveneens gestegen uitgavenpeil. De grootste stij ging is te zien in de personeelskosten: rond f 195.300; financieringslasten (ren te en afschrijving bij investeringen) stegen met rond f 65.000; het basison derwijs, om nog enkele cijfers te noe men, vraagt maar liefst f 238.400 meer en de gemeentelijke sportaccommoda ties f 53.700. „Miinheer Kooistra, ik dank u voor de goede en prettige samenwerking in de loop d r jaren. We waren het niet altijd eens, maar onze plicht was om samen-op te trekken i. het belang van de gemeenschap. U toonde ge duld en tegemoetkomendheid. U stond dag en nacht klaar en had een hoge opvatting van uw taak. U was bereid om een ieder die in moeilijkheden was, t helpen”, sprak de burgemeester. Als diaken in de hervormde kerk te kele filmpjes vertoond alsmede dia’s Goënga c.a. is gekozen de heer W. van onder het motto „Ken uw streek". Het Dijk in de vacature van de heer O. L?i:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1