over is mooier Boeiende causerie voor inspectie Sneek onderwijsvernieuwing L agenda Ds. E. N. van Loo 40 jaar predikant Kosmies jongerencentrum ,De Meerpaal? Publiek was jury op gezellige avond WY M BRITS ERA DEEL IJLST van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 124e jaargang no. 22 Maandag 17 maart 1969 „Hoed, af voor ’t verleden, jas uit voor de toekomst" door Ijlst” Herfoarme frouljus- foriening yn'e Gaestmar: al 17 leden Successen leden Kynologen- club Sneek en Omstreken H«i Sneelur Nieuwsblad is een „V oor en en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Forumavond over nieuwe theologie ook in Sneek Ruimte na verbouwing veel f unctioneler o aeciMnètneerck uigave van NIEUWE SNEEKER COURAHT. SNEEKER COURANT Auto in de sloot door gladheid bij Heeg SNEEKER NIEUWSBLAD NIET RENDABEL Fr. „DRIE ALFABETS” Over het lees- en schrijfonderwijs zei Een kijkje in het vernieuwde interieur van de benedenzaal van kosmies jon gerencentrum „De Meerpaal”. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt 'harr’ elsadvertenties) lager. Abonnementsprijs <4, per half iaar. Per post f 6,per half jaar. Giro 85 07 48 en name v Sneeker Nieuwsblad. verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Mej. mr. M. van Woerden te Boarn- bergum slaagde te Amsterdam voor het theoretisch keurmeestersexamen (A.K.K.). Zij kreeg haar opleiding op de cursus van de heer en mevrouw Otto. Mevrouw A. H. Ottov. d. Hamme slaagde te Bennekom voor het prak tisch examen keurmeester van de Duitse staande korthaar. Over het lees- en schrijfonderwijs zei I de heer Jansen: „Met lezen leren we onze kinderen het alfabet, met schrij ven leren wc ze er drie alfabets bij”. Hij pleitte voor wat hij noemde „homo gene prestatiegroepen”. De onderwijzer zal meer en meer de „groepsinstruc- teur” moeten worden, bevrijd van de jaarklassikale kwelling, ’t Lesgeven zal er veel plezieriger door worden. Twee Vrijdag 4 april (Goede Vrijdag) ’s mid dags 2 uur Matthaus Passion in de Martinikerk te Bols ward. Maand maart Bar-Dancing „De Licht boei” elke avond vanaf 8 uur (behal ve dinsdags) dans- en showorkest „The Pied Pipers”. Luda-Bar-Dancing elke avond Jaap de Groot. Internationale Top-Deejee (ex-lid van de Maskers). Maandag 17 t.m. 22 maart. Tentoonstel ling werken van Paul Citroen in het stadhuis te Sneek. Geopend dagelijks van 9-12, 14-17 en 19.30-21 uur. Zater dags van 14-17 uur. Maandag 17 maart Vergadering Com missie Zomeravondvoetbal in hotel Hanenburg. Aanvang 19.30 uur. Tiisdei 18 en woansdei 19 maert Krite Snits mei de premiere fan it krekt üt- kommen detektyfspul „De trije Eine- piken”, frij biwurke troch Geart Jonkman. Op donderdag 17 april zal in restau rant Van der Wal, Leeuwenburg, een 'z.g. forumavond worden gehouden over „Nieuwe inzichten in de theolo gie”. Het is bijna een jaar geleden dat in de Leeuwarder „Harmonie” over dit onderwerp twee forumavonden werden gehouden. Op initiatief van de Vrije Universiteit-organisatie in Friesland zal er een vervolg op deze actie ko men. Dat gebeurt in de vorm van een zestal bijeenkomsten, in verschillende plaatsen, van hetzelfde karakter. Al leen de opzet is wat kleiner: men wil het „gesprek” in een kring van ten hoogste 100 deelnemers voortzetten. Als gespreksleider in Sneek zal op treden ds. A. J. van Dijk uit Sloten. Verder zullen meewerken ds. J. D. B. v. d. Meulen en dr IJ. Schaafsma, bei- crin uit Sneek Soortgelijke avonden worden geor ganiseerd in Dokkum, Drachten, Fra- neker, Heerenveen en Leeuwarden. Voor al deze avonden kunnen toe gangskaarten uitsluitend per brief kaart worden besteld bij de heer K. Sijtsma, Beatrixstraat 27b te Leeuwar den. Ter gelegenheid van de heropening had men ’n feestprogramma samenge steld dat er mocht zijn. De „lachebek ken” konden in kamer 100 slapsticks zien, de liefhebbers van experimentele muziek konden in P3h, de zolderkoffie- bar, terecht, terwijl in de benedenzaal de „Bintangs” het gebouw „op zijn grondvesten deden trillen” met hun keiharde muziek. Mensen, die het la waai wilden ontvluchten, konden even eens hun heil zoeken in P3h, waar ze rustig een kopje koffie of een fris drankje konden gebruiken. Dit alles begon rond acht uur. Maar het eigenlijke openingsfeest was ’s middags al begonnen. Om precies 'kwart over vijf stond het z.g. „groot Advendo’ ’ondanks de harde wind, ijzige kou en striemende regen, voor de deur. Hulde! Ook een stuk of dertig enthousiaste Meerpaalfans hadden het slechte weer getrotseerd en samen met „Advendo” maakten zij een rondgang door de stad. Men beperkte zich tot het centrum en om ongeveer kwart voor zes was het hele gezelschap weer bij „De Meerpaal” terug. Hierna volgde een gezamenlijke broodmaaltijd, waar- De heer Jansen vertelde dat hij wat de nieuwe wet op het lager onderwijs aangaat deelneemt aan het „voor-voor- vooroverleg”. Eigenlijk is het tegen woordige onderwijs niet zo erg renda bel. Er wordt daarom gezocht naar nieuwe wegen. „Ik zoek een school die de toekomst aan kan en waarmee we de toekomst tegemoet kunnen. Wat vraagt de wereld van morgen van de school van vandaag?” Zijn betoog was gekruid met enkele humoristische anekdotes. Zo had eens op een tweemansschool „waar de helft van ’t personeel hoofd was”, één van beide onderwijzers op het bord ge schreven: „Hoed af voor ’t verleden, jas uit voor de toekomst”, ,,’t Lijkt me een aardige zin in deze tijd van nu disme”, merkte de heer Jansen op. Naar zijn mening is de „jaar-klassi- kale school”, waar kinderen van onge veer hetzelfde geboortejaar all? dezelf- Vandaag is het veertig jaar geleden, dat ds. E. N. van Loo, alhier werd be vestigd als predikant in de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Eibertus Nicolaas van Loo werd op 11 maart 1904 in de gereformeerde pastorie van Winsum (Baarderadeel) geboren. Hij bezocht het gereformeerd gymnasium te Amsterdam, waar hij ook aan de Vrije Universiteit studeer de en op 25 mei 1928 zijn kandidaats examen theologie aflegde. Nadat hij ongeveer drie weken later na praepa- ratoir examen door de classis Kollum beroepbaar was verklaard in de Gere formeerde Kerken in Nederland en naderhand door de classis Bolsward peremptoir was geëxamineerd en toe gelaten tot de dienst des Woords en de bediening der Sakramenten in ge noemde kerken, werd hij op 17 maart 1929 door zijn vader, wijlen ds. J. van Loo, toen nog predikant van de Gere formeerde Kerk van Westergeest, be vestigd als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Wons. Deze kerk werd met die van Exmorra en Allinga- wier gecombineerd. Op 16 januari 1946 verwisselde de jubilaris deze plaats met Sneek, waar hij werd bevestigd door ds. F. Guillaume, toen nog predi kant te Sneek. Ds. Van Loo neemt in de Gerefor meerde Kerken in Nederland ’n voor aanstaande plaats in en heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties en deputaatschappen vervuld en zit ting gehad in tal van colleges en com missies. Sinds 1945 werd hij bijna al tijd door de classis Sneek afgevaardigd naar de particuliere synode van Fries land - zuidelijk gedeelte, waarvan hij de laatste vijftien jaar steeds praeses is geweest. Sinds 1949 werd hij ook naar alle generale synodes van de Ge reformeerde Kerken in Nederland af gevaardigd, waarvan hij sinds 1961 telkens deel uitmaakte van het mode- ramen en als zodanig ook lid was van de Raad van Kerken in Nederland. Verder was hij van 1952 tot 1961 on geveer negen jaar voorzitter van de commissie voor kerkelijke zaken. Thans is hij o.a. nog: voor de gene rale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland deputaat voor de officiële uitgave van de kerkorde, de putaat voor onderzoek van de vragen in verband met art. 15 van de kerk orde, deputaat voor advies inzake de wijze van samenkomsten van de gene rale synode, haar besluitvorming, als mede die van haar moderamen en de putaatschappen en deputaat voor con tact en overleg met de Stichting „Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid (G.S.A.)” en als zodanig ook lid van het dagelijks bestuur van G.S.A. Voor de particuliere synode van Friesland (zuidelijk gedeelte): sekretaris van de deputaten voor de Friese Kerkbode, voorzitter van de deputaten ad art. 53 van de kerkorde; deputaat voor hulp behoevende kerken en in de classis Sneek: kerkvisitator, deputaat voor hulpbehoevende kerken, deputaat voor de regeling van de examens en denu- taat voor de herconstructuering. Ver der is hij voorzitter van de commissie van samenwerking voor de zending van Frieslan-d - zuidelijk gedeelte; als vertegenwoordiger van de zending van Friesland - zuidelijk gedeelte lid van de Raad van Samenwerking voor de zending en adviserend lid van de Ar- gentinië-commissie. Te Sneek was ds. Van Loo o.a. voorzitter van het be stuur van de christelijke kweekschool en voorzitter van de plaatselijke gere formeerde jeugdraad. Thans is hij o.a., nog: voorzitter van het bestuur van de Vereni?inw voor het Gereformeerd Verpleeghuis te Sneek en lid van de Raad van Kerken te Sneek. Ds. Van Loo was ook nog ongeveer twintig jaar leraar aan de christelijke kweekschool en aan het christelijk ly ceum „Johannes Bogerman” te Sneek. Ds. Van Loo is ridder in de orde v.an Oranje-Nassau. In verband met zijn veertigjarig ambtsjubileum hield ds. Van Loo van middag om drie uur voor genodigden in de Noorderkerk aan de Kerkgracht een receptie. Het ligt in de bedoeling van ds. Van Loo om met ingang van 1 juli a.s. met emeritaat te gaan. In verband daarmee zal hij op 29 juni a.s. afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Sneek welke hij dan bijna drieëntwintig en een half jaar heeft gediend. Na zijn emeritaat zal ds. Van Loo zich metterwoon vestigen te Daarler- veen, waar hij de Gereformeerde Kerk nog zal dienen als (emeritus predikant volgens synodale regeling). Zondag 6 juli a.s. zal hij daar dan door zijn zoon ds. J. van Loo uit Marum, worden be vestigd. De herfoarme frouljusforiening fan de Gaestmar hat forline wike har jier- gearkomste halden. De presidente, mefr. Bruinsma, sei in wurd fan wolkom oan de 17 leden en oan de 14 manlju dy’t meikommen wierne. Hjirnei gyng hja foar yn gebet. Earst waerd doe de kofjetafel alle ear oandien; dat sei himsels, de measten krigen oars gans earder har brochje foarset. Underwilens waerden de for- slaggen oanheard. dy’t in roaskleurich byld joeg?» n-De ponghaldster hie moai hwat yn kas en de skriuwster koe mei- diele dat de foriening fan 10 leden groeid wie nei 17. De reden hjirfan kin socht wurde yn it feit dat de foriening net mear elke wike, mar om ’e 14 dagen gearkomt. Om goed 9 ure hinne koe de sprekster fan dizze joun, juffer G. Postma üt BoaJsert, oan it wurd komrne. Hja tor telde tige koartswilich oer har reizen nei Hongarije. Hja is dér dan ütfan- hüs by Hongaren dy’t Hollansk prate kinne en hja hie hiel hwat sjoen fan de stêd Boedapest. Ek liet hja prachtige dia’s sjen, dy’t hja seis makke hie. De natoer is dér geweldich, it is as fa- kansjelan net djür. Hja rette elts oan om der ris hinne te gean. It wie sa njonkenlytsen al goed 12 ure wurden, en de measten woene wol nei hüs, sadat der mar gjin fragen mear steld waerden. Nei it tankgebet fan de presidente gyng elts foldien, mar wol hwat slüch, nei hüs. Het aantal deelnemers viel niet te gen; het programma gaf een leuke in druk. De heer Jelle Hoomans (wie zou ’t anders ook moeten zijn) opende met een hartelijk welkom aan allen, de medewerkers aan deze avond in ’t bij zonder. De jeugd was rijkelijk opgeko men; de heer Hoomans had niet ver wacht, dat de dames al voor een groot deel door de schoonmaakwoede waren aangetast, maar de zaal overziend moest dit toch wel het geval zijn, zo merkte hij op. Achtereenvolgens kregen we toen db het toneel: vrije oefeningen van de kleine meisjes van „Stanfries”, keurig uitgevoerd, een goed stukje accordeon- muziëk van de meisjes F. v. d. Berg en A. de Schiffart, een voordracht van het meisje F. IJselstein, naar onze mening vrij en Vlot voorgedragen, zang en mu ziek van Janna Fijlstra en haar vrien dinnetje Jorna, iets eentonig gepresen teerd, en zang van Foekje Zijsling, de bekende Mister zangeres in de dop, zui ver maar iets hees dit keer. Na de pauze, die vlot werd afge werkt in een klein uur tijds, begon weer de gymnastiekvereniging. Nu de wat grotere meisjes, met oefeningen op de lange mat, keurig werk geleverd. Toen kregen we mej. Jikfce de Haan, modern, charmant gekleed, samen met de heer J. Visser, die moderne zang en muziek brachten, wat direlri bij het jeugdige publiek insloeg. De jonge or ganist van de doopsgezinde gemeente, M. van Scheltinga, gaf daarna ’n 2-tal nummers gedegen muziek op het orgel, gevolgd door de heer J. Hijnberg die, Zaterdag was het dan eindelijk zo ver. Na een dikke maand van afbreken en weer opbouwen kon „De Meerpaal" de deur weer voor het publiek openen. De naam jeugdsociëteit werd afgeschaft, het gebouw wordt nu aangeduid atat „kosmies jongerencentrum”. Wat de verbouwing betreft: deze is geslaagd. De bar werd op een andere manier geplaatst, er kwam een nieuw plafond, er werd geschilderd, getimmerd, er kwam een disco-box bij de ingang van de zaal enz. Het resultaat? Een prachtige ruimte, die door een praktische indeling veel functioneler is dan voorheen. Vrijdag 21 maart Filmavond Ned. Reis- vereniging over Zwitserland in „On der de Linden”, ’s avonds 8 uur. Vrijdag 21 maart Jubileumconcert Arb. Zangvereniging „Morgenrood” in de Doopsgezinde kerk, Singel. Vrijdag 21 en zaterdag 22 maart Uit voering T.G.P. in de Sporthal. Maandag 24 maart Ingelandenvergade ring Waterschap ,,’t Marian” in Café O. de Jager te Nijland, ’s avonds 7.30 uur. Woensdag 19 maart Chr. Oratorium- vereniging Sneek. Uitvoering Johan nes Passion van Joh. Seb. Bach in de R.K. kerk, Singel. Aanvang’s avonds 8 uur. „We moeten de kinderen leren hoe ze leren kunnen, we moeten ze de smaak van de informatieverwerking bijbrengen”, zei de heer Chr. Jansen, medewer ker van het Katholiek Pedagogisch Centrum Den Haag, donderdagmorgen in Amicitia. Hij was door het comité inspectievergaderingen in de inspectie Sneek uitgenodigd een causerie te houden over het onderwerp „Zoeken naar een nieuwe school”. De ongeveer 500 onderwijskrachten, die Amicitia voor het grootste deel bezetten, werden door zijn lezing zeer geboeid en de heer Jansen werd beloond met een ovationeel applaus, de uiteenzetting krijgen, uit de tijd. De gedachte dat deze kinderen een homo geen geheel zouden vormen is al lang achterhaald. In het eerste leerjaar be draagt de „mentale spreiding” zelfs 3 a 4 jaar. Dat bemoeilijkt het onderwijs. Die spreiding wordt nog groter en kan aan het eind van de lagere-schoolpe- riode wel 5 a 6 bedragen. Dit probleem begint al op de kleuter school. Soms gaat ’t kind wat de taal, die de onderwijzer spreekt, aangaat „in het buitenland op school”. Daarom is het idee van „de gemiddelde leerling” een fictie. Dikwijls is in februari al be kend, dat het niets wordt, vooral met het leesonderwijs. „Met Pasen een 5, dan komt de klap niet zo hard aan”, aldus de heer Jansen. De minister van onderwijs wil het zittenblijven afschaffen. Die oplossing is even simpel als aantrekkelijk, merkte hij op, maar ze roept een nieuwe basis school op. Het zittenblijven is een ver schrikkelijk probleem en een uiterst onrendabele zaak. „De gemiddelde blijft gemiddeld voortgaan, de zitten- blijver blijft gemiddeld achter, hij blijft vaak nogmaals zitten”. In de kleuterschool is de mentale spreiding nog niet zo’n groot probleem. „Zeg tegen de kleuterleidster dat ze iets klassikaal moet doen, dan schrikt ze even erg als de onderwijzer die hoort dat ie in groepjes moet werken”. of drie groepen kan één man heel goed „bedienen”, volgens hem. En zowel voor de zwakker als de be ter begaafde leerlingen („voor een in telligent kind zijn onze scholen niet intelligent genoeg”) is het prettiger dat ze hun eigen leer-tempo kunnen bepa len. De heer Jansen ging vervolgens in op de invloed van de t.v. en de auto op de aardrijkskundige kennis van de kinderen. Ze doen een schat van ade quate kennis op. Ons onderwijs schreeuwt wat dat aangaat om ver nieuwing. De onderwijzer zou hier in de toekomst veel meer „actuele infor matie” moeten geven. Zo ook het ge schiedenisonderwijs. Voor deze zaakvakken zou de heer Jansen één vak in de plaats willen zien: wereldoriëntatie. Dat zou men dan in twee onderdelen kunnen splitsen: a. de gebieden m.b.t. de mens-mede- mensrelatie; b. die m.b.t. de relatie van de mens tot de natuur en de cultuur Tot besluit riep hij de aanwezigen op mee te denken over al deze proble men, waar de pedagogische centra zich ook mee bezig houden. Hoed af, jas uit, aldus de heer Jansen. DE PRAKTIJK’ Bij de bespreking bleek, dat sommi gen nogal wat vraagtekens plaatsten bij de uitvoering van dhr. Jansen’s ideeën in de praktijk. Over deze zaken wordt immers al jaren gepraat, maar tot nu toe gebeurt er weinig. Hoet moet je b.v. homogene groepen samenstellen? De heer Jansen dacht dat er op de kleuterscholen al een begin gemaakt zou kunnen worden met lezen en reke nen. Dat heeft te maken met de school- rijpheid van het kind. In de eerste klas zou omstreeks november al een split sing gemaakt kunnen worden al naar gelang het kind bij is, voor loopt of achteraan komt. Wat hebt u allemaal los gemaakt, riep de heer Unema uit. De aanwezi gen applaudisseerden nogmaals harte lijk. In ’t middagprogramma kwam de so- lo-cabaretier Hessel van der Wal uit Hilversum hun een spiegel voorhouden. De onderwijskrachten konden zich eens heerlijk ontspannen. De inspectiedag kan geslaagd worden genoemd. Inspecteur J. P. Unema opende deze 31ste inspectievergadering met een bij zonder woord van welkom tot de ver tegenwoordigers van school- en ge meentebesturen en anderen die te ma ken hebben met het onderwijs. Ook de leerlingen van de 3e leerkring van de kweekschool waren uitgenodigd. Er is een groeiende behoefte aan con tact. Nog teveel werkt men vaak los van elkaar, aldus de heer Unema. De schoolvorderingentest werkt mee tot nauwere contacten tussen lager en voortgezet onderwijs. Deze dag zou een mogelijkheid bieden voor de leerkrach ten om met elkaar in contact te tre den. Hij wees er op, dat de adviezen van de hoofden der scholen in het algemeen uitmunten door betrouwbaarheid. Men is er bij ’t voortgezet onderwijs wel mee ingenomen. Wat er in de Sneker chris telijke kweekschool gebeurt op het ge bied van bijscholing en herscholing noemde de heer Unema zeer belang rijk. Hij brak een lans voor een regio naal pedagogisch centrum. En daar mee verband houdend pleitte hij voor „schaalverlaging”. aan door ongeveer 45 man werd deel genomen. Toen we ’s avonds het gebouw bin nenkwamen, door de helemaal zwart geverfde hal, zagen we wat vreemd om ons heen. Er waren verschillende men sen die hun gezicht, en vooral om de ogen, met alle kleuren van de regen boog hadden beschilderd. Anderen had den zich een snor en een baard aange meten of droegen een band in hun haar. Discjockey Daan had zich, een soort „Bob Dylan kapsel” aangemeten, om z’n hals droeg hij een stak bont, terwijl zijn gezicht was beschilderd. De ze gehele creatie deed ons denken aan een pauw met opgezette veren Ja, het was lachen, gieren, brullen gebla zen. Waarom men zich zo had uitge dost? Gewoon voor de lol. WAAROM VERBOUWING’ Waarom nou die verbouwing? Op de avond van 31 januari kwam men plot seling tot de ontdekking: Jongens het is hier een puinhoop. Nog diezelfde ge denkwaardige avond werd de hamer in het plafond geplant (er zat een gat in), maar hiermee was in feite de eerste stap gezet die moest leiden tot_ een verbouwing. Er werd een geheel nieuw plafond aangebracht, dat zwart werd geschilderd. Vóór in de zaal creëerde men een klein podium, terwijl de wand daarachter zwart werd geverfd. Hierop werden met fluoriserende verf maan tjes, zonnetjes, sterretjes, raketjes enz. geschilderd. Alles wordt verlicht door een paarse TL-buis, hetgeen een ge weldig effekt geeft. Dit is het „kos- miese” gedeelte. Voor de overige wan den heeft men veel blank gelakt hout gebruikt, terwijl er boven en achter de bar met rietmatten is gewerkt. Een gezellige "erlichting completeert het geheel. De verbouwing werd uitge voerd door „eigen krachten”. Vooral conciërge De Jong heeft zijn best ge daan. WAT NU? De verbouwing is klaar, wat zal er nu in „De Meerpaal” gebeuren? De vrijdagavond wordt bestemd voor ac tualiteiten. Er zullen discussies worden gehouden, progressieve films worden gedraaid enz. Voorts denkt men aan de mogelijkheid van een z.g. „politiek café”. Doordat men nu over een klein podium beschikt, ligt het in de bedoe ling jonge cabaretiers en andere ar tiesten, die het „grote toneel” nog niet gehaald hebben, aan te trekken. Tot vaste deejee’s zijn benoemd Daan en Siep. (Insiders weten wel wie we bedoelen). De Meerpaal is elke dag vanaf 7 uur geopend. Zaterdags en zondags kan men er vanaf 2 uur te recht. Iedere zondagavond is er disco- bal, terwijl men er zaterdagsavonds ook kan dansen op muziek van een band of grammofoonplaat. Maandags en dinsdags is „De Meerpaal” gesloten. Tenslotte ging hij even in op de achterstand die de kinderen dikwijls hebben door het taalmilieu waar ze uit komen. Een achterstand die in feite nog groter wordt, omdat de lagere school te weinig tijd heeft daar wat aan te doen. Een situatie waar we als onderwijsmensen moeilijk genoegen mee kunnen nemen, vond de heer Une ma. Op de Schatting onder Heeg is za terdagavond omstreeks 23.20 uur een personenauto licht beschadigd geraakt als gevolg van de gladheid. De bestuur der, de 29-jarige beroepsmilitair W.P. de B. uit Heeg, kwam er zonder ver wondingen af. In de noordelijke provincies is het aantal werkzoekende onderwijzers zeer klein. Gelukkig zijn er in Sneek geen moeilijk te vervullen vacatures, maar van een overschot kan beslist niet wor den gesproken, vooral niet op het plat teland. Daar is het aantal dat zich aan meldt zelfs te laag. Hetgeen de inspec-1 teur deed uitroepen (aan het adres van de kwekelingen): „Laat ohs plat teland niet in de steek!” improviserend, toonde de baas te zijn van heel de piano. De heer Spijksma (Eegracht) bood het publiek een ern stige voordracht, waarnaar intens werd geluisterd. Jammer dat het even stokte. En mej. Corry de Vries (Zevenpelsen) kwam met een meer humoristisch stuk op de proppen. Daaruit moesten de drie prijswin naars gekozen worden. Iedere bezoe ker had een strookje uitgereikt gekre gen, waarop elk zijn of haar bevin dingen kon vermelden Wie door de meesten als nummer één was aange wezen, was de gelukkige. De gehele zaal was dus jury. Op zich zelf is dat voor zo’n avondje wel een aantrek kelijk gebaar, of alles precies tot z’n recht komt is vers twee. Afgaande op het overgrote deel jeugdige bezoekers, is het voor ons een vraag of bijv, iemand als Feike Asma, als die achter het orgel had gezeten, een kans voor een prijs had gekregen. Maar hoe dan ook, de prijzen belandden voor muziek bij de meisjes v. d. Berg en de Schif fart, voor zang mej. De Haan en J. Visser en voor voordracht mej. Corry de Vries. Het was een gezellige 'avond. Men was druk, lawaaierig, enthousiast. De heer Hoomans toonde zich ingenomen met ’t geheel en dankte allen, die had den meegeholpen om samen genoeg lijk een avondje uit te zijn. Voor wie lust had volgde er nog een dansje! De ontspanningscommissie, bestaande uit een aantal krachten die er voor zor gen dat in Ijlst attraktieve avondjes worden belegd, had voor vrijdagavond de Ulsters in de gelegenheid gesteld hun „kunnen” op het terrein van voor dracht, muziek en zang met elkaar te meten. Voor elke afdeling was een prijsje beschikbaar gesteld voor de eventuele winnaar (es). n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1