Zaterdag grote kled ingactie voor mensen in nood waferpoort-krabbels Pleegouders gevraagd in Sneek, IJlst, Heeg, Bolsward, Workum en Bakhuizen Parkeermeters bieden slechts voorlopige oplossing, vindt bestuur I IJLST W Y M BRIT S E R A DE EL van en PPM Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, o A ÈK 124e jaargang nr. 21 DRIJFHOUT NIEUWSBLAD V Westberlijnse kinderen met vakantie in ons land SNEKERJONGENSKOOR - DEBUTEERT Opbrengst kollekte Woning in II o mm erts werd f 1,duurder 1 1 r- Advendo krijgt f 200.- van Sneker Zakenlieden Sneekar Nieuwsblad is een Donderdag 13 maart 1969 B. en w. Sneek wijzen verzoek overkoepelende muziekorganisaties af aecombmeenle uttaave v,n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT tn Dit draaiorgel staat op het ogen blik in de bergplaats van onze overbuurman, D. Sijtsma, Ge dempte Pol. Het is eigendom van de heer J. Weerts in de Ar- kumerhemstraat, die al ongeveer anderhalf jaar bezig is om „Het Kind”, want zo heet het orgel, in z’n oude luister te herstellen. Thuis heeft de heer Weerts geen plaats, zodoende biedt de ruim te bij Sijtsma uitkomst. Toen de restaurateur-uit-liefhebberij be gon aan zijn moeilijke karwei, lag het oude orgel helemaal uit elkaar. De vorige eigenaars za gen er geen muziek meer in en wilden er brandhout van ma ken. Maar dat vond de heer Weerts zonde en zo is het be gonnen. Hij had totaal geen ver stand van draaiorgels, maar aan de hand van boeken en met ein- deloos geduld is het gelukt om oorlog heeft het dikwijls in onze alles grotendeels weer op z’n stad gespeeld. Orgeldraaier was plaats te brengen. „Tachtig pro- toen Brand Mulder. Het beland- cent van de pijpen deed niks, nu de later in Groningen. In ver doen ze het allemaal weer”, ver- schillende opzichten is het een telde ons deze rasechte „nifel- uniek, orgel. Het is ongeveer 9 der”. Hij maakte zelf een aantal meter breed. Eigenlijk is het een orgelpijpen opnieuw, alsmede zaalorgel, maar het kan natuur- blaasbalgjes. De pijpen zijn alle lijk best op een wagen door de van hout. Voor de luchttoevoer stad rijden. De heer Weerts zit maakte hij gebruik van plastic nog achter de geschiedenis aan. slangen. Een stofzuigerslang In 1946 heeft het voor het laatst doet uitstekend dienst en de gespeeld; enkele Snekers koch- aandrijving kan straks geschie- ten het in de hoop het weer in den met behulp van een was- orde te maken. Dat is hun niet machine-motortje. Straks, dat gelukt. Wat de heer Weerts gaat wil zeggen, over misschien nog doen als het helemaal klaar is, wel anderhalf jaar. „Het is een weet hij nog niet. Liever niet kwestie van jaren”, zegt hij. Het verkopen, „want dan ben je ’t orgel dat in 1904 werd gebouwd kwijt”. En het is te begrijpen en aanvankelijk van G Perlee dat je aan iets waar je zoveel te Amsterdam was, is een 72- tijd en inspanning hebt be- toets Burs-sens-orgel. Voor de steed bijzonder gehecht raakt. t, w de totale oppervlakte 1.64 a bedraagt. - iy.. r V.. De „Verainen Grunnen” in onze beide De kollekte van DEL heeft in Schar- PARKEERGELEGENHEID IN DE BINNENSTAD Het bestuur stelt alles in het werk om de centrumfunctie van Sneek te activeren. Suggesties in deze van wie dan ook zijn daarom van harte wel kom bij het secretariaat van de Ver eniging van Sneker Zakenlieden, Oos- terdijk 3, Sneek. Maandagmiddag werd in hotel Walon te Honunerts de woning Rijksstraatweg 140, Hommerts finaal verkocht door notaris E. K. Hoekstra uit Sneek. De beschrijvingssom van f 4589,werd met. f 1.verhoogd door mevrouw A R. Zondag-Njjhoff te Tiendeveen. De Het jongenskoor kan als een afdeling van het chr. mannenkoor Edoza wor den beschouwd. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'han^elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Per post f 6,— per half laar. Giro 85 07 48 en name t Sneeker Nieuwsblad. herschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoor 4091 De Berlijnse muur, ongeveer 45 km lang, is sinds 1961 een toonbeeld van onvrijheid. Voor ons in het wijde Friert land met zijn meren en andere prachtige recreatiemoge lijkheden moet het wel een heel onaangename gedachte zijn daar te wonen, achter prikkeldraad. Zonder er eens uit te kunnen F Over de parkeerproblemen is uiter aard langdurig van gedachten gewis seld. Het is voor het bestuur een onbe grijpelijke en eigenlijk onhoudbare zaak dat er nog steeds geen toekomst- planning voor de binnenstad, o.a. met Het Sneker jongenskoor, dat onze stad sinds enkele maanden rijk is en ongeveer 50 stemmen telt, zal a.s. zon dagmiddag 16 maart onder leiding van zijn dirigent, de heer W. Valkena, voor het eerst in het openbaar optreden. Het debuut van dit koor vindt plaats in een bijzondere dienst van de baptistenge meente, W. Lodewijkstraat 4. Aanvang 5.00 uur. In deze dienst zal voorgaan ds. J. van Dam. A.s. zaterdag houdt de Oecumenische Jeugd Commissie (O.J.C.) in Sneek ’n inzamelingsaktie van kleding voor de nationale stichting voor bijzondere no den en vluchtelingenzorg „Mensen in Nood”. Deze stichting stuurt de kle ding naar ontwikkelingslanden en slachtoffers van natuurrampen en oor logen. Onlangs zijn o.a. 57 ton kleding naar Biafra gezonden. Vorige jaren gingen er reeds scheepsladingen naar Skopje en Chili. Ook Palestijnse vluch telingen worden regelmatig geholpen. SNEEKER NIEUWSBLAD ties zijn de kinderen all risk verzekerd. In het algemeen zijn de reakties van de pleegouders na een vakantiebezoek van het pleegkind erg enthousiast. De pleegouders blijven in de regel ook ge regeld kontakt met de kinderen on derhouden, zodra deze terug zijn in West Berlijn. Het kan natuurlijk voor komen, dat pleegouders minder pret tige ervaringen hebben met hun tijde lijke pleegkind. Hiervoor zijn allerlei oorzaken aan te wijzen. Het is uiter aard altijd een moeilijke zaak om het juiste kind bij het juiste gezin te plaat sen. Daarom wordt elk pleeggezin, dat zich opgeeft voor deze aktie, van tevo ren bezocht. De ouders: kunnen dan al le gewenste inlichtingen krijgen, ze maken kennis met de kontaktpersoon uit hun omgeving, terwijl de desbetref fende medewerker het gezin leert ken nen en kan beoordelen. Hij zal dan zo veel mogelijk proberen de kinderen in een passend gezin te plaatsen. Het is bepaald niet zo, dat de kinderen, zodra ze door de pleegouders zijn afgehaald, 'rerder door de organisatie aan hun lot worden overgelaten totdat ze weer te rug moeten naar West-Berlijn! Mocht u belangstelling hebben voor een Berlijns pleegkind tijdens de zo mervakantie. dan is de medewerker in uw omgeving gaarne bereid er met u over te praten. Denk er eens rustig georganiseerd in Sneek, IJlst, Bols ward, Workum en evenals vorig jaar in Heeg, terwijl in Bakhuizen de pleeg ouders, die vorig jaar een kind hebben opgenomen, dit kind weer kunnen uit nodigen. Aan de organisatie in Sneek en IJlst werken mee de gezamenlijke instellin gen voor maatschappelijk werk. U kunt zich schriftelijk tot hen wenden door een briefje te sturen met uw naam en adres aan: Aktie West-Ber- lijnse kinderen, Dr. Boumaweg 14, Sneek. In Heeg is de organisatie, evenals vorig jaar, in handen van de gezamen lijke kerken, vertegenwoordigd door onderstaande personen, bij wie u zich schriftelijk of telefonisch kunt aan melden: ds. Griffioen. Harinxmastraat 8. Heeg. tel. 2313: B. F. Hylkema. Ha rinxmastraat 14. Heeg, tel. 2363: J. van der Heide. Nijedijk 57. Heeg. tel. 2203. Tenslotte kunt u zowel voor Sneek, IJlst als Heeg alle gewenste informatie krijgen bij de heer en mevr. Knüvers, Worp Tjaardastr. 168, Sneek, tel, 3602, die als kontaktpersonen voor de orga nisatie in Friesland fungeren. Het tamboer, trompetter- en jacht- hoornkorps .Advendo” krijgt van de Vereniging van Sneker Zakenlieden ’n gift van f 200,als bijdrage in de kos ten van de reis naar Sicilië, Het be stuur besloot hiertoe onlangs op voor stel van het dagelijks bestuur omdat het hier een bijzondere en eervolle goodwillreis voor Sneek betrof. De bestuursvergadering werd op 4 maart gehouden. Tal van zaken wer den besproken, o.a. de plannen tot het houden van een wielerronde voor ama. teurs in Sneek, waarvan het voordelig saldo ten. goede zal komen aan de stichting „Het Kerkschip”. Een en an der is nog afhankelijk van de goedkeu ring van b. en w. Als datum is ge pland 12 april. Het bestuur ziet hierin een publiek en publiciteit aantrekken de activiteit voor Sneek. Ruime aandacht is besteed aan een plan voor een grote St.-Nicolaasactie (verkoopectie) voor de leden in navol ging van acties in Drachten en o.a. Winschoten, die daar veel succes heb ben. Deze actie beoogt vooral ook de positie van Sneek als verkoopcentrum van een grote omgeving te versterken. Een nadere precisering van de actie zal t.z.t. met de leden besproken wor den. Voor de zomeractiviteiten is adhesie betuigt met een verzoek van de plaat selijke bar-bedrijven om het sluitings uur gedurende de periode van midden juni t.m. midden augustus te verlengen tot 2 uur. Tevens is een plan gemaakt om ge durende de Sneekweekperiode en de tijd daaraan voorafgaand een attrac tieve verlichting aan de ingangswegen van Sneek te plaatsen. Het bestuur hoopt dat de zaken en de winkelstraten activiteiten zullen ontplooien om Sneek cok als toeristisch koopcentrum aantrekkelijk te maken. Plannen zijn in een vergevorderd stadium om op markante plaatsen in het centrum en de buitenwijken van Sneek plattegronden op groot formaat vr.a de gemeente te plaatsen. Er is hieraan grote behoefte. Naar aanleiding van ingekomen brie ven is wederom aandacht besteed aan bepaalde reclameactiviteiten van bui ten, zoals b.v. de uit de hand gelopen prullebakaffaire. Het bestuur kan slechts ordenend optreden en zinloze en geldVer'kwistende reclameactivitei ten voorkomen als de leden tijdig het bestuur op de hoogte stellen indien zij hiervoor benaderd worden. Het doet daarom nogmaals een dringend beroep op de leden voor tijdige informatie. B. en w. adviseren de raad om afwij zend te beschikken op een verzoek van de Stichting Overkoepeling Nederland se Muziekorganisaties om de plaatselij ke muziekverenigingen te subsidiëren volgens de normen van de stichting. Al eerder, nl. in 1964, richtte de stich ting zich tot de raad. B. en w. zijn van mening dat de gronden waarop het verzoek toen werd afgewezen, nog gel den. Bovendien ontvangen de beide plaatselijke muziekverenigingen, het Stedelijk Muziekkorps en de christelij ke „Harmonie”, elk een jaarlijks sub sidie van f 1750,Dit bedrag wordt vermeerderd met een bedrag voor de kosten van opleiding van jonge muzi kanten. Voor de plaatselijke tamboer en pijperkorpsen is f 1500.beschik baar. In de normen van de stichting wordt naar de mening van het college onvoldoende rekening gehouden, met de plaatselijke situatie en de financiële omstandigheden van de betrokken ver enigingen. nauwde en sombere woonkazernes. Talrijk zijn de grote gezinnen met een veel te kleine behuizing. Er is, even als in iedere andere willekeurige mil joenenstad, veel leed, armoede en el lende. Maar in Berlijn is geen moge lijkheid de dreigende verstikking door uitlaatgassen in de straten te ontvluch ten. Een muur, prikkeldraad en een niet overdadig gevulde portemonnee houdt de mensen tegen. Er zijn ongeveer een kwart miljoen kinderen. Ze zijn voor het merendeel hard toe aan een volkomen ontspannen vakantie ir een totaal verschillende sfeer. De „Senat für Jugend Familie und Sport”, een onderdeel van het stadsbestuur, trekt jaarlijks anderhalf Het bestuur is bepaald teleurgesteld dat het over de verdeling van de par keermeters niet gehoord is. Gezien het feit dat het aantal par keermeters te gering is door gebrek aan financieringsmiddelen van de ge meente en de verwachting is dat daar door langparkeerders zich zullen ver plaatsen naar centrumstraten waar geen parkeermeters staan, terwijl de betreffende winkeliers eveneens grote behoefte hebben aan kort-parkeermo- gelijkheden, doet het bestuur de be treffende winkeliers de suggestie kon takt op te nemen met de gemeente ten einde zelf de benodigde parkeermeters te financieren en in overleg met de gemeente te exploiteren. Het bestuur ziet echter deze parkeermeters slechts als een voorlopige oplossing. het oog op de verkeerssituatie, ontwor pen of openbaar is, noch dat er be sprekingen met direct belanghebben den als de Vereniging van Sneker Za kenlieden en haar bestuur gaande zijn. De behoefte om tot een dergelijke toe- komstplanning op korte termijn te ko men is van de kant van zakenlieden meermalen duidelijk gesteld. Het be stuur ziet dan ook aanschaf van een aantal parkeermeters als een inciden tele oplossing zonder verband met de toekomst. De Nederlandse Jeugdherberg Cen trale viert dit jaar haar 40-jarig be staan. Ter gelegenheid hiervan zul len er in de Sneker jeugdherberg „Wigledam” in de week van 24 t.m. 29 maart verschillende activiteiten plaatsvinden, zoals een „creatief- spel-middag” voor de zesde klassen van de lagere scholen en een fiets-, bromfiets- en autorally voor mid delbare scholieren. In Berlijn leven 2,2 miljoen mensen op een oppervlakte van 480 vierkante kilometer. Op elke km2 leven ongeveer 4800 mensen. Zij zijn omgeven door het Oostduitse communisme. Opeengepakt op een betrekkelijk klein gebied. Uit wijkmogelijkheden voor recreatie zijn er nauwelijks, slechts een enkeling zal de kans krijgen om, 170 kilometer ver der, in West-Duitsland recreatie te zoe ken. Een groot percentage van de ou ders is financieel niet in staat om z’n kinderen daar hun vakantie te laten doorbrengen. Gelukk’"' is er voor hen een mogelijkheid om in Nederland bij tijdelijke pleegouders te worden „ver wend” en cp verhaal te komen. Veel gezinnen leven in enge, be- Tot nu toe had de stichting grote moeilijkheden ten aanzien van de ver voerskosten, maar dit probleem is kort geleden opgelost; van de Nederlandse regering werd een subsidie van 9 ton ontvangen, dat voornamelijk moet worden besteed aan de vervoerskosten naar Biafra. De magazijnen voor de stichting in Den Bosch zijn echter radikaal leeg. Er klonk een noodkreet door ons land. Ook u kunt er aan meewerken dat Sneek een paar ton kledingstukken op brengt. Kleding in de ruimste zin van ’t woord, is bruikbaar. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op babykleertjes (o.a. luiers). Ook is welkom zomerkleding, over hemden, bloeses en jurken, liefst ka toen, deze laatste vooral voor tropisch gebied. Maar ook winterkleding is hard nodig: mantels, truien, sokken, sjaals, hoeden. Zelfs onderkleding (b.h.’s cor- setten etc.) is van harte welkom. Ver geet u ook de schoenen niet (paarsge wijs aan elkaar knopen). Vanuit de Grote Kerk, die voor dit doel door de hervormde gemeente be schikbaar is gesteld, vertrekken de verzamelaars naar de verschillende wijken in Sneek. In elke wijk komen de vracht- of personenauto’s, bemand met vrijwilligers die de bundels, dozen, balen of kisten op zullen halen. Geen last is hun te zwaar. Ze zullen proberen om binnen het tijdsbestek van 3 uur de aktie te vol tooien. Zorg daarom dat u hetgeen u wilt geven klaar hebt staan. Aan deze aktie werken vooral veel jongeren mee, die allen heel graag om half 6 naar het kosmisch jongeren centrum De Meerpaal willen! Geef de kleren voordat ze vermot ten, u draagt ze toch niet meer en ze worden ouderwets. Kurt Schwitters, de dadaïst, zei: „Oude kleren gaan het langst mee, want hoe ouder ze worden des te minder draag je ze. Op het laatst draag je ze helemaal niet meer, waar door ze helemaal niet meer verslijten”. De OJC kan nog heel wat medewer kers gebruiken! Er zijn nóg niet ge noeg. Zij moeten zich dan opgeven bij Sj. Oppewal, 2e Woudstraat 38, tel. 4772. Verzamelplaats: Martinikerk, om kwart over tien!!!! miljoen DM uit voor uitzending van kinderen naar de Bondsrepubliek, Ne derland, Zweden, Noorwegen, Oosten rijk en enkele andere F -opese landen. Ongeveer 1500 a 2000 kinderen komen jaarlijks naar ons land. Het transport en de begeleiding in Nederland tijdens de vakantieperiode wordt georganiseerd door de katholie ke vredesbeweging Pax Christi, afde ling de Achterhoek. Maar de aktie is uitgegroeid tot een landelijke manifes tatie en een belangrijk deel van de me dewerkers is thans niet-katholiek. Via akties op de scholen en publika- ties in dag- en nieuwsbladen komen de adressen van de nieuwe tijdelijke pleegouders bij de plaatselijke hoofd kontakten binnen. Er vinden per jaar twee kindertransporten plaats, één in I de zomer en één tijdens de Kerst. Voor de kinderen, die reeds eerder in Ne derland waren en voor de Kerst wor den uitgenodigd, moeten de pleegou ders een gedeelte van de reiskosten dragen. Meestal hebben de pleegouders er dat graag voor over! Voor de zomer vakantie worden alle kosten door Ber lijn gedragen. Gedurende beide vakan- Het gaat in verschillende opzich- in de jeugd vooral aan haar trekken ten fantastisch met de oecumene, komt en zelf een actief aandeel Via de t.v. heeft men er deze week heeft. Al deze activiteiten verdie- kennis van kunnen nemen hoe in nen de warme sympathie van de Utrecht een predikant voorging in ouderen. Vorige week stuurde de een r.k. eucharistieviering. Ook in Sneker OJC een brief aan de be- eigen omgeving gebeuren dingen ruchte Noordierse predikant ds. die voor een aantal jaren nog on- Paisley uit protest tegen diens op mogelijk leken. Zoals gisteravond treden, dat de verhouding tussen in IJlst, waar een gemeenschappe- protestanten en roomskatholieken lijke bidstond vooi- het gewas voor zeer gespannen heeft gemaakt. Van hervormden en gereformeerden deze predikant wordt gevraagd zijn plaatsvond. Het schiet al mooi op standpunt uit te leggen, naar Pasen. Dan zal ook in Sneek een gemeenschappelijke dienst wor den gehouden van hervormden en De grote tent aan de Oppenhui- gereformeerden. Een aantal jonge- zerweg naast de Flexafabriek is ren heeft nog veel verdergaande geen evangelisatietent, zoals som- plannen m.b.t. de toenadering tus- migen menen. Wist u dat ook Sneek sen protestant en rooms-katholiek. haar eigen recreana heeft, net als stad houdt volgende week zater- Zij denken aan een z.g. „intercom- Leeuwarden? Alleen heet deze geen dag weer haar traditionele „Veur- munie”, een dienst waarin eucha- recreana, maar Bocreana. De tent, joarsveziede”. De avond, die om 8 ristie en avondmaal beide een 30 bij 15 meter, blijft tot en met uur begint, wordt gehouden in „Ae- plaats krijgen. Pinksteren staan. Er is binnen een re Perennius”. Onder regie van de show te zien van grote bungalow- heer B. G. van Bekker.i zal de ei- In onze stad is de laatste tijd tenten en andere recreatie-attribu- gen toneelgroep het blijspel, dat ge- vooral de OJC nogal actief. Er wor- ten. De zaak aan het Leeuwenburg schreven werd door Jan Zijl, „Laif- den bijzondere jeugddiensten door kampt met ruimtegebrek. Vandaar de en Zuudloardermaarkt” over het deze commissie georganiseerd, waar deze tent. voetlicht brengen. Onze stadgenoot dr. J. P. Otto is zaterdag benoemd tot erelid van de Bond van Friese Vogelbescher- mingswachten. Dr. Otto is veertien jaar eindredacteur geweest van Va- nellus, het orgaan van de bond. Dit maandblad heeft in onze provincie, maar ook ver daarbuiten, een grote bekendheid gekregen en dat is voor al aan de heer Otto te danken. Dr. Otto, die ook voorzitter is van de Kynologenclub, had het zaterdag zo druk met de clubmatch dat hij niet in Leeuwarden kon zijn. bracht. over na. In Friesland wordt de aktie dit jaar k. 'V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1