Gebied met werkgelegenheidsprobleem waterpoort-krabbels Marius van Scheltinga (13) speelt zondags op kerkorgel IR i de „Gemeenten in Zuidwesthoek hebben elkaar nodig” Ei mém van i IJLST WYM BRITS ER A DE EL en drijfhout; nieuwsblad Programma voor bijzonder kerkconcert zondag a.s. Officieel Orgaan Morgen openbare hear-in over jeugdgemeenteraad de gemeenten SNEEK, oecon»b«we»de u^ave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en L ll y Mg Donderdag 6 maart 1969 5 i Doopsgezinde kerk Ijlst heeft jonge organist Grote toeloop verwacht De voetbalwedstrijd Ajax-Benfica legde ook in onze stad gister middag een groot deel van de normale bedrijvigheid lam. Je kon het terdege merken op straat, waar het veel minder druk was dan anders. In verscheidene bedrijven hadden veel werknemers een snippermiddag genomen of een paar uurtjes vrij om ’s avonds weer in te halen. In andere bedrijven werd in de kantine geza menlijk gekeken. Dat was ook het geval in het bejaardencentrum „Nij Nazareth”, waar onze fotograaf een plaatje maakte terwijl een aantal bewoners gespannen naar het t.v.-toestel keek. Deze zomer geen Oranje- festiviteiten in Oudega-W? Volksdansen in Lege Geaën Sneek»? Nieuwsblad is een Burgemeester Rasterhoff voorzitter van „Zuidwest Friesland" c Huis in Hommerts provisioneel geveild In „De Meerpaal” 124e jaargang nr. 19 I 1 SNEEKER NIEUWSBLAD dienstverlenende ondernemingen minder aantrekkelijk zijn geweest”. ’T ZIT IN DF FAMILIE RT! ^7 I Redacteur H. A. de Boer Telefoor 4091 De Marrekrite heeft, om hef. me rengebied schoon te houden, f 6000,- uitge trokken voor verwijdering van vuil van de ligplaatsen voor boten en f 7000,- om actie te voeren tegen het gebruik van het Friese water als vuilnisemmer door watersporters en hen die aan het water wonen. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt han elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4,— per half jaar. Per post f 6,— per half iaar. Giro 65 07 40 ten name Sneeker Nieuwsblad. verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 De verkiezingsstrijd voor de jeugd- gemeenteraad is begonnen. Affiches va de verschillende partijen, die ver spreid door onze stad zijn opgehangen, delen mee op welke partij er gestemd moet of kan worden. Om de zich voor de jeugdgemeenteraad kandidaat stel lende partijen in de gelegenheid te stellen hun programma en de eventu ele uitwe-king hiervan in de open baarheid te brengen, heeft „De Meer- Vorige week donderdag vergaderde de Oranjevereniging Oudega (W.) en omstreken in gebouw „Oan ’e Brek”. Er waren bij de opening door voorzit ter B. Groenveld slechts een 15-tal aanwezigen. De verslagen gingen op de gebruike lijke wijze onder de hamer door. De penningmeester deelde mee dat er op 1 januari een batig saldo was van f 17,45. De heer R. de Groot rappor teerde namens de kascommissie dat alles in orde was bevonden. Als nieu we kascommissie werden de heren J. Boersma en H. Verbeek benoemd. De heren B. Groenveld en Y. Valke- ma waren niet herkiesbaar. In hun plaatsen werden gekozen de heren B. Haanstra en> P. Miedema. Bij de be spreking van de festiviteiten voor de komende zomer werd duidelijk, dat er misschien geen feesten georganiseerd kunnen worden. Het bestuurslid Rou- kema dankte de scheidende voorzitter voor alles wat hij voor de vereniging heeft gedaan. Marius zit in de eerste klas van de MAVO. Op onze vraag wat hij later wil worden, antwoordde hij: „Ik heb twee beroepen op ’t oog. Piloot of bij de politie”. Moeder ziet hem liever op de begane grond dan in de lucht, maar Zaterdag is het de grote dag voor de leden van het Stedelijk Muziek korps Sneek. Zij gaan dan proberen zoveel mogelijk pnt. te verdienen op het top-concours in Arnhem, waar uitsluitend topkorpsen aan deelne men. De concurrentie zal zeer zrwaar zijn, schrijft voorzitter C. Hordijk in „De Notenkraker”, het maandblad van het korps, ’s Avonds om ca. half zeven kan men de muzikanten weer in Sneek verwachten. Wanneer ze bij de eerste drie eindigen, dan zullen ze bij aankomst in Sneek en- De Sneker voetbalclub LSC wordt kele marsen spelen voor het stad- volgend jaar (bij leven en welzijn) huis. Wel, veel succes muzikanten. 80. Men begint nu al te denken aan Sneek leeft die dag met u mee. Dinsdag a.s. zal er in> de Lege Geaën, door de Gauster Folksdounsers georga niseerd, een groot bal worden gehou den. Het is bedoeld voor de jeugd uit de Lege Geaën en omgeving, die op deze avond kennis kan maken met het volksdansen. Men kan zich tevens op geven voor een beginnerscursus, die met dit openingsbal van start gaat. jubileumfeesten. „Nog een jaartje en dan spreken we in de mensen wereld van de groep der zeer ster ken”, aldus F. C. v. d. Zwaag in „De LSC’er”, het orgaan van de club. „Of ook in de toekomst in de we reld van de amateurverenigingen concentratie en fusie, zoals in een stad als Sneek met 5 voetbalvereni gingen, nog een rol gaat spelen gaan we rustig afwachten. Ons LSC (Ly curgus Sparta Combinatie) is ook al het produkt van ’n samengaan van 2 verenigingen in het prille bestaan van LSC”, zo lezen we verder. De discussie rond het zo ongerept mogelijk houden van ons unieke Friese-merengebied is in volle gang. De vraag is of er eigenlijk nog van ongerept gesproken kan worden. Op warme dagen trekt iedereen naar het water. In de mooiste hoekjes vindt men wel bootjes en duizenden oeverrecreanten proberen overal waar dat maar enigszins kan zo dicht mogelijk bij het water te ko men. Om te voorkomen dat alle oevers er aan gaan en om tegemoet te komen aan bepaalde behoeften zijn voorzieningen nodig. In dat licht gezien is het nog niet zo’n gek idee om de natuur een handje te helpen en eilandjes aan te leggen op daar toe geschikte plaatsen. Het is be paald overdreven te beweren dat daardoor de rust en ongereptheid worden verstoord, want die zijn er al lang niet meer. het liefst had ze gehad, dat Marius in de muziek doorging. Maar dat wil hij zelf niet. Heeft hij nog andere hobby’s? Ma rius vindt schaatsen heel fijn om zelf te doen, maar hij kijkt er ook graag naar. „Ja, alleen naar de 500 en 1500 m, die andere afstanden duren zo lang. Verder vind ik basketball en volleybal wel leuk, die sporten doen we wel eens op school weet u,” vertelt Marius. OOK EEN BARITON Marius bespeelt nog een instrument en wel de bariton. Hij is lid van het jeugdkorps van het Ulster „Concor dia”. Hij heeft ook in het jeugdkorps van de Sneker muziekschool gezeten, maar toen dat gesplitst werd in een harmonie- en een fanfare-afdeling, is Marius er af gegaan. Hij werd toen in gedeeld bij de harmonie-afdeling en daar vond hij niets aan. „Het zijn alle maal van die zachte instrumenten”, vond hij. Per dag oefent Marius gemiddeld een half uur, soms wel eens wat langer en ook wel eens wat korter. „Ik zit er wel achter aan dat hij geregeld speelt, Marius wordt op 7 mei 14 jaar. Hij speelt al vanaf zijn zevende jaar op het orgel. Hij kwam toen in de leer bij de heer Tj. van der Velde, die zelf or ganist is van de hervormde kerk in IJlst. Marius krijgt nog steeds les van hem. Toen de organist van de gezinde kerk in IJlst de „wapenrok” aantrok, moest er natuurlijk een nieu we komen. Met ingang van maart werd tot vaste organist van de kerk be noemd de 13-jarige Marius van Schel- tinga te IJlst. In februari heeft hij al eens een dienst begeleid en voortaan stapt hij elke zondagmorgen om onge veer kwart over negen de deur uit, om de eredienst muzikaal te omlijsten. Hij hoeft alleen ’s morgens te spelen, want 's middags worden er nooit kerkdien sten gehouden. Marius is wel blij met zijn benoeming. paal” de fractieleiders van de verschil lende partijen uitgenodigd voor een morgenavond te houden „hear-in” in de Meerpaal. gebied onmisbaar voor de stedelijke centra en is een goed woonklimaat ten plattelande ook van belang voor deze centra. Het vraagstuk van de bestuursorgani satie vormt een van de achtergronden voor de nieuwe vorm van samenwer king. De bestaande grenzen ruimtehjke ordening. De economische organen aan or(je ko- men. „We moeten ons meer de energie van het Westen eigen maken. Op die manier kunnen we meer elan geven aan de leefbaarheid”. De vergadering koos burgemeester Rasterhoff tot voorzitter. Secretaris werd de burgemeester van Gaasterland, de heer H. L. Sixma baron Van Heem stra en penningmeester ir. P. J. Tiche laar uit Makkum (Wonseradeel). Ver der hebben zitting in het dagelijks be stuur de heren h. Gort uit Lemmer en drs. Mulder. Het d.b. stelt zich voor om ongeveer zes keer per jaar te vergade ren. Sneek, zou de bevolking in de omlig gende gemeenten rond 3100 of bijna 5% lager geweest kunnen zijn dan ze in feite was. Anders gezegd: ook an dere gemeenten profiteren mee van de werkgelegenheidsontwikkeling in Sneek. WERK IN STEDELIJKE KERNEN Het probleem waarmee de Zuidwest hoek heeft te kampen is in wezen een werkgelegenheidsprobleem. Het lijkt waarschijnlijk dat de industriële werk gelegenheid zich vooral in de stedelijke kernen zal uitbreiden. Daarnaast zijn er symptomen die er op wijzen dat zich in versterkte mate een zekere functie- verdeling tussen de gemeenten zal vol trekken. De bestaande concentratie in de ste delijke centra van voorzieningen op het gebied van de volksgezondheid, het on derwijs, van culturele instellingen, van bedrijven in de dienstverlenende sec tor, zijn ook van grote betekenis voor het omliggende platteland; omgekeerd is het platteland als woon- en recreatie- EERSTE IN *T NOORDEN Drs. J. Mulder, die namens „Suder- goa” in het bestuur zitting heeft, wees er op dat deze gemeenschappelijke re geling niet uit de lucht is komen val len. Het initiatief is destijds genomen in Langweer. Als ’t toen meteen door was gegaan, was dit de eerste gemeen schappelijke regeling in ons land ge weest. Inmiddels zijn er al een dertig tal soortgelijke regelingen, maar „Zuid west Friesland” is wel de eerste in ’t noorden des lands. Sudergoa heeft intussen niet stil ge zeten. De Zuidwesthoek is helemaal „doorgelicht”, vertelde de heer Mulder. Binnenkort zal daarover een studie verschijnen. Sudergoa heeft naast het nieuwe orgaan zeker nog een taak, dacht hij. Die zou kunnen liggen op het terrein van documentatie, inventarisa tie, planning en onderzoek. Beide orga nen zou men kunnen zien als een Sia mese tweeling. Tenslotte wees de heer Mulder op het belang van een goed kader. Daar is steeds meer gebrek aan. En in verband met de genoemde schaalvergroting zou ook de democratisering ter hand ge nomen moeten worden. Het is van be lang dat er bekendheid is over de za- In april zal de nieuwe spoorweg overgang in de Noorderhoek (van Goeman Borgesiuslaan naar Worp Tjaardastraat) in gebruik worden gesteld. De bestaande overweg in het verlengde van de Bloemstraat wordt den gesloten en daar kap dan met de bouw van een tunnel wor den begonnen. De nieuwe overgang krijgt een beveiliging met een z.g. ahob-installatie; dat betekent: au tomatische halve overweg-bomen. Dat werkt als volgt. Kort voordat de trein de overweg bereikt, treedt de installatie in werking. De rode lichten gaan branden en de bel gaat luiden. Ongeveer 5 seconden daarna gaan de bomen langzaam dalen. Het duurt 12 seconden voor ze horizon taal zijn. In die tijd heeft men dus nog een kans om weg te komen, voor het geval men net op de over weg zou zijn als de installatie be gint. Tussen dat moment en het ogenblik dat de trein passeert zit ten 23 seconden op zijn minst; meestal duurt het wel even langer. Deze tijd is tot het uiterste beperkt 'en het is dan ook niet aan te raden om nadat de bomen gesloten zijn nog een poging te doen. Na het pas seren van de trein blijven de rode lichten nog branden totdat de bo men weer hun verticale stand heb ben bereikt. Pas dan kan zonder gevaar de overweg worden opgere den. ,,’t Zit wel in de familie”, zegt me vrouw Van Scheltinga, als we vragen van wie Marius zijn muzikaliteit heeft. Een paar nichtjes van haar, 14 en 15 jaar oud, spelen ook al op een kerk orgel. Mevrouw speelt zelf ook wel. In de hoek van de kamer van de woning van de familie Van Scheltinga aan Ui lenburg, staat een klein huisorgel, waarop ze drie jaar les heeft gehad. „Ik speel niet goed hoor, maar als de kinderen spelen, kan ik toch wel ho ren als er eens iets fout gaat”, vertelt mevrouw Van Scheltinga. Behalve Ma rius bespelen ook andere leden van het gezin het orgel. In „de Meerpaal” zal de kiezer vra gen kunnen stellen aan de fractielei ders om daardoor beter te weten op welke partij men moet stemmen. De heer J. Baarda zal optreden als discus sieleider. Tn de benedenzaal zal een microfoon worden opgesteld. Deze avond is voor iedereen toegankelijk. De vijf partijen die aan de strijd meedoen zijn: O.J.C. (Oecumenische Jeugddienst Commissie); Liberale Jeugdpartij; Arjos; KVP jongeren en F.J.G. verkeer en recreatie en tenslotte vor ming van z.g. schoolranddiensten (schoolpsycholoog schoolpsychiater, re medial teacher). Gezien het feit dat de stichting „Su dergoa” aan de werkzaamheden van „Zuidwest Friesland” deelneemt, hoeft men niet geheel met lege handen te beginnen. Er is al veel materiaal ver zameld door Sudergoa. De burgemees ter besloot met er op te wijzen dat de gemeenten niet alleen gemeenschappe lijke problemen en belangen hebben, zij hebben ook een gemeenschappelijke taak. Onze stad ligt ongeveer temidden van de pleisterplaatsen van wilde ganzen. Wij schreven l.ier al vaker over, aangezien er dikwijls grote koppels ganzen overvliegen. Onze stadgenoot J. T. Hendriksma, die dr. J. P. Otto is opgevolgd als eindre dacteur van „Vanellus”, het maand blad van de BFVW, is een ganzen deskundige bij uitstek. In het febru arinummer van Vanellus trekt hij fel van leer tegen het jagen op ganzen in de mist. „Een fatsoenlijk jager zal”, meent de heer Hendrik sma, „niet een haas in de pot schie ten en evenmin schieten op het haas dat recht op zijn post af huppelt en vlak bij ook nog een kegel maakt. Als men dat onweidelijk vindt, waarom dan wel geschoten op een vlucht ganzen in de mist, die zich door zijn gebabbel al van verre aan- kondigt, maar de jager niet kan zien. Het feit dat het zo’n begeerd stuk wild is mag toch geen argument zijn?” doops-1 hij mag niet ophouden. Dat moet niet in de krant komen hoor, want het klinkt zo kwaad. Maar ik vind het ge woon fijn, dat Marius zo kan spelen. Vroeger waren we zelf nooit in de ge legenheid,” zegt zijn moeder. TOEKOMSTPLANNEN De woning Rijksstraatweg 140 te Hommerts, met achtererf groot 1.64 a, werd maandagmiddag bij provisionele verkoping beschreven op f 4589,door de heer J. Plantinga te Parrega. De verkoping vond plaats door notaris E. K. Hoekstra uit Sneek, in hotel Walon te Hommerts. Zoals wij in onze vorige edities reeds hebben gemeld, zal op zondag a.s., ’s middags 2 uur in de Óostcrkerk( hoek Zsvettekade-Jachthavenstraat) het bij zondere concert in de serie „Eén uur Kerkmuziek” worden gegeven. Het programma, dat onder leiding van Ma- rinus Voorberg zal worden uitgevoerd en waaraan de bekende violist Herman Krebbers medewerking verleent, is vastgesteld en luidt als volgt: 1. Padovana e Gagliarda van Corn. Schuyt (1557-1616); 2, Psalm 6 van Jan Pietersz. Sweelinck (1562-1621); 3. Concerto Grosso van Pieter Hellendaal (1721-1799), met soli van Herman Krebbers; 4. Fürwahr, er trug unsere Krankheit”, motet van Hugo Distler (1908-1942); 5. „Stabat Mater Doloro sa” van de in Polen geboren Krzysztof Penderecki; 6. Serenade, opus 6 van Jozef Suk (1874-1935). De nrs. 1, 3 en 6 worden uitgevoerd door het Amsterdams Kamerorkest en de nrs. 2, 4 en 5 door het NCRV Vo caal Ensemble. Na een korte pauze zal de uitvoering worden csloten met ..Dixit Dominus Domino Meo” (Psalm 109) voor sopraan- en altsolo, vijf stemmig koor, strijkorkest en basso continuo van G. F. Handel (1685-1759). Indien de voortekenen niet bedrie gen (de voorverkoop van kaarten loopt bevredigend) is voor dit unieke con cert een grote toeloop te verwachten. king. De bestaande grenzen vormen soms een obstakel op het gebied van de en sociaal-culturele ontwikkeling van een gebied eisen de werkzaamheid van krachtige lokale bestuursorganen. In het licht van de schaalvergroting; die gaande is, kan het nieuwe lichaam een basis vormen voor activiteiten, die ten goede komen aan de bewoners. Zich afvragende welke concrete mo gelijkheden er nu zijn voor het nieuwe orgaan, noemde de burgemeester: on derzoek naar een efficiënte wijze van vuilverwijdering, geneeskundige dienst, culturele voorzieningen, sociale werk voorziening, vreemdelingenverkeer, woningbouw en planologie, onderwijs. Burgemeester Rasterhoff zei dit maandagavond in het Sneker stadhuis, waar de eerste vergadering plaatsvond van het algemeen bestuur van „Zuid west Friesland”. Dit „rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam”, dat tien gemeenten in de Zuidwesthoek van Friesland omvat, heeft ten doel: het verhogen van de welvaart en het ver beteren van het leefklimaat in het ge bied der samenwerkende gemeenten. Deze gemeenten zijn: Sneek, Wymbrit- seradeel, IJlst, Bolsward, Wonseradeel, Workum, Hindeloopen, Staveren, Gaas terland en Lemsterland. Drie gemeenten in dit gebied doen niet mee: Hemelumer Oldeferd, Sloten en Doniawerstal. De leden van het algemeen bestuur, waarin elke deelnemende gemeente is vertegenwoordigd, waren op uitnodi ging van het Sneker gemeentebestuur naar de raadzaal gekomen. Burgemees ter Rasterhoff hield een lange rede. Welke mogelijkheden zijn er vooi- een vruchtbare arbeid, welke verwachtin gen koesteren wij van de samenwer king? In het statuut wordt in vage termen gesproken van „voorbereiden”, „bevorderen” en „stimuleren”. De aar zeling om zich te binden en het ver langen zich volledige bewegingsvrijheid voor te behouden worden nog eens onderstreept door 'de bepaling, dat de regeling onverlet laat de aan de deel nemers toekomende bevoegdheden. De ze vaagheid en bedongen ongebonden heid zouden tot de conclusie kunnen leiden dat het „borelingske” zeer be perkte levenskansen zal hebben. Maar dat zal de tijd moeten leren. Hoe dan ook, de samenwerking, hoe vaag ook omschreven, is tot stand gekomen. BEVOLKINGSSTAGNATIE De bevolkingsstagnatie zag de bur gemeester als een symptoom van een dieper liggend probleem: het achter blijven van de toeneming der middelen van bestaan bij de natuurlijke aanwas der beroepsbevolking. Dit treedt aan de dag in de vorm van werkloosheid en vertrekoverschot. Economisch gezien is het gebied overbevolkt: er is teveel bevolking voor de aanwezige midde len van bestaan. Ruimtelijk is het niet overbevolkt. Tussen 1947 en 1960 nam de werkge legenheid in de landbouw af met rond 3700 arbeidsplaatsen. In de nijverheid was een toename te zien van ca. 1100 en in de dienstensector een daling van ca. 1700. Het gebied is niet homogeen van structuur. De daling der beroeps bevolking was het sterkst daar waar de landbouw als bron van bestaan het be langrijkst was. De bevolkingsontwik keling, in wezen een afgeleide ont wikkeling van de werkgelegenheid, tendeerde in dezelfde richting. In deze ontwikkeling speelt ook de pendel een grote rol. Alleen Sneek gaf een z.g. positief pendelsaldo te zien. Dit betekent dat in alle gemeenten be halve Sneek de werkgelegenheid tus sen de 2 en 15% kleiner was dan de beroepsbevolking. In Sneek daarente gen overtrof de werkgelegenheid de beroepsbevolking met 12%. Zonder de pendelmogelijkheid, d.w.z. zonder de extra werkgelegenheid in „De belangrijkste conclusie, die we mogen trekken is”, aldus burge meester Rasterhoff, „dat de gemeenten in de Zuidwesthoek elkaar no dig hebben. Zonder de expansie der werkgelegenheid in de stedelijke kernen zou de bevolkingsdaling in menige gemeente groter zijn geweest dan zij was; zonder de zekerheid van arbeidsreserve in de omliggende gemeenten zouden die kernen als vestigingsplaats voor industriële en m BVA4- .-.v. a; Og

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1