voor G Stedelijk Muziekkorps Sneek vijfde op topconcours in Arnhem Eerste steen gelegd internaat voor 40 kinderen CJV zorgde voor kronen hervormde kerk Ijlst Friese stabijhoun de beste van in W YMBRITS ER A DE EL IJLST en Kosmies jongerencentrum afwisselend programma „De Meerpaal” brengt Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 124e jaargang no. 20 Maandag 10 maart 1969 Verlichting aanzienlijk verbeterd ■N. ks- Clubmatch Kynologenclub Sneek en Omstreken Hegemer gewond op weg Lytshuizen-Oudeg Auto’s reden niet helemaal rechts Zonder licht fietsen is gevaarlijk ,art 10 - in ist- en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Beishuizen begon in 1940 met drie kinderen in huis te nemen a HWW SNEEKER NIEUWSBLAD HET GEBOUW SPREKERS Eév van de nieuwe kronen in de Ulster hervormde kerk twijfelachtig. „Ik hoop dat Gods zegen op dit gebouw mag rusten”, zei de heer T. H. Beishuizen donderdagmiddag nadat hij de fraaie steen met insciptie op z’n plaats had gelegd. Het was de officiële „eerste” steen voor het nieu we internaat „Het Zwaluwnest”, dat wordt gebouwd op een terrein tussen de Hemdijk en het z.g, Spoorwatcr. Aan de uiterste rand van de stad. Het nieuwe „nest” zal een veilig tehuis bieden aan maximaal 40 leerlingen van de P. Bakkerschool, voor imbeciele kinderen. Het zijn kinderen die thuis niet meer gehandhaafd kunnen worden of moeilijk heen en weer kunnen reizen. Deze poedel is honden, die op Zaterdagmiddag om precies half zes gaat „De Meerpaal” weer open. Niet als jeugdsociëteit, maar als kosmies jongerencentrum. Zoiets moet natuur lijk gevierd worden en de Meerpal-staf heeft daarom een afwisselend feestpro gramma samengesteld. Het klapstuk is wel het optreden van de „Bintangs”. één van de ruim 250 de clubmatch van de Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'han Jelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 35 07 43 en name Sneeker Nieuwsblad verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Die woorden waren het bestuur uit het hart gegrepen Men is het beslist niet eens met de plannen van het ge meentebestuur om een voetpad voor het gebou’ langs te leggen. De leden zijn nl. van oordeel, dat ook de kin deren in dit internaat er recht op heb ben midden in het leven te staan. Daarom hoort dit gebouw aan de open bare weg en niet ergens achteraf, al leen te bereiken via een pad. Het Stedelijk Muziekkorps Sneek is zaterdag op het top-concours in Arn hem op de vijfde plaats geëindigd. Er waren in de sectie harmonie 8 deelne mende korpsen. De koninklijke harmonie uit Beek en Donk behaalde het hoog ste aantal punten, nl. nS’/j. Het maximum was 180. Het Sneker korps kwam met 145’/z P- uit de bus; het laagste aantal punten was 126. De Snekers zijn met deze plaats in de middenklasse niet ontevreden, want de concurrentie was zwaar. Gisteravond zijn te Wolsum 2 per sonenauto’s licht beschadigd door een botsing. Vermoedelijk reden de beide wagens, die uit tegengestelde richting kwamen, niet uiterst rechts van de weg. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Het betrof hier een Taunus, die werd bestuurd door D.E. uit Êx- mooie jaren. Dankzij het organisatie talent van mevrouw Beishuizen mar cheerde de zaak op rolletjes. In het laatst van de oorlog kreeg men een heel moeilijke periode en kwam de vraag wel eens op: zullen we er maar niet mee ophouden. Maar dat is niet gebeurd; tot de heer Beishuizen in 1946 een betrekking in Ermelo aanvaardde. Hij besloot zijn met tal van> anekdotes gekruide verhaal met de wens, dat de naam van het internaat een symbool mag zijn voor de goede zorg en de op voeding die de kinderen er krijgen. Sneekar Nieuwsblad is een Wethouder Bergsma wees er op dat de mogelijkheden aan de Singel thans erg te kort schieten, waardoor het nieuwe internaat zeker heel nodig is. Hij uitte waarderende woorden aan het adres van de familie Beishuizen die zich zo veel opofferingen heeft getroost. Oud- bestuurslid ds. A. J. van Dijk uit Slo ten had eveneens de diepste bewonde ring. Hij wees er op, dat dit werk niet zonder een sterke geloofsovertuiging gedaan had kunnen worden. De heer P. Hettinga vertolkte namens de ou ders verenigd in „Philadelphia”, de dankbaarheid. De heer Otter deed dat namens de Vereniging voor Maat schappelijk Werk, dhr. De Boer na mens de Sociaal Pedagogische Dienst en de heer Van Doorn als oud-direc- teur. De bouwplannen voor het nieuwe in ternaat zijn al voor ongeveer een Zaterdag wordt ook de klereninza melingsactie ten bate van „Mensen in nood” gehouden. Omdat bij deze actie nogal wat jongeren zijn betrokken, gaat „De Meerpaal” pas tegen de avond open. De leden van „De Meer paal” kunnen deze heropening met een aanmerkelijke reductie meemaken. De bedoeling is dat alle leden (plus eventuele aanhang) om kwart over vijf voor de Meerpaal aanwezig zijn. Ad- vendo staat dan opgesteld en gezamen lijk wordt er een rondgang door de stad gemaakt. Als het hele gezelschap bij „De Meerpaal” is teruggekomen, volgt er een gezamenlijke broodmaal tijd. Het feestprogramma begint om 8 uur. Het ziet er als volgt uit: De Bin tangs (gehele avond, beneden), Laurel en Hardy, the Kidds, muziekkorps Ad- vendo. Donald Duck, de nieuwste el pees worden gedraaid, Dick-Daan- Bennie-Frits, Billy Dooly, Ali Baba, Micky Mouse enz., enz. De mensen die na alle opwinding even willen „uitbla zen”, kunnen terecht in de zolderkof- fiebar P3h. De Meerpaalstaf vraagt verder nog een aantal medewerkers (sters), liefst vanaf 17 jaar, die met de staf de ver antwoordelijkheid willen dragen voor al de te houden activiteiten. Mensen die er wel voor voelen kunnen zich vóór 13 maart in „De Meerpaal” opge ven. Zij moeten wel in teamverband kunnen werken. In het hoofdgebouw komen vier dag verblijven "oor groepen van maximaal 10 kinderen. Op de begane grond ko men behalve een grote hal voor ge meenschappelijke activiteiten enkele werkruimten; boven de slaapvertrek ken. Het personeel zal eveneens inwo nend zijn. De plannen zijn ontworpen door ar chitect J. Grunstra te Bolsward. Deze verklaarde blij te zijn met deze bij zondere opdracht. Hij brak een lans voor een goede weg voor de school langs. Of die er komt is nog enigszins Het bestuur van de vereniging voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs had de heer Beishuizen, die directeur i van Groot-Emmaüs te Ermelo, ge vraagd omdat deze in de tijd dat hij in Sneek hoofd was van de debielen school een allereerst begin heeft ge maakt met dit internaatswerk. De eerste-steenlegging vond ’s mid dags om 4 uur plaats in aanwezigheid van verscheidene genodigden, onder wie gedeputeerde H. M. Gerbrandy en wethouder I. Bergsma, die resp. de provincie en de gemeente vertegen woordigden. Toen de steen op z’n plaats was begaf men zich naar res taurant Van der Wal, waar verschil lende sprekers het bestuur gelukwen sen aanboden. De steen draagt de vol gende inscriptie: „Het Zwaluwnest 1969 - op 6 maart gelegd door de heer T. H. Beishuizen”. Het troffeltje, waar mee het metselwerk werd verricht, be vatte eveneens een inscriptie. De heer Beishuizen mocht dit houden als aan denken. De voorzitter, burgemeester L. S. Pasma van Hemelumer Oldeferd, uitte in restaurant Van der Wal zijn erken telijkheid voor de steun van gemeente en provincie, waardoor de bouw mo gelijk wordt gemaakt. „Wij zijn allen bewogen met het lot van de kinderen die hier opgenomen moeten worden; dit internaatswerk kan slechts goed gebeuren als men er hart voor heeft”. De heer Beishuizen ging uitvoerig in op het ontstaan. Hij vertelde dat veel kinderen aanvankelijk alle dagen heen en weer reisden, soms over een afstand van meer dan 30 km. Toen in 1940 de eerste moeilijkheden ontston den met het vervoer, werd gezocht naar een oplossing. De mogelijkheid om de kinderen in pleeggezinnen on der te brengen werd verworpen. De ouders zelf stonden hier vooral huive rt’ tegenover. Het was voor hen al niet gemakkelijk hun kinderen naar Sneek te laten gaan, laat staan om ze bij vreemden in huis te doen. „ER KONDEN BEST DRIE BIJ” Toen heeft de heer Beishuizen zelf drie kinderen in huis opgenomen: twee meisjes vanwege de slechte reis gelegenheid en één omdat ze niet tegen de bus kon. De ouders vergoedden f 4,per week in de kosten. Het gezin Beishuizen telde zelf ook drie kinde ren. „Er konden best drie bij”, merkte hij op. Zo ontstond het internaatswerk. Aan de Troelstrakade, in een woning met een groen dak. In 1941 kwam er een imbeciele jongen bij en ’t duur de niet zo lang of er waren al twaalf kinderen. Toen mevrouw Beishuizen in 1942 haar vierde kind verwachtte, heeft men zich afgevraagd: „Wat moe ten we ermee?” Maar net in die tijd kwam het pand Singel 32 te koop. De heer J. Blok kocht het en de familie Beishuizen kon er in. Het zou voor f 1000,per jaar gehuurd worden. Het bestuur sprong bij en een deel van het bedrag kwam van de ouders van de kinderen. In 1942 trok nen naar de Singel, waar nu nog altijd het „Zwa luwnest” is gevestigd. Na een paar maanden hoefde het bestuur al niet meer bij te springen. Het waren moeilijke, maar vooral Er werd door de dames en heren keurmeesteressen en keurmeesters zeer serieus gekeurd, maar 't aantal hon den bleek te groot en daardoor werd •het een latertje. Het bestuur heeft dan ook besloten om een volgende keer het aantal toe te laten honden te beperken. In de erering kwamen de hoogst ge kwalificeerde honden tegen elkaar uit en dat waren er niet minder dan 53. Het is daarom zeer moeilijk daaruit een aantal van de beste te zoeken, te meer waar het honden van verschil lend ras zijn. Beste hond van de match werd: de Stabij-houn-teef Aukje van Berinchem eig. B. de Haan te Wirdum; 2. Duitse herder-teef Bastiaan v. d. Wellehoek, eig. J. Smidt, Zwaagwesteinde; 3. Af ghaanse windhond-teef Helga v. Klein Vossenburg, eig. H. v. d. Spek, Oud Millingen; 4. dashond-teef (korthaar) Gaukje v. Vergezicht, eig. B. J. Boot- sma, Scharnegoutum. In de kampioens- klasse kwamen 23 honden uit. De vier hoogst geplaatste kampioenen wer den: 1. Duitse herder-teef Quelly v. d. Elf Steden, eig. J. v. Tuinen, Leeu warden; 2. Wetterhoun-reu Nicolaas fen de Aide Slüs, eig. P. Bijker, Frie- sche Palen; 3. Dashond-teef (ruwhaar) Benja v. d. Birke, eig. J. Dekker, Rol de; 4. middenslagooedel Florian du Chaperon Noir, eig. mevr. E. H. von Chrismar-Bordt, Winschoten. derde deel verwezenlijkt door aanne mersbedrijf fa. Jorritsma uit Bolsward; voorts werken aan de bouw: schilders bedrijf fa. M. Postma te Rutten, fa. U. Jager te Lemmer voor de elektrische installatie, fa. J. v. d. Woude te Roden voor de centrale verwarming en fa. Sikma, Sneek voor sanitair. De pro vincie en de gemeente garanderen de rente en aflossing voor de benodigde financiën, f 1,7 miljoen. De pensionprijs wordt aan de ouders in rekening gebracht, die in de meeste gevallen een beroep doen op de bij standswet. Het bestuur betreurt het, dat het nog geen erkenning heeft ge kregen voor het internaat ingevolge de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten waardoor de vergoeding van de pen sionkosten voor iedereen gaat gelden. Vanmorgen omstreeks 6 uur is de 67-jarige J.T. uit Heeg gewond geraakt op de weg Lytshuizen-Oudega, door dat hij van achteren werd aangereden door een Mercedes. De man kreeg een hoofdwond en hij klaagde over de lin ker heup. T. fietste in de richting Oudega zon der verlichting. Toen de Mercedes, be stuurd door de 24-jarige A.H.R. uit Staveren, hem was genaderd, kwam uit tegemoetkomende richting een an dere auto met groot licht of verkeerd afgesteld dimlicht. Daardoor merkte de bestuurder de fietser te laat op. De Hegemer werd eerst naar huis ge bracht, maar op advies van de dokter later toch nog naar het ziekenhuis in Sneek. De voorruit van de Mercedes was kapot en de rechter zijkant van de wagen beschadigd. Toen een aantal jaren geleden de Ulster hervormde kerk grondig ge restaureerd werd, is ook de nodige aandacht aan de verlichting besteed. Het moest tendérs, de ruimte binnen in moest vrij worden. Dit had tot gevolg dat boven in het plafond verschillende lampen werden aangebracht. Toen evenwel de kerk weer in gebruik was, ontdekte men vrij spoedig dat de af stand van de lampen naar het grond vlak te groot was; de verlichting was een mislukking! Evenwel, gedane zaken nemen geen keer en men sukkelde verder, hoewel dikwijls over het tekort aan licht bij de avonddiensten werd gesproken. In de loop der jaren werd het zo geheten „verjaardagfonds” geboren op initia tief van het CJV en met het doel de te verzamelen gelden te gebruiken voor verschillende kerkelijke verbeteringen. Niet iedereen was met deze felicitatie op zijn/haar geboortedag direkt spon taan ingenomen, maar de jeugd zette door en er kwam een bedrag bij elkaar dat voldoende was om nieuwe gordij nen in de kerk aan te brengen. Dat kwam het interieur ten goede. Het vol gende dat de aandacht kreeg was de verlichting. En dat is nu vorige week tot stand gebracht. Twee machtige koperen kro nen, die qua grootte overeenstemmen met het kerkvolume, trokken zondag morgen de aandacht van de ter kerke gekomen gemeente. Voor de dienst aanving gaf ds. Den Hartog ’t wóórd aan de voorzitter van het CJV, jeugd- ov 'erling Boorsma. „Jimme kinne it allegeare nou sjen, de nije forljochting is klear en it is in pronkstik foar de tsjerke wurden”, sa bigoun de jeugd-alderling. „It CJV is der greatsk op! Mar ik mei it CJV net allinnich neame, né, hiel de ge meente, jong en aid, hat dit mooglik makke troch de j if ten dy’t jimme yn it „verjaardagfonds” stoart hawwe. Mar ek üs dümny komt hjirbij in wurdtsje fan tank ta. Hy kriget ek wolris krityk fan üs, mar fannemoarn nammens alle CJV’ers, tank dümny foar jo meiwur- king, hwant dêrtroch roun it altiid as op tsjiltsjes, jo forstjürden de felici- taesjes alle kearen wer op tiid en for- geaten net ien! Nou rêst op my, sa gyng de sprekker fierder, de taek om dizze nije forljochting oer to dragen oan de tsjerkfaldy, üt namme fan it CJV. Wy hoopje dat it jimme nei ’t sin is en dat hiel de gemeente it nei ’t sin is en wy allegear der in protte genot fan hawwe sille. It sil, as üs winsken wier makke wurde, net it léste wêze der ’t wy üs foarsette wolle, derby sille wy in birop dwaen op hiel de gemeente. Mei dy steun yn de rêch giet de jonkheit troch mei plannen en dieden!” Op dat moment skeakele de CJV’er Durk Hoekstra de stream yn en it wie to merken, de gemeente for- wïmdere him yn blije’ foldwaning! Kerkvoogd Schraa nam toen het woord en zei: „Toen plm. 4 jaar gele den het verjaardagfonds ingesteld werd, stond het college van kerkvoog den daar eerst wat sceptisch tegenover, maar nu zeggen we: het is toch goed geweest. Het is dan ook met welge meende dank, dat wij thans dit prach tige geschenk van u aannemen; een geschenk dat zeer van pas komt. Er is reden tot optimisme als de jeugd mee werkt in het kerkelijk werk. Daarom is het ook van groot belang dat dit werk door ons allen gesteund blijft in de toekomst. Ook de kerkvoogd bracht de domi nee dank voor kijn steun. De kerk voogdij laat zo af en toe ook wel eens een pessimistisch geluid horen, maar dit doet het college weer goed. Zo sa men door gaan, dan is er toekomst,, zo besloot de heer Schraa. In de middag- dienst was de koster zo sportief om even voor het einde van de dienst op nieuw de lichten in te schakelen, waardoor degenen die de morgendienst niet hadden kunnen bijwonen, ook de gelegenheid kregen de nieuwe aan winst te bewonderen. Reeds ver voor de aanvang van de clubmatch was de manege gevuld met hondenbezitters, hun honden en be langstellenden. Te ruim half elf open de de voorz., dr. J. P. Otto, de match, waarbij hij meedeelde dat donderdag vóór de clubmatch van de Raad van Beheer bericht ontvangen was, dat het tatoueren, waarvoor het bestuur op verzoek van dit hoogste college in de Nederlandse kynologie de gelegenheid opengesteld had, niet door zou gaan. Het bestuur van de K.C. was hierover ontstemd. Voorts was een keurmeeste res wegens ziekte verhinderd en het bestuur was er niet in geslaagd om in de halve dag, die nog beschikbaar was, een plaatsvervangster te vinden. Daarna begonnen de keurmeesters met de keuring. Er werd in drie ringen gekeurd, twee voor de grote en een voor de kleine rassen. De erwarming was dankzij drie in werking zijnde warmtekanonnen van het merk Hot- Shot-Kelly, die bediend werden door de heren Baarda en Van Straten, uit stekend. De loud-speakerinstallatie die door Radio Faber uit St. Anna Pa rochie geleverd was, deed het perfect. In het algemeen voldoet de manege zeer goed voor het houden van een, dergelijke hondenshow en wat een zeer belangrijk punt was voor exposanten en medewerkers: de bediening was voortreffelijk. Na Beek en Donk kwam de muziek vereniging uit Goor op de 2de plaats, De Harmonie uit Ede werd 3de, Loon op Zand 4de, de Haagse politiemuziek- vereniging 6de, Helmond 7de en Wor- merveer 8ste. De jury werd gevormd door de heren P. van Mever, H. van Lijnschoten en M. Ogiers. Het was voor het Stedelijk de derde keer, dat het aan het top-concours mocht deelnemen. In 1966 was het de eerste keer. Vorig jaar eindigde men op de derde plaats. De deelnemende korpsen krijgen op een dergelijk concours alle hetzelfde stuk te spelen. De beoordeling ge schiedt door een z.g. geblindeerde ju ry. Vooraf wordt de volgorde waarin de korpsen spelen door loting vastge steld. Het Stedelijk lootte de vierde plaats, zodat men al om kwart voor twaalf aan de beurt was. De Snekers waren toen al een halve dag onderweg, ’s Morgens om 7 uur was het vertreksein gegeven. Eerst ging men naar Loenen, waar koffie werd gedronken en het stuk nog een keer werd gerepeteerd.- Men arriveer de om half elf bij gebouw „Musis Sa crum” in Arnhem. Het optreden van het winnende korps werd algemeen als subliem be schouwd. De Sneker muzikanten vin den dat hun vijfde plaats wel ver diend is. En dirigent Jo Diederen is van mening dat het korps vergeleken bij vorig jaar zeker niet minder is geworden. Maar de voorbereiding had beter gekund. Door de ziekte van Al fred Salten, dirigent van het Frysk aecombtnee»tk uittave *an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Orkest, werd voor dit orkest nogal eens een beroep op de heer Diederen gedaan, die daardoor weer minder tijd voor het Stedelijk beschikbaar had. Ook enkele andere omstandigheden werkten niet mee. Om ongeveer 2 uur werd de terug tocht naar Loenen aanvaard. Daar werd het resultaat besproken en van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om enkele „oudgedienden” op een bij zondere wijze te eren. Een zevental leden, die langer dan 25 jaar lid ge weest zijn, kregen een zilveren speldje met de G-sleutel en zes leden, die lan ger dan 40 jaar muzikant zijn een gou den. Het zijn: J. Rosier (43 jaar lid), Joh. de Wit (40), R. Silvius (40), J. Fer- werda (40), H. Zandstra (47, vanaf de oprichting), T. v. Gorkum (44); I. Sil vius (35), M. G. Stallinga (33), A. Swart (33), G. Twijnstra (35), J. Vis ser (25), B H. Wempe (34) en J. B. Klasema (39). Burgemeester Rasterhoff was voor de derde keer meegegaan. Voor deze morele steun werd hij door voorziteter C. Hordijk speciaal bedankt. De voor zitter overhandigde de burgemeester tevens een kleine attentie. De burge meester bood op zijn beurt een enve loppe aan met een extra subsidie als tegemoetkoming in de kosten van deze dag. Het gezelschap arriveerde omstreeks 7 uur weer in Sneek. Van te voren was afgesproken dat er alleen gespeeld zou worden als men bij de eerste drie zou eindigen; dat ging dus niet door. De muzikanten krijgen nu een iets rustiger tijd. Dit jaar zal men niet weer aan een concours deelnemen, ’t Is ook een hele opgaaf. Het bestuur hoopt in de komende periode wat meer werd bekeken. steden, b.v. een radio-opname. AtM. de B. uit Blauwhuis. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1